Zeszyt historyczny - Zagłada elit -  - ebook

Zeszyt historyczny - Zagłada elit ebook

0,0
12,18 zł

Opis

 

Zeszyty historyczne – zagłada elit

Zbrodnia katyńska stanowi najbardziej krwawy i ohydny przykład niszczenia inteligencji polskiej podczas II wojny światowej – ale przecież niejedyny ani nie pierwszy. Zagłady naszych elit dokonywali od pierwszych dni najazdu na Polskę Niemcy, a Sowieci przyłączyli się do dzieła od razu po 17 września 1939 roku.

Fakty nie pozostawiają wątpliwości: to byli wspólnicy! Hitlerowcy i bolszewicy mordowali polskich inteligentów równolegle, jakby ścigając się, kto zastrzeli lub zakatuje więcej, oraz współpracując ze sobą w owym przedsięwzięciu. Uderza synchronizacja zbrodniczych przedsięwzięć oraz podobieństwo stosowanych metod. Najlepszą część naszego narodu jedni i drudzy unicestwiali nawet po czerwcu 1941 roku, kiedy ich sojusz zamienił się w wojnę.

W ciągu dziesięcioleci powojennych opisywano u nas wyłącznie zbrodnie hitlerowskie. Z konieczności trzeba więc uzupełniać narodową pamięć o to, co dotyczy bandytyzmu sowieckiego. Egzekucje, więzienia, lagry i łagry, głód, poniewierka, tortury i szykany niemal całkowicie pozbawiły nas prawdziwych elit. Skutki odczuwamy do dziś...

Spis treści:
  1. Między czerwonym młotem a czarnym kowadłem
  2. Kalendarium zbrodni. Niemcy
  3. Kalendarium zbrodni. Sowieci
  4. Po ojca przyszli nocą... Rozmowa z Janiną Wehrstein
  5. Upiorna rzeczywistość. Józef Mackiewicz o inteligencji wileńskiej czasu okupacji sowieckiej

Ebooka przeczytasz w dowolnej aplikacji obsługującej format:

PDF
Oceny
0,0
0
0
0
0
0