Żyj przytulnie. Magia codziennych przyjemności - Melissa Alvarez - ebook
Opis

Ciepłe relacje z innymi, wewnętrzny spokój i głębokie poczucie komfortu – na wyciagnięcie ręki!

Czym jest przytulność?

To stan, w którym czujesz się błogo i bezpiecznie. Przytulne życie zależy przede wszystkim od twojego nastawienia, dzięki któremu wnosisz ciepło, miłość, przyjaźń i dobre samopoczucie do swojego domu, pracy i relacji z innymi.

Wprowadź przytulność w każdą sferę swojego życia, korzystając z inspirujących wskazówek Melissy Alvarez i dowiedz się, jak:

– ocieplić przestrzeń materialną wokół siebie;

– przywiązywać się bardziej do ludzi, a mniej do przedmiotów;

– tworzyć i pielęgnować głębokie relacje bez poczucia poświęcania się dla innych;

– zwolnić tempo i osiągnąć pożądany poziom komfortu;

– wprowadzić ciepło i empatię do każdej sfery życia.

Odkryj sztukę przytulnego życia i celebruj je każdego dnia!

__

O autorce

Melissa Alvarez jest wielokrotnie nagradzaną autorką książek i artykułów na temat rozwoju osobistego, duchowego i emocjonalnego. Jako profesjonalny doradca duchowy oraz „zaklinacz” zwierząt, pomogła już tysiącom osób i zwierząt, które nie mogły rozwinąć swojego potencjału z powodu lęków i blokad. Książki Melissy zostały przetłumaczone na język rumuński, rosyjski, chiński, francuski i czeski. Na co dzień Melissa mieszka na południu Florydy z rodziną, psami i końmi.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 213

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


Okładka

Karta tytułowa

LISTA ĆWICZEŃ

ROZDZIAŁ 1

Zwolnij

z hygge

Połącz się

ze

swoim duchowym rdzeniem za pomocą przytulności

ROZDZIAŁ 2

Stwórz swoją osobistą świątynię

Odpuść i otwórz się na błogość

ROZDZIAŁ 3

Zaplanuj

dzień tylko dla siebie

Weź kąpiel w wannie ze świecami

ROZDZIAŁ 4

Oddaj

się spokojnej obserwacji

Zrezygnuj

z technologii na tydzień

Zastanów się,

co

możesz dziś uwolnić

ROZDZIAŁ 5

Medytuj

w trakcie innych zajęć

Stwórz

plan

wdrażania zmian na drodze do przytulnego stylu życia

Prowadzenie

dziennika/kolorowanie

ROZDZIAŁ 6

Oddycha

j

Wybierz

się na wędrówkę lub kemping

ROZDZIAŁ 7

Zrób komuś niespodziankę

Stwórz listę

swoich

oczekiwań

ROZDZIAŁ 8

Medytacja

dobrostanu

Program

tworzenia przytulnego życia

Dedykuję tę książkę

mojemu mężowi Jorge,

który wnosi mnóstwo przytulności,

ciepła i miłości do mojego życia.

Zawsze będę cię kochać.

PODZIĘKOWANIA

Każda książka, która trafia do czytelnika, jest owocem pracy wielu osób. Pragnę podziękować mojemu zespołowi z Llewellyn za całą ciężką pracę, jaką wykonał, począwszy od momentu, gdy przedstawiłam swój pomysł redaktorce, Angeli Wix, która z kolei zaprezentowała ją zarządowi, a skończywszy na chwili, gdy wzięłam ten tom w swoje ręce. Mam tu na myśli pracowników działu prawnego, redakcyjnego, produkcji, projektowania, reklamy, marketingu i sprzedaży. Wszystkie książki to efekty wysiłku całego zespołu. Doceniam wasz wkład.

Nie byłabym w stanie pisać bez wsparcia, jakie otrzymuję od swojej rodziny. Jak zawsze dziękuję mojemu mężowi i dzieciom za wyrozumiałość wobec moich zatyczek do uszu, z którymi czasem się nie rozstaję, oraz szybkich i łatwych do przyrządzenia posiłków, gdy zbliżają się ostateczne terminy.

Dziękuję rodzicom za wiarę we mnie i zainteresowanie moją pracą.

Pragnę jeszcze w szczególny sposób podziękować moim czytelnikom. Piszę, aby przekazywać wam swoją wiedzę, to wy zachęcacie mnie do tego swoimi opiniami, pytaniami i korespondencją. Dziękuję!

WPROWADZENIE

Życie to przygoda pełna wyzwań, które umożliwiają naszym duszom rozwój. Każdy z nas ma różne role do odegrania i lekcje do przyswojenia. Jedną z moich ról w tym życiu jest pełnienie funkcji nauczycielki duchowej – pomagam innym nawiązać kontakt z własną wewnętrzną istotą, czyli prawdziwym duchowym ja, a także zobaczyć i zrozumieć to, co niewidzialne dla oczu.

Pracowałam z energią wibracji, jeszcze na długo zanim zaczęto ją nazywać częstotliwością. Uczyłam odczuwania połączeń energetycznych we wszystkich działaniach, doświadczania swojej własnej energii, podnoszenia własnych wibracji oraz łączenia się z częstotliwością innych ludzi, zwierząt, miejsc i sytuacji. Prostota przytulności narodziła się z potrzeby przekazania ludziom, iż możemy się połączyć z energią zwyczajnych, codziennych chwil i pozwolić jej na nas wpłynąć w taki sposób, aby nas wzmacniała i pomagała nam w rozwoju. Pokażę ci, jak stworzyć dla siebie ogromną ilość pozytywnej energii poprzez świadome wnoszenie większej przytulności do codziennych działań, sposobu myślenia i rozwoju duchowego.

Żyj przytulnie traktuje o błogości, która towarzyszy rozpoznawaniu istoty duszy oraz nawiązywaniu kontaktu z boskością i uniwersalną świadomością. Zawsze możesz zwrócić się do swojego wewnętrznego źródła – zwłaszcza gdy czujesz się nieswojo. Mam nadzieję, że książka ta pomoże ci odzyskać równowagę i wrócić na właściwe tory, gdy będziesz tego potrzebował, a moje słowa zachęcą cię do docenienia miłych, zwyczajnych chwil. Uczucie przytulności poszerza świadomość, dzięki czemu, choćby na moment, możesz się wznieść ponad swoje problemy i docenić to, co dobre w twoim życiu, a następnie stać się latarnią – dla siebie i swojego otoczenia.

Wielu ludzi na całym świecie prowadzi przytulny tryb życia. Doświadczając przytulności, nawiązujemy głęboki kontakt z wibracją, która może wywołać cudowne zmiany w naszej duchowej istocie. Gdy zmieniasz swoją energię i zaczynasz zwracać uwagę na drobne sprawy, otwierasz się na prostotę istnienia zanurzonego w chwili obecnej. Twoje prawdziwe ja bardzo tego potrzebuje, więc nic dziwnego, że doświadczasz wtedy coraz większej radości i szczęścia. Wszystkie obszary twojego życia decydują o tym, ile błogości odczuwasz na co dzień. Pora nawiązać kontakt z nową, pełną ciepła wibracją i podarować sobie więcej błogości.

W doświadczaniu przytulności chodzi o coś więcej niż optymizm czy pozytywne myślenie. Oczywiście to również jest istotne, ale przyjęcie takiego podejścia wymaga wielu świadomych decyzji, by wnieść więcej błogości do swojego życia. Potrzebujesz nawiązać głęboki kontakt ze swoim rdzeniem, aby zrozumieć duszę i móc dokonywać korzystnych dla niej wyborów. Błogość, duchowość i świadomość są częścią kosmosu boskiej wiedzy, zgodnie z którą jesteś czystą istotą duchową.

Odczuwanie uroku przytulności może cię napełnić transformującą energią. Już samo otwarcie się na przyjemne możliwości zmieni twoje życie i zastąpi codzienny stres uczuciem szczęścia i odprężenia. Świadomość cię przemieni, chociaż nie stanie się to w mgnieniu oka. Jeśli lubisz prowadzić dziennik, zapisuj w nim swoje odkrycia, do których będziesz się mógł odnieść w przyszłości. Przytulność przyniesie ci większy spokój i głębsze zrozumienie otaczającego cię świata.

Na poziomie duchowym rozwijasz się nieustannie. Uczysz się na własnych błędach, wzrastasz na ścieżce samopoznania i ucieleśniasz to, czym jesteś jako istota duchowa. Odczuwając częstotliwość przytulności, uświadamiasz sobie prawdę swojej duszy, wnosisz ją do swojego życia oraz doceniasz samego siebie i otaczających cię ludzi w codziennych doświadczeniach.

Miłość, bezinteresowność, radość, troska i współczucie są kluczem do przytulnego życia. Włączając je do swojej codzienności, otworzysz się na cuda, jakie ma ci do zaoferowania wszechświat na każdym poziomie twojego istnienia. Nadszedł czas, abyś się połączył ze swoim Boskim Ja, odkrył swoje tajemnice i dziękował za każdy kolejny krok na tej drodze. Trzymasz te klucze w rękach. Od ciebie zależy, czy użyjesz ich do wzmocnienia istoty duchowej i zaczniesz zauważać miłe rzeczy w swoim życiu, które wniosą do niego więcej światła.

Osoby, które otwierają się na uważność, chwilę obecną i przytulność, często na stałe zmieniają swój styl życia. Błogość wplata się w ich istnienie do tego stopnia, że staje się częścią tożsamości, przejawia się w zachowaniu oraz w interakcjach z innymi ludźmi. Duńczycy są tego najlepszym przykładem. W rozdziale 1 omówię ich koncepcję przytulności zwaną hygge.

Mam nadzieję, że Żyj przytulnie pozwoli ci nawiązać bardziej uduchowiony kontakt z codziennością, a także docenić samego siebie oraz wszystkie swoje doświadczenia. Ta książka jest przewodnikiem dla początkujących, zawiera ćwiczenia, które poprowadzą cię ku prostocie błogości służącej twojemu duchowemu rozwojowi.

Zapraszam cię do wspólnej podróży, w której będę twoją przewodniczką. Namawiam cię także do opracowania własnego programu tworzenia przytulnego życia. Jest to trzydziestodniowy (lub dłuższy) proces, który możesz przejść w dowolnym momencie, gdy tylko poczujesz się na to gotowy. Pomoże ci on przekształcić swoje schematy myślowe i podjąć działania, które odmienią twoje życie, otwierając cię na większą przytulność, radość i szczęście w codziennym życiu. Szczegółowy opis tego procesu znajdziesz na końcu książki. Tymczasem miej go na uwadze podczas lektury (lub zapoznaj się z nim jeszcze przed jej rozpoczęciem). To będzie świetna przygoda. Zaczynajmy!

ROZDZIAŁ 1

Hygge i podobne koncepcje kulturowe

Co oznacza dla ciebie przytulne życie? Dla mnie jest to ciepło – w moim domu, wnętrzu oraz w relacjach z rodziną i przyjaciółmi, a także uczucie bliskie szczęściu i radości. W tym rozdziale omówię niektóre praktyki pochodzące z różnych tradycji służące wzbudzaniu uczucia zadowolenia z życia. Zacznijmy od duńskiego hygge.

HYGGE – DEFINICJA, HISTORIA, KORZENIE

Nie istnieje jedna definicja słowa hygge, gdyż określa ono liczne cechy duńskiego stylu życia. Termin ten powstał w szesnastowiecznej Norwegii, ale po raz pierwszy pojawił się w pismach duńskich. Pochodzi od norweskiego słowa hygga, które znaczy „pokrzepiać”.

Można powiedzieć, że jest to duński zwyczaj odnajdowania przyjemności w prostych rzeczach i niezwykłości w zwyczajności, doceniania różnych aspektów codzienności oraz traktowania każdej chwili jako wyjątkowej, dzięki życiu w chwili obecnej. Praktykowanie hygge poprawia samopoczucie oraz przynosi głęboką satysfakcję i zadowolenie. To celebracja ciepła, bliskości, życzliwości, rodziny i szacunku dla innych, a także zwiększona świadomość swojego wewnętrznego ja, ludzi i otaczającego świata. Hygge oznacza tworzenie przyjemnej atmosfery pełnej bezpieczeństwa, komfortu i emocjonalnego ciepła. Cieszenie się zwykłymi chwilami, których często nie zauważamy pośród zamętu i bieganiny, wzbogaca życie i wnosi do niego więcej szczęścia.

W krajach skandynawskich, zwłaszcza zimą, mieszkańcy mają dostęp do mniejszej ilości światła dziennego, a temperatura bywa bardzo niska (w niektórych obszarach wynosi nawet -45°C). Jeśli zdarzyło ci się utknąć gdzieś w trakcie śnieżycy lub w złych warunkach pogodowych, to wiesz, że nie jest łatwo wysiedzieć zbyt długo w zamkniętym pomieszczeniu. Ale jeśli na zewnątrz panuje mróz, to ciepło ognia i kubek gorącej kawy lub herbaty oraz przytulna atmosfera mogą się okazać niezwykle przydatne. Zdaniem Duńczyków hygge wnosi więcej ciepła, światła i szczęścia do codziennego życia podczas mroźnych zim, dzięki czemu łatwiej im pozostawać przez dłuższy czas w zamkniętych pomieszczeniach. Ponadto łagodzi uczucia smutku lub przygnębienia, zastępując je pozytywnym stanem umysłu związanym z przytulnością, ciepłem i docenianiem prostego życia. Innymi słowy, praktyka ta przede wszystkim pomaga przetrwać trudne, ciemne zimy, ale z czasem rozszerzyła się na wszystkie pory roku i dnia. Najczęściej korzysta się z niej jednak podczas ciemnych, mroźnych wieczorów – szybciej poczujesz ciepłą przytulność domu, gdy na zewnątrz szaleje śnieżna zawieja.

Hygge zabiera nas z powrotem do starych, dobrych czasów, kiedy wszystko było prostsze i mniej stresujące, kiedy doświadczano większej bliskości i zrozumienia. Ludzie nie kontaktowali się ze światem przez internet, więc cieszyli się życiem bez technologii, komputerów i smartfonów. Istotą hygge jest tworzenie przyjaznego, ciepłego i gościnnego otoczenia oraz nawiązywanie kontaktu z innymi. Dawniej zbierano się przy ognisku i snuto opowieści, zajadając przekąski. Jeśli pamiętasz takie czasy, to z łatwością zrozumiesz błogość hygge oraz rolę tej koncepcji w kulturze. Nie musisz być Duńczykiem, aby to praktykować. Bez względu na to, gdzie mieszkasz, możesz poczuć spokój, ciesząc się drobiazgami i doceniając wyjątkowe chwile swojej codzienności.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE HYGGE

Po czym poznasz, że doświadczasz hygge? Na początku może być ci trudno to ustalić, ale z odrobiną wprawy będziesz w stanie natychmiast rozpoznać ten stan. Jedno jest pewne – nie kupisz hygge w żadnym sklepie ani od nikogo nie dostaniesz. Możesz go tylko doświadczyć.

Hygge to uczucie, emocja, nastrój lub stan umysłu. Daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że jest ci dobrze, przytulnie. Wzbudza poczucie wewnętrznej mocy, ponieważ odczuwasz prawdę danego momentu na poziomie duszy. Hygge w jednej chwili może zintegrować wszystkie części twojego istnienia. Przebywając w atrakcyjnym dla siebie środowisku, odczuwasz głęboką satysfakcję na poziomie emocjonalnym oraz psychiczne odprężenie.

Powiedzmy, że siedzisz w kameralnej loży w restauracji z przyjemnym oświetleniem. Nie zwracasz uwagi na otoczenie – przez cały dzień miałeś w pracy kontakt z ludźmi i teraz potrzebujesz odrobiny samotności. To dobry czas na relaks i uwolnienie się od stresu emocjonalnego. Czekając na posiłek, sączysz napój i uwalniasz umysł, ciało i ducha od trosk tego dnia. Odczuwasz szczęście i radość z samego faktu, że żyjesz. Załóżmy, że opowiadasz potem przyjacielowi o swojej samotnej kolacji, podczas której miałeś okazję coś sobie przemyśleć, odnowić siły, a także uwolnić negatywne odczucia oraz otworzyć się na pozytywne. Przyjaciel widzi w twoich oczach głęboki spokój i odprężenie, których jeszcze wczoraj w tobie nie dostrzegał, nabiera ochoty na spróbowanie tego samego. On również chce doświadczyć wyciszenia związanego z hygge. To właśnie w ten sposób praktyka ta rozprzestrzeniła się z Danii na cały świat. Turyści odwiedzający ten kraj zabrali ją ze sobą i zaczęli odtwarzać w swoich domach i życiu. Hygge to nie tylko ciepłe i przyjemne oświetlenie, ale także spędzanie czasu z bliskimi, cieszenie się prostymi przyjemnościami życia, dobrym jedzeniem, napojami, ciepłem i bliskością lub otulenie się kocem na wygodnej kanapie z dobrą książką w ręku, delektowanie się trzaskiem ognia w kominku.

Będziesz wiedział, że doświadczasz hygge, gdy nagle poczujesz się całkowicie zanurzony w chwili obecnej. Zwrócisz większą uwagę na to, co się wydarza, i na ludzi wokół ciebie. Być może odniesiesz wrażenie, jakby czas zwolnił, i skoncentrujesz się na jednej, określonej rzeczy, nawet jeśli dookoła będzie się dużo działo. To moment, w którym wszystko nabiera głębszego sensu. Czujesz się, jakbyś był otulony kocem wdzięczności, przyjemności i radości. To odczucie może być tak silne, że aż usiądziesz ze zdziwienia i zachwytu.

Gdy już raz doświadczysz tej głębokiej błogości, zaczniesz jej szukać w swoim życiu, ponieważ będzie cię wzywać na poziomie duszy. Najprawdopodobniej zaczniesz kreować swoje osobiste momenty hygge zamiast czekać, aż same się pojawią. W tym celu uwzględnij pożądane elementy, które wzbudzają w tobie błogie odczucia, i podziel się z innymi tym, co znaczy dla ciebie hygge.

ROZWÓJ DUCHOWY POPRZEZ HYGGE

To ty jesteś odpowiedzialny za podążanie swoją własną ścieżką, odkrycie swojego celu życiowego oraz przyswojenie lekcji, które sobie wybrałeś. Dysponujesz wolną wolą, dzięki której możesz uzyskać dostęp do własnej duchowej istoty poprzez ziemskie doświadczenia. Wszystko, czego się nauczysz, zabierzesz ze sobą na plan duchowy, gdy wrócisz do swojego duchowego domu.

Celowe tworzenie hygge w życiu i poszukiwanie naturalnych chwil błogości ułatwi ci tę duchową podróż. Gdy koncentrujesz się za bardzo na świecie fizycznym i zdobywaniu dóbr materialnych, zaniedbujesz rozwój duchowy, przez co możesz napotykać wiele trudności na swojej drodze. Każdy z nas staje przed pewnymi wyzwaniami, nie sposób tego zupełnie uniknąć. Niektóre z nich wybraliśmy sobie jeszcze przed narodzinami. A jednak skupianie się na rozwoju duszy poprzez hygge napawa nas głębokim spokojem i wdzięcznością.

Poszerzona świadomość, harmonia i mądrość, jaką uzyskasz w tym życiu, już na zawsze staną się częścią ciebie. Gdy doświadczasz hygge, pielęgnujesz swoją duszę, zanurzając się w codziennych przygodach. Rozwijanie we wnętrzu uczuć związanych z hygge przypomina oświetlanie ciemnej ścieżki, dzięki czemu zyskujesz szansę zobaczenia na niej wszystkiego, czego wcześniej nie widziałeś, i podążania przed siebie bez lęku, ze spokojem i zachwytem.

Zastanów się teraz, czy potrzebujesz więcej hygge w swoim życiu? Co jesteś w stanie udoskonalić? Czy możesz zmienić swoje nastawienie, zredukować stres i przyjąć prostsze, ugruntowane podejście do różnego rodzaju sytuacji? Jeśli tak, to zacznij od zmiany wzorców myślowych, a następnie zmień swoje zachowania. Czy możesz zrezygnować z ciągłego dążenia do doskonałości, a także ze wszelkich ograniczających kompleksów i zamiast tego cieszyć się byciem sobą? Popracuj z podświadomością i nawiąż kontakt z duszą, a wraz z twoimi wzorcami myślowymi i przekonaniami odmieni się cały twój świat.

Świadome doświadczanie hygge będzie dodatkowym wsparciem we wprowadzaniu zmian. Przyznaj się szczerze do swoich pragnień, a otrzymasz cudowne błogosławieństwa. Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, usiądź w cichym, słabo oświetlonym pomieszczeniu, wpatrując się w migotliwy płomień świecy, lub nawet włącz film wideo z płonącym kominkiem, jeśli nie masz dostępu do prawdziwego. Zastanów się nad swoją przeszłością oraz nad tym, dokąd zmierzasz. Zaplanuj różne momenty hygge, które umożliwią ci dalszy rozwój duchowy. Możesz ich doświadczyć razem z przyjaciółmi, z wybraną grupą online lub na jakimś wydarzeniu organizowanym w twojej okolicy. W połowie tego rozdziału zamieściłam ćwiczenie, które pomoże ci zwolnić tempo z hygge.

Hygge wzmacnia wszystko, czym jesteśmy i co robimy. Oznacza akceptację różnych aspektów życia i odnajdywanie w nim przyjemności zamiast odczuwania pragnienia, aby było inne, niż jest. Przegapione momenty hygge to stracone okazje na połączenie się ze swoją prawdziwą naturą.

Zacznij odnajdywać błogość hygge wokół siebie. Im częściej będziesz zwracał na nią uwagę, doświadczał jej i korzystał z niej w ramach duchowego rozwoju, tym lepsze stanie się twoje życie. Zaczniesz odczuwać więcej pozytywnej energii, nawet w samym środku śnieżnej zimy. Poszukaj sposobów, by podnieść się na duchu za pomocą hygge.

ĆWICZENIE

Zwolnij z hygge

Hygge możesz praktykować w dowolnym momencie i z dowolnego powodu. Czasem życie staje się zbyt gorączkowe, a wtedy możemy mieć wrażenie, jakbyśmy pędzili pełną parą do przodu, nie widząc przed sobą końca. Nic dziwnego, że czujemy się tedy zestresowani, zaniepokojeni lub wręcz całkowicie przytłoczeni. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, nadszedł czas, aby pozwolić sobie na hygge, poszukać prostych przyjemności, doświadczyć przytulności i zadbać o siebie, a następnie spędzić trochę czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Zacznij od siebie. powiedzmy, że właśnie skończyłeś pracę i masz za sobą trudny dzień. wracając do domu, zatrzymaj się w swojej ulubionej restauracji i zamów jedzenie na wynos, żebyś nie musiał już nic gotować. nie zamawiaj jednak dania przez telefon, poczekaj na miejscu, aż ci je przygotują. w międzyczasie usiądź i napij się czegoś lub poproś o jakąś przystawkę, jeśli chcesz. wyobraź sobie, że uwalniasz napięcie, jakie w sobie zgromadziłeś. Zwróć uwagę na to, co się dzieje wokół ciebie, na otaczających cię ludzi, ich nastroje i zachowanie. Zastanów się, jak postrzegasz ich interakcje i czy coś cię w nich zachwyca lub inspiruje.

Wyobraź sobie białe światło przepływające przez całe twoje pole energetyczne i usuwające z niego wszelką negatywną energię. Zobacz, jak wypływa przez czubek głowy lub podeszwy albo palce u stóp, zabierając ze sobą wszelkie negatywne emocje. poczuj, jak cię rozluźnia i relaksuje. wracając do domu ze swoim zamówieniem, zachowaj w sobie to pozytywne uczucie odprężenia.

Gdy już znajdziesz się u siebie, włącz cicho swoją ulubioną muzykę. Załóż wygodne ubranie. Zaplanuj wieczór filmowy z rodziną lub przyjaciółmi przy ulubionych przekąskach i napojach. Po kolacji wyłącz wszystkie światła i obejrzyj film z bliskimi lub, jeśli tak wolisz, wyciągnij gry planszowe albo karty i zagrajcie razem. Włącz lampki zamiast górnego oświetlenia, aby stworzyć bardziej przytulną atmosferę.

Wybierz preferowaną przez siebie rozrywkę. Chodzi o to, aby spędzić miły, relaksujący wieczór z bliskimi, ale pamiętaj, że równie dobrze możesz spędzić wieczór hygge w samotności, skupiając się na uwalnianiu napięcia i nawiązując kontakt z wewnętrzną radością.

Jeśli nie masz ochoty na towarzystwo, weź długi, gorący prysznic lub kąpiel, a następnie ubierz się w wygodną piżamę. Wybierz dobrą książkę, rozłóż się wygodnie na kanapie i zanurz się w opowieści. Posiedź do późna, jeśli chcesz, lub połóż się wcześnie spać, żeby zapewnić sobie dłuższy sen.

INNE KONCEPCJE KULTUROWE ZWIĄZANE Z PRZYTULNOŚCIĄ

Koncepcja przytulności pojawia się pod różnymi nazwami w wielu kulturach. Podobnie jak hygge, niektóre terminy trudno przetłumaczyć na język polski, ponieważ są wieloznaczne lub określają zjawisko, którego nie sposób oddać za pomocą jednego słowa.

Fika (Szwecja)

Szwedzka tradycja fika znana jest również jako „przerwa na kawę”. To podstawowy element szwedzkiego stylu życia, który obejmuje przekąski, napoje i uczucie zadowolenia. W Szwecji możesz tego doświadczyć na każdym rogu. Chodzi o to, aby zwolnić tempo, zrelaksować się i spędzić miło czas w samotności lub z innymi ludźmi. Fika to rozmowy lub snucie planów przy poczęstunku. Możesz doświadczyć jej także podczas samotnego odpoczynku. Tradycja ta powstała na gruncie przekonania, że nie powinieneś pracować dłużej niż jest to absolutnie konieczne. Po przerwie możesz wrócić do pracy lub zdecydować się ją zakończyć na dany dzień, ale robienie sobie przerw w ciągu dnia uznaje się w szwedzkiej kulturze za niezbędne. Fika oznacza zachowanie umiaru oraz poświęcanie czasu rodzinie i przyjaciołom. Tak jak hygge, polega na zwolnieniu tempa i cieszeniu się tym, co dobre, oraz docenianiu wyjątkowych chwil, chociaż dotyczy bardziej konkretnych okoliczności.

Friluftsliv (Norwegia)

Uprawiając narciarstwo biegowe, jeżdżąc na saniach z psim zaprzęgiem, biegając lub po prostu spacerując, praktykujesz friluftsliv. Termin ten oznacza dosłownie „życie na świeżym powietrzu” i określa się nim spędzanie czasu na łonie natury oraz nawiązywanie z nią kontaktu. Dla Norwegów jest to jednak coś więcej. Wierzą oni, że obcowanie z naturą oddziałuje korzystnie na umysł, ciało i ducha. Friluftsliv uznają za doświadczanie duchowego dobrostanu, wyższej świadomości i głębszego połączenia ze swoim duchowym ja.

Oddychanie świeżym powietrzem, „zakorzenienie” związane z chodzeniem po ziemi oraz poczucie, że jesteś czymś więcej niż tylko ciałem fizycznym, to elementy składające się na friluftsliv. Ten styl życia polega na jednoczeniu się z naturą, by zwiększyć uczucie duchowego dobrostanu. Oderwanie się od stresów związanych z wykonywaną w ciągu tygodnia pracą poprzez przebywanie w naturze i docenienie otaczającego nas świata relaksuje umysł, dodaje ciału energii i odmładza duszę.

Friluftsliv jako styl życia przekazuje się już małym dzieciom, a Norwegowie rozwijają go przez całe życie. Jesteś jednak w stanie doświadczać go na wiele rożnych sposobów, nawet jeśli nie mieszkasz w Norwegii. Za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, możesz poczuć się częścią natury, bez względu na to, czy uprawiasz ogród, medytujesz, biwakujesz, wędrujesz, spacerujesz, biegasz czy robisz zdjęcia. Istnieje wiele możliwości na praktykowanie friluftsliv – samodzielnie lub z rodziną czy przyjaciółmi. Budując zamki z piasku na plaży, zwróć uwagę na odczucia związane z dotykaniem ziaren piasku, szum wody uderzającej o brzeg i ciepło słońca na skórze. Friluftsliv odpręża oraz wzbudza uczucie błogości związane z byciem częścią natury.

Gemütlichkeit (Niemcy)

Niemieckie słowo Gemütlichkeit oznacza ciepło, przytulność i towarzystwo. Podobnie jak hygge, określa tradycję związaną z tworzeniem określonej atmosfery w domu, pracy i podczas spotkań towarzyskich, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Gemütlichkeit różni się jednak od hygge, gdyż wiąże się również z podnoszeniem produktywności lub zyskowności w biznesie. Niektórzy uważają, że hygge pochodzi właśnie od niemieckiego słowa Gemütlichkeit i jest koncepcją niemiecką, która dopiero później trafiła do Danii.

Jeśli po zjedzeniu posiłku nigdzie się nie spieszysz, cieszysz się za to towarzystwem innych ludzi, spędzasz miło czas w radosnej, życzliwej atmosferze, doświadczasz Gemütlichkeit. Doświadczasz go również, gdy włączasz muzykę klasyczną i wypijasz herbatę z przyjaciółmi lub bliskimi, rozkoszując się wspólnymi chwilami i spokojem ducha.

Gemütlichkeit oznacza całkowite poświęcenie uwagi osobom, z którymi przebywasz. Możesz go także poczuć, wykonując ulubione czynności, jak na przykład uprawiając sport lub czytając dobrą książkę. Kolejną istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie – przyćmione i ciepłe światło, jak światło świec, nadaje pomieszczeniu przytulności. W okresach świątecznych odpowiednie dekoracje wzmacniają te odczucia. Pięknie podane jedzenie, przekąski i dekoracje w połączeniu z nastrojowym oświetleniem mogą wnieść wspaniałe uczucie Gemütlichkeit do twojego spotkania z bliskimi.

Gezelligheid (Holandia)

Gezelligheid to trudne do przetłumaczenia określenie. Może oznaczać spotkanie z przyjaciółmi, zabawy z bliskimi, bliskość lub przyjazny stosunek do nieznajomych. Praktyka ta wykracza więc poza tworzenie przytulnej atmosfery, chociaż stanowi to jeden z jej elementów. Gezelligheid obejmuje również relaks, wygodę, przyjemność, ekstrawertyczność i otwartość. Dla Holendrów to zwykle wyjście z domu i spędzanie czasu w staroświeckich sklepikach, butikach lub kawiarniach.

Uczucie ciepła, bliskości, szczęścia i miłości do rodziny oraz przyjaciół ma kluczowe znaczenie w gezelligheid. To obejrzenie filmu w objęciach partnera, pod ciepłym, miękkim kocem, a także wysłuchanie koncertu muzycznego na świeżym powietrzu lub wyjście z przyjaciółmi do dobrej restauracji lub kina, a następnie zatrzymanie się w lokalnej kawiarni na herbatę, kawę lub drinki.

Gezelligheid jest stylem życia obowiązującym przez cały rok. Latem oznacza wykonywanie różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu: chodzenie na plażę, biwakowanie, obserwowanie wschodów lub zachodów słońca, pływanie łodzią lub urządzanie pikników, a zimą świąteczną ucztę i dbanie o ciepłe, przytulne oświetlenie, zwłaszcza przy użyciu świec lub małych lampek, które emanują łagodnym blaskiem zamiast jasnym, fluorescencyjnym światłem.

Możesz praktykować ten styl życia w dowolnym miejscu i towarzystwie, zabierając go ze sobą.

Koselig (Norwegia)

Norweskie słowo koselig oddaje ciepło i przytulność związaną z dowolnymi aspektami naszej codzienności. Koselig jest podobne do hygge w tym, że obejmuje ciepłe domowe oświetlenie, spotkania z przyjaciółmi oraz cieszenie się bliskością. A jednak terminem tym określa się w Norwegii dużo więcej – począwszy od dań, a skończywszy na swetrach lub planach na weekend.

Koselig tłumaczy się jako „przytulny”, ale to przytulność bez ograniczeń, wykraczająca poza zimę, dom czy środowisko pracy. Możesz jej doświadczyć wszędzie – musisz tylko wiedzieć, jak ją odnaleźć lub stworzyć. Koselig to sposób na docenienie chwil przyjaźni, komfortu, zaufania, szczęścia, radości, wspólnoty, a nawet spokojnej refleksji. To jedno słowo zawiera w sobie wszystkie te zjawiska i może się odnosić zarówno do jakiejś osoby, jak i rozmowy lub atmosfery. W Norwegii ważne jest, aby korzystać z dobrej pogody, która w każdej chwili może się zmienić, ale nie narzeka się tam na śnieg. Norwegowie mają pozytywne nastawienie, które pomaga im przetrwać nawet najcięższe zimy.

Dobrym sposobem na doświadczanie koselig, także w klimacie tropikalnym, jest pielęgnowanie w sobie wdzięczności za wszystkich i wszystko. Kiedy zaczynasz doceniać innych ludzi i różne drobne sprawy, odczuwasz coraz więcej wewnętrznego ciepła, szczęścia i radości w związku z tym, co wnoszą do twojego życia. Na tym właśnie polega koselig.

Mys (Szwecja)

Oprócz swojej przerwy na kawę Szwedzi mają jeszcze mys – inną formę przytulności, którą delektują się przez cały rok. Podobnie jak hygge, mys polega na tworzeniu komfortowej i przytulnej atmosfery w domu. Fredagsmys, czyli „przytulne piątki”, to tradycja polegająca na odpoczywaniu po całym tygodniu pracy. Zaopatrujesz się w przekąski (w szczególności chipsy), świece, ciepłe koce, piżamy, pizzę, napoje gazowane, wino oraz piwo, a następnie oglądasz film z rodziną, dopóki nie zaśniecie na kanapie. Single urządzają podobne spotkania z przyjaciółmi.

Chociaż nie wszyscy Szwedzi uznają Fredagsmys, większość praktykuje mys, tworząc dla siebie przytulne otoczenie, a także rozwijając uważność i świadomość chwili obecnej. Cieszą się ciepłem mys również podczas specjalnych okazji czy świąt, a także korzystają z niego, aby nawiązać kontakt z wewnętrznym spokojem i radością.

Gdy praktykujesz mys, pozwalasz sobie na spędzenie leniwego wieczoru w objęciach bliskiej osoby przed telewizorem, zajadając przekąski. Zapewniasz sobie wyciszenie, gdy tylko zaczynasz odczuwać jakieś blokady czy znużenie. Mys to odnajdywanie radości w prostych przyjemnościach takich jak czytanie książki, zwolnienie tempa i prowadzenie prostszego życia. Czujesz się dobrze z tym, że nigdzie się nie spieszysz ani za niczym gorączkowo nie gonisz, a zamiast tego siedzisz spokojnie i delektujesz się chwilą, towarzystwem innych ludzi oraz atmosferą, którą stworzyłeś.

ĆWICZENIE

Zwolnij z hygge

Hygge możesz praktykować w dowolnym momencie i z dowolnego powodu. Czasem życie staje się zbyt gorączkowe, a wtedy możemy mieć wrażenie, jakbyśmy pędzili pełną parą do przodu, nie widząc przed sobą końca. Nic dziwnego, że czujemy się wtedy zestresowani, zaniepokojeni lub wręcz całkowicie przytłoczeni. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, nadszedł czas, aby pozwolić sobie na hygge, poszukać prostych przyjemności, doświadczyć przytulności i zadbać o siebie, a następnie spędzić trochę czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Zacznij od siebie. Powiedzmy, że właśnie skończyłeś pracę i masz za sobą trudny dzień. Wracając do domu, zatrzymaj się w swojej ulubionej restauracji i zamów jedzenie na wynos, żebyś nie musiał już nic gotować. Nie zamawiaj jednak dania przez telefon, poczekaj na miejscu, aż ci je przygotują. W międzyczasie usiądź i napij się czegoś lub poproś o jakąś przystawkę, jeśli chcesz. Wyobraź sobie, że uwalniasz napięcie, jakie w sobie zgromadziłeś. Zwróć uwagę na to, co się dzieje wokół ciebie, na otaczających cię ludzi, ich nastroje i zachowanie. Zastanów się, jak postrzegasz ich interakcje i czy coś cię w nich zachwyca lub inspiruje.

Wyobraź sobie białe światło przepływające przez całe twoje pole energetyczne i usuwające z niego wszelką negatywną energię. Zobacz, jak wypływa przez czubek głowy lub podeszwy albo palce u stóp, zabierając ze sobą wszelkie negatywne emocje. Poczuj, jak cię rozluźnia i relaksuje. Wracając do domu ze swoim zamówieniem, zachowaj w sobie to pozytywne uczucie odprężenia.

Gdy już znajdziesz się u siebie, włącz cicho swoją ulubioną muzykę. Załóż wygodne ubranie. Zaplanuj wieczór filmowy z rodziną lub przyjaciółmi przy ulubionych przekąskach i napojach. Po kolacji wyłącz wszystkie światła i obejrzyj film z bliskimi lub, jeśli wolisz, wyciągnij gry planszowe albo karty i zagrajcie razem. Włącz lampki zamiast górnego oświetlenia, aby stworzyć bardziej przytulną atmosferę.

Wybierz preferowaną przez siebie rozrywkę. Pamiętaj, że równie dobrze możesz spędzić wieczór hygge w samotności, skupiając się na uwalnianiu napięcia i nawiązując kontakt z wewnętrzną radością.

Jeśli nie masz ochoty na towarzystwo, weź długi, gorący prysznic lub kąpiel, a następnie ubierz się w wygodną piżamę. Wybierz dobrą książkę, rozłóż się wygodnie na kanapie i zanurz w opowieści. Posiedź do późna, jeśli chcesz, lub połóż się wcześnie spać, żeby zapewnić sobie dłuższy sen.

INNE KONCEPCJE KULTUROWE ZWIĄZANE Z PRZYTULNOŚCIĄ

W tej części książki przedstawię koncepcje kulturowe i praktyki, które pozwalają wnieść jeszcze więcej przytulności do życia. Każda z nich jest inna i na swój sposób wyjątkowa. Dotyczą takich kwestii jak naprawy, biznes, zachowywanie umiaru, kąpiele leśne, spacery na wietrze i odnajdywanie piękna w niedoskonałościach. Zapoznaj się z nimi i zdecyduj, które chcesz wypróbować.

Jugaad (Indie)

Jeśli zdarzyło ci się wymyślić jakiś twórczy sposób naprawy czegoś, chociażby tylko tymczasowej, wdrożyłeś w życie hinduską koncepcję kulturową zwaną jugaad. W języku hindi słowo jugaad oznacza „pomysłową naprawę”, która zwykle polega na oszczędnych rozwiązaniach jak na przykład zaklejenie dziury taśmą lub sklejenie czegoś ze sobą. Chodzi o to, aby wykorzystać kreatywność i innowacyjność, używając narzędzi, jakie akurat masz pod ręką.

Wbrew pozorom naprawianie może być całkiem przyjemne. Zbierz wszystkie przedmioty w domu, które wymagają naprawy, i zachęć członków rodziny, aby się do ciebie przyłączyli, korzystając z okazji na wspólne spędzenie czasu. Przydziel każdemu zadanie na miarę jego zdolności, aby była to dla was dobra zabawa, a nie uciążliwa praca. Współpracujcie i bądźcie kreatywni, a ukończenie poszczególnych zadań przyniesie wam radość i satysfakcję. Zadbaj o przekąski i napoje. Włącz cichą muzykę w tle, aby wnieść do jugaad atmosferę hygge.

Bohaterzy