Adam Przechrzta
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

Polski historyk i literat. Pisarz nurtu fantasy i science fiction. Zawodowo (zarówno jako badacz historii i pisarz) interesuje się działaniami służb specjalnych, a także cybernetyką. Jest autorem popularnych powieści oraz licznych artykułów zarówno na literackie, jak i pozaliterackie tematy, do których należą, poza historią, walki nożem i pochodząca z Okinawy odmiana karate. Za powieść Gambit Wielopolskiego Adam Przechrzta został doceniony Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Adam Przechrzta urodził się w 1965 r. w Zabrzu. Po ukończeniu studiów magisterskich, naukę kontynuował, prowadząc prace badawcze na Uniwersytecie Zielonogórskim. Na tej uczelni w 2001 r. obronił również doktorat, którego tematem była Antypaństwowa działalność komunistów w oczach polskich służb specjalnych 1918-1939. Jak sam mówi, jego ulubionym okresem historycznym jest przełom XIX i XX w. oraz dwudziestolecie międzywojenne. Jest to zresztą widoczne w jego twórczości, bowiem akcję niejednej swojej książki Adam przechrzta osadził w tych właśnie czasach.

W roli pisarza debiutował w 2006 r. na łamach Nowej Fantastyki opowiadaniem Pierwszy krok, które dwa lata później rozwinął i wydał pod niezmienionym tytułem w formie powieści. W kolejnych latach opublikował wiele opowiadań, a część z nich złożyła się na tom Wilczy Legion (2009), utrzymany w poetyce historii alternatywnej opowiedzianej z perspektywy polskich służb wywiadowczych. Jeszcze w pierwszej dekadzie stulecia w księgarniach znalazły się pełnowymiarowe, stanowiące dyptyk, fabuły: Chorągiew Michała Archanioła i Białe noce. Jak do tej pory, największym projektem pisarza jest wielotomowy cykl powieściowy Demony, którego głównym bohaterem jest Aleksander Razumowski, oficer GRU.

Z racji swojego wykształcenia, pisząc książki Adam Przechrzta duża wagę przykłada do kreacji zgodnego z realiami historycznymi, świata przedstawionego. Niektóre z nich opatruje nawet słowniczkiem i listą ciekawostek, które pojawiły się w tekście.

Prywatnie pisarz jest żonaty i ma dwójkę dzieci. Jego zaś największym niezrealizowanym marzeniem jest odrobina świętego spokoju. Kiedy nie pisze jakiejś książki, Adam Przechrzta z pewnością jakąś czyta. Najchętniej przy jedzeniu.

Adam Przechrzta i Demony

Pierwszy tom swojego opus magnum, Demony Leningradu, Adam Przechrzta w ręce czytelników oddał w 2011 r. Centralną postacią serii jest oficer GRU Aleksander Razumowski. Po raz pierwszy spotykamy się z nim w oblężonym przez Niemców Stalingradzie, gdzie ściga sektę kanibali. Autor świetnie opisuje bezwzględność radzieckich służb i okrucieństwa wojny. Brutalny i oszczędny jednocześnie język doskonale oddaje horror opisywanego przez niego świata. Fabuła stanowi niezwykłe połączenie motywów i poetyki klasycznej powieści wojennej oraz sensacyjnej z fantastyką.

Drugą część pt. Demony wojny Adam przechrzta rozbił na dwa tomy, które ukazały się w 2013 i 2014 r. Po krótkiej rekonwalescencji Razumowski dostaje kolejne zadania od Stalina i Berii. Jak zwykle, w tle znajdują się absurdy komunistycznej rzeczywistości oraz bezlitosne rozgrywki GRU i NKWD. Co więcej, cały czas powraca sprawa znanej z demonów Leningradu sekty Doskonałych. Razumowskiego czeka ciężka przeprawa, jednak nie jest on człowiekiem, który cofa się przed niebezpieczeństwem. Zresztą, w ZSRR nie istnieje niebezpieczeństwo większe niż gniew Stalina…

Akcję kolejnej odsłony tej historii pt. Demony czasów pokoju zaczyna się wkrótce po zakończeniu wojny. Aleksander Rozumowski odszedł z GRU i ze złem walczy obecnie w szeregach milicji. Jednak towarzysz Stalin nie zapomniał o jednym ze swoich najlepszych ludzi i jak zwykle ma dla Saszki zadanie specjalne. Ostatni, jak na razie, lecz z pewnością nie ostatni w ogóle, tom cyklu pt. Demony zemsty. Abakumow Adam Przechrzta opublikował w 2019 r. Wiadomo, że pisarz wciąż pracuje nad kontynuacją przygód swojego najpopularniejszego bohatera.

Adam Przechrzta i Materia Prima

Po ukazaniu się Demonów czasów pokoju autor postanowił zrobić sobie kilkuletnią przerwę od Aleksandra Razumowskiego. W tym czasie powoła do życia nowego bohatera aptekarza-alchemika Olafa Rudnikiego, którego uczynił centralną postacią cyklu powieściowego Materia Prima. Jego pierwszy tom pt. Adept Adam Przechrzta wydał w 2016 r. a kolejne dwa, Namiestnik i Cień, ukazały się w rocznych odstępach. Tym razem akcja przenosi się do imperium carskiego początków XX w. Jedyne co się nie zmienia to charakterystyczna dla tego twórcy formuła jego opowieści będąca połączeniem kryminału, powieści historycznej z mrocznym fantasy i do tego jeszcze historią alternatywną. Wszystkie należące do trylogii książki Adam Przechrzta wypełnia niesamowitymi pomysłami i postaciami, oddając jednocześnie ze skrupulatnością historyka realia schyłkowego okresu Rosji Romanowów. Ten karkołomny zamysł włączenia w jedną strukturę tak różnorodnych elementów jednak, jak zwykle, mu się udaje, a wielu czytelników z pewnością żałowało, że wydany w 2018 r. Cień zamyka cykl Materia Prima.