Wąż z Essex - Sarah Perry - ebook + książka

Wąż z Essex ebook

Sarah Perry

3,9

Opis

Na podstawie powieści powstał serial z Claire Danes i Tomem Hiddlestonem.

Londyn, rok 1893. Po śmierci despotycznego męża Cora Seaborne rozpoczyna nowe życie z uczuciem ulgi, ale i głębokiego smutku. Wraz z synem Francisem – chłopcem ekscentrycznym i zamkniętym w sobie – wyjeżdżają ze stolicy z nadzieją, że czyste powietrze i otwarta przestrzeń przyniosą ukojenie. Na miejscu dociera do nich plotka, że mityczny Wąż z Essex, który w przeszłości miał panoszyć się po mokradłach, siejąc śmierć, teraz powrócił do przybrzeżnej parafii Aldwinter. Cora, zapalona naturalistka amatorka, nie ma cierpliwości dla przesądów: jest przekonana, że bestia może się okazać przedstawicielem nieodkrytego dotąd gatunku. Rusza tropem tajemniczego stworzenia.
Wtedy poznaje pastora Williama Ransome’a, który równie nieufnie odnosi się do pogłosek. Jego zdaniem plotki o wężu odciągają mieszkańców od prawdziwej wiary. Jednocześnie Will i Cora budują intensywną relację: choć różni ich absolutnie wszystko, coś ich do siebie nieubłaganie ciągnie, a zarazem od siebie odpycha. Wywrą na siebie wpływ, który dla obojga okaże się zaskoczeniem.
Wąż z Essex jest pochwałą miłości w jej najprzeróżniejszych postaciach.


To powieść, którą trzeba się rozkoszować: błyskotliwe i ujmujące dzieło wyjątkowo utalentowanej autorki.
Sarah Waters

Wąż z Essex mnie zachwycił. To książka tajemnicza, intymna i mądra, wspaniała powieść o mechanizmach życia, miłości i wiary, o nauce i religii, sekretach, tajemnicach oraz skomplikowanych i niespodziewanych zmianach uczuć. Jest tak dobra, że strony powieści wydają się świecić dziwnym blaskiem. Kiedy tylko skończyłam, od razu zaczęłam czytać od początku.
Helen MacDonald

Zastanawiam się, czy gdyby Charles Dickens i Bram Stoker połączyli siły, żeby napisać wielką powieść wiktoriańską, rezultat przewyższyłby Węża z Essex? Nie mam wątpliwości, że Sarah Perry po wydaniu zaledwie dwóch powieści jest dziś w gronie najciekawszych autorek i autorów brytyjskich.
John Burnside



Sarah Perry urodziła się w hrabstwie Essex w 1979 roku. Jej pierwsza powieść After Me Comes the Flood otrzymała nominację do Guardian First Book Award oraz Folio Prize i zdobyła East Anglian Book of the Year Award w 2014 roku. Wąż z Essex stał się bestsellerem, książką roku sieci Waterstones oraz zdobywczynią tytułu książki roku oraz najlepszej prozatorskiej książki roku British Book Awards 2017. Książki Perry są tłumaczone na piętnaście języków. Mieszka w Norwich.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 511

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
3,9 (95 ocen)
33
28
28
5
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
kar17

Całkiem niezła

początek bardzo mi się podobał, był bardzo klimatyczny i wciągający, potem jednak było gorzej, miałam wrażenie że czegoś tam brakuje...
00
Chilim26

Dobrze spędzony czas

Ciekawa historia, niesamowicie klimatyczna, napisana trochę jak XIX-wieczna powieść. Tylko zakończenie nie do końca mi się podobało.
00
Yanadis
(edytowany)

Dobrze spędzony czas

Melancholijna powieść o potrzebie bliskości na tle przemian społecznych epoki wiktoriańskiej. Autorka postanowiła rozprawić się z kilkoma mitami na temat tego okresu, co wyszło jej całkiem zgrabnie. Fabuła oscyluje wokół grupy osób uwikłanych w relacje, których charakter zawieszony jest zazwyczaj w subtelnym niedopowiedzeniu. Mało tu erotyki, przewija się motyw tłumionej seksualności (powieść zdaje się sama narzucać interpretacje w kluczu freudowskim), ważnym tematem jest też przyjaźń i jej granice. Akcja jest powolna, narracja miejscami traci na płynności, a skupienie na detalach świata przedstawionego dodatkowo ten stan rzeczy pogłębia. Myślę, że między innymi dlatego dość łatwo jest się od tego utworu odbić. Mnie ujął swoją czułością i przesyceniem subtelnymi promykami nadziei, do czego przyczyniło się bardzo udane tłumaczenie Adama Zdrodowskiego.
00
kingaroola

Nie polecam

Rozsypane skrawki sztampowych zagrywek literackich niskich lotow, rodem z tanich harlequin’ow.
02

Popularność