Wydawca: W drodze Kategoria: Religia i duchowość Język: polski Rok wydania: 2018

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 25000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 166 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB kup za 1 zł
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka W drodze 02/2018 - Wydanie zbiorowe

Miesięcznik dominikański z 40-letnią tradycją. Pomaga w poszukiwaniu wiary i pogłębianiu życia duchowego. Porusza na łamach problemy współczesności, perspektywę religijną poszerza o tematykę psychologiczną, społeczną i kulturalną.

Opinie o ebooku W drodze 02/2018 - Wydanie zbiorowe

Fragment ebooka W drodze 02/2018 - Wydanie zbiorowe

Wstępniak

Drodzy Czytelnicy,

•••

Roman Bielecki OP

chyba każda para, która zawiera sakrament małżeństwa, myśli o wspólnym życiu, szczęśliwej miłości, rodzinie i dzieciach. Komplikacje pojawiają się później. Dla niektórych dalsza droga razem staje się ciężarem ponad siły, dlatego decydują się na rozstanie z wszystkimi jego konsekwencjami – także kościelnymi. Ewentualny nowy związek uniemożliwia przystępowanie do komunii świętej; niesakramentalni, o ile przychodzą do kościoła, wiedzą o tym wszystkim aż za dobrze. Choć słyszą, że nie są wykluczeni ze wspólnoty wierzących, to słowa, które padają z ambony, zwyczajnie ich przygniatają. Postrzegają siebie jako gorsze dzieci Boga, stojące co najwyżej w progu Jego domu. Pewnie dlatego wielu z taką nadzieją przyjęło ogłoszoną dwa lata temu papieską adhortację Amoris laetitia, w której jest między innymi mowa o rozeznaniu sytuacji nieregularnych i ewentualnym dopuszczeniu par żyjących w powtórnych związkach do pełnego uczestnictwa w spowiedzi i Eucharystii.

Oczywiście jest też druga strona tego medalu. Bo z teologicznego punktu widzenia propozycje papieża rodzą pytania o spójność doktryny, dotychczasową praktykę sakramentalną i rozumienie tego, czym jest nierozerwalność małżeństwa.

Sakrament, jak podkreślają duszpasterze, to sposób, w jaki Bóg postanowił się zbliżyć do człowieka. Sposób istotny, choć nie jedyny. W tej trwającej od dwóch lat dyskusji jest wiele zmiennych. Piszemy o nich w tym numerze miesięcznika. Sami szukając odpowiedzi na to, jak pomóc rozwiedzionym, nie negując nauki Kościoła, a jednocześnie nie zapominając o słowach Chrystusa: „Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mt 9,12).

Roman Bielecki OP – ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa KUL oraz teologii PAT, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze", mieszka w Poznaniu.

W numerze:

Drodzy Czytelnicy,

Rozmowa w drodze

KAŻDY MA JAKIEŚ ZAKAMARKI

Życie po rozwodzie

NOWA WRAŻLIWOŚĆ KOŚCIOŁA?

STADO WIE, DOKĄD MA IŚĆ

NIE STRZELAĆ DOKTRYNĄ DO GRZESZNIKÓW

ZACHĘTA DO ROZEZNANIA

ŁÓDECZKA ZA BURTĄ

Przed Wielkim Postem

SZTUKA PATRZENIA W SIEBIE

RECYDYWA IDZIE DO SPOWIEDZI

ILE RAZY?

Intrygujące karty Kościoła

NIENAWIŚĆ DO GROBOWEJ DESKI

Kiedy się modlisz

PORWANI PRZEZ SŁOWO

Orientacje

SZTUKA UWAŻNOŚCI

NASZE ŻYCIE NIE NALEŻY DO NAS...

Felietony

OSTATNIE TAKIE TRIO

KLUCZE (DO) PAPIEŻA - CIĄG DALSZY

NIEUCHWYTNY SMAK

ĆMOK

A JA GO LUBIĘ

Pytania w drodze

OCZY BY JADŁY

Dominikanie na niedziele

RĘKA NIEWOLNICY

OPOWIEŚĆ O ZWYCIĘSTWIE

SIŁA ZE SŁABOŚCI

PRÓBA

Rozmowa w drodze

KAŻDY MA JAKIEŚ ZAKAMARKI

•••

Szkoda mi wszystkich niewysłuchanych w porę historii o Zagładzie. Co dzień budzę się z pytaniem, co robiłam przez pięćdziesiąt lat swojego życia? Trzeba chodzić, pytać, dopóki świadkowie żyją i mogą opowiedzieć.

Z ANNĄ BIKONT, autorką książki "Sendlerowa. W ukryciu", rozmawia Paulina Wilk

FOT. ZGRZEMBSKA JANINA ARCHIWUM / EAST NEWS

Paulina Wilk: Kim jest dla pani Irena Sendler?

Anna Bikont: Bohaterską kobietą, która ratowała Żydów.

Bohaterstwo jest elementem realnego życia czy czymś symbolicznym, z innego porządku?

Nieraz w życiu spotykałam bohaterów. Na przykład Jacka Kuronia, Marka Edelmana, ale i wcześniej różne osoby, w domu moich rodziców. Zawsze więc miałam poczucie, że bohaterowie są blisko, na wyciągnięcie ręki, że to realni ludzie. W przypadku Sendlerowej słowo „bohaterka” przychodzi mi do głowy natychmiast.

Co się złożyło na jej bohaterstwo?

Postawienie sobie za cel w czasie wojny, że będzie ratowała Żydów. To było dla niej najważniejsze. I jednocześnie najtrudniejsze. Bo nie tylko niosło ze sobą ryzyko śmierci, ale też stawiało ją poza nawias społeczeństwa. Sendlerowa nigdy potem nie poradziła sobie z tym, ile złego w czasie wojny usłyszała od Polaków o Żydach. I po latach czuła, że gdy tylko w rozmowie pojawiał się wątek żydowski, po drugiej stronie wyrastał mur. Bohatersko skazała się więc na samotność i strach. Na wyobcowanie, na ukrywanie. Bo przecież przed znajomymi, nawet przed dziećmi zatajała to, że jej mąż – Adam Celnikier – jest Żydem, którego ona uratowała z getta. Jak to jest – ukryć przed własnymi dziećmi najważniejszą chyba rzecz, jaką się zrobiło? Pomogła mu wyjść z getta, znajdowała kolejne mieszkania, a gdy był donos na niego i znajomego, poszła na posterunek policji, by dwóch Żydów, w tym Celnikiera, wykupić! Sendlerowa ryzykowała dla niego życie i nikomu o tym nie opowiadała.

Dlaczego?

Bała się.

Czy bohaterstwo wyklucza strach, czy istnieje pomimo niego? Po wojnie Sendlerowa bała się też zostawać sama w mieszkaniu, dręczyły ją wizje gestapowców wchodzących drzwiami, oknami…

Byli ludzie, którzy w czasie wojny działali wręcz fantastycznie, bez lęku. I Sendlerowa chyba do nich należała. Była zdeterminowaną buntowniczką, robiła swoje. Ten strach – nieobecny lub tłumiony – wyszedł z niej dopiero później. I był związany z Żydami. Po marcu 1968 roku mówiła do przyjaciółki: „Zakładamy nową Żegotę”, telefonowała do Żydów, których kiedyś pomagała ratować, i zapewniała, że będzie ich przechowywać. A w 2001 roku bała się, że jej wnuczka nie zostanie dopuszczona do matury, jeśli szkoła się dowie, że dziadek był Żydem. Nie mam zbyt dobrego zdania o PRL i Polsce współczesnej, ale jej lęk był zdecydowanie nadmiarowy. Potęgował się z czasem, bo była z nim sama. Wciąż się kryła.

W książce wykazuje pani, że większość Polaków w czasie wojny traktowała Żydów z obojętnością, która zabija. Dlaczego Sendlerowa była inna?

Całe przedwojenne środowisko skupione wokół Wolnej Wszechnicy Polskiej, w którym Sendlerowa się obracała, było polsko-żydowskie. Nikt z nich nie myślał o swoich przyjaciołach z Wszechnicy w kategoriach „Polak” lub „Żyd”. Oni byli grupą zaprzyjaźnionych lewicowych działaczy społecznych, których nagle rozdzieliła wojna. W getcie był ukochany Sendlerowej – Adam, jej najbliższa przyjaciółka Ewa. Chęć ratowania ich była oczywista.

Ale jest coś więcej, ona miała wyjątkowe wyczulenie na sprawy żydowskie. Przed wojną bardzo przeżywała na przykład getto ławkowe.

Co tę wrażliwość ukształtowało?

Czasem wystarczy jedna osoba. W jej przypadku ojciec, który umarł, gdy miała siedem lat. Przetrwała opowieść Sendlerowej o tym, jak w dzieciństwie bawiła się na podwórku z polskimi kolegami, a za płotem były dzieci mówiące w jidysz. Ojciec przejeżdżał obok dorożką, zatrzymał się i powiedział córce, że mają się bawić razem. Uczulał ją. Sam był bardzo przyzwoitym człowiekiem, lekarzem, który leczył za darmo biedotę żydowską. Umarł, zaraziwszy się tyfusem od pacjentów Żydów, do których chodził jako jedyny lekarz w Otwocku.

Pani książka to portret zbiorowy, opowieść o nielicznych, którzy ratowali. Przypomniało mi to historię Dobrzy ludzie w czasach złaSvetlany Broz, zestawiającą pojedyncze, rzadkie akty dobra z przerażającym tłem wojny w Jugosławii. W takim kontraście dobro jest wręcz szokujące, dużo dotkliwiej uzmysławia ogrom zła. Czy na tym pani zależało?

Myślę, że losy Sprawiedliwych mogą być bardzo dobrym sposobem na opowiedzenie o Holokauście. To właśnie ofiary powinny mieć głos. Nie jestem w stanie czytać świadectw i relacji sprawców i winnych, przeraża mnie ten ogrom zła. Jeśli natomiast włączamy w opowieść dobrych, to wprowadzamy trochę światła, możemy więcej przyswoić, w ogóle wytrzymać tę historię, przeżyć ją. Nie chciałam pisać książki o Sendlerowej. Pisałam o żydowskich dzieciach. O tych, które zginęły, opowiedzieć się nie da – nie ma ich. Skupiłam się więc na tych, które przeżyły, by pokazać, ilu starań trzeba było, by uratować jedno życie. Sendlerowa pomogła mi to opowiedzieć. Dopiero w czasie pracy nad książką stała się postacią centralną.

Czy to, że ona nie jest jedyną bohaterską postacią w tej książce, służyło temu, by obalić mit kobiety anioła, która samodzielnie wyprowadzała tysiące dzieci za rękę z getta?

Nie zamierzałam niczego obalać. Marian Turski po lekturze napisał, że ja nie odmitologizowałam Sendlerowej, tylko stworzyłam jej nową mitologię jako kobiety, która samotnie wobec obojętności społeczeństwa podjęła się ratowania.

W pani książce Irena Sendler nie jest chodzącym ideałem.

Nigdy nie miałam nabożnego stosunku do swoich bohaterów. Wolę pokazać, że oni też mają wady i pęknięcia. Inaczej są nieprawdziwi.

I łatwo ich użyć.

To, że Sendlerowa miała tak wspaniałe ostatnie lata swojego życia, że doświadczyła ogromu miłości i podziwu, jest „zasługą” Jana Tomasza Grossa i jego książki Sąsiedzi o Jedwabnem. Sendlerowa sama mawiała, że stała się „narodowym alibi”. Liczba dwóch i pół tysiąca dzieci rzekomo uratowanych przez nią z getta jest nieprawdziwa, niemożliwa. Wie to każdy, kto zajmował się badaniem Holokaustu. Ale ta liczba świetnie przykrywała liczbę tysiąca sześciuset Żydów, którzy mieli być zamordowani w Jedwabnem.

Na ile Sendlerowa została wykorzystana, a na ile podgrzewała legendę?

Była tego świadoma i nieświadoma zarazem. Nieświadoma, bo jeśli się jakąś historię opowiada po wielekroć, to człowiek już nie odróżnia jej od prawdy, tak działają procesy pamięci. A ona miała garść dyżurnych historii, które podawała wszystkim przez lata. Ale uczestniczyła w przekłamaniu również świadomie, bo dobrze wiedziała, że było inaczej. Żelazną ręką kontrolowała swój wizerunek. Wydaje mi się, że kierował nią lęk. Bała się, że jeśli wyjdzie na jaw jakaś niezgodność, na przykład, że nie udało się uratować aż tylu dzieci lub że ona wcale nie wyprowadzała ich z getta, tylko zajmowała się logistyką i organizacją pomocy, to wszystko runie i zostanie odrzucona. Zupełnie nie miała przekonania, że to, co zrobiła naprawdę, wystarczy.

Jak się zaczął u niej proces korygowania własnej biografii?

Sendlerowa miała nadopiekuńczą matkę i chyba stąd wzięła się jej zdolność do konfabulacji. Jako zaangażowana buntowniczka musiała często zmyślać, żeby wyjść na spotkanie, roznieść ulotki. Potem w czasie wojny zajmowała się rannymi żołnierzami w Szpitalu Ujazdowskim. PPS fałszował dla nich zaświadczenia, żeby dostawali zapomogi i korzystali ze stołówek. Wtedy zaczęła uprawiać konspirację w konspiracji, włączyła do zapomóg znajomych Żydów jako rzekomych żołnierzy. Miała wprawę w zatajaniu spraw wobec bliskich. Łatwo oszukać obcego, trudniej kogoś szlachetnego czy kochanego. Miała też skłonność do zawyżania liczb. W Żegocie mówiła o pięciuset uratowanych dzieciach, które zostały przez jej współpracowników ukryte w klasztorach. Ta liczba wydaje się zupełnie niemożliwa i jest niezgodna z zeznaniami kobiet, które przekazywały dzieci klasztorom.

A po wojnie?

Najpierw nie opowiadała w ogóle. Potem, gdy mówiła o Żegocie, o sobie wspominała skromnie, w kontekście innych osób pomagających Żydom. Teresie Prekerowej, przygotowującej książkę o Żegocie, mówi o dwóch i pół tysiąca uratowanych w ogóle – dzieci i dorosłych. Pisze z koleżankami oświadczenie, w którym pojawia się taka liczba. Później – wydaje mi się, że w poczuciu bycia niedocenioną – zamienia ją w mityczne dwa i pół tysiąca dzieci uratowanych przez nią samą.

Uwierzyła w to?

Zadałam takie pytanie wielu ludziom, którzy ją znali. Mówią, że tak. A przecież to niemożliwe. Ona wiedziała dokładnie, co znaczyło uratować jedno żydowskie dziecko. Ale chroniła tę wersję, pilnowała, by jej nie badano.

Trudniej ustalić, że coś się zdarzyło naprawdę czy że się nie zdarzyło?

Zdecydowanie trudniej potwierdzić, że coś nie miało miejsca. Właśnie dlatego napisanie tej książki zajęło mi wiele lat. Weźmy rzekomą listę Sendlerowej z nazwiskami uratowanych dzieci, przechowywaną w butelce. Żeby napisać, że taka lista nie istniała, musiałam sprawdzić we wszystkich archiwach, wykluczyć inne listy dzieci żydowskich związane z czasem wojny. To było niesamowicie pracochłonne.

Czy istnieją prawda lub kłamstwo ponad wszelką wątpliwość?

W sprawie Holokaustu można zaskakująco dużo ustalić ponad wszelką wątpliwość. Sprawa Jedwabnego – źródeł jest tyle, że pozwalają odtworzyć przebieg zdarzeń godzina po godzinie. Mamy całą społeczność, która zginęła, i wydaje się, że jej los jest nie do opowiedzenia, ale została ogromna liczba świadectw. Prawie każdy z Żydów w zagrożeniu zdołał zostawić opowieść. Ta potrzeba była bardzo silna.

A jak było z odtwarzaniem życia Sendlerowej? Korzystała pani z tak różnej materii: faktów, dokumentów, wspomnień, często emocjonalnych.

Z nią było wyjątkowo trudno. Po pierwsze dlatego, że Polacy zostawiali niewiele śladów. Główną część świadectw tworzyli Żydzi, a Sendlerowa zajmowała się logistyką pomocy i nie miała często bezpośredniego kontaktu z ratowanymi. Korzystała z pomocy łączniczek, przekazywała pieniądze, załatwiała mieszkania, lekarzy. Dlatego prawie nie istnieje w żydowskich świadectwach. W Archiwum Schindlera jest ponad 50 tysięcy świadectw, ona występuje bodaj w dwóch świadectwach żydowskich – Michała Głowińskiego i Teresy Körner, bohaterów mojej książki.

Ale były też inne trudności. Pisze pani, że nawet ludzie znający Sendlerową całe lata niewiele o niej wiedzieli. Jak to możliwe?

Po wojnie żyła wśród tych, którzy ją znali i razem z nią ratowali Żydów. A jeśli się pojawiał ktoś nowy, nie mówiła o sobie. Czuła się ze swoim życiorysem niepewnie. W liście do przyjaciółki pisała, że uważa życie za przegrane, nic nie osiągnęła, poniosła klęskę w wychowaniu dzieci.

Nie zajmowała się nimi. Córka Ireny Sendler mówi wręcz, że nie miała matki.

Mam wrażenie, że dotyczy to wielu społeczników, którzy ratują ludzkie życie i zdrowie, a własne relacje mają w gruzach. Alina Margolis-Edelman, żona Marka Edelmana, pracowała w organizacji Lekarze bez Granic i jeździła do stref konfliktów. Mówiła mi, że spotkała tam wielu przetrąconych ludzi, którzy mają rozbite małżeństwa i nie potrafią się porozumieć ze swoimi dziećmi. Ona widziała w tej pracy próbę ucieczki od codzienności, z którą człowiek sobie nie radzi. Ale może być odwrotnie – jeśli w życiu nie idzie, chce się jednak zrobić coś dobrego, coś, co się przyda. Choćby pomóc komuś innemu, gdzie indziej.

Sendlerowa nie odnalazła się w powojennej Polsce?

Na początku odnalazła się świetnie. Była wysoko w hierarchii opieki społecznej, bardzo aktywna w PZPR w okresie stalinowskim. Ale miała poczucie niespełnienia w życiu osobistym. Kompletnie nie udało się jej małżeństwo z uratowanym przez nią Celnikierem. To bardzo trudna sytuacja – być z kimś, kto nam zawdzięcza życie. W związku jest nierównowaga, ogromne zobowiązanie.

Wdzięczność to uczucie trudne do wyrażenia i udźwignięcia.

Zawsze pytam o nią swoich rozmówców. I widzę, jaki to dla nich balast. Znam kogoś, kto wysyła podarunki swoim wybawicielom, ale nigdy ich nie podpisuje. Od innej osoby usłyszałam: „Nie czuję żadnej wdzięczności dla tych, którzy mnie uratowali. Byłam zwierzyną łowną, dlaczego mam dziękować za to, że mogłam przeżyć? Niech wdzięczność czują Niemcy, bo nie zdołali wymordować całego narodu żydowskiego”. Wdzięczność może rodzić bunt. Jest przeżywana jako uczucie upokarzające.

Czy Sendlerowa miała okazję doświadczyć wdzięczności za to, co robiła?

Zabawna historia. Po wojnie, gdy urodziła dziecko, otrzymała z Jointu1 wyprawkę. Jest na to świadectwo, w Muzeum Polin kuratorka części powojennej wystawy chciała je pokazać, ale uznano to za niestosowne, że Polka, która niosła pomoc, także ją przyjmowała! Później przez lata o Sendlerową troszczyły się rodziny Głowińskich i Zysmanów. Pod koniec życia stała się sławna. Ocaleni z Holokaustu dowiedzieli się, że istniała kobieta, która wyprowadzała dzieci z getta. Wielu ocalonych nic o sobie nie wie, są ludźmi bez tożsamości i biografii. I nagle w tej pustce pojawia się szansa. Wielu uważa, że Sendlerowa uratowała właśnie ich. Piszą do niej jako niegdyś ocaleni chłopcy czy dziewczynki. A jej jest bardzo miło. Obie strony coraz silniej wierzą w mit, którego potrzebują.

Opisany przez panią los Michała Głowińskiego uzmysławia, że nawet wśród ocalonych nie ma szczęśliwych historii. W ratowaniu – jego realiach, okolicznościach i konsekwencjach nie było nic pięknego.

Jedyną opisaną w książce szczęściarą była Elżbieta Ficowska. Wyniesiona z getta jako sześciomiesięczne niemowlę trafiła na kobietę, która ją kochała, uwielbiała i była jej mamą. Poza tym przedstawione przeze mnie przykłady to koszmar. Historie szmalcowników, donosów, ciągłych zmian mieszkań, lęków, podejrzliwości. I szlachetność ludzi z Żegoty tego nie zmieni. Większość Polaków w czasie wojny odnosiła się do Żydów z obojętnością. Taką, która zabija.

Wydaje mi się, że drugą bohaterką pani książki jest pamięć. Jako badaczka przeszłości ma w niej pani sojuszniczkę czy przeciwniczkę?

Przeciwniczkę. Często rozmawiamy z Barbarą Engelking, szefową Centrum Badań nad Zagładą, o wielkiej sile dzienników. To nasze ulubione, bezcenne źródła. Żadne inne świadectwa nie mogą się z nimi równać. W drugiej kolejności cenne są zeznania składane zaraz po wojnie, wszystkie późniejsze to już raczej przetworzone relacje.

Ale przecież musi się pani opierać na wspomnieniach, opowieściach. Jakie są metody mierzenia ich prawdziwości?

To łatwiejsze, gdy dysponuje się wiedzą. Od lat moją główną lekturą są świadectwa czasu Zagłady, dlatego dość szybko rozpoznaję i czuję, czy jakaś historia jest prawdziwa, czy coś w niej nie gra. Oczywiście wszystko sprawdzam. Rzeczy nieprawdopodobne także mogą się zdarzyć.

Czy Sendlerowa czymś panią zaskoczyła?

Wiedziałam, że nie uratowała dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci i że jest dla mnie wspaniałą bohaterką, ponieważ wystarczy uratować jedno.

Poruszyło mnie natomiast to, że w czasach stalinowskich, gdy była przewodniczącą komisji socjalnej Komitetu Wojewódzkiego i Komitetu Centralnego PZPR, mówiła i robiła rzeczy straszne – wdrażała dyrektywy stalinowskie w opiece. Dotyczyły one między innymi odbierania dzieci z klasztorów i przenoszenia ich do państwowych instytucji. Byłam zszokowana, jednak w niczym nie umniejsza to jej bohaterstwa i wielkości.

A jednak chcielibyśmy, żeby bohater był postacią kryształową.

Taką mamy potrzebę. Czesław Miłosz opisywał, jakie wrażenie wywarła na nim wiadomość, że w powstaniu warszawskim zginął jego szkolny kolega, który był gruby i dawniej wszyscy się z niego śmiali. A przecież ginąć powinni tylko piękni młodzieńcy piszący wiersze, prawda? Takie też mamy wyobrażenia bohaterstwa, a przecież nikt z nas nie jest ukształtowany z jednej bryły, każdy ma jakieś zakamarki. Bohaterowie to ludzie niezwykli, a więc mają wiele różnych cech występujących w dużym nasileniu.

Pisząc o Sendlerowej, używa pani przymiotników: nieoczywista, porywcza, zadaniowa, ale też wielu rzeczy nie udało się ustalić. Choćby tego, czy lubiła zwierzęta. Dlaczego tak trudno było o wiedzę na tematy prozaiczne?

Sendlerowa częściej słuchała niż mówiła. Zasłaniała się. Innych odpytywała ze spraw bieżących, była przy tym konkretna. Czy jadłaś? Czy obroniłaś doktorat? Czy masz ciepłe skarpetki? O takie rzeczy pytała. Ludzie wspominają ją jako osobę miłą, bardzo dobrą, ale w tych opowieściach jest jakby mało treści.

A czy to nie wynika z tego, że dobro trudno opisać? Zło jest bardziej namacalne, fascynujące.

Dobro jest mniej atrakcyjne, ale pozwala się uchwycić. Nie miałam z tym kłopotu przy innych postaciach. Natomiast Sendlerowa jest wyrazista właściwie tylko w młodości, przed wojną. Udało mi się znaleźć tekst, w którym opisuje swoją pracę. Dzięki niemu zobaczyłam dzielną, brawurową i niezależną kobietę przekraczającą ramy swojego czasu, chodzącą do prostytutek, by je edukować seksualnie, znajdować ojców ich dzieci i zmuszać ich do płacenia alimentów. To była szczuplutka, bardzo ładna, niewysoka i niesamowicie dzielna dziewczyna. Ale na późniejszym etapie nie widziałam jej już równie wyraźnie.

Czy tytuł Sendlerowa. W ukryciu oznacza, że bohaterka zdołała się ukryć także przed panią?

Miewałam poczucie, że chwytam rąbek. Ale potem znów mi się wymykała. Przez cały czas pracy nad książką wzdychałam, że nie może mi o niej opowiedzieć moja nieżyjąca ciotka Hanna Lanota. Była pedagogiem i świetnie opowiadała o ludziach. Znała Sendlerową w latach okupacji. I gdybym mogła z nią porozmawiać, uchwyciłabym Sendlerową. A tak mam tylko obrzeża, skrawki.

Szkoda mi wszystkich niewysłuchanych w porę historii o Zagładzie. Co dzień budzę się z pytaniem, co robiłam przez pięćdziesiąt lat swojego życia? Trzeba chodzić, pytać, dopóki świadkowie żyją i mogą opowiedzieć.

Czy ślady zostawiane przez nas w mediach społecznościowych, te stylizowane chwile i drobiazgi, mogą być kiedyś cennym materiałem dla badacza?

Obawiam się, że są jak portret uśmiechniętej rodziny – ile może on powiedzieć o prawdziwych relacjach? Będą z pewnością świadectwem czasu, ale życia człowieka opowiedzieć się z nich nie da. Warto pisać dzienniki, pamiętniki i zachować uważność wobec własnej pamięci.

1  American Jewish Joint Distribution Committee (JDC) – organizacja pomocowa założona w 1914 roku.

Anna Bikont – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia psycholog. Autorka wydanej niedawno biografii Sendlerowa. W ukryciu. W latach 1982?1989 pracowała w "Tygodniku Mazowsze", piśmie podziemnej Solidarności. Współtworzyła "Gazetę Wyborczą". Za książkę "My z Jedwabnego" otrzymała m.in. nagrodę historyczną "Polityki" oraz European Book Prize. Wraz z Joanną Szczęsną napisała książkę "Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu" oraz "Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej". Pracuje nad książką o Jacku Kuroniu.

Paulina Wilk – ur. 1980, reportażystka, dziennikarka, eseistka. Autorka książki "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii", nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2012 i wyróżnionej nagrodą Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera dla najlepszej książki podróżniczej 2011 r. Specjalizuje się w problemach Azji i kulturze współczesnej. Od 2003 do 2011 roku dziennikarka "Rzeczpospolitej". Współpracuje m.in. z tygodnikiem "Uważam Rze", magazynem "Kontynenty" i TVP Kultura.

Życie po rozwodzie

NOWA WRAŻLIWOŚĆ KOŚCIOŁA?

•••

Jeżeli uznamy, że można dopuszczać do komunii osoby rozwiedzione, żyjące w kolejnych związkach, to po jakimś czasie będzie to oznaczało dopuszczanie do komunii wszystkich, którzy znajdują się w sytuacjach nieregularnych.

Z JAROSŁAWEM KUPCZAKIEM OP, profesorem teologii, rozmawia Roman Bielecki OP

FOT. MIKE WILSON / UNSPLASH.COM

Roman Bielecki OP: W kwietniu miną dwa lata od ogłoszenia adhortacji Amoris laetitia, a dyskusja wokół jej rozumienia nie cichnie. Mało który z papieskich dokumentów wzbudza tyle emocji. Dlaczego?

prof. Jarosław Kupczak OP: Przyczyny tego zamieszania biorą się z dwóch powodów. Po pierwsze, papież proponuje zmianę dotychczasowej praktyki i de facto doktryny Kościoła dotyczącej nieudzielania komunii świętej osobom rozwiedzionym, żyjącym w powtórnych związkach. Natomiast drugi problem wynika z niejasności zapisów, które rodzą wiele konkretnych pytań.

Jaki jest w tej chwili kościelny status osób znajdujących się w związkach nieregularnych?

Nikt nie odmawia im prawa do bycia w Kościele, do nazywania siebie katolikami, a także do uczestniczenia w różnego rodzaju inicjatywach kościelnych. Natomiast nauka powtarzana przy różnych okazjach przez Magisterium Kościoła podkreśla, że osoby te znajdują się w stanie grzechu ze względu na to, że żyją z kimś, kto nie jest ich prawowitym małżonkiem.

Papieska propozycja nie wzięła się znikąd. Przecież już w czasie Soboru Watykańskiego II pojawiały się głosy mówiące o tym, że Kościół powinien przemyśleć definicję nierozerwalności małżeństwa.

Tego rodzaju propozycje zostały odrzucone przez Pawła VI i większość uczestników soboru. Oczywiście nie zakończyło to dyskusji wokół rozumienia nierozerwalności małżeństwa. Wielu teologów, przede wszystkim amerykańskich, niemieckich i francuskich, krytykując stanowisko papieża, próbowało na nowo zdefiniować tę kwestię.

Pewne novum w tym temacie wprowadziła adhortacja Familiaris consortioJana Pawła II z 1981 roku. Od tego czasu Kościół umożliwił pod pewnymi warunkami przystępowanie do komunii świętej osobom rozwiedzionym, żyjącym w powtórnych związkach.

Jakie to warunki?

Używając popularnego określenia, chodzi o to, by żyć ze sobą jak brat i siostra, czyli powstrzymać się od współżycia seksualnego.

Pojawiają się jednak głosy, choćby kardynała Waltera Kaspera, wieloletniego i doświadczonego urzędnika watykańskiego, który zwraca uwagę na to, że w czasach ojców Kościoła – okresie z naszego punktu widzenia idealnym – praktyka takiej komunii miała miejsce.

Nie do końca. Powoływanie się w tej materii na ojców Kościoła jest obciążone wieloma błędami. Choć ksiądz kardynał podpiera się ich autorytetem, to jego tezy zostały poddane surowej krytyce przez patrologów i historyków starożytności.

Istniały pojedyncze przypadki dopuszczania do komunii świętej osób rozwiedzionych żyjących w kolejnych związkach. Natomiast nie można mówić, że zgadzano się na to powszechnie. Warto również pamiętać, że mówimy o czasach, w których nie istniała jeszcze definicja sakramentu i do końca nie wiedziano, jakie praktyki Kościoła są sakramentami.

Skoro od czasów Familiaris consortio istnieje ścieżka rozeznania sytuacji nieregularnych, to jakie nowe rozwiązanie proponuje Amoris laetitia?

Na rozwiązania proponowane przez papieża Franciszka trzeba patrzeć w kontekście krytyki, z jaką spotkała się adhortacja Jana Pawła II.

To znaczy?

Zwróciłbym uwagę na tezy najważniejszego, jak przypuszczam, obecnie teologa moralnego w Niemczech, wykładającego na uniwersytecie we Fryburgu ks. prof. Eberharda Schockenhoffa. To jeden z głównych doradców niemieckiej konferencji episkopatu. Latem ubiegłego roku na dorocznym spotkaniu polskich teologów moralistów w Nysie postawił tezę, że tradycyjną definicję nierozerwalności małżeństwa należy zrewidować. Jego zdaniem nie ma czegoś takiego jak trwały węzeł małżeński, który istnieje od chwili zawarcia małżeństwa aż do śmierci. W momencie, kiedy pomiędzy małżonkami umiera miłość, kończy się nierozerwalność.

To w jaki sposób interpretuje on słowa Chrystusa o tym, że oddalenie żony jestnarażeniem jej na cudzołóstwo (por. Mt 19,9)?

Uważa, że jeśli oczyścimy te słowa z historycznego kontekstu, to nierozerwalność małżeństwa oznacza wyłącznie obietnicę Boga, że będzie wspierał dwoje kochających się ludzi – mężczyznę i kobietę – tak w pierwszym, jak i w każdym kolejnym związku.

Przyznajmy, że czasem rzeczywiście ludzka miłość umiera.

Tylko to nie upoważnia nas do porzucenia metafizycznej koncepcji węzła małżeńskiego, który trwa nawet wtedy, kiedy nie ma już wspólnoty życia, uczuć i miłości. Jak zauważyłeś, Kościół sam nie wymyślił tej kontrkulturowej nauki o nierozerwalności małżeństwa, ale odnalazł ją w słowach Chrystusa, który w tym punkcie drastycznie odchodzi od myślenia Starego Testamentu.

A Schockenhoff i wielu teologów myślących podobnie uważają, że nie ma czegoś takiego jak nierozerwalność małżeństwa; w momencie, kiedy jeden z małżonków zostaje porzucony przez drugiego lub kiedy małżonkowie uznają, że stracili sobą zainteresowanie, Bóg niejako wycofuje swój dar i obietnicę nierozerwalności.

Może taki pomysł bierze się z tego, że formuła podejścia do sytuacji nieregularnych zaproponowana przez Familiaris consortiodziś się wyczerpała i trzeba ją na nowo zdefiniować?

Pytanie, w którym miejscu się wyczerpała? Trzeba mieć świadomość, że wiele Kościołów nigdy się nie przejęło zapisami Familiaris consortio. Na przykład w Niemczech, we Francji czy w Szwajcarii nikt się nie zajął realizacją adhortacji i stąd mamy do czynienia z sytuacją, w której – kolokwialnie mówiąc – wszystko wolno. W takich wspólnotach problem dopuszczania lub nie kogokolwiek do komunii świętej nie istnieje, ponieważ wszyscy obecni w kościele na mszy świętej idą do komunii.

Dlatego wracam do pytania – może trzeba na nowo zdefiniować i wyjaśnić kościelne podejście do takich sytuacji?

Kiedy pojawiła się adhortacja Familiaris consortio, większość komentatorów skupiła się na udziale osób rozwiedzionych w sakramentalnej komunii. Ale nie tego dotyczyła całość tekstu. Jego celem była propozycja integracji osób rozwiedzionych z życiem Kościoła. Jan Paweł II zwracał uwagę na to, by objąć opieką duszpasterską osoby znajdujące się w nieregularnych sytuacjach małżeńskich. Tę myśl odnajduję dziś u papieża Franciszka, który nadał temu wezwaniu bardzo poruszający tytuł „nawrócenia pastoralnego”, o którym często mówi. Jest to, moim zdaniem, najważniejsza nauka obecnego pontyfikatu, także dla Kościoła w Polsce. Zachęcająca nas do rachunku sumienia z ostatniego trzydziestolecia naszej pracy duszpasterskiej.

W jakim sensie?

Mówiąc wprost – trzeba sobie zadać pytanie, ilu jest proboszczów czy wikarych, którzy wiedząc, że gdzieś mieszkają osoby bez ślubu, omijają ich dom, chodząc po kolędzie? Ile jest takich sytuacji, kiedy podczas kazań daje się tym ludziom odczuć, że są katolikami drugiej kategorii? Ile razy w kancelariach parafialnych przy okazji załatwiania chrztu dla dziecka takie osoby spotykają się z upokorzeniem i bardzo nieprzyjemnym traktowaniem ze strony kapłanów? Ile polskich parafii prowadzi duszpasterstwa dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych? W ilu diecezjach istnieją realni, a nie na papierze, duszpasterze zajmujący się takimi osobami?

Koncentrujemy nasze dyskusje na tym, czy takie osoby mogą przystępować do komunii, czy nie, a jest to zaledwie część większego problemu, który papież Franciszek słusznie nazywa włączeniem w życie Kościoła. Z doświadczenia wiem, że rozmowa z takimi ludźmi jest bardzo owocna. Oni pokazują, że to, czego potrzebują, to poczucie, że są w środku wspólnoty wierzących, a nie na zewnątrz.

Gest niedopuszczenia do komunii świętej jest jednak papierkiem lakmusowym, świadczącym o tym, że w jakiś sposób są wykluczeni. Mówienie, że to nieprawda, niewiele zmienia. Dlatego głos papieża, który przebija się w szumie medialnym, jest przez wielu traktowany jako nadzieja prawdziwego i pełnego powrotu do Kościoła.

To, co ludzie słyszą w mediach, ma zazwyczaj niewiele wspólnego z tym, czego papież i Kościół rzeczywiście nauczają.

Mówiąc o udzielaniu komunii, użyłeś, świadomie bądź nie, określenia „gest”. Dla wielu jest to właśnie „gest”. Natomiast dla Kościoła jest to centrum życia i serce wiary. Dlatego nie można pozwolić na wykonywanie tego gestu tylko po to, żeby osiągnąć jakiś doraźny cel – danie ludziom poczucia spokoju sumienia czy emocjonalnego pocieszenia. Udzielenie komukolwiek komunii świętej zawsze się łączy z osądem jego stanu moralnego i rozeznaniem, na jakim jest etapie w drodze ku Bogu. Przy wszystkich rozbieżnościach w interpretacji Amoris laetitia w tym jednym komentatorzy są zgodni.

Czym w takim razie się różni rozwiązanie proponowane przez papieża Franciszka od tego, co istnieje obecnie?

Amoris laetitia zmienia sposób dotychczasowej argumentacji nauki Kościoła. Nie mówi już o ocenie obiektywnego stanu, w którym znalazły się osoby w związku nieregularnym, ale kładzie nacisk na rozeznanie stopnia ich winy.

To znaczy?

Po pierwsze, proponuje stawianie pytania o to, czy dana osoba ponosi odpowiedzialność za rozpad poprzedniego małżeństwa. Jak wiadomo, sytuacje mogą być różne. Ktoś opuścił współmałżonka, ale równie dobrze może być osobą porzuconą i to na przykład z kilkorgiem dzieci albo w chorobie. Druga kwestia dotyczy oceny tego, czy dana osoba próbowała żyć w samotności, opiekując się swoimi dziećmi, by móc w pełni uczestniczyć w Eucharystii. A może doszła do wniosku, że jest to dla niej ciężar ponad siły ze względu na obowiązki rodzicielskie czy potrzeby emocjonalne. I znowu każda z tych decyzji niesie za sobą konsekwencje i odpowiedzialność moralną. Trzeci rodzaj pytań dotyczy życia w nowym związku, czyli zasad, jakimi się kierują małżonkowie, dotyczących życia seksualnego i wychowania dzieci. To są wszystko pytania postawione w adhortacji, które niuansują winę osób, o których mówimy.

Jest to podejście bardzo indywidualne do ludzi, którzy niejednokrotnie przeżywają dramat, jakim jest rozwód i rozpad związku. Na czym polega problem?

Jeżeli Kościół się na to zgodzi, będzie to oznaczało, że w jakiejś mierze akceptuje drugie związki. A jeżeli drugie, to także inne związki, bo taka sytuacja mogłaby się powtórzyć – ta sama kobieta czy ten sam mężczyzna mogliby znów się rozstać i rozpocząć życie w trzecim związku. To otwarcie drogi do przyjęcia sukcesywnej bigamii. Może nie od razu, w ciągu jednego roku, ale na przykład w ciągu dziesięciu lat. Rodzi to też pytania natury teologicznej, co w takiej sytuacji dzieje się z poprzednim małżeństwem – czy ono nadal istnieje, czy nadal jest ważne, czy już go nie ma? Jak traktować trwałość sakramentu?

Niemniej badanie winy to interesujący pomysł. Daleki od bezdusznego i suchego podejścia administracyjnego. Co w tym złego?

Problemy są dwa. Pierwszy dotyczy spowiednika. To na niego spada ciężar rozeznania sytuacji małżonków.

Ale przecież sądy kościelne też rozeznają nieważność małżeństwa.

Tak, ale w ich przypadku wiąże się to z procesem, w którym mamy przesłuchanie i zważenie win obu stron. Natomiast w rozwiązaniu proponowanym przez papieża to spowiednik, po wysłuchaniu jednej ze stron, ma ocenić, kto jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa. Wyobraźmy więc sobie taką sytuację, w której porzucona kobieta widzi nagle swojego byłego męża przystępującego do komunii świętej z inną kobietą i dwójką nowych dzieci.

Papież w takich sytuacjach wyraźnie mówi, że Eucharystia nie jest nagrodą dla doskonałych, lecz lekarstwem i pokarmem dla słabych.

Absolutnie tak, ale w takiej sytuacji kobieta, która została skrzywdzona przez współmałżonka, nie ma możliwości skonfrontowania w konfesjonale swojej wersji wydarzeń z tym, co przedstawił jej współmałżonek. No i w praktyce on dostał drugą szansę, a ona nie. Jemu okazano miłosierdzie, ale co z nią? To są realne problemy takiego rozwiązania.

Natomiast jest jeszcze drugi problem, według mnie poważniejszy. W adhortacji pojawia się stwierdzenie, którego zresztą używa również kardynał Kasper i wielu innych teologów, jak chociażby biskupi Argentyny w swojej interpretacji dokumentu1. Podkreślają oni, że papieżowi chodzi jedynie o usankcjonowanie niewielkiej liczby wypadków nieregularnych. Według mnie to niemożliwe, tak się nie da zrobić.

Dlaczego?

Ponieważ w ocenie każdego czynu moralnego ważne są okoliczności, intencje i przedmiot. Przy czym intencje i okoliczności jedynie modyfikują to, co jest przedmiotem. Jeżeli uznamy, że można dopuszczać do komunii osoby rozwiedzione, żyjące w kolejnych związkach, to po jakimś czasie będzie to oznaczało dopuszczanie do komunii wszystkich, którzy znajdują się w sytuacjach nieregularnych.

Przyznam, że nie rozumiem.

Większość problemów poruszonych w Amoris laetitiato tylko niuanse, mające niewielki wpływ na ocenę spowiednika, bo on najpierw patrzy na przedmiot czynu, który ze swej istoty jest grzeszny i sprzeczny z szóstym przykazaniem. Przyjęcie takiego rozwiązania zaciera zupełnie rozumienie tego, czym jest grzech, i prowadzi do sytuacji, w której wszystkie osoby będące w powtórnych związkach mogą przyjmować komunię świętą.

Wspominaliśmy o liście biskupów argentyńskich. Papież powiedział, że to wzorcowe podejście do rozumienia sensu adhortacji.

Ten list jest elementem nieco komicznym w całej dyskusji o Amoris laetitia. Przypomnijmy, biskupi argentyńscy w prywatnym liście przesłanym do papieża poprosili go o opinię na temat stworzonego przez siebie praktycznego zastosowania opisanych w adhortacji propozycji. Papież również w swoim prywatnym liście odpowiedział im, że to jest właściwa interpretacja i że nie ma innej. Dziwnym trafem list ten krótko potem wyciekł do prasy i został opublikowany w internecie. Przez kilka dni trwała dyskusja, czy jest to autentyczny list papieża, a rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej milczał. Dopiero po kilku dniach wymiana listów została opublikowana w „L’Osservatore Romano”, a ponad rok później trafiła do oficjalnego zbioru dokumentów Acta Apostolicae Sedis jako oficjalna wypowiedź biskupa Rzymu. To dość dziwne posunięcie i jako teolog nie chciałbym, żeby nauka i Magisterium Kościoła rozwijały się w ten sposób.

Moja wątpliwość odnośnie do tej interpretacji bierze się też stąd, że dla biskupów argentyńskich najpoważniejszym argumentem za dopuszczaniem do Eucharystii osób rozwiedzionych są dwa przypisy w adhortacji: 336 i 351, odwołujące się do innego tekstu papieża Franciszka – adhortacji Evangelii gaudiumz 2013 roku.

Co w tym złego?

Jeżeli mówimy o istotnej zmianie praktyki Kościoła, to należy to zrobić inaczej, a nie przez odesłanie do przypisów, które nie mówią wprost o dopuszczaniu do Eucharystii, lecz o zmniejszonej odpowiedzialności moralnej. Papież zapytany podczas konferencji prasowej, dlaczego tak fundamentalna zmiana praktyki Kościoła dokonuje się w tym „słynnym przypisie”, odpowiedział, że nie pamięta tego przypisu, a potem zasugerował, że pewnie ten przypis powtarza nauczanie adhortacji Evangelii gaudium. Problem polega na tym, że Evangelii gaudium nigdzie nie mówi o komunii dla osób rozwiedzionych, a adhortacja Amoris laetitia podsumowuje synod, na którym – także za przyzwoleniem papieża – nie rozwiązano tego problemu i wszyscy oczekiwali, że Amoris laetitia rozwieje wątpliwości na ten temat.

Może więc rację mają czterej kardynałowie, którzy napisali2 o swoich wątpliwościach interpretacyjnych?

W przypadku kardynalskich wątpliwości, tak zwanych dubiów, mamy do czynienia z innymi problemami. Pierwszy dotyczy upublicznienia listu skierowanego do papieża, zawierającego zarzuty teologiczne wobec adhortacji. W ocenie autorów sytuacja jest na tyle poważna, że – jak zaznaczają na wstępie – czuli się zobowiązani do takiego kroku w duchu odpowiedzialności za Kościół. Natomiast drugi problem dotyczy oceny merytorycznej postawionych przez nich pytań. W świetle różnych interpretacji Amoris laetitiasą one jak najbardziej uzasadnione i wynikają z dotychczasowego nauczania Kościoła.

Papież odpowiedział im w jednym z wywiadów3, mówiąc, że dla niektórych w życiu jest tylko „białe” albo „czarne”, a przecież przemierzając drogę wspólnie, można dokonać rozeznania.

To wszystko prawda, rzecz w tym, żeby papież jasno się wypowiedział: „tak” lub „nie”, między innymi na temat możliwości uzyskania rozgrzeszenia przez osoby rozwiedzione żyjące w ponownym związku jak mąż i żona. Albo odnośnie do tego, czy wciąż obowiązują zasady encykliki Veritatis splendor Jana Pawła II o bezwzględnych normach moralnych zakazujących czynów wewnętrznie złych. I czy w świetle zapisów adhortacji nadal można twierdzić, że osoba, która żyje w kolejnym związku cywilnym dopuszcza się cudzołóstwa, bo znajduje się w obiektywnej sytuacji grzechu ciężkiego. To są praktyczne wątpliwości.

W takim razie co dalej?

Pięćdziesiąt lat po Soborze Watykańskim II jesteśmy nadal w epoce posoborowego zamieszania teologicznego. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to szybko zakończyć. Niektórzy z komentatorów mówią, że po poprzednich soborach, chociażby trydenckim czy po wielkich soborach średniowiecza w Konstantynopolu czy na Lateranie, prawie sto lat trwały dyskusje. Teraz nie jest inaczej. Mamy do czynienia z konfrontacją różnego rodzaju myśli teologicznych. Familiaris consortio i Amoris laetitia to dwa różne rozwiązania i dwie różne teologie.

A co z odpowiedzialnością za nauczanie poszczególnych episkopatów?

Sobór Watykański II przypomniał, że biskupi w swoich diecezjach nie są ambasadorami Rzymu. Każdy z nich jest następcą apostołów i uzyskuje władzę do wykonywania swojej funkcji nie od papieża, ale bezpośrednio od Boga przez sam fakt święceń biskupich. Oczywiście ma być ona spełniana w jedności z kolegium biskupim i biskupem Rzymu. Niemniej, nie zwalnia to żadnego z nich od wykonywania samodzielnie posługi apostoła w swojej własnej diecezji.

Być może będziemy potrzebowali jakiejś korekty, która wyjaśni wątpliwości związane z zapisami w adhortacji Amoris laetitia?

Korekty wymaga moim zdaniem tylko jeden, najbardziej dyskusyjny fragment, o którym rozmawialiśmy. Nie zapominajmy jednak, że Amoris laetitia to obszerny, przeszło 300-punktowy dokument. Bardzo dobry w swojej wymowie. Gdybym miał przygotowywać młodych ludzi do sakramentu małżeństwa, to oparłbym swoją naukę na pierwszych siedmiu rozdziałach adhortacji, bo papież w fenomenalny sposób mówi tam rzeczy nowe, których nie ma w nauczaniu Jana Pawła II i za to warto papieżowi Franciszkowi podziękować.

Kłopot tej dyskusji bierze się stąd, że nauczyliśmy się być za albo przeciw, po jednej albo po drugiej stronie sporu. Trzeba się zawsze zdeklarować. Więc albo jest się za papieżem i wtedy akceptuje się wszystko, o czym jest mowa w Amoris laetitia, albo jest się przeciwko papieżowi i wtedy opowiada się za jakimś tradycjonalistycznym nurtem Kościoła. To jest błędne myślenie, ponieważ do bycia katolikiem przynależy postawa szacunku i miłości dla biskupa Rzymu, zarówno w tym, co on do nas pisze, jak i w tym, co do nas mówi. Nie oznacza to jednak bezkrytycznego przechodzenia ponad własnymi wątpliwościami i wyłączenia rozumu. Jako chrześcijanin głęboko wierzę w to, że papież wybrany przez kolegium kardynalskie ma dar Ducha Świętego i prowadzi Kościół we właściwym kierunku. I dlatego mam nadzieję, że z tego zamieszania wyniknie dla Kościoła coś bardzo dobrego, tylko musimy na to poczekać.

1  List biskupów regionu duszpasterskiego Buenos Aires Rozeznawanie nigdy się nie kończy, „W drodze” 10/2016 (518).
2  We wrześniu 2016 roku czterech kardynałów: Walter Brandmüller (emerytowany przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych), Raymond Burke (arcybiskup metropolita Saint Louis), Carlo Caffarra (arcybiskup Bolonii, zmarł we wrześniu 2017 roku) i Joachim Meisner (arcybiskup metropolita Kolonii, zmarł w lipcu 2017 roku) zwróciło się do papieża z prośbą o wyjaśnienie sformułowań zawartych w adhortacji Amoris laetitia, a budzących poważne zaniepokojenie i wprowadzających zamieszanie zarówno wśród duchownych, jak i samych wiernych. Ponieważ hierarchowie nie otrzymali odpowiedzi, zdecydowali się upublicznić treść swojego listu wiernym.
3  Wywiad, którego papież Franciszek udzielił włoskiemu dziennikowi „Avvenire” w listopadzie 2016 roku; por.: https://www.avvenire.it/papa/pagine/giubileo-ecumenismo-concilio-intervista-esclusiva-del-papa-ad-avvenire (dostęp 16.01.2018).

Jarosław Kupczak OP – ur. 1964, dominikanin, profesor nauk teologicznych, kierownik Katedry Antropologii Teologicznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, prezes polskiego Towarzystwa Teologów Dogmatyków, autor m.in. "Dar i komunia. Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II", "Teologiczna semantyka płci". Mieszka w Krakowie.

Roman Bielecki OP – ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa KUL oraz teologii PAT, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze", mieszka w Poznaniu.