Żyj przytulnie. Skandynawska Magia Codziennych Przyjemności - Melissa Alvarez - ebook

Żyj przytulnie. Skandynawska Magia Codziennych Przyjemności ebook

Melissa Alvarez

2,9

Opis

Ciepłe relacje z innymi, wewnętrzny spokój i głębokie poczucie komfortu – na wyciagnięcie ręki!

Czym jest przytulność?

To stan, w którym czujesz się błogo i bezpiecznie. Przytulne życie zależy przede wszystkim od twojego nastawienia, dzięki któremu wnosisz ciepło, miłość, przyjaźń i dobre samopoczucie do swojego domu, pracy i relacji z innymi.

Wprowadź przytulność w każdą sferę swojego życia, korzystając z inspirujących wskazówek Melissy Alvarez i dowiedz się, jak:

– ocieplić przestrzeń materialną wokół siebie;

– przywiązywać się bardziej do ludzi, a mniej do przedmiotów;

– tworzyć i pielęgnować głębokie relacje bez poczucia poświęcania się dla innych;

– zwolnić tempo i osiągnąć pożądany poziom komfortu;

– wprowadzić ciepło i empatię do każdej sfery życia.

Odkryj sztukę przytulnego życia i celebruj je każdego dnia!

__

O autorce

Melissa Alvarez jest wielokrotnie nagradzaną autorką książek i artykułów na temat rozwoju osobistego, duchowego i emocjonalnego. Jako profesjonalny doradca duchowy oraz „zaklinacz” zwierząt, pomogła już tysiącom osób i zwierząt, które nie mogły rozwinąć swojego potencjału z powodu lęków i blokad. Książki Melissy zostały przetłumaczone na język rumuński, rosyjski, chiński, francuski i czeski. Na co dzień Melissa mieszka na południu Florydy z rodziną, psami i końmi.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 213

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność
Okładka

Karta tytułowa

LISTA ĆWICZEŃ

ROZDZIAŁ 1

Zwolnij z hygge

Połącz się ze swoim duchowym rdzeniem za pomocą przytulności

ROZDZIAŁ 2

Stwórz swoją osobistą świątynię

Odpuść i otwórz się na błogość

ROZDZIAŁ 3

Zaplanuj dzień tylko dla siebie

Weź kąpiel w wannie ze świecami

ROZDZIAŁ 4

Oddaj się spokojnej obserwacji

Zrezygnuj z technologii na tydzień

Zastanów się, co możesz dziś uwolnić

ROZDZIAŁ 5

Medytuj w trakcie innych zajęć

Stwórz plan wdrażania zmian na drodze do przytulnego stylu życia

Prowadzenie dziennika/kolorowanie

ROZDZIAŁ 6

Oddychaj

Wybierz się na wędrówkę lub kemping

ROZDZIAŁ 7

Zrób komuś niespodziankę

Stwórz listę swoich oczekiwań

ROZDZIAŁ 8

Medytacja dobrostanu

Program tworzenia przytulnego życia

Dedykuję tę książkę

mojemu mężowi Jorge,

który wnosi mnóstwo przytulności,

ciepła i miłości do mojego życia.

Zawsze będę cię kochać.

PODZIĘKOWANIA

Każda książka, która trafia do czytelnika, jest owocem pracy wielu osób. Pragnę podziękować mojemu zespołowi z Llewellyn za całą ciężką pracę, jaką wykonał, począwszy od momentu, gdy przedstawiłam swój pomysł redaktorce, Angeli Wix, która z kolei zaprezentowała ją zarządowi, a skończywszy na chwili, gdy wzięłam ten tom w swoje ręce. Mam tu na myśli pracowników działu prawnego, redakcyjnego, produkcji, projektowania, reklamy, marketingu i sprzedaży. Wszystkie książki to efekty wysiłku całego zespołu. Doceniam wasz wkład.

Nie byłabym w stanie pisać bez wsparcia, jakie otrzymuję od swojej rodziny. Jak zawsze dziękuję mojemu mężowi i dzieciom za wyrozumiałość wobec moich zatyczek do uszu, z którymi czasem się nie rozstaję, oraz szybkich i łatwych do przyrządzenia posiłków, gdy zbliżają się ostateczne terminy.

Dziękuję rodzicom za wiarę we mnie i zainteresowanie moją pracą.

Pragnę jeszcze w szczególny sposób podziękować moim czytelnikom. Piszę, aby przekazywać wam swoją wiedzę, to wy zachęcacie mnie do tego swoimi opiniami, pytaniami i korespondencją. Dziękuję!

WPROWADZENIE

Życie to przygoda pełna wyzwań, które umożliwiają naszym duszom rozwój. Każdy z nas ma różne role do odegrania i lekcje do przyswojenia. Jedną z moich ról w tym życiu jest pełnienie funkcji nauczycielki duchowej – pomagam innym nawiązać kontakt z własną wewnętrzną istotą, czyli prawdziwym duchowym ja, a także zobaczyć i zrozumieć to, co niewidzialne dla oczu.

Pracowałam z energią wibracji, jeszcze na długo zanim zaczęto ją nazywać częstotliwością. Uczyłam odczuwania połączeń energetycznych we wszystkich działaniach, doświadczania swojej własnej energii, podnoszenia własnych wibracji oraz łączenia się z częstotliwością innych ludzi, zwierząt, miejsc i sytuacji. Prostota przytulności narodziła się z potrzeby przekazania ludziom, iż możemy się połączyć z energią zwyczajnych, codziennych chwil i pozwolić jej na nas wpłynąć w taki sposób, aby nas wzmacniała i pomagała nam w rozwoju. Pokażę ci, jak stworzyć dla siebie ogromną ilość pozytywnej energii poprzez świadome wnoszenie większej przytulności do codziennych działań, sposobu myślenia i rozwoju duchowego.

Żyj przytulnie traktuje o błogości, która towarzyszy rozpoznawaniu istoty duszy oraz nawiązywaniu kontaktu z boskością i uniwersalną świadomością. Zawsze możesz zwrócić się do swojego wewnętrznego źródła – zwłaszcza gdy czujesz się nieswojo. Mam nadzieję, że książka ta pomoże ci odzyskać równowagę i wrócić na właściwe tory, gdy będziesz tego potrzebował, a moje słowa zachęcą cię do docenienia miłych, zwyczajnych chwil. Uczucie przytulności poszerza świadomość, dzięki czemu, choćby na moment, możesz się wznieść ponad swoje problemy i docenić to, co dobre w twoim życiu, a następnie stać się latarnią – dla siebie i swojego otoczenia.

Wielu ludzi na całym świecie prowadzi przytulny tryb życia. Doświadczając przytulności, nawiązujemy głęboki kontakt z wibracją, która może wywołać cudowne zmiany w naszej duchowej istocie. Gdy zmieniasz swoją energię i zaczynasz zwracać uwagę na drobne sprawy, otwierasz się na prostotę istnienia zanurzonego w chwili obecnej. Twoje prawdziwe ja bardzo tego potrzebuje, więc nic dziwnego, że doświadczasz wtedy coraz większej radości i szczęścia. Wszystkie obszary twojego życia decydują o tym, ile błogości odczuwasz na co dzień. Pora nawiązać kontakt z nową, pełną ciepła wibracją i podarować sobie więcej błogości.

W doświadczaniu przytulności chodzi o coś więcej niż optymizm czy pozytywne myślenie. Oczywiście to również jest istotne, ale przyjęcie takiego podejścia wymaga wielu świadomych decyzji, by wnieść więcej błogości do swojego życia. Potrzebujesz nawiązać głęboki kontakt ze swoim rdzeniem, aby zrozumieć duszę i móc dokonywać korzystnych dla niej wyborów. Błogość, duchowość i świadomość są częścią kosmosu boskiej wiedzy, zgodnie z którą jesteś czystą istotą duchową.

Odczuwanie uroku przytulności może cię napełnić transformującą energią. Już samo otwarcie się na przyjemne możliwości zmieni twoje życie i zastąpi codzienny stres uczuciem szczęścia i odprężenia. Świadomość cię przemieni, chociaż nie stanie się to w mgnieniu oka. Jeśli lubisz prowadzić dziennik, zapisuj w nim swoje odkrycia, do których będziesz się mógł odnieść w przyszłości. Przytulność przyniesie ci większy spokój i głębsze zrozumienie otaczającego cię świata.

Na poziomie duchowym rozwijasz się nieustannie. Uczysz się na własnych błędach, wzrastasz na ścieżce samopoznania i ucieleśniasz to, czym jesteś jako istota duchowa. Odczuwając częstotliwość przytulności, uświadamiasz sobie prawdę swojej duszy, wnosisz ją do swojego życia oraz doceniasz samego siebie i otaczających cię ludzi w codziennych doświadczeniach.

Miłość, bezinteresowność, radość, troska i współczucie są kluczem do przytulnego życia. Włączając je do swojej codzienności, otworzysz się na cuda, jakie ma ci do zaoferowania wszechświat na każdym poziomie twojego istnienia. Nadszedł czas, abyś się połączył ze swoim Boskim Ja, odkrył swoje tajemnice i dziękował za każdy kolejny krok na tej drodze. Trzymasz te klucze w rękach. Od ciebie zależy, czy użyjesz ich do wzmocnienia istoty duchowej i zaczniesz zauważać miłe rzeczy w swoim życiu, które wniosą do niego więcej światła.

Osoby, które otwierają się na uważność, chwilę obecną i przytulność, często na stałe zmieniają swój styl życia. Błogość wplata się w ich istnienie do tego stopnia, że staje się częścią tożsamości, przejawia się w zachowaniu oraz w interakcjach z innymi ludźmi. Duńczycy są tego najlepszym przykładem. W rozdziale 1 omówię ich koncepcję przytulności zwaną hygge.

Mam nadzieję, że Żyj przytulnie pozwoli ci nawiązać bardziej uduchowiony kontakt z codziennością, a także docenić samego siebie oraz wszystkie swoje doświadczenia. Ta książka jest przewodnikiem dla początkujących, zawiera ćwiczenia, które poprowadzą cię ku prostocie błogości służącej twojemu duchowemu rozwojowi.

Zapraszam cię do wspólnej podróży, w której będę twoją przewodniczką. Namawiam cię także do opracowania własnego programu tworzenia przytulnego życia. Jest to trzydziestodniowy (lub dłuższy) proces, który możesz przejść w dowolnym momencie, gdy tylko poczujesz się na to gotowy. Pomoże ci on przekształcić swoje schematy myślowe i podjąć działania, które odmienią twoje życie, otwierając cię na większą przytulność, radość i szczęście w codziennym życiu. Szczegółowy opis tego procesu znajdziesz na końcu książki. Tymczasem miej go na uwadze podczas lektury (lub zapoznaj się z nim jeszcze przed jej rozpoczęciem). To będzie świetna przygoda. Zaczynajmy!

ROZDZIAŁ 1

Hygge i podobne koncepcje kulturowe

Co oznacza dla ciebie przytulne życie? Dla mnie jest to ciepło – w moim domu, wnętrzu oraz w relacjach z rodziną i przyjaciółmi, a także uczucie bliskie szczęściu i radości. W tym rozdziale omówię niektóre praktyki pochodzące z różnych tradycji służące wzbudzaniu uczucia zadowolenia z życia. Zacznijmy od duńskiego hygge.

HYGGE – DEFINICJA, HISTORIA, KORZENIE

Nie istnieje jedna definicja słowa hygge, gdyż określa ono liczne cechy duńskiego stylu życia. Termin ten powstał w szesnastowiecznej Norwegii, ale po raz pierwszy pojawił się w pismach duńskich. Pochodzi od norweskiego słowa hygga, które znaczy „pokrzepiać”.

Można powiedzieć, że jest to duński zwyczaj odnajdowania przyjemności w prostych rzeczach i niezwykłości w zwyczajności, doceniania różnych aspektów codzienności oraz traktowania każdej chwili jako wyjątkowej, dzięki życiu w chwili obecnej. Praktykowanie hygge poprawia samopoczucie oraz przynosi głęboką satysfakcję i zadowolenie. To celebracja ciepła, bliskości, życzliwości, rodziny i szacunku dla innych, a także zwiększona świadomość swojego wewnętrznego ja, ludzi i otaczającego świata. Hygge oznacza tworzenie przyjemnej atmosfery pełnej bezpieczeństwa, komfortu i emocjonalnego ciepła. Cieszenie się zwykłymi chwilami, których często nie zauważamy pośród zamętu i bieganiny, wzbogaca życie i wnosi do niego więcej szczęścia.

W krajach skandynawskich, zwłaszcza zimą, mieszkańcy mają dostęp do mniejszej ilości światła dziennego, a temperatura bywa bardzo niska (w niektórych obszarach wynosi nawet -45°C). Jeśli zdarzyło ci się utknąć gdzieś w trakcie śnieżycy lub w złych warunkach pogodowych, to wiesz, że nie jest łatwo wysiedzieć zbyt długo w zamkniętym pomieszczeniu. Ale jeśli na zewnątrz panuje mróz, to ciepło ognia i kubek gorącej kawy lub herbaty oraz przytulna atmosfera mogą się okazać niezwykle przydatne. Zdaniem Duńczyków hygge wnosi więcej ciepła, światła i szczęścia do codziennego życia podczas mroźnych zim, dzięki czemu łatwiej im pozostawać przez dłuższy czas w zamkniętych pomieszczeniach. Ponadto łagodzi uczucia smutku lub przygnębienia, zastępując je pozytywnym stanem umysłu związanym z przytulnością, ciepłem i docenianiem prostego życia. Innymi słowy, praktyka ta przede wszystkim pomaga przetrwać trudne, ciemne zimy, ale z czasem rozszerzyła się na wszystkie pory roku i dnia. Najczęściej korzysta się z niej jednak podczas ciemnych, mroźnych wieczorów – szybciej poczujesz ciepłą przytulność domu, gdy na zewnątrz szaleje śnieżna zawieja.

Hygge zabiera nas z powrotem do starych, dobrych czasów, kiedy wszystko było prostsze i mniej stresujące, kiedy doświadczano większej bliskości i zrozumienia. Ludzie nie kontaktowali się ze światem przez internet, więc cieszyli się życiem bez technologii, komputerów i smartfonów. Istotą hygge jest tworzenie przyjaznego, ciepłego i gościnnego otoczenia oraz nawiązywanie kontaktu z innymi. Dawniej zbierano się przy ognisku i snuto opowieści, zajadając przekąski. Jeśli pamiętasz takie czasy, to z łatwością zrozumiesz błogość hygge oraz rolę tej koncepcji w kulturze. Nie musisz być Duńczykiem, aby to praktykować. Bez względu na to, gdzie mieszkasz, możesz poczuć spokój, ciesząc się drobiazgami i doceniając wyjątkowe chwile swojej codzienności.

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE HYGGE

Po czym poznasz, że doświadczasz hygge? Na początku może być ci trudno to ustalić, ale z odrobiną wprawy będziesz w stanie natychmiast rozpoznać ten stan. Jedno jest pewne – nie kupisz hygge w żadnym sklepie ani od nikogo nie dostaniesz. Możesz go tylko doświadczyć.

Hygge to uczucie, emocja, nastrój lub stan umysłu. Daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że jest ci dobrze, przytulnie. Wzbudza poczucie wewnętrznej mocy, ponieważ odczuwasz prawdę danego momentu na poziomie duszy. Hygge w jednej chwili może zintegrować wszystkie części twojego istnienia. Przebywając w atrakcyjnym dla siebie środowisku, odczuwasz głęboką satysfakcję na poziomie emocjonalnym oraz psychiczne odprężenie.

Powiedzmy, że siedzisz w kameralnej loży w restauracji z przyjemnym oświetleniem. Nie zwracasz uwagi na otoczenie – przez cały dzień miałeś w pracy kontakt z ludźmi i teraz potrzebujesz odrobiny samotności. To dobry czas na relaks i uwolnienie się od stresu emocjonalnego. Czekając na posiłek, sączysz napój i uwalniasz umysł, ciało i ducha od trosk tego dnia. Odczuwasz szczęście i radość z samego faktu, że żyjesz. Załóżmy, że opowiadasz potem przyjacielowi o swojej samotnej kolacji, podczas której miałeś okazję coś sobie przemyśleć, odnowić siły, a także uwolnić negatywne odczucia oraz otworzyć się na pozytywne. Przyjaciel widzi w twoich oczach głęboki spokój i odprężenie, których jeszcze wczoraj w tobie nie dostrzegał, nabiera ochoty na spróbowanie tego samego. On również chce doświadczyć wyciszenia związanego z hygge. To właśnie w ten sposób praktyka ta rozprzestrzeniła się z Danii na cały świat. Turyści odwiedzający ten kraj zabrali ją ze sobą i zaczęli odtwarzać w swoich domach i życiu. Hygge to nie tylko ciepłe i przyjemne oświetlenie, ale także spędzanie czasu z bliskimi, cieszenie się prostymi przyjemnościami życia, dobrym jedzeniem, napojami, ciepłem i bliskością lub otulenie się kocem na wygodnej kanapie z dobrą książką w ręku, delektowanie się trzaskiem ognia w kominku.

Będziesz wiedział, że doświadczasz hygge, gdy nagle poczujesz się całkowicie zanurzony w chwili obecnej. Zwrócisz większą uwagę na to, co się wydarza, i na ludzi wokół ciebie. Być może odniesiesz wrażenie, jakby czas zwolnił, i skoncentrujesz się na jednej, określonej rzeczy, nawet jeśli dookoła będzie się dużo działo. To moment, w którym wszystko nabiera głębszego sensu. Czujesz się, jakbyś był otulony kocem wdzięczności, przyjemności i radości. To odczucie może być tak silne, że aż usiądziesz ze zdziwienia i zachwytu.

Gdy już raz doświadczysz tej głębokiej błogości, zaczniesz jej szukać w swoim życiu, ponieważ będzie cię wzywać na poziomie duszy. Najprawdopodobniej zaczniesz kreować swoje osobiste momenty hygge zamiast czekać, aż same się pojawią. W tym celu uwzględnij pożądane elementy, które wzbudzają w tobie błogie odczucia, i podziel się z innymi tym, co znaczy dla ciebie hygge.

Dalsza część rozdziału dostępna w pełnej wersji

ROZDZIAŁ 2

Odnajdywanie głębszego sensu życia dzięki przytulności

Rozdział dostępny w pełnej wersji

ROZDZIAŁ 3

Przytulne życie

Rozdział dostępny w pełnej wersji

ROZDZIAŁ 4

Docenianie codzienności

Rozdział dostępny w pełnej wersji

ROZDZIAŁ 5

Rozwijanie uważności

Rozdział dostępny w pełnej wersji

ROZDZIAŁ 6

Spędzanie czasu na łonie natury

Rozdział dostępny w pełnej wersji

ROZDZIAŁ 7

Emocjonalna przytulność

Rozdział dostępny w pełnej wersji

ROZDZIAŁ 8

Duchowy dobrostan

Rozdział dostępny w pełnej wersji

ZAKOŃCZENIE

Rozdział dostępny w pełnej wersji

BIBLIOGRAFIA

Rozdział dostępny w pełnej wersji

TYTUŁ ORYGINAŁU:

The Simplicity of Cozy: Hygge, Lagom & the Energy of Everyday Pleasures

Redaktor prowadząca: Ewelina Sokalska

Redakcja: Marta Pustuła

Korekta: Justyna Yiğitler

Projekt okładki: designpartners.pl

Zdjęcie na okładce: © tka4u4a, © Bewitchment (Depositphotos.com)

The Simplicity of Cozy:

Hygge, Lagom & the Energy of Everyday Pleasures

Copyright © 2018 Melissa Alvarez

Published by Llewellyn Publications

Woodbury, MN 55125 USA

www.llewellyn.com

Copyright © 2019 for the Polish edition by Wydawnictwo Kobiece Łukasz Kierus

Copyright © for the Polish translation by Karolina Bochenek, 2019

Wszelkie prawa do polskiego przekładu i publikacji zastrzeżone. Powielanie i rozpowszechnianie z wykorzystaniem jakiejkolwiek techniki całości bądź fragmentów niniejszego dzieła bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody posiadacza tych praw jest zabronione.

Wydanie elektroniczne

Białystok 2019

ISBN 978-83-66234-31-4

www.wydawnictwokobiece.pl

Wydawnictwo Kobiece E-mail: [email protected] Pełna oferta wydawnictwa jest dostępna na stroniewww.wydawnictwokobiece.pl

Na zlecenie Woblink

woblink.com

Plik opracowała Angelika Duchnik