Ann Cleeves
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Popularna na całym świecie brytyjska autorka bestsellerowych kryminałów, zdobywczyni wielu nagród, w tym najbardziej prestiżowych; Złotego i Diamentowego Sztyletu. Książki Ann Cleeves zostały przetłumaczone na 20 języków, a ich nakład liczony jest w milionach egzemplarzy. Na podstawie jej prozy powstawały produkcje telewizyjne i radiowe, w 2016 r. świętowała wydanie 30 książki w ciągu 30 lat pisarskiej kariery.

Ann Cleeves urodziła się w 1954 r. w Hereford, miasteczku położonym niedaleko granicy z Walią. Jej ojciec był wiejskim nauczycielem, ona sama zaś dość długo nie miała pomysłu na swoje życie. Z pewnością w młodości, Ann Cleeves książki co najwyżej czytała. Jednak nie były one w żadnej mierze jakimś szczególnie ważnym elementem jej życia. Podczas przerwy w studiach (które ostatecznie skończyła i uzyskała uprawnienia kuratora sądowego) imała się różnorakich prac tymczasowych. Była nawet kucharką w Obserwatorium Ornitologicznym na Fair Isle, wyspie położonej w archipelagu Szetlandów, który stanie się tłem dla jej bestsellerowego kryminalnego cyklu. W obserwatorium poznała swojego przyszłego męża, Tima Cleevesa, który był ornitologiem. Para doczekała się dwóch córek i żyła zgodnie do 2017 r. kiedy to niespodziewanie Tim zmarł na serce.

Pierwsze książki Ann Cleeves

Swojemu mężowi pisarka zawdzięcza jednak dużo więcej niż dekady udanego małżeństwa i dwie, równie udane, córki. Gdyby nie specyficzny zawód Tima, prawdopodobnie książki Ann Cleeves nigdy by nie powstały. Kiedy po ślubie wyjechali na Hilbre, bezludną wyspę będącą rezerwatem przyrody, Ann nie miała dużego wyboru, albo zacząć pisać, albo zanudzić się na śmierć. Wybrała pisanie i tak w 1986 r. swoją premierę miała jej debiutancka książka i jednocześnie pierwsza część cyklu, którego bohaterem był podstarzały przyrodnik, George Palmer Jones.

Ann Cleeves i Vera Stanhope

Jednak prawdziwy rozgłos i sukces rynkowy przyniosła pisarce dopiero seria kryminałów o inspektor Verze Stanhope. W wydanym w 1999 r. pierwszym tomie, zatytułowanym Przynęta, podobnie jak wówczas Ann Cleeves, Vera Stanhope jest kobietą już 45-letnią. Nie jest subtelna, ani nie odznacza się urodą, raczej pod każdym względem twarda z niej baba. Pani inspektor nie zawsze działa standardowo, za to cechuje się dużą skutecznością. Taką właśnie Verę pokochali zarówno czytelnicy, jak i wydawcy. Cały cykl (zakończony w 2017 r.) liczy 8 części, jednak dwie ostatnie są niedostępne w polskim tłumaczeniu. Mimo, że powieść Ulica milczenia Ann Cleeves opublikowała już pięć lat temu, a polskie wydanie ukazało się w 2015 r., wciąż pozostaje to ostatni dostępny polskiemu czytelnikowi tom cyklu.

Na podstawie bestsellerowych książek z Verą Stanhope powstał emitowany od 2011 r. serial kryminalny pt. Vera. W Polsce inspektor Verę na ekranie można zobaczyć na kanale AleKino.

Cykl szetlandzki Ann Cleeves

Swoją pozycję autorki światowych bestsellerów ugruntowała pisarka ostatecznie cyklem szetlandzkim. W 2006 r. w ręce czytelników oddała Ann Cleeves Czerń kruka, pierwszy tom nowej serii kryminalnej rozgrywającej się w odludnej scenerii Wysp Szetlandzkich. Powieść została bardzo ciepło przyjęta przez czytelników oraz krytykę. Z miejsca też niemal stała się bestsellerem. Za Czerń kruka Ann Cleeves został również doceniona Złotym Sztyletem, prestiżową brytyjską nagrodą literacką przyznawaną przez przez Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej (ang. Crime Writers' Association, CWA) za najlepszą powieść kryminalną. Dwa lata później opublikowała Ann Cleeves Biel nocy, kontynuację przygód jednego z nielicznych szetlandzkich policjantów, Jimmiego Pereza. Kolejna powieść, z tej najlepiej chyba znanej kryminalnej serii Ann Cleeves, Czerwień kości, została sfilmowana jako pierwsze odcinek serialu kręconego od 2013 r. dla BBC. Produkcja ta zatytułowana Shetland, będąca adaptacją jak do tej pory 5 szetlandzkich kryminałów Ann Cleeves, cieszy się ogromną popularnością, a jej ostatnie odcinki pochodzą z 2019 r. Czwarty tom cyklu pt. Błękit błyskawicy Ann Cleeves opublikowała w 2010 r. i jak do tej pory jest to ostatnia dostępna w polskim przekładzie część. Nadwiślańscy wielbiciele talentu pisarki muszą uzbroić się w cierpliwość, czekając na tłumaczenie i wydanie 4 pozostałych szetlandzkich historii, nawiązujących tytułami do czterech żywiołów (Dead water, Thin air, Cold earth, Wild fire).