Wydawca: Psychoskok Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2013

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 108 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Super dieta 26 - stwórz swoje marzenia - Sandra Czeszejko-Sochacka


Jeżeli odchudzałaś/eś się już wiele razy i ponosiłaś/eś fiasko w swoich zamiarach, to ta książka jest właśnie dla Ciebie!

Osoby często odchudzające się, z różnymi efektami, są całkowicie zagubione, ponieważ teoretycznie wiedzą wszystko na temat zdrowego żywienia, a pomimo to nie potrafią poradzić sobie ze swoim problemem nadwagi. Wielokrotnie z sukcesem zrzucały niechcianą tkankę tłuszczową, a efekt jo-jo powtarzał się za każdym razem. Zniechęcenie i nieufność w swoje siły narastała z każdą następną nieudaną próbą. Sytuacja wydaje się beznadziejna, ale nie musi tak być, jeśli do tematu podejdziemy kompleksowo i indywidualnie.

Okresowe głodzenie się z zamiarem schudnięcia niejednokrotnie powoduje spowolnienie przemiany materii, jako odpowiedź organizmu na coraz mniejszą ilość dostarczanego pożywienia. Uczucie głodu towarzyszy wszelkim restrykcyjnym dietom, a lęk przed ponownym dyskomfortem sprawia, że możemy odczuwać panikę zmuszającą nas do jedzenia ponad miarę. Hasło, iż od jutra zaczynamy dietę odchudzającą owocuje nadmiernym apetytem, aby zjeść na zapas. To samo robi nasz organizm - boi się i dlatego odkłada tkankę tłuszczową. W takim przypadku powrót do normalnego jedzenia bez właściwego zrównoważenia diety może przynieść ogromne rozczarowanie.

Koniec z drakońskimi dietami, umartwianiem się, a efekty przejdą najśmielsze oczekiwania!

Opinie o ebooku Super dieta 26 - stwórz swoje marzenia - Sandra Czeszejko-Sochacka

Fragment ebooka Super dieta 26 - stwórz swoje marzenia - Sandra Czeszejko-Sochacka

Copyright © by Wydawnictwo Psychoskok, 2013
Copyright © bySandra Czeszejko-Sochacka, 2013
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej publikacji nie może być reprodukowana, powielana i udostępniana w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody wydawcy.
Skład: Wydawnictwo Psychoskok
Projekt okładki: Andrzej Szymczak
ISBN:978-83-7900-006-7
Wydawnictwo Psychoskok
ul. Chopina 9, pok. 23 , 62-507 Konin
tel. (63) 242 02 02, kom.665-955-131

http://wydawnictwo.psychoskok.pl

http://ebooki123.pl

e-mail:wydawnictwo@psychoskok.pl

Sandra Czeszejko-Sochacka

SUPER DIETA 26 – 

STWÓRZ SWOJE MARZENIA

Wydawnictwo Psychoskok 2013

Konin

DROGI CZYTELNIKU!

SUPER DIETA 26 JEST KSIĄŻKĄ SKIEROWANĄ DO KAŻDEGO, KTO DBA O ZDROWIE I DOBRE SAMOPOCZUCIE. PORADY SĄ ŁATWE DO STOSOWANIA NA CO DZIEŃ, A TECHNIKI RELAKSACYJNE POMOGĄ W WALCE ZE STRESEM TOWARZYSZĄCYM ZMIANIE SPOSOBU ODŻYWIANIA. PREZENTUJE NIEZAWODNY, BEZPIECZNY ORAZ PROSTY SPOSÓB WYKORZYSTANIA WŁASNYCH UPODOBAŃ ŻYWIENIOWYCH W DOBORZE ULUBIONYCH POTRAW. SYSTEM TEN SKUTECZNIE PROWADZI DO ZLIKWIDOWANIA NADWAGI I NIEWŁAŚCIWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH.

AUTOR.

PODZIĘKOWANIE

Pragnę serdecznie podziękować pani dr n. med. Halinie Konaszewskiej za inspirację, która zaowocowała powstaniem SUPER DIETY 26. Podział posiłków rozrysowany na drzewie diety wynika z zasad chińskiej medycyny, mówiącej o tym, iż rano jemy to, co na górze, w środku dnia, to co wokół, a wieczorem wszystko co znajduje się pod ziemią.

Autor – Sandra Czeszejko-Sochacka

Grafika – Andrzej Szymczak

Korekta – Jolanta Bogusławska

WSTĘP

Jeżeli odchudzałaś się już wiele razy i ponosiłaś fiasko w swoich zamiarach, to ta książka jest właśnie dla ciebie!

Osoby często odchudzające się, z różnymi efektami są całkowicie zagubione, ponieważ teoretycznie wiedzą wszystko na temat zdrowego żywienia, a pomimo to nie potrafią poradzić sobie z  problemem nadwagi.

Wielokrotnie z sukcesem zrzucały niechcianą tkankę tłuszczową, a efekt jo-jo powtarzał się za każdym razem. Zniechęcenie i nieufność w swoje siły narastała z każdą następną nieudaną próbą. Sytuacja wydaje się beznadziejna, ale nie musi tak być, jeśli do tematu podejdziemy kompleksowo i indywidualnie.

Okresowe głodzenie się z zamiarem schudnięcia niejednokrotnie powoduje spowolnienie przemiany materii, jako odpowiedź organizmu na coraz mniejszą ilość dostarczanego pożywienia. Uczucie głodu towarzyszy wszelkim restrykcyjnym dietom, a lęk przed ponownym dyskomfortem sprawia, że możemy odczuwać panikę zmuszającą nas do jedzenia ponad miarę. Hasło, iż od jutra zaczynamy dietę odchudzającą owocuje nadmiernym apetytem, aby zjeść na zapas. To samo robi nasz organizm - boi się i dlatego odkłada tkankę tłuszczową. W takim przypadku powrót do normalnego jedzenia bez właściwego zrównoważenia diety może przynosić ogromne rozczarowanie.

Niektóre kobiety po wielu latach żałują, iż kiedykolwiek zaczęły się odchudzać, bo właśnie wtedy „wpędziły się” w prawdziwą nadwagę. Rozpoczynając odchudzanie przy normalnej wadze ciała, wzorowanie się na sylwetkach super szczupłych modelek może spowodować niesamowite spustoszenie w organizmie i przyspieszenie procesów starzenia się skóry, spowolnienie metabolizmu, zaburzenia perystaltyki jelit i niedobory mikroelementów i składników potrzebnych do codziennego prawidłowego funkcjonowania. Niewłaściwa, wyczerpująca dieta prowadzi do osłabienia systemu nerwowego i zwiększonej podatności na depresje i częste zmiany nastroju. Każdy wzrost wagi powoduje zły nastrój, zmniejsza poczucie wartości, a spadek wagi, nawet kosztem pogorszenia się, jakości skóry, jest witany z radością. Niestety skutki złej sytuacji psychicznej i żywieniowej doprowadzają niekiedy do załamania systemów obronnych, powodując choroby i nerwowość, a nawet zmiany osobowości z pogodnej, zrównoważonej na rozdrażnioną o niskiej samoocenie.

Koniec z drakońskimi dietami, umartwianiem się, a efekty przejdą najśmielsze oczekiwania!

Wbrew utartym opiniom, w okresie utraty nadmiernych kilogramów koniecznie trzeba jeść, z tą tylko różnicą, że należy dobierać odpowiednie produkty, które dostarczają niezbędne składnikii prawidłowo odżywiają cały organizm, a do tego są nisko kaloryczne.

Uczucie głodu jest niepożądane i świadczy o źle dobranej diecie. Jeżeli pożywienia jest pod dostatkiem i zawsze, kiedy zachodzi potrzeba możemy sięgnąć po nie, zaczynamy wyciszać lęk przed głodem. Posiłki muszą dawać poczucie sytości, ale jednocześnie powinny być niskokaloryczne, zróżnicowane, atrakcyjne smakowo i łatwe do przyrządzania.

Konieczność zmiany nawyków żywieniowych trzeba wprowadzać powoli i systematycznie, by zdążyły się utrwalić. Również dietę poza okresowymi oczyszczeniami organizmu stosujemy na stałe.

Nie jest to tylko dieta odchudzająca, ale zdrowy stylżycia.

Pamiętajmy, co jest naszym celem, zrzucenie zbędnych kilogramów kosztem zdrowia i urody, czy wprowadzenie zmian, które doprowadzą do zgrabnej sylwetki, zdrowia i dobrego samopoczucia.

Problemy z nadwagą są tylko sygnałem ostrzegawczym, że źle się odżywiamy i nie umiemy poradzić sobie ze stresem, który niejednokrotnie zajadamy słodyczami, pizzą lub lodami.

Uświadomienie sobie złożoności zagadnienia ułatwi dokonanie właściwych wyborów.

Droga do sukcesu wymaga wysiłku, ale też może dawać zadowolenie z samego faktu rozpoczęcia zmian na lepsze.

ROZDZIAŁ I

PODZIAŁ NA GRUPY WG PREFERENCJI ŻYWIENIOWYCH

Dobór diety powinien być dostosowany do osobowości, stylu życia i pracy oraz grupy sposobu żywienia.

Od wielu lat zajmuję się tematyką odchudzania i zauważam bardzo duże zróżnicowanie w reakcjach na identyczną dietę. Indywidualne podejście pomogło wyodrębnić przyczyny spadku lub wzrostu wagi przy stosowaniu tej samej diety.

Nie tylko ilość dostarczanych kalorii decyduje o wzroście lub spadku wagi.

Stan psychiczny ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek. Zmiana nastroju może stymulować przyspieszenie lub spowolnienie przemiany materii, tak samo jak właściwie dobrana dieta. Dlatego do zagadnienia odchudzania wprowadziłam relaksacje i wizualizacje, aby utrata nadmiernych kilogramów stała się łatwiejsza.

Zaburzenia przemiany materii mogą mieć zróżnicowaną genealogię, ale wpływ diety i stres są niezmiernie istotne w procesie powrotu do właściwej wagi i uniknięcia efektu jo-jo.

Połączenie czynnika diety i stresu, jako decydujące elementy w procesie odchudzania spowodowało zmianę spojrzenia na zagadnienie.Wówczas odkryłam podstawową przyczynę takiej reakcji organizmu. Wszyscy potrzebujemy tych samych składników, ale mogą być one podawane w innym czasie i w odmiennym zestawieniu. Dzięki temu spostrzeżeniu dokonałam podziału na trzy podstawowe grupy:

A) grupęwęglowodanowców,

B) grupębiałkowców

C) grupęmieszaną.

Podział na trzy grupy jest również powiązany z psychiką. Zwykle dzieci, a później dorośli o większej wrażliwości, a mniejszej odporności na stres, wybierają częściej potrawy węglowodanowe uzupełniające cukry, które organizm szybciej zużywa w sytuacjach stresowych. Preferują potrawy węglowodanowe, ponieważ produkty białkowe, a szczególnie mięso, trawią nieco dłużej niż inni. Natomiast ludzie z zacięciem do rywalizacji, sportu, o wysokim poziomie ambicji, sięgają po produkty białkowe, takie jak: mięso, ryby, jaja i sery.

Nie oznacza to, że pozostałe grupy nie odczuwajązapotrzebowania na dania białkowe. Dostarczają je jednak w innym czasie i w odmiennym zestawieniu produktów. Jedynie grupa zrównoważona nie odbiega od wyznaczonych norm żywieniowych i zwykle stosowana dieta jest całkowicie zgodna z ich osobowością. W tej grupie spotykamy jednostki odporne na stres i pełne optymizmu. Pozostałe dwie grupy potrzebują zwiększenia proporcji na rzecz białek lub węglowodanów i innego układu diety w ciągu dnia.

Grupa I Węglowodanowcy

Powinni spożywać do południa owoce i węglowodany bez udziału białek, aby w pełni zaspokoić potrzeby budzącego się mózgu, który przede wszystkim potrzebuje do swojej pracy cukru. Wprowadzone w porze śniadaniowej białko zwierzęce utrudnia trawienie węglowodanów, przez co wiele wartości odżywczych nie zostaje właściwie wykorzystanych.

Jedną z przyczyn braku apetytu u dzieci z grupy węglowodanowców jest niewłaściwie ustalona dieta. Jeżeli spożywa od rana wędliny i mięso, które trawi dużo dłużej niż pozostałe pokarmy, nie jest głodnew porze obiadowej, a nakarmione pod presją staje się notorycznym niejadkiem. Włączenie produktów białkowych od pory obiadowej pozwala uzupełnić niedobory aminokwasów, a trudne do strawienia mięso ma czas do następnego dnia na opróżnienie żołądka, aby z apetytem przyjąć węglowodanowe śniadanie.

Jeśli nie dostosujemy się do specyfiki osobowości żywieniowej możemy spowodować brak apetytu lub jego nadmiar. W konsekwencji, jakość naszego życia nie będzie na najwyższym poziomie i może prowadzić do nadwagi i różnych chorób z niej wynikających.

Osoby z tej grupy preferują potrawy z dużą zawartością węglowodanów takich jak kasze, makarony, naleśniki, racuchy, kopytka, leniwe, kładzione kluseczki, kotlety mielone, pierogi z mięsem, kurczaki, ryby, krokiety, parówki, jajka, pasztety, zupy warzywne, słodkie i suszone owoce, pieczywo, ciasta, ziemniaki, orzechy i nasiona.

Większość osób puszystych znajduje się w grupie węglowodanowców i tu również jest więcej popełnianych błędów dietetycznych. Zamiast prawidłowo dobranych posiłków sięgają po słodycze lub niedobory próbują uzupełnić nadmiernie spożywanym białkiem,niekorzystnym bez prawidłowo dobranych składników.

Grupa II Białkowcy

Dobrze tolerują białko, mogą spożywać je przez cały dzień, ale też z umiarem, aby inne składniki w odpowiednich proporcjach zostały dostarczone. Jeżeli w wyniku nadmiernie spożywanego białka, pojawiają się niedobory „zdrowych węglowodanów” uzupełniają je słodyczami i wyrobami cukierniczymi. Nielubiana kasza i warzywa są usuwane z diety na rzecz produktów zawierających szkodliwe tłuszcze i cukry. W ten sposób tworzą dietę niedoborową, konsumując nadmiar mięsa, które silnie zakwasza organizm, przyspiesza procesy starzenia się organizmu i osłabia odporność. Aby choć trochę zniwelować niekorzystne objawy sięgają po „nie wartościowe węglowodany” pod postacią nadziewanej czekolady, gazowanych napoi, różnego rodzaju tłustych ciast takich jak torty, pączki itp. Osoby z tej grupy wybierają, jako atrakcyjne posiłki: kotlety schabowe, rosół, pieczeń wołową, gulasz, żeberka, tatar, golonkę, ryż, jajka, bitki wołowe, szynkę, boczek, polędwicę, schab oraz wyroby cukiernicze i czekolady.

Grupa III mieszana

Najłatwiej znosi wszelkie diety, ponieważ organizm elastycznie dostosowuje się do różnorodnych sposobów żywienia. Spożywają ogół produktów  w zrównoważonych proporcjach nie unikając warzyw, co często zdarza się u węglowodanowców i białkowców. W grupie tej jest najmniej osób z nadwagą, dlatego widzimy panie, które z apetytem i bez negatywnych konsekwencji objadają się różnymi smakołykami, a ich figura na tym nie cierpi. Częstotliwość występowania nadmiernego apetytu na łakocie jest zdecydowanie rzadsza niż w pozostałych grupach. Wielkość posiłków jest umiarkowana, zgodna z zapotrzebowaniem organizmu.

Klasyfikacja dokonywana na podstawie wywiadu dotyczącego ulubionych produktów w dzieciństwie i obecnie, pozwala ustawić indywidualną dietę dla każdego.

Przynależność do wybranej kategorii zależy też między innymi od sprawności systemu trawiennego,przede wszystkim czasu trawienia produktów białkowych, szczególnie białka zwierzęcego.Prawidłowo białko trawimy ok. 3-4 godzin, ale różnice osobnicze mogą wahać się w granicach godziny na minus i plus. Pamiętajmy, że we wszystkich grupach spożywamy niezbędne składniki odżywcze, tylko inaczej komponujemy posiłki. Szczególnie widać to u małych dzieci, które często nazywamy niejadkami, a gdy dorosną zwykle mają problemy z nadwagą. Wystarczy wprowadzić inną kolejność składników, np. do południa podajemy węglowodany łatwo przyswajalne, a po południu białko zwierzęce lub roślinne, które zdąży zostać strawione do następnego dnia. Ustawiając niewłaściwie kolejność dostarczanych substancją i możemy doprowadzić do nadwagi lub odwrotnie do braku apetytu. Jedząc zrównoważone posiłki znika nadmierny apetyt i ogromne napady głodu powodujące szybkie przybieranie na wadze.

Dobrze zrównoważona dieta, dostarczająca odpowiednią ilość „zdrowych węglowodanów” w stosunku do białek, pozwala całkowicie zlikwidować nieopanowany apetyt na wysokokaloryczne i bezwartościowe produkty cukiernicze, ale tylko wtedy, gdy uwzględnimyrównież cechy charakterologiczne i przynależność do jednej z trzech grup.

Połączenie dziedziny psychologii i dietetyki tworzy nową, jakość porady dietetycznej zwaną psychodietetyką i jedynie w takiej formie może być skuteczna. Sama dieta bez wzmocnienia struktury psychicznej ma cykliczną tendencję do nawrotów chorób i nadwagi. Wprowadzane elementy relaksacji, świadomie kreatywnego myślenia i właściwej diety mogą na stałe zmienić, jakość życia, jak i poprawić stan zdrowia. Powrót do wymarzonej sylwetki nie wymaga głodzenia się, a wręcz odwrotnie nie można być głodnym, ponieważ nasza psychika wymaga zaspokojenia fizjologicznych potrzeb, między innymi potrzebę sytości. Dieta powinna być tak ustawiona, abyśmy mieli uczucie nadmiaru smacznego jedzenia dostępnego w wyznaczonych porach, w ok. pięciu posiłkach. Wtedy przyspieszamy przemianę materii, bo umysł wysyła informacje, że jest okres dobrobytu i nie ma zagrożenia.

INDYWIDUALNIE DOPASOWANA DIETA, ZGODNA Z WŁAŚCIWĄ GRUPĄ, NIE WYMAGA NADMIERNEGO WYSIŁKU, A DAJE 100% SZANSNA SUKCES, BEZ EFEKTU JO-JO.

ROZDZIAŁ II

CZYNNIKI BEZPOŚREDNIO WPŁYWAJĄCE NA SKUTECZNOŚĆ ODCHUDZANIA

Liczenie kalorii nie jest najważniejszym elementem w procesie odchudzania. Trzeba pamiętać, iż dietę stosuje człowiek z całą gamą swoich cech osobowości, różnorodnymi nawykami i problemami, a nie bezduszna maszyna, która w zaplanowany sposób dostarczy przewidziane produkty.

Zagadnienie nadwagi jest bardzo skomplikowane, ale przede wszystkim dotyczy sfery psychiki.

To od niej należy rozpocząć wszelkie zmiany poprzez doprowadzenie do równowagi wewnętrznej, tak zwanego bycia w zgodzie ze sobą. Na stan równowagi psychicznej wpływają myśli, które mogą poprawiać nasze samopoczucie lub odwrotnie przyczyniać się do stanu ciągłego rozdrażnienia, znużenia, a nawet depresji. Refleksje zmniejszające nasze poczucie wartości lubpotęgujące lęk przed wszystkim, co nas otacza, sprawiają, iż sięgamy po jedzenie w nadmiarze, aby wyciszyć narastający niepokój. Dopóki świadomie nie uporządkujemy poglądów, mających wspomagać nas w nowych zamierzeniach, nie możemy liczyć na oczekiwane i trwałe efekty. Nadwaga jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym mówiącym o tym, iż coś złego dzieje się w naszym życiu. Osoby otyłe zwykle są bardzo wrażliwe i nie potrafią radzić sobie w sytuacjach stresowych. Mocniej od innych przeżywają porażki i trudniej z nich wychodzą. Są również podatne na sugestie płynące z otoczenia, przez co częściej zmieniają swoje poglądy. Skuteczność odchudzania zależy od wielu czynników, a nie tylko od diety. Dlatego ogarniając całość zagadnienia możemy osiągnąć zdecydowanie lepsze efekty.

Decyzję o odchudzaniu trzeba podjąć świadomie i realizować ją konsekwentnie.

Działając konsekwentnie musimy uporządkować swoje poglądy, aby były zgodne z wyznaczonym kierunkiem działań. Uświadamiając sobie elementy niezbędne do realizacji marzeń, możemyłatwiej zmierzać prosta drogą do celu.

W sześciu krokach zawarte są  podstawowe elementy pozwalające na osiągnięcie zgrabnej sylwetki i poprawę, jakości życia:

1. Znalezieniewłaściwej motywacji, która zmobilizuje wszystkie możliwe siły do osiągnięcia zamierzonego celu. Jest podstawowym elementem rozpoczynającym proces zmian.

2.Wzmocnienie systemu nerwowegoprzez afirmacje, techniki oddechowe i relaksacje pomagające w przetrwaniu trudnego okresu zmian i koniecznych reform w dawnym sposobie funkcjonowania.

3. Wybórodpowiedniej dietyzgodnej z osobowością, stylem pracy i możliwościami finansowymi powinien zostać poprzedzony dogłębną analizą wcześniej stosowanych nawyków żywieniowych.

4. Wprowadzeniesystematycznego wysiłku fizycznegozgodnego z poziomem możliwości fizjologicznych zależnych od wieku, stanu zdrowia i innych czynników wspomaga efektywnie utratę nadmiernych kilogramów i usprawnia cały organizm, kształtując sylwetkę.

5. Zastosowanie różnorodnychzabiegówodchudzającychtakich