Wydawca: WAB Kategoria: Nauka i nowe technologie Język: polski Rok wydania: 2011

Żuk w pudełku oraz 99 innych eksperymentów myślowych ebook

Julian Baggini

4 (2)

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Żuk w pudełku oraz 99 innych eksperymentów myślowych - Julian Baggini

Zabawna i intrygująca książka, będąca gimnastyką dla umysłu, wyzwaniem dla myślowych nawyków i stereotypów, a przede wszystkim znakomitą rozrywką.

Julian Baggini stawia przed czytelnikiem nie lada wyzwanie. W stu krótkich historyjkach opisuje sto problemów filozoficznych, nad którymi głowią się najtęższe umysły: czy jest coś, co nie podlega wątpliwościom? Na czym polega sprawiedliwość? Jaki jest sens śmierci. Czy Bóg mógł stworzyć świat, w którym byłoby mniej cierpienia? Czy lepiej uratować kilkanaście obcych osób, czy jedną bliską? Czy można tak kogoś okraść, że ten nie poniesie straty? Co jest gorsze: zabić kogoś, czy pozwolić komuś umrzeć? Co jest lepsze: Beethoven czy befsztyk chateaubriand? Rossini czy martini? Shakespeare czy Britney Spears? Czy pod osłoną niewidzialności ujawnia się prawdziwy charakter człowieka? I czy nie lepiej byłoby wymienić polityków na superkomputery?

Każdy z epizodów w atrakcyjny i zaskakujący sposób przedstawia problem filozoficzny lub moralny i zachęca do własnych rozważań.

 

Dobrze napisane i wciągające wprowadzenie do głównych filozoficznych problemów dotyczących tożsamości, wiedzy, moralności i racjonalności. To najlepszy rodzaj popularyzacji: książka Bagginiego jest wystarczająco zabawna, by w przystępny sposób przedstawiać trudne zagadnienia, ale bezkompromisowa, jeśli chodzi o wnioski wyciągane z historyjek.

„Scotland on Sunday"

 

Baggini bada obiegowe prawdy, opinie, które przyjmujemy za pewnik, w zabawny sposób rozkładając je na czynniki pierwsze.

„The Times"

Oto nieprawdopodobne opowieści na granicy tego, co mieści się w głowie!

„The Guardian"

 

Uzależniająca lektura, niczym torba miniaturowych intelektualnych smakołyków.

„The Big Issue"

 

Ta książka jest jak sudoku filozofii moralnej.

„New Statesman"

 

Wciągająca lektura. Warto do niej wracać - kiedy mamy ochotę się posprzeczać, ale nie mamy z kim.

„Sunday Herald"

Opinie o ebooku Żuk w pudełku oraz 99 innych eksperymentów myślowych - Julian Baggini

Cytaty z ebooka Żuk w pudełku oraz 99 innych eksperymentów myślowych - Julian Baggini

Eksperymenty myślowe są nie tylko bardziej eleganckie niż rzeczywistość. Mogą pomóc nam przemyśleć sytuacje, w których nie moglibyśmy albo nie chcielibyśmy naprawdę się znaleźć. Czasem wymaga to wyobrażenia sobie czegoś, co jest mało prawdopodobne albo nawet niemożliwe, dla nas w tej chwili lub dla ludzi w ogólności.
Jeśli pozbędziemy się dualizmu umysł – ciało, co go zastąpi? Oczywistym kandydatem jest fizykalizm: istnieje tylko to, co fizyczne, i z tego składa się wszystko, również ludzki umysł. Tym czymś może okazać się energia, a nie maleńkie subatomowe kule bilardowe,
Można by na przykład twierdzić, że prowadząc nawet skromne życie w stylu zachodnim, podczas gdy w każdej chwili tysiące osób umierają w nędzy, nie spełniamy wymogów moralności, ponieważ bylibyśmy w stanie ocalić im życie, a zdecydowaliśmy się tego nie robić.
W każdym razie optymistyczne przekonanie, że to, co racjonalne, idzie w parze z tym, co dobre, nie jest uzasadnione. Stwierdzono na przykład, że problem z psychopatami nie polega na tym, że nie starcza im rozumu, lecz że brak im uczuć.
Chociaż zwykle nie izolujemy się od świata za pomocą murów, w istocie ograniczamy zakres naszego doświadczenia na wiele subtelnych sposobów. Jeśli czytasz zawsze tę samą gazetę, mocno zawężasz dostępną ci przestrzeń intelektualną. Jeśli zawsze rozmawiasz o polityce z ludźmi, którzy generalnie podzielają twoje poglądy, wznosisz kolejne metaforyczne ogrodzenie wokół swojego przytulnego domku. Jeśli nigdy nie próbujesz patrzeć na rzeczywistość z innego punktu widzenia niż własny, znów odmawiasz wyjrzenia zza murów małego, wygodnego świata, który dla siebie stworzyłeś.
Nic nie tworzy złudzenia głębi skuteczniej niż mądrze brzmiący paradoks. Co powiecie na: „By pójść naprzód, trzeba zrobić krok w tył”? Spróbujcie wymyślić swój własny. To nietrudne. Najpierw należy wybrać coś, co stanie się tematem naszej błyskotliwej wypowiedzi (jak wiedza, władza, koty). Następnie pomyśleć o przeciwieństwie tej rzeczy (niewiedza, słabość, psy). Wreszcie trzeba spróbować połączyć te dwa elementy tak, by sugerowały coś mądrego. „Najwyższą wiedzą jest znać swoją niewiedzę”. „Tylko bezsilni wiedzą, czym jest prawdziwa władza”. „By poznać kota, poznaj także psa”. Cóż, zwykle to działa.
Metaforę szalupy nietrudno zinterpretować. Łódź to zamożny Zachód, a tonąca kobieta – ludzie, którzy umierają z powodu niedożywienia i uleczalnych chorób w krajach rozwijających się. Postawa świata rozwiniętego jest z tej perspektywy równie podła, jak postawa Rogera. Mamy dość jedzenia i leków dla wszystkich, ale wolimy raczej cieszyć się luksusami i pozwolić innym umrzeć, niż odmówić sobie „dodatkowego ciasteczka”.
Jednak w rzeczywistym świecie żywność i inne dobra nie leżą i nie czekają, aż ktoś je rozdzieli. Bogactwo trzeba stworzyć ciężką pracą. Jeśli więc odmawiam oddania części swojej nadwyżki komuś innemu, nie odbieram mu nieuczciwie tego, co mu się należy, lecz tylko zatrzymuję przysługującą mi własność.