Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów - Deborah Feldman - audiobook

Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów audiobook

Feldman Deborah

4,5

Opis

Nowy Jork, Brooklyn - chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności.
Trudno sobie wyobrazić świat nastoletniej Deborah, zmuszonej do małżeństwa, ogolonej na łyso w dniu ślubu i poddanej przyśpieszonej lekcji dojrzewania seksualnego.  Trudno uwierzyć, że w XXI wieku dziewczyna mieszkająca w Nowym Jorku nie może posługiwać się angielskim, bo to język zepsucia i zła i jest więziona w domu.
Feldman wpuszcza nas do hermetycznego świata, którego grzechy są starannie ukrywane i wypierane. Autorka w przejmujący sposób relacjonuje, jak wyglądało jej życie, pełne nakazów i zakazów.
Życie, które opierało się na milczącym przyzwoleniu na cierpienie, zniewolenie i przemoc. Przypłaca je ciężką nerwicą.
Deborah ucieka. Po urodzeniu dziecka wie, że jeśli chce uchronić swojego syna przed podobnym losem musi porzucić męża, rodzinę i wspólnotę. Rozpoczyna nowe życie.
NA PODSTAWIE KSIĄŻKI „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” POWSTAŁ SERIAL NETFLIXA PO TYM SAMYM TYTUŁEM.
O autorce
Deborah Feldman urodziła się i wychowała we wspólnocie ortodoksyjnych Żydów w Williamsburgu na Brooklynie. W bardzo młodym wieku została wydana za mąż w aranżowanym małżeństwie, a dwa lata później urodził się jej syn. Wspomnienia, które opublikowała, mając 25 lat, stały się bestsellerem New York Timesa. Dwa lata później napisała ich kontynuację pod tytułem „Exodus”. Jej książki zostały przetłumaczone na hebrajski i niemiecki. Feldman obecnie mieszka w Berlinie wraz ze swoim synem.

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 10 godz. 8 min

Lektor: Magdalena Schejbal

Oceny
4,5 (142 oceny)
88
44
9
1
0
Sortuj według:
PawelAR

Nie oderwiesz się od lektury

Polecam.
00
Optimka

Nie oderwiesz się od lektury

warto
00
chochowska

Całkiem niezła

Może dlatego, że słuchałam, a nie czytałam moja opinia o tej książce nie jest najlepsza. Trudno mi zrozumieć jej fenomen i popularność. Jest wiele lepszych pozycji o świecie ultraortodoksyjnych Żydów.
00
makalonka2000

Nie oderwiesz się od lektury

Książka świetna, życie straszne.
00
kasiainka

Nie oderwiesz się od lektury

Hermetyczny świat, w którym ludzką krzywdę okupuje się milczeniem... pełen zakazów i nakazów, odbierający wolność myśli, słowa, własnych uczuć i pragnień. Świat, w który dążenie do bycia sobą, jest skazane na pogardę. Szczerze polecam :)
00

Popularność