Wybierz swoją drogę - Piotr Góral - ebook
Opis

Wybierz swoją drogę nie jest zbiorem gotowych recept na odnalezienie właściwej drogi. Nie jest to też przewodnik, który krok po kroku przeprowadzi wszystkich rozdartych i zagubionych przez trudy życia. Ta książka to kompendium osobistych przemyśleń i doświadczeń autora, pragnącego zwrócić uwagę na ogniwa życia, o których stabilność warto zadbać, jeśli dąży się do zmian na lepsze. Jeśli zatem, drogi Czytelniku, nie chcesz więcej biernie przyglądać się swojemu losowi i zależy Ci na poprawie jakości życia zawodowego czy uczuciowego, a wciąż tkwisz na etapie poszukiwania inspiracji, sięgnij po tę oto skarbnicę pomysłów i otwórz się na zmiany. Być może wskazówki, które tu znajdziesz, pomogą Ci na nowo zrozumieć istotę Twoich problemów i natchną do odnalezienia rozwiązań, o których istnieniu nie miałeś wcześniej pojęcia.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 81

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


 

 

Spis treści

WSTĘP

ROZDZIAŁ I. TWOJA MIŁOŚĆ, PRZYJAŹŃ I…

Krok 1. Znajdź bratnią duszę.

Krok 2. Przyjaciel na całe życie.

Krok 3. Miłość to coś więcej niż słowo.

Krok 4. Bądź oparciem w ciężkich chwilach.

Krok 5. Kochaj i bądź kochany.

Krok 6. Miłość od pierwszego…

Krok 7. Przyjaciel to ktoś, a nie coś.

Krok 8. Nie bądź samolubny.

Krok 9. Wyraź otwarcie swoje uczucia.

Krok 10. Pamiętaj, słowa też potrafią ranić.

Krok 11. Kobiety chcą być kochane i podziwiane.

Krok 12. Mężczyźni chcą być kochani i doceniani.

Krok 13. Pokaż, jak bardzo ci zależy.

Krok 14. Bycie czułym nie wyklucza bycia męskim.

Krok 15. Daj mu odczuć, że jest mężczyzną twego życia.

Krok 16. Twój życiowy partner też może być już znudzony.

Krok 17. Naucz się wybaczać.

Krok 18. Porozmawiaj o tym, co cię dręczy.

Krok 19. Czy to jeszcze miłość, czy już tylko przywiązanie?

Krok 20. Kochaj tak, jakby jutro miał się skończyć świat!

Krok 21. Kłótnia nie zbuduje więzi między wami.

Krok 22. Ślub – sposób na wspólne życie.

Krok 23. Rozwód – kiedy do niego dojdzie, co dalej?

Krok 24. Gdy dzielą was kilometry.

ROZDZIAŁ II. TWOJE PIENIĄDZE I NIEZALEŻNOŚĆ FINANSOWA

Krok 25. Uwolnij wewnętrzny potencjał.

Krok 26. Okiełznaj swoje emocje.

Krok 27. Zmień używane słownictwo.

Krok 28. Nie rezygnuj z marzeń.

Krok 29. Nigdy nie myśl o porażce.

Krok 30. Osiągnij niezależność finansową.

Krok 31. Zmień swoje przekonania.

Krok 32. Codziennie mierz czynione postępy.

Krok 33. Określ swoją hierarchię wartości.

ROZDZIAŁ III. TWOJE ZDROWIE

Krok 34. Nałóg – jeśli go masz, zlokalizuj jego źródło.

Krok 35. Bądź konsekwentny.

Krok 36. Ciało masz tylko jedno.

ROZDZIAŁ IV. TWOJA WIARA

Krok 37. Zaufaj mądrości Stwórcy.

Krok 38. Poświęć choć dziesięć minut dziennie na rozmowę z Bogiem.

Krok 39. Każdy ma swojego Anioła Stróża.

ROZDZIAŁ V. TWOJA POMOC INNYM LUDZIOM

Krok 40. Oddaj swoją godzinę innym w potrzebie.

Krok 41. Dziecko to też człowiek, tylko że mały.

Krok…

Wstęp

Drogi przyjacielu, właśnie zacząłeś czytać moją książkę. Zapoznajesz się z pierwszymi jej zdaniami. Twój wzrok przesuwa się po kolejnych wyrazach, odczytując ich znaczenie. Zapewne niebawem obudzi się w tobie przekonanie, że nie chcesz dalej czytać, bo być może nie jesteś człowiekiem poszukującym prostych rozwiązań…

Nie przestałeś? Nawet nie wiesz, jak wielką sprawiasz mi tym przyjemność!

Każdy człowiek, podobnie jak ty, pragnie do czegoś dojść lub coś osiągnąć w swoim życiu. Czy są to małe przyziemne marzenia, czy też wzniosłe wykraczające ponad przeciętność, to zawsze towarzyszy im droga, którą krok po kroku musisz pokonać. Nawet podróż przez pustynne piaski jest drogą do oazy, w której spragniony wędrowiec odnajdzie życiodajną wodę. Tak samo ty przemierzasz nieodkryte jeszcze szlaki swego życia, codziennie dokonując wyboru jedynej właściwej, według ciebie, ścieżki.

Te kilkadziesiąt kroków, które zapisałem w tej książce, nie jest wskazówkami, jakich musisz bezwzględnie przestrzegać i do których musisz stosować się na co dzień. To tylko sugestie będące wynikiem moich obserwacji i subiektywnych odczuć. Czy będą dla ciebie przekonujące i godne zastosowania w twoim życiu? Jestem pewien, że tak, zależy jednak wyłącznie od ciebie, czy z nich skorzystasz. Jako jednostka obdarzona inteligencją potrafisz dokonywać wyborów drogi, którą kroczysz, wraz z określeniem celu, do jakiego zmierzasz. Jeśli nawet okaże się, iż spośród tych wszystkich myśli tylko jedna wpłynie na zmianę twojego życia na lepsze, to zapewniam cię, że nie ma dla mnie wspanialszej nagrody niż świadomość tego, co się stało.

Wielu ludzi jakże podobnych do ciebie zmieniło swoją przyszłość o sto osiemdziesiąt stopni dzięki wierze w swoje możliwości i tkwiącej w każdym z nas wewnętrznej sile. Przed tobą długa droga, którą, jak już wspomniałem, musisz przejść krok po kroku o własnych siłach. Czy nie warto zatem skorzystać ze swego rodzaju kompasu, jakim jest ta książka? Czy rozwiązania, jakie opisałem, mogły pomóc wielu innym ludziom, a w twoim przypadku nie odniosą oczekiwanego efektu? Czy twoje życie niezależnie od tego, ile masz teraz lat, powinno być pozostawione same sobie? Wybór należy tylko do ciebie i do nikogo innego. Twoja przyszłość leży teraz przed tobą niczym otwarta niezapisana jeszcze księga. Jej początek już znasz, ale czy nie warto wpłynąć na zakończenie, które będzie zbliżone do marzeń, jakie skrywasz głęboko w swoim sercu?

Kolejność opisanych kroków tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Ważne jest tylko, abyś posuwał się do przodu, ani na chwilę nie przystając. Możesz zatem zacząć czytanie tej książki od początku, od środka czy też od końca. Tak jak już wspominałem, jesteś człowiekiem wolnym i nie śmiałbym narzucać ci żadnego schematu myślowego. Sam tworzysz swoją przyszłość, która nie musi być podporządkowana żadnym przyjętym regułom. Musisz być jednak szczery i uczciwy względem siebie, inaczej nie dokonasz niczego wielkiego, a bieg, który właśnie zaczynasz, doprowadzi cię tylko do ślepego zaułku.

Jeśli jesteś gotowy na pozytywne zmiany, a twój otwarty umysł odnajdzie twórczy impuls na jednej ze stron, to wiedz, że stajesz się panem swego losu i już nic i nikt nie jest w stanie zawrócić cię z raz obranego kursu. Krocz zatem śmiało, mój przyjacielu, z podniesioną głową i sercem pełnym nadziei i wiary, gdyż do takich jak ty los zawsze się kiedyś uśmiechnie, oddając ci to, co ma najlepsze!

Rozdział ITwoja miłość, przyjaźń i…

To prawda, że ludzie samotni

żyją dłużej… Zapewne dlatego,

iż dłuży im się każdy dzień

spędzony w samotności.

 

Krok 1.Znajdź bratnią duszę.

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, z jak wieloma spotkałem się sposobami na odnalezienie bratniej duszy. Byli tacy, którzy spisywali na kartce papieru wszystkie cechy zewnętrzne oraz cechy osobowości wymarzonego partnera. Po dokonaniu takowego spisu wielokrotnie w ciągu dnia, mając przed oczami tę listę, dokonywali wizualizacji.

Podobno taki sposób znalezienia partnera działa, ale nie na wszystkich, czego jednym z przykładów był mój przyjaciel. Pewnego dnia przelał na papier swoje wyobrażenie o idealnej kobiecie, z jaką chciałby się związać na resztę swego życia. Pominę szczegóły dotyczące jej wnętrza (choć były bardzo istotne), skupiając się na tym, co widać na pierwszy rzut oka, czyli na cielesności. Stosując skrót myślowy, miała to być kobieta o urodzie południowej, której ciemne włosy swobodnie spadały na ramiona. Jej śniada cera miała nadawać głębszego wyrazu brązowym migdałowym oczom. Jak stwierdził przyjaciel, to jest jego ideał i nie zwiąże się na poważnie z żadną inną kobietą. Dopiął swego i dziś mija ich osiemnasta rocznica ślubu i naprawdę wydają się być w sobie zakochani jak w chwilach narzeczeństwa. Jedyna różnica, jaką można dostrzec w wybrance jego serca, jest taka, iż jest blondynką o pięknych błękitnych oczach. Czyż to nie swego rodzaju paradoks?

Istnieją także zwolennicy teorii przyciągania się przeciwności. Według nich ma to odzwierciedlenie w chińskiej teorii yin-yang. Czerń i biel, ogień i woda, żywiołowość i spokój to te czynniki, które gwarantują spójność i wieczną harmonię. Nie do końca zgadzam się z takimi teoriami, gdyż widziałem pary, a nawet małżeństwa, których odmienny temperament czy charakter doprowadzał do rozbicia związku poprzez brak wspólnego i zgodnego kierunku działań. Związek między kobietą a mężczyzną powinien być raczej oparty na wzajemnym uzupełnianiu się, a nie na próbach przeforsowania za wszelką cenę swoich racji, które bywają jakże odmienne od przyjętych przez naszego partnera.

Jeśli jesteś na etapie poszukiwań swojej drugiej połówki, nie kieruj się tylko jej zewnętrznym wyglądem, który może być często odmienny od prawdziwej osobowości skrywanej we wnętrzu. Znajdź osobę, z którą będziesz miał choć jedno wspólne zainteresowanie, jakieś hobby czy nawet pasje. Mogą to być zupełnie prozaiczne, jak by się mogło zdawać, upodobania. Może to być potrzeba spacerowania na świeżym powietrzu, czytania podobnych książek, zbliżone wykształcenie czy wykonywany zawód. Jeśli jesteś młodą osobą, powinieneś wiedzieć, że kiedyś wasze dzieci założą własne rodziny, a wy sami pozostaniecie połączeni uczuciem i życzę wam z całego serca, aby ono wciąż trwało. Jak wtedy wyobrażasz sobie wspólne spędzanie czasu bez jakichkolwiek łączących was zainteresowań? Moja skromna rada: szukaj sercem, a nie tylko oczami.

Krok 2.Przyjaciel na całe życie.

Przyjaciel to ktoś, na kogo zawsze możesz liczyć. Ale, jak wiesz, każdy medal ma dwie strony. Zatem przyjaciel to ktoś, kto zawsze może także liczyć na ciebie. Któż z nas nie marzy, aby taka przyjaźń miała miejsce w jego życiu? Zwykła, pozbawiona podtekstów czy oczekująca korzyści. Przyjaźń będąca wręcz subtelnym łącznikiem między dobrą znajomością a miłością. To relacja między dwojgiem ludzi, z których każdy potrafi poświęcić wiele dla drugiego, nie oczekując niczego w zamian. Jeśli jesteś szczęściarzem i ktoś nazwał cię kiedyś swoim prawdziwym przyjacielem, wiedz, że to wielkie wyróżnienie i odpowiedzialność zarazem. Gdy los okaże się dla ciebie szczególnie łaskawy, to przeżyjesz wspaniałe chwile ze swoim partnerem życiowym, który jednocześnie będzie twoim najlepszym przyjacielem. W grach liczbowych sytuacja taka nazywana jest kumulacją, czego z całego serca tobie i twojemu partnerowi życzę.

Krok 3.Miłość to coś więcej niż słowo.

Czy nie spotykasz się zbyt często z sytuacjami, w których wspaniałe słowa „kocham cię” wypowiadane są w chwilach uniesień niekoniecznie powiązanych z duchowością i wewnętrznym przekonaniem? Być może staromodne wydaje się stwierdzenie, które tak interpretuje znaczenie miłości: „Mówiąc kocham cię, zadaj sobie pytanie, czy chciałbyś z tą osobą, do której kierujesz wyznanie, spędzić resztę życia w zdrowiu i chorobie? Jeśli się wahasz nad odpowiedzią, zapewniam cię, to nie jest miłość, tylko chwilowe oczarowanie”.

Obecnie w dobie Internetu i powiązanych z nim wszelkich komunikatorów miłość zaczyna nabierać charakteru wirtualnego, który nie wytrzymuje próby zderzenia ze światem realnym. Nie mogę jednak wrzucać wszystkich do jednego worka, gdyż byłoby to zapewne krzywdzące. Niezależnie jednak, do jakiej grupy ty się zaliczasz, prawdziwa miłość jest tym, na co warto czekać całe życie.

Krok 4.Bądź oparciem w ciężkich chwilach.

Bycie