Wydawca: Egros Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2014

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Świnka morska - Marcin Jan Gorazdowski

Od wielu lat świnki morskie są jednymi z najczęściej hodowanych zwierząt domowych. Choć w rywalizacji o prymat przegrywają z psami, to jednak mają dużo zalet. Wiele osób z różnych przyczyn nie może pozwolić sobie na takiego domownika, z którym przynajmniej trzy razy dziennie trzeba wyjść na spacer.

Opinie o ebooku Świnka morska - Marcin Jan Gorazdowski

Fragment ebooka Świnka morska - Marcin Jan Gorazdowski

MARCIN JAN GORAZDOWSKI

ŚWINKA MORSKA

Warszawa

Projekt graficzny serii

Witold Minkowski

Redakcja techniczna

Teresa Włodarczyk

Małgorzata Gucman

Zdjęcia

Marcin Jan Gorazdowski

Rysunki

Ewa Jakowlew

© Copyright by Agencja Wydawnicza „Egros” s.c., Marcin Jan Gorazdowski

Wydanie III

ISBN 978-83-63957-21-6

Wydawca

Agencja Wydawnicza „Egros”,

ul. Korotyńskiego 23 lok. 56

02-123 Warszawa,

tel. 22 823 48 78

fax 22 659 43 14

e-mail: biuro@egros.pl

www.egros.pl

Skład wersji elektronicznej:

Virtualo Sp. z o.o.

Wstęp

Od wielu lat świnki morskie są jednymi z najczęściej hodowanych zwierząt domowych. Choć w rywalizacji o prymat przegrywają z psami, to jednak mają dużo zalet. Wiele osób z różnych przyczyn nie może pozwolić sobie na takiego domownika, z którym przynajmniej trzy razy dziennie trzeba wyjść na spacer.

Odpowiednio traktowane świnki morskie są łagodne i towarzyskie. Szybko przywiązują się do swojego opiekuna, którego witają serią radosnych gwizdów i chrząknięć. Nadają się więc doskonale na towarzyszy (ale nie na zabawki!) dla dzieci i młodzieży. Ponieważ codzienne prace związane z ich karmieniem i pielęgnacją są łatwe i dzieci mogą sobie z nimi poradzić, hodowanie świnek w domu pozwala w sposób naturalny wyrobić w nich poczucie odpowiedzialności za zwierzęta, którymi się opiekują.

Opis gatunku

Świnka morska jest niewielkim gryzoniem z rodziny marowatych, pochodzącym z Ameryki Południowej. Udomowiona przez Inków, była dla nich zarówno zwierzęciem gospodarskim hodowanym na mięso, jak i obiektem pewnego kultu religijnego. Do Europy sprowadzona została wkrótce po odkryciu Ameryki. Ponieważ gatunek ten rozmnaża się bardzo łatwo, ze zwierząt przywiezionych zza oceanu szybko dochowano się następnych pokoleń. Patrząc ze współczesnego punktu widzenia można śmiało powiedzieć, że świnka morska podbiła Europę. Dziś jest jednym z najczęściej hodowanych zwierząt domowych na całym świecie.

Wszystkie dzikie świnki morskie wyglądały tak samo – miały sierść o umaszczeniu zwanym aguti. Włos nie jest na całej długości jednolitego koloru, lecz oba jego końce są ciemniejsze, zaś część środkowa ma barwę złocistobrązową lub czerwonawo-brązową.

Aguti

U świnek udomowionych, na skutek selekcji i właściwego doboru osobników do rozrodu, utrwalono pewne mutacje uzyskując inne odmiany barwne. Dziś niemal w każdym sklepie zoologicznym można zobaczyć świnki o najrozmaitszych kolorach futerka. Najpopularniejszym ubarwieniem jest „tricolor”, gdzie kolory biały, rudy i czarny występują w tych samych proporcjach.

Świnka krótkowłosa biała

Świnka krótkowłosa dwubarwna

Świnka długowłosa

Rozetka

W hodowli uzyskano również odmiany charakteryzujące się długą, dochodzącą czasem nawet do ponad 20 centymetrów sierścią oraz rozetki. Sierść tych ostatnich nie układa się gładko, lecz rozchodzi promieniście z nieregularnie rozłożonych na ciele punktów tworząc rozetki i wicherki.

Polska