Zdrowe zielone proteiny - Therese Elquist - ebook

Zdrowe zielone proteiny ebook

Therese Elquist

3,9

Opis

Z książki Zielone proteiny dowiesz się między innymi:

· ile białka potrzebuje Twój organizm?

· jakie są najlepsze źródła roślinnego białka?

· jak przygotowywać dania, aby były smaczne i zawierały wszystkie składniki odżywcze, które są Ci potrzebne.

W Zdrowych zielonych proteinach znajdziesz również 60 autorskich przepisów na pyszne, pełne protein roślinne dania.

Therese Elquist - szwedzka promotorka kuchni roślinnej, stylistka, autorka książek i artykułów. Prowadzi popularny blog poświęcony kuchni roślinnej oraz prowadzi warsztaty, podczas których dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 131

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
3,9 (8 ocen)
2
3
3
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Text © Therese Elgquist 2018 First published by Bonnier Fakta, Stockholm, Sweden Published in the Polish language by arrangement with Bonnier Rights, Stockholm, Sweden and Macadamia Literary Agency, Warsaw, Poland © Copyright by Wydawnictwo Zwierciadło Sp. z o.o., Warszawa 2020
Zdjęcia: Fanny Hansson
Projekt graficzny: Anna Ågren
Redakcja: Jacek Ring
Korekta: Melanż
Skład i łamanie: Piotr Szczerski
Redaktor inicjujący: Magdalena Chorębała
Dyrektor produkcji: Robert Jeżewski
Wydanie I, 2020
ISBN: 978-83-8132-164-8
Wydawnictwo Zwierciadło Sp. z o.o. ul. Postępu 14, 02-676 Warszawa tel. 22 312 37 12
Dział handlowy:[email protected]
Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie, kopiowanie w urządzeniach przetwarzania danych, odtwarzanie, w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych tylko za wyłącznym zezwoleniem właściciela praw autorskich.
Konwersja:eLitera s.c.

Więcej zielonego!

Tym, co najczęściej napędza mnie podczas gotowania jedzenia i opracowywania przepisów, jest chęć pokazania, jak bardzo potrawy szykowane przy wykorzystaniu „zielonych składników” mogą być ekscytujące, kreatywne i bardzo smaczne. Wielką radość sprawia mi fakt, że wiele osób odnosi się do tej tematyki z dużym zainteresowaniem, a na dodatek chcą się uczyć. Po kilku latach spożywania potraw przyrządzanych z zielonych produktów postanowiłam się odnieść do zadawanego mi coraz częściej pytania, które brzmi: „Jak wygląda udział białek w potrawach, które powstają głównie przy wykorzystaniu produktów pochodzenia roślinnego?”. Zaczęłam się więc zajmować tą kwestią i robiłam to na różne sposoby: czytałam książki, studiowałam przepisy, rozmawiałam z ludźmi i przygotowywałam coraz więcej potraw, a wszystko po to, żeby się dowiedzieć, jak sprawa wygląda w rzeczywistości.

Mam nadzieję, że wnioskami, do których doszłam, podzielę się zarówno z tymi, którzy zostali już „zbawieni” przez świat potraw roślinnych, jak i z tymi, którzy chcą się dowiedzieć o nim czegoś więcej. Dzięki temu wszyscy poczują się bezpiecznie, że dostarczają swojemu organizmowi tego, co jest mu potrzebne do sprawnego funkcjonowania. Zachęcam wszystkich, aby w trakcie lektury tej książki przyswoić sobie jak najwięcej treści. Mam nadzieję, że dzięki wiedzy na temat różnych substancji odżywczych, a zwłaszcza zielonych białek, wszystkim łatwiej będzie wybrać to, co jest najlepsze dla organizmu.

W mojej książce znajdziecie przyspieszony kurs na temat tego, czym są białka i dlaczego nasz organizm ich potrzebuje. Dowiecie się także, które produkty roślinne są najlepszym źródłem tych związków i jakie są najlepsze sposoby na przyswajanie ich przez organizm podczas jedzenia. Poza tym książka zawiera szereg wspaniałych przepisów kulinarnych, dzięki czemu będzie można wykorzystać w trakcie przyrządzania własnych potraw wszystkie informacje w niej zawarte. Jest tu w zasadzie wszystko: od łatwych do szybkiego przyrządzenia prostych śniadań, poprzez pożywne, weekendowe brunche i sycące obiady, aż do eleganckich kolacji i łatwych do przyrządzenia drugich śniadań, które można zabrać do pracy. Nie mogłam się też powstrzymać i dodałam do tego trochę pysznych, bogatych w białka smakołyków.

Spożywanie bogatych w białka i inne substancje odżywcze potraw z produktów roślinnych wcale nie jest kłopotliwe. I wcale nie chodzi tu o jakieś rewolucyjne przepisy albo skomplikowane wyliczenia, bo wszystko, o czym piszę, to prosta sztuka kulinarna.

A teraz zagłębimy się razem w świat roślin!

Pozdrawiam, Therese

Jedzenie jako klucz do wszystkiego

Jedzenie to temat wybuchowy, zajmujący i kontrowersyjny. W niektórych sytuacjach frustrujący, uciążliwy i trudny, chociaż bywa też fascynujący. Jeśli popatrzymy na jedzenie z biologicznego punktu widzenia, od razu jest jasne, że potrzebujemy go do przeżycia. Musimy jeść, aby przyswoić sobie substancje odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Możemy jeść, aby zaspokoić nagłą potrzebę głodu – w takim przypadku to, co zjemy odgrywa mniejszą rolę. Możemy też jeść po to, żeby czuć się dobrze nie tylko tu i teraz, ale także w dłuższej perspektywie: za miesiąc, rok albo dziesięć lat. Jednocześnie zaspokajamy głód. Jeśli to, co jemy wybieramy świadomie, jeśli wiemy, jak jedzenie wpływa na nasze samopoczucie – zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym – możemy dokonywać aktywnych wyborów. Twierdzę, że spożywanie lepszych i smaczniejszych potraw poprawia nam samopoczucie.

Poprzez tworzenie korzystniejszych uwarunkowań dla naszego organizmu – na przykład dzięki aktywności fizycznej i bogatemu w substancje odżywcze pożywieniu – ułatwiamy przebieg procesów, które przez cały czas odbywają się w naszym organizmie. Na niektóre z nich jesteśmy w stanie do pewnego stopnia wpływać. Mam na myśli na przykład równoważenie gospodarki hormonalnej poprzez przemianę materii aż do odnowy tkanek. Jak to zrobić? Poprzez właściwy tryb życia i sposób odżywiania się. Czyż nie brzmi to jak coś, do czego chcielibyśmy się chętnie przyczynić?

Żeby jednak dostrzec związki między biologicznymi mechanizmami, jedzeniem a zdrowiem, powinniśmy zrozumieć ich fundament.

Musimy zrozumieć, z czego składa się pożywienie, jaką funkcję pełnią poszczególne składniki i jak na nas wpływają.

Jak to jest z białkami...

Białka (inaczej proteiny) – tak jak wiele innych substancji odżywczych – są dla nas niezwykle ważne. Potrzebujemy ich, aby nasz organizm mógł sprawnie funkcjonować (więcej na ten temat w dalszej części książki). Żyjemy w świecie, w którym dosłownie wszystko – od chleba poczynając, a na chipsach i napojach kończąc – wzbogacane jest różnymi białkami. Produkowanych na bazie sproszkowanych produktów protein – zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego – jest więcej, niż moglibyśmy zliczyć na palcach obu rąk. Dlatego pewne sprawy postanowiłam naświetlić dokładniej.

Białka kojarzymy często z mięsem, siłą i muskułami. Czasem spotykamy się z poglądem, że najważniejszym, a może nawet jedynym ich zadaniem jest budowa tkanki mięśniowej. Wielu osobom się wydaje, że są one zawarte jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Tymczasem prawda jest taka, że pełnią one znacznie więcej ważnych funkcji życiowych niż tylko budowa tkanki mięśniowej. Prawdą jest też to, że istnieje cały świat naturalnych produktów pochodzenia roślinnego, które zawierają potrzebne nam proteiny. Dlatego osoby, które cieszą się dobrym zdrowiem i spożywają zróżnicowane i zrównoważone posiłki oparte na składnikach pochodzenia roślinnego, nie muszą się niepokoić, że przyswajają tych związków za mało.

„Powinniśmy jeść, aby dostarczać organizmowi substancje odżywcze, które są niezbędne do jego sprawnego funkcjonowania”.

Produkty pochodzenia roślinnego

Przede wszystkim należałoby chyba wyjaśnić, czym tak naprawdę są „zielone pokarmy”. Na tak zadane pytanie odpowiadam zazwyczaj, że ogólnie rzecz ujmując składają się one w zdecydowanej części z różnego rodzaju naturalnych, bogatych w składniki odżywcze produktów pochodzenia roślinnego. Niezależnie od tego, czy stanowią całe nasze pożywienie czy też dodajemy do nich czasem produkty pochodzenia zwierzęcego (na przykład jako dodatki smakowe), każdy posiłek może być oparty na składnikach roślinnych. Nie da się więc powiedzieć wprost, że taki lub inny skład potraw jest właściwy lub niewłaściwy. Mówimy po prostu w nieskomplikowany sposób o bogatym w substancje odżywcze jedzeniu. Należy jednak dodać, że wyniki większości badań naukowych wskazują, iż zielone jedzenie przynosi wiele korzyści naszemu zdrowiu i dzięki jego spożywaniu czujemy się dobrze. Przepisy kulinarne, które umieściłam w tej książce, to głównie przepisy kuchni wegańskiej. Jednak osoby, które nie stosują ściśle tej diety, mogą w zależności od uznania dodać do przyrządzanych dań na przykład kawałek sera, jajko albo rybę.

Jedzenie a badania naukowe

Posiłek przygotowany na bazie bogatego świata roślin dostarcza nie tylko protein, ale także mnóstwo witamin, minerałów, przeciwutleniaczy (antyoksydantów), błonnika, zdrowych tłuszczów i „przyjaznych” węglowodanów. Wiele produktów pochodzenia roślinnego ma wysoką gęstość odżywczą, to znaczy dużą wartość odżywczą na jedną kilokalorię. Dzięki temu mają one często pozytywny wpływ na zdrowie, na przykład zmniejszając ryzyko zapadnięcia na choroby chroniczne. Spożywanie zielonych posiłków jest nie tylko smaczne – udowodniono, że jest też korzystne dla naszego zdrowia.

Interesujące, a raczej niesamowite jest to, że wyniki większości przeprowadzonych w ostatnich latach badań naukowych pokazują, iż istnieje silny związek między pożywieniem a naszym samopoczuciem psychicznym. Wskazują one między innymi na to, że stan flory bakteryjnej w jelitach, na który możemy wpływać poprzez dobór odpowiedniej diety, ma bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie psychiczne. Posiłek zawierający dużą ilość owoców, produktów pochodzenia roślinnego, orzechów i owoców leśnych ma wiele zalet zdrowotnych. Może nas chronić zarówno przed chorobami psychicznymi, jak i cywilizacyjnymi.