Alexandra Bracken
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Amerykańska pisarka młodego pokolenia, autorka poczytnych cykli fantasy: Mroczne umysły i Podróżniczka. Alexandra Bracken książki wydaje już od ponad dekady, a jej powieści regularnie goszczą na szczytach najważniejszych list bestsellerów, a także doczekały się kilkunastu przekładów. Także nad Wisłą jej twórczość cieszy się dużym powodzeniem wśród młodych miłośników gatunku. Najnowszy tytuł pisarki, Lore, do polskich księgarń trafił we wrześniu 2021 r.

Alexandra Bracken na świat przyszła w 1987 r. w Phoenix w stanie Arizona, dokąd wróciła po latach spędzonych w Nowym Jorku. Dorastała w domu pełnym niezwykłości i fantazji; ze swoim ojcem, fanem Gwiezdnych Wojen, odwiedzała liczne konwenty, zloty oraz inne eventy, które od małego stymulowały jej wyobraźnię i rozwijały zainteresowanie niesamowitymi historiami. Szybko więc pokochała Alexandra Bracken książki, będące wszak prawdziwą skarbnicą niezwykłych opowieści. Po maturze przyszła pisarka kontynuowała edukację w położonym w Wirginii The College of William & Mary, gdzie ukończył studia historyczne i z literatury angielskiej. Kilka kolejnych lat spędziła w Nowym Jorku, pracując w wydawnictwie specjalizującym się w literaturze dziecięcej. Kiedy jednak zdecydowała się Alexandra Bracken książki pisać na cały etat, porzuciła wielkomiejską dżunglę i wróciła do rodzinnego stanu, gdzie mieszka do dziś.

Pierwsze książki Alexandry Bracken

Swoją debiutancką powieść, Brightly Woven, Bracken opublikowała w 2009 r. w ostatnim roku nauki w college’u. Pracę nad fabułą zaczęła jednak jako 19-latka, chcąc ją podarować przyjaciółce jako urodzinowy prezent. Pisarka zawsze podkreśla, że nim ujrzał swoje nazwisko na okładce, musiała nie tylko ciężko pracować, ale i pogodzić się z wieloma niepowodzeniami. Jak sama mówi, nawet nie pamięta ile razy jej teksty były odrzucane przez kolejnych wydawców, dlatego też zawsze radzi początkującym autorom, by nie zrażali się porażkami, lecz starali wynieść z nich naukę, uzbrajając się w niezbędną w tym zawodzie cierpliwość. Jej zdaniem, niezwykle ważna jest wiara w siebie i swoja twórczość, ponieważ jeżeli pisarz nie wierzy w swoją opowieść, nie uwierzy w nią też czytelnik.

Alexandra Bracken i Darkest Minds

Od momentu debiutu pisarki aż do pojawienia się w księgarniach jej kolejnego tytułu upłynęły blisko trzy lata. W 2012 r. w ręce czytelników oddała Alexandra Bracken Mroczne umysły, pierwszy tom bestsellerowego cyklu fantasy przeznaczonego dla młodzieży. Na stronach książki udało jej się wykreować mroczny dystopijny świat przyszłości, w której tajemniczy wirus dziesiątkuje populację dzieci i młodzieży. Ci którzy przeżywają zakażenie nabywają natomiast niezwykłych i szalenie niebezpiecznych mocy i o podziale na kategorie, którym odpowiadają kolory, umieszczani są w specjalnych zamkniętych ośrodkach. Głowna bohaterka, nastoletnia Ruby, wraz z grupą przyjaciół wydostaje się z jednego z ośrodków, co jest początkiem długiej i pełnej niebezpieczeństw podróży. W ciągu kolejnych 2 lat ukazały się jeszcze 2 tomy cyklu: Nigdy nie gasną i Po zmierzchu. W 2018 r. Alexandra Bracken Mroczne umysły, które początkowo miały być trylogią, uzupełniła o tom The darkest legacy, który jeszcze nie doczekał się polskiego przekładu. W tym samym roku do kin weszła ekranizacja pierwszego tomu cyklu, która jednak mimo uznanej reżyserki i ekipy producenckiej odpowiedzialnej m.in. za sukces Stranger things, nie podbiła serc widzów i krytyki.

Alexandra Bracken i Podróżniczka

Po ukończeniu trylogii Mrocznych umysłów pisarka przystąpiła do nowego projektu. Tym razem zdecydowała się na mniej mroczna, bardziej przygodową odmianę gatunku. W 2016 r. opublikowała Alexandra Bracken Pasażerkę, powieść którą debiutując na pierwszym miejscu listy bestsellera New York Timesa, bez ugruntowała jej pozycję zawodową. Główna bohaterka książki, 18-letnia Etta jest uzdolnioną skrzypaczką, ale to niejedyny talent, który posiada. Jak się okazuje, może ona podróżować w czasie, co staje się początkiem wielkiej epickiej przygody. Etta wraz z XVIII korsarzem, rusza w niesamowitą wyprawę w poprzek czasu, a jej perypetie to wspaniała lektura dla każdego miłośnika młodzieżowego fantasy. W 2017 r. tomem Podróżniczka Alexandra Bracken zamknęła opowieść o losach tej niezwykłej pary.

Alexandra Bracken i Lore

W 2021r. wydała Alexandra Bracken Lore, samodzielną fabułę, którą niewątpliwie nieco zaskoczyła, choć nie rozczarowała, wiernych fanów swojego pisarstwa. Powieść to oparte na wątkach mitologicznych, świetnie zrealizowane fantasy, wystawiające niezwykle pochlebne świadectwo wyobraźni autorki. Odwieczny konflikt olimpijskich bogów przeniesiony na ulice współczesnego Nowego Jorku, to opowieść, od której po prostu nie sposób się oderwać, a świat stworzony przez pisarkę, mimo swojej niezwykłości, uderza wiarygodnością. Alexandra Bracken w Lore osiągnęła niemal idealną równowagę między dynamiką akcji, pogłębioną kreacją bohaterów i wewnętrzną logiką świata przedstawionego, proponując swoim czytelnikom kilka godzin świetnej rozrywki.