Wydawca: E-bookowo Kategoria: Dla dzieci i młodzieży Język: polski Rok wydania: 2011

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 288 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Ukryci przed słońcem - Ewa Kołda

Samantha jest niczym nie wyróżniającą się, szesnastoletnią dziewczyną. A przynajmniej do czasu, gdy w nowej szkole poznaje nie do końca zwyczajnych przyjaciół. Dziwnym zrządzeniem losu nastolatka dowiaduje się o istnieniu w swoim najbliższym otoczeniu istot znacznie potężniejszych, niż ludzie. Co więcej, sama pozyskuje moce, których jednak nie potrafi do końca kontrolować. Ze względu na swoje nowo nabyte umiejętności staje się celem potężnego maga, pragnącego objąć władzę nad niczego nieświadomymi ludźmi. Świat pełen niedomówień, tajemnic i magii wciąga ją w siebie. Czy uda jej się w nim odnaleźć?


Ewa Kołda

Urodzona 06 września 1992 roku w Poznaniu, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Od dziecka marzyła, żeby zostać pisarką, później również lekarzem. Skwapliwie dąży do celu, lecz nie grzeszy cierpliwością.  Kocha muzykę rockową, dobre książki i czekoladę.

Jej pasją od dziecka były i są książki, w szczególności przygodowe z elementami fantastyki oraz klasyczne kryminały. Pisaniem zaraziła ją kuzynka, gdy miała 10 lat. Od tamtego czasu napisała niezliczoną ilość opowiadań, wiele z nich odeszło w zapomnienie, jednak kilka przeżyło, a nawet zostały opublikowane. Jedno w szkolnej gazetce, co miesiąc po jednym odcinku, drugie wygrało konkurs organizowany przez firmę poligraficzną Delta Graphix. Poza pisarstwem, zajmuje się też amatorsko rysowaniem i malowaniem. Kocha polskie Tatry, włoskie jedzenie, język francuski, grecką gościnę i angielski humor.

Opinie o ebooku Ukryci przed słońcem - Ewa Kołda

Cytaty z ebooka Ukryci przed słońcem - Ewa Kołda

Nie udało mi się powstrzymać łez. James bez słowa objął mnie ramieniem. Nie byłam pewna, ale czułam, że wiedział, o czym myślałam. Oparłam o niego głowę i zamknęłam oczy. Wdychałam jego zapach. Działał uspokajająco. Pachniał jak… Jak las, drzewa, liście, wiatr, trawa… Łzy po chwili przestały spływać mi po policzkach. Przestałam się obawiać. Nagle wszystkie moje lęki się ulotniły. Wiedziałam, że nie jestem sama i że ktoś mnie wspiera. To była magia – nie czułam nic, oprócz błogiego spokoju.
Próbowałam się oszukiwać, że nic mnie to nie obchodzi, że zawsze tak było, że dobrze o tym wiedziałam i byłam przygotowana. Tak naprawdę okazało się, że nie znam siebie. Ukrywałam swoje prawdziwe ja przed sobą, przybierając maskę silnej i odważnej osoby, która troszczy się o innych, jednocześnie nie dbając o swoje uczucia.

Fragment ebooka Ukryci przed słońcem - Ewa Kołda

EWA KOŁDA

UKRYCI

PRZED SŁOŃCEM

© Copyright by Ewa Kołda & e-bookowo

Grafika i projekt okładki: Sara Telenga

ISBN 978-83-62480-11-1

Wydawca: Wydawnictwo internetowe e-bookowo 

www.e-bookowo.pl

Kontakt:wydawnictwo@e-bookowo.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kopiowanie, rozpowszechnianie części lub całości bez zgody wydawcy zabronione

Wydanie I 2011

Konwersja do formatu EPUB: Virtualo Sp. z o.o.

virtualo.eu

EWA KOŁDA

Urodzona 06 września 1992 roku w Poznaniu, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Od dziecka marzyła, żeby zostać pisarką, później również lekarzem. Skwapliwie dąży do celu, lecz nie grzeszy cierpliwością. Kocha muzykę rockową, dobre książki i czekoladę.

Wstęp

Ty, kimkolwiek jesteś, właśnie zaglądasz do mych wspomnień. Postanowiłam je spisać, aby inni mogli uwierzyć. Uwierzyć w coś, co wydawałoby się nierealne i zapewne sama bym to wyśmiała, gdyby nie fakt, że to moja własna historia…

Wybacz, jeśli moje myśli będą chaotyczne lub wydadzą Ci się naiwne, jeśli zbyt szybko będę przeskakiwać z jednego wydarzenia do drugiego. Piszę tylko to, co wydaje mi się istotne. Abyś Ty mógł zrozumieć, jak bardzo moje życie się zmieniło w tak krótkim czasie. I abyś wiedział, iż mimo tego wszystkiego, niczego nie żałuję.

CZĘŚĆ PIERWSZA

I – Spodnie

Nudy. Inni powyjeżdżali na wakacje, a ja musiałam siedzieć w domu. Powód? Ten sam, co zawsze – brak czasu u moich rodziców. Chociaż właściwie, najczęstszym powodem jest raczej deficyt na koncie w banku. Ale u nas w domu nie jest tak źle. Rodzice nawet dobrze sobie radzą. Jednak w tej ciągłej pogoni za pieniądzem zapomnieli chyba, że mają w domu nastoletnią córkę. Marzyły mi się podróże, chciałam zwiedzić kawał świata, zobaczyć cokolwiek, co nie wygląda jak miasto, w którym mieszkam…

Oni zawsze znajdywali jakąś wymówkę: a to brak czasu do namysłu, zmęczenie, brak pieniędzy, inne wydatki… Poza tym, „jestem jeszcze taka młoda, jeszcze tyle mnie w życiu czeka…”! Ale ja nie chcę czekać! Niestety, dorośli nigdy nie zrozumieją swojego dziecka, bo zawsze będą te kilkanaście lub kilkadziesiąt lat do przodu. Zawsze będzie ich „ale”, zawsze będą mądrości życiowe… nawet jeśli dzieci są już dorosłe.

Czas zapełniam codziennie prawie tak samo. Rano pobudka wcześnie, marsz do sklepu po bułki, śniadanie, potem czytanie książek, sprawdzanie poczty w Internecie, oglądanie telewizji, w międzyczasie pozostałe posiłki. Większość koleżanek wyjechała, a z resztą jakoś tak trudno się było spotkać.

Ale dziś wreszcie nastąpiła jakaś odmiana. Zupełnie niespodziewanie wpadła do mnie Diana i wyciągnęła do kina. Akurat niedawno była premiera nowej części przygód Batmana. Poszłyśmy na dworzec, kupiłyśmy bilety i wyszłyśmy na peron. Nie było dużo ludzi (przynajmniej nie tyle, ile w czasie roku szkolnego, gdy wszyscy dojeżdżają do szkół pociągiem).

Nagle, zza naszych pleców usłyszałyśmy znajomy głos:

– Halo, laski!!

Odwróciłyśmy się jak na komendę. W naszą stronę szła Kate, jedna z tych dziewczyn należących do „bogatej elity”. Jej tata zajmował się projektowaniem wnętrz i nieźle na tym zarabiał.

Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego w większości przypadków, kiedy dziewczyna ma kasy na umór, nie umie o siebie zadbać. Tak samo Kate – była niewiele wyższa ode mnie, za to pod względem wagi i stylu różniłyśmy się diametralnie. Ja miałam posturę niby „normalną” (czyli według innych „w sam raz”, według mnie samej „gruba”), a ona… jej brzuch wyglądał na czwarty miesiąc ciąży, uda miała masywne, biust niemalże wylewał jej się ze stanika. Za to miała ładny, miły uśmiech oraz zgrabne łydki.

Ubiór, jak to często bywa u osób jej pokroju, zupełnie nie był dopasowany do jej sylwetki. Obcisła, przykrótka bluzka w krzykliwych kolorach i z dużym dekoltem, oraz białe rybaczki-biodrówki, odsłaniające mankamenty jej figury. Znana zasada – nieważny efekt, ważne, ile wydałaś.

Kate podeszła do nas i po kolei wyściskała.

– Aleście się zmieniły! Kiedy was ostatnio widziałam?

– Jakieś pół roku temu – odpowiedziałam. Chodziłyśmy do różnych placówek, ja właśnie skończyłam gimnazjum, ona była już w technikum.

– Szmat czasu! Gdzie się dostałyście do szkół? – szybko zadała pytanie, które w ciągu ostatniego miesiąca słyszałam aż zbyt często.

Diana szybko wyrzuciła z siebie nazwę szkoły, jakby wcale jej nie zależało, gdzie pójdzie.

– A ty? – zwróciła się do mnie.

Ja natomiast wybierałam się do uchodzącego za najlepsze liceum w promieniu trzydziestu kilometrów. Na Kate zrobiło to dokładnie takie samo wrażenie, jak na pozostałych osobach, którym to mówiłam.

– Naprawdę? – wytrzeszczyła oczy. Myślałam, że mnie prześwidruje wzrokiem. – Ale ty wiesz, że tam same kujony chodzą?

Wkurzało mnie, kiedy ktoś tak mówił, choć sam nawet z zewnątrz tej szkoły nie widział.

Na szczęście nie musiałam odpowiadać, bo w tym momencie nadjechał pociąg.

– Gdzie jedziecie? – zapytała Kate, gdy wsiadłyśmy.

– Do kina na nową część Batmana – odpowiedziałam.

– A to fajnie, jadę z wami – i uśmiechnęła się do nas.

Z Dianą nawet nie musiałyśmy na siebie patrzeć, żeby wiedzieć, co myśli ta druga. Nie chciałyśmy, żeby Kate nam towarzyszyła. Chciałyśmy być same, dwie przyjaciółki mogące pogadać od serca i zwierzać się sobie w trakcie oczekiwania na film oraz na ewentualnej kawie po seansie. Ta jednak nic nie zauważyła i jak zwykle zaczęła trajkotać:

– Lubię Batmana i dobrze, że ktoś w końcu nakręcił nową część. Chociaż słyszałam, że ma się w niej znów pojawić Joker, ale jak to możliwe, skoro w pierwszej części nagranej przez Tima Burtona Batman go zabił? W każdym razie, mnie najbardziej podobała się część „Batman i Robin”, chociaż wkurzał mnie wątek z tą doktorką, którą grała Nicole Kidman. Ale Val Kilmer… Wtedy taki seksowny, a teraz? Pełno tłuszczu! Powinien o siebie zadbać…!

W tym momencie ja i Diana spojrzałyśmy na Kate, po czym wymieniłyśmy skryte uśmiechy. Ta jednak nic nie zauważyła i ciągnęła swój wywód dalej.

– …nie to, co mój Tommy. Kochany Tom, ostatnio zapisał się na siłownię, teraz codziennie tam chodzi, czasem nawet jest tam kilka godzin! Tyle ćwiczy, biedaczek mój kochany…

Nie dziwiłam mu się osobiście. Gdybym ja była chłopakiem i miała taką partnerkę, też bym od niej uciekała. Ciekawiło mnie, czy Kate wie, że na siłowni można spotkać wiele lasek, które w przeciwieństwie do niej mają zgrabne ciała i o siebie dbają (w sensie diet, ćwiczeń, itp.). A chłopaki, jak to oni, lubią sobie popatrzeć.

Gdy o tym pomyślałam, zrobiło mi się nagle żal Kate. Ona akceptowała siebie taką, jaka była. Za to ją, mimo wszystko, szanowałam. Ale zastanawiało mnie, czy ten jej Tommy serio ją kochał. Często podczas spacerów widziałam go, jak chadzał z różnymi laskami. Chwilami nawet chciałam do niego podejść i zagadać, zapytać jak tam Kate, co u niej, itp., żeby zobaczyć jak zareaguje. Jednak zawsze się powstrzymywałam.

W końcu dotarłyśmy na miejsce. W kinie nie było dużo ludzi, więc dosyć szybko kupiłyśmy bilety. Dziewczyny poszły jeszcze po popcorn. Ja kupiłam jedynie wodę. Po seansie postanowiłyśmy pójść do centrum handlowego. Komentowałyśmy właśnie różne sceny z filmu, gdy nagle Kate krzyknęła:

– Thomas?!

Naprzeciw nas, ze sklepu z markową odzieżą, wyszła dobrze znana mi postać zajęta rozmową z jakąś blondynką. Na dźwięk swojego imienia odwrócił się i wydawało mi się, że przez chwilę chyba nie wiedział, jak zareagować. Następnie jakby otrząsnął się z szoku, podbiegł do nas i czule przywitał się ze swoją dziewczyną.

– Cześć, kochanie! Cóż za niespodzianka – świetnie mu szło granie swojej roli.

– Kim była ta blondi? – Kate wskazała miejsce, gdzie przed chwilą jeszcze stała nieznajoma.

– Jaka blondi?

– No, ta, z którą wyszedłeś ze sklepu.

– A, ta… Pytała się, która godzina – uśmiechnął się.

Mnie by na taki tekst nie nabrał, jednak Kate wolała wierzyć mu na słowo. Chwyciła go pod ramię, stwierdziła, że miło się oglądało film i że nie będzie nam już przeszkadzać, po czym oddaliła się z Tomem.

– Jak myślisz, czy mówił prawdę? – spytała mnie Diana.

– Wątpię.

– Szczerze, ja też. A szkoda, bo mimo wszystko lubię Kate.

– Tak samo jak ja – przyznałam. – Jej nie da się nie lubić, choćby nie wiem, jaka była.

Chodziłyśmy bezwiednie po centrum handlowym, gdy nagle przez przypadek mój wzrok padł na jedną z witryn sklepowych.

– Zobacz…! – Pociągnęłam Dianę za rękaw.

Podeszłam do wystawy. Na niej stał manekin ubrany w jakąś kiczowatą bluzkę i spodnie rurki w czerwoną szkocką kratę.

Kiedyś pomyślałabym, że to obciach nosić takie spodnie. Jednak gdy ujrzałam je na żywo, zapragnęłam takie mieć. Niestety, dobrze wiem, że aby je kupić, trzeba mieć szczupłe nogi. Spojrzałam na swoje uda. To one były moim największym kłopotem. Próbowałam wielu ćwiczeń, jazdy na rowerze, nawet pilatesu. Skutki zwykle były, ale małe i po krótkim czasie wracałam do „dawnej formy”. Znienawidziłam swoje nogi.

– Jak ja bym chciała takie mieć… – mruknęłam.

– To chodź przymierzyć! – Diana pociągnęła mnie w stronę wejścia.

– Dobrze wiesz, że mam na nie za grube nogi…

– Nie marudź! Nie przekonasz się, póki nie zobaczysz.

Weszłyśmy do sklepu. Nigdzie na wieszakach nie mogłyśmy znaleźć tych spodni, więc chciałam już wyjść, ale Diana nie dawała za wygraną.

– Czasami to, czego nie mają na sklepie, leży w magazynie.

– No, i…?

– No, i warto wtedy zapytać, czy można o nie prosić.

Tego się obawiałam. Nie cierpiałam chodzić do tych lasek, co sprzedają w butikach. One dziwnym trafem zawsze miały idealną figurę i wyglądały, jakby dopiero co wróciły z sesji zdjęciowej lub wybiegu. A ten ich górujący wzrok, gdy widzą taką małą, szarą myszkę jak ja… Może trochę przesadziłam, ale przy nich naprawdę tak się czułam.

Niestety, moja przyjaciółka była nieugięta. Chwyciła mnie za rękę i pociągnęła w stronę ekspedientki.

– Przepraszam, szukamy tych spodni w kratę, które są na wystawie… – zaczęła.

– Nie ma ich na sklepie, ale są w magazynie. – Ekspedientka uśmiechnęła się. – Mogę podać, jeśli chcesz. Jaki rozmiar?

– Sam, jaki masz rozmiar? – Diana zwróciła się do mnie.

Chyba dopiero teraz mnie zauważono.

– 38 – przyznałam ze wstydem. Czy mi się wydawało, czy ta ekspedientka spojrzała na mnie z szyderczym błyskiem w oku?

– Sprawdzę, czy jest – powiedziała i odeszła. Zabrzmiało to tak, jakby wątpiła, że producenci robią rozmiary spodni tego typu. Po chwili wróciła z towarem.

– Proszę, przymierzalnie są tam. – Wskazała w bliżej nieokreślonym kierunku i wróciła do pracy.

– Widziałaś, jak na mnie spojrzała? – szepnęłam do Diany.

– Nie przesadzaj – mruknęła i wepchnęła mnie do przymierzalni.

Nie pozostało mi nic innego, jak włożyć na siebie te spodnie. Były tak wąskie, że ledwo mogłam się w nie wpakować.

– Już? – spytała Diana i nie czekając na moją odpowiedź weszła za zasłonę.

– Wyglądam okropnie – westchnęłam. – Widać mi nawet tłuszcz na kolanach. Za nic ich nie kupię.

Diana burknęła pod nosem coś w stylu: „Matko, z tą dziewczyną to cholery można…” i dała mi wykład o tym, że rozmiar 38 jest normalny dla każdej kobiety, a ja jestem niesłusznie przewrażliwiona, po czym wyszła z kabiny. Ja jeszcze przez chwilę oglądałam się w lustrze. Chciało mi się płakać. Takie ładne spodnie i jak zwykle nie dla mnie. Zdjęłam je i przyjrzałam się swoim nogom. Te cholerne uda! Łydki zresztą też są grube. Pomyślałam o nogach tych wszystkich gwiazd, aktorek, piosenkarek, modelek… Chciałabym być jedną z nich.

– Samantha, pospiesz się! – usłyszałam zza kotary. Pospiesznie ubrałam się i wyszłam.

Po powrocie do domu usiadłam w pokoju i włączyłam swoją ulubioną płytę, po czym oddałam się rozmyślaniom. Chwyciłam bezwiednie jakieś czasopismo, leżące na biurku i zaczęłam je wertować. Zawsze marzyłam o tym, żeby kiedyś umieszczano w czymś takim moje zdjęcia jako modelki, sławnej aktorki czy piosenkarki. Fajnie byłoby, gdyby fortuna uśmiechnęła się do mnie, jak do pewnej aktorki, którą to na lotnisku zauważyła kobieta wytwórni filmowej. Ale to raczej nie w tym, nie w MOIM życiu. Mnie takie rzeczy zawsze omijają. Nie ma co liczyć na uśmiech losu – trzeba zacząć działać!

II – Impreza

Nie ma nic gorszego od odchudzania się. Nienawidziłam tego! Non stop myślałam o tym, co i kiedy będę mogła jeść. Żeby odwrócić uwagę od tego tematu poddałam się swojemu hobby: malowaniu. Ale ile można malować? Może, tak jak Andrea, zacznę się uczyć grać na jakimś instrumencie?

Z braku innych ciekawych propozycji, postanowiłam pójść do pokoju siostry. Na drzwiach powiesiła sobie plakat jakiegoś zespołu w maskach. Zawsze, gdy do niej wchodzę, robię do niego głupie miny. I tak wyglądałam mniej idiotycznie, niż oni. Ale Andy ich uwielbia. Tak jak i inne zespoły metalowe, których non stop słucha.

Weszłam do jej pokoju. Z korytarza było już słychać, co robi. Tak, jak się spodziewałam, siedziała na wysokim krzesełku z niskim oparciem i grała jakiś kawałek na gitarze elektrycznej. Rodzice kupili jej sprzęt na Gwiazdkę. Muszę przyznać, że szło jej coraz lepiej.

– No? – spytała, gdy mnie zobaczyła.

– Nic. – Tak zwykle zaczynała się nasza rozmowa.

Usiadłam na kanapie i słuchałam jak gra. Kiedy skończyła, spytałam:

– Jak się gra na gitarze?

– Normalnie – mruknęła. – Tylko musisz to lubić i się poświęcić. Żadnych tipsów, długich paznokci, do tego dochodzi schodząca skóra z palców i ból nadgarstka – uśmiechnęła się w swój ulubiony sposób (czyli sarkastycznie). – Po jakimś czasie dwie ostatnie rzeczy znikną, jednak i tak niektóre dziewczyny nie wyobrażają sobie, żeby można było ściąć paznokcie. Nawet nie wiedzą, co je omija.

Znów zaczęła grać. Lubiłam jak ktoś gra, bo wtedy czułam się jak na prywatnym koncercie.

– Co jutro robisz? – spytałam, gdy skończyła.

– Nic – mruknęła. – A co?

– Jutro jest grill u Diany. Mają przyjść jej znajomi z nowej klasy. Zapewne wkręci się jeszcze kilkanaście osób, których prawie nikt nie zna. Oprócz tego mają być też jej najbliżsi przyjaciele, czyli ja też. Ale nie chcę jechać sama. – Uśmiechnęłam się do młodszej siostry.

– OK, mogę jechać z tobą.

Może to dziwne, że brałam na imprezę swoją piętnastoletnią siostrę, jednak lubiłam jej towarzystwo (choć nierzadko zdarzały nam się sprzeczki). Poza tym, nie chciałam wyglądać jak opuszczona przez wszystkich, siedząc sama. Zawsze miałam problem, żeby odezwać się do kogoś jako pierwsza, a kto by się przejmował jedną nieznajomą wśród tylu kolegów i koleżanek?

Skoro załatwiłam sprawę z siostrą, poszłam na kolację. Było dopiero po piątej, ale w jakiejś gazecie wyczytałam, że ostatni posiłek powinno się jeść stosunkowo wcześnie, aby organizm mógł go strawić przed snem.

Otwarłam lodówkę, a tu… moja ulubiona sałatka z majonezem!! Już ją wyjmowałam… I nagle przed oczami stanęła mi wizja mnie za dziesięć lat: dwudziestosześcioletniej grubej starej panny (w tym wieku raczej chciałabym już mieć męża), z żylakami, zagrożona zawałem lub udarem, z cukrzycą i wieeelkim brzuchem. Nie, nie mogłam do tego dopuścić!

Zrezygnowałam z kolacji.

Późnym popołudniem następnego dnia poszłam z Andreą na pociąg i pojechałyśmy do Diany. Było tam już pełno ludzi i mogłam się założyć, że sama organizatorka imprezy części z nich nie znała. Było trochę drętwo, ponieważ na początku trzeba było zawrzeć znajomości. Jednak po jakimś czasie goście zaczęli się oswajać.

Kiedy już poznałam większość osób, usiadłam na ławce w ogrodzie, skąd miałam widok na całe towarzystwo. Po chwili przysiadła się do mnie Diana.

– I jak? – spytała.

– Dobrze. Ty ich wszystkich znasz?

– No, na początku chyba połowa to byli obcy, ale teraz już tak, znam – uśmiechnęła się.

Posiedziałyśmy chwilę w ciszy. Nagle zauważyłam, że naprzeciw mnie siedzi chłopak, którego jeszcze nie poznałam. I to nie byle jaki chłopak! Wysoki brunet, umięśniony tak „w sam raz” – nie tzw. „chucherko” i nie atleta – z pięknymi, czarnymi oczami… Natychmiast zapytałam Darię, jak on ma na imię.

– On? Gregor. – Spojrzała na mnie. – Podoba ci się? – Mrugnęła porozumiewawczo.

Nie chciałam się do tego przyznać, bo zaraz by mnie zaczęła z nim swatać, a ja… cóż, chyba nie czułam się pewnie, żeby z nim pogadać. Zawsze czułam się skrępowana w towarzystwie chłopaka, który mi się podobał, a którego nie znałam osobiście. Dlatego zaprzeczyłam.

– Jasne. – Diana nie uwierzyła. – Za dobrze cię znam. Podoba ci się!

– Nie krzycz tak – mruknęłam. – I nawet nie próbuj…

– Ty to byś zawsze chciała, żeby to chłopak zrobił pierwszy krok! – wpadła mi w słowo.

– No, bo to chyba tak działa, nie? – W całym swoim życiu nie miałam jeszcze chłopaka. Być może Diana miała rację, jednak w tych sprawach byłam zbyt nieśmiała, żeby zagadać.

– Nie, kochana, właśnie o to chodzi, że nie. Zresztą – nachyliła się do mnie – słyszałam, że on rzadko się do kogoś odzywa. Co nie znaczy, że laski go nie oblegają. Wszyscy chcą się z nim kumplować.

– To pewno i tak nie mam u niego szans…

– Maruda – stwierdziła Diana, po czym wstała i wmieszała się w tłum.

Siedziałam przez chwilę zupełnie sama. Po kilku minutach obok mnie znalazła się Andrea.

– Nudy – mruknęła. – Prawie nikogo tu nie znam, zresztą ludzie nie są tu szczególnie mili…

Właśnie chciałam przyznać jej rację, gdy przy naszej ławce znów stanęła moja przyjaciółka w towarzystwie jakiegoś kolesia. Spod zawadiacko przekrzywionego kapelusza (które ostatnio zrobiły się modne) wystawały mu blond włosy. Patrzył na nas oczami o głębokiej, niebieskiej barwie. Nigdy nie widziałam tak niezwykłego koloru tęczówek. Chłopak był przystojny, muszę przyznać.

– To Andy i Sam – przedstawiła nas Diana. – A to James.

– Takie super laski i męskie imiona wam dali? – spytał z uśmiechem, który pewno większość dziewczyn uznałoby za rozbrajający. Ale dla mnie świadczył o tym, że był zbyt pewny siebie. Może to jakiś szósty zmysł, w każdym razie poczułam, że chyba go nie polubię.

– Nasz tata zawsze marzył, żeby mieć syna – wyjaśniła moja siostra. – Ale los obdarzył go dwoma córkami, więc razem z mamą dali nam takie imiona. Ja jestem Andrea, a ona Samantha.

Dla mnie zawsze było to trochę krępujące. Często, gdy byłam przedstawiana komuś, kto słyszał o mnie wcześniej, widziałam zdziwienie malujące się jego na twarzy i słyszałam zdanie „A ja myślałem/myślałam, że to chłopiec…”.

Dalsza część rozmowy nie była szczególnie pasjonująca. Utwierdziłam się jedynie w przekonaniu, że James jest strasznym arogantem, który najchętniej poderwałby każdą laskę, która nierozważnie stanęłaby na jego drodze.

Po jakimś czasie opuściłam towarzystwo pod pretekstem skorzystania z toalety. Ucieszyłam się, że nareszcie mam chwilę spokoju. Jednak gdy wyszłam, pod drzwiami zastałam Jamesa.

– Lalka, daj się namówić na coś głębszego – powiedział. Albo nieźle się wstawił w ciągu 5 minut mojej nieobecności, albo był wyjątkowo zuchwały.

– Nie – odpowiedziałam stanowczo, odwróciłam się na pięcie i właśnie miałam odejść, gdy nagle… poczułam na swoim pośladku czyjąś rękę. Obejrzałam się. Ze mną w korytarzu stał tylko James (który, nawiasem mówiąc, głupkowato się uśmiechał), więc bez namysłu uderzyłam go w twarz. Doprowadził mnie do takiej furii, że nawet nie spojrzałam na jego reakcję, wyszłam na dwór, odszukałam Andy, wzięłam ją za rękę i pociągnęłam w stronę dworca. Nawet nie próbowałam tłumaczyć swojego zachowania zdziwionej siostrze. W drodze napisałam tylko SMSa do Diany: „Sorry, że wyszłyśmy bez pożegnania, ale właśnie się zorientowałam, że jest późno, a my musimy zdążyć na pociąg. Miłej zabawy ”.

To wręcz nienormalne, żeby jeden zwykły debil mógł mnie tak zdenerwować. I gdyby nie fakt, że to się naprawdę wydarzyło, w ogóle bym się tego po sobie nie spodziewała. Chyba jeszcze nigdy nie straciłam panowania nad sobą do tego stopnia, żeby kogoś uderzyć!

Miałam nadzieję, że już nigdy nie będę musiała stanąć oko w oko z kimś takim jak ten… ten… James!!

III – Babcia

Wczoraj zadzwoniła do nas siostra mamy, żeby uświadomić rodzinie, iż moja babcia niedługo (i to nawet bardzo niedługo) ma zamiar zrobić sobie krótkie wakacje u nas w domu.

Cała rodzina wpadła w popłoch. Babcia uwielbiała robić niezapowiedziane wizyty w najmniej odpowiednim momencie. Ogólnie rzecz biorąc, dla rodziców moment zawsze był nieodpowiedni, ze względu na to, że ciągle pracowali. Teraz przynajmniej jedno z nich (najprawdopodobniej mama) musiało wziąć wolne. Nigdy nie widziałam entuzjazmu na ich twarzach, gdy trzeba było skorzystać z tej opcji.

Trzeba było zrobić szybkie sprzątanie, odkurzyć pokój dla gości (do którego nikt nie zaglądał przez ponad rok) i przygotować go na przyjazd babci oraz zrobić potrzebne zakupy. Oczywiście, te zadania spadły na mnie i Andy, ponieważ rodziców już nie było. W raz z siostrą usiadłam w kuchni przy dużym, drewnianym stole i zaczęłam rozrysowywać „plan bojowy”.

– Dobra. Więc tak… – mruknęłam.

– Nie zaczynaj zdania od „więc” – upomniała mnie Andy.

– Ty i te twoje reguły… WIĘC tak: któraś z nas musi zająć się sprzątaniem i praniem, a druga musi iść po zakupy i upiec ciasto oraz zawczasu coś ugotować na jutrzejszy przylot babci – jak poinformowała nas ciocia, samolot lądował wcześnie rano, a po kilku godzinach lotu „nasz gość będzie na pewno bardzo głodny”.

– I znów mi przypadnie sprzątanie? – bąknęła Andy.

– Gdybyś umiała gotować, to byśmy losowały – odpowiedziałam.

– Ale ty ledwie wodę na herbatę potrafisz zagotować. – Zmierzyła mnie wzrokiem mówiącym „ciesz się, że jest kupa roboty, której sama nie zrobię, bo inaczej już byś padła trupem”. – W takim razie zostaje ci ogarnąć dom, odkurzyć sypialnię oraz łazienkę dla gości, itp. Wstaw też pranie, a jak się zrobi, to wywieś je na dworze, niech się suszy. Potem je wyprasuję. A ja tymczasem pojadę autobusem do supermarketu, kupię co trzeba i wezmę się za gotowanie i pieczenie.

– A zrobisz muffiny z czekoladą? – spytała błagalnie Andrea.

– No, ba – uśmiechnęłam się. – Przecież babcia za nimi przepada. – Nagle coś mi się przypomniało. – Chyba już wiem, czemu babcia przyjeżdża akurat teraz.

– Hmm? Czemu?

– Bo za dwa dni rodzice mają rocznicę ślubu! 

Wpadłyśmy w panikę.

– O, cholera, zapomniałam! Nie mam nic dla nich!

– Trzeba będzie zrobić tort!

– Jak mogłam zapomnieć…?

– Zaraz, gdzieś tu kiedyś widziałam przepis…

Podeszłam do szafki, w której chowałam różne książki kucharskie i zaczęłam wertować jedną z nich. Znalazłam przepis, wzięłam kartkę i zaczęłam spisywać potrzebne ingrediencje. Następnie otworzyłam lodówkę i dopisałam do listy rzeczy, w które należało się zaopatrzyć. Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dołożyć mydło, szampon, gąbkę, pastę do zębów… Lista wyszła długa, więc czym prędzej popędziłam do sklepu.

Wróciłam jakąś godzinę później. Schowałam zakupy do szafek i do lodówki i zaczęłam szykować późny obiad, jednocześnie myśląc, co zaserwować babci na śniadanie, czy pranie już wyschło, jak idzie Andy i kiedy wrócą rodzice. I przede wszystkim: kto jutro odbierze gościa z lotniska? Na rodziców raczej nie ma co liczyć. Mimo tego, że w pracy byli niezwykle sumienni, to w życiu bywało gorzej.

Po pospiesznym telefonie do cioci dowiedziałam się, że samolot ląduje o 6.30. Świetnie. Będę musiała w takim razie wziąć taksówkę, bo nie ma mowy, żebym zwlokła się z łóżka wcześniej, żeby zdążyć na pociąg. W ten właśnie sposób sama sobie wyznaczyłam zadanie główne. Ech, będzie ciężko.

Wieczorem, w okolicach godziny jedenastej, wszystko było już zrobione. Ledwie miałam siły, żeby się umyć i wejść do łóżka. Na wpół przytomna ustawiłam sobie jeszcze budzik i po chwili zasnęłam.

Alarm obudził mnie punktualnie o piątej. Szybko ubrałam się, zjadłam jakieś śniadanie i zadzwoniłam po taksówkę. Zanim przyjechała, napisałam jeszcze notatkę z przypomnieniem, żeby podgrzać chińszczyznę i wstawić 3 torebki ryżu na godzinę 8.00. Po czym odjechałam na lotnisko.

Tam dowiedziałam się, że lot został opóźniony o pół godziny. Super! I po co ja się tak wcześnie zrywałam, co? Zadzwoniłam do domu, żeby upewnić się, że ktoś już wstał i łaskawie odczytał mój liścik (modliłam się, żeby to była mama, bo tylko ona jeszcze oprócz mnie umiała gotować). Przynajmniej w tym miałam szczęście. Kazałam mamie poczekać do 8.30 ze śniadaniem, a najpóźniej o ósmej obudzić Andreę i tatę, który również na ten jeden dzień wziął wolne. Kiedy wszystko było już załatwione, udałam się do kiosku i kupiłam jakąś plotkarską gazetę. Następnie usiadłam w poczekalni i zaczęłam ją wertować.

Na którejś stronie natrafiłam na reklamę nowych perfumów jakiejś sławnej aktorki. Przypomniało mi się, że przecież jej kariera rozpoczęła się na lotnisku! No, może nie dosłownie, ale to w tym miejscu po raz pierwszy zauważył ją ktoś ważny!

Natychmiast się wyprostowałam, wciągnęłam brzuch i rozejrzałam dookoła. Po chwili jednak skarciłam sama siebie za próżność i głupotę. Wątpliwe, żeby ta sama historia przydarzyła się właśnie teraz i to ze mną w roli głównej. Wróciłam do czytania gazety.

Punktualnie o 7.00 wylądował samolot z babcią na pokładzie. Odszukałam ją w tłumie turystów. Nie było to trudne. Babcia zawsze była niezwykła i lubiła się wyróżniać. Spodnie i czerwone buty na szpilce, ogromna torebka ze skóry oraz białe okulary przeciwsłoneczne w stylu lat sześćdziesiątych. Wszystko to, oczywiście, od najlepszych (i najdroższych) projektantów. Do tego świeżo pofarbowane włosy (platynowy blond), starannie ułożone i wypsikane lakierem. Nie było widać choćby śladu żałoby po zmarłym pół roku temu dziadku-miliarderze. „Kochany Tony, na pewno by nie chciał, żeby jego żona chodziła ubrana w te okropne czarne kostiumy żałobne” – mawiała.

Babcia po raz drugi została wdową. Jej pierwszy mąż (a zarazem mój biologiczny dziadek) zmarł, gdy moja mama i jej bliźniaczka miały 9 lat. Nie za wiele o nim wiem, bo jego wspomnienie jest nadal bolesne. A to z tego powodu, że był marynarzem, nabawił się jakiejś choroby, przez którą nie mógł wypływać na morze i wskutek tego zajmował swój wolny czas piciem. Ponoć czasami nawet bił babcię, jednak ona nie wzięła rozwodu. Aż nagle, pewnego dnia organizm zmęczony chorobą i alkoholem poddał się. Mama wspomina to jako jeden z najlepszych dni w jej życiu. Rok później babcia (w wieku 34 lat) wyszła ponownie za mąż. Anthony'ego poznała w ekskluzywnym hotelu, gdzie pracowała jako recepcjonistka. Dalej było tradycyjnie – przedłużenie swojego pobytu przez Anthonyego w hotelu, potajemne spotkania bez wiedzy córek babci, wykrycie sekretu przez mamę i ciocię, zaakceptowanie nowego partnera babci, zaręczyny i ślub. Był to tak miły i serdeczny człowiek, w dodatku tak kochał babcię (i jej córki, rzecz jasna), że mama z ciocią nigdy nie zwracały się do niego inaczej niż „tato”.

To właśnie on nauczył babcię żyć inaczej, lepiej, z uśmiechem na twarzy. I za to byłam mu wdzięczna (zresztą, nie tylko ja).

Wzięłam naszą turystkę do domu. Zaprowadziłam ją do pokoju i wyszłam, żeby mogła się odświeżyć po podróży. Sama poszłam zobaczyć, czy Andy już wstała. Zapukałam do jej pokoju. Brak odpowiedzi. Weszłam.

– Wstawaj, śpiochu! Babcia przyjechała!

– Csssooo??

– Wstawaj, za pięć minut śniadanie!

– Ale już? – była prawie nieprzytomna. – Przecież to jeszcze noc…

– Żadna noc, już prawie dziewiąta.

– No, też mówię, że noc… – potężnie ziewnęła, ale w końcu wstała. Wyszłam z pokoju.

Śniadanie przebiegało w pogodnej atmosferze. Gadaliśmy o wszystkim i o niczym. Dawno nie jadłam posiłku z całą rodziną. Czasem rano z Andreą, gdy szłyśmy na tą samą godzinę do szkoły, spotykałyśmy się przy stole. Ale to była już przeszłość. Teraz ja będę musiała wstawać co najmniej godzinę wcześniej, żeby zdążyć na pociąg.

Nagle babcia odchrząknęła i spojrzała w stronę rodziców.

– Izabella, Marc – zaczęła oficjalnym tonem. – Z racji waszego święta, które przypada już za kilka dni… – Rodzice spojrzeli szybko po sobie ze zdziwieniem. Było widać, że nie mają pojęcia, o co chodzi. Nie mogłam uwierzyć, że zapomnieli o swojej własnej rocznicy ślubu! – … mam dla was małą niespodziankę. – Nastała chwila ciszy. – Za dwa dni lecicie do Los Angeles na krótkie wakacje. Nie…! – podniosła głos, gdy mama z tatą właśnie otwierali usta, żeby wyrazić swój sprzeciw. – Nie ma zmiłuj! Cały czas siedzicie po uszy w pracy! Widzicie się może przez pięć minut w ciągu dnia, już ja to dobrze wiem! Czas coś z tym zrobić, dlatego opłaciłam wam dwutygodniowy pobyt w hotelu pierwszej klasy wraz z przelotem. Jest to prezent ode mnie i od twojej siostry, Bello. Nie! – po raz kolejny nie dała dojść do głosu rodzicom. – Załatwiłam wam już urlopy w pracy – wszyscy spojrzeliśmy na nią zdziwieni. – Dziwnym trafem okazało się, że znam mamę waszego szefa – (rodzice pracowali w jednej firmie) – i tak się złożyło, że jej syn bez najmniejszego problemu obiecał mi, iż nic się nie stanie, jeśli przez dwa tygodnie was nie będzie w pracy. Zresztą, z tego, co mi mówił, nie korzystaliście z urlopów już od dłuższego czasu – spojrzała na nich karcąco.

Siedziałam z rozdziawionymi ustami i gapiłam się w tą małą, niepozorną na pierwszy rzut oka, odrobinę pulchną osóbkę, która właśnie zaplanowała moim rodzicom życie na najbliższe dni, bez jakiejkolwiek zgody z ich strony. Mama z tatą wcale nie byli zadowoleni. Jednak siedzieli cicho, bo wiedzieli, że z babcią nie wygrają.

Tak oto dwa dni później znów stałam na lotnisku. Jednak tym razem nie byłam sama. Koło mnie stała Andy i razem patrzyłyśmy na odlatujący samolot, na którego pokładzie znajdowali się teraz nasi rodzice i babcia.

– Wyobrażasz to sobie? – spytała mnie podekscytowana Andrea. – Przez najbliższe czternaście dni zero zakazów, rozkazów, nakazów, ogółem: chata wolna!

– Nie ciesz się tak bardzo – ostudziłam jej zapał. – Pod hasłem „wolna chata” kryje się drugie dno.

– Jakie?

– Wszystkie obowiązki domowe spadają na nas, z naciskiem na słowo „NAS”, bo ja sama wszystkiego nie zrobię. Zresztą, nie mam takiego zamiaru. No i, jakby nie patrzeć, teraz ja jestem najstarszą osobą w domu.

– I co z tego?

– A to, że teraz jesteś pod moją opieką i musisz mnie słuchać – uśmiechnęłam się i poszłam w stronę taksówki.