Almudena Grandes
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Almudena Grandes 
  • Religia i duchowość 
  • Wyczyść

Zmarła w 2021 r. hiszpańska pisarka, laureatka wielu nagród literackich (m.in. Rapallo Carige i Prix Méditerranée), uważana za jedną z najwybitniejszych współczesnych autorek iberyjskiego kręgu kulturowego. Znana nie tylko ze swoich utworów, ale także zaangażowania polityczno-społecznego; miała stałą rubrykę w El Pais, pojawiała się również na antenie radia, m.in. Cadena SER. Almudena Grandes książki zaczęła wydawać pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia. Nie publikowała często – w ciągu 3 dekad pisarskiej kariery w swoim dorobku zgromadziła 13 powieści i trzy zbiory opowiadań – za to każda premiera sygnowana jej nazwiskiem stawała się prawdziwym literackim wydarzeniem. Jej narracje doczekały się przekładu na parędziesiąt języków oraz licznych ekranizacji, sprzedając się na całym świecie w wielomilionowym nakładzie. Niestety, tylko część niezwykle ciekawej twórczości pisarki doczekała się polskiego wydania. Ostatnia powieść Almudeny Grandes, Matka Frankensteina, będąca 6. częścią wielotomowego cyklu Epizody niekończącej się wojny, w polskim tłumaczeniu ukazała się jesienią 2021 r.

María de la Almudena Grandes Hernández na świat przyszła w 1960 r. w Madrycie i tam też dorastała. Na stołecznym Uniwersytecie Complutense ukończyła geografię oraz historię i po dyplomie zajęła się redagowaniem haseł do encyklopedii. W młodości zetknęła się z mającym swój początek właśnie w Madrycie pierwszym, inspirowanym brytyjskim punkiem, hiszpańskim ruchem kontrkulturowym Movida Madrileña rozkwitłym na fali zmian społeczno-kulturowych po śmierci generała Franco. Doświadczenia z tego okresu wykorzystała później w swojej pierwszej powieści, zaliczanej do najgłośniejszych i najbardziej błyskotliwych debiutów końca XX wieku. Kolejne publikacje tylko ugruntowały jej sławę jednej z najbardziej obiecujących europejskich autorek. Sygnowane nazwiskiem pisarki fabuły błyskawicznie znalazły się wśród najczęściej tłumaczonych dzieł współczesnej hiszpańskiej beletrystyki. Czas i popularność w żaden sposób jednak nie wpłynęły na stępienie jej temperamentu i złagodzenie konsekwentnie lewicowo-republikańskich i zdecydowanie antyklerykalnych poglądów. Od początku aż do końca swojej artystycznej działalności Almudena Grandes książki pisała, nie oglądając się ani na obyczajowe konwenanse, ani literacką czy polityczną koniunkturę. Była aktywistką społeczną i twarzą hiszpańskiego feminizmu, zawsze opowiadając się za słabszymi i broniąc wolności, choć niektóre z jej wypowiedzi czy opinie budziły wiele kontrowersji.

Almudena Grandes, Lulu i początek literackiej kariery

W 1989 r. opublikowała Almudena Grandes Lulu, swoją niezwykle odważną debiutancką powieść. Śmiała obyczajowo i językowo historia seksualnego dojrzewania młodej dziewczyny wzbudziła niemało emocji, została jednak bardzo ciepło przyjęta zarówno przez czytelników, jak i krytykę, czego dowodem była nie tylko imponująca liczba przekładów i sprzedanych na całym świecie egzemplarzy, ale i liczne nagrody, które spadły na młodą autorkę. Powieść została uznana za tekst literacko oraz społecznie przełomowy i szybko stała się głośna także poza granicami Hiszpanii – doczekała się tłumaczenia na dwadzieścia języków i sprzedała w ponad półtoramilionowym nakładzie. Już na początku lat 90-tych na podstawie powieści Bigas Luna nakręcił kontrowersyjny (w wielu krajach wyświetlany w ocenzurowanej wersji) film, w którym jedną ze swoich pierwszych ról zagrał jeden z najpopularniejszych współczesnych aktorów hiszpańskich, Javier Bardem.

W 1991 r. do księgarń trafiła Te llamaré Viernes, druga (entuzjastycznie przyjęta) powieść pisarki, która również bardzo szybko doczekała się ekranizacji, a w 1994 r. miejsce miała premiera, Malena es un nombre de tango, trzeciej książki Almudeny Grandes.

Almudena Grandes i Pocałunki składane na chlebie

W 2015 r. w ręce czytelników oddała Almudena Grandes Pocałunki składana na chlebie, powieść należącą do nielicznych przetłumaczony na polski tytułów autorki (pol. wyd. 2017). Jest to kameralna i przejmująca narracja o ludziach mierzących się z załamaniem świata, który znali dotychczas. Tło dla tej historii stanowi wyjątkowo dotkliwy kryzys światowej gospodarki rozpoczęty w 2008 r. upadkiem Lehmans Brothers. Pisarce udaje się na stronach książki idealnie wyważyć emocje, skłaniając czytelnika do wzruszeń czy refleksji, bez odzierania z nadziei i poczucia sensu.

Almudena Grandes, Matka Frankensteina i Pacjenci doktora Garcii, czyli epizody niekończącej się wojny

W nadwiślańskich księgarniach znaleźć można jeszcze dwie powieści pisarki. Pierwsza z nich – zatytułowana przez Almudenę Grandes: Pacjenci doktora Garcii– ukazała się w 2019 r., druga – Matka Frankensteina, będąca ostatnim dziełem autorki – w listopadzie 2021 r. Co ciekawe, są to dwa ostatnie tomy serii (znanej jako Epizody niekończącej się wojny), jednak jej poprzednie cztery części nie znalazły dotychczas polskiego wydawcy (pierwszy tom premierę hiszpańską miał w 2010 r.) i trudno powiedzieć czy są szansę na zmianę tej sytuacji.