Albert Jawłowski
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Albert Jawłowski 
  • Religia i duchowość 
  • Wyczyść

Polski socjolog i antropolog. Ponadto reportażysta oraz autor scenariuszy. Ma w swoim dorobku Albert Jawłowski książki zarówno naukowe, popularnonaukowe, jak i reportaże literackie.

Albert Jawłowski urodził się w 1975 r. w Warszawie. Jest absolwentem stołecznego XI L.O im. Mikołaja Reja w Warszawie. W 2000 r. ukończył studia w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Został na uczelni i przez kolejne pięć lat doktoryzował się pod okiem prof. Barbary Fatygi. W swojej dysertacji doktorskiej zatytułowanej: Rytualne i mityczne aspekty widowiska kulturowego na przykładzie mistrzostw świata „FIFA Word Cup Korea – Japonia 2002 zajmował się antropologiczną analizą fenomenu z pogranicza popkultury i widowiska sportowego, jakim jest mundial. Na bazie pracy powstała popularnonaukowa publikacja Święty ład. Rytuał i mity mundialu. Także inne swoje teksty i książki Albert Jawłowski poświęcił popkulturze. Pod jego redakcją ukazała się między innymi zbiorowa praca poświęcona socjologiczno-kulturowemu fenomenowi Gwiezdnych Wojen George’a Lucasa wydana pt. Dawno temu w Galaktyce popularnej (podobno Jawłowski znany jest ze swoich umiejętności naśladowania dźwięków wydawanych przez miecze świetlne, kultową broń tej najbardziej kultowej z popkulturowych sag).

Aktualnie Jawłowski zatrudniony jest na stanowisku adiunkta w Katedrze Metod Badania Kultury Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW. Należy do Polsko-Syberyjskiej Grupy Roboczej przy Wydziale Artes Liberales UW. Obszar jego zainteresowań badawczych obejmuje przede wszystkim antropologię i socjologię popkultury, w tym widowisk masowych, i sztuk audiowizualnych. Swoja szczególną uwagę kieruje również ku metodologii badań etnograficznych, zagadnieniu tożsamości narodowej i przynależności etnicznej oraz historii i etnografii regionu rosyjskiego Dalekiego Wschodu, przede wszystkim Syberii. Jako naukowiec i publicysta prowadził badania terenowe w Buriacji, Jakucji, na Ałtaju i Kraju Zabajkalskim. Owocem jego podróży był reportaż literacki opublikowany przez wydawnictwo Czarne pt. Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów. Albert Jawłowski pod koniec sierpnia 2020 r. w ręce czytelników oddał także drugi poświęcony Rosji reportaż zatytułowany Miasto Biesów. Czekając na powrót cara.

Oprócz tego socjolog może pochwalić się pewnym dorobkiem jako scenarzysta. Jest on autorem wielu scenariuszy telewizyjnych zrealizowanych przez różnych nadawców, w tym: scenariusza do serialu Kookły, nakręconych przez Comedy Central filmów: Świąt nie będzie i Było sobie porno oraz telenoweli dla TVP2 pt. Dwie strony medalu.

Albert Jawłowski i Milczący lama

Pierwszą publikację, dzięki której dał się poznać szerszemu gronu czytelników, nienależących do naukowego grona, reportaż zatytułowany Milczący lama. Buriacja na pograniczy światów Albert Jawłowski wydał w 2016 r. Jest to fascynująca podróż do egzotycznego świata syberyjsko-mongolskiego pogranicza. Wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej Buriacja to autonomiczna republika położona w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym od południa granicząca z Mongolia, a od wschodu z Krajem Zabajkalskim. To tutaj znajduje się większość linii brzegowej Jeziora Bajkał. Na stronach reportażu Milczący lama Albert Jawłowski zaprasza swoich czytelników w podróż po tej pięknej górzystej krainie, w której wciąż żywa jest stara buddyjska tradycja. W centrum tej historii znajduje się XII Pandito Chambo Lama Daszi Dorżo Itigełtow. Ten buddyjski mnich mistrz po raz ostatni wszedł w stan medytacji w 1927 r. i został pochowany w pozycji lotosu niedługo później. Kiedy w 2002 r. ekshumowano jego ciało, okazało się, że oparło się ono rozkładowi. Badający zwłoki naukowcy do tej pory nie potrafią wyjaśnić tego fenomenu, który od tamtej pory jest przedmiotem fascynacji i kultu. Do wystawionego w miejscowym klasztorze ciała Itigełtowa ciągną pielgrzymki chcących na własne oczy ujrzeć świętego męża. Autor Milczącego lamy przybliża nam buriacki koloryt i folklor, wciągając w niesamowitość swojej opowieści.

Albert Jawłowski i Miasto Biesów

Latem 2020 r. w ręce czytelników oddał Albert Jawłowski Miasto biesów. Czekając na powrót cara, swoją drugą dokumentalną książkę wydaną, podobnie jak Milczący lama, przez wydawnictwo Czarne. Jest to fascynująca relacja z procesji zorganizowanej w setną rocznicę zamordowania przez bolszewików rodziny carskiej. Autor, będący uczestnikiem tego wydarzenia, barwnie i interesująco opowiada o specyficznie rosyjskim, powstałym na starym wyobrażeniu świętej Rusi, micie świętego władcy-odkupiciela i związków domu panującego z prawosławiem i Cerkwią. W pochodzie idącym od jekaterynburskiej Cerkwi na Krwi do położonej w uralskim lesie Ganinej Jamy, prawdopodobnego miejsca ukrycia ciał ostatnich Romanowów, szło 100000 Rosjan niosących flagi, krzyże i ikony z wizerunkiem cara Mikołaja II otoczonego aureolą. Dla uczestników marszu było to przeżycie o prawdziwie mistycznym charakterze, przywracające właściwy i zaburzony 100 lat temu boski porządek, mistyczną więź władcy, boga i ludu. Na stronach Miasta Biesów Albert Jawłowski opowiada fascynującą historię dzisiejszej Rosji, kraju, który pozostaje dla Europejczyków zagadką.