Amerykański pisarz science fiction specjalizujący się w militarnych space operach. Autor kilku powieściowych cykli i kilkudziesięciu opowiadań. Największą popularność przyniosło mu, rozpisane na kilka serii, uniwersum Zaginionej Floty. Wydane przez niego pod pseudonimem Jack Campbell książki zostały przetłumaczone na wiele języków i zdobyły uznanie fanów militarnego science fiction na całym świecie.
Jack Campbell urodził się jako John G. Hemry w 1956 r. w Stanach Zjednoczonych. Pochodzi z rodziny o wojskowych tradycjach. Jego ojciec był oficerem US Army i mały John spędził dzieciństwo, przenosząc się razem z rodziną od jednej bazy wojskowej do drugiej. Najmilej wspomina kilka lat spędzonych na wyspie Midway. W 1974 r. ukończył liceum, a następnie, idąc w ślady ojca, wybrał karierę wojskową. Wstąpił do US Naval Academy, którą opuścił po 4 latach, rozpoczynając służbę w marynarce wojennej. W ciągu wielu lat spędzonych w amerykańskiej armii pełnił różne funkcje, był m.in. nawigatorem, oficerem operacyjnym Centrum Alarmowego Antyterrorystów Marynarki Wojennej, oficerem wywiadu marynarki czy szefem kadrowym operacji morskich.
Karierę literacką zaczynał na początku nowego stulecia. Jeszcze pod własnym nazwiskiem wydał trylogię Wojna Starka, a trzy lata później, jako Paul Sinclair, rozpoczął nową serię science fiction The JAG in space. Jednak największą popularność zyskał wydając, pod pseudonimem Jack Campbell, książki z szeroko pojętego uniwersum Zaginionej Floty. Aktualnie pisarz wraz z żoną, która jest dla niego, jak sam mówi, za dobra, i trójką dzieci mieszka w Maryland. Jego dwaj synowie mają zdiagnozowany autyzm.
Zanim napisał, ukrywając się pod nazwiskiem Jack Campbell, książki ze świata Zaginionej Floty, John G. Hemry dał się poznać fanom science fiction jako twórca trylogii Starka. Jej pierwszy tom, Wojna Starka, miał swoją premierę w 2000 r., a kolejne części: Dowództwo Starka i Krucjata Starka ukazały się w rocznych odstępach. Cykl opowiada historię wojny prowadzonej na księżycu między władającymi całą ziemia Stanami Zjednoczonymi a ostatnią niezależną społecznością ludzką zamieszkującą naturalnego satelitę Ziemi. Jest to klasyczne militarne science fiction zawierające szczegółowe opisy kosmicznej strategii i działań wojennych, z elementami typowo amerykańskiej historii o nieco samotnym superbohaterze (sierżant Stark).
Chociaż dorobek pisarza jest naprawdę znaczny, w polskim wydaniu ukazały się jedynie trzy jego cykle: Trylogia Starka, Zaginiona flota i Przestrzeń zewnętrzna. Pierwsza seria wydana przez niego pod nazwiskiem Jack Campbell, Zaginiona flota, to imponująca, złożona z 6 części, space opera. Jej pierwszy tom, Nieulękły, ukazał się w 2006 r., a od tego czasu uniwersum zaginionej floty powiększyło się o kilka cykli: sequeli, spin offów i preaqueli. W świeci wykreowanym przez pisarza trwa, oczywiście, wojna, stuletni konflikt między Sojuszem a Światami Syndykatu. W momencie rozpoczęcia akcji Sojusz znajduje się w zdecydowanej defensywie, w zasadzie na skraju klęski. Wtedy zostaje odnaleziony, po blisko wieku spędzonym w kapsule hibernacyjnej, legendarny bohater początków wojny, John Black Jack Geary, który dla obywateli Sojuszu jest niemal obiektem kultu. John Geary cześć otaczającą jego osobę przyjmuje z mieszanymi uczuciami, jednak nie potrafiąc zachować bezczynności, angażuje się w działania wojenne. Na stronach każdej kolejnej książki Jack Campbell rozwija zarówno jego postać, jak i świat zaginionej floty, wprowadzając czytelnika w meandry jego skomplikowanej sytuacji politycznej.
W otwartym w 2011 r. cyklu Przestrzeń zewnętrzna Jack Campbell nadal opowiada o przygodach, będącego centralną postacią Zaginionej floty, Johna Geary’ego. Bohater, jako admirał świeżo utworzonej Pierwszej Floty Sojuszu, zostaje wysłany w wyjątkowo niebezpieczną misję. W poszukiwaniu śladów obcej cywilizacji musi udać się na sam skraj znanego wszechświata. Skrajnie niebezpieczne zadanie, które powierzono admirałowi, ma jednak drugie, polityczne, dno. Jego osoba zdecydowanie zaczęła bowiem przeszkadzać wysoko postawionym decydentom Sojuszu. Tę coraz bardziej komplikującą się, ale i coraz bardziej emocjonującą, wyprawę pisarz rozpisuje na 5 tomów. W ostatniej powieści cyklu Przestrzeń zewnętrzna Jack Campbell każe swojemu bohaterowi po raz kolejny stanąć do bitwy o ocalenie sojuszu.
Nie jest to jednak pożegnanie ze stworzonym w 2006 r. uniwersum. Już w 2012 r. ukazała się pierwsza cześć czterotomowej serii Lost stars, spin-offu Zaginionej floty. Pięć lat później natomiast pisarz otworzył trylogie Genesis fleet, będącej prequelem Zaginionej floty. Jak na razie żaden z tych cykli nie doczekał się tłumaczenia na język polski.