Wydawca: Wydawnictwo Albatros Kategoria: Literatura faktu, reportaże, biografie Język: polski Rok wydania: 2014

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 25000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku (w tym Kindle) kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 498 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB kup za 1 zł
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Życie i czasy Stephena Kinga - Lisa Rogak

Biografia króla literackiego horroru – Stephena Kinga

Jego powieści od lat mrożą krew w żyłach czytelników na całym świecie i osiągają milionowe nakłady. Stephena Kinga nie trzeba reklamować. Co jednak się kryje za zbudowaną przez niego barykadą bestsellerowych tytułów?  Za przerażającymi opowieściami, którymi od lat żyją czytelnicy ? Jakie strachy dręczą pisarza, zamykającego  między okładkami niezliczone koszmary?

Lisa Rogak cofa się do nieusłanego różami dzieciństwa Kinga, rozmawia z jego przyjaciółmi i współpracownikami, śledzi niełatwe początki kariery i spektakularny sukces, na który King w pewnym momencie stracił nadzieję. Sukces przypłacony uzależnieniem od alkoholu i narkotyków…

Życie i czasy Stephena Kinga to próba zrozumienia fenomenu twórcy, którego miejscem zamieszkania jest „Ludowa Republika Paranoi” i który sam siebie określił „Big Mackiem wśród pisarzy”. Czy można jednak rozgryźć człowieka, dla którego „jedynym sposobem na powstrzymanie nieustannie narastającego strachu jest pisanie”?


Ta biografia to szerokie spojrzenie na życie Kinga, a także świetna przystawka dla tych,
którzy dopiero zaczynają smakować prozę mistrza.
The Boston Globe
Rogak z zadziwiającą skrupulatnością poskładała chaotyczne opowieści z życia Kinga
i przekształciła je w wartką narrację… Czyta się świetnie!
TIMES ONLINE UK
Rogak zbudowała przejrzysty wizerunek Kinga z chaotycznych faktów z życia autora
Times Online (UK)

Opinie o ebooku Życie i czasy Stephena Kinga - Lisa Rogak

Cytaty z ebooka Życie i czasy Stephena Kinga - Lisa Rogak

„Tak, jestem romantykiem – wyznał w  wywiadzie z  1988 roku. – Wierzę w  te wszystkie naiwne romantyczne bzdety jak to, że dzieci są dobre z  natury, zło zostaje pokonane przez dobro i  to, że lepiej jest kochać kogoś i  go stracić, niż nigdy nikogo nie kochać. Naprawdę wierzę w  to gówno. Nic na to nie poradzę. Sporo z  tego widzę w  swoich książkach”.

Fragment ebooka Życie i czasy Stephena Kinga - Lisa Rogak

O książce

Biografia króla literackiego horroru – Stephena Kinga

Jego powieści od lat mrożą krew w żyłach czytelnikom na całym świecie i osiągają wielomilionowe nakłady. Stephena Kinga nie trzeba reklamować. Co jednak kryje się za zbudowaną przez niego barykadą bestsellerowych tytułów? Za przerażającymi opowieściami, którymi od lat żyją czytelnicy? Jakie strachy dręczą pisarza zamykającego między okładkami niezliczone koszmary?

Lisa Rogak cofa się do dzieciństwa Kinga, dorastającego w trudnych warunkach, bez ojca, rozmawia z jego przyjaciółmi i współpracownikami, śledzi niełatwe początki kariery i spektakularny sukces, na który pisarz w pewnym momencie stracił nadzieję. Sukces przypłacony uzależnieniem od alkoholu i narkotyków…

Życie i czasy Stephena Kinga to próba zrozumienia fenomenu twórcy, którego miejscem zamieszkania jest „Ludowa Republika Paranoi” i który sam siebie określił „Big Mackiem wśród pisarzy”. Czy można jednak rozgryźć człowieka, dla którego „jedynym sposobem na powstrzymanie nieustannie narastającego strachu jest pisanie”?

Tytuł oryginału:HAUNTED HEART: THE LIFE AND TIMES OF STEPHEN KING

Copyright © Lisa Rogak 2008All rights reservedThrough arrangement with the Mendel Media Group LLC of New York

Polish edition copyright © Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c. 2014

Polish translation copyright © Robert Ziębiński 2014

Redakcja: Maria Bratkowska

Zdjęcie na okładce: © Amy Guip/Corbis Outline/Fotochannels

Zdjęcia na wkładce ilustracyjnej: © Corbis/Fotochannels

Projekt graficzny okładki: Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c.

ISBN 978-83-7985-082-2

WydawcaWYDAWNICTWO ALBATROS ANDRZEJ KURYŁOWICZ S.C.Hlonda 2a/25, 02-972 Warszawawww.wydawnictwoalbatros.com

Niniejszy produkt jest objęty ochroną prawa autorskiego. Uzyskany dostęp upoważnia wyłącznie do prywatnego użytku osobę, która wykupiła prawo dostępu. Wydawca informuje, że publiczne udostępnianie osobom trzecim, nieokreślonym adresatom lub w jakikolwiek inny sposób upowszechnianie, kopiowanie oraz przetwarzanie w technikach cyfrowych lub podobnych – jest nielegalne i podlega właściwym sankcjom.

Przygotowanie wydania elektronicznego: 88em

Dla Scotta Mendelaza radzenie sobie ze mną i z moimi fobiamijuż od pięciu lat

WSTĘP

Wszystko mnie przeraża1

Stephen King

Strach rządzi każdą sekundą życia Stephena Kinga. Otacza go i osacza. Dla wielbicieli jego twórczości to stwierdzenie nie jest niczym zaskakującym. Każdy, kto przeczytał choćby jedną z jego powieści, musi zdawać sobie sprawę, że nawet najbardziej niewinnie zaczynające się historie są jedynie zapowiedzią prawdziwego horroru.

Często w ostatnich latach King publicznie przedstawiał niezwykle długie listy rzeczy, które go przerażają: ciemność, węże, szczury, pająki, gąbczaste przedmioty, psychoterapia, deformacja, zamknięte przestrzenie, niemoc twórcza, latanie… W zasadzie możecie do tej wyliczanki dodać wszystko, co tylko przyjdzie wam do głowy. Rejestr lęków Kinga jest bowiem nieskończenie długi. On sam trochę ironicznie twierdzi, że miejscem jego stałego zamieszkania powinna być Ludowa Republika Paranoi.

Jego traktat na temat triskaidekafobii, czyli chorobliwego lęku przed liczbą trzynaście, jest tekstem niezwykle odkrywczym. Pisarz wyznaje w nim: „Liczba trzynaście wciąż przyprawia mnie o lodowate dreszcze”2. „Kiedy piszę, nie jestem w stanie zatrzymać się na trzynastej stronie lub na wielokrotności trzynastki. Dlatego nie przestaję uderzać w klawiaturę, dopóki nie oddalę się od trzynastki na tyle, na ile to tylko możliwe”.

I dalej: „Zawsze kiedy wchodzę po schodach z tyłu mojego domu, ostatnie dwa kroki zamieniam w jeden dłuższy, żeby ich trzynaście stopni zamienić w dwanaście. W końcu na angielskie szubienice do początku dwudziestego wieku nieprzypadkowo prowadziło trzynaście schodów… Kiedy czytam, nigdy nie zatrzymuję się na stronach dziewięćdziesiątej czwartej, sto dziewięćdziesiątej trzeciej, trzysta osiemdziesiątej drugiej, czyli tych, których suma cyfr daje trzynaście”3.

I tak to wygląda. King – który woli, kiedy mówi się do niego Steve – idealnie wpisał swoje lęki i obawy we własną twórczość. Jednocześnie pisanie stało się dla niego sposobem na ich obłaskawienie i ujarzmienie. Nazwane i opisane miały przestać go dręczyć.

Tyle że nawet on sam w to nie wierzy.

Jedynym sposobem na powstrzymanie nieustannie narastającego w nim strachu jest nieustanne pisanie. Gdy tylko zaczyna tworzyć jakąś historię opowiadającą o konkretnej fobii, ta na pewien czas znika. Pisze więc prawie bez przerwy, w szaleńczym, wściekłym tempie. Podczas całej swojej literackiej kariery nauczył się jednego – kiedy tylko zatrzymuje pióro, przestaje miarowo stukać palcami w klawiaturę komputera, a monitor ciemnieje, strach i obawa atakują ze zdwojoną siłą.

Mimo ogromnej niechęci do terapeutów wybrał się kiedyś na rozmowę z jednym, a dokładniej jedną, z nich. Kiedy zaczął wyliczać dręczące go lęki, terapeutka nagle mu przerwała i poprosiła, aby wyobraził sobie niewielką kulę – taką, którą jest w stanie zamknąć w dłoni, i włożył do niej wszystko, czego się boi. Jedyne, co mógł zrobić, to szybko wziąć nogi za pas. Na odchodnym rzucił tylko: „Pani zupełnie nie zdaje sobie sprawy, że całe moje życie to jeden wielki strach. Mam w sobie tyle lęków, że może udałoby mi się je zamknąć w piłce do gry w futbol. To najmniejszy rozmiar kuli, który przychodzi mi do głowy”4.

Pewnego razu, kiedy Steve był gościem Dennisa Millera w jego nieistniejącym już telewizyjnym show, odkrył w prowadzącym bratnią duszę i współobywatela Ludowej Republiki Paranoi. Otóż kiedy w pewnym momencie mężczyźni zaczęli dzielić się swoimi obsesyjnymi obawami przed lataniem, King wyjawił Millerowi osobliwą teorię o tym, że to kolektywny strach ludzi zamkniętych w kupie żelastwa lecącego w powietrzu chroni samolot przed katastrofą.

„Dokładnie – przytaknął Miller ze zrozumieniem. – To sztywność naszych przerażonych ciał podtrzymuje jego skrzydła”.

Steve niezupełnie to miał na myśli.

Tłumaczył sobie ten fenomen nieco inaczej: „To jest zjawisko psychiczne i każdy, kto ma przynajmniej połowę mózgu, doskonale wie, że to nie powinno działać. Kiedy na pokładzie są trzy, cztery osoby panicznie bojące się latać, to one są w stanie podtrzymać tę maszynę w powietrzu. Jeśli nie ma nikogo, kto umiera ze strachu, wtedy naprawdę należy zacząć się bać. Takie rejsy zazwyczaj kończą się tragedią. Wierz mi. Wiem, o czym mówię”.

Na widowni rozległo się kilka nerwowych śmiechów. Oślepieni blaskiem reflektorów mężczyźni tylko zmrużyli oczy, po czym spojrzeli na siebie porozumiewawczo. Zupełnie jakby mówili: „Oni myślą, że my tylko żartujemy”.

· · ·

Kim byłby Stephen King bez swoich lęków? Jest przecież człowiekiem rozpaczliwie do nich przywiązanym. I trzyma się ich tak mocno, jak kiedyś alkoholu i narkotyków. Przyznawał to wielokrotnie. Ze swojej walki z używkami nigdy nie robił tajemnicy.

„Wszystkie substancje uzależniające są częścią mrocznej strony naszej natury – mówił. – Wydaje mi się, że jest ona elementem pewnego obsesyjnego układu, który sprawia, że stajesz się pisarzem, bo chcesz przelać to wszystko na papier. Dla mnie pisanie to także forma uzależnienia. Jeśli idzie mi źle albo wcale, świadomość, że nie pracuję, po prostu nie daje mi żyć”5.

Niesamowite było to, że poważne uzależnienie od alkoholu i narkotyków nie szkodziło jego twórczości. Nigdy nie pisał mniej albo gorzej, kiedy był pod wpływem którejś z substancji chemicznych. Sam później, gdy już uporał się z nałogami, ze zdziwieniem stwierdzał, że mimo uzależnienia jego pisanie wciąż trzymało poziom. Było to zaskakujące zwłaszcza w przypadku powieści i opowiadań, które powstały w okresie jego najsilniejszego zapadania się w otchłań nałogu. Jeszcze bardziej niezwykłe było to, że – jak przyznawał – procesu pisania pewnych książek, takich jak choćby Cujo, zupełnie nie pamiętał. To bardzo go niepokoiło, gdyż zwykł traktować swoje powieści i opowiadania jak starych kumpli, do których co jakiś czas wracał, przeglądał na nowo i poprawiał, przypominając sobie źródła inspiracji i impulsy, które sprawiły, że dana historia powstawała w jego głowie…

Pisanie horrorów i opowiadanie historii tak zakorzeniło się w nim przez te wszystkie lata, że codzienne przerzucanie na papier tysięcy słów stało się jego drugą naturą – mimo nieustannego katowania organizmu dużymi ilościami alkoholu i narkotyków, które z łatwością wystarczyłyby do zabicia niejednego studenta przywykłego przecież do weekendowych balang. Warto tu zwrócić uwagę na legendy, które on sam kreował, opowiadając w wywiadach o swoim pisaniu. Przez lata utrzymywał na przykład, że pracuje codziennie, a na przerwy pozwala sobie tylko trzy razy do roku: czwartego lipca, w dniu urodzin i na Boże Narodzenie. Nie było to prawdą. Jak wyznał kiedyś, nigdy nie umiał powstrzymywać się od pisania, a kłamał, bo był przekonany, że gdy opowie fanom o tym, jak robi sobie wolne od tworzenia, wyda im się bardziej ludzki. Nie zdawał sobie sprawy, że dopiero dzięki publicznemu przyznaniu się do słabości i uzależnień stał się dla swoich wielbicieli człowiekiem z krwi i kości.

· · ·

Chociaż przez lata uznawał się za nieugiętego czciciela literatury klasy B – sam siebie określał przecież mianem Big Maca wśród pisarzy – nie czuł się dobrze w centrum uwagi. Został ikoną literatury popularnej w dość ekspresowym tempie, bo zaledwie w kilka lat po opublikowaniu swej debiutanckiej powieści – Carrie. Nigdy nie przywykł jednak do czerpania korzyści ze statusu literackiej gwiazdy.

King nienawidzi bycia sławnym. Jego żona Tabby dobitnie stwierdziła kiedyś, że życie u boku celebryty przypomina życie w „cholernym akwarium”. Zawsze na widoku, nigdzie nie możesz się ukryć… Mimo to Steve po trzydziestu latach spędzonych w świetle reflektorów wciąż udziela wywiadów, wygłasza odczyty, chodzi na mecze Red Soxów i podpisuje książki na spotkaniach autorskich. A przecież po trzech dekadach w branży to, czy da wywiad jakiejś gazecie, czy nie, ma praktycznie zerowy wpływ na poziom sprzedaży jego dzieł. Steve pozostał tym samym nieśmiałym, niepewnym siebie i otwartym na ludzi facetem, którym był, gdy zaczynał karierę.

Oczywiście jest też druga, ciemniejsza, strona popularności: „Kiedy wchodzisz do tego biznesu, nikt nie ostrzega cię, że pewnego dnia zaczniesz znajdować w skrzynce pocztowej kości kota, szaleńcy będą pisać do ciebie listy, a pod twoim płotem będą zatrzymywać się autokary z wycieczkami robiącymi sobie zdjęcia na tle twojej posesji”6.

King nie prowadzi życia w ukryciu. Każdy, kto przyjedzie do Nowej Anglii, ma ogromne szanse poznać kogoś, kto chętnie opowie historię o tym, jak spotkał Stephena Kinga.

Pewien mieszkaniec New Hampshire regularnie odwiedzał Fanway Park, ponieważ wiedział, że Steve ma karnet i chodzi na każdy mecz drużyny Red Sox. Przez kilka lat nie mógł go jednak spotkać. W końcu pewnego dnia, gdy znów siedział na trybunach stadionu, zobaczył, że King właśnie zmierza w jego stronę. Zamarł i nie miał pojęcia, co powiedzieć. W końcu jedyne, co przyszło mu do głowy, to „Buu!”, które wykrzyczał Kingowi w twarz. Ten spokojnie odparł: „Buu!” i usiadł na swoim miejscu.

„To po prostu kompetentny facet, który chce być najlepszy w tym, co robi”7 – twierdzi Warren Silver, przyjaciel pisarza z Bangor.

I ma rację. W ciągu zaledwie trzydziestu pięciu lat King opublikował sześćdziesiąt trzy książki – włączając w to powieści pisane wspólnie z innymi autorami, zbiory opowiadań oraz licząc Zieloną Milę jako sześć osobnych utworów. Od publikacji w 1974 roku debiutanckiej powieści Carrie, jego książki wciąż są wznawiane, czym może pochwalić się zaledwie kilku autorów bestsellerów. Jak widać, lęki i obsesje Kinga wciąż nie tracą na intensywności.

Czy pisze dla określonego odbiorcy? Zazwyczaj twierdzi, że tworzy tylko po to, by ujarzmiać lęki, a jego jedyną publicznością jest on sam. Mimo to czasem przez kurtynę, jaką rozciągnął nad swoim pisarstwem, prześwituje zarys pewnej prawdziwej postaci z jego przeszłości, której Steve już nawet nie pamięta. Ojca, który pewnego dnia po prostu wyszedł z domu po papierosy i nigdy nie wrócił, który porzucił żonę i dwóch synów – czteroletniego Davida i dwuletniego Steve’a – skazując ich tym samym na życie w ubóstwie i niepewności.

„To, że piszę dla siebie, nie znaczy, że nie ma odbiorców rzeczy wychodzących spod mojego pióra – twierdzi. – Poza tym od dawna intryguje mnie teoria, według której bardzo wielu pisarzy tworzy dla swoich ojców, których nigdy tak naprawdę nie mieli”8.

Steve uciekał od trudnego dzieciństwa najpierw w czytanie, potem w pisanie własnych historii, ale tak naprawdę – nigdy się od niego nie uwolnił. Tamten smutny świat stał się immanentną częścią jego twórczości.

„Żeby zostać pisarzem, musisz być trochę szaleńcem. Skazujesz się na wymyślanie światów, które nie istnieją w rzeczywistości – mówił. – Słyszysz głosy, wierzysz w nie i robisz rzeczy, których nawet dzieci absolutnie nie powinny robić. Przecież w końcu jesteśmy uczeni dostrzegania różnicy między fikcją a realnością. Dorosły powie: fajnie, że masz wyimaginowanego przyjaciela, nie martw się, wyrośniesz z tego. Tyle że pisarz nigdy z tego nie wyrasta”9.

· · ·

A więc kim naprawdę jest Stephen King? Według obiegowej opinii, krążącej wśród jego fanów i krytyków, jest to przerażający facet, który uwielbia eksplozje i na podwórzu obok własnego domu wysadza w powietrze różne rzeczy. Dla tych, którzy lepiej poznali życie pisarza, to oddany ojciec i mąż oraz niezwykle hojny darczyńca wspierający organizacje charytatywne w Bangor w stanie Maine.

Przyjaciele mają o nim jeszcze inne – zdecydowanie bardziej złożone – wyobrażenie.

„To błyskotliwy, zabawny, hojny, współczujący człowiek, którego osobowość tworzą liczne, wzajemnie na siebie zachodzące warstwy – tak o wieloletnim przyjacielu i współpracowniku mówił Peter Straub. – To, co widzisz, niekoniecznie musi być tym, co on ci pokazuje, czasami nawet nie możesz być pewny, czy wiesz, co w nim dostrzegasz. Steve jest jak wielka willa z wieloma pokojami i właśnie dzięki temu jest cudownym kompanem”10.

Według Beva Vincenta, przyjaciela, któremu King pomagał przy pisaniu The Road to the Dark Tower – przewodnika będącego wprowadzeniem w świat siedmiotomowego opus magnum Kinga, czyli cyklu Mroczna Wieża – „Steve ciągle uważa się za małomiasteczkowego kolesia, któremu wprawdzie udało się zrobić kilka interesujących rzeczy, ale który wciąż nie rozumie, dlaczego jego życie miałoby kogokolwiek interesować”.

Oczywiście nie rozumie także, po co ktoś miałby pisać książkę o nim, a tym bardziej ją czytać. Z drugiej strony jednak nie widzi najmniejszego problemu w tym, że ludzie chcą dyskutować o jego twórczości, czy to na spotkaniach z nim, czy to w pisanych przez siebie książkach.

Wszyscy jednak wiemy, że bardzo się myli. Dla tych, którzy go kochają, podziwiają jego powieści i opowiadania, którzy uwielbiają umierać z przerażenia, oglądając nakręcone na ich podstawie filmy, życie Stephena Kinga jest niezmiernie fascynujące. Bo przecież każdy chciałby wiedzieć, kim jest człowiek, który to wszystko stworzył. Prawda?

Ta książka opowiada historię jego życia. Oczywiście jego twórczość jest w nie wpisana, ale tym razem nie gra głównej roli. Ta przypadła Stephenowi Kingowi.

· · ·

Od lat fani Steve’a na wyścigi szukają w pisanych przez niego historiach jakichś błędów, poprzekręcanych faktów. Dla przykładu, w Bastionie ulubionym batonikiem Harolda Laudera jest PayDay. W jednym z fragmentów Harold, czytając pamiętnik, zostawia w nim czekoladowy odcisk palca. Tyle że w tamtym czasie firma produkująca batony PayDay nie miała jeszcze w ofercie czekoladowych. Po publikacji książki przez kilka miesięcy Steve otrzymywał torby pełne listów, w których fani wypominali mu pomyłkę. Skutecznie, bo w kolejnych edycjach ten błąd został przez autora poprawiony. Co zabawne, firma produkująca PayDay niebawem ruszyła z nową serią czekoladowych batonów. Niektórzy uznali wtedy, że Steve potrafił przewidzieć przyszłość, ale prawda jest taka – czego nie należy traktować jak zarzutu – że jest on typem autora, który gdy jest już głęboko wciągnięty w proces twórczy, zupełnie nie dba o sprawdzanie faktów. „Dopiero gdy skończę pisać, zabieram się za research – wyznał. – Kiedy pracuję nad książką, nie lubię zawracać sobie głowy szczegółami. Najpierw muszę uporać się z robotą, którą zacząłem”11.

Niestety, jego brak dbałości o spójność faktów – dotyczący zarówno postaci fikcyjnych, jak i prawdziwych – okazał się dla mnie i dla innych autorów, delikatnie rzecz ujmując, frustrujący. Przy zbieraniu materiałów do książki niektóre informacje musiałam sprawdzać po kilka razy. Czy to nieprzejmowanie się szczegółami, mylenie faktów wynika z naturalnego pogarszania się pamięci pisarza wraz z upływem czasu, czy też z dwóch dekad picia i zażywania narkotyków, to nieistotne. W końcu obwinianie faceta o to, że w kilku miejscach pomieszał daty, jest raczej małostkowe.

Dla przykładu, w Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika King podał, że jego matka zmarła w lutym 1974 roku, na dwa miesiące przed premierą Carrie. Ja jednak zdobyłam nie tylko zdjęcie nagrobka, ale i odpis aktu zgonu, w którym jest napisane, iż zmarła ona osiemnastego grudnia 1973 roku w Mexico w stanie Maine, w domu Dave’a, starszego przyrodniego brata pisarza.

Gdy tylko zapadła decyzja, że będę pisać tę książkę, od razu rzuciłam się w wir pracy. Wygrzebałam stare wywiady. Także te drukowane w różnych brukowcach jeszcze w głębokich latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i już nigdy potem nieprzedrukowywane. Przeczytałam masę książek i obejrzałam niemal wszystkie filmy oparte na prozie Stephena Kinga – zarówno te dobre, jak i złe – i z ręką na sercu muszę wyznać, że te złe potrafią być zdecydowanie bardziej fascynujące. Przeczytałam także mnóstwo książek poświęconych Kingowi oraz jego twórczości, które powstały od lat osiemdziesiątych. Podobnie jak w przypadku filmów, część z nich okazała się dobra, a część – niezmiernie słaba.

Tym, co przykuło moją uwagę tak w powieściach, jak i w opartych na nich filmach, nie były wylewające się z ciał wnętrzności i krew, efekty specjalne i sceny pełne okrucieństwa; w końcu nie okazały się tak straszne, jak można było przypuszczać. Nie była to też niezwykła zdolność Kinga do tworzenia pełnych i złożonych postaci, bo że to potrafi, wiedziałam nie od dziś.

Tak, najbardziej zaskoczyło mnie to, jak bardzo dowcipnym człowiekiem jest Steve. Naprawdę dowcipnym. Sposób, w jaki bawi się popkulturowymi odniesieniami, żongluje nazwami prawdziwych marek, zestawiając je z takimi obrazami, jak choćby facet z tasakiem wbitym w szyję czy trup z ołówkiem Eberharda wystającym z oka, potrafi zaskoczyć i olśnić. Ale tak naprawdę z nóg zwala jego poczucie humoru. Spadłam z kanapy, gdy w pewnej scenie w Maksymalnym przyspieszeniu z ciężarówki przewożącej lody rozbrzmiało King of the Road. Albo gdy w jednej ze scen Cmentarnej szychty, tej, w której szczury, nie mogąc się utrzymać dłużej na szczycie złamanej deski, zaczęły ześlizgiwać się w dół, puszczono piosenkę Surfin’ Safari Beach Boysów. Do tego filmu King co prawda nie pisał scenariusza, ale wyraźnie czuje się jego ogromny wpływ na ostateczny kształt tego obrazu.

Steve wielokrotnie powtarzał, że najbardziej znienawidzonym pytaniem, jakie się mu zadaje, jest: „Skąd pan bierze swoje pomysły?”. Doskonale go rozumiem. Każdy autor ma coś takiego, czego nie znosi. Jeśli chcecie wkurzyć mnie – biografa – zapytajcie: „Czy ta książka jest autoryzowana?”, a zobaczycie, jak wygląda King, gdy ktoś pyta go o źródło pomysłów.

Nie, ta biografia nie jest autoryzowana. Jest taki żart krążący pośród autorów biografii: „Jakie jest najlepsze lekarstwo na bezsenność? Autoryzowana biografia”. King wie o tej książce, zresztą powiedział swoim znajomym, że jeśli chcą, mogą zupełnie śmiało spotykać się ze mną i opowiadać. Odwiedzałam Bangor wiele razy w deszczowe i szare dni listopada 2007 roku, aby zobaczyć wszystkie miejsca, które przerażają Kinga. Innymi słowy, żelazne punkty programu w lokalnych wycieczkach śladami Stephena Kinga. Zupełnie przez przypadek pewnego dnia siedziałam w jego biurze – znajdującym się w byłych barakach Gwardii Narodowej stojących tuż obok lotniska – gdzie jego wieloletnia asystentka Marsha DeFillipo wypytywała mnie o założenia i intencje przyświecające mi przy pisaniu tej książki.

Przez ponad pół godziny główny zainteresowany stał na korytarzu i przysłuchiwał się naszej rozmowie. Nie wszedł do środka.

· · ·

Na koniec wspomnę o najbardziej zaskakującej rzeczy dotyczącej Stephena Kinga. Otóż jest on zatwardziałym romantykiem, co zresztą widoczne jest w każdej jego opowieści. Ku zaskoczeniu milionów fanów przyznał się do tego, choć sposób, w jaki o tym mówił, nie był zbyt odkrywczy.

„Tak, jestem romantykiem – wyznał w wywiadzie z 1988 roku. – Wierzę w te wszystkie naiwne romantyczne bzdety jak to, że dzieci są dobre z natury, zło zostaje pokonane przez dobro i to, że lepiej jest kochać kogoś i go stracić, niż nigdy nikogo nie kochać. Naprawdę wierzę w to gówno. Nic na to nie poradzę. Sporo z tego widzę w swoich książkach”.

Najbardziej romantyczne serca bywają zazwyczaj nawiedzone. Dlatego zdecydowałam się zatytułować tę książkę Haunted Heart1*, dla mnie bowiem jest oczywiste, że dzieciństwo Stephena Kinga na zawsze odcisnęło w nim piętno.

W wywiadzie udzielonym BBC Steve zapytany o ojca i dorastanie bez niego trochę się obruszył. Odpowiedź zaczął dość cierpko i ostrożnie: „Dlaczego musimy o tym rozmawiać? Od lat mam już to wszystko za sobą”. Ale gdy zaczął mówić, nagle zrobiło się niezwykle intymnie, przypomniał sobie o ranach i okazało się, że porzucony chłopiec wciąż żyje w ciele dorosłego Stephena Kinga. „Gdy byłem mały, wszyscy moi koledzy mieli ojców – ja nie” – wspominał. Owszem, w rodzinie było wielu mężczyzn, ale żaden z nich nie był przecież prawdziwym tatą. Nikt nigdy nie był w stanie go zastąpić.

„Nawet w Lśnieniu pojawia się ojciec, okropny, bo okropny, ale przecież ojciec – mówił. – Dla mnie to zawsze była pusta przestrzeń. Ani dobra, ani zła. Po prostu pusta”. W tym momencie jego twarz posmutniała, a on, wyraźnie skonfundowany, szybko przeczesał ręką włosy i odwrócił twarz od kamery, która przez kilka chwil skupiła na nim swoje oko, zanim w końcu się oddaliła.

W skrócie – Stephen King nigdy nie przestał czuć się jak porzucone dziecko, a nieobecność ojca ciągle do niego wraca. Nawiedza go i prześladuje. To się nigdy nie zmieni. Rzuciło bowiem cień na całe jego życie, małżeństwo i książki. Zwłaszcza na książki.

Pamiętajcie o tym, czytając zarówno tę biografię, jak i powieści Kinga, a wtedy o wiele łatwiej będzie wam zrozumieć jego jako człowieka oraz zasady rządzące stworzonym przez niego fikcyjnym literackim światem.

1ZDOLNY UCZEŃ

Wszelkie znaki na ziemi i niebie wskazywały, że Stephen King nigdy nie powinien był pojawić się na świecie.

Jego matka, Nellie Ruth Pillsbury, która zawsze używała tylko drugiego imienia, dwudziestego trzeciego lipca 1939 roku w Scarborough w stanie Maine poślubiła kapitana marynarki handlowej Donalda Edwina Kinga. Częste i długotrwałe nieobecności Donalda w domu oraz widmo nadciągającej wojny i związane z tym napięcia sprawiły, że ich małżeństwo od początku nie należało do spokojnych.

Mimo to, kiedy lekarze poinformowali Ruth, że nigdy nie będzie mogła mieć dzieci, Kingowie postanowili zrobić coś, co zazwyczaj robią też inne pary w podobnej sytuacji – wypełnili dokumenty adopcyjne.

Czternastego września 1945 roku, wkrótce po zakończeniu wojny, w Portlandzie w stanie Maine małżeństwo adoptowało nowo narodzonego Davida Victora.

Chociaż u Ruth zdiagnozowano bezpłodność, w początkach 1947 roku odkryła, że jest w ciąży. Stephen Edwin King przyszedł na świat dwudziestego pierwszego września 1947 roku, niespełna dwa lata po tym, jak jego rodzice adoptowali Davida. Dokładnie tego samego dnia osiemdziesiąt jeden lat wcześniej urodził się H.G. Wells, twórca nieśmiertelnego klasyka literatury fantastycznej – Wojny światów.

· · ·

Nellie Ruth Pillsbury urodziła się trzeciego lutego 1913 roku w Scarborough, w stanie Maine, jako czwarte z ośmiorga dzieci Guya Herberta i Nellie Weston Fogg Pillsbury.

Rodzina Ruth była jedną z najdłużej mieszkających w nadmorskim miasteczku Scarborough. Prapradziadek Ruth, Jonathan Pillsbury, przybył tu w 1790 roku, tuż po zakończeniu amerykańskiej rewolucji. Poślubił miejscową kobietę i założył z nią rodzinę. Przez wiele pokoleń przodkowie Ruth byli posiadaczami ziemskimi, prowadzili farmy oraz budowali statki i domy. Rodzina mieszkała na Prouts Neck – półwyspie oddalonym o pięćdziesiąt minut jazdy od Portlandu. Społeczność zamieszkującą ten rejon stanowiły zarówno rodziny żyjące tu od pokoleń, jak i letnicy spędzający w okolicy tylko wakacje. Malarz i grafik Winslow Homer, który zmarł w 1910 roku, tuż obok posiadłości Guya Pillsbury’ego miał pracownię i dom letniskowy.

W dziewiętnastym wieku Scarborough było ruchliwym portem morskim, a jego mieszkańcy utrzymywali się z uprawy roli, połowu ryb i budowy statków. Kiedy jednak w 1877 roku wybudowano tamę, która miała kontrolować rozszerzające się coraz bardziej nadmorskie bagnisko, krajobraz dookoła Scarborough zmienił się radykalnie. Port zastąpiły zasolone mokradła.

Dopiero na początku dwudziestego wieku, dzięki wybudowaniu linii kolejowej łączącej miasteczko z Bostonem i Nowym Jorkiem, Scarborough zaczęło znów cieszyć się popularnością, zwłaszcza wśród turystów. Jak grzyby po deszczu zaczęły tu wyrastać coraz to nowsze nabrzeżne restauracje, pensjonaty, domy do wynajęcia, hotele i motele. Większość mieszkańców utrzymywała się z sezonowych prac turystycznych. W latach 1915–1932 rodzina Ruth prowadziła hotel Pillsbury. Na początku dekady jej ojciec porzucił robotę cieśli i zaczął zarabiać, przewożąc dorożką turystów z dworca do wakacyjnych mieszkań.

Ponieważ matka Ruth przed wyjściem za mąż była nauczycielką, w rodzinie Pillsburych kładziono wielki nacisk na edukację oraz rozwój muzyczny dzieci. Rodzeństwo Ruth uczęszczało do szkół w Bowdoin, Northeastern i Emerson.

Wielki kryzys, który rozpoczął się w 1931 roku, nie wstrząsnął zbytnio nabrzeżnym Maine. Miejscowi bowiem od lat wiedzieli, że muszą wyżyć tylko z tego, co sami zarobią. Oczywiście kryzys nie przeszedł bez echa – sprawił, że rejon ten odwiedzało o wiele mniej turystów niż zazwyczaj, przez co w obrocie znajdowało się o wiele mniej pieniędzy, a mieszkańcy żyjący dotąd z turystyki wyraźnie zubożeli. W tym czasie dom Guya Pillsbury’ego był pełen lokatorów. Najstarsza córka, Mary, wciąż mieszkała z rodzicami, tak samo zresztą jak pozostałe dzieci, czyli Mollie, Lois, Guy Jr., Carolyn, Ethelyn oraz Ruth. Nadszedł jednak moment, gdy część rodzeństwa musiała pójść na swoje i opuścić rodzinny dom. Tak naprawdę tylko Ruth była szczęśliwa, że może w końcu wyrwać się z miasteczka i zobaczyć kawałek świata.

Po bajkowym dzieciństwie rozpoczęła studia muzyczne w New England Conservatory w Bostonie, gdzie uczyła się gry na fortepianie. Niewiele wiadomo o jej losach w czasach wielkiego kryzysu, ale jedno jest pewne: w życiu osobistym nie układało jej się najlepiej.

Kilka lat po tym, jak opuściła Scarborough, wyszła za mąż. Pech chciał, że to małżeństwo szybko okazało się pomyłką, i Ruth złożyła pozew o rozwód. W latach trzydziestych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych rozwód nie był popularną formą kończenia związku, a rozwódka traktowana była przez mężczyzn jak kobieta gorszej kategorii. Kiedy kilka lat później poznała Donalda Edwina Kinga – urodzonego 11 marca 1914 roku w Peru w stanie Indiana, syna Williama Jr. i Helen A. Bowden King – okazało się, że fakt, iż jest ona rozwódką, nie miał dla niego żadnego znaczenia.

Pobrali się dwudziestego trzeciego lipca w Scarborough, a w uroczystości brała udział cała rodzina Ruth. Tuż po weselu nowożeńcy przeprowadzili się do Chicago i zamieszkali z rodziną Donalda przy Belle Plaine Avenue 4815. Ślubna euforia szybko opadła, kiedy okazało się, że Ruth zaczyna coraz bardziej tęsknić za rodzinnym Maine. W dodatku cały czas była sama, Donald bowiem, jako oficer marynarki handlowej, wciąż podróżował po świecie.

W początkach związku para często się przeprowadzała. Po kilku latach spędzonych w Chicago przenieśli się do mieszkania przy Terrace Place 17 w Croton nad rzeką Hudson. To była mała mieścina znajdująca się w obszarze administracyjnym Nowego Jorku. Tutaj także Don nie zagrzał zbyt długo miejsca, a odwiedzając żonę zaledwie kilka razy, zmusił ją do zatroszczenia się o własny los.

Robiąc dobrą minę do złej gry, postanowiła kontynuować zarzuconą karierę muzyczną. W każdą niedzielę przeprawiała się promem do Rockefeller Center na Manhattanie, gdzie grała na organach w radiowym programie The Church Today, realizowanym przez sieć NBC. Była to cotygodniowa kościelna audycja. Nawet jeśli Donald miał coś przeciw karierze żony, nie zająknął się o tym słowem. Zresztą Ruth była kobietą niezwykle silną. No, a jego przecież praktycznie nie było w domu, więc nie mogło mu to przeszkadzać.

Gdy wiadomo już było, że druga wojna światowa ma się ku końcowi, Kingowie powrócili do Maine, Donald zaś porzucił swoje dotychczasowe beztroskie życie. W domu w Scarborough zapanował trudny do utrzymania rozejm. Tylko godzina drogi dzieliła Ruth od jej rodziny mieszkającej teraz w Durham, ale ponieważ nigdy nie nauczyła się prowadzić samochodu, była pod tym względem absolutnie uzależniona od męża. A że Donald nie przepadał za jej rodziną, wizyty w Durham były bardzo sporadyczne. Frustracja w małżeństwie Kingów rosła z dnia na dzień.

Aby zarabiać, Donald zatrudnił się jako domokrążca sprzedający w okolicach Portlandu odkurzacze marki Electrolux. Jego klientkami były gospodynie domowe, które właśnie odkrywały powojenną stabilizację. Po latach tułaczki po świecie oraz niezliczonych rejsach Donaldowi z trudem przychodziło zaakceptowanie faktu, że teraz skazany jest na spędzanie każdej nocy z tą samą kobietą w tym samym domu. Po latach Steve wspominał: „Kiedyś moja matka powiedziała mi, że ojciec był jedynym domokrążnym sprzedawcą, który nawet o drugiej w nocy demonstrował młodym pięknym wdowom zasady obsługi odkurzaczy. Według matki był niezłym kobieciarzem. No i człowiekiem, który nie mógł nigdzie zagrzać miejsca. Po prostu obieżyświat, jak to kiedyś śpiewano. Kłopoty były jego specjalnością”1.

Ani adoptowany, ani biologiczny syn nie byli w stanie zatrzymać Donalda w domu. Czuł, że utknął w miejscu, którego nie cierpiał, z rodziną, której wcale nie chciał. Zapraszające go do siebie gospodynie domowe także nie potrafiły go ujarzmić. Tęsknił za przygodą, szeroką drogą i otwartym morzem. Za chwilami, kiedy człowiek budzi się nad ranem – lub w środku nocy – i nie ma pojęcia, co za chwilę go czeka.

Pewnej nocy – Steve miał wówczas zaledwie dwa latka – Donald powiedział żonie, że wychodzi do sklepu po paczkę papierosów. Nigdy więcej go nie zobaczyli. Jego ucieczka byłaby banalna, gdyby nie to, że odcisnęła niezatarte piętno na każdym z członków rodziny Kingów.

· · ·

Ruth była zaradną, oszczędną i praktyczną mieszkanką stanu Maine.

Po tym, jak mąż po prostu wyszedł z domu, by nigdy do niego nie wrócić, spakowała dzieciaki, przełknęła dumę i postanowiła, że do czasu znalezienia pracy poprosi o wsparcie i swoją rodzinę, i mieszkających w Chicago krewnych Dona. Nawet w powojennych latach wielkiego wyżu ekonomicznego rozwódka oraz porzucona pianistka miała spore problemy ze znalezieniem kogokolwiek, kto zechciałby ją zatrudnić. Imała się więc każdego zajęcia, jakie wpadało jej w ręce. Pracowała jako pomoc domowa czy sprzedawczyni w piekarni.

Niewielka rodzina Kingów pomieszkiwała w pokojach i domach należących do ciotek oraz kuzynów, dopóki Ruth nie zaczynała odczuwać, że stają się dla nich ciężarem. Wtedy przenosili się do innych krewnych, którzy byli na tyle mili i gościnni, by ich przygarnąć. Ta tułaczka często zapędzała rodzinę daleko poza granice stanu Maine. Przez cztery lata po odejściu Donalda – zanim Stephen ukończył szósty rok życia – mieszkali w Chicago, Fort Wayne w Indianie, Malden w Massachusetts, West De Pere i Wisconsin.

Często, ku swojemu wielkiemu rozczarowaniu, Ruth musiała rozdzielać rodzinę. I tak zdarzało się, że Steve zostawał u młodszej siostry matki, Ethelyn, i jej męża Orena Flawsa w West Durham, Dave zaś mieszkał w Malden w stanie Massachusetts u jej drugiej siostry, Mollie.

Ruth King z całych sił starała się nie dać odczuć synom, jak bardzo są biedni i dlaczego ciągle muszą się przeprowadzać. Zamiast popadać w przygnębienie wynikające z ich niezwykle trudnego położenia, starała się rozbawiać synów, odwracać ich uwagę od trudnej rzeczywistości. Opowiadała im zabawne anegdotki oraz raczyła długimi, pasjonującymi historiami. Jej wrodzony optymizm i zdolność opowiadania będą miały wielki wpływ na Steve’a.

Chłopcy często musieli dzielić sypialnie – a zdarzało się, że i łóżka – chodzić w znoszonych ubraniach, bawić się porzuconymi przez kuzynów zabawkami i znosić ich niechęć, bo ci bywali zazdrośni o uwagę, jaką dorośli poświęcali dzieciom Ruth. Żyjąc w ciągłym rozedrganiu, otoczeni przez ludzi, którzy nie byli zachwyceni przymusową opieką nad cudzymi dziećmi, chłopcy nauczyli się troszczyć o siebie nawzajem. A przede wszystkim odkryli idealny sposób na ucieczkę od codzienności – książki. Zdarzało się, że czytali sobie na głos. Kiedy Ruth wracała po pracy do domu, miała zwyczaj przepytywać ich z lektur, które przerobili pod jej nieobecność.

Wiele lat później dorosły Steve opowiadał historię o tym, jak to mając cztery lata, bawił się obok torów kolejowych wraz ze swoim kolegą. Miał czekać tam, aż odbierze go Ruth, ale zamiast tego zjawił się w domu po godzinie z twarzą bladą jak kreda i przerażeniem w oczach.

Okazało się, że kolega za bardzo zbliżył się do torów i przejechał go pociąg towarowy. „Moja matka mówiła, że zbierali jego szczątki do wiklinowego kosza – wspominał. – Nie miała pewności, czy stałem obok niego, gdy to się stało. Ja też nie, bo zupełnie wyparłem to zdarzenie z pamięci. Wiem tylko tyle, że lata później opowiadano mi o tym”2.

Wciąż kontynuowali tułaczy tryb życia. Gdy Steve chodził już do przedszkola, Ruth spakowała rodzinę i przeprowadziła się do krewnych Donalda w Chicago. Było to coś zupełnie nowego, a dla chłopców wielka szansa na złapanie jakiegokolwiek kontaktu z ojcem. Podczas swojej wędrówki po różnych domach Steve i Dave nauczyli się, że w towarzystwie dorosłych najlepiej milczeć. Ta zdolność okazała się bardzo przydatna, gdy zamieszkali u babki Spansky, matki Donalda. Steve zachowywał się u niej niezwykle grzecznie z dwóch powodów.

Po pierwsze, milczał i słuchał, mając nadzieję, że powie coś o jego zaginionym ojcu. W końcu była jego matką, więc chyba powinna wiedzieć, co stało się z synem. Tyle że nawet jeśli miała tę wiedzę, nigdy nie wspomniała o Donaldzie ani słowem.

Po drugie, w niczym nie przypominała krewnych ze stanu Maine. Tamci byli cisi, zdystansowani i nigdy nie poruszali niewygodnych tematów. Babka Spansky natomiast przypominała złą wiedźmę z bajek, jakie chłopcy czytali sobie nawzajem. „Była wielką, olbrzymią wręcz kobietą, która równocześnie fascynowała mnie i odstręczała. Wciąż słyszę jej trajkotanie, które brzmiało, jakby bezzębna czarownica żuła gumę. Potrafiła usmażyć na starym tłuszczu cały bochenek chleba, pożreć go, skrzecząc przy tym: »To się nazywa chrupkie pieczywo«!”3.

Po tym, jak opuścili dom babki Spansky, przenieśli się do West De Pere w Wisconsin, aby zamieszkać u kolejnej siostry Ruth, Cal. Następnie wyruszyli do Fort Wayne w Indianie, gdzie na jakiś czas wprowadzili się do siostry Dona, Betty. Kilka miesięcy później udało im się w końcu wynająć własne mieszkanie. Steve przeczuwał, że nie będzie ono tym ostatnim. Zazwyczaj bowiem albo ich eksmitowano – raz nawet wyrzucono z domu po tym, jak opiekunka do dzieci zasnęła, a sąsiad zauważył, że mały Steve czołga się po dachu – albo wyczerpywał się limit gościnności krewnych i rozpoczynały się nieustanne międzymiastowe rozmowy telefoniczne mające na celu ustalenie, kto tym razem przygarnie Ruth i jej dzieci. I znów nadchodził czas przeprowadzki.

· · ·

Stephen miał już sześć lat, kiedy wprowadzili się do domu siostry Ruth, Lois, w Stratfordzie w stanie Connecticut. Wydawało się, że los Kingów nareszcie się odmienił. Po kilku miesiącach pracy Ruth zaoszczędziła wystarczającą ilość pieniędzy, aby znów wynająć jakiś własny kąt.

Gdy Steve zaczął chodzić do szkoły, zawsze był tym nowym dzieciakiem w klasie. Zdarzało się, że zmieniał szkoły częściej niż raz do roku. Na szczęście potrafił radzić sobie z tą trudną sytuacją. Gdy tylko jakiś chłopak w klasie wybierał go – jak to nowego – na ofiarę szkolnych żartów, Steve unieszkodliwiał go, używając do tego całej swojej inteligencji i licznych podstępów. Nigdy jednak nie zachowywał się w sposób agresywny. Raczej był uprzedzająco miły, na tyle, że to nie on, tylko jego prześladowca stawał się osobą znienawidzoną w klasie, a nauczyciele nie mogli Steve’owi niczego zarzucić. Tym sposobem unikał wszystkich problemów.

Prawie wszystkich, bo na początku był dzieckiem bardzo chorowitym. Nie wiadomo, czy wynikało to ze stresu spowodowanego ciągłymi przeprowadzkami, czy też z życia w ubóstwie, ale prawda jest taka, że prawie całą pierwszą klasę szkoły podstawowej spędził przykuty do łóżka. Najpierw zapadł na odrę, potem na anginę, która w końcu przemieniła się w zapalenie uszu. Infekcja była tak silna, że nie pomagały żadne dostępne wówczas antybiotyki.

Aby zabić nudę, Steve pochłaniał każdą książkę, jaka wpadła mu w ręce. Nałogowo zaczytywał się także w komiksach. To wtedy zaczął tworzyć pierwsze własne historyjki. Pewnego dnia przepisał do notatnika zdania z dymków, dorzucił od siebie kilka opisów i postaci, po czym dał to do przeczytania matce. Zanim przyznał się, że większość tekstu skopiował, Ruth rozpierała duma.

Gdy jednak dowiedziała się o plagiacie, na jej twarzy pojawił się wyraz rozczarowania. Próbowała wytłumaczyć synowi, że większość komiksów pisana jest na jedno kopyto. „Zawsze chodzi w nich o to, żeby ktoś komuś wybił zęby. Założę się, że ciebie stać na więcej. Napisz naprawdę własną historię”4 – powiedziała ponoć.

Steve natychmiast rzucił się w wir pracy. Naszkicował opowiadanie pod tytułem Pan Królik Sztuczka, rzecz o białym króliku i trójce jego przyjaciół podróżujących po mieście i pomagających dzieciom, które znalazły się w tarapatach. Kiedy pokazał opowiadanie Ruth, najpierw zapytała, czy na pewno napisał je sam. Odparł, że tak. Gdy po skończonej lekturze powiedziała, że jest tak dobre, iż powinno znaleźć się w jakiejś książce, dumny i podekscytowany Steve z rozpędu napisał jeszcze cztery inne historyjki o króliku i jego paczce. Matka, czytając je, często wybuchała śmiechem. Zawsze dokładnie w tych momentach, w których powinna się śmiać. Za każde opowiadanie dała Steve’owi ćwierć dolara. To były jego pierwsze pieniądze zarobione na pisaniu.

Kiedy pogrążał się w snuciu opowieści, zapominał o chorobie. Jego opowiadania były coraz lepsze, ale infekcja nie miała zamiaru ustąpić. W końcu Ruth zdecydowała się zaprowadzić go do laryngologa. Lekarz postanowił przekłuć błonę bębenkową wysterylizowaną igłą, aby odprowadzić płyny – siedlisko bakterii – z wnętrza ucha. Dzięki temu organizm miał większe szanse na zwalczenie infekcji. Doktor poprosił chłopca, by leżał spokojnie i się nie ruszał. Zapewniał go, że zabieg będzie bezbolesny. „To był najgorszy ból, jaki kiedykolwiek czułem”5 – napisał King po latach. Wył i krzyczał, a łzy spływały mu po policzkach. Ale przede wszystkim próbował zrozumieć, dlaczego lekarz go okłamał.

Tydzień później wrócił do gabinetu, a lekarz po raz kolejny obiecał, że nie będzie boleć. „Za drugim razem znów prawie mu uwierzyłem” – wspominał. I znów go oszukano. Za trzecim razem, gdy laryngolog powtórzył swoje kłamstwo, ułożony na kozetce Steve zaczął kopać i wierzgać, próbując nie dopuścić do zabiegu. Równocześnie zdawał sobie sprawę, że nie da się uniknąć tego, co nastąpić musi. Całą i tak okropną sytuację jeszcze pogarszał fakt, że lekarz nie był w stanie zapamiętać jego imienia i za każdym razem zwracał się do niego „Robert”.

„Przez mój mały, spanikowany chłopięcy umysł przebiegła myśl: oczywiście, że będzie boleć, bo cały czas kłamiesz, nawet w kwestii mojego imienia!”6.

Po tym, jak oczyszczono mu uszy, zachorował na migdałki. Gdy wreszcie zostały usunięte, Steve wyzdrowiał definitywnie i nigdy już nie musiał spotykać się z lekarzem od igły. Tyle że przez chorobę tak często nie było go w szkole, że musiał powtórzyć pierwszą klasę. Było to sporym upokorzeniem, zwłaszcza że jego brat David świetnie się uczył i w nagrodę został przeniesiony do czwartej klasy.

· · ·

Po zniknięciu ojca Steve’a praktycznie o nim nie wspominali, a jeśli pojawiał się w rozmowach, to określano go złośliwie przydomkiem Tatuś-Znikuś. Nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego.

„Wszystko to brzmiało tak, jakby nigdy go nie było”7 – wspominał Steve. Za każdym razem, gdy Ruth była zmuszona zostawiać synów u kogoś z rodziny, chłopcy podsłuchiwali ciotki i kuzynów szepczących między sobą, że ich matka po tym, jak została porzucona, na pewno przeżyła załamanie nerwowe, a jedynym ratunkiem dla niej mógłby być wyjazd do jakiegoś spokojnego i odległego miejsca. Prawda o Ruth była jednak taka, że zupełnie nie mogła pozwolić sobie na odpoczynek. Była zmuszona pracować na dwóch, trzech etatach, by spłacić długi zaciągnięte przez męża jeszcze w trakcie trwania ich związku.

Chociaż nigdy nie chciała, żeby chłopcy poznali prawdę o sytuacji ich rodziny, to jednak tuż przed początkiem roku szkolnego musiała wraz z nimi wymyślić wiarygodne kłamstwo, które uchroniłoby ich przed złośliwymi plotkami. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy mąż odchodził od żony lub też żądał rozwodu, było to wielkim wstydem dla całej rodziny. Jeszcze większym, gdy mieszkało się w małym miasteczku. Tam sąsiedzi nie ustawali w plotkach i wymyślaniu coraz bardziej oryginalnych teorii na temat tego, dlaczego on odszedł. Oczywiście winę zwykle ponosiła kobieta. Tylko wdowa mogła chodzić z podniesioną głową.

Aby oszczędzić synom przykrości, Ruth kazała im na jakiekolwiek pytania o ich ojca odpowiadać: „służy w marynarce”8.

„Wstydziliśmy się tego, że nie mamy ojca – wspominał King. – Ale wydaje mi się, że matka musiała wstydzić się jeszcze bardziej, bo w przeciwieństwie do swoich sióstr nie potrafiła zatrzymać przy sobie męża i została sama z dwójką dzieci”9.

W pewnym okresie Ruth pracowała na nocną zmianę w piekarni. Kiedy chłopcy wracali ze szkoły, musieli zachowywać się niezwykle cicho, by nie przeszkadzać matce w odsypianiu zarwanych nocy. Za to wraz z nową pracą pojawiły się w ich domu – co do tej pory było rzadkością – desery w postaci połamanych ciastek, które przynosiła z piekarni.

Ruth nie bardzo miała czas i siły na wychowywanie chłopców. Chciała, by starszy syn David pomagał w opiece nad młodszym bratem. Kiedy jednak Steve zaczął coraz bardziej interesować się fantastycznymi opowiadaniami i komiksami grozy, postanowiła głośno wyrazić swój sprzeciw, choć ich czytania mu nie zabroniła. Ruth zwykle niczego dzieciom nie zakazywała wprost. Wychodziła z założenia, że chłopcy sami muszą zdecydować, czy jest to coś wartościowego, czy nie.

Jednak bardzo stanowczo zakazała Steve’owi słuchania radiowych opowieści science fiction puszczanych w audycji Raya Bradbury’ego. Sama jednak w godzinach ich emisji zasiadała przy odbiorniku i chłonęła przerażające słuchowiska. Steve też był nimi zafascynowany. Tak bardzo, że nie zważając na zakazy matki, siedział w swoim pokoju z uchem przytkniętym do kratki otworu wentylacyjnego i wsłuchiwał się w dźwięki dochodzące ze znajdującego się piętro niżej pokoju matki. Po każdej z audycji był tak przerażony, że bał się zasypiać sam i spędzał całe noce pod łóżkiem brata.

Czytał coraz więcej, a niektóre książki robiły na nim piorunujące wrażenie. Po lekturze The 500 Hats of Bartholomew Cubbins Doktora Seussa zrozumiał, że często zupełnie przeciętnym ludziom mogą bez najmniejszego powodu przytrafiać się bardzo dziwne rzeczy.

Pokochał komiksową serię Castle of Frankenstein i regularnie kupował każdy z jej zeszytów.

Wraz z bratem odkrył także serie wydawane przez EC Comics (w latach pięćdziesiątych firma używała jeszcze całej nazwy Entertaining Comics). Pokochali zombie, duchy i upiory, które co dwa miesiące pojawiały się na kartach Opowieści z krypty, The Vault of Horror czy The Crypt of Terror. W 1956 roku wydawca EC, Bill Gaines, stworzy nową serię komiksową, Mad. W opowieściach wydawanych przez EC narrator często zwracał się bezpośrednio do odbiorców frazą „Drogi Czytelniku”. Lata później w swoich książkach Steve też zacznie zwracać się do swoich czytelników słowami „Stały Czytelniku”, co jest wyraźnym nawiązaniem do obrazkowych lektur z dzieciństwa.

„Jednym z moich ulubionych komiksów była opowieść o drużynie baseballowej, która wypatroszyła złych kolesi, a z ich wnętrzności zrobiła linie na boisku – wspomina King. – Głowy jednego z nich użyto jako piłki, a gdy została trafiona kijem, jedno oko spektakularnie wyleciało z oczodołu”10.

Mimo że Ruth wykazywała się ogromną tolerancją wobec lektur syna, szczerze nienawidziła komiksów EC. Kiedy Steve, dręczony przez senne koszmary, zaczął się budzić w środku nocy z krzykiem, nie wytrzymała, skonfiskowała mu wszystkie egzemplarze i zapowiedziała, że nigdy mu ich nie zwróci. Chłopiec kupował nowe zeszyty, gdy tylko pojawiły się w kioskach, i skrzętnie ukrywał pod łóżkiem. Kiedy Ruth przyłapała syna na oszustwie, zapytała, po co marnuje czas na „czytanie tych śmieci”. Mały Steve podobno odpowiedział: „Pewnego dnia sam będę pisał takie śmieci”11.

Poza czytaniem komiksów i pisaniem opowiadań Steve także pokochał kino. Mieszkając w Connecticut, gdy tylko mógł, oglądał filmowy cykl Million Dollar Movie nadawany przez stację WOR. Co noc pokazywano w nim czarno-białe filmy, głównie z lat czterdziestych. Przyklejony do ekranu telewizora Steve uczył się struktury, języka i efektów specjalnych każdego filmu. Nową filmową wiedzę powoli zaczynał wykorzystywać we własnych opowiadaniach. „Rzeczy, które pisałem, zacząłem widzieć w postaci filmowych klatek”12 – wspominał po latach.

W tamtym czasie obejrzał także Siedlisko węży, dramat z 1948 roku; Olivia de Havilland wcielała się w nim w postać zamkniętej w szpitalu psychiatrycznym kobiety, która nie wie, dlaczego się tam znalazła, co w końcu doprowadza ją do autentycznego obłędu. Żona Steve’a, Tabby, wyznała, że film ten wywarł ogromne wrażenie na jej mężu i na całe lata zatruł jego myśli. Uwierzył, że „niezwykle łatwo jest popaść w szaleństwo”13.

Zgadzał się z nią sam King, który przyznawał, że „jako dziecko bardzo często martwił się o własne zdrowie psychiczne”14.

Gdy tylko mógł, chodził do kina. Uwielbiał horrory klasy B w stylu Byłem nastoletnim wilkołakiem, Byłem nastoletnim Frankensteinem i tanie filmy fantastyczne, jak Ziemia kontra latające spodki czy Potwór z Czarnej Laguny.

Wiele osób ogląda horrory, bo uwielbia lekki dreszcz emocji, jaki wywołują. King nigdy nie zaprzeczał, że jego te filmy przerażały do szpiku kości, ale mimo to nie był w stanie bez nich żyć. Wciąż wracał do kina po więcej i więcej. „Uwielbiałem się bać, uwielbiałem ten moment, kiedy człowiek kompletnie traci kontrolę nad własnymi uczuciami – opowiadał. – Wychowywałem się w rodzinie, w której panowanie nad emocjami było rzeczą świętą. Nie wolno nam było pokazywać, że jesteśmy przerażeni, że coś nas boli, że odczuwamy smutek czy przygnębienie”15.

„Priorytetem było ukrywanie uczuć, bycie grzecznym i uprzejmym, mówienie »proszę« i »dziękuję«, i używanie chusteczek do nosa, nawet jeśli wylądowalibyśmy na tonącym Titanicu. Tak musieliśmy się zachowywać, bo tak wypadało się zachowywać”16.

Podczas seansów kinowych, nawet w stanie skrajnego przerażenia, jego mózg nie przestawał pracować i dokonywać technicznej dekonstrukcji filmów, szczegółowej analizy zastosowanych w nich efektów specjalnych. „Miałem jednak dość upośledzoną zdolność dostrzegania ich w filmie – przyznawał. – Nawet jeśli latający spodek nie był niczym innym jak filtrem od papierosa marki Kool, w który wetknięto sztuczne ognie, dla mnie wyglądał jak najprawdziwszy pojazd kosmiczny, bo byłem wtedy jeszcze bardzo młody i bardzo ufny”17.

Fascynacja tanimi filmami grozy i science fiction wcale nie znaczyła, że King miał wypaczony gust. Uwielbiał także kino wojenne. Wrażenie robiły na nim obrazy takie, jak Przeklęte wzgórza, Piaski Iwo Jimy czy Gung Ho!: The Story of Carlson’s Makin Island Raiders.

Co ciekawe, pierwszym filmem, który najbardziej przeraził Kinga, nie był żaden horror, ale bajka ze studia Walta Disneya. Odkąd w 1955 roku zobaczył Bambi, pokazana w nim scena płonącego lasu sprawiła, że przez tydzień śniły mu się koszmary.

· · ·

Codzienność także napawała go lękiem.

Steve obawiał się tego, co może stać się z nim i jego bratem, kiedy ich matka nie będzie mogła się nimi zajmować, albo – nie daj Boże – poważnie zachoruje. Ponieważ wiedział, że większość jego bliskich nie chce mieć dzieci, był pewny, że on i Dave wylądują albo w domu dziecka, albo, co gorsza, w jakimś miejscu przypominającym zakład dla obłąkanych. Taki jak ten znany mu z Siedliska węży.

Powoli uczył się, że zarówno świat realny, jak i ten wymyślony to miejsca przerażające. To dodatkowo mnożyło jego lęki. Zaczął się bać dosłownie wszystkiego: pająków, starszych dzieci, tego, że matka-pewnego-dnia-także-nagle-odejdzie, że on wpadnie do toalety, że umrze, zanim skończy dwadzieścia lat. Do tego trzeba dorzucić jeszcze paniczny strach przed klaunami. „Nie byłem w tym osamotniony. Jako mały chłopiec widziałem dzieciaki, które także płakały na widok klaunów – opowiadał. – Zawsze wydawało mi się, że jest coś przerażającego i złowieszczego w tej postaci, która niby symbolizuje radość i zabawę, ale tak naprawdę czai się w niej zło”18.

Ruth miała spory udział w budzeniu jego lęków. „Wydaje mi się, że udało mi się odnieść tak duży sukces, bo zostałem wychowany przez kobietę, która bezustannie się czymś zamartwiała – mówił King. – Kazała mi zakładać kalosze, bo jeśli tego nie zrobię, to na pewno dostanę zapalenia płuc i umrę”19.

Poza wyimaginowanymi lękami, jakie dręczyły Kinga, w latach pięćdziesiątych amerykańskie społeczeństwo nękały strachy bardzo realne. W obawie przed chorobą Heinego-Medina, na którą wówczas nie było szczepionki, wiele osób unikało kąpieli w publicznych basenach. Wszyscy bali się Rosjan, co miało wielki wpływ na rozwój ówczesnej kultury. No i wreszcie powszechna obawa przed bombą atomową, która w każdej chwili mogła spaść na Stany Zjednoczone. Przez tę zbiorową antynuklearną histerię w większości szkół ciągle rozbrzmiewały próbne alarmy przeciwlotnicze, organizowano ćwiczenia mające nauczyć dzieci, jak skutecznie schronić się przed katastrofą nuklearną pod szkolną ławką.

Pewnego sobotniego popołudnia w październiku 1957 roku Steve siedział w kinie, gdy nagle ekran zalała czerń. Publiczność zaczęła się awanturować, uznawszy, że musiała zerwać się taśma albo kinooperator podłączył złą szpulę do projektora. Nagle wewnątrz zapaliły się wszystkie światła, a właściciel kina stanął na środku sali. „Wdrapał się na scenę i drżącym głosem oznajmił wszystkim, że Rosjanie umieścili na orbicie okołoziemskiej satelitę o nazwie Sputnik”20 – wspominał King. To Stany Zjednoczone miały być numerem jeden we wszystkim – począwszy od silnej armii, na technologii skończywszy – a kiedy okazało się, że w tym wyścigu zostały wyprzedzone przez Rosjan, cały naród poczuł się tak, jakby dostał silny cios w splot słoneczny.

Ruth nie ograniczała się tylko do przestrzegania synów przed zgubnymi skutkami przeziębienia, ale też bardzo często raczyła ich zwięzłymi porzekadłami w stylu „za urodę cię nie powieszą” czy „potrzebne ci to jak dziura w moście”. Natomiast po wyjątkowo męczącym dniu w pracy mawiała: „Miej nadzieję na najlepsze, ale spodziewaj się najgorszego”.

Co prawda o większości z tych powiedzeń Steve zdołał zapomnieć, ale dwa z nich tak głęboko utkwiły mu w pamięci, że cytował je w dość przewrotnej formie: „jeśli myślisz o najgorszym, ono nigdy nie nadejdzie” i „jeśli nie masz do powiedzenia niczego miłego, lepiej milcz”.

Na szczęście Ruth nigdy nie zakazywała mu pisania nawet tych niezbyt miłych rzeczy.

Przez całe dzieciństwo Steve wymyślał opowiadania, a matka płaciła mu ćwierć dolara za każde z nich. Swój pierwszy horror stworzył w wieku siedmiu lat. Spędzanie niemal każdego weekendu na oglądaniu z otwartą buzią filmów zaczęło powoli kształtować przedmiot jego prawdziwych zainteresowań.

„To właśnie z kina zapożyczyłem prosty pomysł na spektakularny zwrot akcji polegający z grubsza na tym, że gdy wszystko wydaje się już stracone, naukowcy nagle wpadają na jakiś abstrakcyjny pomysł, jak problem rozwiązać” – opowiadał. Tak więc napisał kiedyś historię o pewnym dinozaurze, który siał spustoszenie i panikę, dopóki pewien naukowiec nie wpadł na pomysł, jak go powstrzymać. „Powiedział: Poczekajcie, mam pewną teorię: Otóż dinozaury były uczulone na skórę. Wszyscy wyszli na zewnątrz, zaczęli rzucać w dinozaura skórzanymi butami, pasami, kamizelkami, aż bestia odeszła”21.

King był zafascynowany filmami, komiksami i opowieściami grozy, ale to one bardzo często stawały się przyczyną jego koszmarów i bezsennych nocy. „Moja wyobraźnia mnie przerastała. Rozsadzała mi głowę i zafundowała niezliczone godziny grozy”22 – wyznał. „Wydawała mi się nie do opanowania, a kiedy tylko jakiś obraz stanął mi przed oczyma, nie potrafiłem się od niego uwolnić. Tak więc widywałem moją matkę leżącą w wyłożonej białym jedwabiem mahoniowej trumnie. Jej twarz była pusta i cała pokryta woskiem. Słyszałem w tle dźwięk organów i widziałem, jak jakaś straszna kobieta w czerni wciąga mnie do przytułku rodem z powieści Dickensa”23.

Kiedy miał osiem lat, śnił mu się wisielec dyndający na szczycie wzgórza. „Gdy wiatr poruszył zwłokami, zobaczyłem, że to tak naprawdę moja własna twarz. Nieco nadgniła, nadjedzona przez ptaki, ale moja. W tym momencie trup otwierał oczy i zaczynał się we mnie wpatrywać”24.

Wtedy budził się z rozdzierającym i niepohamowanym krzykiem. „Nie tylko nie mogłem zasnąć przez kilka następnych godzin, ale przez całe tygodnie bałem się gasić światło. Wciąż mam przed oczyma ten obraz, zupełnie jakby przyśnił mi się wczoraj”25.

· · ·

W 1958 roku Ruth wraz z rodziną przeprowadziła się z Connecticut do West Durham w stanie Maine, małej mieściny oddalonej niecałe pięćdziesiąt kilometrów od Scarborough, dzięki czemu mogła doglądać osiemdziesięcioletnich i coraz bardziej niedomagających rodziców.

Na pomysł tej przeprowadzki wpadły siostry Ruth. Układ miał polegać na tym, że rodzina udostępni Ruth stary wiejski dom z wychodkiem na zewnątrz, będzie zaopatrywać ją i jej synów w jedzenie i inne niezbędne do życia środki, a w zamian za to Steve, Dave i Ruth zaopiekują się mamuśką i tatuśkiem, jak o nich mówiono, którzy już nie są w stanie sami o siebie zadbać. Warto dodać, że siostry i przyrodni brat Ruth także mieszkali w okolicy, a mimo to opieka nad starymi rodzicami miała w całości spaść na nią i jej synów.

Ruth jednak przyjęła ofertę i we troje osiedli w West Durham, niedaleko Runaround Pond, które później Steve opisze jako składające się z „czterech rodzin i cmentarza”.

Gdy tylko dotarli na miejsce, odkrył, że od teraz otaczać go będą głównie krewni oraz historie rodzinne, mocno przesadzone plotki charakterystyczne dla małych miejscowości i całkiem niezłe opowieści o duchach. Słuchając miejskich anegdot, plotek i pogłosek, dowiedział się, że ludzie uwielbiają doszukiwać się prawdy tam, gdzie zupełnie jej nie ma. Dla przyszłego pisarza była to wiedza bezcenna.

Ruth wywodziła się z rodziny należącej od wielu pokoleń do Kościoła metodystów, a więc i jej dzieci zobowiązane były służyć do mszy oraz uczęszczać do szkółki niedzielnej mieszczącej się w stojącej tuż obok ich domu ponaddwustuletniej świątyni.

Ponieważ do Kościoła należało niespełna dwadzieścia rodzin, parafii nie było stać na zatrudnienie stałego pastora. Członkowie wspólnoty bardzo często sami służyli do mszy i wygłaszali kazania. Parokrotnie padało też na Steve’a. Jednak raz na jakiś czas, gdy parafianie poczuli się zmęczeni świadczeniem posługi, zatrudniali któregoś z wędrownych kaznodziei.

Na jednej ze ścian domu parafialnego wisiał plakat z napisem: METODYŚCI MÓWIĄ: NIE, DZIĘKUJEMY. W szkółce niedzielnej dzieci uczyły się recytować z pamięci fragmenty Pisma Świętego. Za postępy w nauce nagradzane były nieozdobionymi krucyfiksami. Same mogły zdecydować, jak je pokolorują oraz gdzie domalują czerwoną farbą ślady krwi – na stopach czy dłoniach figurki ukrzyżowanego Chrystusa.

„Jako dziecko nasłuchałem się sporo o ogniu i siarce – mówił Steve. – Część mnie na zawsze pozostanie metodystą, którego nauczono, że zbawienia nie osiąga się w samotności, a języki ognia piekielnego są bardzo długie i potrafią dosięgnąć każdego”. To w kościele usłyszał niezapomnianą do dziś przypowieść o zaświatach. Mówiła o gołębiu, który raz na dziesięć tysięcy lat wlatywał na wielką żelazną górę i zarysowywał dziobem jej twardą powierzchnię. Czas, jaki zajęło mu doprowadzenie do tego, że góra drgnęła, równał się pierwszej sekundzie spędzonej przez duszę na mękach piekielnych. „Kiedy masz sześć, siedem lat, tego typu przypowiastki mogą odrobinę skrzywić ci psychikę”26 – twierdził King. Uczciwie przyznawał, że rzeczy, które słyszał i widział w kościele, bardzo silnie wpłynęły na to, co pisał.

Piątą i szóstą klasę ukończył w lokalnej Center Grammar School. Cała szkoła składała się z jednego tylko pomieszczenia i znajdowała się bardzo blisko jego domu. Był najstarszym (ponieważ wcześniej powtarzał pierwszą klasę) i najwyższym dzieckiem w swojej grupie. Mimo częstych chorób rósł w straszliwym tempie i w wieku dwunastu lat miał już sto osiemdziesiąt siedem centymetrów wzrostu.

West Durham było tak małe, że nawet nie było w nim wypożyczalni książek. Tylko raz w tygodniu władze stanowe wysyłały do miasteczka specjalny książkowóz mieszczący się w wielkim zielonym vanie. W przeciwieństwie do biblioteki w Stratfordzie, w której miał dostęp tylko do działu z literaturą dla dzieci, w obwoźnej wypożyczalni, tak jak wszystkim stałym klientom, przysługiwało Kingowi prawo do trzech książek w tygodniu. Bez względu na to, czy były, czy też nie były przeznaczone dla czytelników w jego wieku. Dzięki temu młody Steve odkrył kryminały Eda McBaina. W scenie otwierającej pierwszy z przeczytanych policjanci przesłuchiwali kobietę stojącą w drzwiach prowadzących do jej nędznego mieszkania. Nie miała na sobie nic poza majtkami. Gdy kazali jej się ubrać, wypięła piersi, krzycząc: „Napatrz się, psie!”

„Coś nagle przeskoczyło w mojej głowie – wspominał. – Zrozumiałem, że ta scena jest prawdziwa, że mogła się wydarzyć. I to był moment, w którym definitywnie pożegnałem się z książkami dla dzieci”27.

Po McBainie nadszedł czas na Edgara Allana Poego, Johna D. MacDonalda, klasyczne powieści grozy, kryminały i fantastykę. Niebawem, gdy tylko książkowóz zbliżał się do miasteczka, King ustawiał się w kolejce do niego jako pierwszy.

Podobnie jak w Connecticut, wiele z weekendowych wieczorów spędzał w kinie. Najczęściej odwiedzał Ritz Theater w Lewiston. Ponieważ był niezwykle wysoki, kasjerzy często odmawiali mu biletów zniżkowych. By nie płacić jak dorosły, zawsze nosił przy sobie dokumenty potwierdzające datę jego urodzin.

Wraz z upływem czasu Steve coraz bardziej zamykał się w świecie książek i filmów. Mimo że rodzina mieszkała razem, a groźba jej rozdzielenia zmalała niemal do zera, w West Durham żyło się im – a zwłaszcza Ruth – o wiele gorzej niż w Connecticut.

Po odejściu ojca przez blisko dekadę musieli nieustannie toczyć walkę z ubóstwem. Byli zdani głównie na łaskę krewnych, a ci dawali tyle, ile mogli – czasem trochę jedzenia, czasem jakieś znoszone ubrania. Warunki mieszkaniowe w West Durham były jednak naprawdę trudne. Gdy nadchodziło lato, studnia na farmie wysychała, musieli więc przynosić wodę z domu Ethelyn oddalonego o ponad pół kilometra. U Kingów nie było ani wanny, ani prysznica, więc zimą chłopcy chodzili się kąpać do ciotki, a gdy wracali przez śnieg, ich ciała wciąż parowały.

Po latach Steve stwierdził, że żyjąc tam, przypominali jakichś dzierżawców ziemskich, a matka pracowała ponad siły za marne grosze. „To były dla niej niezwykle przykre lata – wspominał. – Nie miała zupełnie pieniędzy, ale zawsze musiała być w pogotowiu. Babcia miała zaawansowaną demencję starczą i nie było już z nią kontaktu”28. Ruth nieustannie musiała zmieniać pościel. Miała tylko balię i starą wyżymaczkę. Kiedy zimą rozwieszała na dworze mokre pieluchy dla dorosłych, od ługu i lodowatej wody pękały i krwawiły jej dłonie. Na dodatek wciąż nie miała prawa jazdy i była zależna od innych.

W dzisiejszej Ameryce śmierć stała się czymś niezwykle intymnym i wstydliwym, ale w czasach dorastania Kinga była postrzegana jak naturalny element codzienności. W wiejskiej części Maine w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku rodziny, zamiast korzystać z usług zakładów pogrzebowych, aż do pochówku przechowywały ciała swoich zmarłych w domach. Nie bez znaczenia był też aspekt finansowy – części z nich najzwyczajniej nie było stać na opłacenie pełnej obsługi ceremonii pogrzebowej w wyspecjalizowanej firmie. Tym sposobem nastoletni Steve miał możliwość zobaczenia z bliska wielu martwych ciał – głównie należących do starszych krewnych jego kolegów – a raz nawet widział zwłoki topielca.

Pod koniec lat pięćdziesiątych uwagę opinii publicznej przykuła sprawa Charlesa Starkweathera. W zaledwie dwa zimowe miesiące na przełomie 1957 i 1958 roku wraz ze swoją czternastoletnią dziewczyną, Caril Fugate, w morderczym szale zabił jedenaście osób w stanach Nebraska i Wyoming – w tym matkę dziewczyny, jej ojczyma i siostrę. Starkweather został złapany, skazany na śmierć i zgładzony w 1959 roku, Fugate dostała dożywocie, ale wyszła z więzienia w 1976 roku.

Młody Steve był do tego stopnia zafascynowany seryjnym mordercą, że założył specjalny album, do którego wklejał wycinki z gazet dotyczące Starkweathera. Potrafił godzinami wpatrywać się w zdjęcia mordercy, próbując zrozumieć, co z nim było nie tak. Ruth jak zwykle stwierdziła, że nie jest to coś, co powinno fascynować jedenastoletniego chłopca.

„Dobry Boże, jesteś chory”29 – powiedziała ponoć do Steve’a, gdy znalazła album. Tłumaczył matce, że zbierał te wszystkie zdjęcia i artykuły tylko po to, by kiedyś, gdyby przez przypadek na swej drodze spotkał kogoś o równie martwym spojrzeniu, mógł rozpoznać w nim zabójcę i trzymać się od niego z daleka. Ale tak naprawdę, mimo młodego wieku, doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że jego motywacje były zupełnie inne.

„Ukryta potrzeba zobaczenia martwego ciała drzemie w wielu z nas – twierdził. – I nie zmniejsza się wraz z postępem cywilizacji czy rozwojem społeczeństwa, jest ona bowiem głęboko zakorzeniona w psychice, także tych idealnie zrównoważonych osób, które mają potrzebę mówienia o sobie, że są absolutnie »w porządku«. Nie mnie osądzać, ale wydaje mi się, że wcale nie są”30.

„Dla mnie Charles Starkweather był kimś zupełnie pustym. Był takim ludzkim odpowiednikiem czarnej dziury, i to mnie w nim zafascynowało. Nie chciałem być jak on ani nauczyć się rozpoznawać jemu podobnych na ulicy. Musielibyście spojrzeć w jego oczy, aby to zrozumieć. Coś z nich zniknęło. Wiedziałem za to, że to coś jest we mnie i wielu innych znanych mi osobach”31.

Była jednak jeszcze jedna ważna część fascynacji Starkweatherem: „Jakiś cichy głos w mojej głowie szeptał: całe życie będziesz pisał o ludziach takich jak on, oto twoja linia startowa – DAWAJ!”32.

· · ·

Pozornie dzieciństwo Kinga było takie, jak innych przeciętnych chłopców wychowywanych w latach pięćdziesiątych. Włóczył się z kumplami, majstrował przy samochodach i słuchał rock and rolla. Pierwszą płytą, jaką miał, był gramofonowy krążek kręcący się z szybkością siedemdziesięciu ośmiu obrotów na minutę, zawierający nagrania Elvisa Presleya. Na pierwszej stronie Hound Dog, na drugiej Don’t Be Cruel. Zdarł płytę, słuchając tych piosenek w nieskończoność. „Muzyka była czymś równie potężnym jak narkotyki. Sprawiała, że czułeś się większy, niż byłeś w rzeczywistości, i twardszy, niż kiedykolwiek mógłbyś być”33 – wspominał.

Steve nastolatek był postrzegany jako osoba co najmniej ekscentryczna. Dla przykładu, potrafił przyjść z wizytą w kapciach, bo najzwyczajniej w świecie przed wyjściem z domu zapomniał założyć buty. Po części wynikało to z tego, że w jego głowie działo się tyle rzeczy, iż zwyczajnie zapominał o sprawach bardziej przyziemnych.

Często także czuł się jak wyrzutek, ale nigdy o tym nie wspominał. Już od wczesnego dzieciństwa nauczył się trzymać buzię na kłódkę. „Chciałem tę część mnie zachować dla siebie. Nie chciałem nikogo dopuszczać do mojego wnętrza. Nie mówię tu o wstydzie czy tego typu rzeczach, po prostu zamierzałem wszystko, co dzieje się w mojej głowie, wykorzystać tylko na własny użytek. Wydawało mi się, że gdy ktoś odkryje, o czym myślę, zacznie mi podkradać pomysły”34.

Jedynym sposobem, aby to, co miał w głowie, zostało jego już na zawsze, było pisanie.

· · ·

W 1959 roku David dostał stary powielacz i chłopcy wpadli na pomysł wydawania lokalnej gazetki. Kosztujący pięć centów „Szmatławiec Dave’a” rozprowadzali pośród sąsiadów w West Durham. Dave pisał w nim opowieści o sąsiadach, Steve zaś zajmował się działem recenzji, w którym omawiał swoje ulubione programy telewizyjne i filmy; czasami zamieszczał również własne krótkie opowiadania. Odzew na pismo okazał się bardzo pozytywny, a większość sąsiadów kupowała po kilka egzemplarzy. Niestety, kilka miesięcy później Dave stracił zainteresowanie gazetką i zarzucił jej wydawanie.

Wbrew pozorom Steve nie przeżył w związku z upadkiem „Szmatławca” specjalnego rozczarowania. Dla niego znaczyło to tyle, że teraz miał więcej czasu na pisanie własnych historii i czytanie. Mieszkając w West Durham, na całe lata uzależnił się od czytania podczas spacerów i często można było spotkać go chodzącego z nosem w książce. Zarówno Ruth, jak i Dave podzielali jego miłość do czytania. Nie było niczym niezwykłym, że cała rodzina podczas obiadu oddawała się lekturze, ale absolutnym rekordzistą w liczbie pochłanianych książek był Steve. Zatracił się w nich kompletnie. Wtedy też zaczął spisywać uwagi i robić notatki na temat tego, jak dany autor prowadzi narrację, jak buduje napięcie i konstruuje postacie. Każda książka czegoś go uczyła i nie potrafił przestać sięgać po coraz to nowe tomy.

W tym czasie zaczął pisać niemal tak dużo, jak czytał. Każdą wolną chwilę, której nie spędzał w szkole czy na pomaganiu matce, poświęcał lekturom i własnym próbom literackim.

Kiedy matka za całe trzydzieści pięć dolarów kupiła mu używaną maszynę do pisania firmy Underwood, na dobre wkroczył na pisarską ścieżkę. Zaczął wysyłać swoje opowiadania do tanich, popularnych magazynów literackich. Tych, które sam czytał przez lata. Pisał po szkole i w weekendy, a podczas wakacji praktycznie nie opuszczał swojego pokoju na poddaszu. „Potrafiłem, pocąc się niemiłosiernie, przesiedzieć na strychu, w samych majtkach, całe wakacje”35 – wspominał. Pisał tak dużo, że w maszynie uszkodził czcionkę z literą M i musiał ją ręcznie dopisywać na każdym maszynopisie.

Im więcej pisał, tym lepiej się czuł. Odnalazł bowiem idealny sposób radzenia sobie z rzeczami, które tkwiły mu w głowie, a których nie zrozumiałaby ani jego rodzina, ani społeczeństwo. Jego opowiadania – tak samo jak historie, które uwielbiał czytać – były pełne krwi, okrucieństwa i nieludzkich zachowań, a spisywanie ich sprawiło, że nareszcie poczuł się wewnętrznie wolny.

„Jako dziecko Stephen King widział i czuł stanowczo za dużo – twierdzi George Beahm, autor kilku książek poświęconych twórczości Kinga. – Dzieci w jego wieku są zazwyczaj bardzo delikatne i nie potrafią nabrać zdrowego dystansu do otaczającej je rzeczywistości, nie umieją jej filtrować. Stąd też, jak mi się wydaje, biorą się w jego prozie niezwykle intensywne opisy. Wychodzi z nich dziecko, które nigdy nie nauczyło się dystansować. To, czego doświadczył w początkach życia, odcisnęło na nim głębokie piętno”36.

Chris Chesley, przyjaciel z lat dzieciństwa, wierzy, że poczucie izolacji i wyobcowania, w jakim dorastał King, miało równie wielki wpływ na jego twórczość, jak to, co widział w filmach i czytał w książkach. „Jego matka wciąż pracowała, starszy brat spędzał czas z kolegami, a Steve był zostawiony samemu sobie – twierdzi. – I tym różnił się od rówieśników: był o wiele bardziej samotny niż my”37.

Mimo że dopiero zaczął wysyłać opowiadania do magazynów, już w wieku czternastu lat Steve był przekonany o swoim talencie i głęboko wierzył, że w przyszłości odniesie sukces. Chesley spędzał mnóstwo czasu w pokoju kolegi, czytając, pisząc i paląc papierosy. Ustanowili nawet dyżury przy maszynie do pisania: kiedy jeden czytał książkę, drugi siadał i stukał swój tekst. Pewnego razu – jak wspomina Chesley – Steve skończył pisać i pochylił się nad nim z papierosem zwisającym z kącika ust.

„Wiesz, Chris, co zrobię, jak zarobię pierwsze wielkie pieniądze? Kupię sobie ogromnego cadillaca!”38. Po czym wybuchnął śmiechem, odpalił kolejnego papierosa i choć była to kolej Chrisa, usiadł z powrotem do maszyny.

Niektórzy członkowie rodziny z Durham fascynowali Steve’a tak bardzo, jak babcia Spansky – choć w jej przypadku mogło to wynikać z faktu, iż przypominała czarownicę z bajek – zwłaszcza interesujący był wuj Clayton. Historie, które opowiadał, dosłownie hipnotyzowały Kinga. „Jedne z najlepszych wspomnień z tamtych lat wiążą się z wujkiem Claytonem, człowiekiem, który nigdy nie stracił dziecięcej radości płynącej z odkrywania świata – wspominał. – Wuj Clayt odwracał swoją myśliwską czapkę daszkiem do tyłu, jedną pokrytą plamami wątrobowymi ręką zwijał skręta, drugą odpalał od podeszwy zapałkę, zaciągał się i zaczynał opowiadać niesamowite historie. Nie tylko o duchach, ale i o miejscowych legendach, skandalach, waśniach rodzinnych, wyczynach Paula Bunyana i wszystkim, co tylko przychodziło mu do głowy. A ja słuchałem jak urzeczony jego południowo-wschodniego zaciągania i przenosiłem się do innego świata”39.

Wujek Clayton, który tak naprawdę nie był członkiem rodziny, a jedynie przyjacielem, poza zacięciem gawędziarskim miał też parę innych, nie mniej fascynujących Steve’a talentów. Potrafił śledzić pszczoły i odnaleźć ich drogę od kwiatka do ula oraz wiedział, jak za pomocą różdżki wygiętej w kształt litery Y odnaleźć złoża wód gruntowych, nad którymi warto było budować studnię.