Wydawca: W drodze Kategoria: Religia i duchowość Język: polski Rok wydania: 2018

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 25000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 165 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB kup za 1 zł
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka W drodze 03/2018 - Wydanie zbiorowe

Miesięcznik dominikański z 40-letnią tradycją. Pomaga w poszukiwaniu wiary i pogłębianiu życia duchowego. Porusza na łamach problemy współczesności, perspektywę religijną poszerza o tematykę psychologiczną, społeczną i kulturalną.

Opinie o ebooku W drodze 03/2018 - Wydanie zbiorowe

Fragment ebooka W drodze 03/2018 - Wydanie zbiorowe

Wstępniak

Drodzy Czytelnicy,

•••

Roman Bielecki OP

Święty Jan Maria Vianney wszedł podobno któregoś dnia do kościoła w Ars, gdzie był proboszczem, i zobaczył prostego człowieka wpatrującego się nieruchomo w tabernakulum. Zaciekawiony zapytał go, co robi, a w odpowiedzi usłyszał: Nic, patrzę na Boga, a On patrzy na mnie. Ta pobożna i nieco naiwna historyjka doskonale oddaje sens naszej relacji z Panem Bogiem – prostej i pozbawionej zbędnych celebracji. Wydawałoby się, że to nic trudnego, a jednak codzienność pokazuje, że jest zupełnie inaczej: życie duchowe wydaje nam się czymś niezwykle skomplikowanym, niedostępnym, zarezerwowanym dla nielicznych – w domyśle bardziej pobożnych i religijnych od nas. „Oczekujemy od Pana Jezusa konkretnych wskazań, co mamy robić, jakie podejmować praktyki, aby osiągnąć określone cnoty, zasługi, zdolności, dobra duchowe, które nas doprowadzą do Boga. Tymczasem Pan Jezus domaga się od nas nie czegoś, ale nas samych” – pisze o. Włodzimierz Zatorski OSB. Tylko tyle? – myślimy. Niemożliwe. Możliwe. Bo życie duchowe to po prostu życie chrześcijańskie. Każdy z nas je prowadzi, bez względu na to, czy sobie to uświadamiamy, czy nie. To miłosierdzie okazywane bliźnim, wrażliwość na ich potrzeby, Ewangelia w praktyce. Święty Jan napisał: „Kto nie kocha brata, którego widzi, nie może kochać Boga, którego nie widzi” (1 J 4,20). To zdanie miejmy w pamięci, myśląc o swoim życiu duchowym.

Roman Bielecki OP – ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa KUL oraz teologii PAT, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze", mieszka w Poznaniu.

W numerze:

Drodzy Czytelnicy,

Rozmowa w drodze

Cień Marca

Życie duchowe

CO ZROBIĆ, ŻEBY SIĘ ZBAWIĆ?

JESTEM, BO TY JESTEŚ

REQUIEM DLA KOZŁA

CZTERY NOGI DUCHOWEGO STOŁU

Przed konfesjonałem

WRACAJĄC Z ALEKSANDRII

ZOBOWIĄZANI DO MILCZENIA

Męska rzecz

JESTEM TAKI NIEWYLEWNY

CZWARTE PRZYKAZANIE MĘŻCZYZNY

Intrygujące karty Kościoła

ŚWIĘTY TOMASZ SIĘ GOTUJE

Orientacje

ANTY-MIŁOŚĆ

INACZEJ

Felietony

PUSTE SZUFLADY SZYFONIERY

NAJLEPSZY NA ŚWIECIE

APOLOGIA ZAKOPANEGO

IDĄCE PO LINIE

BAJLAGA

Pytania w drodze

ŚWIĘTA KSIĘGA I ŚWIĘTA KSIĄŻKA

Dominikanie na niedziele

KONSERWATOR CZY BUDOWNICZY?

MISJA SYNA BOŻEGO

TRZY ZASADY

WOLNI NIEWOLNICY

Rozmowa w drodze

Cień Marca

•••

W tym miesiącu mija pięćdziesiąt lat od zdławienia przez władze PRL studenckiego buntu wobec systemu komunistycznego, buntu wywołanego przez pierwsze pokolenie Polaków, które dojrzewało po drugiej wojnie światowej.

Z politologiem prof. ANTONIM DUDKIEM rozmawia Dariusz Rosiak

FOT. ARCHIWUM IPN, MARZEC1968.PL

Dariusz Rosiak: Czy Marzec ’68 to była partyjna rozgrywka polityczna, czy zryw społeczny skierowany przeciw władzy?

Antoni Dudek: W sferze społecznej było to dojrzewanie pokolenia urodzonego po drugiej wojnie światowej, ludzi z nowymi aspiracjami, których Władysław Gomułka – ówczesny pierwszy sekretarz KC PZPR – i jego otoczenie nie rozumieli. W polityce natomiast była to chęć dojścia do władzy działaczy wywodzących się ze środowiska Związku Młodzieży Polskiej, którzy po społecznych protestach w 1956 roku zajęli w aparacie władzy niższe stanowiska, a w latach 60. zaczęli się coraz bardziej rozpychać w samej partii komunistycznej. Istniał wśród nich nurt antysemicki, bo dostrzegli, że na partyjnej górze wciąż są obecni towarzysze z „niewłaściwym”, czyli żydowskim pochodzeniem. Odkąd po 1956 roku nastąpiła „polonizacja” partii, tacy towarzysze coraz bardziej kłuli w oczy.

To napięcie pomiędzy dawnymi ZMP-owcami a starymi komunistami żydowskiego pochodzenia podsycali ówczesny minister spraw wewnętrznych Mieczysław Moczar i jego zwolennicy. To oni mówili między innymi, że w aparacie władzy są „liberałowie i kosmopolici”, których trzeba się pozbyć, bo nie wiadomo, czy bardziej są lojalni wobec Polski, czy wobec Izraela.

Gomułka poszedł na współpracę z Moczarem, ale chyba błędem byłoby uważać go za antysemitę?

Zacznijmy od tego, że antysemita nie ożeniłby się z Żydówką, a żona Gomułki właśnie nią była. Po drugie, kiedy on rozpoczynał swoją karierę, ruch komunistyczny był zdominowany przez Żydów, więc nie miałby szans jako antysemita.

Kluczowym momentem zapowiadającym Marzec było przemówienie Gomułki wygłoszone rok wcześniej, w czerwcu 1967 roku na kongresie związków zawodowych.

W związku z zakończoną wojną sześciodniową na Bliskim Wschodzie (agresja Izraela na Egipt, Jordanię i Syrię – przyp. red.) Moczar zasypywał Gomułkę doniesieniami o tym, że niektórzy towarzysze organizują przyjęcia, na których wznosi się toasty za Mosze Dajana – ministra obrony narodowej Izraela – i za sam Izrael. Były może jedno czy dwa takie przyjęcia, ale urosło to do rangi groźnego ruchu i wtedy Gomułka się wściekł.

W swoim wystąpieniu mówił między innymi o „piątej kolumnie” w odniesieniu do ludności żydowskiej w Polsce i choć potem kazał usunąć ten fragment z drukowanej wersji przemówienia, słowa te poszły w świat i uruchomiły kampanię antysemicką – najpierw w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i w wojsku. A Gomułce to czyszczenie bezpieki i wojska z Żydów nie przeszkadzało.

Ale w końcu się zaczęło, a Marzec ’68 bywa czasem określany jako rozgrywka między Gomułką a Moczarem.

Gomułka tolerował działania Moczara do 1968 roku. W którymś jednak momencie nagonka na Żydów wymknęła się spod kontroli. To dlatego podczas wielkiego wiecu poparcia dla partii w Sali Kongresowej zdecydował się wyhamować czystki. W swoim przemówieniu dokonał kategoryzacji Żydów. Owszem, mówił, są źli Żydzi „syjoniści”, „kosmopolici” i ich się chcemy pozbyć, ale są też Żydzi dobrzy – obywatele PRL, którzy nas wspierają, i tych Żydów kochamy. Sala nie była tym zachwycona. Padały okrzyki: „Wiesław, śmielej!”, bo nie brakowało antysemickich nastrojów.

W efekcie działań Gomułki wyrzucono z partii niektórych marcowych agitatorów, a sam Moczar otrzymał „kopniaka w górę”. Przeszedł z MSW do KC PZPR i w konsekwencji stracił autonomię.

Czy Moczarowi chodziło o zajęcie miejsca Gomułki jako pierwszego sekretarza partii?

Na to pytanie nie znamy odpowiedzi. Na pewno chodziło mu o wzmocnienie własnej pozycji, i może liczył na to, że na jakimś zebraniu partyjnym ktoś wstanie i powie: „Towarzysze, przecież towarzysz Wiesław ma żonę syjonistkę”. Trudno powiedzieć, czy potrafił sobie wyobrazić obalenie Gomułki, który miał bardzo silną pozycję i strach przed nim był olbrzymi.

Czy podczas wydarzeń marcowych Gomułka miał realną opozycję wewnątrzpartyjną krytykującą czystki?

Miał, ale słabą. Przeciwni byli mu na przykład przewodniczący Rady Państwa Edward Ochab, a także minister spraw zagranicznych Adam Rapacki. Ochab, widząc, co się dzieje, demonstracyjnie podał się do dymisji, argumentując, że „partia stacza się na pozycje ONR-owskie”. Rapacki protestował przeciwko czystkom antysemickim, oczywiście w wąskim kręgu. W efekcie stracił stanowisko z końcem 1968 roku.

Postawiła się też redakcja tygodnika „Polityka”, która nie chciała drukować zleconych przez Komitet Centralny tekstów o antysemickiej wymowie. Mieczysław Rakowski, ówczesny redaktor naczelny, omal nie przypłacił tego utratą stanowiska.

Półtora roku po Marcu rzeczywiście następuje zmiana w społeczeństwie i samej partii.

Marzec z pewnością zbudował atmosferę oczekiwania na zmianę. Mówiłem o „Polityce”. Wiemy, że ludzie z tego środowiska pielgrzymowali przed grudniem 1970 roku do robiącego karierę polityczną w Katowicach Edwarda Gierka. Mieli nadzieję, że mniej siermiężny od Gomułki Gierek zastąpi go na stanowisku pierwszego sekretarza partii. Niewiele wiemy na temat tego, co dokładnie się działo w elitach władzy w 1969 roku i w pierwszej połowie 1970 roku, ale są poszlaki wskazujące na nasilające się nastroje wyczekiwania na odejście Gomułki.

Następcą Gomułki musiał być Gierek?

To była decyzja Moskwy. Gdyby Moskwa powiedziała, że to ma być Moczar, to zapewne tak by się stało. Ale on z różnych powodów był mniej strawny dla Sowietów – zwłaszcza ze względu na swoje nacjonalistyczne odchylenie. Gierek natomiast był popularny w Moskwie. Niektórzy historycy wiążą to z tym, że pracował dla rosyjskich służb na Zachodzie, choć nie ma na to twardych dowodów.

Polityka to tylko jedna z płaszczyzn wydarzeń marcowych, druga to sfera społeczna. Mówił pan, że był to zryw pokolenia ludzi, którym ta gomułkowska Polska nie wystarczała.

Wąskiej grupie aktywistów ze środowiska tzw. komandosów, do którego należeli między innymi Adam Michnik czy Barbara Toruńczyk, mogło chodzić o zmianę systemu politycznego. Oczywiście nie na demokrację czy kapitalizm. To była wizja reformy socjalizmu.

Nazywano ich „komandosami”, bo robili „desanty” na legalne spotkania organizowane na przykład przez przybudówkę partyjną Związek Młodzieży Socjalistycznej i przejmowali dyskusję. Zadawali niewygodne pytania, wygłaszali jakieś deklaracje. Na przykład podczas spotkania poświęconego walce Związku Radzieckiego o pokój na świecie oni pytali o zbrojną interwencję na Węgrzech w 1956 roku albo o mord polskich oficerów w Katyniu, o którym przecież wtedy się nie mówiło.

„Komandosi” wywodzili się z drużyny harcerskiej tzw. walterowców?

To była partyjna drużyna harcerska nazwana tak od pseudonimu generała Karola Świerczewskiego „Waltera” – ikony Ludowego Wojska Polskiego. Drużynę tworzył w latach pięćdziesiątych między innymi Jacek Kuroń.

Spora część „komandosów” to dzieci członków aparatu partyjnego.

Nie przesadzajmy, tylko kilkanaście osób. Na przykład ojciec Adama Michnika był cenzorem, potem redaktorem w wydawnictwie „Książka i Wiedza”. To nie było wysokie stanowisko, najwyżej średni szczebel aparatu władzy.

Nie wolno popadać w jedną z dwóch skrajności: nie wszyscy „komandosi” byli dziećmi komunistycznych aparatczyków, ale pewna ich część rzeczywiście z takich rodzin pochodziła.

Większość z nich uważała się za komunistów?

Na pewno Michnik. Mówił o tym w słynnym wywiadzie udzielonym francuskiemu aktywiście Danielowi Cohn-Benditowi w 1988 roku. Jako komunista protestował przeciwko partyjnym wypaczeniom ideologii marksistowskiej.

Jednak większość nie miała tak skrystalizowanych poglądów politycznych.

„Komandosi” to nie była partia polityczna, tylko środowisko młodych ludzi kontestujących rzeczywistość. I każdy to robił na swój sposób. Jednym się nie podobało dławienie wolności słowa, innym przerost biurokracji. Jedni uważali, że trzeba szukać porozumienia z Kościołem, inni byli zadowoleni, że Gomułka tępi prymasa Stefana Wyszyńskiego, bo katolicyzm to jest średniowiecze i nie ma na to miejsca we współczesnym społeczeństwie.

Punktem zapalnym wydarzeń była premiera Dziadów w warszawskim Teatrze Narodowym. Przedstawienie reżyserowane przez Kazimierza Dejmka na podstawie dramatu Adama Mickiewicza przygotowane na rocznicę rewolucji październikowej staje się zarzewiem buntu.

Od premiery krążą plotki, że to, co się dzieje na scenie teatru, to antysowiecki manifest.

Mnie w tym wszystkim najbardziej dziwi, że Dejmkowi w ogóle pozwolono za pomocą Dziadów uczcić 60. rocznicę rewolucji październikowej. Dejmek użył następującej argumentacji: trzeba pokazać Polakom, że obecne stosunki polsko-radzieckie to jest zupełnie coś innego niż stosunki polsko-rosyjskie za czasów caratu. Po czym zrobił spektakl w aurze mocno religijnej. Jedna z najsłynniejszych plotek głosiła, że w trakcie premiery Gustaw Holoubek grający Konrada miał podejść do sowieckiego ambasadora i trzęsąc łańcuchami, powiedzieć: „Spektakl trwa!”. Nic takiego oczywiście nie miało miejsca, ale plotka poszła. Ta fala dotarła do Zenona Kliszki, który był wtedy drugą osobą w państwie, i ponoć nawet do samego Gomułki. Obaj zdecydowali, że należy ograniczyć liczbę przedstawień, a potem zdjąć spektakl. Dla młodzieży był to kolejny dowód na to, że dokręcanie śruby postępuje. To wszystko było, moim zdaniem, politycznie korzystne dla środowiska „komandosów”, któremu zaczęło dokuczać poczucie, że ze swoimi fascynacjami marksistowskimi jest wyizolowane ze społeczeństwa. A tu nagle pojawiła się okazja, by nie tylko bronić czystości Marksa, ale też przy okazji wierszy Mickiewicza.

Po ostatnim przedstawieniu w styczniu 1968 roku następuje przemarsz studentów pod pomnik Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu, milicja interweniuje, zatrzymuje kilkadziesiąt osób, potem Adam Michnik i Henryk Szlajfer – studenci Uniwersytetu Warszawskiego – udzielają wywiadu korespondentowi „Le Monde” o przebiegu demonstracji.

I wtedy władze usuwają ich z uczelni za donos do zachodnich mediów. Spontanicznie powstaje ruch protestu przeciwko decyzji podjętej z pogwałceniem autonomii uczelni. Udaje się zebrać ponad tysiąc podpisów nie tylko w Warszawie, ale też na przykład we Wrocławiu.

Na ile słuszna jest obiegowa opinia, że Marzec ’68 to był ruch studencki, a robotnicy nie brali w nim udziału, stając po stronie partii?

Robotnicy, w rozumieniu wielkich zakładów przemysłowych, rzeczywiście się nie przyłączyli do protestów. Nie było żadnych strajków. Ale w latach 90. historycy ustalili na podstawie dokumentów milicji i SB, że wśród demonstrantów zatrzymanych w Warszawie i innych miastach najliczniejszą grupą wcale nie byli studenci, tylko właśnie młodzi robotnicy. Co więcej, większość wydarzeń Marca ’68 miała wprawdzie miejsce w ośrodkach uniwersyteckich, ale protesty przetoczyły się też na przykład przez Tarnów czy Radom. Tam nie było uniwersytetów, ale byli młodzi robotnicy i szkoły średnie.

A jak rozumieć wiece w zakładach pracy, w trakcie których robotnicy ponoć wspierali kampanię partii?

Opowieści o tym, że wśród aktywistów partyjnych bijących studentów na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego kablami i pałkami byli robotnicy, którzy spontanicznie wsparli partię, należy potraktować jako bajki. Może i trafił się jakiś robotnik awansowany na sekretarza partii, ale w większości byli to ludzie z tak zwanej kadry zarządzającej, związanej z ORMO (Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej – przyp. red.), a także oficerowie polityczni Wojska Polskiego. Podobnie to wyglądało na masówkach, na których potępiano studentów i syjonistów, co można zobaczyć na nielicznych filmach, które się zachowały: tłum ponurych ludzi, którym wetknięto w ręce jakieś transparenty, nie ma tam żadnego entuzjazmu, żadnej temperatury. Trzeba było pójść, bo jeśli się nie pójdzie, to nie dadzą premii albo wyrzucą z pracy. Postoję, ktoś tam coś pokrzyczy, skończy się i pójdę do domu. Taka, moim zdaniem, była postawa większości robotników i większości społeczeństwa.

A co ludzie myśleli o tym, co się dzieje?

Część uważała, że młodzieży się przewróciło w głowie. Starsi Polacy pamiętali, w jakiej biedzie żyli zaraz po drugiej wojnie światowej, i na nich propaganda Gomułki w pewnym stopniu działała. Ale to nie powód, żeby łapać za kabel i bić młodych ludzi, którzy nie potrafią docenić, jak teraz mają dobrze.

Jakie było pokolenie Marca ’68?

Kompletnie nie trawiło przekazu, który płynął od Gomułki. On miał obsesję porównywania wszystkiego z okresem przedwojennym. Godzinami cytował jakieś dane, które miały wykazać, że Polakom żyje się o niebo lepiej niż przed drugą wojną światową. Tych młodych ludzi kompletnie to nie interesowało, bo oni nie porównywali się z Polską przedwojenną, tylko z powojennym Zachodem, który jawił im się jako niewyobrażalny dobrobyt. To był też czas, kiedy z Zachodu docierały do Polski pewne nowinki, na przykład muzyka „bigbitowa”, jak ją nazywano. Pamiętamy szał na koncercie Rolling Stonesów w 1967 roku w warszawskiej Sali Kongresowej.

Nawiasem mówiąc, zastanawiałem się, dlaczego w ogóle do niego doszło. Świetnie wyjaśnia to Karolina Bittner w znakomitej książce Partia z piosenką, piosenka z partią. PZPR wobec muzyki rozrywkowej, wydanej ostatnio przez IPN. Ten koncert to był eksperyment. Nie udał się, władze uznały, że szalejące tłumy to jednak katastrofa, i przyjazdy wstrzymano, choć wcześniej myślano o sprowadzeniu Beatlesów i innych zespołów. Zyski finansowe z tych koncertów nie rekompensowały strat politycznych.

Inne ważne zjawisko to obchody tysiąclecia państwa polskiego organizowane w kontrze do wielkich uroczystości religijnych tysiąclecia chrztu Polski zarządzonych przez prymasa Wyszyńskiego. Przed Marcem setki tysięcy Polaków, w tym młodych ludzi, zbierały się na milenijnych uroczystościach. Wszyscy widzieli, jak władza manipuluje społeczeństwem, jak utrudnia obchody, jak aresztuje kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która jeździła po całym kraju, jak zmienia trasy jej przejazdu, a w dniach wizytacji obrazu organizuje wycieczki czy mecze. Rozumieli, że to jest jakieś oszustwo.

W którym momencie działania władzy przekształcają się w kampanię antysemicką?

Bardzo szybko. W piątek 8 marca odbywa się manifestacja w obronie studentów relegowanych z Uniwersytetu Warszawskiego, a w poniedziałek ukazuje się w „Słowie Powszechnym” pierwszy artykuł o „syjonistach”. I rusza lawina, co wyraźnie pokazuje, że wszystko to było wcześniej przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Obrony Narodowej i warszawską organizację partyjną. Formalnie Gomułka w tym nie uczestniczył, gdyż 8 marca nie było go w Polsce. Prawdopodobnie koordynował to Moczar.

Na ile przeciętni Polacy podpisywali się pod kampanią antysemicką?

Nie ma wiarygodnych badań socjologicznych, które pozwoliłyby to określić. Większość milczała, ale jakaś część na pewno wsparła kampanię. Antysemityzm był i jest obecny w polskim społeczeństwie. Wtedy był o tyle bardziej obecny, że przedmiot tej nienawiści rzeczywiście istniał: Żydzi wciąż jeszcze zajmowali wysokie stanowiska w aparacie władzy. W wyniku „kampanii antysyjonistycznej” w 1968 roku doszło do ponad 400 zmian na wysokich stanowiskach – zwolnieni zostali wiceministrowie, dyrektorzy, redaktorzy naczelni, prezesi itd. A jeśli nie można było komuś udowodnić żydowskich korzeni, to mu się przyklejało łatkę „poplecznika syjonizmu”. I czasami to działało.

Czy ta większość milczała także wtedy, gdy ludzi zmuszono do emigracji? 13 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia musiało wyjechać z ojczyzny.

Byli tacy, którzy protestowali, i tacy, którzy się z tego cieszyli. To jest odzwierciedlenie stosunku Polaków do Żydów w czasie wojny, z tym że wtedy za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci, więc trudniej było im pomagać. W 1968 roku pomaganie Żydom groziło co najwyżej końcem kariery zawodowej.

Kto wspierał Żydów?

Znajomi, przyjaciele. Ale byli też ludzie, którzy wykorzystywali kłopoty Żydów. Emigranci wyprzedawali swój majątek, bo na warszawski Dworzec Gdański szli z jedną walizką. Można było od nich kupić szafę za godziwą cenę albo wykorzystać okazję, bo przecież musieli ją sprzedać, nawet za bezcen.

Kościół był krytyczny wobec władzy, ale znamienne, że list protestacyjny wysłany do władz przeciwko użyciu siły wobec studentów był znacznie ostrzejszy w tonie od tekstu odczytywanego z ambon w kościołach – „Słowa Episkopatu o bolesnych wydarzeniach”. Kościół dystansował się do kampanii antysemickiej, ale nie było też żadnej zorganizowanej akcji pomocy Żydom z jego strony. Po pierwsze dlatego, że był w nim obecny antysemityzm, a po drugie – prymas Wyszyński i niektórzy biskupi mieli poczucie, że Gomułka przy okazji rozprawia się z partyjnymi stalinowcami, którzy kiedyś gnębili Kościół. Więc kara im się należy. Dla wielu ludzi Kościoła to były porachunki czerwonej mafii, od której lepiej się trzymać z daleka.

Piękną kartę zapisał w tym okresie Katolicki Uniwersytet Lubelski, który przyjmował dziesiątki studentów zwalnianych z innych uczelni. Decyzje o ich przyjęciu podejmował późniejszy rektor uczelni, wybitny filozof, a równocześnie jeden z najważniejszych agentów SB w polskim Kościele, dominikanin ojciec Mieczysław Krąpiec, pseudonim „Józef”.

To tylko pokazuje, jak skomplikowana i wielowątkowa jest współczesna historia Polski.

Czego uczy Marzec ’68 nas, Polaków żyjących pięćdziesiąt lat później?

Pierwsza lekcja jest taka, że każde młode pokolenie ma swoje aspiracje i albo politycy umieją te aspiracje zaspokoić, albo czeka ich bunt społeczny. Dziś mamy oczywiście bardziej elastyczny system niż w 1968 roku, więc bunt nie pojawia się tak często i nie przybiera tak drastycznych form jak wtedy. Każdy może teraz wyjechać za granicę i żyć gdzie indziej. Albo zagłosować na radykalną partię, jak zrobiło wielu młodych Polaków w 2015 roku.

Druga lekcja jest taka, że ludźmi łatwo jest manipulować. Jakaś część Polaków wchłonęła ten marcowy osąd i naprawdę uwierzyła, że powodem ich nieszczęść są Żydzi. Do dzisiaj to powraca. Rozmawiamy w apogeum konfliktu wywołanego nowelizacją ustawy o IPN. Część ludzi na prawicy naprawdę wierzy, że kłopoty międzynarodowe Polski to wynik spisku niemiecko-żydowskiego, którego celem jest rzucenie nas znowu na kolana. Takie zachowania przypominają nam o Marcu ’68.

Antoni Dudek – ur. 1966, politolog i historyk, doktor habilitowany, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Pamięci Narodowej, zajmuje się najnowszą historią Polski, autor i współautor kilkunastu książek, ostatnio wydał "Reglamentowana rewolucja. Rozkład dyktatury komunistycznej w Polsce 1988?1990", mieszka w Warszawie.

Dariusz Rosiak – ur. 1962, dziennikarz radiowy i prasowy, autor "Raportu o stanie świata" w radiowej Trójce; przez wiele lat był związany z "Rzeczpospolitą", gdzie publikował w dodatku "Plus Minus"; autor książek: "Oblicza Wielkiej Brytanii" (2001), "Żar. Oddech Afryki" (2010) oraz "Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszinkela" (2013). W ubiegłym roku wydał "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan".

Życie duchowe

CO ZROBIĆ, ŻEBY SIĘ ZBAWIĆ?

•••

W życiu duchowym istotne jest to, kim się stajemy, a czyny i nasze praktyki są jedynie narzędziami na drodze rodzenia się do prawdziwego życia.

pokusa etapów

FOT. FRANK MCKENNA / UNSPLASH.COM

Włodzimierz Zatorski OSB

Duchowość kojarzymy zazwyczaj z pytaniem o to, co należy robić, żeby się zbawić. Takie pytanie postawił Panu Jezusowi bogaty młodzieniec: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Mk 10,17). Pan Jezus wskazał mu przykazania, przy czym wymienił jedynie te, które były zapisane na drugiej tablicy: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę (Mk 10,19). Kiedy ten z kolei powiedział: „Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości” (Mk 10,20), usłyszał w odpowiedzi: „Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!” (Mk 10,21). „Nie było go jednak na to stać, miał bowiem wiele posiadłości” (Mk 10,22).

Tylko bądź

Ta scena dobrze ilustruje zasadniczy problem życia duchowego: oczekujemy od Pana Jezusa konkretnych wskazań, co mamy robić, jakie podejmować praktyki, aby osiągnąć określone cnoty, zasługi, zdolności, dobra duchowe, które nas doprowadzą do Boga. Tymczasem Pan Jezus domaga się od nas nie czegoś, ale nas samych. „Sprzedaj wszystko” oznacza: wyzbądź się wszelkich zabezpieczeń i zawierz Mi w dalszej drodze. Nie daje nam konkretnego planu, nie wyznacza kolejnych stopni czy etapów doskonałości, ale każe się skoncentrować na zawierzeniu, całkowitym oddaniu Mu siebie. Rozumiane w ten sposób życie duchowe to żywa więź osobowa z Chrystusem, bycie Jego uczniem.

Nieco inną odpowiedź daje Pan Jezus uczonemu w Piśmie, który zadał Mu prawie identyczne pytanie: „Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Łk 10,25). „Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?” – mówi Jezus (Łk 10,26). Kiedy ten wskazał na przykazanie miłości Boga i bliźniego, Jezus pochwalił tę odpowiedź i zalecił: „Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył. Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: »A kto jest moim bliźnim?«” (Łk 10,28 i nast.).

Zauważmy, że w pytaniu o bliźniego w istocie chodziło o to, wobec kogo obowiązuje go przykazanie miłości. W odpowiedzi usłyszał przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, w której Pan Jezus na końcu odwraca jego pytanie: „Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?” (Łk 10,36). W ten sposób wskazał, że najważniejsze jest to, kim się stajemy, a nasze czyny i praktyki są jedynie narzędziami na drodze rodzenia się do życia prawdziwego. Bardzo wyraźnie mówi o tym znana sentencja soborowa, którą lubił powtarzać Jan Paweł II: „Człowiek, będąc jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego” (KDK 24).

Aby prawdziwie stać się sobą i osiągnąć pełnię człowieczeństwa, trzeba ze swojego życia uczynić bezinteresowny dar. Stajemy się wówczas bliźnimi dla drugiego, co w kontekście innej wypowiedzi Pana Jezusa wprowadza nas w żywą relację z Nim samym: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Żeby nie było żadnych wątpliwości co do Jego solidarności z „bratem najmniejszym”, podaje tę samą zasadę od strony negatywnej: „Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili” (Mt 25,45).

Kiedy zatem pytamy o duchowość, pytamy w istocie o to, kim jesteśmy w naszej relacji do innych, co w perspektywie Ewangelii jednocześnie wskazuje na to, kim jesteśmy w relacji do Jezusa. Nasza duchowość mówi nam, kim naprawdę jesteśmy, czyli właściwie kim jesteśmy w naszym sercu. W tym miejscu trzeba wyjaśnić samo pojęcie serca. Niestety, w ostatnich wiekach zmieniło ono swoje znaczenie i zostało sprowadzone do centrum uczuć. Natomiast w Biblii i u ojców Kościoła ma ono głębsze znaczenie. W Katechizmieczytamy: „Serce jest mieszkaniem, w którym jestem, gdzie przebywam (według wyrażenia semickiego lub biblijnego: gdzie »zstępuję«). Jest naszym ukrytym centrum, nieuchwytnym dla naszego rozumu ani dla innych; jedynie Duch Boży może je zgłębić i poznać. Jest ono miejscem decyzji w głębi naszych wewnętrznych dążeń. Jest miejscem prawdy, w którym wybieramy życie lub śmierć. Jest miejscem spotkania, albowiem nasze życie, ukształtowane na obraz Boży, ma charakter relacyjny: serce jest miejscem przymierza” (KKK 2563).

Zwróćmy uwagę, że w wykładzie nauki moralnej przedstawionej najpełniej w Kazaniu na górze Pan Jezus koncentruje się na tym, co się dzieje w sercu człowieka i uważa to za rozstrzygające o wartości czynu. Jeżeli skupimy się tylko na niezmiernie ważnej nauce zawartej w błogosławieństwach, to określenia typu: „błogosławieni ubodzy w duchu”, „błogosławieni cisi”, „błogosławieni, którzy się smucą”, „błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”, „błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was” nie są dla ludzi żadnym szczęściem. „Błogosławieni” to polskie tłumaczenie słowa makarioi, czyli szczęśliwi szczęściem wynikającym z bliskości Boga. Skoro Pan Jezus używa w tych stwierdzeniach czasu teraźniejszego, i to w odniesieniu do nieszczęść, jakich owi błogosławieni doznają, może mieć na myśli jedynie to, co się dzieje w głębi serca, miejscu naszego spotkania z Bogiem. W kontekście zwykłego doświadczenia trudno byłoby komukolwiek wytłumaczyć, że jest szczęśliwy, doświadczając nieszczęścia, smutku, niesprawiedliwości, prześladowania.

Owoce poznania

O naszej duchowości rozstrzyga to, kim jesteśmy w relacji do Boga, co zasadniczo objawia się i weryfikuje szczególnie w naszej relacji do bliźnich. Tak ujęta duchowość ma charakter uniwersalny, bo odnosi się do każdego człowieka. Może być duchowość pozytywna, gdy stajemy się bliscy Bogu przez miłosierdzie wobec innych, lub negatywna, gdy stajemy się obojętni, a nawet wrogo nastawieni, co wskazuje na diabelską duchowość.

Warto zwrócić uwagę na to, że Pan Jezus, mówiąc o sądzie ostatecznym, a także o błogosławieństwach, nie wskazuje żadnego kryterium zewnętrznego określającego człowieka. Nie mówi na przykład tylko o Żydach czy o swoich uczniach, czyli chrześcijanach, ale zwraca uwagę na to, kim człowiek się staje przez swoje czyny w relacji do innych i do Niego. Na sądzie ostatecznym ludzie się dziwią, że coś uczynili lub czegoś nie uczynili dla Jezusa, bo sobie z tego nie zdawali sprawy. Tymczasem On utożsamia się z każdym najmniejszym bez dodatkowego dookreślenia: Żyd, chrześcijanin… Nie przypadkiem, odpowiadając na pytanie: „Kto jest moim bliźnim?”, na bohatera przypowieści wybrał Samarytanina, który był wrogiem Żyda. Chciał w ten sposób podkreślić, że bliźnimi stajemy się przez okazane miłosierdzie, a nie przez pochodzenie lub przynależność narodową czy religijną.

Jednoznacznie powiedział o tym także w Kafarnaum, gdy przyszła do niego delegacja rodziny wraz z Matką: „»Któż jest moją matką i którzy są braćmi?«. I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: »Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką«” (Mk 3,33–35).

Każdy prowadzi jakieś życie duchowe, czyli określa swoją relację do Boga, dobrze lub źle, niezależnie od tego, czy sobie z tego zdaje sprawę, czy nie, czy tego chce, czy nie.

Oczywiście interesuje nas duchowość pozytywna, prowadząca do bliskości z Bogiem i udziału w Jego życiu, czyli w królestwie Bożym. O tym rozstrzyga wypełnienie Jego przykazań, co się właściwie sprowadza do przykazania miłości w jego trzech wymiarach: miłość Boga, miłość bliźniego i siebie samego. Bez miłości nic nie ma wartości, co jednoznacznie wypowiedział św. Paweł w pierwszych trzech wersetach Hymnu o miłości:

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i wiarę miał tak wielką, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał – byłbym niczym. I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic mi nie pomoże (1 Kor 13,1–3).

Apostoł wymienia tutaj największe cnoty duchowe, a także dary Ducha Świętego, które możemy otrzymać lub zdobyć, tyle że bez miłości są one martwe, nie dają nam udziału w życiu prawdziwym, czyli w królestwie Bożym. Zatem samo zdobywanie cnót, choćby najwyższych, nie daje nam udziału w życiu Boga. Daje je tylko miłość.

Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy kto miłuje, narodził się z Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością (1 J 4,7 i nast.).

Jak jednak rozpoznać, czy kroczymy drogą miłości, czyli drogą życia? Święty Paweł w Hymnie o miłości wymienia znaki rozpoznawcze miłości prawdziwej:

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma (1 Kor 13,4–7).

Wymienione cechy miłości harmonizują z „owocami Ducha”, a przez zaprzeczenie odnoszą się do tego, co „rodzi się z ciała”. Na ten temat pisał św. Paweł w Liście do Galatów, przeciwstawiając życie według ducha życiu według ciała. Poznajemy je po owocach. W odniesieniu do ciała pisze:

Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, bałwochwalstwo, czary, nienawiść, spory, zawiść, gniewy, pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą (Ga 5,19–21).

Natomiast o życiu według ducha mówią owoce: „Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa” (Ga 5,22 i nast.). Należałoby tu jeszcze dodać przebaczenie, pokorę, wdzięczność i wytrwałość, które św. Paweł wymienia, mówiąc o zasadach życia braterskiego we wspólnocie chrześcijańskiej (por. Ef 4 i Kol 3). Owoce są bowiem obiektywnym miernikiem autentycznego życia. Pan Jezus kilka razy mówi o tym w ewangeliach.

Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta (Łk 6,44–45).

Doskonalsza doskonałość

W nauce o duchowości wyróżnia się trzy etapy wzrostu duchowego: oczyszczenie, oświecenie i zjednoczenie. Niewątpliwie wyrażają one postęp na drodze duchowej. Ale czy oznaczają kolejne pułapy? I czy jeśli ktoś osiągnął etap oświecenia, to znaczy, że ma za sobą oczyszczenie? A może są to raczej pewne wymiary życia, które występują u człowieka jednocześnie, o ile w ogóle je osiągnął? Poza tym trudno rozpoznać te etapy u ludzi o całkiem odmiennych osobowościach, charakterze, wrażliwości itd. Największy problem związany z myśleniem o etapach życia duchowego polega na tym, że traktujemy je jako stopnie ku większej doskonałości: oświecenie jest wyższym etapem od oczyszczenia, a zjednoczenie wyższym niż oświecenie. Zaraz więc pojawia się pytanie: A ja na jakim jestem etapie? Czy wyżej niż inni, a może niżej? Pokusa takiego myślenia jest ogromna i prowadzi do tragedii w życiu duchowym. Wystarczy spojrzeć na przypowieść o faryzeuszu i celniku w świątyni. Faryzeusz modlił się słowami: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam” (Łk 18,11–12).

Pan Jezus nie podważył tego, że faryzeusz skrupulatnie wypełniał przykazania i Prawo i że był bardziej gorliwy niż inni. Stwierdził jednak, że nie został on przez Boga wysłuchany, ponieważ „Każdy, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony” (Łk 18,14). Ewagriusz z Pontu w swojej nauce o ośmiu duchach zła na siódmym miejscu wymienia próżną chwałę. Jest ona szczególnie groźna dla ludzi pobożnych, którzy osiągnęli już pewną doskonałość życia duchowego. Pojawia się jako chęć potwierdzenia, że jesteśmy wybrani i lepsi od innych, tak jak ów faryzeusz z przypowieści. Ulegając tej pokusie, upadamy niżej niż punkt, z którego wyszliśmy – uczą mnisi. Myślenie porównawcze jest w życiu duchowym bardzo niszczące. Dowiedział się o tym na przykład św. Piotr, któremu Pan Jezus powierzył prowadzenie Kościoła, mówiąc: „Paś owce moje!” (J 21,17), i przepowiedział, jaką śmiercią uwielbi Boga. Zaraz po tym ważnym dialogu Piotr spojrzał na Jana i zapytał: „Panie, a co z tym będzie?” (J 21,21). Jak pamiętamy, Jan był jedynym uczniem, który pozostał przy swoim Mistrzu do końca, aż do Jego śmierci na krzyżu. W odpowiedzi usłyszał: „Jeżeli chcę, aby pozostał, aż przyjdę, co tobie do tego? Ty pójdź za Mną!” (J 21,22).

Bóg ma wobec każdego człowieka swój plan, dlatego nie ma sensu porównywanie się z innymi czy zamartwianie się o ich los. Jeżeli widzimy potrzebę u drugiego, to powinniśmy mu pomóc, ale jego los należy do Boga i zależy od jego osobistych wyborów. My zaś mamy się skoncentrować na tym, by pójść za Jezusem.