Wydawca: Czarna Owca Kategoria: Literatura faktu, reportaże, biografie Język: polski

What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania ebook

Randall Munroe

3.92857142857143 (14)

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 269 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania - Randall Munroe

Jeden z największych fenomenów czytelniczych ostatniego roku. Książka, która zebrała świetne recenzje w najważniejszych światowych mediach, poczynając od „Wall Street Journal” i „Rolling Stone'a”, a na „Wired” kończąc. Zadebiutowała na 1 miejscu listy bestsellerów non-fiction „New York Timesa” i utrzymywała się w jej czołówce przez pół roku. Jedna z ulubionych lektur Billa Gatesa. W ciągu zaledwie 24 godzin od premiery osiągnęła status bestsellera na Amazonie. „What If?” Randalla Munroe to zbiór naukowych odpowiedzi na hipotetyczne i absurdalne pytania ilustrowany przezabawnymi komiksami. Książka pełna jest uszczypliwego humoru, a przy tym, naprawdę zaskakująco dużo można się z niej nauczyć. Munroe z naukowym zacięciem odpowiada nawet na najgłupsze pytania, cierpliwie tłumaczy jaką moc może wygenerować Yoda, czy co by się stało, gdyby każdy z nas miał naprawdę przeznaczoną tylko jedną drugą połówkę.

Naprawdę mądra

Bill Gates

Nigdy wcześniej granica między światem nerdów, a kulturą popularną nie była tak rozmyta

New York Times

Munroe ożywia trudną naukę błyskotliwym dowcipem. Mechanika Newtona jest zdecydowanie bardziej zabawna, kiedy zastanawiasz się nad tym jak zbudować rakietę ze skierowanych w dół karabinów maszynowych

Wall Street Journal

Edukacja powinna mieć na celu uczyć ludzi umiejętności rozwiązywania problemów, z którymi nigdy wcześniej się nie spotkali. Ta książka to ogromna porcja humoru i mistrzostwo w tego typu rozumowaniu

The Economist

Cudownie obłąkana

Boston Globe

To, co sprawia, że praca Munroe'a jest tak fantastyczna to kombinacja dwóch elementów: jego oddania, które powoduje, że stara się odpowiedzieć w naukowy sposób na nawet na najdziwniejsze pytania oraz jego niezaprzeczalnego poczucia humoru

Huffington Post

Absurdalność i hipotetyczność tych pytań sprawia, że każdy temat, nieważne jak odległy, jest interesujący

New Yorker

Randall Munroe jest legendą internetu. To twórca jednego z najpopularniejszych komiksów internetowych na świecie - XKCD. Jest byłym naukowcem NASA, który poświęcił karierę twórcy robotów dla tworzenia sytuacyjnych komiksów, a ostatnio także pisania książek. Jego stronę odwiedza miesięcznie około 70 milionów użytkowników.

Opinie o ebooku What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania - Randall Munroe

Cytaty z ebooka What if? A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania - Randall Munroe

Departament Obrony opracował lasery o  mocy wielu megawatów, przeznaczone do niszczenia rakiet w  locie. YAL-I  był chemicznym laserem tlenowo-jodowym tego typu, zamontowanym na pokładzie boeinga 747. Działał w  podczerwieni, jego światło nie było więc widoczne dla ludzkiego oka, ale można sobie wyobrazić równie potężny laser pracujący w  świetle widzialnym.
zacznijmy od absolutnie minimalnego zapotrzebowania na energię, które wynosi cztery gigadżule na osobę. Nieważne, w  jaki sposób to robimy: za pomocą rakiet, działa, windy kosmicznej czy też drabiny. Wyniesienie człowieka –  czy czegokolwiek innego –  ważącego 65 kilogramów poza obszar wpływu grawitacji ziemskiej wymaga przynajmniej tyle energii. A  ile to jest te cztery gigadżule? W  przybliżeniu tyle, co jedna megawatogodzina, czyli ilość energii elektrycznej zużywanej przez przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe w  ciągu miesiąca albo dwóch. Równa się to energii zmagazynowanej w  90 kg benzyny lub w  samochodzie dostawczym załadowanym bateriami paluszkami typu AA. Cztery gigadżule razy 7 miliardów ludzi daje 2,8 × 10 19 dżuli lub osiem petawatogodzin. Stanowi to około pięciu procent rocznego światowego zużycia energii. Sporo, ale nie jest to wielkość fizycznie niemożliwa do osiągnięcia.
Jakie są szanse na to, że jeśli zadzwonimy pod przypadkowy numer telefonu i  powiemy „na zdrowie”, trafimy na osobę, która przed chwilą kichnęła? Mimi TRUDNO TO DOKŁADNIE OKREŚLIĆ, ale prawdopodobieństwo takiego zdarzenia może wynosić około 1 do 40 tysięcy. Zanim podniesiemy słuchawkę telefonu, powinniśmy pamiętać, że istnieje spora szansa –  wynosząca jeden do miliarda –  że osoba, do której się dodzwonimy, właśnie kogoś zamordowała 147 . Może więc warto być ostrożniejszym z  życzeniem rozmówcy dobrego zdrowia. Zważywszy jednak na to, że kichnięcia są powszechniejsze od zabójstw 148 , bardziej prawdopodobne jest, że trafimy na osobę, która właśnie kichnęła, niż na mordercę, dlatego też zachowawcza strategia nie jest zalecana.
porównaniu ze wskaźnikiem zabójstw wskaźnik kichnięć nie doczekał się wielu badań naukowych. Najczęściej cytowana liczba dotycząca średniej częstotliwości kichania padła z  ust lekarza w  wywiadzie dla telewizji ABC News –  wynosi ona 200 kichnięć rocznie na osobę. Jednym z  niewielu naukowych źródeł danych dotyczących kichania są badania czynników alergicznych, które mogą je wywołać. Aby określić średni wskaźnik kichnięć, możemy pominąć wszystkie zbierane przy tej okazji rzeczywiste dane medyczne i  skoncentrować się tylko na osobach z  grupy kontrolnej. Nie podawano im żadnych alergenów; przebywały same w  pomieszczeniu przez 176 sesji trwających po 20 minut 149 . W  sumie w  czasie nieco ponad 58 godzin osoby z  grupy kontrolnej kichnęły cztery razy 150 , co –  przy założeniu, że kicha się wtedy, kiedy się nie śpi –  daje mniej więcej 400 kichnięć rocznie na osobę.