Wydawca: MT Biznes Kategoria: Biznes, rozwój, prawo Język: polski Rok wydania: 2015

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 60000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
14 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku (w tym Kindle) kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 205 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB kup za 1 zł
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Audiobooka posłuchasz na:

tablecie MP3
smartfonie MP3
komputerze MP3
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Pobierz fragment dostosowany na:

Posłuchaj fragmentu audiobooka Czas: 5 godz. 47 min Lektor: Janusz German

Opis ebooka Urodzony zwycięzca - Zig Ziglar, Tom Ziglar

Ziglar zawsze powtarzał: „Urodziłeś się zwycięzcą, aby jednak go w sobie odnaleźć, musisz zwycięstwo planować i się do niego przygotować. Tylko wówczas możesz go oczekiwać”.

Ta książka to wybitny zbiór przełomowych narzędzi i praktyk, które powstawały przez ponad cztery i pół dekady, przedstawionych w sposób inspirujący, zwięzły i przystępny dla konkretnych ludzi pragnących się rozwijać i zmienić swoje bieżące życie na lepsze we wszystkich jego aspektach.

Wskazówki autora, jak żyć, żeby się nie martwić i niczego nie żałować, stanowią punkt wyjścia do budowania radosnego, fascynującego życia pełnego treści. Prawdą jest, że człowiek powinien przede wszystkim pracować nad sobą, aby zyskać możliwość podejmowania działań, które uprawniają go do oczekiwania sukcesu.

Musisz sobie w pełni uświadomić, że urodziłeś się zwycięzcą, a wtedy będziesz mógł zacząć zmieniać świat!

„To będzie najprzyjemniejsza i najbardziej fascynująca podróż, jaką odbędziesz w swoim życiu. To wyprawa po niezwykle cenną nagrodę. Najogólniej rzecz biorąc, po drodze na szczyt czeka cię bardzo wiele niesamowitych wrażeń”.

– Zig Ziglar

Zig Ziglar zasłynął jako jeden z najwybitniejszych, najbardziej inspirujących i zachęcających do działania prelegentów motywacyjnych i nauczycieli naszych czasów. Trzydzieści jego książek, setki godzin nagrań audio i wideo oraz osobiste wystąpienia przed milionami ludzi z całego świata odmieniły na lepsze życie niezliczonych odbiorców.

Przez wielu zwany Ojcem Motywacji i Zrównoważonego Stylu Życia, Ziglar stał się ikoną świata motywacji i inspiracji.

Opinie o ebooku Urodzony zwycięzca - Zig Ziglar, Tom Ziglar

Cytaty z ebooka Urodzony zwycięzca - Zig Ziglar, Tom Ziglar

Chęci. Chodzi o to, czego się chce. Liczy się tu serce, pragnienie, nastawienie i pasja. Umiejętności. Chodzi o to, co się robi. Tu zasadnicze znaczenie mają kompetencje, procesy oraz doświadczenie techniczne. Dokładka. To element wzmacniający chęci i umiejętności. Jeśli chodzi o rozwój i szkolenia, to nigdy nie można mówić o „zwieńczonym dziele”. Chęci i umiejętności należy rozbudzać i rozwijać każdego dnia. Jeśli człowiek zatraci chęci, to będzie w najlepszym razie po prostu zajmować miejsce – w najgorszym zaś razie stanie się poważnym obciążeniem zarówno dla swojej firmy, jak i dla rodziny.
To koncepcja, która opiera się na ulubionym stwierdzeniu mojego ojca: Jesteś tym, kim i czym jesteś, ponieważ dopuszczasz do siebie takie, a nie inne myśli. Jeśli zaczniesz dopuszczać do siebie inne myśli, możesz stać się kimś innym i czymś innym.
Już wyjaśniam, jak to przesłanie wcielić w życie. Codziennie – choćbyś miał poświęcić na to zaledwie pięć albo dziesięć minut – zapewnij sobie dokładkę treści, które pomogą ci wzmacniać chęci bądź umiejętności
Nie ma czegoś takiego jak „status quo”. Ani w życiu, ani w biznesie, ani w relacjach rodzinnych nie ma miejsca na dryf. Sytuacja zmienia się albo na lepsze, albo na gorsze. To samo dotyczy sukcesu – człowiek albo się do niego przybliża, albo się od niego oddala. Właśnie dlatego filozofia chęci, umiejętności i dokładki powinna stać się naszą codzienną praktyką.
Urodziłeś się zwycięzcą, aby jednak go w sobie odnaleźć, musisz zwycięstwo planować i się do niego przygotować. Tylko wówczas możesz go oczekiwać . „Złoto Ziglara” to zatem zasady i techniki, dzięki którym ludzie opanowują kompetencje planowania sukcesu, przygotowywania się do jego osiągnięcia i oczekiwania go. Może
Gdy wracam myślami do przebiegu mojej kariery zawodowej, dochodzę do wniosku, że ogół moich wskazówek można w istocie podzielić na trzy grupy: te odnoszące się do planowania sukcesu, te związane z przygotowywaniem się do niego oraz te dotyczące oczekiwania zwycięstwa.
Otóż planowanie musi się opierać na jasnej wizji tego, czego się chce. Bez wizji nie będziesz bowiem w stanie stwierdzić, jakie cele powinieneś sobie wyznaczyć. Dopiero na podstawie celów można wyznaczać założenia, aby potem mierzyć postępy. Właśnie na tym zasadza się ogromna rola wizji. Jasna wizja przyszłości ma również duże znaczenie ze względu na to, że rozbudza w człowieku pragnienie . Czy wiesz o tym, że to pragnienie jest matką motywacji? Pragnienie , czyli „chcenie”, stanowi siłę napędową i paliwo dla trwałego sukcesu. Pragnienie jest ważne, wizja zaś na znaczenie zasadnicze, poza tym jednak warto posiadać lub wykształcić pewne cechy osobiste zwiększające szanse na uzyskanie optymalnych rezultatów. Chodzi konkretnie o sześć cech: szczerość, siłę charakteru, wiarę, prawość, miłość oraz lojalność . Nazywam te cechy kamieniem węgielnym klatki schodowej prowadzącej na szczyt. Niedługo przekonasz się, z czego wynika ich znaczenie i jak je wykorzystać przy planowaniu zwycięstwa.
Na gromadzenie wyposażenia i przygotowania do zwycięstwa składa się pięć elementów: Potrzebujesz odpowiedniej wiedzy, aby zwyciężyć. Musisz stale podnosić sobie poprzeczkę. Musisz pozyskiwać narzędzia, które pozwolą ci pracować lepiej i szybciej. Musisz doskonalić umiejętności. Musisz otaczać się pozytywnymi czynnikami i ludźmi.
Pozytywne oczekiwania przynoszą najważniejszy owoc w postaci nadziei. To nadzieja skłania nas do podejmowania różnych działań. Ja nigdy jej nie tracę, nigdy się też nie martwię. Nie waham się tak mówić, ponieważ podejmując działanie, zawsze oczekuję najlepszego możliwego rezultatu – a robię tak, ponieważ zaplanowałem swój sukces i odpowiednio się przygotowałem do realizacji moich planów, a tym samym zaskarbiłem sobie prawo do tego, by oczekiwać tego, co najlepsze. Pragnienie jest matką motywacji,
Zaczęli pragnąć istotnych zmian i uwierzyli, że są urodzonymi zwycięzcami . Tak naprawdę wypracowali pewne umiejętności i podjęli działania niezbędne do tego, aby planować sukces, przygotowywać się do jego osiągnięcia i go oczekiwać.
Każda z siedmiu szprych tego koła symbolizuje pewną sferę ludzkiego życia. Na koło składają się następujące sfery: fizyczna, rodzinna, psychiczna, finansowa, duchowa, zawodowa, osobista. Aby odnieść prawdziwy sukces
Można wskazać sześć cech, które stanowią fundament twojego życia i sukcesu. Chodzi mianowicie o: szczerość, siłę charakteru, wiarę, prawość, miłość oraz lojalność. Można je uznać za kamień węgielny dla
myśli: Uważaj na swoje myśli. One decydują o twoich słowach. Uważaj na swoje słowa. One decydują o twoich działaniach. Uważaj na swoje działania. One decydują o twoich nawykach. Uważaj na swoje nawyki. One decydują o twoim charakterze. Uważaj na swój charakter. On decyduje o twoim przeznaczeniu. Pragnę podkreślić,
dodmuchania? Czy wyszło ci, że powinieneś popracować nad więcej niż jedną szprychą? Sfera fizyczna __ wygląd __ regularne kontrole lekarskie __ poziom energii __ kondycja mięśni __ regularne ćwiczenia __ kontrola wagi ciała __ dieta i odżywianie się __ kontrola poziomu stresu __ siła i wytrzymałość __ inne __________ __ SUMA ÷ 10 = __________ Sfera duchowa __ wiara w Boga __ wewnętrzny spokój __ wpływ na innych __ relacje z małżonkiem __ zaangażowanie w życie Kościoła __ poczucie sensu __ stosunek do przekazywania darowizn __ modlitwa __ studiowanie Biblii __ inne __________ __ SUMA ÷ 10 = __________ Sfera psychiczna __ postawa __ poziom inteligencji __ wykształcenie formalne __ ustawiczne kształcenie i szkolenie __ wyobraźnia i kreatywność __ inspirujące lektury __ słuchanie płyt edukacyjnych __ dociekliwość __ wyobrażenie o sobie __ entuzjazm __ SUMA ÷ 10 = __________ Sfera rodzinna __ słuchanie __ dobre wzorce __ przestrzeganie zasad przy zachowaniu elastyczności __ gotowość do wybaczania __ wzmacnianie poczucia własnej wartości w innych __ wyrażanie miłości i szacunku __ wspólne posiłki __ relacje rodzinne __ postępowanie w sytuacji konfliktowej __ wspólnie spędzany czas __ SUMA ÷ 10 = __________
w pozytywny sposób oddziaływać na życie innych ludzi. Między innymi dlatego uważam, że możesz mieć w życiu wszystko, co tylko zechcesz, musisz tylko pomóc innym na tyle, by oni uzyskali to, czego chcą. Podziwiam Joannę d’Arc za to, że powiedziała: „Nie boję się. Po to przyszłam na świat”. Jeśli uwierzysz, że urodziłeś się zwycięzcą , zaczniesz odkrywać własne lęki i odważnie stawisz im czoła. Będziesz się z nimi zmagać dopóty, dopóki będziesz się bać już tylko strachu.
znajduję. Cenne życiowe rady odebrałem zresztą również od wielu innych osób. Wszystkie te rady powiesiłem na ścianie w moim gabinecie i uwieczniłem na fotografii. Mówię o tej ścianie Ściana Wdzięczności . Od każdego, kto się na tej ścianie znalazł, otrzymałem jakąś cenną radę, którą przyjąłem i wykorzystałem w sferze duchowej, fizycznej, rodzinnej bądź zawodowej. Gwoli ścisłości, pragnę zapewnić, że otrzymywałem nie tylko świetne rady. Zdarzyło mu się również dostawać rady
William Lake ujmuje to następująco: „Ogólnie rzecz biorąc, za jedną z najważniejszych lekcji płynących z doświadczenia należy uznać spostrzeżenie, że sukces w większym stopniu zależy od charakteru niż od intelektu czy szczęścia”. Szukając odpowiedniego trenera, należy

Fragment ebooka Urodzony zwycięzca - Zig Ziglar, Tom Ziglar

Zig Ziglar potrzebuje twojej pomocy!

Jak możesz mu pomóc? Możesz dzielić się przesłaniem zawartym w tej książce z przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami. Na okładce znajduje się kod QR (to ten taki śmieszny obrazek w środku). Każdy posiadacz smartfona może skorzystać z odpowiedniej aplikacji, dzięki której ten obrazek przeniesie go bezpośrednio na stronę książki. Znajduje się tam wiele cennych informacji na jej temat, między innymi kilka darmowych rozdziałów do pobrania. Podczas rozmów z przyjaciółmi czy współpracownikami wystarczy więc pokazać im okładkę i zachęcić do bezzwłocznego pobrania tych kilku darmowych rozdziałów.

Podczas prac nad tą książką przyjęliśmy założenie, że chcemy udostępnić naszym czytelnikom również materiały wideo i audio. Książki Ziga Ziglara to świetna sprawa, ale jego ustne wypowiedzi mają w sobie coś wyjątkowego. Myśleliśmy nad uruchomieniem typowej strony internetowej, na której można by obejrzeć jego wystąpienia i go wysłuchać, uznaliśmy jednak, że takie rozwiązanie to już przeżytek i staroć. Sam Zig Ziglar nie ma w sobie nic z przeżytku czy starocia, więc postawiliśmy na coś innego, na coś cool. Kody QR są cool!

Dziękuję, że zdecydowałeś się zainwestować w siebie i kupić tę książkę. Zapewniam, że nie pożałujesz tej decyzji. Razem z ojcem ciężko pracowaliśmy na tą książką, wiedzieliśmy bowiem, że może ona odmienić życie niejednego człowieka.

Gdy skończysz ją czytać, będziesz chciał o niej opowiadać. Śmiało! Kod QR z okładki możesz pokazać każdemu, komu tylko zechcesz. Gorąco cię zachęcam, żebyś korzystał z tej możliwości.

Możesz mieć w życiu wszystko, co tylko zechcesz, musisz tylko pomóc innym na tyle, by oni uzyskali to, czego chcą.

– Zig Ziglar

Z poważniem

Tom Ziglar

Dumny syn Ziga Ziglara

PS. W książce znajdziesz jeszcze inne kody QR. Śmiało z nich korzystaj!

Recenzje

„Kup książkę Urodzony zwycięzca, zanim zrobią to konkurenci. Wyobraź sobie, że oto siedzisz u stóp jednego z najwybitniejszych nauczycieli wszech czasów. Sukces definiuje się od A do Ziglara. Jesteś urodzonym zwycięzcą. Przeczytaj tę książkę i zwyciężaj”.

– Michael J. Maher, autor książki The Seven Levels of Communication, najczęściej cytowany specjalista w dziedzinie obrotu nieruchomościami w Ameryce, najczęściej rekomendowany specjalista w serwisie LinkedIn

„Zig odmienił moje życie na lepsze, podobnie jak odmienił życie tysięcy innych ludzi. W tej książce przedstawia ci kwintesencję »Złota Ziglara« w pigułce, materiał opracowywany przez ponad czterdzieści lat przez całą jego rodzinę i zespół. Przeczytaj tę książkę i pozwól, by najskuteczniejszy inspirator świata – Zig Ziglar – zainspirował cię do przeobrażenia swojego życia”.

– Rory Vaden, współzałożyciel firmy Southwestern Consulting oraz autor książki Take the Stairs

„Zig Ziglar to człowiek jedyny w swoim rodzaju. Za sprawą przykładu i oddziaływania tego niesamowitego człowieka moje życie zmieniło się na lepsze, podobnie zresztą jak życie milionów innych ludzi”.

– Andy Andrews, autor bestsellera The Traveler’s Gift

„Gdybym miał polecać tylko dwie książki, dzięki którym moż- na stać się kimś więcej, więcej osiągnąć i więcej mieć, jako pierwszą wymieniłbym Biblię, jako drugą zaś Urodzonego zwycięzcę. Czytając to arcydzieło, można zrozumieć, dlaczego Zig Ziglar przez pięćdziesiąt lat tak skutecznie motywował ludzi z całego świata”.

– Dave Anderson, prezes LearnToLead, autor książki How to Lead by THE BOOK

„W ciągu ostatnich dwudziestu jeden lat przeczytałem ponad pięćset książek o życiu, sukcesie, zwyciężaniu, sprzedaży i rozwoju osobistym. Spośród nich wszystkich na biurku pozostawiłem sobie tylko Urodzonego zwycięzcę. Będę czytać tę książkę codziennie, po kilka akapitów dla odświeżenia umys- łu albo całe rozdziały dla wspomagania rozwoju włas­nych kompetencji. Urodzony zwycięzca to jedna z dziesięciu książek, którą każdy powinien mieć w swojej biblioteczce i przeczytać. Trudno się dziwić, że największe tuzy świata biznesu, polityki i sportu przypisują Zigowi Ziglarowi wielki wpływ na swoje życie. Ja się również do tego grona zaliczam. Z mądrości tej żywej legendy skorzystały poza nimi również miliony ludzi na całym świecie. To dzięki niemu były brytyjski żołnierz pokonał drogę od porażki do sukcesu, od biedy do dostatku i od błahości do dużego znaczenia. Rady, treści i materiały zawarte w książce Urodzony zwycięzca są dosłownie bezcenne. Stanowią kulminację życiowego dorobku autora książki. Jeśli czujesz się gotów na to, by zrealizować swój wrodzony potencjał, kup tę książkę, przeczytaj ją, a potem przeczytaj ją ponownie i zacznij wcielać w życie jej treść. Zrób to już dziś! Nie ma przecież złego momentu na to, aby zrobić coś słusznego.

– Andy T. Hansen, najpopularniejszy brytyjski prelegent motywacyjny, trener sprzedaży, trener życiowy

„Zig znowu tego dokonał! Wybitny nauczyciel motywacji ponownie daje nam nadzieję, inspiruje i przedstawia sprawdzone rady, których zwykliśmy od niego oczekiwać”.

– David Horsager, specjalista w dziedzinie strategii biznesowych, autor książki The Trust Edge

„Ziga Ziglara należy traktować poważnie. Potrafi odmienić ludzkie życie i pośród całego tłumu różnych kramarzy przemawia autentycznym głosem. Jest światłem, mentorem i wzorem dla milionów ludzi”.

– Seth Godin, najbardziej zagorzały wielbiciel Ziga

„Urodzony zwycięzca to niesamowite świadectwo zapominanej przez wielu roli, jaką równowaga odgrywa w dążeniu do sukcesu. Zig Ziglar podkreśla nie tylko konieczność odpowiedniego przygotowania umysłu i podejmowania okreś­lonych zachowań. Inspiruje również swoich czytelników do tego, by w miarę lektury stawali się lepszymi ludźmi, bez względu na to, ile dotychczas udało im się osiągnąć. To fantastyczna książka”.

– Joe Takash, prezes Victory Consulting

„Słucham porad Zig Ziglara i czytam jego książki, odkąd skończyłem dwanaście lat. Jego słowa i doświadczenia ukształtowały wszystkie moje decyzje biznesowe. Bardzo się cieszę, że Zig postanowił zawrzeć wszystkie swoje najważniejsze spostrzeżenia w jednym tomie zatytułowanym Urodzony zwycięzca. To lektura bezwzględnie obowiązkowa dla każdego, kto się zajmuje biznesem lub kto po prostu pragnie lepszego życia”.

– Dave Ramsey, gospodarzThe Dave Ramsey Show, autor bestsellera The Total Money Makeover

„Zig zostawił na koniec najlepszy kąsek. Urodzony zwycięz- ca to książka, którą trzeba mieć i trzeba przeczytać, jeśli się chce odnieść sukces w grze zwanej życiem. Gorąco ją polecam!”.

– Morris „The Miracle Man” Goodman, pisarz i prelegent

„Książki i nagrania Ziga Ziglara od zawsze stanowią integralną część naszego życia. W pierwszym seminarium z cyklu Born to Win braliśmy udział, mając dziesięć i jedenaście lat. To właśnie tam dowiedzieliśmy się, jak wyznaczać cele i jak na co dzień pracować nad ich urzeczywistnianiem. Wszyscy trzej już w szkole średniej postanowiliśmy dostać się na studia dzięki stypendiom naukowym i sportowym. Regularnie wdrażaliśmy program realizacji celów, który pomagał nam podejmować decyzje dotyczące wykorzystania zasobów czasu, energii i sił. Adam i Alex podjęli studia na Abilene Christian University, uzyskując pełne stypendia golfowe i naukowe. Luc dołączył do nich jesienią 2010 roku, dysponując takim samym wsparciem.

Motywacyjne treści autorstwa Ziga pomogły nam skupić się na naszych najważniejszych celach. Nastawienie typowe dla urodzonego zwycięzcy w połączeniu z dobrymi relacjami z ludźmi pomogły nam zrealizować wiele spośród naszych celów. Wcielając w życie zasady głoszone przez Ziga, również i ty możesz osiągnąć więcej, niż ci się wydaje. Kto by pomyś­lał, że Alex w wieku dwudziestu lat weźmie udział w turnieju PGA? Adam odnosi sukcesy na polu golfowym oraz poza nim. Ma na swoim koncie liczne zwycięstwa w rozgrywkach stanowych i uniwersyteckich, a przy tym utrzymuje średnią na poziomie 4,0. Luke w wieku siedemnastu lat zdobył tytuł mistrzowski w Arkansas Overall State High School Championship. Ma na swoim koncie również liczne inne tytuły. Panie Ziglar, czujemy się bardzo dumni, a jednocześnie pozostajemy Panu wdzięczni za wkład, jaki wniósł Pan w nasze życie”.

– Adam, Alex i Luke Carpenterowie

ZIG ZIGLAR

TOM ZIGLAR

URODZONY ZWYCIĘZCA

ZNAJDŹ SWÓJ WŁASNY KOD SUKCESU

„Kup książkę Urodzony zwycięzca, zanim zrobią to konkurenci. Sukces definiuje się od A do Ziglara. Jesteś urodzonym zwycięzcą. Przeczytaj tę książkę i zwyciężaj”.– Michael J. Maher, autor książki The Seven Levels of Communication

Tytuł oryginału:  Born To Win. Find Your Success Code

Przekład: Magda Witkowska

Redakcja: Jadwiga Witecka

Projekt okładki: Marcin Górski

Skład: JOLAKS – Jolanta Szaniawska 

Copyright © 2012 Ziglar Inc.

All rights reserved

Copyright © for the Polish edition by MT Biznes Ltd.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

Warszawa 2015

MT Biznes sp. z o.o.

ul. Jutrzenki 118, 02-230 Warszawa

tel. 22 632 64 20

www.mtbiznes.pl

sekretariat@mtbiznes.pl

ISBN 978-83-7746-933-0 (format e-pub)

ISBN 978-83-7746-934-7 (format mobi)

Opracowanie wersji elektronicznej:

Karolina Kaiser

Przedmowa

Larry’ego Carpentera poznałem w 1981 roku podczas seminarium Born to Win (Urodzony zwycięzca) organizowanego w Dallas w Teksasie. Potem Larry przeprowadził się do Dallas, gdzie miał zamiar studiować na Dallas Baptist University. Tak się składa, że zasiadałem we władzach tej uczelni. Larry co tydzień zajmował miejsce w pierwszym rzędzie na zajęciach mojej szkółki niedzielnej. Zwykle towarzyszyło mu trzech albo czterech kolegów ze studiów. Nie zdawałem sobie wówczas sprawy, że będzie on na stałe obecny w moim życiu i połączy nas przyjaźń na wiele lat. Od 1981 do 2007 roku Larry co najmniej raz w roku brał udział w moim seminarium Born to Win (często w towarzystwie swojej żony Lisy, a także trzech synów oraz ponad setki swoich pracowników i przyjaciół).

Po ostatnim seminarium tej serii, które odbyło się właś­nie w 2007 roku, wręczyłem Larry’emu pompę z chromowaną rączką, której przez trzy dekady używałem do prezentacji. Ta pompa stanowi symbol wytrwałości i ciężkiej pracy w imię konkretnych celów – a właśnie tym wykazywał się Larry przez trzydzieści lat trwania naszej przyjaźni. Gdy zatem zacząłem się zastanawiać, kogo mógłbym poprosić o napisanie przedmowy do tej książki, do głowy przyszło mi tylko jedno nazwisko – to należące do mojego ucznia i przyjaciela, Larry’ego Carpentera.

Ziga Ziglara poznałem w 1981 roku. Mój przyjaciel, Bobby Spain, sprezentował mi wcześniej jego książkę zatytułowaną Do zobaczenia na szczycie. Wiedział, że bezskutecznie usiłuję znaleźć jakiś sposób na to, aby uwolnić się od konieczności wykonywania pracy fizycznej i zmienić moją sytuację rodzinną. Zasugerował, że rozwiązania powinienem szukać właśnie u Ziga. Zachęcił mnie do udziału w jego seminarium Born to Win, które odbywało się w Dallas w stanie Teksas. Zapisałem się. Zdawałem sobie sprawę, że potrzebuję pomocy. Nie sądziłem jednak, że w ciągu zaledwie czterech dni ktoś mógłby tak całkowicie odmienić moje spojrzenie na życie.

Zig wzorował się na wielu wybitnych postach, uczył się od najlepszych. Na kształt jego filozofii wpłynęli między innymi Earl Nightingale oraz Dale Carnegie. On sam często mi powtarzał, że każde swoje przemyślenie na temat sukcesu zawsze poddawał dogłębnej analizie w kontekście fizjologicznym, psychologicznym i teologicznych, zanim zdecydował się podzielić nim ze światem. Mam nadzieję, że w tobie, podobnie jak i we mnie, ta myśl wzbudzi dodatkowo pozytywne nastawienie i zaufanie do jego filozofii. Darzę Ziga zaufaniem, którego on przez trzydzieści lat naszej znajomości nigdy nie nadwyrężył.

Zig Ziglar to najwybitniejszy specjalista w dziedzinie komunikacji, o jakim kiedykolwiek czytałem czy słyszałem, jakiego kiedykolwiek poznałem. Dziś jest dla mnie zarówno przyjacielem, jak i mentorem. Pierwsze wyzwania zaczął mi rzucać w ciągu zaledwie kilku godzin od nawiązania znajomości. Powiedział, że zostałem stworzony, żeby różne rzeczy osiągać, zaprojektowany, żeby odnieść sukces, i zaszczepiony duchem wielkości. Od początku świetnie się dogadywaliśmy. Podczas tych wyjątkowych chwil, kiedy w trakcie seminarium Born to Win mieliśmy okazję pracować w warunkach „jeden na jeden”, czułem niemal boskość mojego przeznaczenia, a treści jego płyt CD na zawsze zmieniły moje życie. Dopiero później się dowiedziałem, że Zig często przemawiał do grona dwudziestu pięciu czy trzydziestu tysięcy ludzi. Ja przez cały czas miałem wrażenie, że mówi… tylko do mnie!

Od Ziga dowiedziałem się, że trzech rzeczy nie da się zrobić – nie da się popchnąć liny, nie da się wepchnąć pasty z powrotem do tubki i nie da się piłować wiórów. Przede wszystkim musiałem odnaleźć w sobie chęć rozstania się z własną przeszłością. Nauczyłem się od niego, że aby odnieść sukces, należy skupić się na celach ściśle powiązanych z konkretnymi działaniami. Jego filozofia wyznaczania celów mocno do mnie przemawiała. Stworzony przez niego siedmioetapowy proces powstał konkretnie z myślą o Tobie, Szczęśliwy Czytelniku tej książki. Przez trzy lata sypiałem z Organizerem Wyników Ziga pod poduszką. W tym czasie osiągnąłem ponad dwieście ważnych celów, a dzięki jego radom i zasadom zdobyłem także niemały majątek.

Mogę zapewnić, że filozofia Born to Win Ziga Ziglara naprawdę działa. Szczególnie polecam ten jej element, który dotyczy życiowej równowagi. Dzięki niej mogę się dziś cieszyć sporym majątkiem, a do tego dobrym zdrowiem, miłością rodziny i spokojem ducha, jaki może odczuwać tylko człowiek, który niczego w życiu nie żałuje. Dwadzieś­cia pięć lat u boku mojej pięknej i kreatywnej żony Lisy stanowiło i stanowi dla mnie źródło wielkiej radości, podobnie jak fakt posiadania trzech przystojnych i pełnych energii synów.

Czytałem tę książkę, jeszcze zanim nabrała ostatecznych kształtów, przez cały czas żyjąc filozofią Ziga Ziglara: Możesz mieć w życiu wszystko, co tylko zechcesz, musisz tylko pomóc innym na tyle, by oni uzyskali to, czego chcą. Ta metoda działa! W tej filozofii tkwi prawda! Wystarczy sięgnąć po tę książkę, aby już po czterdziestu stronach odkryć w sobie magię, inspirację i marzenie o wspaniałym życiu. Powodzenia i odwagi! Przed lekturą tej książki naprawdę warto zapiąć pasy – ta przejażdżka może napawać przerażeniem, ale się opłaca!

– Larry R. Carpenter

Prezes i dyrektor generalny Carpenter Hotel Group, LLC

Wstęp

Ziglar – po prostu

Filozofia prezentowana w książce Urodzony zwycięzca jest jednocześnie „zasadniczo prosta” i „po prostu zasadnicza”. Nie ma nic skomplikowanego w przekonaniu, że zwycięstwo trzeba zaplanować i trzeba się do niego przygotować. Prostota wcale jednak nie musi iść w parze z łatwoś­cią, wystarczy chwila refleksji, aby sobie uświadomić, że w istocie chodzi tu o myśl o zasadniczym znaczeniu.

Odkąd pracuję dla Ziglara (a mówię ludziom, że ten stan trwa od czterdziestu sześciu lat – bo tyle właśnie mam), miałem okazję zetknąć się z wieloma osobami i firmami zabiegającymi o sukces. Przez pewien czas moja praca polegała na promowaniu seminariów poświęconych właś­nie kwestii „sukcesu”. Mam na swoim koncie wiele interesujących i przekonujących tytułów seminariów oraz nagłówków. Gdy się pracuje nad nagłówkiem, trzeba szukać takiego sformułowania, które stanowiłoby dokładne odzwierciedlenie oczekiwań potencjalnego klienta, a tym samym skłoniło go do natychmiastowego działania. Spośród wszystkich nagłówków, które kiedykolwiek opracowałem, najbardziej podobał mi się ten poniższy (z oczywis­tych względów nigdy go nie użyłem):

„Łatwy sukces nawet w niespełna 5 minut – GWARANTOWANY! Inaczej gwarantujemy zwrot dwukrotności zapłaconej kwoty”.

Owszem, to właśnie tego oczekuje niemal każdy człowiek i niemal każda firma. Zła wiadomość jest taka, że nie ma żadnego cudownego sposobu na to, aby osiągnąć sukces „szybko i łatwo”.

Wskazać można natomiast kilka strategii sukcesu, dzięki którym można zapewnić sobie większy sukces w krótszym czasie lub mniejszym nakładem środków, niż wydawałoby się to konieczne. Właśnie o tym jest ta książka – to prosta i przystępna mapa prowadząca do sukcesu. Nie chciałbym zostać źle zrozumiany. Triumf wymaga pracy. Jeśli jednak postawisz na sprawdzone kroki i procesy, zakończysz tę podróż szybciej i będziesz się w trakcie jej trwania znacznie lepiej bawić.

Dwa słowa i hasło

Aby nadmiernie niczego nie komplikować (i nie utrudniać zadania umysłowi), pragnę ci przekazać dwa słowa i jedno hasło – wystarczają, aby wyjaśnić ludziom, jak mogą osiąg­nąć spójny i trwały sukces.

Dwa słowa: tożsamość i nadzieja

Przez wiele lat zastanawiałem się, jak to się dzieje, że mój ojciec tak świetnie sobie radzi z motywowaniem ludzi do wprowadzania zmian, podejmowania działań i próbowania nowych rzeczy. Jako młody człowiek sądziłem, że potrafi po prostu skutecznie inspirować, a przy tym jest zabawny i mądry. Mówi przekonująco, a do tego ma dar bardzo trafnego ujmowania istoty swoich myśli. Owszem, to wszystko tłumaczy, dlaczego potrafi sobie zdobyć sympatię ludzi. Nie wyjaśnia natomiast, dlaczego skutecznie skłania ich do konkretnego działania. Zdaję sobie sprawę, że zaufanie odgrywa w tym procesie dużą rolę, nie brakuje jednak ludzi, którzy odnajdują w sobie inspirację już po jednym spotkaniu z moim ojcem. W tak krótkim czasie można podłożyć pewne podwaliny pod zaufanie, musi jednak dziać się coś jeszcze, co pobudza ich do aktywności.

Zastanowiłem się nad tym nieco głębiej i po kilku pytaniach „dlaczego?” (Dlaczego ludzie decydują się działać?) w końcu odkryłem tajemnicę jego sukcesu. Otóż za każdym razem, gdy przemawia, w każdej swojej książce, na każdym nagraniu – na kasetach, płytach CD, płytach wideo oraz płytach DVD – mój ojciec opowiada ludziom swoją historię. Najogólniej rzecz ujmując, przedstawia się ona następująco. Ojciec przyszedł na świat w okresie wielkiego kryzysu jako dziesiąte z dwanaściorga dzieci. Jako pięciolatek został osierocony przez ojca. Pracę rozpoczął w wieku sześciu lat, nigdy nie chodził do szkoły. Ożenił się, gdy miał lat dwadzieścia. Pracował jako sprzedawca, ale przez kilka lat radził sobie bardzo kiepsko. Od jednego z dyrektorów ze swojej firmy usłyszał, że mógłby sobie naprawdę świetnie radzić, gdyby tylko uwierzył w siebie i zaczął pracować bardziej systematycznie. Ojciec zawsze był uczciwy i pracowity, ta rada skłoniła go natomiast do zmiany podejścia do pracy. W tym momencie jego kariera w zawodzie sprzedawcy nabrała zupełnie nowego tempa. Choć jednak przez kolejne dwadzieścia lat zapisywał na swoim koncie chwilowe sukcesy, ogólnie nie mógł powiedzieć, żeby mu się powodziło. Cały czas szukał szybkiego sposobu na duże pieniądze, w związku z czym w ciągu tych dwudziestu lat musiał zaczynać wszystko od początku ponad dziesięć razy. W jego życiu zdecydowanie brakowało stabilizacji. Prawdziwej przemiany doznał dopiero w wieku czterdziestu pięciu lat, kiedy to odnalazł źródło zasadniczego sensu życia w postaci wiary w Chrystusa. Co było dalej, to już wszyscy doskonale wiemy.

Gdy ojciec opowiada tę historię, dzieje się rzecz niesamowita. Otóż ludzie zaczynają kiwać potakująco głowami. Gdyby ktoś posiadał umiejętność czytania w myślach, pewnie usłyszałby w tym momencie: „Wow! Nie zdawałem sobie sprawy, że Zig ma za sobą taką trudną drogę. Został osierocony przez ojca w wieku pięciu lat. Jego matka skończyła zaledwie pięć lat podstawówki. On sam nigdy nie chodził do szkoły. Początkowo bardzo kiepsko sobie radził w zawodzie sprzedawcy.

Wielokrotnie udawało mu się sporo zarobić, ale potem sporo tracił, bo podejmował fatalne decyzje. Wow, skoro Zigowi się udało, to mnie się też może udać”. Ludzie zaczynają się z nim nagle utożsamiać – i w tym momencie odnajdują nadzieję.

Inspiracja to potężna siła – i ojciec świetnie sobie z inspirowaniem radzi – która jednak po pewnym czasie ulega wyczerpaniu. Inaczej rzecz się ma w przypadku nadziei. W połączeniu z konkretnym planem nadzieja skłania nas do podejmowania działań. Historia ojca dosłownie przestawia w umysłach ludzi jakiś przełącznik. Jego słuchacze nagle zaczynają się z nim identyfikować. „Skoro on może, to ja też”.

Wtedy się okazuje, on im tylko musi podpowiedzieć, że czegoś warto spróbować – a oni spróbują. Zrobią to, nie dlatego, że darzą go sympatią. Zrobią to, nie dlatego, że ich zainspirował albo rozbawił. Zrobią to, bo skoro „on może, to oni też”.

Gdy zatem następnym razem dopadnie cię zniechęcenie, a rzeczywistość zacznie przytłaczać, po prostu przypomnij sobie, co mawia mój ojciec: „Nie masz wpływu na to, co się z tobą dzieje. Od ciebie natomiast zależy, jak na to zarea­gujesz”. Skoro on może, to TY też.

Hasło: chęci, umiejętności i dokładka

Mój prosty umysł darzy wielkim upodobaniem następujące hasło: chęci, umiejętności i dokładka. Niemal codziennie stykam się z pytaniem: „Co sprawia, że stale podnoszę poziom sukcesu własnego i mojej firmy?”. Mój ojciec zwykł mawiać: „Firmę rozwija się poprzez rozwijanie ludzi”. Można więc powiedzieć, że filozofia chęci, umiejętności i dokładki stanowi fundament naszego rozwoju osobistego i rozwoju naszej firmy. Opiera się ona na następujących założeniach.

Chęci. Chodzi o to, czego się chce. Liczy się tu serce, prag­nienie, nastawienie i pasja.

Umiejętności. Chodzi o to, co się robi. Tu zasadnicze znaczenie mają kompetencje, procesy oraz doświadczenie techniczne.

Dokładka. To element wzmacniający chęci i umiejętności. Jeśli chodzi o rozwój i szkolenia, to nigdy nie można mówić o „zwieńczonym dziele”. Chęci i umiejętności należy rozbudzać i rozwijać każdego dnia. Jeśli człowiek zatraci chęci, to będzie w najlepszym razie po prostu zajmować miejsce – w najgorszym zaś razie stanie się poważnym obciążeniem zarówno dla swojej firmy, jak i dla rodziny. Jeśli natomiast komuś brakuje umiejętności, to każde działanie tylko napędza niekończący się cykl frustracji. Dokładka umożliwia utrzymanie chęci i umiejętności na poziomie, który gwarantuje osiągnięcie pożądanego sukcesu.

Bądź dziwny!

Bardzo mi się podoba to, co Dave Ramsey mówi o zadłużeniu. Twierdzi mianowicie, że „normalni” ludzie są spłukani, należy więc być dziwnym. Zgadzam się z nim w stu procentach. Ojciec mawia: „Miewałem problemy, mając pieniądze. Miewałem też problemy, kiedy pieniędzy nie miałem. Przekonałem się, że jak się ma problemy, to lepiej mieć pieniądze!”.

Jesteś tym, kim i czym jesteś, ponieważ dopuszczasz do siebie takie, a nie inne myśli. Jeśli zaczniesz dopuszczać do siebie inne myśli, możesz stać się kimś innym i czymś innym.

Rzeczywistość przedstawia się tak, że „normalni” ludzie rzadko osiągają sukces w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. „Normalni” ludzie nie wyznają filozofii chęci, umiejętności i dokładki. Zachęcam cię, abyś był DZIWNY. Jeśli zamierzasz postawić na sukces, powinieneś zacząć robić to, co robią ludzie sukcesu. Otóż ludzie sukcesu stosują codzienną praktykę chęci, umiejętności i dokładki.

Chęci, umiejętności i dokładka to prosta koncepcja – ja sam jestem prostym człowiekiem, więc jaka miałaby być! To koncepcja, która opiera się na ulubionym stwierdzeniu mojego ojca: Jesteś tym, kim i czym jesteś, ponieważ dopuszczasz do siebie takie, a nie inne myśli. Jeśli zaczniesz dopuszczać do siebie inne myśli, możesz stać się kimś innym i czymś innym.

Już wyjaśniam, jak to przesłanie wcielić w życie. Codziennie – choćbyś miał poświęcić na to zaledwie pięć albo dziesięć minut – zapewnij sobie dokładkę treści, które pomogą ci wzmacniać chęci bądź umiejętności (albo jedno i drugie). Możesz w tym celu przeczytać coś wartościowego albo czegoś wartościowego wysłuchać. Ta książka będzie po temu doskonałym punktem wyjścia, albowiem już dzięki powyższej myśli wcielasz w życie założenia filozofii chęci, umiejętności i dokładki. Mój ojciec poleca również formułę uniwersytetu samochodowego. Chodzi mianowicie o to, aby podczas jazdy samochodem słuchać wartościowych i budujących płyt.

Ja sam mam na swoim iPodzie setki godzin inspirujących treści o życiu (najbardziej lubię te autorstwa mojego ojca). Słucham ich niemal podczas każdego treningu.

Nie ma czegoś takiego jak „status quo”. Ani w życiu, ani w biznesie, ani w relacjach rodzinnych nie ma miejsca na dryf. Sytuacja zmienia się albo na lepsze, albo na gorsze. To samo dotyczy sukcesu – człowiek albo się do niego przybliża, albo się od niego oddala. Właśnie dlatego filozofia chęci, umiejętności i dokładki powinna stać się naszą codzienną praktyką.

Zachęta stanowi siłę napędową nadziei.

– Zig Ziglar

Urodzony zwycięzca, który planuje sukces, przygotowuje się do osiągnięcia sukcesu i sukcesu oczekuje, powinien przez cały czas pamiętać, że nadzieja stanowi katalizator, który pomoże mu rozpocząć tę podróż – oraz że słowa zachęty pozwalają tę nadzieję podtrzymywać. Źródło zachęty stanowi właśnie codzienna praktyka filozofii chęci, umiejętności oraz dokładki. Pamiętaj, że urodziłeś się, żeby zwyciężać. Przygotuj się! Oczekuj sukcesu! Zmieniaj świat!

– Tom Ziglar

Podziękowania

Dziękuję Ci, Jean Abernathy Ziglar (Sugar Baby) za to, że tylko Ciebie jedną kochałem i za to, że dostrzegałaś we mnie urodzonego zwycięzcę, nawet zanim ja go w sobie rozpoznałem.

Dziękuję również moim dzieciom: Tomowi Ziglarowi, Cindy Ziglar oraz Julie Ziglar Norman, a także mojej wnuczce Katherine Lemons i zięciowi Jimowi Normanowi. Pomogliście mi doprowadzić tę książkę do szczęśliwego finału. To wielka radość pracować z rodziną.

Dziękuję Laurie Magers, która od ponad trzydziestu lat wspiera mnie jako moja asystentka. Dołożyła wszelkich starań, aby udoskonalić tę książkę. Dziękuję jej również za wielką staranność i profesjonalizm.

Dziękuję także Billy’emu Coxowi, mojemu wieloletniemu przyjacielowi, członkowi zarządu Ziglar, Inc. oraz wyjątkowemu przedsiębiorcy. Włożył on niewiarygodnie dużo czasu i wysiłku w to, aby w tej książce znalazło się wszystko, co się w niej powinno znaleźć.

Dziękuję mojemu przyjacielowi Larry’emu Carpenterowi za napisanie przedmowy, za jego pracę w radzie doradczej Ziglar, Inc. oraz rekordowe zainteresowanie kursem Born to Win. Nie znam nikogo innego, kto by z takim zaangażowaniem promował filozofię urodzonego zwycięzcy i wcielał ją w życie. Jego sukces w życiu i w biznesie dowodzi, że Larry to urodzony zwycięzca!

Na podziękowania zasługują również Milli Brown, dyrektor generalny Brown Books Publishing Group, oraz David Leach – za wiarę i wkład w ten projekt. Dziękuję również mojemu nowemu przyjacielowi Michaelowi Levinowi, który redagował tekst książki z pełnym zrozumieniem dla wszystkich moich założeń. Dzięki jego bieżącym uwagom i zaangażowaniu stała się ona niewymownie lepsza.

Dziękuję również zespołowi z Ziglar, Inc.! Dzięki nim mogę spokojnie pracować, za co jestem im bardzo wdzięczny.

Gorące słowa uznanie kieruję również do wszystkich tych osób, które miały okazję przeczytać moje wcześniejsze książki i wysłuchać moich wykładów. Dziękuję Wam za to, że stosowaliście moje rady w praktyce i że odkryliście w sobie urodzonych zwycięzców. Ta książka powstała dlatego, że udało Wam się wcielić te zasady w życie.

Największą wdzięczność żywię jednego wobec Tego, który kieruje moim życiem od 4 lipca 1972 roku – dla mojego Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Dzięki relacji z Nim mój umysł i serce pozostają wolne od trosk, a ja mogę patrzeć w przyszłość z wielką fascynacją.

Wprowadzenie

W listopadzie 2011 roku obchodziłem sześćdziesiątą czwartą rocznicę moich dwudziestych pierwszych urodzin. Nadal mam w życiu bardzo wiele do zrobienia. Ciągle pracuję nad kolejnymi książki, przy każdej możliwej okazji zachęcam ludzi do działania. Sprawia mi to wielką przyjemność. Często zdarza mi się słyszeć, że ktoś słyszał, jakobym przeszedł na emeryturę. Odpowiadam wtedy: „Źle pan słyszał! Ja raczej dostałem dodatkowy zastrzyk energii. Nie zamierzasz spuszczać z tonu, odpuszczać sobie, zamykać się ani spoczywać na laurach, dopóki rzeczywistość mnie do tego nie zmusi. Ja się dopiero rozgrzewam”.

Gdy jednak człowiek osiąga mój wiek, czasem zdarza mu się patrzeć na swoje życie i myśleć o tym, jak wiele mógł zdziałać i w jaki sposób wpłynęło się na życie innych. Mnie ta refleksja przychodzi z łatwością. Dla mnie największe znaczenie miało odnalezienie Chrystusa i moje małżeństwo. Jeśli zaś chodzi o to, jak wpłynąłem na życie innych ludzi, to zapewne największe znaczenie miały nagrania do słuchania w samochodzie. Zawsze gorąco promowałem ideę „uniwersytetu samochodowego”. Przez lata odebrałem stosy listów napływających od ludzi, którym każdego dnia towarzyszę podczas dojazdów do pracy i podróży służbowych. To niesamowite uczucie, gdy jeżdżę w różne miejsca i pozostaję zupełnie anonimowy do momentu, w którym po raz pierwszy otwieram usta. Dopiero wtedy ludzie zaczynają mi się przyglądać i pytają, czy oto stoi przed nimi Zig Ziglar. Mam specyficzny głos, który w połączeniu z charakterystycznym akcentem z Yazoo City w stanie Missisipi właś­ciwie trudno pomylić.

Urodziłeś się zwycięzcą, aby jednak go w sobie odnaleźć, musisz zwycięstwo planować i się do niego przygotować. Tylko wówczas możesz go oczekiwać.

Drugie miejsce na liście moich największych osiągnięć zajmuje trzydniowe seminarium, które organizowałem przez trzydzieści lat po kilka razy w roku. Pierwotnie nosiło ono tytuł „The Richer Life Course” (Kurs bogatszego życia), potem jednak upowszechniło się pod hasłem „Born to Win” (Urodzony zwycięzca). Przez lata poznałem tysiące ludzi, których życie zmieniło się dzięki temu kursowi zarówno na płaszczyźnie duchowej, jak i materialnej.