Opis

Co zrobić, żeby trafiać w dziesiątkę? Jak zwiększyć swoją siłę osiągania tego, czego pragniemy? Niektórym nabycie wiedzy, jak to robić, zajmuje całe życie, a wystarczy tylko wzmocnić kilka ważnych cech, żeby uruchomić cały proces.

Brian Tracy pomógł milionom ludzi przejść w życiu od frustracji i podrzędnych wyników do prosperity i wielkich osiągnięć.

Z książki Strzał w dziesiątkę dowiesz się, jak wykorzystać swój potencjał i w nadchodzących kilku miesiącach osiągnąć więcej, niż wielu ludziom udaje się osiągnąć w ciągu całego życia.

Tracy wskazuje trzy niezbędne umiejętności praktykowane na przestrzeni wieków przez wszystkich ludzi odnoszących sukcesy, które zapewniają wybitne wyniki i nadzwyczajne osiągnięcia – to jasność, skupienie i koncentracja.

Na szczęście każdej z nich można się nauczyć dzięki ćwiczeniom i powtórzeniom. Podobnie jak można wyćwiczyć swoje fizyczne mięśnie poprzez pracę i koncentrację, można również wykształcić w sobie trwały nawyk dążenia do wielkich osiągnięć.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 54

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


Tytuł oryginału: BULL’S EYE. THE POWER OF FOCUS

Przekład: Dorota Gasper

Redakcja: Ewa Skuza

Korekta: Aleksandra Kowalewska-Poltrok

Projekt okładki: Marcin Górski

Skład i opracowanie graficzne: Marta Krzemień-Ojak

Opracowanie e-wydania:

Copyright © 2015 by Brian Tracy. All rights reserved.

First published in English by Simple Truths, an imprint of Sourcebooks, Inc.

www.sourcebooks.com

Copyright © 2016 for the Polish edition by MT Biznes Ltd. 

All rights reserved

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

Warszawa 2018

MT Biznes Sp. z o.o.

www.mtbiznes.pl

[email protected]

ISBN 978-83-8087-748-1 (format epub)

ISBN 978-83-8087-749-8 (format mobi)

WstępOsiągnięcie celu

Żyjemy w najwspanialszych czasach w historii gatunku ludzkiego. Pomimo krótkotrwałych wstrząsów ekonomicznych nigdy wcześniej tak wielu ludzi nie miało tak wielu możliwości, by osiągnąć tak wiele.

Dysponujesz większym potencjałem niż byłby ci potrzebny na przeżycie sto razy dłuższego życia. A im więcej go wykorzystujesz, tym więcej owego potencjału możesz wykorzystać. Im więcej się uczysz, tym więcej możesz się jeszcze nauczyć.

Nie widzę żadnego powodu, dla którego nie miałabyś zarabiać dwa razy tyle co teraz, a nawet pięć lub dziesięć razy tyle. Wokół ciebie jest mnóstwo ludzi, którzy nie są ani bardziej utalentowani, ani nie mają lepszego wykształcenia, a już tak dobrze zarabiają. To, co zrobili inni, możesz zrobić również ty. Musisz się tylko nauczyć, jak to zrobić.

Jasność, skupienie i koncentracja

Drzemie w tobie zdolność osiągnięcia znacznie więcej niż osiągnąłeś do tej pory. Aby ją obudzić, wystarczy, że posiądziesz trzy niezbędne do tego umiejętności: jasność, skupienie i koncentrację.

Musisz mieć całkowitą jasność tego, kim jesteś i czego pragniesz. Musisz skupić się na najważniejszych dla ciebie celach i działaniach.

I wreszcie musisz być skoncentrowany, by wykonać wytyczone zadania i osiągnąć upragniony cel.

To trzy niezbędne umiejętności praktykowane na przestrzeni wieków przez wszystkich ludzi odnoszących sukcesy. Zapewniają wybitne wyniki i nadzwyczajne osiągnięcia.

Na szczęście każdej z nich można się nauczyć dzięki ćwiczeniom i powtórzeniom. Podobnie jak możesz wyćwiczyć swoje ciało – mięśnie fizyczne – poprzez pracę i koncentrację, możesz wyćwiczyć swoje mięśnie umysłowe, dzięki ciągłym powtórzeniom.

Celem twojego życia powinno być osiągnięcie wszystkich cudownych rzeczy, które są w twoim zasięgu. Musisz pragnąć dużej wygranej – strzału w dziesiątkę, w sam środek tarczy – we wszystkim, co robisz.

Z kolejnych stron książki dowiesz się, jak wyzwolić swój potencjał i osiągnąć więcej w ciągu kilku nadchodzących miesięcy, niż wielu ludzi osiąga w ciągu całego swojego życia. Zaczynamy!

Rozdział 1Siła jasności

13 listopada 1899 roku w Pensylwanii urodził się niezwykły człowiek. Nazywał się Howard Hill. Bardzo lubił sport. Świetnie grał w baseball i futbol. Dość szybko jednak zdał sobie sprawę, że choć ma talent do tych dziedzin sportu, nie posiada odpowiednich zdolności, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki i stać się wybitnym graczem. Zainteresował się więc łucznictwem – dziedziną sportu niecharakteryzującą się aż tak dużą rywalizacja jak inne.

Łucznictwo okazało się sportem wręcz idealnym dla Howarda Hilla. W czasie swej sportowej aktywności zdobył z rzędu 196 tytułów mistrzowskich. Większość osób zadowoliłaby się jednym lub dwoma. Stał się najwybitniejszym łucznikiem na świecie. Opracował konstrukcję długiego łuku, by móc strzelać dalej i z większą precyzją.

Dzięki tej umiejętności zapamiętany został jako największy strzelec w historii. W czasie zawodów, w których uczestniczył Howard Hill, każdy od razu zakładał, że to on zdobędzie pierwsze miejsce. Reszta uczestników mogła marzyć jedynie o miejscu drugim lub trzecim.

Możesz pokonać najlepszego

Choć Howard Hill był najwybitniejszym łucznikiem na świecie, mógłbyś go pokonać, nawet będąc na swoim obecnym poziomie umiejętności łuczniczych. Musiałby być spełniony jeden warunek – Howard Hill nie mógłby widzieć celu.

Wyobraź sobie, że przed celem rozwieszono jakąś płachtę tak, że skutecznie zasłaniała Howardowi widoczność. W takiej sytuacji na nic zdałyby się jego umiejętności i talent. Jak rzekł Zig Ziglar: „Sęk w tym, że nie trafisz do celu, którego nie widzisz”.

Podobnie jest w twoim przypadku. Jeśli nie wiesz dokładnie, czego pragniesz – nie obrałeś celu – nigdy nie zdobędziesz mistrzostwa w najcudowniejszych zawodach w życiu.

Jaki jest twój cel

Według Lewisa Carrolla: „Jeśli nie wiesz dokąd zmierzasz, zaprowadzi cię tam każda droga”.

Thomas Carlyle napisał natomiast: „Osoba mająca precyzyjnie wytyczony cel zajdzie daleko nawet najtrudniejszą z dróg. Ta, która celu nie ma, nie poradzi sobie nawet na łatwej”.

Im większą jasność masz na temat tego, kim jesteś – co lubisz, a czego nie, czego pragniesz i jakie są twoje cele i dążenia – tym większe postępy poczynisz nawet w najcięższych warunkach.

Jaka jest najcenniejsza i najważniejsza czynność wykonywana przez ciebie? Gdy po raz pierwszy usłyszałem to pytanie, nie wiedziałem, jak na nie odpowiedzieć. Po chwili zrozumiałem, że odpowiedź brzmi: myślenie!

Myślenie jest najistotniejszą czynnością ze względu na konsekwencje. Każda rzecz jest na tyle ważna, na ile istotne konsekwencje z sobą niesie. Coś może być zupełnie nieważne, jeśli konsekwencje są niewielkie lub w ogóle ich nie ma.

Pomyśl o konsekwencjach

W zarządzaniu swoim czasem najlepszym sposobem ustalenia priorytetów jest ocena możliwych konsekwencji wykonania lub niewykonania jakiegoś zadania. Ludzie odnoszący sukcesy większość czasu przeznaczają na wykonywanie zadań i czynności mogących nieść za sobą ważne skutki. One wpływają istotnie na ich przyszłość. Natomiast ludzie nieszczęśliwi, którym nie wiedzie się w życiu, poświęcają dużo czasu na czynności bez znaczenia lub o znaczeniu niewielkim.

Spośród wszystkich wykonywanych przez ciebie czynności największe znaczenie ma sposób, w jaki myślisz. Jakość myślenia wpływa na jakość dokonywanych wyborów i powziętych decyzji. Wybory i decyzje wpływają na podejmowane działania. A podjęte działania wpływają na osiągnięte wyniki.

W życiu prywatnym i zawodowym liczą się tylko wyniki. W ostatecznym rachunku ocenią cię po osiągnięciach. A jakość twoich wyników w dużym stopniu zależeć będzie od jakości myślenia, które poprzedzało działania.

Teoria prawdopodobieństwa

Twoim celem powinno być odnoszenie jak największych sukcesów w każdej dziedzinie życia, która jest dla ciebie ważna. Na szczęście masz ogromny wpływ na to, co się tobie przytrafia i co osiągasz. Wykonując określone czynności w określony sposób i powtarzając je raz po raz, zwiększasz prawdopodobieństwo, że będziesz cieszyć się wysokimi dochodami i wieść fascynujące życie. Zwiększasz prawdopodobieństwo trafienia w dziesiątkę na swojej tarczy życiowych celów.

Podam przykład. Teoria prawdopodobieństwa mówi, że wszystko może się zdarzyć, a prawdopodobieństwo zdarzenia można wyliczyć z dużą dokładnością. Jednym z największych odkryć jest fakt, że naśladując ludzi, którzy odnieśli sukces i podejmując jak najwięcej wykonywanych przez nich działań, można zwiększyć prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w jakiejkolwiek dziedzinie.

Strzał za pięćdziesiąt punktów

Spójrzmy na grę w rzutki. Trafienie w sam środek tablicy daje nam 50 punktów. Pola zewnętrzne, w zależności od tego jak daleko znajdują się od środka tarczy, warte są 40, 30, 20, 10 i 0 punktów.

A teraz wyobraź sobie gracza. Nie jest zbyt biegły w tej grze. Spędza wieczór w barze i wypił już kilka piw. W lokalu panuje półmrok. Tablica jest oddalona od niego o jakieś 10 metrów. Mimo to zaczyna grę. Rzuca lotkami jedną po drugiej.

Zgodnie z teorią prawdopodobieństwa, jeśli będzie rzucał lotkami wystarczająco długo, nawet w najgorszych warunkach uda mu się wreszcie trafić do celu.

Nadzieja na lepsze

Jeśli nie zniechęci się i dalej będzie rzucać lotki (przy założeniu, że bar dysponuje ich nieograniczoną liczbą) godzina po godzinie, dzień po dniu, tydzień po tygodniu i rok po roku, może wreszcie trafi w pole za 50 punktów.

Wielu ludzi właśnie tak wiedzie swe życie. Marzą o wielkiej wygranej, ich wiara i nadzieja nie gasną. Próbują setki różnych sposobów. Rzucają lotkami w tablicę z życiowymi celami. Wreszcie jednak większość poddaje się i zwyczajnie godzi się na przeciętność. Dochodzą do wniosku, że nie są „wystarczająco dobrzy” i że w grze zwanej życiem nigdy nie trafią w środek tarczy.

Zwiększ prawdopodobieństwo

A co, jeśli nasz gracz obierze inną strategię? Zacznie poważnie myśleć o ustrzeleniu 50 punktów i wygraniu gry życia. Zatrudni eksperta od gry w rzutki i zapewni sobie najlepszy trening dostępny dla śmiertelnika. Teraz podchodząc do tablicy, nie jest już rozkojarzony, zmęczony i lekko „zawiany” po kilku piwach. Jest wypoczęty i trzeźwo myślący. Tablica ma dobre oświetlenie i znajduje się kilka kroków od gracza.

Jakie są teraz jego szanse na wygraną? Znacznie większe, ze względu na przygotowanie i ustawienie.

A jeśli znów będzie dysponował nieograniczoną liczbą lotek? Jeśli będzie mógł spokojnie grać, mierząc, kalibrując i poprawiając swą dokładność z każdym rzutem, korygując postawę i zamach ramienia, cierpliwie wysyłając kolejną lotkę w kierunku tablicy?

Wygrana jest przewidywalna

W takich warunkach prawdopodobieństwo, że trafi w pole pięćdziesięciopunktowe wynosi prawie 100 procent. A gdy już trafi i będzie kontynuować trening i poprawiać celność, będzie zbierać pięćdziesiąt punktów raz za razem.

Podobnie jest w twoim przypadku. Możesz znacznie zwiększyć szanse na ustrzelenie pięćdziesiątki w swoim życiu, jeśli będziesz naśladować mistrzów i powtarzać to niezliczoną ilość razy.

Kluczem jest jasność. Musisz być absolutnie pewien tego, kim jesteś i czego pragniesz. Musisz mieć jasność co do tego, jakie kroki musisz podjąć, by zdobyć swoje cele i dotrzeć tam, gdzie chcesz.

Musisz zrobić wszystko, co w twej mocy, aby zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu w życiu. I tak dotarliśmy do kolejnego tematu – cele.

hr

class="sigil_split_marker"/>

Rozdział 2Siła skupienia

Sukces to cele, wszystko inne to tylko komentarz.

Lloyd Conant

Strzał w dziesiątkę nie powiedzie się, jeśli nie wiesz, czym ona jest i gdzie się znajduje. Początkiem drogi do wielkiego sukcesu jest obranie kierunku, wytyczenie celu w życiu – tego jedynego, ważniejszego od wszystkich innych.

Wytyczanie celu ma wielką moc, ale jest też bardzo proste. Składa się z siedmiu kroków.

Krok pierwszy

Zastanów się i zdecyduj, czego pragniesz. Wyobraź sobie, że nic cię nie ogranicza. Masz wszelkie talenty i zdolności, wiedzę i umiejętności. Znasz wszystkich odpowiednich ludzi, masz pieniądze i inne środki potrzebne, by osiągnąć wszystko to, co sobie wymarzyłeś.

Ćwicz myślenie bez ograniczeń. Zapomnij o przeszłości i wszystkich problemach, jakie napotkałeś. Myśl tylko o przyszłości. Przyszłość jest ograniczona jedynie twoją wyobraźnią, a skoro wyobraźnia nie zna granic, twoja przyszłość też nie jest niczym skrępowana.

Bądź konkretny

Bądź

konkretny

i sprecyzuj, czego pragniesz. W ten sposób odróżnisz się od 80 procent ludzi, którzy nie mają pojęcia, czego chcą.

Albert

Einstein powiedział: „Jeśli czegoś nie potrafisz prosto wytłumaczyć, to znaczy, że nie rozumiesz tego dostatecznie dobrze”.

Jeśli

spytasz

kogoś: „Czy masz cele?”, zawsze odpowie: „Oczywiście, że tak!”.

Gdy

jednak zapytasz: jakie, to odpowie: „Chcę być bogaty”, „Chcę być szczupły”, „Chcę być szczęśliwy”, „Chcę mieć piękny dom, samochód, ubrania”, „Chcę podróżować”.

To

nie są cele. To marzenia i fantazje. Marzenie to cel bez energii, która go napędza.

Ludzie nie wytyczają celów

Największym nieszczęściem jest