Wydawca: Świat Książki Kategoria: Obyczajowe i romanse Język: polski

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 60000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
14 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku (w tym Kindle) kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 719 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB kup za 1 zł
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Życie na sprzedaż - Nora Roberts

Nora Roberts umiejętnie łączy sensację i romans w pasjonującej powieści o kobiecie, której kariera i małżeństwo zawisną na włosku po ujawnieniu dramatycznego sekretu z przeszłości.

Dzieciństwo Emmy McAvoy przypominało bajkę o Kopciuszku – aż do tragicznej nocy, która na zawsze odmieniła losy jej rodziny. Po wielu latach koszmarów, poczucia winy i szczucia przez fotoreporterów, Emma wreszcie czuje, że zostawiła przeszłość za sobą. Piękna, inteligentna i utalentowana, żyje w blasku fleszy i świecie luksusu. Jednak sława nie jest żadną ochroną, kiedy ktoś czyha na twoje życie. Okazuje się, że jej narzeczony nie jest tym, za kogo go uważała, zaś ujawnienie najmroczniejszego sekretu, który nadal czai się w zakamarkach pamięci Emmy, może ją drogo kosztować…

Nora Roberts – znana i ceniona autorka bestsellerów „New York Timesa", której książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i sprzedały się w nakładzie ponad czterystu milionów egzemplarzy. W Polsce ukazały się m.in. Czarne Wzgórza, W samo południe, Poszukiwania, Trzy boginie, Błękitny dym, Lasy w płomieniach, Świadek, Ukryte skarby, Gorący lód.

Opinie o ebooku Życie na sprzedaż - Nora Roberts

Cytaty z ebooka Życie na sprzedaż - Nora Roberts

do seksu. Nie lubi po prostu chwalić się tym przed własną córką. – Zapłacił jej. Ona jest dziwką. – Co chcesz, żebym ci powiedział? – Kiedy stanęła przed nim w białym aksamitnym szlafroku, ujął jej ręce. Wyglądała teraz żałośnie młodo, z mokrymi lśniącymi włosami i oczami, w których kryło się rozczarowanie. – Czy mam ci powiedzieć, że zakonnice mają rację i że to grzech? Prawdopodobnie mają rację. Ale

Fragment ebooka Życie na sprzedaż - Nora Roberts

Tytuł oryginału Public Secrets

Wydawca Grażyna Smosna

Redaktor prowadzący Tomasz Jendryczko

Korekta Julita Czachorowska

Copyright © 1990 by Nora Roberts. This translation published by arrangement with the Bantam Dell Publishing Group, a division of Random House, Inc. All rights reserved.

Copyright © for the Polish translation by Wydawnictwo Amber Sp. z o.o., Warszawa 2015

Świat Książki Warszawa 2015

Świat Książki Sp. z o.o. 02-103 Warszawa, ul. Hankiewicza 2

Księgarnia internetowa: swiatksiazki.pl

Skład i łamanie Marzenna Łopaciuk CMYK-DTP STUDIO

Dystrybucja Firma Księgarska Olesiejuk sp. z o. o., sp.j. 05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 91 e-mail: hurt@olesiejuk.pl, tel. 22 733 50 10 www.olesiejuk.pl

Mojemu pierwszemu bohaterowi:

Prolog

Los Angeles, 1990

Zahamowała ostro, wjeżdżając na krawężnik. Radio było nastawione na cały regulator. Przycisnęła obie dłonie do ust, żeby stłumić histeryczny śmiech. Powiew przeszłości, powiedział disc jockey. Powiew przeszłości. Devastation ciągle jeszcze grała rocka.

Odruchowo wyłączyła silnik, wyjęła kluczyki, otworzyła drzwi. Wieczór był ciepły, ale drżała na całym ciele. Po niedawnym deszczu nad asfaltem wirowały kłęby pary. Biegła wśród mgły, oglądając się w panice. W prawo, w lewo, za siebie.

Ciemność. Niemal zapomniała, że w ciemnościach kryją się stwory.

Pchnęła drzwi i zmrużyła oczy, porażona światłem. Wiedziała jedno: śmiertelnie się boi i musi znaleźć kogoś, kto jej wysłucha.

Biegła korytarzami, a jej serce wybijało szalony rytm. Wokół dzwoniły dziesiątki telefonów, krzyki, pytania, skargi zlewały się w natrętny szum, ktoś klął nieprzerwanie jednostajnym głosem. Ujrzała drzwi oznaczone tabliczką „Wydział zabójstw” i zdławiła szloch.

Siedział za biurkiem, z jedną nogą na księdze aresztowań, przytrzymując ramieniem słuchawkę. Podnosił do ust styropianowy kubek z kawą.

– Proszę, pomóż mi! – Opadła na krzesło naprzeciwko niego. – Ktoś próbuje mnie zabić.

Rozdział 1

Londyn, rok 1967

Emma miała prawie trzy lata, kiedy po raz pierwszy zobaczyła ojca. Wiedziała, jak wygląda. Jego zdjęcia – wycinane skrupulatnie przez matkę z gazet i magazynów – zajmowały każdy wolny skrawek zagraconego, trzypokojowego mieszkania. Jane Palmer nosiła swoją córkę Emmę od fotografii zdobiących liszajowate ściany do zdjęć stojących na zakurzonych, pokiereszowanych meblach i opowiadała o romansie, który kwitł swego czasu między nią a Brianem McAvoyem, liderem popularnej grupy rockowej Devastation. Im więcej wypiła, tym romans był w jej wspomnieniach wspanialszy.

Emma rozumiała niewiele z tego, o czym opowiadała jej matka. Wiedziała, że mężczyzna na zdjęciach był kimś ważnym, że jego zespół grał dla królowej. Nauczyła się rozpoznawać jego głos płynący z radia lub z singli, które kolekcjonowała Jane.

Ma więc znajomości w Waszyngtonie, pomyślał. Jeżeli znajomości mogły załatwić papierkową robotę, to jak najbardziej był za. Rozejrzał się po pokoju, który był tylko trochę większy od schowka na szczotki. Zapewne policzy mu i za ten pokój, pomyślał, patrząc na drzwi do drugiego pomieszczenia. Whitney MacAllister miała umysł dyplomowanej księgowej i twarz...

Lubiła głos ojca i to, co – jak się później dowiedziała – było nieznacznym irlandzkim akcentem.

Sąsiedzi użalali się nad biednym maleństwem zdanym na matkę, która miała słabość do dżinu i paskudny charakter. Czasem docierał do nich przenikliwy głos Jane, rzucane przez nią przekleństwa i zawodzenie Emmy. Panie zajęte trzepaniem dywaników lub rozwieszaniem cotygodniowego prania zaciskały wtedy usta i wymieniały znaczące spojrzenia.

Na początku lata l967 roku często kręciły głowami, słysząc płacz małej dobiegający z otwartego okna. Zgodnie doszły do wniosku, że Jane Palmer nie zasługuje na tak słodką córeczkę, ale sprawę tę przedyskutowały we własnym gronie. Żadnemu z mieszkańców tej dzielnicy Londynu nie przyszłoby do głowy donieść władzom o wyczynach pani Palmer.

Rzecz jasna, Emma nie rozumiała takich określeń jak alkoholizm i choroba psychiczna, ale już w wieku trzech lat nieomylnie rozpoznawała humory matki. Wiedziała, którego dnia może spodziewać się uśmiechu i pieszczot, a którego czeka ją bura i klapsy. Kiedy atmosfera w mieszkaniu stawała się wyjątkowo ciężka, brała czarnego pluszowego psa Karola, wpełzała do szafki pod kuchennym zlewem i przeczekiwała, w ciemnościach i wilgoci, atak złego humoru matki.

Czasami nie udawało jej się zrobić tego dość szybko.

– Siedź prosto, Emmo! – Jane przeciągnęła szczotką po jasnych włosach córki. Zacisnąwszy zęby, stłumiła nagłą chęć zdzielenia dziecka szczotką przez plecy. Nie straci panowania nad sobą, nie dzisiaj. – Będziesz śliczna. Przecież chcesz być dzisiaj śliczna, prawda?

Emmie nie zależało na tym specjalnie, nie wtedy, gdy szczotka kaleczyła jej skórę na głowie, a nowa różowa sukienka była tak wykrochmalona, że aż drapała. Emma dalej kręciła się na stołku, podczas gdy Jane próbowała związać wstążką jej niesforne loki.

– Powiedziałam, siedź spokojnie.

Emma pisnęła, kiedy matka wpiła palce w jej kark.

– Nikt nie lubi brudnych, potarganych dziewczynek. – Jane wzięła dwa głębokie oddechy i rozluźniła uścisk. Nie chciała posiniaczyć dziecka. Kochała je, naprawdę. Byłoby źle, gdyby Brian zobaczył siniaki, bardzo źle.

Ściągnęła Emmę ze stołka, nadal trzymając ją mocno za ramię.

– Cóż to za nadąsana buzia! – Ale była zadowolona z inspekcji. Ze swoimi jasnymi, puszystymi włosami i wielkimi, niebieskimi oczami Emma wyglądała jak rozpieszczona księżniczka. – Spójrz tylko! – Jane odwróciła córkę w stronę lustra, tym razem delikatnie. – Czy nie jesteś ładna?

Badając swoje odbicie w upstrzonym plamkami lustrze, Emma wydęła usta. Mówiła londyńską gwarą tak jak matka, sepleniąc po dziecinnemu.

– Dlapie.

– Dama musi pocierpieć, jeżeli chce podobać się mężczyźnie. – Jane czarny wyszczuplający gorset też wpijał się boleśnie w ciało.

– Dlaczego?

– To część bycia kobietą. – Jane okręciła się przed lustrem, oglądając swoje odbicie najpierw z lewego, potem z prawego boku. W ciemnoniebieskiej sukni jej pełne kształty prezentowały się korzystnie, materiał opinał ją szczelnie, uwydatniając obfity biust. Brian zawsze lubił jej piersi, pomyślała i poczuła nagły przypływ podniecenia.

Boże, nikt przed nim ani nikt po nim nie dorównał mu w łóżku. Miał w sobie żądzę, dziką żądzę, ukrytą starannie pod maską opanowania i pewności siebie. Znała go od dzieciństwa i przez ponad dziesięć lat z przerwami była jego kochanką. Nikt nie wiedział lepiej od niej, co potrafi Brian McAvoy w stanie pełnego podniecenia erotycznego.

Na chwilę zatopiła się w marzeniach, wyobrażając sobie, że zrywa z niej sukienkę, błądzi wzrokiem po jej ciele, a jego smukłe palce rozpinają plisowany gorset.

Byliśmy dobrzy we dwoje, przypomniała sobie, czując falę wilgoci między udami. I znów będziemy.

Przywołała się do porządku, ujęła szczotkę i przygładziła fryzurę. Za ostatnie pieniądze, przeznaczone na życie, kazała ufarbować sięgające ramion włosy, tak by harmonizowały z lokami Emmy. Kręcąc głową, patrzyła, jak miękko się układają. Zanim minie dzisiejszy dzień, nigdy już nie będzie musiała martwić się o pieniądze.

Usta miała starannie pociągnięte różową szminką o bardzo bladym odcieniu, tak jak supermodelka Jane Asher z okładki ostatniego numeru „Vogue’a”. Zdenerwowana, sięgnęła po czarną kredkę i pogrubiła kreski w kącikach oczu.

Emma patrzyła na nią zafascynowana. Dzisiaj matka nie pachniała dżinem, lecz wodą kolońską Tygrysica. Emma sięgnęła po szminkę i dostała po palcach.

– Trzymaj łapy z dala od moich rzeczy! – Jane wymierzyła córce dodatkowego klapsa. – Nie mówiłam ci, żebyś niczego nie dotykała?!

Emma przytaknęła. Oczy miała już pełne łez.

– I nie waż się beczeć! Nie chcę, żeby zobaczył cię po raz pierwszy z oczami jak królik i zapuchniętą twarzą. Powinien już tu być. – W głosie matki pojawiła się ostra nuta, więc Emma odsunęła się na bezpieczną odległość. – Jeżeli zaraz nie przyjdzie… – Jane przećwiczyła w myślach różne warianty działania, uważnie przyglądając się swojej sylwetce w lustrze.

Zawsze była dużą dziewczyną, ale nigdy nie była gruba. To prawda, suknia wydawała się przyciasna, ale opinała ją w interesujących miejscach. Chude dziewczyny mogą być w modzie, ale ona wiedziała, że kiedy gaśnie światło, mężczyźni wolą okrągłe, dobrze zbudowane kobiety. Żyła ze swojego ciała dość długo, by się o tym przekonać.

Ta lustracja dodała Jane pewności siebie. Wyobraziła sobie, że przypomina blade posępne modelki, za którymi szaleje Londyn. Nie miała dość zmysłu krytycznego, by dostrzec, że fryzura w kolorze jasnoblond nie pasuje do jej karnacji, a proste jak druty włosy nadają rysom ostry wyraz. Pragnęła być na fali. Zawsze.

– Pewnie mi nie uwierzył. Nie chciał uwierzyć. Mężczyźni nigdy nie chcą swoich dzieci – zadrżała. Jej ojciec nie chciał, w każdym razie, dopóki nie zaczęły rosnąć jej piersi. – Pamiętaj o tym, Emmo, moje dziecko! – Spojrzała na córkę z namysłem. – Mężczyźni nie chcą dzieci. Kobieta jest im potrzebna do jednego, a do czego, dowiesz się aż nazbyt wcześnie. Robią swoje i do widzenia, a ty zostajesz z wielkim brzuchem i złamanym sercem.

Wzięła papierosa. Spacerowała po pokoju, zaciągając się nerwowo. Żeby to była trawka, zapragnęła – słodka, uciszająca niepokoje trawka! Niestety, pieniądze na narkotyki poszły na nową sukienkę Emmy. Och, to matczyne poświęcenie!

– No cóż, może cię nie chcieć, ale nie będzie mógł się ciebie wyprzeć. Wystarczy spojrzeć. – Mrużąc oczy przed dymem, badała wzrokiem córkę. Targnęło nią gwałtowne uczucie, niemal macierzyńskie. Po dokładnym myciu bachor wyglądał jak z obrazka. – Jesteś jego cholernym odbiciem, Emmo, złotko. W gazetach pisali, że żeni się z tą dziwką Wilson. Rodowa forsa i wyszukane maniery. Ale jeszcze zobaczymy! Zobaczymy! Wróci do mnie. Zawsze wiedziałam, że wróci. – Zdusiła papierosa w wyszczerbionej popielniczce. Dopalał się, dymiąc. Potrzebowała drinka, odrobinę dżinu na uspokojenie nerwów. – Usiądź na łóżku – nakazała małej. – Siedź i bądź cicho. Ruszysz moje rzeczy, to pożałujesz.

Wypiła dwa drinki, zanim rozległo się pukanie do drzwi. Serce zaczęło jej walić. Jak większość pijaków czuła się po alkoholu bardziej atrakcyjna, bardziej opanowana. Przygładziła włosy, przywołała na twarz coś, co miało być zmysłowym uśmiechem, i otworzyła drzwi.

Był piękny. Przez chwilę widziała tylko jego zalaną słońcem postać, wysoką i smukłą, falujące blond włosy i pełne, surowe usta, które nadawały mu wygląd poety, a może apostoła. Kochała go na tyle, na ile w ogóle była zdolna kochać.

– Brian! Jak to miło, że wpadłeś! – Jej uśmiech zniknął, gdy dostrzegła dwóch towarzyszących mu mężczyzn. – Podróżujesz w grupie, Bri?

Nie miał ochoty na żarty. Gotowało się w nim z wściekłości na myśl, że został zmuszony do ponownego spotkania z Jane i wyładował gniew na swoim menedżerze i narzeczonej. Teraz, kiedy już tu był, miał zamiar wyjść tak szybko, jak to tylko możliwe.

– Pamiętasz Johnno? – Brian wszedł do mieszkania. Zapach dżinu, potu i tłuszczu z wczorajszego obiadu obudził w nim niemiłe wspomnienia z dzieciństwa.

– Jasne! – Jane skinęła krótko głową wysokiemu basiście. Miał diament na małym palcu i brodę pokrytą ciemnym meszkiem. – Podbijamy świat, co Johnno?

Johnno rozejrzał się po obskurnym mieszkaniu.

– Niektórzy z nas.

– To Pete Page, nasz menedżer.

– Panno Palmer! – Ugrzeczniony trzydziestolatek błysnął w uśmiechu bielą zębów i podał Jane wypielęgnowaną dłoń.

– Mnóstwo o panu słyszałam. – Ręka Jane spoczęła w jego dłoni w sposób, który sugerował, że powinien podnieść ją do ust. Pete to zignorował. – Zrobił pan z naszych chłopców gwiazdorów.

– Uchyliłem przed nimi odpowiednie drzwi.

– Występ dla królowej, program w telewizji, nowy album na liście przebojów i już wkrótce wielkie amerykańskie tournée… – Jane obejrzała się na Briana. Miał włosy niemal do ramion, twarz szczupłą, bladą i wrażliwą. Zdjęcia tej twarzy zdobiły ściany pokojów nastolatków po obu stronach Atlantyku, a drugi album, Complete Devastation, piął się w górę list przebojów. – Zdobyliście wszystko, czego pragnęliście…

Niech go licho, jeżeli pozwoli wzbudzić w sobie poczucie winy za to, że do czegoś w życiu doszedł!

– To prawda.

– Niektórzy dostają więcej, niż pragną. – Odrzuciła w tył swoje długie włosy. Ze złotych kół, które nosiła w uszach, łuszczyła się farba. Umilkła na chwilę, przywołując uśmiech na twarz. Miała dwadzieścia cztery lata, była o rok starsza od Briana, i jej zdaniem, o wiele mądrzejsza. – Zaproponowałabym panom herbatę, ale nie spodziewałam się tak licznej kompanii.

– Nie przyszliśmy na herbatę. – Brian wcisnął ręce w kieszenie opinających biodra dżinsów. Posępny wyraz twarzy, z jakim tu jechał, jeszcze się pogłębił. To prawda, był młody, ale wyrósł na twardziela. Nie miał zamiaru pozwolić, by ta zniszczona, przesiąknięta dżinem, chora z samotności baba narobiła mu kłopotów. – Tym razem nie powiadomiłem policji, Jane. Z uwagi na dawne czasy. Ale jeżeli nadal będziesz mnie szantażować, dzwonić albo pisać listy z pogróżkami, zrobię to, możesz mi wierzyć.

Podmalowane grubą kreską oczy Jane się zwęziły.

– Chcesz nasłać na mnie gliniarzy? Proszę cię bardzo! Ciekawe, co powiedzą twoi fani i ich stetryczali rodzice, kiedy przeczytają o tym, jak zrobiłeś mi dziecko. I jak porzuciłeś mnie i swoją biedną córeczkę, a sam tarzałeś się w forsie i żyłeś niby król. Jak to będzie wyglądało, panie Page? Myśli pan, że uda się panu załatwić Brianowi i chłopakom drugi występ u królowej?

– Panno Palmer! – Głos Petera był łagodny i spokojny.

Spędził wiele godzin, szukając wyjścia z sytuacji. Wystarczyło jedno spojrzenie, by stwierdzić, że tracił niepotrzebnie czas. Rozwiązaniem były pieniądze.

– Jestem pewien, że nie chce pani rozgłaszać w prasie o swoich prywatnych problemach. I nie sądzę, żeby mogła pani mówić o porzuceniu, którego nie było.

– Och! Brian, czy to jest twój menedżer, czy cholerny adwokat?

– Nie byłaś w ciąży, kiedy cię zostawiłem.

– Nie wiedziałam, że jestem w ciąży! – krzyknęła i uczepiła się jego czarnej skórzanej kamizelki. – Upewniłam się dopiero dwa miesiące później. Już cię nie było. Nie miałam pojęcia, gdzie cię szukać. Mogłam się tego pozbyć. – Przylgnęła do niego mocniej, kiedy zaczął odrywać od siebie jej ręce. – Znałam ludzi, którzy mogli mi to załatwić, ale się bałam. Bardziej bałam się skrobanki niż tego, że je będę miała.

– No więc urodziła dzieciaka. – Johnno przysiadł na poręczy fotela, wydobył gauloise’a i ciężką złotą zapalniczkę. Przez ostatnie dwa lata nabrał kosztownych zwyczajów i świetnie się z tym czuł. – To nie znaczy, że twojego, Bri.

– Jego, ty popieprzony pedale!

– No, no! – Johnno pozostał nieporuszony. Zaciągnął się dymem i dmuchnął nim wolno w twarz Jane. – Prawdziwa z ciebie dama, co?

– Daj spokój, Johnno. – Głos Petera nie stracił nic ze swojej łagodności. – Panno Palmer, jesteśmy tu, by załatwić sprawę po cichu.

Strzał w dziesiątkę, pomyślała Jane.

– Nie wątpię. Wiesz, że nie byłam wtedy z innym, Brian. – Przylgnęła do niego, rozpłaszczając biust na jego klatce piersiowej. – Pamiętasz Boże Narodzenie, ostatnie nasze wspólne święta? Byliśmy na prochach i trochę nas poniosło. Nigdy nie stosowaliśmy żadnych środków. Emma skończy trzy lata we wrześniu.

Pamiętał, choć wolałby zapomnieć. Miał dziewiętnaście lat, wypełniała go muzyka i złość. Ktoś przyniósł kokę, wziął po raz pierwszy w życiu i poczuł się jak rasowy ćpun. Skręcało go z pożądania. Chciał się pieprzyć.

– A więc masz dziecko i myślisz, że jest moje. Dlaczego czekałaś tak długo, żeby mi o tym powiedzieć?

– Mówiłam już, że nie mogłam cię znaleźć.

Jane zwilżyła usta, marząc o kolejnym drinku. Lepiej mu nie mówić, że podobała jej się wtedy rola męczenniczki, biednej panny z dzieckiem, zupełnie samej na świecie. I że znaleźli się mężczyźni, jeden czy dwóch, którzy pragnęli ulżyć jej niedoli.

– Poszłam do agencji dla dziewcząt, które znalazły się w kłopotach. Myślałam, że ją oddam, no wiesz, do adopcji. Ale kiedy już się urodziła, nie mogłam. Była taka podobna do ciebie. Pomyślałam, że dowiesz się i będziesz wściekły. Bałam się, że nie dasz mi jeszcze jednej szansy.

Rozpłakała się. Duże, grube łzy spływały po jej twarzy, rozmazując pokłady makijażu. Były brzydkie i bardziej niepokojące, bo szczere.

– Wiedziałam, że wrócisz, Brian. Wiedziałam od czasu, gdy w radiu zaczęli nadawać twoje piosenki, a w sklepach muzycznych pojawiły się twoje plakaty. Piąłeś się w górę. Czułam, że ci się uda. Ale, Jezu, nigdy bym nie przypuszczała, że będziesz taki sławny. Zaczęłam się zastanawiać…

– Nie wątpię… – mruknął Johnno.

– Zaczęłam się zastanawiać – powiedziała przez zaciśnięte zęby – czy nie chciałbyś wiedzieć o dziecku. Poszłam do twojego dawnego mieszkania, ale wyprowadziłeś się i nikt nie chciał mi powiedzieć, dokąd. Ale myślałam o tobie każdego dnia. Spójrz! – Ujmując go za ramię, wskazała na zdjęcia, którymi okleiła ściany. – Wycięłam i zachowałam wszystko, co ukazało się na twój temat.

Spojrzał na swoją powieloną dziesiątki razy postać. Ścisnęło go w żołądku.

– Jezu!

– Zadzwoniłam do twojej wytwórni, nawet tam poszłam, ale potraktowano mnie jak śmiecia. Powiedziałam, że jestem matką córeczki Briana McAvoya, a oni mnie wyrzucili. – Nie uznała za słuszne dodać, że była pijana i zaatakowała recepcjonistkę. – Potem pojawiły się wzmianki o tobie i Beverly Wilson. Wpadłam w rozpacz. Wiedziałam, że po tym, co między nami zaszło, ona nie może się liczyć. Ale musiałam się jakoś z tobą skontaktować.

– Dzwoniąc do Beverly i robiąc karczemną awanturę? To nie był najlepszy pomysł.

– Musiałam z tobą porozmawiać, zmusić cię, żebyś mnie wysłuchał. Wiesz, jak to jest, Bri, martwić się o pieniądze na czynsz, obliczać, czy wystarczy na jedzenie. Nie mogę już kupować sobie ładnych rzeczy ani wybrać się gdzieś wieczorem.

– Więc chodzi ci o pieniądze?

Jej wahanie trwało o sekundę za długo.

– Chcę ciebie, Bri, zawsze chciałam tylko ciebie.

Johnno zdusił niedopałek w doniczce z plastikowym kwiatkiem.

– Wiesz co, Bri? Ciągle słyszę o tym dzieciaku, ale jakoś go nie widzę. – Wstał, odrzucając charakterystycznym ruchem kosmyk skołtunionych czarnych włosów. – Spadamy stąd?

– Emma jest w sypialni. Bri, twoi kumple mogą chyba poczekać na zewnątrz? To jest sprawa między tobą a mną.

Johnno wyszczerzył zęby w uśmiechu.

– Zawsze najlepiej pracowało ci się w sypialni, prawda, skarbie?

Przez chwilę mierzyli się wzrokiem. W ich oczach malował się wstręt, który zawsze do siebie czuli.

– Bri, kiedyś ona była dziwką pierwszej klasy, teraz spadła o klasę niżej. Czy możemy już iść?

– Ty cholerny pedale! – Jane skoczyła ku niemu, ale Brian chwycił ją wpół. – Nie wiedziałbyś, co zrobić z kobietą, nawet gdyby ugryzła cię w koguta!

Nadal się uśmiechał, ale jego oczy zlodowaciały.

– Chcesz spróbować, kochaneczko?

– Zawsze mogę liczyć na to, że ułatwisz mi życie, Johnno – mruknął Brian, odwracając Jane twarzą do siebie. – Powiedziałaś, że to sprawa między nami, więc załatwiaj ją ze mną. Muszę zobaczyć dzieciaka.

– Oni tu zostaną – warknęła, sięgając po kolejnego papierosa. – Pójdziesz tylko ty. To sprawa osobista.

– W porządku. Poczekajcie tutaj. – Nie zdejmując ręki z ramienia Jane, Brian ruszył w stronę sypialni. Była pusta. – Mam dość tej zabawy, Jane.

– Ona się schowała. Przestraszyła się tych ludzi, to wszystko. Emma! Chodź natychmiast do mamy! – Jane opadła na kolana przy łóżku, potem dźwignęła się, żeby przeszukać wąską szafę. – Jest pewnie w ubikacji. – Jane pchnęła drzwi na korytarz.

– Brian! – zawołał Johnno z kuchni. – Znalazłem coś, co cię zainteresuje. – Wyciągnął szklankę w stronę Jane i skłonił się, jakby chciał wypić jej zdrowie. – Nie masz chyba nic przeciwko temu, że zrobiłem sobie drinka, co skarbie? Butelka stała otwarta. – Ruchem kciuka wskazał na szafkę pod zlewem.

Zapach stęchlizny był tutaj silniejszy. Alkohol, gnijące odpadki, wilgotne szmaty. Buty Briana kleiły się do linoleum, kiedy przechodził przez kuchnię. Przykucnął przy szafce i otworzył drzwiczki.

W środku było zbyt ciemno, by mógł widzieć ją dokładnie. Zauważył tylko, że jasne włosy opadają dziewczynce na oczy, a w ramionach tuli coś czarnego. Poczuł, że żołądek wywraca mu się na drugą stronę, ale spróbował się uśmiechnąć.

– Cześć!

Emma wtuliła twarz w puszyste futerko psiaka.

– Nieznośny bachor. Już ja ci dam za to chowanie się przed matką! – Jane chciała chwycić córkę, ale powstrzymała się, napotykając spojrzenie Briana.

Wyciągnął rękę z uśmiechem.

– Nie sądzę, żebyśmy zmieścili się tam razem, Emmo. Czy mogłabyś wyjść na chwilkę? – Zobaczył, że zerka znad ramion obejmujących psa. – Nikt nie zrobi ci krzywdy.

Ma miły głos, pomyślała Emma, miękki i ładny jak muzyka. Uśmiechał się do niej. Światło z kuchennego okna padało na jego głowę, rozświetlając włosy o barwie starego złota. Błyszczały jak włosy aniołów. Emma zachichotała i wyczołgała się z szafki.

Jej nowa sukienka była poplamiona, puszyste włosy mokre, bo zlew w kuchni przeciekał. Uśmiechnęła się, ukazując białe ząbki. Miała krzywą jedynkę. Brian przesunął językiem po zębach, wyczuwając znajomy kształt. Kiedy się uśmiechnęła, w lewym kąciku ust powstał dołeczek, bliźniaczo podobny do jego własnego. Z twarzy dziecka patrzyły na niego oczy równie głębokie i niebieskie jak te, które widywał w lustrze.

– Wypucowałam ją. – W głosie Jane brzmiała teraz jękliwa nuta. Zapach dżinu sprawił, że ślina napłynęła jej do ust, ale nie śmiała nalać sobie szklaneczki. – Powiedziałam jej, żeby się nie wybrudziła. Nie powiedziałam ci, Emmo, żebyś się nie wybrudziła? Umyję ją. – Chwyciła ramię córki tak mocno, że dziewczynka aż podskoczyła.

– Zostaw ją.

– Chciałam tylko…

– Zostaw ją – powtórzył Brian stłumionym głosem. Była w nim groźba. Gdyby na nią nie patrzył, Emma z pewnością umknęłaby z powrotem pod zlew. Jego dziecko. Przez chwilę mógł tylko gapić się na nią, z pustką w głowie i ściśniętym żołądkiem.

– Cześć, Emmo! – W jego głosie brzmiał teraz słodki ton, który kobiety uwielbiały. – Co tam masz?

– Karola, mojego psa. – Wręczyła Brianowi wypchaną zabawkę, żeby mógł ją dokładnie obejrzeć.

– Bardzo ładny. – Pragnął dotknąć Emmy, przesunąć palcami po jej skórze, ale się opanował. – Wiesz, kim jestem?

– Znam cię ze zdjęć. – Zbyt młoda, by zapanować nad swoimi odruchami, dotknęła jego twarzy. – Jesteś ładny.

Johnno zaśmiał się i łyknął dżinu.

– A to dobre!

Ignorując go, Brian zmierzwił wilgotne loki Emmy.

– Ty też jesteś ładna.

Mówił jakieś głupstwa, przyglądając się dziecku uważnie. Nogi pod nim drżały, a żołądek zaciskał się i rozluźniał jak dłoń przed zadaniem ciosu. Kiedy się śmiała, dołeczek w policzkach pogłębiał się. Miał dziwne wrażenie, że patrzy na samego siebie. Byłoby łatwiej i o niebo prościej, gdyby mógł temu zaprzeczyć. Stworzył ją, nieważne – świadomie czy nie. Ale wiedza niekoniecznie oznacza akceptację.

Wstał.

– Spóźnimy się na próbę – zwrócił się do Pete’a.

– Wychodzisz?! – Jane rzuciła się naprzód, tarasując mu drogę. – Tak po prostu? Wystarczy na nią spojrzeć, żeby się przekonać!

– Widziałem dość. – Targnęło nim poczucie winy, kiedy zobaczył, że Emma cofa się chyłkiem w stronę zlewu. – Muszę pomyśleć.

– Nie, nie! Odejdziesz tak jak wtedy. Myślisz tylko o sobie, jak zawsze. Liczy się tylko to, co dobre dla Briana, dla jego kariery. Nie pozwolę, żebyś mnie znów zostawił. – Był już niemal przy drzwiach, kiedy porwała Emmę i pobiegła za nim. – Jeżeli odejdziesz, zabiję się!

Stanął i dopiero po chwili się obejrzał. Znał tę piosenkę na pamięć.

– To już dawno przestało działać.

– I ją. – Rzuciła te słowa w rozpaczy, pozwoliła, by zawisły między nimi, podczas gdy oboje rozważali ich znaczenie. Ramię, którym obejmowała Emmę, zaciskało się, aż dziewczynka zaczęła krzyczeć.

Brian poczuł falę paniki, kiedy płacz dziecka, jego córki, wypełnił pokój.

– Puść ją, Jane. Robisz jej krzywdę.

– A co cię to obchodzi? – Jane chlipała teraz, podnosząc głos coraz wyżej i wyżej, żeby zagłuszyć szlochy Emmy. – Odchodzisz!

– Nie odchodzę. Potrzebuję tylko trochę czasu, żeby pomyśleć.

– Tak, żeby twój menedżer mógł wykombinować jakąś historyjkę. – Jane oddychała szybko, przytrzymując Emmę obu rękami. – Tym razem zrobisz to, co ja chcę, Brian.

Jego dłonie zacisnęły się w pięści.

– Puść dziecko.

– Zabiję ją. – Powiedziała to spokojnie, skupiając się wyłącznie na tym. – Poderżnę gardło najpierw jej, potem sobie, przysięgam. Będziesz mógł żyć z tą świadomością, Brian?

– Ona blefuje – mruknął Johnno, ale dłonie miał mokre od potu.

– Nie mam nic do stracenia. Myślisz, że chcę tak żyć? Wychowywać bachora sama jedna, narażać się na ploty sąsiadów? Nie mieć możliwości wyjścia i zabawienia się? Pomyśl o tym, Bri. Pomyśl też o tym, co napiszą w gazetach. Opowiem im wszystko, zanim zabiję nas obie.

– Panno Palmer! – Pete wyciągnął dłoń, chcąc załagodzić sytuację. – Daję pani słowo, że załatwimy sprawę w sposób, który zadowoli wszystkie zainteresowane strony.

– Niech Johnno zabierze Emmę do kuchni. – Brian postąpił krok w stronę Jane. – Znajdziemy wyjście, które będzie odpowiadało wszystkim.

– Chcę tylko, żebyś wrócił.

– Nigdzie nie idę. – Odetchnął, widząc, że uścisk Jane słabnie. – Porozmawiamy. – Nieznacznym skinieniem głowy dał znak Johnno. – Przedyskutujemy sprawę. Może usiądziemy?

Johnno niechętnie wyłuskał dziewczynkę z ramion matki. Z natury wybredny, skrzywił się na zapach, którym Emma przesiąknęła pod zlewem, ale zaniósł ją do kuchni. Kiedy nie przestawała płakać, posadził dziewczynkę na kolanach i pogłaskał po głowie.

– No, ślicznotko, już, już! Johnno nie pozwoli, by stało ci się coś złego. – Podrzucił ją na kolanie, myśląc o tym, do czego była zdolna jej matka. – Chcesz ciasteczko?

Pochlipując, z twarzyczką mokrą od łez, przytaknęła.

Podrzucił ją jeszcze parę razy. Pod pokładem brudu i łez jest miłym stworzonkiem, zdecydował. I córką McAvoya, przyznał z westchnieniem. Stuprocentową panną McAvoy.

– No więc, gdzie te ciastka?

Uśmiechnęła się, wskazując na górną szafkę.

W ciągu paru minut zjedli ciasteczka i wypili słodką herbatę, którą przygotował. Stojąc w drzwiach kuchni, Brian patrzył, jak Johnno krzywi twarz, żeby rozśmieszyć jego córkę. Kiedy robi się krucho, pomyślał, zawsze można liczyć na Johnno.

Przesunął dłonią po włosach Emmy.

– Chciałabyś przejechać się moim samochodem?

Zlizała z ust okruchy ciastek.

– Razem z Johnno?

– Aha, razem z Johnno.

– Jestem jej ulubieńcem. – Johnno wpakował do ust herbatnik.

– Chciałbym, żebyś zamieszkała ze mną, w moim nowym domu.

– Bri!

Uciszył Johnno uniesieniem dłoni.

– To ładny dom i miałabyś swój pokój.

– Muszę?

– Jestem twoim tatą, Emmo, i chciałbym, żebyś mieszkała ze mną. Spróbuj. Jeżeli ci się nie spodoba, wykombinujemy coś innego.

Emma wydęła dolną wargę, przyglądając mu się badawczo. Przywykła do jego twarzy, choć w rzeczywistości wyglądał trochę inaczej niż na zdjęciach. Nie wiedziała, na czym polega ta różnica i nie interesowało jej to w najmniejszym stopniu. Jego głos sprawiał, że czuła się bezpieczna.

– Mama też pojedzie?

– Nie.

Oczy Emmy wypełniły się łzami, ale wzięła swojego sponiewieranego czarnego psa i przycisnęła mocno do piersi.

– A Karol?

– Oczywiście, że tak. – Brian uniósł ją w ramionach.

– Mam nadzieję, że wiesz, co robisz, synu.

Brian posłał mu spojrzenie znad głowy Emmy.

– Ja też mam taką nadzieję.

Rozdział 2

Emma ujrzała wielki kamienny dom po raz pierwszy zza szyby srebrnego jaguara. Było jej przykro, że Johnno ze swoją śmieszną brodą zniknął, ale mężczyzna z fotografii pozwolił jej wciskać guziki na desce rozdzielczej. Nie uśmiechał się już, ale i nie krzyczał. Pachniał ładnie. Samochód też ładnie pachniał. Przycisnęła nos Karola do siedzenia i zabawiała go rozmową.

Dom o łukowatych oknach i okrągłych wieżyczkach wydał się Emmie ogromny. Zbudowany z kamienia, poszarzały ze starości, okna miał złożone z małych szybek. Otaczał go gęsty zielony trawnik, a w powietrzu unosił się zapach kwiatów. Emma roześmiała się, podskakując z podniecenia.

– Zamek!

Uśmiechnął się w końcu.

– Tak, też tak kiedyś myślałem. Jako dziecko chciałem mieszkać w domu takim jak ten. Mój tata, twój dziadek, pracował tu w ogrodzie.

W tych rzadkich chwilach, kiedy nie był zalany w trupa, dodał w myślach.

– Jest tutaj?

– Nie, mieszka w Irlandii.

W domku, który Brian kupił przed rokiem za zaliczkę otrzymaną od Pete’a. Zaparkował samochód przed frontowymi drzwiami i uświadomił sobie, że musi wykonać parę telefonów, zanim historia o jego córce trafi na pierwsze strony gazet.

– Poznasz go kiedyś. Poznasz swojego dziadka, swoje ciotki, wujków i kuzynów. – Uniósł ją, zdziwiony, z jaką łatwością wpasowała się w jego ramiona. – Masz teraz rodzinę, Emmo.

Kiedy wszedł do holu, ciągle z córką na ręku, usłyszał beztroski głos Beverly.

– Myślę, że błękit, czysty błękit – mówiła szybko. – Nie mogłabym żyć wśród tych wszystkich kwiatów na ścianach. Te potworne kotary trzeba usunąć. Pokój wygląda jak jaskinia. Tylko biel, biel i błękit.

Stanął w drzwiach salonu i zobaczył Bev siedzącą na podłodze pośród katalogów z próbkami materiałów. Tapeta na ścianie była już częściowo zerwana, na jej miejscu widniała próbka nowej. Bev nie kupowała kota w worku.

Wyglądała tak krucho i słodko wśród tego pobojowiska. Ciemna, przycięta krótko czuprynka opadała jej na policzki, w uszach połyskiwały wielkie złote koła. Oczy były egzotyczne, tak w kolorze, jak i kształcie, a na dnie tęczówek o barwie morskiej wody migotały złote błyski. Jej opalona skóra świadczyła o weekendzie spędzonym na Bahamach. Wiedział doskonale, jak teraz pachnie i smakuje.

Miała drobną trójkątną twarzyczkę i szczupłe kanciaste ciało. Patrząc na nią, siedzącą po turecku w luźnych spodniach i schludnej białej koszuli, nikt by nie przypuszczał, że jest w trzecim miesiącu ciąży.

Brian poprawił sobie Emmę w ramionach, zastanawiając się, jaka będzie reakcja Beverly na jego nową córkę.

– Bev!

– Brian, nie słyszałam cię. – Bev odwróciła się, unosząc z lekka, i zamarła. – O! – Zbladła, widząc dziecko w jego ramionach, ale szybko przyszła do siebie. Wstała i zwracając się do dwóch dekoratorów, którzy dyskutowali nad katalogiem z próbkami, powiedziała:

– Musimy jeszcze raz omówić tę sprawę z Brianem. Zadzwonię do was pod koniec tygodnia.

Składając obietnice i rozpływając się w zachwytach, wypchnęła ich z domu. Kiedy zamknęły się za nimi drzwi, wzięła głęboki oddech i położyła dłoń na dojrzewającym w jej ciele dziecku.

– To jest Emma.

Bev zdobyła się na uśmiech.

– Cześć, Emmo!

– Siku! – Dziewczynka, zawstydzona nagle, wtuliła twarz w szyję Briana.

– Emmo, miałabyś ochotę pooglądać telewizję? – Brian poklepał ją pokrzepiająco po pupie. Zadrżała tylko. – W pokoju obok jest ogromny telewizor. Możecie usiąść z Karolem na kanapie – ciągnął rozpaczliwie pogodnym tonem.

– Chcę siusiu – wyszeptała.

– No cóż…

Bev dmuchnięciem odrzuciła grzywkę z oczu. Mogłaby się roześmiać, gdyby tak bardzo nie chciało jej się płakać.

– Ja ją zaprowadzę.

Ale Emma przylgnęła mocniej do szyi Briana.

– Wydaje mi się, że to na mnie spadł honor. – Zaprowadził ją do toalety po drugiej stronie holu, posłał Bev bezradne spojrzenie i zamknął drzwi. – Czy ty…? – Urwał, widząc, że ściąga majtki i sadowi się na sedesie.

– Nie moczę majtek – poinformowała go rzeczowo. – Mama mówi, że tylko głupie, niedobre dziewczynki to robią.

– Jesteś już duża – powiedział, tłumiąc nową falę gniewu. – Bardzo ładna i bardzo mądra.

Emma skończyła i z niemałym trudem wbiła się z powrotem w majtki.

– Ty też będziesz oglądał telewizję?

– Za chwilkę. Muszę porozmawiać z Bev. Jest bardzo miłą panią – dodał, podnosząc ją, by mogła dosięgnąć kranu. – Ona też ze mną mieszka.

Emma bawiła się wodą.

– Czy ona bije?

– Nie. – Przyciągnął ją do siebie, tuląc mocno. – Nikt cię już nigdy nie uderzy, obiecuję.

Wstrząśnięty, zaniósł ją do salonu z wygodną kanapą i ogromnym telewizorem. Nastawił go na jakiś głośny program rozrywkowy.

– Zaraz wracam.

Emma patrzyła, jak odchodzi, i odetchnęła z ulgą, kiedy zostawił drzwi otwarte.

– Lepiej chodźmy tam. – Bev wskazała drzwi do salonu. Usiadła na podłodze i zaczęła składać katalogi z próbkami. – Więc Jane nie kłamała.

– Nie, dziecko jest moje.

– To widać, Bri. Jest tak podobna do ciebie, że to przerażające. – Poczuła pod powiekami łzy i znienawidziła się za nie.

– O Boże, Bev!

– Nie, nie rób tego – powiedziała, kiedy wyciągnął rękę, żeby ją objąć. – Muszę się opanować. To szok.

– Dla mnie też. – Zapalił papierosa, zaciągając się mocno. – Wiesz, dlaczego zerwałem z Jane?

– Mówiłeś, że czułeś, jakby chciała pożreć cię żywcem.

– Jest niezrównoważona, Bev. Już jako dziecko miała odchylenia.

Nie mogła spojrzeć na niego, jeszcze nie. Przecież sama nalegała, by jeszcze raz zobaczył się z Jane i poznał prawdę o dziecku. Z dłońmi splecionymi na brzuchu Bev patrzyła na zakurzony marmurowy kominek.

– Znałeś ją bardzo długo.

– Była pierwszą dziewczyną, z którą spałem. Miałem zaledwie trzynaście lat. – Przetarł dłońmi oczy, pragnąc, żeby to wspomnienie nie było tak wyraźne. – Ojciec upijał się, wpadał w te swoje słynne furie i dopiero potem tracił przytomność. Chowałem się na strychu. Pewnego dnia zastałem tam Jane. Jakby na mnie czekała. Zanim się zorientowałem, miałem ją na sobie.

– Nie musisz odgrzebywać tego wszystkiego, Bri.

– Chcę, żebyś wiedziała. – Przez chwilę palił w milczeniu. – Wydawało się, że jesteśmy do siebie podobni, Jane i ja. U niej w domu też odbywały się awantury. Zawsze brakowało pieniędzy. Kiedy zacząłem interesować się muzyką, spędzałem więcej czasu z gitarą niż z Jane. Dostawała szału. Groziła sobie i mnie. Trzymałem się od niej z daleka. Niedługo po tym, jak zeszliśmy się z chłopakami, pojawiła się znowu. Graliśmy wtedy w knajpach i ledwo zarabialiśmy na jedzenie. Sądzę, że uległem jej, ponieważ była kimś, kogo znałem, kto znał mnie. Ale głównie dlatego, że byłem dupkiem.

Bev parsknęła.

– Nadal nim jesteś. – Uśmiechnęła się blado.

– No tak. Byliśmy razem prawie rok. Pod koniec zachowywała się skandalicznie, próbowała poróżnić mnie z chłopakami. Przerywała próby, robiła sceny. Przyszła nawet do klubu i zaatakowała jakąś dziewczynę na widowni. Potem płakała, błagając, żebym jej przebaczył. Nasz związek znalazł się w punkcie, w którym łatwiej go było ciągnąć, niż powiedzieć: „No cóż, skończyło się”. Groziła, że się zabije, jeżeli z nią zerwę. Dopiero co spiknęliśmy się z Pete’em i mieliśmy parę występów we Francji i w Niemczech. Pete pracował nad wydaniem pierwszej płyty. Wyjechaliśmy z Londynu i wyrzuciłem Jane z pamięci. Nie wiedziałem, że jest w ciąży, Bev. Nie myślałem o niej przez ponad trzy lata. Gdybym mógł cofnąć czas… – urwał, myśląc o dziecku w sąsiednim pokoju, o dziecku z krzywą jedynką i dołeczkiem. – Nie wiem, co bym zrobił!

Bev podciągnęła kolana pod brodę i objęła je ramionami. Była młodą, praktyczną kobietą z normalnej, stabilnej rodziny. Ciągle jeszcze nie potrafiła pojąć, co to bieda i ból, choć te właśnie atrybuty przeszłości Briana pociągnęły ją ku niemu.

– Sądzę, że ważniejsze jest, co zrobisz teraz.

– Już zrobiłem. – Zdusił papierosa w dziewiętnastowiecznej porcelanowej czarze. Bev nie zwróciła na to uwagi.

– Co takiego?

– Zabrałem ją. Jest moja. Zamieszka ze mną.

– Ach, tak. – Bev wzięła papierosa. Kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży, zrezygnowała z alkoholu i narkotyków, trudniej było zerwać z paleniem. – Nie sądzisz, że powinniśmy przedyskutować tę sprawę? Podczas ostatniej rozmowy odniosłam wrażenie, że mamy się pobrać za parę dni.

– I się pobierzemy. – Potrząsnął nią, owładnięty nagłym strachem, że odwróci się od niego jak tylu innych ludzi. – Do cholery, Bev, chciałem z tobą porozmawiać! Nie mogłem. – Puścił ją, żeby kopnąć katalogi z próbkami. – Poszedłem do tego brudnego, śmierdzącego mieszkania tylko po to, żeby ją postraszyć, na wypadek gdyby chciała nas dalej niepokoić. Jest taka jak dawniej, wrzeszczy w jednej chwili, skamle w drugiej. Powiedziała, że Emma jest w sypialni, ale jej nie było. Schowała się. – Przyłożył zaciśniętą pięść do oczu. – Bev, znalazłem dzieciaka chowającego się pod zlewem jak przerażone zwierzątko.

– O Boże! – Opuściła dłonie na kolana.

– Jane chciała ją zbić… chciała zbić tę małą dziewczynkę za to, że się bała. Kiedy ją zobaczyłem… Bev, spójrz na mnie. Proszę! Kiedy ją zobaczyłem, ujrzałem samego siebie. Możesz to zrozumieć?

– Próbuję. – Pokręciła głową, nadal walcząc ze łzami. – Nie, nie rozumiem. Chcę, żeby wszystko było tak jak dziś rano, kiedy wychodziłeś z domu.

– Uważasz, że powinienem ją tam zostawić?

– Nie. Tak! – Przycisnęła do skroni zaciśnięte dłonie. – Nie wiem. Powinniśmy przedtem porozmawiać. Moglibyśmy jakoś to załatwić.

Ukląkł przy niej i wziął ją za ręce.

– Chciałem wyjść, pojeździć trochę, żeby się zastanowić, zanim zacznę z tobą rozmawiać. Jane powiedziała, że się zabije.

– Bri!

– Z tym bym sobie jeszcze poradził. Opanowała mnie taka wściekłość, że sam bym ją do tego zachęcał. Ale ona powiedziała, że Emmę też zabije.

Bev przycisnęła dłoń do brzucha, do rosnącego w nim dziecka, już tak cudownie dla niej realnego.

– Nie, nie! Ona nie mówiła tego na serio.

– Mówiła. – Zacisnął palce na jej dłoniach. – Nie wiem, czy spełniłaby groźbę, ale w tym momencie była na to zdecydowana. Nie mogłem zostawić tam Emmy, Bev. Nie mógłbym zostawić tam nawet obcego dziecka.

– Nie. – Bev wysunęła ręce z dłoni Briana, by dotknąć jego twarzy. Mój Brian, myślała. Mój słodki, dobry Brian. – Nie mogłeś. Jak ci się udało ją zabrać?

– Zgodziła się – powiedział krótko. – Pete szykuje dokumenty, tak żeby załatwić sprawę legalnie.

– Bri. – Ujęła mocniej jego twarz. Była zakochana, ale nie ślepa. – Jak?

– Wypisałem czek na sto tysięcy funtów. W umowie zagwarantuję jej dwadzieścia pięć tysięcy rocznie, do chwili gdy Emma skończy dwadzieścia jeden lat.

Bev pozwoliła dłoniom opaść.

– Chryste! Bri, kupiłeś tego dzieciaka?!

– Nie mogłem kupić czegoś, co należy do mnie – rzucił ostro. Transakcja z Jane sprawiła, że czuł się zbrukany. – Dałem Jane tyle, by trzymać ją z dala od Emmy, od nas. – Położył rękę na jej brzuchu. – Posłuchaj mnie. W gazetach pojawią się artykuły, część z nich może być paskudna. Chcę, żebyś została ze mną, stawiła temu czoło. I dała Emmie szansę.

– A gdzie miałabym być?

– Bev…

Pokręciła głową. Zostanie z nim, ale potrzebuje jeszcze trochę czasu.

– Przeczytałam ostatnio mnóstwo książek o wychowaniu dzieci. Jestem pewna, że nie powinieneś zostawiać pędraka samego tak długo.

– Racja. Pójdę zobaczyć.

– Pójdziemy zobaczyć.

Emma wciąż siedziała na kanapie z Karolem w ramionach. Włączony telewizor nie przeszkadzał jej spać. Na widok łez wysychających na policzkach dziecka, Bev poczuła skurcz w sercu.

– Zdaje się, że dekoratorzy muszą najpierw zająć się sypialnią na górze.

Emma leżała w łóżku w czystej pościeli i kurczowo zaciskała powieki. Wiedziała, że jeżeli otworzy oczy, otoczy ją ciemność. A w ciemności kryły się potwory.

Obejmowała Karola kurczowo za szyję, nasłuchując. Czasami potwory szeleściły.

Nie słyszała ich teraz, ale wiedziała, że czekają. Czekają, aż otworzy oczy. Z gardła wydarł jej się skowyt. Zagryzła wargi. Mama się złości, kiedy płacze w nocy. Mama przyjdzie i potrząśnie nią mocno. Powie, że jest głupia i że zachowuje się jak małe dziecko. Kiedy mama była w pokoju, potwory chowały się pod łóżkiem.

Wtuliła twarz w znajomą, pachnącą stęchlizną sierść Karola.

Przypomniała sobie, że jest w innym domu. W domu mężczyzny z fotografii. Strach przycichł, zastąpiony przez ciekawość. Powiedział, żeby mówić do niego „Tato”. Śmieszne imię. Nie uchylając powiek, wypowiedziała je szeptem w ciemność jak zaklęcie.

Zjedli w kuchni rybę z frytkami. Razem z tamtą ciemnowłosą panią. Grała muzyka. W tym domu muzyka grała chyba bez przerwy. Za każdym razem, gdy mężczyzna coś mówił, brzmiało to jak muzyka.

Ciemnowłosa pani wyglądała na nieszczęśliwą nawet wtedy, gdy się uśmiechała. Emma zastanawiała się, czy poczeka, aż będą same, żeby ją uderzyć.

Tato przygotował Emmie kąpiel. Miał przy tym dziwną minę, ale nie szczypał i nie wpakował jej mydła do oczu. Zapytał o siniaki, a ona odpowiedziała tak, jak nauczyła ją matka: „Byłam nieuważna. Byłam nieuważna i upadłam”.

Zobaczyła gniew w jego oczach, ale nie dał jej klapsa.

Ubrał ją w swój podkoszulek. Roześmiała się, ponieważ sięgał jej do stóp.

Ciemnowłosa pani przyszła do sypialni, kiedy kładł Emmę do łóżka. Siedziała na brzegu pościeli i uśmiechała się, kiedy opowiadał bajkę o zamkach i księżniczkach.

Ale kiedy Emma się obudziła, już ich nie było. Nie było ich, a pokój wypełniała ciemność. Emma bała się, że potwory ją dostaną. Będą kłapały wielkimi zębami i w końcu ją zjedzą. Bała się, że przyjdzie mama i dostanie lanie, ponieważ nie śpi w jej domu.

A to co? Była pewna, że usłyszała szepty w kącie pokoju. Oddychając ciężko przez zęby, otworzyła jedno oko. Cienie wędrowały po ścianie, rosły w oczach, były tuż-tuż. Tłumiąc szloch w futrze Karola, Emma próbowała się zmniejszyć, zniknąć, tak by te okropne, duszące stwory nie mogły jej pożreć. Mama przysłała je tutaj, ponieważ Emma opuściła ją z mężczyzną z fotografii.

Drżała z przerażenia, zlana potem. W końcu strach wybuchnął w niej jednym wysokim krzykiem. Wyczołgała się z łóżka i pobiegła na oślep w stronę drzwi. Coś rozbiło się z brzękiem.

Leżała plackiem na podłodze, ściskając psa, czekając na najgorsze.

Rozbłysło światło. Musiała zmrużyć oczy. Stary strach zniknął pod naporem nowego. Usłyszała głosy ludzi. Umknęła pod ścianę i siedziała skamieniała, gapiąc się na skorupy wazonu z chińskiej porcelany.

Zabiją ją. Odeślą. Zostawią w ciemnym pokoju potworom na pożarcie.

– Emma? – Otumaniony snem, nadal kołysany trawką, którą wypalił, zanim zaczęli się kochać, Brian ruszył w stronę córki. Skuliła się wewnętrznie, czekając na cios. – Nic ci się nie stało?

– Zbiły to – powiedziała, próbując się ratować.

– One?

– Potwory. Mama przysłała je do mnie.

– Och Emmo! – Oparł policzek o jej główkę.

– Brian, co się…? – Bev stanęła w drzwiach, wiążąc pasek szlafroka. Zobaczyła, co zostało z jej drezdeńskiego wazonu, westchnęła cicho, po czym podeszła do nich, omijając skorupy. – Skaleczyła się?

– Chyba nie. Jest przerażona.

– Trzeba sprawdzić. – Ujęła dłonie dziewczynki. Były zaciśnięte w piąstki, a mięśnie ramienia napięte jak struny. – Emma. – Głos Bev nabrał stanowczego brzmienia, ale Emma nie wyczuła w nim złości. Zachowując pełną ostrożność, uniosła głowę. – Skaleczyłaś się?

Nadal czujna, wskazała na kolano. Na białym trykocie widniało parę kropel krwi. Bev uniosła brzeg koszulki. Zadrapanie było długie, ale płytkie. Większość dzieci oblałaby je łzami, pomyślała. Emma nie zwróciła na nie uwagi. W porównaniu z siniakami, które Brian odkrył podczas kąpieli, podobne draśnięcie było niczym. Powodowana raczej odruchem niż macierzyńską czułością, Bev pochyliła głowę i ucałowała skaleczenie. Na widok otwartych ze zdumienia usteczek Emmy, stopniało jej serce.

– No dobra, maleńka, zajmiemy się tym. – Bev wzięła Emmę na ręce, wtulając twarz w jej szyję.

– W ciemności są potwory – wyszeptała Emma.

– Twój tatuś je przepędzi. Przepędzisz je, Bri, prawda?

Na widok ukochanej kobiety trzymającej w ramionach jego dziecko, odezwała się w nim irlandzka natura. A może była to resztka narkotyku.

– Jasne. Posiekam je na kawałki i wyrzucę z domu.

– A kiedy już to zrobisz, możesz pozmiatać te skorupy – poleciła mu Bev.

Tę noc, pierwszą noc w swoim nowym życiu, spędziła Emma w mosiężnym łożu Briana i Bev.

Rozdział 3

Emma siedziała na kanapce w oknie wykuszowym i patrzyła na park, tak jak robiła to przez ostatnich dziewięć dni. Jej wzrok sięgał poza granice ogrodu, omijał rozkołysane naparstnice i krzaki orlic, by spocząć na długim, żwirowatym podjeździe. Emma czekała.

Siniaki bladły, ale Emma tego nie zauważyła. W tym wielkim domu nikt jej nie uderzył. Jeszcze. Codziennie dostawała herbatę i prezenty – śliwki z cukru i chińskie laleczki – od znajomych ojca, którzy przewijali się przez dom.

Nie mogła się w tym wszystkim połapać. Kąpali ją codziennie, nawet jeżeli nie bawiła się w piasku, ubierali w pachnące sukienki. Nikt nie mówił, że jest głupim dzieckiem, dlatego że boi się ciemności. W nocy, w jej pokoju paliła się lampka z różowym abażurem, a na ścianie rozkwitały malutkie pączki róż. Potwory zaglądały bardzo rzadko do jej nowego pokoju.

Bała się go polubić. Była pewna, że mama wkrótce przyjdzie i zabierze ją ze sobą.

Bev zawiozła ją pięknym samochodem po zakupy do ogromnego sklepu z kolorowymi ubraniami. Pachniało tam ślicznie. Bev kupiła całe pudła rzeczy dla niej. Emmie najbardziej podobała się różowa plisowana sukienka z organdyny. Włożyła ją na ślub taty i Bev, i czuła się jak księżniczka. Dostała również czarne lakierki i białe rajstopy. Nikt nie skarcił jej za to, że pobrudziła je na kolanach.

Ślub wydał się Emmie bardzo dziwny i bardzo uroczysty. Goście stali w ogrodzie, a słońce wytrwale walczyło z chmurami. Jakiś pan, którego wszyscy nazywali Stevie, ubrany w długą białą koszulę i szerokie białe spodnie, śpiewał chrapliwym głosem i brzdąkał na lśniącej białej gitarze. Emma myślała, że jest aniołem, ale kiedy zapytała o to Johnno, ten tylko się roześmiał.

Bev miała kwiaty we włosach i miękką barwną sukienkę, która spływała jej do kostek. W oczach Emmy była najpiękniejszą kobietą na świecie. Po raz pierwszy w swoim młodym życiu doznała uczucia prawdziwej zazdrości. Być piękną, dorosłą i stać u boku taty! Bev nigdy nie będzie się bała i nigdy nie dokuczy jej głód. I jak dziewczynki z bajek, które tak lubił opowiadać Brian, będzie żyła długo i szczęśliwie.

Kiedy zaczął padać deszcz, goście schronili się do pokoju pełnego książek i kwiatów, o ścianach pachnących farbą, gdzie podano tort i szampana. Znowu ktoś grał na gitarze, ludzie śpiewali, śmiali się. Piękne kobiety w opiętych, krótkich spódniczkach lub miękkich bawełnianych sukienkach kręciły się po całym domu. Niektóre z nich zagadywały do niej szczebiotliwym głosem i głaskały Emmę po głowie, ale na ogół pozostawiono ją samej sobie.

Nikt nie zauważył, że zjadła trzy kawałki tortu i poplamiła lukrem kołnierzyk nowej sukienki. Nie miała się z kim bawić, a była zbyt mała, żeby zachłystywać się obecnością luminarzy świata muzyki. Znudzona, trochę chora z przejedzenia, poszła spać, ukołysana odgłosami przyjęcia.

Obudziła się późnym wieczorem. Gnana niepokojem, wyciągnęła Karola z łóżka i ruszyła w stronę schodów. Zatrzymał ją ciężki zapach trawki. Znała go, znała aż za dobrze. Podobnie jak odór dżinu, słodki zapach marihuany kojarzył jej się nierozerwalnie z matką, z potrząsaniem i biciem, które następowało za każdym razem, kiedy Jane spadała na ziemię z narkotycznych wyżyn.

Nieszczęśliwa, przykucnęła na stopniach, starając się pocieszyć Karola. Jeżeli matka tu jest, zaraz ją zabierze. Emma wiedziała, że nigdy już nie włoży ślicznej różowej sukienki, nie usłyszy głosu taty, nie pojedzie z Bev do wielkiego, kolorowego sklepu.

Słysząc kroki, rozpłaszczyła się na stopniach i zastygła w oczekiwaniu najgorszego.

– Cześć, Emmo, złotko. – Wniebowzięty, pogodzony z całym światem Brian opadł przy niej na schody. – Co robisz?

– Nic. – Emma skuliła się mocniej nad psem. Im będzie mniejsza, tym dla niej lepiej. Nie można uderzyć kogoś, kogo się nie widzi.

– Niezłe przyjęcie. – Brian przechylił się do tyłu, oparł na łokciach i uśmiechnął radośnie do sufitu. W najśmielszych marzeniach nie wyobrażał sobie nigdy, że pewnego dnia będzie gościł u siebie ludzi takich jak McCartney, Jagger i Daltrey. I to na własnym ślubie. Jezu, ożenił się! Był żonatym mężczyzną z obrączką na palcu.

Wybijając bosą stopą rytm piosenki, przyjrzał się obrączce. Nie ma odwrotu, pomyślał z zadowoleniem. Był na tyle katolikiem i na tyle idealistą, by wierzyć, że teraz, kiedy klamka zapadła, rzecz jest nieodwracalna.

Jeden z największych dni mojego życia, myślał, myszkując po kieszeniach koszuli w poszukiwaniu papierosów, które zostawił na dole. Jeden z największych, pomyślał znowu z westchnieniem. Co z tego, że ojciec był zbyt pijany czy zbyt leniwy, by odebrać bilety, które wysłał do Irlandii. Brian miał tutaj całą rodzinę, której potrzebował.

Odsunął od siebie myśl o przeszłości. Od tej chwili będzie tylko jutro. Jutro przez całe życie.

– Co powiesz na to, by zejść na dół i zatańczyć na ślubie swojego taty, Emmo?

Pokręciła głową, nadal przyczajona. Pulsowało jej w skroniach od spowijającego ją z wolna dymu.

– Masz ochotę na tort? – Brian wyciągnął rękę, by poczochrać ją po włosach, ale się uchyliła. – A to co? – Zbity z tropu, poklepał ją po ramieniu.

Strach i słodycze okazały się zbyt mocną mieszanką dla żołądka Emmy. Czknęła tylko raz, a potem zwróciła całą herbatę i resztki tortu wprost na kolana ojca. Zdruzgotana, wydała z siebie jęk i skuliła się nad Karolem. Kiedy leżała zbyt chora, by bronić się przed laniem, które, była pewna, zaraz nastąpi, usłyszała śmiech Briana.

– No cóż, myślę, że zrobiło ci się lepiej. – Na takim haju nie mógł czuć obrzydzenia. Stanął niepewnie na nogach i wyciągnął rękę. – Chodź, pójdziemy się umyć.

Ku zdziwieniu Emmy nie było bicia, okrutnego szczypania i niespodziewanych klapsów. Brian rozebrał siebie i córkę i odkręcił prysznic. Woda lała się na nich strumieniami, a on śpiewał piosenkę o pijanych marynarzach, która pozwoliła Emmie zapomnieć o złym samopoczuciu.

Potem owinął ją i siebie ręcznikami, przebył zygzakiem drogę z łazienki do pokoju Emmy i wsunął córkę pod kołdrę. Z mokrymi włosami, które kleiły mu się do policzków, padł w nogach łóżka. Po kilku sekundach już chrapał.

Ostrożnie wyczołgała się spod kołderki i usiadła przy nim. Zebrawszy całą odwagę, pochyliła się i złożyła na jego policzku mokrego całusa. Zakochana po raz pierwszy w życiu, wcisnęła Karola pod bezwładne ramię Briana i poszła spać.

A potem on wyjechał. Zaledwie parę dni po ślubie na podjeździe zatrzymał się ogromny samochód i dwaj mężczyźni wynieśli walizki. Pocałował ją i obiecał, że przywiezie prezent. Emma mogła tylko patrzeć, oniemiała, jak odchodzi z tego domu i z jej życia. Nie wierzyła, że wróci, nawet wtedy, gdy usłyszała jego głos w słuchawce telefonu. Bev powiedziała, że jest w Ameryce, gdzie dziewczęta wrzeszczą za każdym razem, kiedy go widzą, a ludzie kupują jego płyty niemal tak szybko, jak są produkowane.

Ale w czasie jego nieobecności muzyka rzadziej wypełniała dom, a Bev czasami płakała.

Emma pamiętała płaczącą matkę, klapsy i szturchańce, które zazwyczaj towarzyszyły łzom Jane. Czekała więc, ale Bev nigdy jej nie uderzyła, nawet wtedy, gdy z domu zniknęli robotnicy i zostały w nim zupełnie same.

Dzień po dniu, Emma siadywała na kanapce przy oknie z Karolem w objęciach i patrzyła. Lubiła sobie wyobrażać, że na podjazd wtacza się długi czarny samochód, otwierają się drzwiczki i wysiada tata.

Każdy dzień utwierdzał ją w przekonaniu, że to się nigdy nie stanie. Tata odszedł, ponieważ jej nie lubił, nie chciał jej. Dlatego że była nieznośna i beznadziejnie głupia. Spodziewała się, że lada chwila odejdzie również Bev i zostawi ją samą w tym wielkim domu. Wtedy przyjdzie mama.

O czym ona myśli, zastanawiała się Bev. Obserwowała Emmę siedzącą w charakterystycznej pozie pod oknem. Mogła tak trwać godzinami, cierpliwa jak stara kobieta. Rzadko bawiła się czymś innym niż wyliniałym pluszowym psem, którego ze sobą przywiozła. Jeszcze rzadziej prosiła o cokolwiek.

Pojawiła się w ich życiu prawie miesiąc temu, a Bev była daleka od poznania swoich uczuć.

Zaledwie parę tygodni temu miała jasno sprecyzowane plany życiowe. Chciała, żeby Brian odniósł sukces, to jasne. Ale jeszcze bardziej pragnęła założyć rodzinę, stworzyć mu dom.

Wyrosła w wierze protestanckiej, w spokojnej średnio zamożnej rodzinie. Zasady moralne, odpowiedzialność i dbałość o reputację były nieodłącznymi elementami jej wychowania. Rodzice zatroszczyli się o rzetelne wykształcenie córki z myślą, że zawrze rozsądne małżeństwo i wychowa rozsądne dzieci.

Nigdy się nie zbuntowała, głównie dlatego, że nie pomyślała o takiej możliwości. Do czasu, aż poznała Briana.

Chociaż rodzice przyszli na ślub, Bev wiedziała, że nigdy nie wybaczą jej przedmałżeńskich stosunków z Brianem. I nigdy nie zrozumieją, dlaczego wybrała irlandzkiego muzyka, który nie tylko kwestionował istniejący porządek, ale pisał piosenki mające go obalić.

Nie ulegało wątpliwości, że poczuli się urażeni i skonfundowani faktem istnienia dziecka Briana i tym, że córka je akceptuje. A co niby miała zrobić? Dziecko istniało i już.

Bev kochała rodziców. Jakąś częścią swojej istoty będzie zawsze rozpaczliwie pragnęła ich aprobaty. Ale Briana kochała bardziej, tak bardzo, że czasami ją to przerażało. A dziecko było jego. Bez względu na to, czego chciała, i jakie miała plany, Emma stała się również jej dzieckiem.

Nie potrafiła patrzeć na nią i nic nie czuć. Emma nie należała do dzieci, które wtapiają się w tło, choćby nie wiem, jak bardzo się o to starała. Bez wątpienia miało to jakiś związek z jej wyglądem. Było w niej to samo połączenie anielskości z elegancją, które cechowało Briana. Co więcej, otaczała ją aura niewinności, a to już zakrawało na cud, zważywszy warunki, w jakich egzystowała przez pierwsze trzy lata życia. Niewinność i akceptacja, pomyślała Bev. Wiedziała, że gdyby podeszła teraz do Emmy i uderzyła ją, dziecko zniosłoby napaść spokojnie, pozwalając sobie najwyżej na szloch. To wydawało się Bev bardziej tragiczne niż straszna bieda, z jakiej Emma została wyrwana.

Dziecko Briana. Instynktownie położyła rękę nad istotką, którą nosiła w sobie. Pragnęła dać Brianowi jego pierwsze dziecko. Emma pozbawiła ją tego marzenia. A mimo to, kiedy czuła urazę, wystarczyło jej spojrzeć na córkę Jane, by żal minął. Jak mogła gniewać się na kogoś tak rozpaczliwie bezbronnego? A jednak nie potrafiła pokochać Emmy tak bezwzględnie, tak automatycznie, jak kochała Briana.

Nie chcę kochać, przyznała Bev sama przed sobą. Emma jest dzieckiem tamtej, kimś, kto już zawsze będzie przypominał jej o związku Briana z inną kobietą. Bez względu na to, ile minie lat, pięć czy dziesięć. Dopóki jest Emma, dopóty Jane pozostanie częścią ich życia.

Brian był pierwszym mężczyzną, z którym spała, i choć wiedziała, że przed nią istniały inne, potrafiła o tym zapomnieć, powiedzieć sobie, że ich związek jest inicjacją dla obojga.

Do diabła, dlaczego musiał wyjechać teraz, kiedy wszystko się tak pogmatwało?! Zostawił ją z dzieckiem, które przemykało po domu jak cień, z robotnikami, którzy godzinami walili w ściany. I z prasą. Artykuły w gazetach były takie, jak przewidywał. Wstrętne. Nagłówki wykrzykiwały jego nazwisko, nazwisko jej i Jane. Jakże mierził ją widok zdjęcia Jane tuż obok własnego! Jakże nienawidziła tych obrzydliwych, szyderczych historyjek o nowych żonach i starych kochankach!

Sprawa nie przycichła tak szybko, jak się o to modliła. Dziennikarze snuli przypuszczenia na temat najbardziej intymnych sfer jej życia. Była teraz panią Brianową McAvoy, własnością publiczną. Tysiące razy przyrzekała sobie, że ponieważ małżeństwo z Brianem jest tym, czego najbardziej pragnie, zniesie ze spokojem publiczną wiwisekcję swojego życia, pogodzi się z utratą wolności i idiotycznymi nagłówkami.

Zrobi to. Jakoś. Ale kiedy Brian był o tysiące kilometrów od niej, zastanawiała się, czy jest gotowa całe życie uciekać przed fotografami, unikać mikrofonów, zakładać perukę i ciemne okulary po to, by pójść kupić, na przykład, buty. Czy Brian zrozumie kiedykolwiek, jak była upokorzona, widząc informacje, że spodziewa się dziecka, wydrukowane grubą czcionką na pierwszych stronach gazet, które obcy ludzie mogli przeczytać przy śniadaniu?

Kiedy go nie było, nie umiała się z nich śmiać i nie potrafiła ich zignorować. Coraz rzadziej wychodziła z domu. Nie upłynęły dwa tygodnie, a ich przytulny, pełen słonecznego blasku dom zmienił się w więzienie. Więzienie, które dzieliła z dzieckiem Briana.

Ale była przecież córką swoich rodziców. Znała swoje obowiązki i miała zamiar wypełniać je bez względu na okoliczności.

– Emmo! – Bev uzbroiła się w radosny uśmiech. – Czy nie czas na podwieczorek?

Emma umiała natychmiast rozpoznać fałszywy uśmiech. Budził w niej nieufność.

– Nie jestem głodna – powiedziała i mocniej przytuliła Karola.

– Ja chyba też nie.

Skoro jesteśmy na siebie skazane, pomyślała Bev, to możemy chociaż rozmawiać.

– To żadna przyjemność jeść podwieczorek w tym hałasie. – Postąpiła krok i przysiadła obok Emmy. – Miłe miejsce. Nie sądzisz, że powinnam posadzić więcej róż?

Emma wysunęła lekko wargę i wzruszyła ramionami.

– Mieliśmy piękny ogród, kiedy byłam dzieckiem – ciągnęła desperacko Bev. – Lubiłam siadać tam latem z książką i słuchać bzykania pszczół. Czasami wcale nie czytałam, tylko marzyłam. To zabawne, że po raz pierwszy usłyszałam Briana właśnie w ogrodzie.

– Mieszkał z tobą?

Słucha mnie teraz, pomyślała Bev. Wystarczyło wspomnieć imię Briana.

– Nie. To było w radiu, ich pierwsza płyta, Shadowland. Jak to szło? „Nocą, gdy cienie otulają księżyc…” – zanuciła Bev miękkim głosem i urwała, kiedy Emma podchwyciła melodię czystym, zaskakująco silnym altem.

„A ziemia jest gorąca i zastygła, bez tchu czekam na ciebie”.

– Tak, to ta piosenka. – Nie zdając sobie sprawy z tego, co robi, Bev wyciągnęła rękę i pogłaskała Emmę po głowie. – Czułam wtedy, że śpiewa tylko dla mnie. Jak każda dziewczyna.

Emma siedziała w milczeniu. Jej matka puszczała tę płytę na okrągło, pijąc i szlochając, a słowa piosenki wypełniały mieszkanie.

– Polubiłaś go, bo śpiewał piosenkę?

– Tak. Ale kiedy go poznałam, polubiłam go jeszcze bardziej.

– Dlaczego odjechał?

– Muzyka to jego praca. – Bev spojrzała w dół, by ujrzeć lśniące od łez oczy Emmy. Odnalazła pokrewieństwo dusz tam, gdzie go nie chciała ani nie oczekiwała. – Och, Emmo! Ja też za nim tęsknię, ale on wróci za parę tygodni.

– A jeżeli nie wróci?

To głupie, ale Bev czasami budziła się w środku nocy nękana tą samą straszną obawą.

– Oczywiście, że wróci. Mężczyzna, taki jak Brian, potrzebuje ludzi, którzy słuchają jego muzyki, chce być przy nich, kiedy go słuchają. Będzie często wyjeżdżał, ale zawsze będzie wracał. Kocha ciebie i kocha mnie. – Bev ujęła rękę Emmy, w równym stopniu pragnąc udzielić pociechy, co ją otrzymać. – I jeszcze jedno. Wiesz, skąd się biorą dzieci?

– Mężczyźni wkładają je paniom do brzucha. A potem ich nie chcą.

Bev zmęłła w ustach przekleństwo. W tej chwili z przyjemnością zadusiłaby Jane. Wprawdzie jej własna matka była osobą powściągliwą, niezdolną mówić otwarcie o intymnych sprawach, ale Bev wierzyła niezłomnie w szczerość.

– Kobieta i mężczyzna robią dziecko razem i w większości wypadków oboje bardzo go pragną. Mam dziecko tutaj. – Przycisnęła dłoń Emmy do swojego brzucha – dziecko twojego ojca. Kiedy się urodzi, będzie twoim bratem lub siostrą.

Po chwili wahania Emma przesunęła dłonią po brzuchu Bev. Nie wydało jej się to możliwe. Pani Perkins z sąsiedztwa miała olbrzymi, wzdęty brzuch, zanim urodził się mały Donald.

– Gdzie ono jest?

– W środku. Jest jeszcze bardzo malutkie. Upłynie sześć miesięcy, zanim się urodzi.

– Będzie mnie lubiło?

– Tak sądzę. Brian będzie jego tatą.

Emma, oczarowana, zaczęła głaskać brzuch Bev, tak jak głaskała czasem Karola.

– Będę się nim opiekowała. Nikt go nie skrzywdzi.

– Nie, nikt go nie skrzywdzi. – Bev westchnęła, obejmując Emmę ramieniem i zapatrzyła się na żywopłot. Tym razem Emma się nie odsunęła. Siedziała zupełnie nieruchomo, zafascynowana, z ręką na brzuchu Bev.

– Wiesz, Emmo, trochę się boję być matką. Mogłabym to poćwiczyć?

Wzięła głęboki oddech i wstała, pociągając za sobą Emmę.

– Zaczniemy od zaraz. Chodźmy na górę. Ubiorę cię w różową sukienkę i wybierzemy się na herbatę. Niech diabli wezmą reporterów, gapiów i innych jełopów. Zrobimy się na bóstwa i wypijemy herbatę u Ritza.

Dla Emmy był to początek pierwszego związku z kobietą, który nie opierał się na strachu. W ciągu następnych dni robiły zakupy u Harrodsa, poszły na spacer do Green Park i zjadły lunch w Savoyu. Bev ignorowała fotografów, którzy obstrykiwali je ze wszystkich stron. Kiedy odkryła miłość Emmy do pięknych materiałów i żywych kolorów, oddała się orgii zakupów. Po dwóch tygodniach mała dziewczynka, która zjawiła się u niej w jednej koszuli, miała szafę wypchaną ciuszkami.

Ale w nocy, kiedy leżały, każda w swoim łóżku, wzdychając do tego samego mężczyzny, uczucie samotności wracało.

Tęsknota Emmy była jasno określona. Chciała, żeby Brian wrócił, ponieważ czuła się dobrze w jego towarzystwie. Nie wiedziała jeszcze, co znaczy umierać z miłości, nie potrafiła miłości nawet nazwać.

A Bev umierała. Dręczyła ją myśl, że Brian się nią znudzi, że znajdzie kogoś lepiej przystosowanego do świata, w którym żył. Brakowało jej dobrego, mocnego seksu, który ich łączył. Tak łatwo było uwierzyć, że będzie ją zawsze kochał, że zawsze będą razem, kiedy po miłosnym spełnieniu wypalali leniwie trawkę. Teraz, leżąc sama w wielkim mosiężnym łożu, zastanawiała się, czy Brian koi swoją samotność jedynie muzyką.

Niebo zaczynało się rozjaśniać, kiedy zadzwonił telefon. Bev odebrała go po trzecim sygnale.

– Tak? – Odchrząknęła. – Tak, słucham?

– Bev! – Głos Briana brzmiał nagląco.

Rozbudzona, usiadła gwałtownie na łóżku.

– Bri, co się stało?

– Nic. To znaczy, wszystko. Jesteśmy bombowi, Bev. – W jego śmiechu brzmiała nuta oszołomienia i podekscytowania. – Każdego wieczoru coraz większy tłum. Musieli podwoić ochronę, żeby dziewczyny nie wdzierały się na scenę. Istne szaleństwo, Bev. Dziś jedna z dziewczyn chwyciła Steviego za rękaw, kiedy biegliśmy do limuzyny. Rozerwały mu płaszcz na strzępy. Prasa nazwała nas awangardą drugiej inwazji brytyjskiej. Awangardą!

Opadając z powrotem na poduszki, Bev próbowała wzbudzić w sobie entuzjazm.

– To wspaniale, Brian. Pokazywali parę urywków w telewizji, ale niewiele.

– Czuję się jak gladiator, stojąc tam, na scenie, i słuchając ryku tłumów. – Wiedział, że nie potrafi opisać tego uczucia strachu i zachwytu, nawet jej. – Zdaje się, że nawet Pete jest pod wrażeniem.

Bev uśmiechnęła się na myśl o pragmatycznym menedżerze, dla którego świat zaczynał się i kończył na biznesie.

– W takim razie musicie być naprawdę dobrzy.

– Ehe – zaciągnął się skrętem. Zapalił go, żeby przedłużyć euforię. – Szkoda, że cię tu nie ma.

Usłyszała głosy w tle, głośną muzykę, śmiechy mężczyzn i kobiet.

– Ja też żałuję.

– Więc przyjedź! – Odepchnął półnagą blondynkę o szklistych oczach, która pchała mu się na kolana. – Pakuj walizkę i przylatuj.

– Co?!

– Mówię poważnie. Bez ciebie to połowa przyjemności. – W drugim końcu pokoju niezwykle wysoka brunetka rozbierała się bez pośpiechu. Stevie, gitarzysta, łykał pobudzające pastylki quaalude jak dropsy. – Posłuchaj, wiem, że zdecydowaliśmy, żebyś została w domu, ale się pomyliliśmy. Powinnaś być tu, razem ze mną.

Poczuła łzy napływające do oczu.

– Chcesz, żebym przyjechała do Ameryki? – zaniosła się śmiechem.

– Jak najprędzej. Możemy spotkać się w Nowym Jorku… O, cholera, Johnno, kiedy będziemy w Nowym Jorku?

Johnno, rozwalony na kanapie, wysączył ostatnią kroplę whisky Jima Beama.

– A gdzie, do diabła, jesteśmy teraz?

– Wszystko jedno. – Brian przetarł zmęczone oczy, próbując się skoncentrować. Umysł miał zaczadziały od dymu i alkoholu. – Johnno zajmie się szczegółami. Spakuj się tylko.

Wyskoczyła z łóżka.

– A co z Emmą?

– Weź ją ze sobą. – Brian uśmiechnął się radośnie do blondynki, podniesiony na duchu falą rodzinnych uczuć. – Pete dowie się, jak załatwić małej paszport. Ktoś zadzwoni do ciebie dziś po południu i powie, co i jak. Boże, Bev, tęsknię za tobą!

– Ja też. Będziemy u ciebie jak najszybciej. Kocham cię, Bri, bardziej niż wszystko.

– Kocham cię. Zadzwonię wkrótce.

Markotny i niespokojny, sięgnął po butelkę brandy natychmiast po odłożeniu słuchawki. Chciał, żeby była z nim teraz, nie jutro, nie za godzinę, lecz teraz. Dostał erekcji na sam dźwięk jej głosu. Mówiła dziś tak samo jak tej nocy, kiedy się poznali: nieśmiało, z wahaniem. Wyglądała cudownie obco w pubie, w którym grał jego zespół. A jednak, mimo tej nieśmiałości, było w niej coś tak rzetelnego, prawdziwego. Nie mógł przestać o niej myśleć, ani tamtej nocy, ani żadnej następnej.

Uniósł szklankę i pociągnął tęgi łyk. Wszystko wskazywało na to, że brunetka i Stevie nie skorzystają z intymności sypialni, by uprawiać seks. Blondynka zrezygnowała z Johnno i ocierała swoje długie, gibkie ciało o P.M., perkusistę zespołu.

Brian pociągnął kolejny łyk, patrząc na nich z rozbawieniem i zazdrością. P.M. miał niespełna dwadzieścia jeden lat i młodzieńczą, zaokrągloną twarz obsypaną trądzikiem. Był nieco przerażony i trochę zachwycony faktem, że blondynka przyklękła, tuląc twarz do jego podbrzusza.

Brian zamknął oczy i przepełniony muzyką zasnął.

Śnił o Bev i pierwszej nocy, którą spędzili razem. Siedzieli po turecku na podłodze w jego mieszkaniu, rozmawiając z przejęciem o muzyce, o poezji. O Yeatsie, Byronie i Browningu. Leniwie przekazywali sobie skręta. Nie miał pojęcia, że jest to jej pierwszy kontakt z narkotykami. Dopóki nie wszedł w nią, tam na podłodze, wśród dopalających się świec, nie wiedział również, że jest to jej pierwszy kontakt z seksem.

Płakała trochę. Jej łzy, zamiast wyrzutów sumienia, wzbudziły w nim instynkty opiekuńcze. Zakochał się bezgranicznie, a jego uczucie nie było pozbawione pewnej dozy poetyczności. Od tamtej nocy upłynął przeszło rok, a on nie spał z inną kobietą. Kiedy nachodziła go pokusa, widział przed sobą twarz Bev.

Małżeństwo było dla niej i dla dziecka, które nosiła w sobie. On nie wierzył w małżeństwo, w kontrakt na miłość, ale nie czuł się usidlony. Po raz pierwszy od czasu nieszczęśliwego dzieciństwa miał coś poza muzyką. Podtrzymywało go na duchu i ekscytowało.

Kocham cię bardziej niż wszystko.

Nie, nie mógł powiedzieć jej tego z taką łatwością i szczerością, z jaką ona to mówiła. Prawdopodobnie nigdy nie będzie mógł. Ale kochał Bev, a miłość była dla niego równoznaczna z lojalnością.

– No, chłopie. – Johnno postawił go na nogi, prawie nie budząc. – Czas do łóżka.

– Johnno, Bev przyjeżdża.

Johnno uniósł brew i obejrzał się przez ramię na splecione ciała.