Spalony - Andrzej Iwan - ebook
Opis

Poruszająca historia człowieka, który tak wiele wygrał, ale jeszcze więcej przegrał. Andrzej Iwan z przejmującą szczerością opowiada o uzależnieniach od alkoholu, hazardu, a nawet o próbach samobójczych. Tłem dla jego historii pozostaje piłka nożna – widziana od środka, oczami wybitnego zawodnika, reprezentanta Polski w finałach mistrzostw świata w 1978 i 1982 roku. Iwan oddaje klimat czasów komuny, przedstawia życie całego pokolenia zawodników, których do tej pory – poza nielicznymi wyjątkami – widzieliśmy jako idealnych herosów.

Jest to książka, przy której czytelnik wielokrotnie powinien się roześmiać – i to na głos, ale też kilka razy zapłakać. Iwan dzięki fotograficznej pamięci oddaje szczegóły zdarzeń sprzed dwudziestu czy trzydziestu lat, odkłamuje historię polskiego futbolu, rzuca nowe światło na największe piłkarskie nazwiska, ale przede wszystkim ukazuje zawodników jako zwykłych ludzi – z poplątanymi losami, lękami, fobiami, problemami czy chorobami, często niestety śmiertelnymi. Opisuje to wszystko, czego zwykli ludzie nie mieli szans zobaczyć – opisuje, co dzieje się, gdy gasną jupitery, a noc jest jeszcze młoda.

- To nie będzie książka o triumfach, chociaż i one się zdarzały. Więcej znajdziecie tu upadków, bo moje życie naznaczone jest upadkami, po których nieporadnie próbowałem się pozbierać. Ale będzie to też książka z moim prywatnym happy-endem: dziś, kiedy patrzę w przeszłość, wiem jedno - mogło być gorzej. Upadałem, ale stoję. Tutaj, przed wami. Stoję, odarty z tajemnic, obnażony, żebyście mnie wszyscy usłyszeli. Opowiem historię - swoją, swoich przyjaciół, swojej rodziny, swojego miasta, historię naszej piłki też. Może ku przestrodze, może dla samego siebie, dla pewnego oczyszczenia, dla wyrzucenia na zewnątrz tego całego syfu, który noszę w sobie. A może też dla rozrywki? Może ktoś z was po prostu się uśmiechnie? Dużo widziałem, bardzo dużo. Jeśli byliście kiedyś w wesołym miasteczku, a na pewno byliście, wyobraźcie sobie największy możliwy roller-coaster. Z nieba aż do piekła, i nie do końca z powrotem. Tak właśnie wyglądało moje pieprzone życie. Roller-coaster, bez pasów i po torach, które gwarantowały mnóstwo adrenaliny, ale w gruncie rzeczy prowadziły krętą drogą donikąd – napisał we wstępie.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 414

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


Text ©2012 Andrzej Iwan, Krzysztof Stanowski

This edition © Buchmann Sp. z o.o., Warsaw 2012

Pomoc redakcyjna oraz wywiady

Tomasz Ćwiąkała

Redakcja

Rafał Sarna

Korekta

Katarzyna Sarna

Projekt okładki

Roman Tobjasz

Zdjęcie okładkowe

Grzegorz Lech (GPLartmedia.pl)

Skład

Typo 2 Jolanta Ugorowska

Koordynacja projektu

Marzena Baranowska  

ISBN 978-83-7670-563-7

Wydawca:

Buchmann Sp. z o.o ul.

Wiktorska 65/14, 02-587 Warszawa

tel/fax 22 631 07 42

www.buchmann.pl

Konwersja do formatu EPUB: Virtualo Sp. z o.o.virtualo.eu

Dla Basi, która to wszystko widziała,

przeżyła i zrozumiała

Rocznie na całym świecie wydawane są setki piłkarskich książek. Cukierkowe autobiografie, często dyktowane przez zawodników, którzy dopiero co skończyli dwadzieścia lat i niczego jeszcze tak naprawdę nie widzieli i nie przeżyli. Ociekające fałszem wspomnienia, kontrolowane przez speców od PR-u, zatwierdzane przez menedżerów odpowiedzialnych za wizerunek, cenzurowane przez klubowych dyrektorów.

– A może napiszemy książkę? Wiesz, taką wesołą – zagaił kiedyś Andrzej Iwan.

I napisaliśmy.

Niewiele „Spalony” wzbudza we mnie wesołości. Kiedy słuchałem Andrzeja przez te wszystkie długie dnie i noce, częściej dopadał mnie smutek niż byłem rozbawiony. Nie wiem, dlaczego postawił na szczerość totalną, nie wiem, jaki miał cel w tym, by odsłonić swoje najgłębiej skrywane tajemnice, by całkowicie obnażyć się przed ludźmi. Wiem, że bardzo chciał opisać wszystko. Wszystko.

Andrzeju, to był zaszczyt. Dziękuję, że mogłem spisać Twoją historię. Podziwiam Cię za odwagę.

Krzysztof Stanowski

ROZDZIAŁ I

LUNATYK

W mundialach w 1978 i 1982 roku uczestniczyłem jako piłkarz reprezentacji Polski, z turnieju w 1986 wyeliminowała mnie kontuzja. Mistrzostw świata w 2002 roku nie oglądałem w ogóle. No dobrze, widziałem kilka minut jednego meczu – ubrany w biały fartuch lekarz dał mi coś podejrzeć. Lekarz pracujący w. zamkniętym ośrodku dla psychicznie chorych, w którym spędziłem długie dwa miesiące życia.

Jeszcze kilka tygodni wcześniej byłem kierownikiem Wisły, ale dzień przed meczem z Legią Warszawa – ubrany w klubowy dres, prosto ze zgrupowania – uciekłem do kasyna mieszczącego się w Bronowicach, w hotelu przy ulicy Armii Krajowej w Krakowie, gdzie upiłem się do nieprzytomności. Na Reymonta już nie wróciłem, ani dzień później, ani nawet miesiąc później. Do nikogo się nie odezwałem. Niemożliwa do okiełznania siła ciągnęła mnie w innym kierunku. Przypominałem lunatyka, który zmierza prosto ku przepaści i wiedziałem, że jeśli sam nie zdołam się ocknąć, to nikt inny mi nie pomoże. To był mój mecz – najtrudniejszy, przeciwko najbardziej wymagającemu rywalowi. Ja kontra ja. Andrzej Iwan, alkoholik i hazardzista.

Witajcie.

To nie będzie książka o triumfach, chociaż i one się zdarzały. Więcej znajdziecie tu upadków, bo moje życie naznaczone jest upadkami, po których nieporadnie próbowałem się pozbierać. Ale będzie to też książka z moim prywatnym happy endem. Dziś, kiedy patrzę w przeszłość, wiem jedno – mogło być gorzej. Upadałem, ale stoję. Tutaj, przed wami. Stoję odarty z tajemnic, obnażony, żebyście mnie wszyscy usłyszeli. Opowiem historię – swoją, swoich przyjaciół, swojej rodziny, swojego miasta, historię naszej piłki też. Może ku przestrodze, może dla samego siebie, dla pewnego oczyszczenia, dla wyrzucenia na zewnątrz tego całego syfu, który noszę w sobie. A może też dla rozrywki? Może ktoś z was po prostu się uśmiechnie? Dużo widziałem, bardzo dużo. Jeśli byliście kiedyś w wesołym miasteczku, a na pewno byliście, wyobraźcie sobie największy możliwy roller-coaster. Z nieba aż do piekła, i nie do końca z powrotem. Tak właśnie wyglądało moje pieprzone życie. Roller-coaster bez pasów, pędzący po torach, które gwarantowały mnóstwo adrenaliny, ale w gruncie rzeczy prowadziły krętą drogą donikąd.

W szpitalu leczyłem się z alkoholizmu. Dziesięcioosobowy pokój, czy raczej cela, w której było ciasno jak w. piłkarskiej szatni w przerwie meczu. Różnicę robiły trupioblade ściany i korytarze, po których powłóczystym krokiem, ślamazarnie przemykali chorzy, otumanieni lekami na schizofrenię. Oni przerażali mnie najbardziej, balansowali na granicy między jawą i snem, ich psychika była spętana jakimiś niewidzialnymi farmakologicznymi łańcuchami. Mogłem wprawdzie wstać i wyjść, wypisać się, ale to by oznaczało, że przez kolejne pięć lat nie będę miał możliwości podjęcia terapii w tym miejscu.

Mógłbym nie przeżyć tych pięciu lat.

Do Kobierzyna, gdzie mieści się szpital, trafiłem na własną prośbę dokładnie 4 maja 2002 roku. Wcześniej musiałem odleżeć dwa tygodnie w szpitalu im. Stefana Żeromskiego, czekając aż w Kobierzynie zwolni się miejsce. Te dwa tygodnie to i tak niewiele – oferta specjalna, dla mnie, po znajomości. Inni, żeby dać się zamknąć w tym odizolowanym budynku, musieli czekać znacznie dłużej – niektórzy rok, niektórzy dwa lata. Pijak z przeszłością piłkarską miał ciągle łatwiej. Nawet zamknąć w wariatkowie było go łatwiej.

Gdyby nie okoliczności, to mógłby być całkiem miły dzień – było ciepło, słonecznie, prasa żyła zbliżającym się meczem Polaków z Koreą Południową, a niektórym wydawało się nawet, że jedziemy po złoto, co – jak się później okazało – mogło sugerować, że na wycieczkę do domu wariatów powinno udać się wraz ze mną jeszcze kilka osób ze środowiska piłkarskiego. Tak sobie mogłem wtedy w żartach pomyśleć, tylko że… nie byłem w nastroju do żartów, a los piłkarskiej reprezentacji Polski miałem głęboko w dupie. Byłem sam. Całkowicie sam. I nie było mi do śmiechu. Kiedy po raz pierwszy przekraczasz progi oddziału zamkniętego dla chorych psychicznie, coś się w tobie zmienia raz na zawsze. Uświadamiasz sobie, jak daleko odpłynąłeś. Odpływałem od kilkudziesięciu lat. Odpływałem po morzu wódki. Nie widziałem już lądu.

Dlaczego zaczynam tę książkę w taki sposób? Ponieważ mam wrażenie, że całe moje wcześniejsze życie polegało na stawianiu kolejnych kroków, z których każdy przybliżał mnie do tego właśnie miejsca. Z kolei całe późniejsze życie miało polegać na stawianiu takich kroków, by nigdy więcej się tam nie znaleźć.

Przed i po.

ROZDZIAŁ II

STASZEK

Kobierzyn.

To jedno słowo mieszkańcom Krakowa mówi tyle, ile słowo Tworki warszawiakom. Na terenie ponad 50 hektarów, w parku, między starymi dębami, znajduje się kilka budynków szpitalnych, z których niektóre są całkiem ładne i urokliwe, ale jeden wyglądem i standardem od reszty znacznie odbiega – a przynajmniej odbiegał w 2002 roku. Oczywiście właśnie w tym jednym zostałem zakwaterowany. Sto metrów dalej, przez zakratowane okno, widać było gmach główny, pod który co tydzień podjeżdżały luksusowe bmw, mercedesy i audi. To półświatek załatwiał sobie lewe, żółte papiery.

Decyzja, że muszę skorzystać z fachowej pomocy szpitalnej, zapadła wcześniej w domu mojego przyjaciela, Staszka. Zdarzyło się tak, że miałem polecieć do Izraela i obserwować zawodników dla niemieckiego menedżera Wolfganga Voege. Niestety, w Warszawie przypadkowo spotkałem Janusza Atlasa – dziennikarskiego utracjusza – i… pamiętam tylko, że obudziłem się następnego dnia rano w hotelu „Marriott”, bez grosza. Skołowany, nie wiedząc, co tak naprawdę zaszło, zadzwoniłem na recepcję.

– Czy mój pokój jest już opłacony? – spytałem.

– Nie, proszę pana, jeszcze nie regulował pan rachunku – zaskrzeczało w słuchawce.

Nie to chciałem usłyszeć.

Zadzwoniłem do Staszka, przyjaciela, który miał klub piłkarski Spartak Wielkanoc-Gołcza – tam a to grywałem, a to garowałem, a najczęściej jedno i drugie. Staszek poprosił jakiegoś kumpla z Warszawy, by podrzucił mi pieniądze. Podrzucił. Problem w tym, że nie myślałem już o wyjeździe do Izraela, o obserwowaniu cudacznych piłkarzy, o których w głębi duszy bez oglądania wiedziałem, że do niczego się nie nadają. Myślałem tylko o alkoholu. Ruszyłem. Każdy kto w życiu chociaż raz „ruszył”, ten wie, co to znaczy.

Ścigaliście się kiedyś na światłach? Obok stoi samochód, rzut oka na kierowcę i już wiecie – trzeba się zmierzyć. On lekko wciska pedał gazu, żeby pobudzić silnik do wyższych obrotów, wy wgapiacie się w światło, które wkrótce ma zmienić się z czerwonego na zielone. Nikt nie myśli, że za sto metrów może stać policjant z radarem. Nikt nie analizuje konsekwencji. Ruszanie z piskiem opon ze świateł i „ruszanie” w alkoholowym ciągu jest podobne: chodzi o tę krótką chwilę uniesienia, emocji, o ten zastrzyk adrenaliny, o zafiksowanie, chociaż z góry oczywiste jest, że wkrótce będzie trzeba wyhamować. Żona uspokaja: „Nie ścigaj się z nim!”. Ale przecież mu nie odpuścisz. Kiedy ruszasz, nie rozglądasz się na boki, nie dostrzegasz otaczających cię ludzi i mijanych miejsc. Wszystko jest tylko tłem twojego prywatnego wyścigu.

Przeniosłem się do hotelu „Polonia” i piłem. Piłem tyle, że pieniądze zorganizowane przez Staszka szybko się skończyły i tym razem nie stać mnie było na uregulowanie rachunku w kolejnym hotelu. W depozycie zostawiłem dowód osobisty i wsiadłem w pociąg. Z „Polonii” na Dworzec Centralny jest bardzo blisko – trasa wzdłuż Alei Jerozolimskich mija szybko, nawet jeśli ledwie stawiasz każdy kolejny krok.

W miejscowości Wielkanoc – jest tylko jedna taka w Polsce – w domu Staszka zaczęliśmy rozmawiać. W powietrzu unosił się zapach niestrawionej wódy i wyniszczonych organów wewnętrznych proszących o litość.

– Musisz pojechać na detoks – przekonywał Staszek, z ledwością wytrzymując swąd.

Nie miałem siły się kłócić. Uznałem nawet, że pojadę tylko po to, by więcej o tym nie gadał. Był od kilku lat „suchym” alkoholikiem. Trzymał się dzielnie. Mówił, że nie może pić, bo upija się na smutno i jak się znowu upije na smutno, to się pewnie zabije. Wkrótce potem Staszek się napił.

Znaleźli go powieszonego.

Zanim do tego doszło, zanim powiesił się w zapomnianej szklarni i zanim znalazł go wracający z włamania złodziej, Staszek podjechał pod mój dom, kazał zaczekać w samochodzie, a sam poszedł wziąć od mojej żony jakieś rzeczy, w które mógłbym się przebrać. Tak zaczął się mój wieloletni romans z detoksem, trwający do dziś. Tak zaczął się rajd po szpitalach, z odcinkiem specjalnym w Kobierzynie, w 2002 roku. Stanisław chciał mi pomóc wyjść na prostą. Ja też chciałem pomóc jemu, ale czasami mam do siebie pretensje, że nie starałem się wystarczająco. Obwiniam się, że mógłbym zapobiec tej tragedii, jeśli tylko odpowiednio wcześnie zdołałbym ją przewidzieć, gdybym odczytał sygnały. Czy można przewidzieć samobójstwo przyjaciela? Pewnie tak. Pewnie, kurwa, tak.

Szpital w Kobierzynie czekał na mnie, zanim się jeszcze urodziłem. Decyzja o jego budowie zapadła w 1907 roku, a otwarty został dziesięć lat później. Nie wiem, czy już wtedy w mojej rodzinie występowała tendencja do wpadania w nałogi, ale nie mogę tego wykluczyć i nawet uważam to za bardzo prawdopodobne – wierzę, że geny mają w tej kwestii sporo do powiedzenia i są swego rodzaju przeznaczeniem, przed którym można uciec, o ile ma się dość uporu, zawziętości i szczęścia. Nie miałem ani uporu, ani zawziętości, ani pewnie szczęścia. Sala w Kobierzynie cierpliwie czekała na mnie od 1917 roku, a ja podążałem w jej kierunku, jak ćma do światła.

Mój ojciec był alkoholikiem, ja poszedłem jego śladem. Tak, Kobierzyn spokojnie sobie czekał. Mnie jeszcze nie było nawet w planach, ale rezerwację pokoju na bliżej nieokreśloną datę w XXI wieku już złożono.

Spakowanie rzeczy przed wyprawą do zachodniej części Krakowa nie zabierało zbyt wiele czasu, a to dlatego, że praktycznie niczego nie można było wnosić. Nawet posiadanie dezodorantu było zakazane, gdyż istniało poważne ryzyko, że któryś z pacjentów uzna taki dezodorant za miły zamiennik dla bardziej szlachetnych alkoholi.

I tu mała dygresja. Różne rzeczy ludzie piją – wykradają lekarzom jodynę i przepuszczają przez chleb, denaturat to już klasyk i w pewnych kręgach rarytas. W zasadzie osoby szczególnie dotknięte chorobą alkoholową przyjmują wszystko, co jest cieczą i może trzepnąć. Ja na szczęście nigdy tak daleko nie zaszedłem, nie pijałem nawet jabcoków. Stety czy niestety, normalna flaszka zawsze się znajdowała.

Najbardziej mnie zdziwił brat Kory Jackowskiej, tej z Maanamu. Niestety, już nie żyje. Otóż Andrzej wraz z kolegą pewnego razu wypili… płyn hamulcowy. Ale to jeszcze nic. Oni ten płyn hamulcowy wypili, a następnie wsiedli do auta i ruszyli. Nie wzięli pod uwagę, że tak naprawdę wypili hamulce i zupełnie nie mają jak się zatrzymać. Rąbnęli w przystanek autobusowy i stracili pracę. Potem jak Andrzej nie miał już pieniędzy i brakowało mu na ubrania, to zimą chodził w czerwonym płaszczu siostry, z wielkimi ozdobnymi guzikami. Wyglądałoby to śmiesznie, gdyby nie było takie straszne.

Tysiące twarzy, setki miraży

To człowiek tworzy metamorfozy

W Kobierzynie spotykało się różne osoby. Był na przykład profesor jednej z krakowskich wyższych uczelni.

– Jak wygląda twoje życie? – pytał go terapeuta.

– Piję od trzech lat minimum pół litra wódki dziennie. Zamykam się w gabinecie i piję. I normalnie pracuję.

Profesora dopadło delirium. Lekarze nie byli pewni, czy przeżyje, a nawet skłaniali się ku temu, że raczej mu się nie uda. Majaczył, widział różne atakujące go stwory, wyobraził sobie cały otaczający świat. Oczywiście na trzeźwo. Bo tu muszę zaznaczyć jedną ważną rzecz: alkoholik nie ma problemów, kiedy pije. Alkoholik ma problemy, kiedy przestaje pić. Dlatego właśnie tak trudno jest się wyleczyć.

Nakręcono kiedyś film, „Żółty szalik” z Januszem Gajosem w roli głównej. Znam go na pamięć, bo to obowiązkowa część każdej terapii. I jeśli ktoś chce mnie zrozumieć, niech go po prostu obejrzy. Wtedy zrozumie.

…to pragnienie.

…to udawanie, tę maskaradę – kiedy wydaje ci się, że nikt nie wie o twoim problemie i robisz wszystko, by faktycznie nikt się nie dowiedział. A przecież cuchniesz wódą. Nawet jeśli wylejesz na siebie butelkę perfum, cuchniesz wódą. Obracasz swoje picie w żart, puszczasz oko, sugerujesz, że tak naprawdę nie musisz się napić. Ale musisz. Wydaje ci się, że inni kupują to przedstawienie, że ich wykiwałeś, zbajerowałeś uśmiechem czy gestem, ale jesteś przecież taki niezdarny, taki niewiarygodny.

…ten przypływ euforii, gdy alkohol trafia do żył, i tę bezsilność, tę wściekłość, że znowu okazałeś się słaby.

…ten paniczny strach przed trzeźwieniem, to chowanie alkoholu, gdzie popadnie, to przestawienie życiowych priorytetów, tę ciągłą, uporczywie powracającą myśl, że trzeba się napić – tu i teraz.

…te obietnice, których tak bardzo nie chcesz złamać i które łamiesz za każdym razem.

…to drżenie rąk, które trudno ukryć, gdy sięgasz po kolejnego papierosa.

…to upodlenie.

…te spojrzenia rodziny.

…te osoby wokół ciebie, którym z czasem brakuje sił, by dalej walczyć, ale które po raz kolejny znajdują gdzieś w sobie szaloną motywację.

„Żółty szalik” to film o mnie i o każdym alkoholiku. Kilkanaście lat życia w pigułce, wszystkie stany emocjonalne oddane w ciągu godziny. „Żółty szalik” to lustro.

Gajos brawurowo gra biznesmena, dyrektora wielkiej firmy, alkoholika. Ludzie w ogóle mają złe wyobrażenie o alkoholikach – to słowo podsuwa im obraz biedaka spod sklepu monopolowego, a przecież tak naprawdę ta choroba atakuje przedstawicieli wszystkich szczebli drabiny społecznej. Są profesorowie, jak ten wspomniany, są piłkarze czy trenerzy, jak ja, są biznesmeni, pisarze, aktorzy. Pamiętam niektórych z Kobierzyna. Różni byli. Sylwek to blacharz, postawny, silny facet, na co dzień całkowicie normalny, ale dostawał małpiego rozumu za każdym razem, kiedy tylko się napił. Wtedy bywał niebezpieczny, zwłaszcza dla swoich bliskich – dochrapał się więc sądowego skierowania. Zdzisiek – terapeuta po przejściach. Jak znikał na dwa tygodnie, to wiadomo było, że pije. Był naprawdę świetnym, najlepszym terapeutą – bo najlepsi to ci, którzy sami dosłownie i w przenośni liznęli tematu – ale czasami wpadał w ciągi. Kolejny facet, niestety imienia już nie pamiętam, w szpitalu poznał pacjentkę z oddziału kobiecego i chociaż tam nie mogli się za bardzo spotykać, bo groziłoby im wydalenie, to wyszli już jako para. Nie tak dawno natknąłem się na nich na cmentarzu, sprzedawali tam znicze. Powiedzieli, że wzajemnie się pilnują i odkąd wyszli z Kobierzyna, już nigdy nie wzięli alkoholu do ust.

„Żółty szalik” kończy się niedosłowną, ale jednak obietnicą, że to jest możliwe. Nie wiem, czy jest. Ta para pokazała, że tak. Na razie tak. Na razie.

Na razie.

Było w Kobierzynie trochę jak w wojsku. Poza dniem, w którym dopadł mnie „suchy kac” bywało nawet znośnie. „Suchy kac” polega na tym, że chce ci się pić aż do szaleństwa. Nagle budzi się w tobie szatan i jesteś w stanie rozszarpać każdego, kto mógłby dać ci alkohol, ale z jakichś niezrozumiałych dla ciebie powodów ociąga się z tym. Zabiłbyś dla kropli wódki. Z bezradności, że tej wódki nie ma, ze zwierzęcej frustracji – zabiłbyś dwa razy. Każda komórka twojego ciała domaga się wódki. Pocisz się, trzęsiesz, marzysz tylko o jednym, ozdrowieńczym łyczku.

„Już spływa na mnie krystaliczny strumień homeostazy, czyli cudownej równowagi. Ach, pasterko moja płowa, napoiłaś spragnionego, pasterko moja.” – mówi Gajos w „Żółtym szaliku” do swojej partnerki, gdy ta widząc jego stan, pozwoliła mu zamoczyć usta w koniaku.

Człowieka mającego „suchego kaca” lepiej omijać szerokim łukiem. Pech chciał, że akurat tego dnia w odwiedziny do Kobierzyna przyjechała moja rodzina i zrobiło się trochę niesympatycznie. Tak, mnie też musieli omijać. Miałem kryzys. Potem strasznie się tego zachowania wstydziłem, bo w całym szpitalu byłem jednym z niewielu szczęściarzy, którzy zawsze mieli oparcie w rodzinie. O ile opowieści mężczyzn nie robiły na mnie żadnego wrażenia, bo sam znałem wszystko z autopsji, o tyle historie kobiet, które porzucały dzieci i zostawiały je z jakimiś agresywnymi bydlakami, byle się tylko w spokoju napić, przerażały do żywego. Pytania, jak to jest móc przytulić córkę, dawały do myślenia.

Dlatego tym bardziej było mi głupio. Miałem rodzinę, miałem jej wsparcie, a czasami nie byłem tego godny.

Skoro napisałem, że na oddziale zamkniętym było jak w wojsku, to wiadomo, o co chodzi: czyszczenie kibli, mycie garów, wszystkie te prace, które już kiedyś wykonywałem w areszcie wojskowym, do którego trafiłem w styczniu 1979 roku (o czym jeszcze opowiem – bo to dopiero był koszmar). Poza tym mieliśmy zajęcia w podgrupach, różnego rodzaju terapie – zarówno ze Zdzichem, który o piciu wiedział wszystko, jak i z miłą dziewczyną po studiach, która o piciu też wiedziała wszystko, ale niestety z książek. Czyli nie wiedziała niczego. Nie wiedziała, jak to jest przepić wszywkę, co miało skończyć się śmiercią, a u mnie skończyło się utratą przytomności i czasowym niedowładem prawej ręki. Czasowym, bo po trzech dniach puścił i mogłem już pić dalej, bez skrępowania. Ta dziewczyna była miła, miała dobre chęci, ale podręcznik jej mówił, że jak napiję się, mając wszywkę, to umrę. A mnie doświadczenie mówiło, że nie umrę, tylko spadnę z krzesła, a potem hamulec zostanie zdjęty, więc nie mogłem jej traktować do końca poważnie. Nikt nie mógł.

Pamiętam pytania z tej terapii, wypracowania, które trzeba było pisać. Kiedy po raz pierwszy zorientowałeś się, że alkohol jest silniejszy od ciebie? Jakie przeżyłeś największe upokorzenie związane z alkoholem? Co najważniejszego w życiu przepadło ci przez alkohol? Chyba nikt się nie spodziewał, że swoje wypracowanie napiszę w formie książki. Być może tytuł powinien brzmieć: „Toksyczna miłość, czyli dlaczego nienawidzę alkoholu i dlaczego nie mogę żyć bez niego”. Naprawdę: nienawidzę alkoholu. Nienawidzę nawet tego obrzydliwego smaku alkoholu. Jednak kojarzy mi się z przyjemnością, której nie jestem w stanie sobie odmówić. A potem ze strachem. Piję, bo boję się wytrzeźwieć. Piję, bo muszę. Wlewam w siebie to gówno, trzęsącymi się rękoma fascynata i degenerata.

Wychodziłem ze szpitala dla psychicznie chorych w dużo lepszym stanie. Nie wiem jednak, na ile ta terapia by mi pomogła, gdyby nie pomoc kolejnego przyjaciela – Adama Nawałki. Sądziłem, że po numerze, który wykręciłem w Wiśle, już nie znajdę pracy w piłce i zacznie się prawdziwe biedowanie, tymczasem Adam momentalnie zaproponował mi posadę drugiego trenera Zagłębia Lubin. Wróciłem do świata żywych. Do świata trzeźwych. I mogłem kupić sobie obiad. Tak niewiele i tak wiele.

ROZDZIAŁ III

GUMIOK

O alkoholu jeszcze będzie, ponieważ płynął w moich żyłach przez większość mego życia. W ogóle, dużo jeszcze będzie. Zanim jednak dojdziemy do tego, co się w tym życiu faktycznie wydarzyło, co się udało, a co spieprzyło, czuję się w obowiązku przedstawić. Zapewne część z was – czytelników tej książki – coś o mnie wie. Na przykład – że grałem w piłkę. Albo – że sprawiałem kłopoty natury wychowawczej. Że jestem z Krakowa.

Niemniej mam nadzieję, że trafiła się chociaż jedna osoba, która czyta te słowa i wciąż nie wie, kim, do licha, jest ten Andrzej Iwan. Spieszę wyjaśnić, skąd się wziąłem.

Jestem „gumiokiem”. Gumiok to mieszkaniec Nowej Huty. Dziś jest to jedna z dzielnic Krakowa, kiedyś natomiast był to żywy pomnik socjalizmu, w którym wykuwać miała się historia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Na wschodnich obrzeżach Krakowa zbudowano idealne socjalistyczne miasto, a jego punktem głównym stała się Huta imienia Włodzimierza Lenina. Właśnie dla przyszłych pracowników tego największego w kraju kombinatu metalurgicznego od podstaw projektowano osiedla, drogi, szpitale, sklepy – wszystko cyrklem i linijką. Działo się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i właśnie wtedy – a dokładnie w 1959 roku – na świat przyszedłem ja. Dorastałem w centrum tego sowieckiego potworka.

Kraków wydawał się wówczas miastem odległym i nie było specjalnych powodów, by się aż tak daleko zapuszczać. Nowa Huta stanowiła obszar samowystarczalny. Wystarczała do tego, by w niej przyjść na świat, pracować, rozsławiać imię Lenina, a następnie w miarę godnie umrzeć. Zjeżdżali tu ludzie z całej Polski, byle tylko dostać kilka metrów kwadratowych na własność i robotę od świtu do nocy. Takich ambicji oczekiwano od idealnych mieszkańców idealnego miasta. Dlatego właśnie ze wsi do Nowej Huty przeprowadził się mój ojciec – z zawodu kolejarz. Jeśli zdarzy się wam stanąć w szczerym polu z powodu awarii torów, jeśli wasz pociąg nie daj Boże się wykolei albo jeśli po prostu będziecie zastanawiać się, dlaczego TGV przecina krajobraz Francji, a nie Polski, to być może należy wrócić właśnie do mojego ojca i jego kolegów. On to wszystko budował. A skoro tak, to nie mogło się udać.

Dla mnie to były beztroskie czasy. Bieganie, granie w piłkę, zabawy w Indian, kąpiele w gliniankach, a kilka lat później wycieczki do kina do Krakowa, najlepiej w czasie wagarów („Mały wielki człowiek” – pamięta ktoś ten film?). Na podwórku było nas kilku, może dziesięciu. Wszyscy w podobnym wieku, wszyscy z nadmiarem wolnego czasu. Chyba znam słowo, które najlepiej oddaje to, czym się wówczas zajmowaliśmy: grasowaliśmy. Grasowaliśmy po okolicy, szukając zajęcia, draki, rozrywki, kasy, emocji. Kasę można było wygrać, a emocje zawsze zapewniały bójki.

Kasa. Graliśmy w piłkę na pieniądze. Ja od małego miałem do tego dryg, więc w takich osiedlowych meczach zapewniałem wygraną, a w zamian byłem pod specjalną ochroną starszych i silniejszych kolegów. Pieniądze na „inwestycje” brałem od mamy. Mówiłem jej wprost: „Potrzebne są złotówki, bo gramy dziś mecz”. Czasami się przegrało, ale tylko czasami, więc szybko regulowałem swoje długi. Graliśmy też w zośkę, czyli kopaliśmy pompon obciążony ołowiem, po czym do dziś mam ślad na głowie, ale dzięki tej zośce wyrobiłem sobie technikę, a dzięki technice zwiedziłem świat – któż więc żałowałby tej małej blizny! No i grało się w dmuchane – trzeba było trafić w monetę tak, by spadła na inną. Jak spadła – to już, obie monety twoje. Łatwo było wykosić kogoś na kilka złotych.

Emocje zapewniały wieczne bójki z „hotelarzami”. To była nasza osiedlowa rozrywka – bójki z robotnikami, którzy budowali czy rozbudowywali hutę i mieszkali w hotelach robotniczych. Nieustannie ich prowokowaliśmy. Oczywiście rodzice każdego z nas byli ze wsi, ale przed „hotelarzami” zawsze zgrywaliśmy miastowych, tych lepszych. I ich wyzywaliśmy, od wieśniaków też. Dlatego zdarzało się, że ktoś wracał na osiedle pocięty albo mocno poharatany. Właśnie z takiego hotelu robotniczego ktoś kiedyś wyrzucił przez okno butelkę. Butelka leciała, leciała i leciała, aż w końcu rozbiła się na głowie 16-letniej dziewczyny, idącej akurat ulicą. Trepanacja czaszki sprawiła, że dziewczyna musiała zakończyć karierę piłkarki ręcznej. Nazywała się Basia i została moją żoną.

Moje osiedle Na Stoku. Obok było drugie – Na Wzgórzach. Pomiędzy nimi – lasek. Wydawał mi się olbrzymi, gęsty niczym dżungla oraz pełen niebezpieczeństw i tajemnic. Dziś widzę, że to ledwie kilka rzadko zasianych drzewek, pośród których spokojnie płynie strumyk. Wzgórza z kolei są teraz w moich oczach tylko małym wzniesieniem, na które wchodzę bez oznak zadyszki. Ponad czterdzieści lat temu mógłbym przysiąc, że to miejsce idealne, by nakręcić film „Tylko dla orłów”.

Kiedy ogłaszano nasz osiedlowy „stan wojenny”, czyli kiedy ktoś ze Stoku miał aż za bardzo nie po drodze z kimś ze Wzgórz, lasek stanowił strefę graniczną, której lepiej było nie przekraczać. Naprawdę: lepiej było nie przekraczać. Leszka Sowę znaleziono zabitego w śmietniku. Mógł zostać dobrym piłkarzem – leniowaty, ale ze strasznym młotkiem w nodze. Czy więc lasek był gęsty, czy nie i czy Wzgórza były wzgórzami, czy też ledwie małym wzniesieniem – nie ma to żadnego znaczenia. Konflikty istniały naprawdę i miewały straszliwe konsekwencje. Każdy z nas wiedział, którędy może się poruszać, a którędy lepiej nie.

Wszystkie zadymy zaczynały się nie w lasku, one się tam tylko kończyły. Zaczynały się natomiast w osiedlowym centrum, gdzie był pawilon usługowy z fryzjerem, sklepem i knajpą „Nowoczesną”. Na górze można było zjeść obiad i się ochlać, a na dole tylko się ochlać – z tym że do każdego piwa podawano koreczek z żółtego sera, zawsze ten sam, stary i już brązowy. Pawilon stoi do dziś – a raczej straszy do dziś, zaniedbany i obdrapany. „Nowoczesnej” nie ma – tam, gdzie powstawały konflikty i gdzie narastały nieporozumienia, gdzie dawaliśmy sobie po gębach, gdy już byliśmy wystarczająco dorośli, posterunek ma straż miejska. Górny taras zdaje się być całkowicie niezagospodarowany, elewacji od dawna nikt nie remontował. Wokół wszystko wyładniało, bloki ocieplono i kiczowato pomalowano, chodniki wyłożono równą kostką, tylko „Nowoczesna” wyzionęła ducha.

Mieszkałem pod numerem 36, na pierwszym piętrze. Na lewo, zaraz po wejściu do mieszkania, był pokoik, w którym gnieździłem się wraz z siostrą. Na prawo duży pokój, co dziś zwie się salonem. Tam oglądałem mecze mistrzostw świata w 1974 roku i pewnie tam postanowiłem, że pewnego dnia i mnie pochwali Jan Ciszewski. Pochwali na pewno.

Przed klatką stał trzepak. To na nim uczyłem się grać, ćwiczyłem technikę, żonglowanie, mierzyłem się z kolegami w siatkonogę. Trzepaki w całej Polsce nie służyły przecież do czyszczenia dywanów, ale do nawiązywania znajomości, przesiadywania z kumplami, rozmów z dziewczynami i przede wszystkim – do grania w gałę.

Dziś ktoś na ścianie obok przystemplował: „Zakaz gry w piłkę”. To po co jeszcze ten trzepak stoi?

Do szkoły miałem pod górkę, w sensie dosłownym, chociaż blisko – może ze sto metrów. Mieściła się na wprost klatki, więc niestety, mimo najszczerszych chęci, nie dało się pomylić drogi i zabłądzić. Boisko – bardziej po lewej. Zamiast jednej z linii autowych był nasyp, z którego robiliśmy użytek niczym z bandy w hali. Jeśli dziś mówi się o atucie własnego boiska, to my właśnie z takiego atutu korzystaliśmy – wiedzieliśmy, jak należy kopnąć, by błyskawicznie przenieść akcję pod bramkę przeciwnika.

To w Nowej Hucie – socjalistycznej enklawie, w której miał nigdy nie powstać ani jeden kościół i nie zawisnąć ani jeden krzyż – spotkałem swojego anioła. Stałem się piłkarzem za sprawą Mariana „Marysia” Pomorskiego. Nie zawsze, ale czasami zdarza się, że miarą człowieka jest jego pogrzeb. W przypadku trenera Pomorskiego tak właśnie było. Na jego pogrzeb przyszło mnóstwo osób, którym pomógł, wskazał drogę, poświęcił cząstkę życia. Iluż on piłkarzy wychował – Józek Szewczyk, Jasiu Surowiec, bracia Stolczykowie, Krzysiek Bukalski, Mirek Waligóra, Marcin Cabaj. Jak na A-klasowy klub Wanda, w którym pracował, dopóki zdrowie mu pozwalało, dorobek miał imponujący. Kiedy nagle zachorował i zaczął mieć problemy z chodzeniem, tąpnęło nim to niesamowicie. Chciałem odwiedzić go w domu, ale za żadne skarby nie chciał mnie zaprosić. Wstydził się, krępował. Zawsze był silny. W wieku prawie osiemdziesięciu lat zjeżdżał na nartach z Kasprowego. Takim chciał być zapamiętany.

Miał jakieś 170 centymetrów wzrostu i masywną sylwetkę, więc zawsze przypominał mi pitbulla. Ale miał też złote serce. Urodzony w Wilnie, były żołnierz Armii Krajowej, dziarski, energiczny, szlachetny. Pasjonat i hobbysta. Chodził po okolicy i szukał talentów. W plecaku zawsze nosił ciastka i czekoladę, żeby rozdawać wśród chłopaków, którzy w Nowej Hucie najlepiej grali w piłkę. A były to czasy, kiedy ciastka widzieliśmy tylko z okazji imienin lub świąt. Kiedy on zaczynał kogoś trenować, to było wiadomo: wyrośnie zaawansowany technicznie zawodnik, który będzie potrafił grać obiema nogami. Ja, dla przykładu, miałem dominującą prawą nogę, ale zdarzyło się po latach, że właśnie w prawej rozerwałem torebkę stawową i nie byłem w stanie odpowiednio ułożyć stopy do strzału, więc… zacząłem kopać na bramkę lewą. I tak się przyzwyczaiłem, że potem zupełnie nie robiło mi różnicy, którą nogą mam zagrać.

U „Marysia” nauczyłem się techniki. Kiedy byłem trampkarzem, na pięć strzałów z szesnastki trzy razy trafiałem w poprzeczkę – i to nie lobikami, bo lobikami byłoby za łatwo. Robiłem tysiąc „kapek” bez problemu, pewnie mógłbym i dwa tysiące, ale szkoda mi było czasu. Do tego – kiwałem się. Trener Pomorski chciał, byśmy jak najwięcej się kiwali, chociaż dzisiaj wielu idiotów tego dzieciakom zabrania – w efekcie od lat nie mamy w lidze prawdziwych dryblerów. W Wandzie trafiłem na futbolowy uniwersytet. Gra głową, woleje, przewrotki, nożyce – wszystko. Ten człowiek, pozbawiony jakiegokolwiek piłkarskiego wykształcenia, były żołnierz, ulepił mnie jako zawodnika i wysłał w świat.

W świat. Kochałem „Marysia” i pewnie on kochał mnie, byłem jego oczkiem w głowie. Z każdego miejsca, do którego dotarłem, wysyłałem mu pocztówkę. Z mistrzostw świata w Argentynie – pocztówka. Z Hiszpanii – pocztówka. Gdziekolwiek wyjechałem z drużyną, do USA, Kuwejtu, Szkocji, Brazylii, Grecji czy Kolumbii, szedłem na pocztę. Raz zdarzyło się, że byłem bliski złamania tej zasady. W Monte Carlo na automatach przegrałem 90 franków, a że były to moje jedyne pieniądze, nie miałem za co kupić znaczka. Dlatego przywiozłem mu pocztówkę i wręczyłem osobiście. Zawdzięczałem mu wszystko. Wszystko.

Wiem, że te pocztówki – podobnie jak inne pamiątki związane z moją karierą – trzymał w klubie. Moje koszulki rozdawał najzdolniejszym chłopakom Wandy. Mówił: „Masz koszulkę od Iwana i graj jak on”. Pocztówki wyjmował z szafki i pokazywał młodym piłkarzom, ile świata mogą zobaczyć, w jaki sposób i w jakim towarzystwie. „Jak się będziecie starać, to też tak będziecie jeździć” – mówił. Nie wiem, ile ich uzbierał. Może pięćdziesiąt?

Z pewnością w jakimś stopniu zastępował mi ojca, nawet chodził na wywiadówki do szkoły. I całe szczęście, że akurat on chodził, bo od prawdziwego ojca niechybnie dostawałbym łomot. Od niego nie. Miał zasady, starał się odpowiednio mnie ukierunkować, odciągnąć od pokus, ale… znał życie. Później, kiedy już grałem w Wiśle, przyjeżdżał do mnie do domu z żoną i małym foksterierem. Jego żona uczyła w szkole i zawsze miała pretensje, że „Maryś” marnuje pieniądze na jakieś obce dzieciaki.

W Nowej Hucie liczył się tylko Hutnik, nie żadna tam Wanda. W Wandzie to się w piłkę można było pobawić, a przy okazji pobalować i pograć w karty. Natomiast poważniejszy futbol miał być gdzie indziej. Niespodziewanie jednak – dzięki Pomorskiemu – właśnie w Wandzie zebrała się paka mocna nie tylko w skali osiedla, dzielnicy czy miasta, ale… całego kraju.

W październiku 1973 roku Stal Mielec walczyła w Pucharze Europy z Crveną Zvezdą Belgrad. Mistrz Polski nie miał u siebie sztucznego oświetlenia, dlatego mecz miał się odbyć w Krakowie. Dzień wcześniej, mniej więcej w godzinie oficjalnego treningu, my – chłopaki z Wandy – graliśmy z Wisłą i to był mój pierwszy kontakt z wielkim futbolem. Wielkim, ponieważ pierwszy raz zagrałem przy światłach, pierwszy raz na świeżo skoszonej trawie i pierwszy raz dostałem za swój występ pieniądze. W takich warunkach po prostu chciało się fruwać. Grałem tak wspaniale, że trener trampkarzy Wisły, Henryk Stroniarz, przyszedł obejrzeć moją legitymację, by upewnić się, że naprawdę jestem taki młody. Ależ to był mecz! Wygraliśmy 3:1 – Wanda po raz pierwszy w historii pokonała Wisłę i to w dodatku na jej terenie. Trener Pomorski popłakał się ze szczęścia, a gdy już opanował wzruszenie, dał mi nawet nagrodę: 20 złotych.

Wszystko wydałem na papierosy.

Świat jest taki mały. Wszyscy spotykamy się, nawet o tym nie wiedząc. Mijamy się na ulicach, dworcach, stoimy w tych samych kolejkach, modlimy się w tych samych kościołach. Wtedy, w październiku 1973 roku, nie miałem jeszcze skończonych 14 lat, a obok trenowała Stal Mielec z Grzegorzem Lato i Henrykiem Kasperczakiem. Kto mógłby wtedy przypuszczać, że z Grześkiem dwa razy przyjdzie mi zagrać w finałach mistrzostw świata, a u Heńka zostanę kierownikiem drużyny? Ja, mały brzdąc, i oni, wielkie gwiazdy.

Dwa nieprzystające do siebie światy. Ten ich – taki hermetyczny. Ten mój – taki ograniczony. A jednak spotkaliśmy się wtedy i spotykaliśmy się później, już na równych prawach.

Chciałbym wam teraz opowiedzieć, że zawodnikom Stali wypadła piłka i że ją odkopnąłem. Wypadałoby wspomnieć, że Lato powiedział mi: „Trenuj mocno, masz talent, będziesz piłkarzem!”. Może nawet mógłbym udawać, że zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, tylko – pal licho – jakoś nie mogę go znaleźć wśród sterty staroci, które trzymam w piwnicy.

Ale nic takiego nie miało miejsca. Każdy poszedł w swoją stronę.

W 1975 Wisła Kraków zdobyła mistrzostwo Polski juniorów, ale jedyną drużyną w kraju, która mogła nawiązać z nią walkę, była Wanda Kraków. My – kilku chłopaków z okolicy. Rywalizacja w lidze wojewódzkiej trwała do ostatniego meczu, a przecież „Biała Gwiazda” miała Nawałkę, Budkę, Targosza, Krupińskiego, Lipkę, Nowaka. Wspaniali piłkarze, niektórzy z nich powoli zaczynali wąchać szatnię pierwszej drużyny, a nawet przebijali się do składu. Ostatecznie wiślacy wygrali na naszym boisku 2:1 i mogli walczyć o mistrzostwo całego kraju. Jednak w praktyce to mistrzostwo rozstrzygnęło się wtedy na Wandzie – gdybyśmy wygrali i startowali w mistrzostwach kosztem Wisły, tytuł byłby nasz.

Do ligi przebiłem się tylko ja. Gdzieś wyczytałem, że Tadek Pazdyka – o ile to nie zbieżność nazwisk – jest trenerem. Tadek stał w bramce. Kilka miesięcy w roku spędzaliśmy u niego w domu, na wagarach. Rodzice pracowali, chata wolna. Bronek Krawczyk chyba do tej pory gra w Wandzie jako stoper – zawsze prowadził sportowy tryb życia, w piwnicy miał nawet siłownię. Wysoko, bo do kadry województwa, zaszli bracia Filoskowie. Leszek „Małpa” Uniwersał miał niesamowity potencjał. „Małpa”, bo był sprawny jak małpa, ale przy tym imprezowicz nie z tej ziemi. W dzisiejszych czasach pół ligi by się o niego zabijało, a na balety jeździłby luksusową limuzyną. Na środku pomocy grał Andrzej Musiał – też wiedział, o co w piłce chodzi, i sporo mieliśmy z niego pociechy.

Rozgrywki były tak zaplanowane, że juniorzy jeździli na wyjazdy z seniorami, jednym autokarem. Dawało to świetną motywację, a jednocześnie służyło integracji. Co jednak wtedy najważniejsze – dostawaliśmy diety żywieniowe. Juniorzy po 18,50, a seniorzy po 37 złotych. Opłacało się zostać seniorem. Ja zostałem nim bardzo szybko, a dzięki rekomendacji „Lelka” momentalnie trafiłem też do grupy karcianej. „Lelek”, czyli dziewięć lat starszy Leszek Dworak, w ogóle otoczył mnie wielką opieką i stał się na długie lata przyjacielem rodziny – mojej mamy, żony, nawet dzieci. Brakuje mi go.

Kwestią czasu było, kiedy przejdę do Wisły Kraków, która miała na mnie „rezerwację”. Niemniej, kiedy skończyłem 15 lat, zaczęły się podchody innych klubów. Przyjeżdżali wysłannicy Hutnika Kraków, Cracovii, Unii Tarnów. Hutnik oferował ojcu robotę i on by pewnie na ten układ chętnie przystał, ale mama postanowiła porozmawiać z trenerem Pomorskim. Powiedział: „Jak Andrzejowi zależy na futbolu, to niech idzie do Wisły, bo mają tam dobrych trenerów i grają fajną, techniczną piłkę. Odnajdzie się…”. Za pół roku byłem w Wiśle, która zapłaciła mnie – dzieciakowi – 65 tysięcy złotych, przy czym rodzice zarabiali wtedy po dwa tysiące miesięcznie. Mama założyła książeczkę oszczędnościową i sprezentowała mi kożuch.

Pamiętam bardzo dobrze jeszcze dwie sytuacje związane z „Marysiem” Pomorskim. Pierwsza miała miejsce po tym, jak nawywijałem w „Stylowej”, o czym jeszcze przeczytacie. Kiedy skończyła się moja dyskwalifikacja, od razu zagrałem bardzo dobry mecz. Po ostatnim gwizdku trener Pomorski przyszedł do mnie zapłakany. Tak strasznie bał się, że już nie będę grał. Tak bardzo mu ulżyło, że to jeszcze nie koniec.

No i druga, wymagająca dłuższej opowieści. Po finałach mistrzostw świata w 1978 roku miałem dostać od klubu mieszkanie. Było to tym istotniejsze, że urodziła mi się córka i po prostu na gwałt potrzebowałem nowego, własnego lokum. Tymczasem działacze Wisły nie traktowali mnie dostatecznie poważnie. Na pieńku z nimi miał też, legendarny niemal, Antek Szymanowski. Zgadaliśmy się, że… zmienimy klub w ramach tego samego resortu. Pojechaliśmy do milicyjnej Gwardii Warszawa, która z miejsca dawała nam wspaniałe warunki. Cokolwiek chcieliśmy – było! Mieszkanie? Oczywiście. Samochód? Wybierajcie. Pieniądze? Ile chcecie.

Oczywiście w Krakowie zawrzało. Wisła robiła wszystko, bym wrócił – obiecywała, przekonywała, namawiała. Nieskutecznie – byłem obrażony, a jak ja się obrażę, to trudno mnie potem udobruchać. Po kilku dniach wychodzę na trening Gwardii, patrzę, patrzę, a na koronie stadionu. Kurwa, trener Pomorski! Załatwili mnie!

– Andrzejku, wróć do Krakowa. Proszę cię. Będzie lepiej, wszystko się ułoży, dadzą ci mieszkanie.

Tego samego dnia wieczorem wróciłem. Nie mogłem mu odmówić. W Wiśle wiedzieli, że „Marysiowi” nie odmówię. O cokolwiek by poprosił – nie odmówiłbym! Zażyczyłby sobie pierdoloną gwiazdkę z nieba, a ja znalazłbym sposób, by ją ściągnąć.

Momentalnie znalazło się dla mnie mieszkanie i talon na samochód. A „Maryś”. też na tym zyskał. Sprawa była nietypowa i trudna do załatwienia. Syn trenera, Artek, uciekł lata wcześniej do Austrii i Pomorski poprosił mnie, czy mógłbym porozmawiać z prezesem Wisły, Zbigniewem Jabłońskim, w tej sprawie. Mianowicie – chciał się z synem zobaczyć, co wymagało załatwienia dla Artura paszportu. Jabłoński pamiętał, kto sprowadził Iwana z Warszawy, i paszport czekał już dwa tygodnie później w konsulacie. Niemożliwe stało się możliwe. W dwa tygodnie! Byłem taki dumny, że mogłem pomóc.

W Gwardii Antek Szymanowski został sam. Trochę się naburmuszył, że Wisła walczyła o mnie, a o nim – wielkim Szymanowskim – nie pamiętała. Czasami ironizował:

– Syneczek zatęsknił, popłakał i pojechał do Krakowa.

ROZDZIAŁ IV

WIŚLAK

Do Wisły z Wandy Kraków ściągnął mnie pułkownik Leszek Snopkowski. Przez pierwsze trzy dni byłem tak stremowany, że… ani razu nie doszedłem na trening. Wychodziłem z domu, ale zamiast w prawo, skręcałem w lewo. Trzeciego dnia pojechałem do Chorzowa na mecz Polska–Argentyna, przegrany 1:2. O ile się nie mylę, Kazek Kmiecik strzelił wtedy gola z rzutu rożnego. Widziałem to z trybun. Widziałem piłkarza, z którym wkrótce przyjdzie mi grać. Kiedy tylko się zbiorę na odwagę i pójdę na trening.

Czwartego dnia pod mój dom podjechał radiowóz i zabrał mnie na stadion.

Dostałem trampkokorki. Niestety, niemal nie spełniały swojego zadania. Po błotnistej mazi zastępującej murawę ślizgałem się jak amator, a reszta piłkarzy podśmiewała się pod nosem. Marek Kusto kpił: „Patrzcie, następny talent przywieźli!”. Z czasem trema minęła i reszta zespołu mnie zaakceptowała. Adaś Nawałka zrobił mi miejsce koło siebie w szatni.

Sądziłem, że będę tylko terminował przy pierwszej drużynie, tymczasem ku mojemu zaskoczeniu dość szybko dostałem szansę debiutu. Ligą się jednak nie nacieszyłem, ze względu na awanturę, w jaką się wdałem na turnieju, w którym występowała juniorska reprezentacja regionu. Pojechaliśmy wtedy na Puchar Michałowicza do Wrocławia. Poszło nam średnio, o piąte miejsce graliśmy z Białymstokiem i wygraliśmy 3:0. W czasie spotkania – jako że wtedy w juniorach nie było żółtych kartek – otrzymałem pięć minut kary za krytykowanie sędziego. Na boisko już nie wróciłem, bo w czasie tych pięciu minut skończył się mecz.

Poszedłem na środek i zagaiłem do Krzyśka Budki:

– Niezłe było sędziowanie, co?

Na co odezwał się arbiter, stojący za moimi plecami:

– Gówniarzu, jak cię kopnę w dupę!

Nie powinien tego mówić. Byłem zbyt nagrzany:

– Ty mnie kopniesz?! To ja cię kopnę! – I ruszyłem, a facet, koło trzydziestki, ale knypek, zaczyna uciekać.

Gdyby nie uciekał, pewnie nie byłoby sprawy. A tak zadziałał instynkt. On ucieka, to ja gonię (chociaż on na pewno widział to inaczej – on goni, to ja uciekam). Łapią mnie boczni sędziowie, łapie mnie Krzysiek. A tamten frajer ucieka dalej – prosto do szatni. No i uciekł. Zdążył się zamknąć od środka.

Całe szczęście, że zdążył. Pod goniec gonitwy byłem już tak rozemocjonowany, że niechybnie zapracowałbym na dożywocie.

A tak, dostałem pół roku. Odwieszono mnie jednak szybciej, bo byłem potrzebny na mecz eliminacji mistrzostw Europy, z Bułgarią. Graliśmy w Tomaszowie Mazowieckim i po meczu z Krzyśkiem Budką tak się upiliśmy, że wylądowałem na komisariacie w Piotrkowie. Wtedy po raz pierwszy siedziałem w celi i byłem przerażony.

A ilekroć krzyknąłem, przychodził milicjant, otwierał kratę i dawał mi pałą w łeb.

Dwoił się i troił „Budkin”, żeby jakoś mnie z tej upiornej, zimnej celi wyciągnąć. Wreszcie zorganizował spotkanie z komendantem.

Błagałem:

– Niech pan nikogo nie informuje, bo to już będzie koniec. Już mi nie wybaczą. Dopiero co mnie odwiesili! Niech pan mnie ratuje.

Naprawdę błagałem. I ubłagałem.

W Wiśle zdążyłem jeszcze zagrać w końcówce sezonu w kilku meczach. U chłopaków z drużyny byłem coraz bardziej poważany, a to ze względu na moich kumpli z osiedla. Na przykład Heniek Maculewicz nie mógł dostać lamp do malucha, więc spytałem kolegów:

– Ej, nie da się czegoś załatwić?

Dzień później wyszedłem z bloku i oczom nie wierzyłem. Pierwszy maluch – bez lamp. Drugi – bez lamp. Trzeci – bez lamp. A kumple, z szelmowskimi uśmiechami, mówią:

– Mamy lampy dla wiślaków! – I trzymają je powiązane, dyndające jedna obok drugiej, pewnie razem ze dwadzieścia.

Młody się wkupił do zespołu!

Oczywiście była fala, ale niewielka, niezbyt uciążliwa. Musiałem podawać herbatę czy papierosy, trochę usługiwać, ale dość krótko, ponieważ trener Brożyniak szybko na mnie postawił, kosztem Janusza Krupińskiego i Michała Wróbla. Następowała zmiana warty.

W Wiśle zaczynałem poznawać uroki dobrej zabawy. Pokazywano mi, na czym polega życie. Sporo już sam wiedziałem, ale… nie wszystko.

Pierwszego papierosa zapaliłem w wieku sześciu lat, a od ósmego roku życia paliłem już cały czas. Może nie nałogowo, bo to było dziwne palenie – ukrywało się fajki pod mostem, tam z kolegami szliśmy i na raz paliliśmy całą paczkę. Zdarzały się i tygodnie, gdy nie paliliśmy w ogóle, bo na przykład padało i nikomu nie chciało się zasuwać tak daleko. Papierosy więc były. Ale alkoholu nie piłem.

To znaczy… prawie nie piłem. Jak miałem 12 lat, wypiłem ojcu pół wina, a potem dolałem wody i poszedłem do szkoły – tam usnąłem w ławce, ale nauczyciel na szczęście nawet nie zauważył. Zauważył ojciec – że mu wino nie smakuje – i zlał mnie pasem. Potem jeszcze spróbowałem jabcoka, co skończyło się tak, że sąsiadce mieszkającej niżej zarzygałem okna. To mnie na długi czas skutecznie wyleczyło z alkoholowych eksperymentów.

Tak mniej więcej do 25. roku życia mój organizm nie tolerował alkoholu. Miałem straszne kace, prawie zawsze połączone z wymiotami. Dlatego nie piłem tak dużo. Po prostu – bawiłem się. Jak pojawiła się wódka, to w porządku, ale jak jej nie było, to trudno.

W drużynie trzymałem się z Krzyśkiem Budką, byliśmy jak bracia. Razem poznawaliśmy nocne życie – „Feniks”, „Kaprys”, „Pod Jaszczurami”, „Cracovia”, „Rotunda”. Woleliśmy kluby studenckie, bo na bramkach nie stali ubecy, ale jak trzeba było iść do ubeków, to też się chodziło. Wejście do „Feniksa” obstawiał Leon i zawsze spokojnie mnie informował:

– Możesz wejść, ale oczywiście zaraz zadzwonię do Wisły.

Tym sposobem punktował.

A ja mówiłem:

– Dobra, dzwoń. – I wchodziłem.

Jeśli ktoś jest ciekaw, jak „Feniks” wyglądał – nic prostszego, może pójść i sprawdzić. Przez lata nie zmienił się nic a nic. Na potrzeby książki odwiedziłem ten lokal raz jeszcze i jakież było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że wewnątrz klimat jest dokładnie ten sam. Była środa, godzina dopiero siedemnasta. Wszedłem na moment i poinformowałem kelnera, że niczego nie zamówię, ponieważ „tylko wspominam”. Przyjął to ze zrozumieniem. Na parkiecie tańczyła podstarzała para, nieliczne zajęte stoliki okupywali dawni bywalcy. Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne – zaniżałem średnią wieku. Z głośników leciały stare polskie przeboje, w rytm których pan przytulał panią. Dancing. Loża – w samym kącie, po przeciwnej od wejścia stronie – którą okupowaliśmy jako wiślacy, pozostawała pusta. Może tęskniła? „Feniks” umrze, kiedy odejdzie z tego świata ostatni z jego dawnych klientów. „Feniks” jest stary i zmęczony. „Kaprys” już wyzionął – teraz w jego miejscu jest drogeria Rossmann. „Pod Jaszczurami” trzyma się mocno, ale i tam nie ma już chyba salki, którą nazywaliśmy „Małą Żyrafą”.

Balowanie zaczęło się za trenera Lenczyka. Wygraliśmy pięć meczów z rzędu i nagle zarobiliśmy wielką kasę, co postanowiliśmy uczcić w restauracji „Staropolska”. Ustaliliśmy, że takie spotkania będziemy organizować raz na miesiąc. Tylko że wygrywaliśmy dalej i zaczęliśmy biesiadować częściej – już nie raz na miesiąc, tylko raz na tydzień, aż w końcu przeszliśmy na cykl dzienny. Każdy powód dobry. Zdziśkowi Kapce nudzi się w chałupie – no to idziemy, całym zespołem. Pępkowe u mnie w domu, gdy urodziła się Kasia, trwało osiemnaście dni. Osiemnaście dni, podczas których gitary nie milkły nawet na moment.

Aby odpowiednio oddać klimat tamtej Wisły, postaram się wam opowiedzieć o wyjeździe na tournée do USA w 1977. Było już po sezonie, więc dzień przed wylotem pojechaliśmy do Warszawy, gdzie zaczęło się ostre imprezowanie (na tyle ostre, że redaktor Hurkowski pomylił popielniczkę z moją ręką) i puściły wszystkie hamulce. W sali odlotów zsunęliśmy stoliki jak na weselu, a na nich – „ucho” koło „ucha”, czyli ogromne butelki. Organizator wyprawy, Edward Mazur, ten, którego później ścigano w sprawie zabójstwa Marka Papały, patrzył zszokowany:

– Panowie, przecież wy mieliście grać!

– Zagramy, zagramy! Niech pana głowa o to nie boli!

Był też z nami inny działacz, de facto z Cracovii, i jakoś nie został przez grupę zaakceptowany. Wkręcono go, że zwyczaj piłkarski jest taki, że kto pierwszy raz leci za Ocean, ten musi przejść chrzest. Oczywiście żadnego takiego zwyczaju nie było, ale jak inaczej pobić człowieka, żeby nie miał o to pretensji? Chrzest to jedyne rozwiązanie, by legalnie zastosować przemoc fizyczną. Dlatego został poinformowany o rytuale, a następnie dostał trzy tak piekielnie mocne strzały w tyłek, że – wybaczcie mi, proszę – zesrał się w gacie. Nie to, że wyolbrzymiam, że się zesrał, tylko zesrał się faktycznie.

No i graliśmy. Pierwszy mecz w Nowym Jorku przeciwko jakimś Portugalczykom. Później występowaliśmy w jakichś… halach po koniach, okrągłych, po rodeo, gdzie biegaliśmy między końskimi kupami. Albo w salach gimnastycznych. Normalne było tylko to pierwsze spotkanie.

Co tam się działo.

W Nowym Jorku jakiś kolega zabrał trzech najmłodszych w drużynie – mnie, Budkę i Nawałkę – do siebie do domu, czyli do jakiejś portorykańskiej dzielnicy.

Mówimy:

– Słuchaj, ale my jutro mamy samolot do Chicago.

On na to:

– Spokojnie, odwiozę was!

Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, rano najbardziej nadupcony był jedyny potencjalny kierowca, więc na dzień dobry mocno podpadliśmy. I komunikat z klubu: „Zakaz picia alkoholu do końca pobytu w USA”.

Ha! Jak w motelu w Chicago Kazek Kmiecik włożył klucz w drzwi, to zapomniał nacisnąć na klamkę i usnął oparty o ścianę. Adam Musiał z kolei poszedł spać z papierosem w ręku i jego pokój zaczął się palić. Zbyszek Płaszewski zaginął. Ale zaginął naprawdę – to znaczy na tyle, że zgłoszono jego zaginięcie na policji, bo nie przyszedł na mecz i nie zjawiał się na posiłkach. Okazało się, że… wynajął pokój na innym piętrze. Po trzech dniach z tego pokoju wyszedł i wyglądał, jakby wypalił całą trawkę stanu Illinois. „Mysza”, spokojny facet, zawsze chodził swoimi ścieżkami.

Dla Adama Musiała to był pożegnalny wyjazd, ponieważ Orest Lenczyk zapowiedział, że jeśli Musiał wypije w USA chociaż jeden kieliszek, to wyrzuci go z drużyny. A jak on miał nie wypić, jak był najbardziej lubianym naszym zawodnikiem w USA? Król folkloru, specjalista od ludowych przyśpiewek, mistrz ceremonii. Musiał się napić i musiał śpiewać. A potem musiał odejść.

Do Warszawy wracaliśmy jumbo jetem i starałem się, żeby działacze nie zauważyli mnie pijanego w samolocie. Kupowaliśmy wódkę i whisky w małych buteleczkach, dyskretnie. Niestety, zakołysało. Kiedy lądowaliśmy, nagły przechył rzucił mnie o parę dobrych metrów do przodu i zatrzymałem się… pod nogami kierownika sekcji. Popatrzył tylko na mnie, pokręcił głową i słowa nie powiedział.

Warszawa nas nie przyjęła z powodu mgły, ostatecznie wylądowaliśmy w Wiedniu, co tylko pogmatwało sprawę – trafiliśmy do hotelu, w którym minibarki nie były zamykane na klucz.

Dla nas tournée było nieprzerwaną, momentami zbyt ostrą imprezą, natomiast „Dziennik Polski” zamieścił następującą relację:

Wczoraj wieczorem powrócili do Krakowa z tygodniowej wyprawy do USA piłkarze Wisły. Na kontynencie amerykańskim krakowianie rozegrali trzy mecze. Najpierw, niemal tuż po wylądowaniu w ub… środę, zmierzyli się w Nowym Jorku z reprezentacją amatorskich klubów tego miasta. Zmęczeni podróżą wiślacy zremisowali 0:0. Następne pojedynki rozstrzygnęła Wisła na swoją korzyść, choć odbyły się w specyficznych warunkach, bo w halach. W Chicago pokonała 9:3 drużynę złożoną z zawodników kilku klubów polonijnych, a następnie w Providence wygrała 6:3 z graczami z Chicago. Krakowianie nie napotkali na groźnych rywali, ale ich występ był wielkim przeżyciem dla miejscowej Polonii i dużym wydarzeniem sportowym.

Dużym wydarzeniem sportowym!

Gdybym miał sprecyzować tamtą Wisłę, powiedziałbym, że była to specyficzna ekipa, niespecjalnie zabiegająca o przyszłość. Atmosferę mieliśmy rewelacyjną, ale nie do tego, żeby podnosić umiejętności. Na bazie talentu, ale też atmosfery, potrafiliśmy sięgnąć po mistrzostwo Polski, ale później ta sama atmosfera spychała nas niżej i niżej – w efekcie aż do drugiej ligi. Ze śmiechu bolał brzuch, od tańca nogi, a od alkoholu głowa.

To były najwspanialsze lata.

ROZDZIAŁ V

LENCZYK

Ze wszystkich ludzi, którzy mieli do mnie słabość, największą miał chyba Orest Lenczyk.

Pamiętam na przykład, że 15 stycznia grało się wtedy o Puchar Wyzwolenia – chodziło o „wyzwolenie” z rąk Niemców przez marszałka ZSRR, Iwana Koniewa. Raz zdarzyło się, że dzień przed owym meczem miałem wesele, na którym oczywiście bawiła się cała drużyna. Spotkanie cieszyło się jednak sporym prestiżem i mimo opadów śniegu na trybunach zjawiło się 15 tysięcy kibiców. Huczna impreza nie była w smak Orestowi i trudno mu się dziwić – zamiast piłkarzy dysponował ledwie zipiącymi weselnikami, za których – jako trener – wziąć będzie musiał odpowiedzialność.

W dniu meczu trener stanął sobie cichutko pod ścianą i patrzył, kto jak wygląda. Minęło dwadzieścia minut, nic nie powiedział, tasował tylko wzrokiem kolejne osoby. W końcu w kolejce po sprzęt ustawił się Krzysiek Budka.

– Panie Stasiu, sprzęt!

– Krzysiowi sprzęt nie będzie potrzebny – odezwał się nagle dobrotliwym tonem Orest.

I Krzyś już wiedział, że jest zbyt napruty nawet jak na grę w tym nieoficjalnym meczu. Jest zbyt napruty nawet na to, by zagrać wśród pijanych.

Ciężką miał pracę Orest Lenczyk, bardzo ciężką. Trafił do zespołu, którego nie dało się upilnować. Przyszedł po trenerze zamordyście, Aleksandrze Brożyniaku, i bardziej śruby dokręcić nie mógł. Zostały mu więc dwa wyjścia: niczego nie zmieniać albo poluzować. Gdyby nie zmienił nic, za chwilę by go zwolniono – po co drugi Brożyniak? Ale jak poluzował, to potem już nie był w stanie pozbierać tego wszystkiego do kupy. Rozbestwiliśmy się. Miał przerąbane. Kiedyś w Belgii po meczu trwała balanga na całego, jakiegoś Murzyna wysmarowaliśmy pastą do zębów, były śpiewy, krzyki, wrzaski. No, drużyna piłkarska, klasyka. W końcu przyszedł Lenczyk z pretensjami, a w drzwiach stanął Staszek Gonet:

– Co ty mi tu będziesz pierdolił?! Ja piłem, piję i będę pił, a ciebie to chuj obchodzi!

Najbardziej lubiliśmy wypady na mecze do Trójmiasta. Nigdzie nie było takiego towarzystwa, takich knajp i takich dziewczyn jak tam. Przed jednym z meczów siedzieliśmy sobie w hotelowym pokoju w trójkę, z Andrzejem Targoszem i Adamem Nawałką. Zamówiliśmy jedną flaszeczkę, do snu. Ale ta jedna zamiast nas uśpić, to pobudziła. No to druga – dawaj! I w miasto – dawaj!

Z Adamem ruszyliśmy szukać mocniejszych wrażeń.

– Zmieńmy hotel! Po co będziemy wracać w środku nocy!

– No to wrócę po dowody osobiste.

Wracam, a tam już szef ekipy czeka przy recepcji.

– Pięknie, pięknie. Gdzie ten drugi?

– Jaki drugi?

– Dwóch was wyszło.

– Nie, sam poszedłem się napić.


…ten przypływ euforii, gdy alkohol trafia do żył, i tę bezsilność, tę wściekłość, że znowu okazałeś się słaby. …ten paniczny strach przed trzeźwieniem, to chowanie alkoholu, gdzie popadnie, to przestawienie życiowych priorytetów, tę ciągłą, uporczywie powracającą myśl, że trzeba się napić – tu i teraz. …te obietnice, których tak bardzo nie chcesz złamać i które łamiesz za każdym razem. …to drżenie rąk, które trudno ukryć, gdy sięgasz po kolejnego papierosa. …to upodlenie. …te spojrzenia rodziny. …te osoby wokół ciebie, którym z czasem brakuje sił, by dalej walczyć, ale które po raz kolejny znajdują gdzieś w sobie szaloną motywację.

Chrzest to jedyne rozwiązanie, by legalnie zastosować przemoc fizyczną. Dlatego został poinformowany o rytuale, a następnie dostał trzy tak piekielnie mocne strzały w tyłek, że – wybaczcie mi, proszę – zesrał się w gacie. Nie to, że wyolbrzymiam, że się zesrał, tylko zesrał się faktycznie.

Widywaliśmy się w Niemczech na cyklicznych turniejach oldboyów w Hamm. Jeszcze trzymały się go żarty. Robił chłopakom kanapki z karmą dla kotów, a oni – niczego nie podejrzewając – chwalili: – Jakie smaczne! Jak już zjedli wszystkie puszki whiskasa, poprosił: – Tylko mi tu nie miauczcie z zachwytu!

Przyszła do Adasia, w okno zapukała. Otwórz mi, Adasiu, będę ci dawała. Adaś jej otworzył, na ławie rozłożył, dokładnie wyruchał i za drzwi wydmuchał. Gola, Wisełka gola, Adaś strzela i bramka jest! Poszła do trenera, złożyć zażalenie, że ją Adaś kopnął w samo przyrodzenie. Trener Wisły, Stroniarz, dokładnie wysłuchał, rozłożył na ławie, jeszcze raz wyruchał. Gola, Wisełka gola, Adaś strzela i bramka jest!

Czasami wrzucicie żebrakowi dwa złote do kapelusza i kto wie – może to był właśnie człowiek, którego nazwisko przed laty skandowaliście. Strzelał wspaniałe gole, ale nic innego w życiu robić nie potrafił.

Cięcie było rozkoszą. Krew zaczęła tryskać z żyły tak szybko, że sam byłem zdziwiony, ile jeszcze energii drzemie w moim organizmie. Poczułem nawet satysfakcję – że wreszcie coś mi się udało, nawet jeśli to tylko prymitywne samobójstwo. Byłem spokojny. Bardzo spokojny. Nic mnie nie bolało. O czym myślałem? O niczym. Wreszcie o niczym. Piękna cisza w głowie, żadnych rozterek, żadnych wątpliwości. Kiedy zamknąłem oczy, ze świadomością, że już ich nigdy nie otworzę, poczułem błogą ulgę.

Najdziwniejszy jest ten upór samobójcy. Ja na przykład na co dzień wiem, że rodzina ani nie oczekuje mojej śmierci, ani jej nie pragnie. Wręcz przeciwnie, kochają mnie bardzo i serce im się kraje na myśl o tym, co robię. Jednakże od czasu do czasu przestaje to mieć znaczenie – coś się w mojej głowie przestawia i… „wiem swoje”.

Kocham, ale. Znam siebie, więc żadnego słowa nie daję, niczego nie gwarantuję. Znam tego diabła, który lubi siąść na moim ramieniu i sączyć truciznę do ucha. Jesteśmy zaprzyjaźnieni, pojawia się zawsze we właściwym momencie.