Wydawca: GryOnline Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2012

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 25000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 140

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

e-czytniku EPUB kup za 1 zł
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Pobierz fragment dostosowany na:

Zabezpieczenie: watermark

Opis ebooka Tropico 4 - poradnik do gry - Dawid "Kthaara" Zgud

W poradniku do gry Tropico 4 znalazły się porady, jak rządzić, by utrzymać się na stołku, oraz opis budynków i dekretów. W tekście znajdziecie opis przejścia każdej misji która została wyjaśniona ze wszystkimi możliwościami jej przejścia.

Tropico 4 - poradnik do gry zawiera poszukiwane przez graczy tematy i lokacje jak m.in.

  • Podstawowa gospodarka (Budynki)
  • Zarabianie pieniędzy (Porady ogólne)
  • Gospodarka i turystyka (Dekrety)
  • Przemysł (Budynki)
  • 4 - IMPORTantne biznesy (Opis przejścia)
  • 1 - Droga do władzy (Opis przejścia)
  • Menu Budowania (Budynki)
  • Infrastruktura (Budynki)
  • Społeczeństwo wyspy (Porady ogólne)
  • 20 - Tropikalna utopia (Opis przejścia)

Informacja o grze

Czwarta odsłona znanej serii gier strategiczno-ekonomicznych, w której wcielamy się w przywódcę małego państwa. Od naszych decyzji i strategicznych posunięć zależą dalsze jego losy.

Gra Tropico 4, ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i graczy, to przedstawiciel gatunku gier strategicznych. Tytuł wydany został w Polsce w 2011 roku i dostępny jest na platformach: PC, X360. Wersja językowa oficjalnie dystrybuowana na terenie kraju to: z polskimi napisami.

Opinie o ebooku Tropico 4 - poradnik do gry - Dawid "Kthaara" Zgud

Fragment ebooka Tropico 4 - poradnik do gry - Dawid "Kthaara" Zgud

Tropico 4poradnik do gry

autor: Dawid "Kthaara" Zgud

Wydawnictwo © GRY-Online S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.gry-online.pl

Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione bez pisemnego zezwolenia GRY-Online S.A.

Prawa do użytych w tej publikacji tytułów, nazw własnych, zdjęć, znaków towarowych i handlowych, itp. należą do ich prawowitych właścicieli.

Publikacja przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego. Nie może być sprzedawana, odsprzedawana lub udostępniana publicznie osobom trzecim bez pisemnej zgody GRY-Online S.A.

Ilustracja na okładce - wykorzystana za zgodą © Shutterstock Images LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Poradnik w wersji WWW znajdziesz na stroniewww.gry-online.pl/S024.asp?ID=1236

kontakt@gry-online.pl

Spis treści

Poradnik do gry - Tropico 4

Porady ogólne

El Presidente

Społeczeństwo wyspy

Zarabianie pieniędzy

Wyspa

Opis przejścia

1 - Droga do władzy

2 - Wszystko moje!

3 - W blask Jupiterów

4 - IMPORTantne biznesy

5 - Tropico ponad wszystkich

6 - Frakcje walczące

7 - Kryzys

8 - Survival

9 - Nikt nie został

10 - Święto niepodległości

11 - Tutti Frutti

12 - Skok na igrzyska

13 - Ślepa rewolucja

14 - Przynęta dla ryb

15 - Podawaj schłodzone

16 - Operacja Koniec

17 - Wybaczenie

18 - Niewidoczna wojna

19 - Pierestrojka

20 - Tropikalna utopia

Budynki

Menu Budowania

Mieszkalnictwo

Dobrobyt i ekonomia

Rozrywka

Budynki Państwowe

Media i edukacja

Podstawowa gospodarka

Przemysł

Infrastruktura

Turystyka

Atrakcje

Luksusowe atrakcje

Sceneria

Dekrety

Menu dekretów

Ogólne

Edukacja

Sprawy zagraniczne

Gospodarka i turystyka

Sprawy wewnętrzne

Obrona

Poradnik do gry - Tropico 4

Kto zawsze marzył o wcieleniu się w przywódcę suwerennego narodu? W Tropico 4 marzenie może się ziścić. W niniejszym poradniku zawartych jest stos porad, jak rządzić, by utrzymać się na stołku, oraz opis budynków i dekretów, które umilą życie nam i/lub naszym poddanym. Gra zawiera kampanię - znajdziecie w poradniku opis przejścia każdej misji. Poradnik zawiera następujące informacje:

El Presidente

- twoja postać w grze. W treści zawarte są porady jak stworzyć sobie awatara, jak dobrać sobie pochodzenie i cechy, żeby ludzie nas lubili oraz jak "wzbogacać się" tak, by inni nie widzieli.

Społeczeństwo i gospodarka

- Każdy dyktator czy prezydent wie, że bez kasy to nawet Kazimierz Wielki nic nie zbudował. Poradnik zapozna więc każdego jak zapewnić sobie stałe źródło dochodów. A także godziwe warunki dla ludzi, którzy na nas... dla nas pracują.

Opis przejścia kampanii

- każda z dwudziestu misji została opisana ze wszystkimi możliwościami jej przejścia. Dzięki temu nasze doświadczenie z grą będzie pełniejsze i w pełni skorzystamy na fabule, która jest jednym z wielu możliwych żyć dyktatora.

Budynki i Dekrety

- każdy z budynków i każde z rozporządzeń zostało skrupulatnie opisane. Informacje te pomogą ustanowić na wyspie ekonomiczną potęgę i szczęśliwych obywateli.

Dawid "Kthaara" Zgud (www.gry-online.pl)

Legenda: Porady, Opis budynków i Opis dekretów

Czarny - Budynki oraz Dekrety

Niebieski - Podstawowe i ogólne, choć warte podkreślenia informacje

Brązowy - Katastrofy naturalne

Zielony - Towary i produkty

Pomarańczowy - Ulepszenia budynków

Legenda: Opis przejścia kampanii

Czarny - Budynki oraz Dekrety

Niebieski - Ważne informacje oraz elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, odniesienia do obrazków

Brązowy - Katastrofy naturalne

Zielony - Towary i produkty

Pomarańczowy - Zadania.

Porady ogólne

El Presidente

Gracz, wcielając się w demokratycznie wybranego prezydenta lub autokratycznego despotę wybiera postać w jaką się wcieli. Może to być jedna z 18 mniej lub bardziej znanych person ze świata (można wybrać np. Fidela Castro lub Augusto Pinocheta) albo stworzyć swoją własną osobistość.

Awatar

Postać gracza jest w świecie gry reprezentowana przez Awatara, czyli mieszkańca wyspy którego tworzymy lub wybieramy. Jest w pewnym stopniu użyteczny - kiedy przebywa na budowie ludzie szybciej dany budynek ukończą, a jeśli odwiedzi jakiś budynek użyteczności publicznej (np. Restaurację) standard usług poprawi się na kilka minut. Dzięki niemu możemy także uspokajać protestujących obywateli.

Cechy

Wybór charakteru, pochodzenia i drogi do władzy dla naszego alter ego jest ważnym krokiem, jeśli tworzymy postać od zera. Postacie gotowe mają już zdefiniowane wszystkie cechy. Warto rozpocząć nową grę i wejść w tryb tworzenia nowego bohatera choćby ze względu na informacje które się tam znajdują. Niektóre elementy wykluczają się nawzajem. Na przykład nie można byś jednocześnie brzydalem i charyzmatykiem.

Najważniejsza rzecz to Pochodzenie - tutaj nie ma znaczenia powiedzenie "jak cię widzą tak cię piszą". Każda z opcji ma z góry zdefiniowane bonusy i ewentualne minusy. Dla przykładu Kowal własnego losu dostaje bonus do stosunków dyplomatycznych z USA i do wydajności pracowników fabrycznych, a Generalissimus będzie miał fory u militarystów i nacjonalistów oraz lepiej wyszkolone wojsko ale ludzie będą bardziej uciskani.

Druga w kolejności jest Droga do władzy - z racji metody naszego "wstąpienia na urząd" ludzie mają o nas różne zdanie oraz określone wymagania co do demokracji. Kandydat kapitalistów doskonale wpłynie na morale robotników, dzięki czemu będą wydajniej pracować w twoich fabrykach jednak ludzie będą się często upominać o uczciwe wybory.

Ostatnie są Cechy charakteru - wybieramy trzy spośród trzydziestu czterech. Każda ma pięć stopni swojego zaawansowania, które wzrastają w trakcie gry. Stopnie są zachowywane dla danej postaci, czyli grając tym samym awatarem możemy zmienić i rozwinąć inne cechy. W przeciwieństwie do dwóch powyższych cechy wpływają na dość wąską dziedzinę życia. Na przykład wspomniany już charyzmatyk ma bonus do szacunku u wszystkich frakcji politycznych, a kleptoman trochę zmniejszy produkcję fabryk, ale na jego konto szwajcarskie wpłynie rok w rok pewna niewielka suma za "znalezione przedmioty".

Konto w szwajcarskim banku

Stan konta jest miernikiem zachowań i uczciwości El Presidente. Trochę to niemoralne, ale czasem będzie konieczne do ukończenia zadania. Jego wynik jest dodawany do ogólnej punktacji pod koniec rządów (przegranych wyborów lub końca czasu gry).

Jest wiele dróg zapełniania swojego prywatnego funduszu. Można wydawać dekrety, można także zawłaszczać zyski z niektórych budynków lub prowadzić malwersacje finansowe w Banku. Dobrym sposobem (choć niezbyt rentownym) jest także znalezienie ruin na wyspie i przekształcenie ich w wykopaliska. Dzięki temu jedne eksponaty popłyną do muzeum a inne do kolekcjonerów, a do naszego konta strumień pieniędzy.

Często również za wykonanie zadań pobocznych możemy się wzbogacić o okrągłą sumkę.

Społeczeństwo wyspy

Wyspa, na której urządzasz raj na ziemi posiada cenne zasoby. Najcenniejszym są ludzie, dzięki którym możesz realizować swoją wizję. Jeśli coś im się nie spodoba, mogą wysadzić cię ze stołka pokojowo poprzez wybory, a jeśli naprawdę ich wkurzysz możesz doprowadzić do swojego rychłego zgonu. I to raczej nie na atak serca.

Frakcje

Na wyspie istnieje osiem frakcji. Nie są to partie polityczne, ale jakby grupy ludzi o takich samych przekonaniach. Każda z nich ma lidera i członków którzy popierają ją mniej lub bardziej gorliwie. Rożne działania El Presidente mają różny wpływ na poszczególne frakcje. Niektóre cele różnych ugrupowań są sprzeczne nawzajem. Dla przykładu Kapitaliści będą popierać przywódcę jeśli będzie podnosić PWB (Produkt Wyspowy Brutto) a zieloni będą mieli tobie za złe, że wycinasz lasy. Ale na to, że z tych drzew robisz dla nich meble to się nie skarżą...

Zadowolenie

Wskaźnik zadowolenia jest widoczny pod minimapą w postaci procentowej wartości. Na jego wynik składa się ogół opinii ludzi na wszystkie tematy, od warunków mieszkalnych poprzez wyżywienie i zadowolenie z pracy na szacunku do szanownej osoby gracza kończąc. Warto robić sporo, by ten wskaźnik utrzymywać na przyzwoitym poziomie, choć na początku na pewno nie będzie łatwo. Jeśli dojdzie do wyborów poprą Cię tylko zadowoleni ludzie.

Niektóre wskaźniki mogą mieć wpływ na inne. Na przykład wzrost bezpieczeństwa poprzez wybudowanie arsenału i zatrudnienie nowych żołnierzy przełoży się na spadek swobód obywatelskich.

Większość to jednak współczynniki, które można tylko poprawić. Należą do nich przede wszystkim wyżywienie i mieszkalnictwo. Zadowolenie z żywności daje jej różnorodność. Zadowolenie z mieszkań zależy od ich standardu. Blok z wielkiej płyty na pewno nie zadowoli w takim stopniu jak luksusowy apartamentowiec.

Imigracja i emigracja

Na wyspę co jakiś czas przypływa frachtowiec. Na jego pokładzie, oprócz eksportowanych i importowanych towarów czasami znajdują się imigranci, którzy postanowili zamieszkać na twojej wyspie. Często są to ludzie niewykształceni, ale trafiają się perełki ze szkołą wyższą, którzy z pewnością znajdą zatrudnienie.

Do regulacji imigracji i emigracji służy działające Biuroimigracyjne. Jeśli brakuje ci pracowników prowadź politykę otwartych drzwi, jeśli masz ich nadmiar, możesz zamknąć bramy dla obcych stawiając na tropikańczyków. Nacjonaliści będą zachwyceni.

Do obsługi fabryk i zaawansowanych budynków potrzebni są wykształceni ludzie. Jeśli ci ich brakuje możesz zbudować szkołęśrednią i uniwersytet albo też sprowadzić specjalistę z zagranicy, ale to wiąże się z kosztami. Dobre stosunki z Europą pomogą je obniżyć.

W późniejszym czasie gry na jednej mapie może dojść do emigracji. Bardzo niezadowoleni ludzie będą opuszczać twoją rajską wyspę.

Zarabianie pieniędzy

Jakby nie było nie stworzysz raju bez kasy. Musisz do perfekcji opanować techniki zarabiania pieniędzy bo w krótkim czasie staniesz się bankrutem i raczej martwym El Presidente.

Zbieractwo i łowiectwo

Najprostszy i przynoszący porządny dochód jedynie na początku rozgrywki. W późniejszej fazie gry, kiedy zarobki pracowników są wyższe, większość farm postawionych na początku nie przynosi już wyraźnych zysków. Tak samo jest z ranczami, choć tutajwędzonawołowina zawsze przynosi spore dochody. Warto zainwestować w farmy produkujące kawę, tytoń i cukier, które już na początku przynoszą pokaźny zysk, a w późniejszym etapie zaspokoją popyt fabryk. Nabrzeżarybackie także się tutaj przydadzą.

Można także myśleć o wydobyciu surowców naturalnych, lecz tutaj jest pewien haczyk: rzadko kiedy są one w pobliżu. Trzeba wtedy budować placówki górnicze w głębi wyspy. Ale warto, bo zyski z eksportu kopalin są na początku bardzo duże. Obozydrwali i Kopalnie orazSzybynaftowe warte są ponoszonych wydatków, a później przyczynią się do rozwoju przemysłu.

Przemysł

Kiedy wyspa nie potrafi utrzymać się z eksportu nieprzetworzonych produktów nadchodzi czas inwestycji w fabryki. Warto nad tym pomyśleć jeszcze zanim stajemy się niewypłacalni. Najbardziej rozsądnym wyborem jest wybudowanie na początek takich fabryk, do których surowce mamy pod ręką. Najczęściej jest to Fabrykakonserw, która puszkujeryby, ananasy i kawę orazTartak a później (w konsekwencji) FabrykaMebli, która robimeble z tartacznych desek.

Możliwości jest jednak więcej. Mając ropę na wyspie można się pokusić o Rafinerię, która na początku przynosi straty, ale jak się rozkręci jest nieprzerwanym strumieniem gotówki. Mając farmętrzcinycukrowej możemy postawić Wytwórnięrumu. Kopiąc w ziemi i znajdując złoto bądź żelazo można zaspokoić potrzebyFabrykibiżuterii i Fabrykibroni.

Najciekawszym obiektem przemysłowym jest Fabrykachemiczna, która nie potrzebuje surowców tylko prądu. I tak warto ją wybudować bo potrafi podnieść jakość leczenia na wyspie.

Praktycznie wszystkie budynki z zakładki Przemysł mają ulepszenia, dla których wymagana jest energia elektryczna. Warto więc wybudować Elektrownię (Wiatraki są na dłuższą metę nieopłacalne) i zatrudniać tyle inżynierek, ile jest potrzebne energii.

Do poradnika powinien być dołączony Schemat Przemysłu.

Turystyka

Najbardziej niewdzięczna gałąź ekonomii wyspy. Jednak jeśli goście mają wystarczająco dużo atrakcji pod ręką na pewno przyniosą niezły dochód. Musisz tylko rozbudowywać kurort o nowe obiekty i dużo miejsc noclegowych. Nie martw się, że atrakcje się przepełnią - turyści więcej czasu spędzają chodząc. Możesz spokojnie pozostawić po jednej atrakcji na dziesięć i więcej hoteli.

Inwestycje w ten biznes nie zwracają się w sposób skokowy. W innych branżach widać - przypływa frachtowiec i dostajemy z góry kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Tutaj przychód jest ciągły i najczęściej dopiero w almanachu możemy sprawdzić czy przynosi zyski czy straty. Zwykle dobry kurort potrafi zarobić 50.000 dolarów i więcej w ciągu roku.

Wyspa

Jesteś człowiekiem rzuconym na wyspę pośrodku wielkiego oceanu. Potężnym ale jednak człowiekiem. Wyspa ma swoje sekrety i nie ujawni ich łatwo. Poza tym matka natura też lubi wtrącić swoje trzy grosze do twoich rządów.

Stan zbiorów i surowców

Warto na początku rozgrywki zajrzeć do zakładek opisujących naszą wyspę i sprawdzić gdzie jakie roślinki lubią rosnąć - wiadomo że tytoń lubi suche tereny o nachylonych ścianach, a kukurydza rośnie gdzie popadnie. Taki szybki przegląd pomoże nam wyznaczyć kierunki ekspansji i zasugeruje gdzie można utworzyć wysunięta placówkę rolniczą.

Drugim ważnym elementem jest przeszukanie wyspy pod kontem kopalin: złota, żelaza, boksytów, soli i ropy. To również waży na kierunku rozwoju wyspy. A dzięki temu wiemy jaki przemysł możemy rozwijać w przyszłości na naszej wyspie.

Katastrofy naturalne

Naszą wyspę może nawiedzić wiele katastrof. Tutaj jest spis oraz ich skutki. Także sposoby radzenia sobie z nimi.

Wulkan - jeśli na wyspie jest dymiąca góra warto spodziewać się, że zacznie wymiotować ogniem w każdej chwili. W miarę możliwości warto nie budować niczego w zasięgu bomb wulkanicznych. Jeśli jednak jest to niemożliwe skutecznym środkiem jest wybudowanie strażypożarnej. Wulkany lubują się przeważnie w małych, tanich budynkach, więc jeśli strażacy nie dojadą na czas warto pozostawić go do spalenia i odbudować, bo gaszenie automatyczne jest drogie (5000$).

Trzęsieniaziemi - niszczą czasem budynki i zabijają obywateli. Brak skutecznych środków ochrony, choć Stacjameteorologiczne może pomóc.

Susze - niszczą uprawy, ale nie powodują strat w ludziach i budynkach. Ewentualnie powoduje pożar jakiegoś budynku.

Huragan - niszczy budynki i zabija ludzi. Stacjameteorologiczna spróbuje zapobiec ofiarom.

Tornado - występują pojedynczo lub stadami. Zawsze robi ogromny bałagan i zabije kilka ludzi. Potrafi spustoszyć kilkanaście budynków.

Tsunami - jeden z gorszych kataklizmów - nieosłonięte miasto może bardzo ucierpieć. Potrafi zabić nawet 1/3 populacji wyspy! Za każdym razem wyrzuca na brzeg jakiś statek, którego usunięcie kosztuje 1000$. Tutaj Stacjameteorologiczna spróbuje zmniejszyć ilość zabitych.

Katastrofatankowca - czasem się zdarza, że góry lodowe zawędrują trochę za daleko na południe. Powoduje niemożliwość połowów ryb i straszne zanieczyszczenie plaż. Bardzo obniża wskaźnik turystyki.

Opis przejścia

1 - Droga do władzy

Graczu. Jeśli Tropico 4 jest pierwszą grą z serii Tropico