Opis

Czy wyobrażasz sobie, że nie mówisz od jedenastu lat tylko dlatego, że sama tak zadecydowałaś? Czy wyobrażasz sobie, że w tym samym czasie dorastasz, chodzisz do szkoły, poznajesz osoby, na których Ci zależy, a jednak ciągle milczysz? Oakley nie mówi: boję się, boli mnie, nie chcę, kocham cię, mamo ani tato. Ani jednego słowa. Lekarze załamują ręce i nikt nie wie, dlaczego nagle zamilkła. Tylko ona wie, co sprawiło, że cena, jaką płaci za bycie dziwadłem jest i tak niższa niż cena za powiedzenie prawdy, w którą i tak nikt nie uwierzy. Przez te wszystkie lata myśli, że tylko cisza może ją ochronić. Nawet miłość i wsparcie Cole’a nie wystarczają, by wyciągnąć ją z tego kokonu. Aż do pewnego dnia… Przeczytaj tę wzruszającą i wstrząsającą opowieść.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 347

Popularność

lub

PODZIĘKOWANIA

Chcę złożyć olbrzymie podziękowania trzem osobom, dzięki którym ta książka jest taka piękna.

Mollie Wilson z MJ Wilson Design stworzyła okładkę doskonałą dla Oakley i tej historii.

Emma Mack, moja niezrównana redaktorka, wyszlifowała tę powieść – moje dziecko – aż do blasku. Olbrzymie dzięki!

A Cassy Roop z Pink Ink Designs chyba wie, z moich wiadomości, jak bardzo podoba mi się układ wewnętrzny tej książki.

Drogie Panie, bardzo Wam dziękuję!

ROZDZIAŁ 1

OAKLEY

Większość ludzi zna powiedzenie „Milczenie jest złotem” – i wielu się z nim zgadza, a szczególnie rodzice rozwrzeszczanych dzieci, biegających w amoku po domu, czy pracownicy z hałaśliwych biur. Dla mnie jednak znaczenie tego przysłowia jest zupełnie inne. Milczenie pochłonęło całe moje życie. Zdławiło to, czego nigdy nie będę mogła wyrazić. Od mojego milczenia zależało szczęście mojej rodziny. Milczenie mnie uwięziło.

– Gotowa do wyjścia, Oakley? Cole czeka na ciebie przed domem – powiedziała mama tym łagodnym tonem, który rezerwowała tylko dla mnie. Oparła się o framugę drzwi do mojego pokoju z uśmiechem, który nie mógł ukryć przede mną prawdy: mama wyglądała na zmęczoną. Pod jej oczami codziennie gościły cienie, a blask niebieskich oczu coraz bardziej przygasał. Kiedyś ze wszystkich jej cech najbardziej lubiłam uśmiech.

Teraz był równie sztuczny jak mój własny.

I to była moja wina.

Każdego dnia budziłam się z pragnieniem, żeby powiedzieć mamie, co się stało. Pozwolić jej mnie przytulić i powiedzieć, że wszystko się ułoży, ale rzeczywistość powstrzymywała mnie za każdym razem. Marzenie o tym, jak mogłaby wyglądać taka rozmowa, które pielęgnowałam w głowie, było właśnie tym: marzeniem. Straciłabym wszystko.

Wiedziałam o tym. Powtarzał to wielokrotnie. Nie mogłam tak ryzykować. Nigdy.

Odłożyłam szczotkę do włosów na toaletkę, odwróciłam się do mamy i kiwnęłam głową. Wzięłam głęboki oddech i zeszłam za nią po schodach.

Mama spojrzała na mnie ponownie dopiero na progu.

– Miłego dnia, dobrze? – Prawie wszystko, co do mnie mówiła, obracało się w pytanie. Kiedy kończyła wypowiedź, jej oczy rozszerzała rozpaczliwa nadzieja, że tym razem odpowiem, a gdy moje krótkie kiwnięcie głową kładło jej kres, ramiona mamy opadały w przygnębieniu. Mimo to nie przestawała próbować.

Porwałam plecak spod drzwi i wychodząc, zarzuciłam go sobie na ramię.

Opromieniało mnie poranne słońce. Skręcając w ulicę, musiałam zmrużyć oczy, żeby mnie nie raziło. Był lipiec i zbliżały się wakacje. Już nie mogłam się ich doczekać.

„Jeszcze dwa dni”, pomyślałam.

Cole zatrąbił, chociaż zaparkował tuż pod moim domem. „Dzięki. Bez tego pewnie bym cię przegapiła”. Wyszczerzył się do mnie przez okno, kiedy się zbliżałam. Jego niebieskie oczy pojaśniały w porannym świetle tak bardzo, że przypominały lód.

Cole Benson i ja przyjaźniliśmy się prawie od kołyski. Mama ma gdzieś zdjęcia, jak Cole trzyma mnie za rękę, kiedy uczę się chodzić. Jest ode mnie starszy o dwa lata, ale wcale się tak nie zachowuje. Nasze mamy – Sara i Jenna – poznały się w liceum i od tego czasu były nierozłączne.

– Witaj, Słońce. – Powitał mnie z szerokim uśmiechem. W przeciwieństwie do uśmiechów mamy, uśmiechy Cole’a w żaden sposób nie zmieniły się przez lata. Uśmiech w odpowiedzi był dla mnie równie naturalny jak oddychanie. Cole zarażał mnie radością życia. Nasza relacja zawsze dawała mi dużo szczęścia, czułości, serdeczności oraz beztroski. Cole akceptował mnie taką, jaka byłam.

Oczywiście nie wszystko było zawsze usłane różami. Czasami Cole prosił mnie i błagał, żebym powiedziała mu, co się stało, dlaczego przestałam mówić. To ciążyło mi bardziej niż takie same prośby mamy. On był jedyną osobą, przy której czułam się jak normalna dziewczyna.

Nienawidziłam go ranić.

Cole odgarnął z czoła niesforne włosy i przekręcił kluczyk w stacyjce. Jego zardzewiały gruchot odpalił z hałasem. Chłopak zrobił prawko dopiero niedawno, ale był dobrym kierowcą i ufałam mu bezgranicznie. Mimo to mocniej uchwyciłam się siedzenia, kiedy przyśpieszyliśmy. Nie cierpiałam szkoły z całego serca, a już za kilka krótkich minut właśnie tam mieliśmy się znaleźć.

Mojemu przyjacielowi przez całą drogę nie zamykały się usta: gadał o swoim samochodzie i o tym, jak spędzimy popołudnie. Od czasu do czasu kiwałam głową lub się uśmiechałam, ale poza tym po prostu siedziałam i przysłuchiwałam mu się. Cole miał miękki głos, który mnie uspokajał. Przy nim wytrwanie w milczeniu stanowiło prawdziwe wyzwanie, bo strasznie pragnęłam odpowiedzieć mu jakąś błyskotliwą uwagą. Ale się nie odzywałam.

Wjechaliśmy na w połowie zapełniony parking i natychmiast poczułam się słabo. Ludzie zaczynali szeptać między sobą na sam mój widok. Zdążyłam się już do tego przyzwyczaić, ale i tak nie znosiłam tych cholernych żartów i uszczypliwości, które kierowali w moją stronę.

– Oakley? – Na dźwięk głosu Cole’a podskoczyłam na fotelu i spojrzałam na niego. – Dasz sobie radę?

Kiwnęłam głową z lekkim grymasem. Musieliśmy się rozstać na czas trwania lekcji, a tego nienawidziłam. Chciałam być starsza, żebyśmy mogli chodzić do jednej klasy. Zazwyczaj potrafiłam ignorować niezdrową uwagę, którą wszyscy mnie obdarzali, ale dzisiaj nie miałam dobrego dnia.

„Ale będzie zabawa”.

– Wyślij mi SMS-a, jeśli tylko będziesz czegoś potrzebować – poinstruował mnie Cole i pocałował w policzek, przez co mocniej zabiło mi serce. Wiedział, że nie wyślę żadnego SMS-a, ale i tak powtarzał to każdego ranka. – Widzimy się później! – zawołał i skierował się w stronę budynku dla starszych roczników, położonego obok.

Kiedy tylko zniknął mi z oczu, uśmiech spełzł mi z twarzy. Już nie musiałam przed nikim udawać. Niemal przyniosło mi ulgę, że mogłam przestać symulować dobre samopoczucie. Idąc do swojego wejścia, obciągnęłam rękawy na dłonie i oplotłam się ramionami. „Po prostu się nie wychylaj. Jeszcze tylko dwa dni i spokój na półtora miesiąca!”.

Weszłam do budynku i natychmiast zadzwonił dzwonek. Sala, w której codziennie stawiałam się na sprawdzenie obecności i wysłuchanie ewentualnych ogłoszeń, znajdowała się na samym końcu korytarza. Ta trasa zawsze strasznie mi się dłużyła. Śpieszyłam się, żeby uniknąć spotkania z tymi uczniami, którzy nie rozeszli się jeszcze do swoich klas, ale i tak w dni, kiedy ludzi było pełno i wszyscy gapili się na mnie, czułam się jak na pieprzonym wybiegu.

Tym razem dotarłam do sali bez przeszkód i zajęłam swoje stałe miejsce obok Hanny. Oparłam ręce na blacie ławki i odetchnęłam głęboko. Poranki uznawałam za najgorsze, bo w perspektywie miałam cały dzień, który musiałam przetrwać. Nie potrafiłam odprężyć się w szkole. Zawsze spinałam się w oczekiwaniu na coś strasznego.

Hanna uśmiechnęła się do mnie, a ja odpowiedziałam jej tym samym. Nie przyjaźniłyśmy się za bardzo, ale i tak w szkole to właśnie z nią utrzymywałam najbliższe stosunki. Nie oceniała mnie ani nie traktowała dziwnie, co najwyżej nie do końca wiedziała, jak się zachowywać w moim towarzystwie.

– Szkoła jest do bani – wymamrotała i założyła za uszy swoje czarne włosy.

„Zgadzam się w stu procentach”.

– Oakley, co robiłaś wczoraj wieczorem? – zawołał jakiś chłopak z tylnych rzędów. Rozpoznałam jego głos. Luke Davis, jeden z największych szkolnych debili. – Sorry, nie usłyszałem, co powiedziałaś. – W całym pomieszczeniu rozległy się chichoty. Przewróciłam oczami.

– Nie zwracaj na nich uwagi – wyszeptała Hanna i ze współczuciem ścisnęła moje ramię.

„Właśnie to zamierzam robić”.

Uśmiechnęłam się do niej, a pani Yates w końcu weszła do klasy. Po szybkim powitaniu otworzyła dziennik i ściągnęła zatyczkę z długopisu. Wyczytując moje nazwisko, podniosła głowę i spojrzała w moim kierunku. Nauczyciele nigdy nie naciskali, żebym zaczęła mówić, i zawsze dbali o to, żeby zajęcia z moim udziałem toczyły się tak normalnie, jak to tylko możliwe.

Po sprawdzeniu obecności wszyscy się rozgadali, w oczekiwaniu na pierwszą lekcję.

– Gotowa na matmę? – jęknęła Hanna, kiedy w końcu zadzwonił dzwonek.

„Nie”.

Nasze twarze wyrażały to samo. Matematyka nie była naszym ulubionym przedmiotem, a tego dnia miałyśmy dwie pod rząd.

– Myślisz, że to się nam do czegokolwiek w życiu przyda? – zastanawiała się Hanna na głos.

„Na pewno”.

Chodziłam z nią na większość przedmiotów i na wszystkich siedziałyśmy razem, ale Hanna częściej odzywała się do swoich dwóch przyjaciółek. Nic dziwnego. One jej odpowiadały. Nie miałam nic przeciwko temu, chociaż bez protestów zabierałam się za to, co nam narzucano, byle tylko czas szybciej mijał.

– Dzień dobry – przywitał się pan Spice. – Rozdzielcie to między siebie i zaczynamy. – Podał Georgie stos kartek i usiadł za biurkiem.

Lekcja ciągnęła się w nieskończoność. Robiliśmy ćwiczenia przez bite dwie godziny. Prawie jak na klasówce. „Zaraz umrę z nudów”.

Przewróciłam stronę. Na następnej wydrukowano kolejne zadania.

W końcu zadzwonił dzwonek na pierwszą długą przerwę tego dnia. Pakując piórnik do plecaka, w myślach planowałam, jak dojść do następnej sali. Helen, Laura i Tina spojrzały na mnie przez ramię w drodze do drzwi i zachichotały. Serce zabiło mi ze strachu, ale starałam się im tego nie okazać. Już niedługo wakacje i nie będę musiała ich oglądać.

Skierowałam się prosto na następną lekcję. Wzrok trzymałam wbity w podłogę w nadziei, że dzięki temu nikt mnie nie zauważy.

Wybrałam dłuższą trasę, bo zazwyczaj na niej spotykałam mniej osób. Słońce świeciło jeszcze jaśniej niż rano, kiedy wychodziłam z domu, osłoniłam więc dłonią oczy, żeby cokolwiek widzieć, ale i tak wpadłam na kogoś, kto właśnie wyszedł zza rogu. Gwałtownie wciągnęłam powietrze i zrobiłam krok w tył. Potknęłam się.

– Przepraszam – odezwał się głęboki głos. Uniosłam głowę i natychmiast cofnęłam się jeszcze bardziej. Zrobiło mi się niedobrze, kiedy Julian się do mnie uśmiechnął. W jego minie nie było nic przyjacielskiego; przypominała raczej wyraz twarzy drapieżnika, który właśnie usidlił ofiarę. – Oakley, cześć. – Julian pewnie myślał, że przybrał żartobliwy ton. Mylił się.

„Nie, nie teraz”.

Przełknęłam ślinę i wyprostowałam plecy, żeby sprawiać wrażenie pewniejszej siebie, niż rzeczywiście się czułam.

„Patrz prosto na niego!”.

– Stęskniłaś się za mną przez weekend? – Julian zrobił w moją stronę mały, ale onieśmielający krok. Chciałam się rzucić do ucieczki, ale to wcale by mi się nie przysłużyło. Musiałam być silna. Uniosłam głowę i spojrzałam mu w oczy, chociaż w mojej klatce piersiowej serce wyczyniało najdziksze harce.

Kącik ust Juliana uniósł się złowieszczo. Z tym chłopakiem coś było bardzo nie tak. Sam na sam ze mną zachowywał się jak psychol.

– Panno Farrell, panie Howard, proszę natychmiast udać się do sal! – krzyknął pan Simmons nie wiadomo skąd. Z ulgi ugięły się pode mną kolana, ale natychmiast pobiegłam na biologię. Ani razu nie odwróciłam głowy, żeby popatrzeć na mojego największego prześladowcę.

Jeden dzień. Jeden dzień bez przykrego wypadku. Tylko o tyle proszę.

ROZDZIAŁ 2

OAKLEY

Podczas przerwy obiadowej chciałam się wymknąć ze szkoły, żeby zjeść poza jej terenem. To zawsze było najlepsze wyjście, ale dłoń z idealnie pomalowanymi paznokciami zablokowała drzwi, zanim udało mi się przez nie przejść. Skrzywiłam się i zatrzymałam gwałtownie.

– Oakley – powiedziała Laura z fałszywym uśmiechem. – W sobotę robię imprezę z okazji zakończenia roku szkolnego. Co powiesz na moje zaproszenie? – Laura i jej przyjaciółka Sally zaśmiały się pod nosem. Jak to możliwe, że nadal je to bawiło? Czy nigdy nie nudziły im się te głupie, żałosne żarty?

Przepchnęłam się obok niej i praktycznie wybiegłam przez drzwi. Śmiech ucichł, kiedy tylko znalazłam się na zewnątrz. Miałam dość tego dnia. Musiałam się stąd wydostać. Zamrugałam, żeby powstrzymać łzy, i szybko przeszłam przez parking. Dlaczego ludzie nienawidzili mnie aż tak bardzo, chociaż nic im nie zrobiłam?

Przełknęłam gulę wielkości arbuza, która urosła mi w gardle, i zmusiłam się, żeby się nie rozpłakać. Przetrwałam coś o wiele potworniejszego. Byłam ponad ich docinki i dlatego frustrowało mnie, kiedy udało im się mnie dotknąć.

– Oakley? – Usłyszałam głos Cole’a. Natychmiast poczułam się lepiej. Odwróciłam się i zobaczyłam, jak biegnie w moją stronę, a rozczochrane włosy podskakują mu wokół czoła. Jego przyjaźń dawała mi siłę.

Wzięłam drżący oddech i uśmiechnęłam się. Nie mogłam pozwolić, żeby po raz kolejny doprowadzili mnie do płaczu, no i bardzo nie chciałam, żeby Cole zobaczył moje zdenerwowanie. Przeciął parking i zatrzymał się tuż przede mną.

– Hej. Wszystko w porządku? – zapytał, lustrując spojrzeniem moją twarz. Kiwnęłam głową. Cole uniósł brew. – Wcale nie. Poczekaj sekundę. Pójdę z tobą i pogadamy.

Złapałam go za ramię, kiedy się odwracał, i pokręciłam głową. Nie chciałam, żeby szedł ze mną. Zasługiwał na coś lepszego niż łatka kumpla laski, której odwaliło i przestała się odzywać. Popchnęłam go w stronę przyjaciół. Czekali na niego. Powinien do nich dołączyć. Obrzucił ich szybkim spojrzeniem, a potem znowu popatrzył na mnie.

– Serio, to żaden problem. Wolę iść z tobą.

„Bosko. Zaszufladkował mnie jako beznadziejny przypadek, którym z litości trzeba się zaopiekować”.

Zraniona i sfrustrowana, bardziej stanowczo pokręciłam głową i mocniej zacisnęłam szczękę. Cole był ostatnią osobą na świecie, której litości potrzebowałam. „W ogóle nie powinnam była dzisiaj wstawać z łóżka”.

Jedyne, co osiągnęłam, to udawane, pełne desperacji westchnienie i zmrużenie oczu.

– Jedno z dwojga: albo pozwolisz mi iść ze sobą, albo się do nas przyłączysz. Twój wybór. – Cole rzucił mi wyzwanie i skrzyżował ręce na piersi.

– Cole, idziesz czy nie? – krzyknął Ben, przyjaciel Cole’a. Spotkałam go kilka razy, ale jedynie w przelocie, kiedy Cole odprowadzał go do samochodu.

– No chodźże, skarbie, umieram z głodu – zawołała jakaś dziewczyna.

„Skarbie? Skarbie?!”.

Cole wymamrotał coś pod nosem, ale nie zrozumiałam co. Kim była ta laska? Jego dziewczyną? Na pewno nie. Z czymś takim na pewno by się wygadał. Ale w takim razie czemu jakaś wychudzona pinda zwraca się do niego per „skarbie”?

Poczułam, jak ściska mi się serce. Nie chciałam, żeby byli parą.

„No, po prostu bomba, zżera mnie zazdrość. Jedyne, czego teraz brakuje, to psa sikającego mi na nogę, i zrobi się z tego najlepszy dzień w moim życiu”.

Na samą myśl o tym, że Cole mógłby się z kimś związać, zrobiło mi się niedobrze. Poza tym poczułam, że mam ochotę – co wcale nie było dla mnie typowe! – wydłubać tej dziewczynie oczy.

– Idę z Oakley – odkrzyknął Cole. Walnęłam go w pierś i popchnęłam w stronę przyjaciół, ale tylko się roześmiał.

„No i czemu nie idziesz?”.

– Oakley, chyba wolisz zjeść z nami! – Cole zrobił krzywy uśmiech, złapał mnie za rękę i pociągnął za sobą.

Szarpnęłam ramieniem, żeby się uwolnić z jego uchwytu, ale za mocno mnie trzymał. „Pora zapisać się na siłkę!”. Ćwiczyłam gimnastykę sportową, która utrzymywała mnie w formie, ale pod względem siły nie mogłam równać się z Cole’em.

– Oakley zje z nami – wyjaśnił Cole przyjaciołom.

Twarz zapłonęła mi ze wstydu. Przez niego poczułam się jak trzylatka. Ze złości nie mogłam nawet na niego patrzeć. Jak mógł mi zrobić coś takiego? Wiedział, że nie znosiłam przebywać w większej grupie, zwłaszcza obcych osób. W takich sytuacjach zawsze czułam się wyobcowana.

Przyjaciele Cole’a pokiwali głowami na znak zgody i ruszyliśmy na drugą stronę budynku, gdzie znajdował się teren rekreacyjny. Laska, która nazwała Cole’a skarbem, nie wyglądała na uszczęśliwioną moją obecnością i co chwila dyskretnie rzucała w moją stronę poirytowane spojrzenie. Przecież ja nawet nie chciałam do nich dołączać! A już na pewno nie chciałam z nimi siedzieć, jeśli ona i Cole byli parą.

W końcu rozłożyliśmy się pod kępą drzew. Ben natychmiast zaczął zapychać się kanapkami. Bezimienna dziewczyna – która trochę przypominała Meg z serialu Family Guy1, tyle że bez okularów – bardzo starała się za wszelką cenę podtrzymywać rozmowę z Cole’em. Nic dziwnego. Cole jest zajebisty.

Zmarszczyłam czoło, wbiłam wzrok w ziemię i zaczęłam skubać źdźbła trawy. Byłam bardziej zła na siebie niż na Cole’a, bo to moja wina, że zaczęłam go lubić, chociaż na niego nie zasługiwałam i nigdy nie zasłużę.

– Oakley, chcesz trochę? – Cole pomachał mi przed nosem puszką pepsi. Odmówiłam potrząśnięciem głowy. Skrzywił się i odstawił napój na ziemię. – Wkurzyłaś się na mnie.

Spuściłam wzrok. Chciałam zapaść się pod ziemię. Naprawdę zamierzał przeprowadzić tę rozmowę w towarzystwie.

„Zacznijmy od nowa, bardzo proszę”.

Cole westchnął z rozdrażnieniem.

– Jak długo zamierzasz mnie ignorować?

To zależało od tego, jak długo zamierza wywlekać nasze prywatne sprawy na forum publicznym. Wzruszyłam ramionami. Nadal na niego nie patrzyłam. Palił mnie wstyd.

– Co zrobiłeś, że tak się na ciebie wścieka? – zapytał Ben. Nawet nie zniżył głosu, żebym go nie usłyszała.

Cole się żachnął:

– Nic. Zachowuje się jak dzieciak.

Ja zachowywałam się jak dzieciak? Ja? Wcale nie musiał mnie tu ciągnąć. Gdyby pozwolił mi zniknąć i ochłonąć w samotności, szybko ułożyłabym sobie wszystko w głowie.

Ktoś stanął tuż przede mną i rzucił długi cień na moje nogi. Spojrzałam w górę i skuliłam się w sobie. Czy ja gram w jakimś kiepskim serialu?

– Oakley? – „Spadaj!”. – Co powiesz – na to słowo położył nacisk – na wspólne wyjście jutro wieczorem? – zakpił z chichotem. Jego paczka mu zawtórowała.

Ten stary i przebrzmiały dowcip zdecydowanie nie zasługiwał na taką reakcję. Julian otaczał się stadem bezwolnych lemingów – robili wszystko, co im kazał, wszędzie mu towarzyszyli i śmiali się zawsze, gdy powinni. Nie przejmowałam się nimi. Całe życie rozpaczliwie próbowali przypodobać się komuś, kto nawet ich tak naprawdę nie lubił. Mieli własne problemy.

Zacisnęłam ręce w pięści i wbiłam je sobie w uda. Odwróciłam wzrok. Już mieli odejść, ale wtedy Cole skoczył na równe nogi i złapał Juliana za koszulkę. Zamarłam w szoku. „Co on wyrabia?”.

– Jak się do niej odzywasz? – warknął Cole. Jego palce tak mocno zaciskały się na materiale, że aż zbielały mu kłykcie.

„Mamy problem”.

– Stary, wyluzuj. Tylko żartowałem – wymamrotał Julian. Ściągnął łopatki i pociągnął za koszulkę, żeby wyrwać ją Cole’owi z dłoni. Bezskutecznie.

Nie mogłam na to patrzeć. A już na pewno nie mogłam pozwolić, żeby zobaczył to jakiś nauczyciel. Przecież oni się tu zaraz pobiją. Cole mógłby się wpakować w niezłe kłopoty. Zerwałam się i uwiesiłam się na ręce Cole’a, ale nie cofnął się nawet o centymetr. Złość zalewała go tak bardzo, że nawet mnie nie zauważył.

– Cole, daj spokój – wtrącił się Ben.

„Proszę, proszę, daj spokój”, próbowałam błagać swojego przyjaciela wzrokiem.

– Tylko żartowałeś? Mnie wcale nie jest, kurwa, do śmiechu. Jeśli jeszcze raz choćby na nią spojrzysz, zajebię cię! – Cole odepchnął Juliana i delikatnie wyswobodził się z mojego chwytu.

„Cholera!”.

Opuściłam rękę, a Cole natychmiast skoczył naprzód i z całej siły walnął Juliana w szczękę. Szok. Aż się wzdrygnęłam. Cole właśnie kogoś pobił. To się nigdy wcześniej nie zdarzyło. Umiał się bronić, jeśli zachodziła taka potrzeba, ale sam nigdy nie szukał zaczepki.

Julian potknął się i zrobił kilka kroków wstecz. Prawie przewrócił się o własne stopy, ale niestety udało mu się zachować równowagę. Któryś z jego przyjaciół w ostatnim momencie podtrzymał go za ramię. Przez chwilę Julian tylko wbijał wściekły wzrok w Cole’a. Wyglądało, jakby rozważał możliwe wyjścia z tej sytuacji.

Złapałam plecak i puściłam się biegiem w stronę szkolnej bramy. To mnie przerastało.

– Oakley? – zawołał za mną Cole.

Gdybym się odwróciła, pewnie bym się rozpłakała, więc gnałam dalej. Wybiegłam za bramę i ruszyłam w stronę parku. Zaczęły palić mnie mięśnie nóg, ale zmusiłam się do jeszcze szybszego pędu. Złapała mnie kolka, ale nawet wtedy nie zwolniłam. Wręcz przeciwnie. Czemu to wszystko musiało być takie skomplikowane? Gdybym tylko mogła iść spać i obudzić się jako inna osoba – nieważne kto – nie wahałabym się ani sekundy.

Amerykański animowany sitcom dla dorosłych, w Polsce nadawany z podtytułem Głowa rodziny. Meg, córka tytułowego bohatera, jest częstym obiektem żartów z powodu braku urody [wszystkie przypisy pochodzą od tłumaczki]. [wróć]

ROZDZIAŁ 3

OAKLEY

Oakley, zaczekaj. Stój! – Palce Cole’a owinęły się wokół mojego nadgarstka. Pociągnął mnie za rękę i musiałam stanąć. Obojgu nam brakowało powietrza i dyszeliśmy ciężko. Oparłam dłonie o uda i starałam się uspokoić oddech. Spojrzałam w dół i poczułam, jak po policzku spływa mi ciepła łza. Spadła na ziemię.

„O nie, nie znowu”.

– Nie płacz – poprosił Cole cicho i uklęknął obok mnie. Delikatnie przejechał palcem po moim policzku. Nie planowałam tego, ale bezwiednie nachyliłam się i mocniej wcisnęłam głowę w jego dłoń. Zamknęłam oczy. Pocieszenie, jakie czerpałam z jego obecności, było jak nie z tego świata. Nic nie mogło się z nim równać.

– Ten dupek nie zasługuje na twoją uwagę. Po prostu o nim zapomnij.

Potem Cole otoczył mnie silnymi ramionami, które obiecywały bezpieczeństwo. Wdychałam go. Owionął mnie zapach płynu po goleniu, który mieszał się z unikatową wonią mojego przyjaciela i to wystarczyło, żebym się uspokoiła. Odzyskałam panowanie nad swoimi emocjami i uśmiechnęłam się z twarzą przy jego klatce piersiowej. Najbardziej lubiłam być właśnie tu – w jego objęciach.

Cole nie dbał o to, że przestałam mówić. Troszczył się o mnie, a ja przez lata zaczęłam czuć do niego o wiele więcej, niż powinnam. Niewykluczone, że tak właśnie musiało się to skończyć: wychowywaliśmy się razem i przyjaźniliśmy się, odkąd sięgałam pamięcią. To naturalne, że z upływem czasu te uczucia się rozwinęły.

W końcu – wydawało mi się, że minęły wieki, ale ciągle nie byłam na to gotowa – uniosłam głowę i spojrzałam na Cole’a. Obdarzył mnie nieśmiałym uśmiechem.

– Chcesz sobie odpuścić resztę lekcji? Możemy iść zjeść tyle lodów, że nie podniesiemy się od stolika.

Sprytna zagrywka. Cole wiedział, że uwielbiam lody, i bezczelnie to wykorzystywał, żeby nie ponieść konsekwencji swojego zachowania. Wiedziałam, że się nie oprę. Wolałabym iść do dentysty, niż wrócić tego popołudnia do szkoły.

Z uśmiechem przewróciłam oczami, a w nagrodę zobaczyłam, jak Cole błyska zębami w iście hollywoodzkim stylu.

– No to super. Zbieraj się, panienko.

Zawróciliśmy i ruszyliśmy ulicą w kierunku centrum. Cole chwycił mnie za rękę. Serce prawie zwariowało mi ze szczęścia, kiedy jego palce idealnie wślizgnęły się między moje. On pewnie nie przykładał specjalnej wagi do tego gestu, ale ja się prawie rozpłynęłam.

Nasz spacer trwał piętnaście minut, a Cole nie puścił mnie nawet na sekundę. Tak bardzo pragnęłam, żebyśmy nigdy nie przestali się dotykać. Czułam się tak bezpiecznie. Ale mimo to opuściłam głowę i schowałam się za moim przyjacielem, kiedy przechodziliśmy przez centrum. Ciągle miałam na sobie szkolny mundurek i wolałam, żeby nie zobaczył mnie żaden znajomy rodziców.

Tacie nasze wagary wcale by się nie spodobały.

W końcu dotarliśmy do miejsca, które serwowało najlepsze lody w okolicy – Julie’s Café. Cole i ja spędzaliśmy w tej knajpce tyle czasu, że czuliśmy się tu jak w domu. Często siadaliśmy przy stoliku z wygodnymi ławami, żeby się wyluzować i najeść lodów. Lokal wyglądał jak typowa kawiarnia: pomalowane na niebiesko ściany, kremowe krzesła i ławy, niebieskie stoliki. Atmosfera była tu ciepła, przyjazna i gościnna.

– O, to znowu wy! – krzyknęła na nasz widok zza lady właścicielka. Miała około czterdziestu pięciu lat. Nie znałam nikogo, kto byłby równie czarujący i przyjaźnie nastawiony do ludzi i świata.

Od razu zauważyłam, że Julie zmieniła fryzurę. Jeszcze kilka dni temu jej włosy sięgały pośladków, chociaż zazwyczaj nosiła je związane. Teraz elegancko zawijały jej się wokół ramion. Bardzo ją to odmładzało.

– Siadajcie, siadajcie. To, co zawsze? Zaraz wam wszystko podam. – Zagoniła nas do stolika przy oknie. Zawsze go wybieraliśmy, o ile nikt przy nim nie siedział. Jeśli był zajęty przez innych gości, co zdarzyło się tylko kilka razy, Cole wbijał w nich wzrok z taką niechęcią, jakby co najmniej napluli mu w twarz.

– Dziękujemy. – Cole uśmiechnął się szeroko na jej krzątaninę, bo Julie właśnie usuwała z naszego blatu pomiętą serwetkę. Dla jej gości wszystko musiało być perfekcyjne. Julie po prostu taka była.

Ledwie zdążyliśmy się rozsiąść, a pojawiła się kelnerka z czekoladowym shakiem i czekoladowymi lodami dla Cole’a oraz truskawkowym koktajlem i lodami ciasteczkowymi dla mnie.

Właśnie wbijałam łyżeczkę w swoją porcję, kiedy usłyszałam głos, przez który zapragnęłam rozbić coś o podłogę: głos dziewczyny, której podobał się Cole. Bezimiennego sobowtóra Meg z serialu.

– Tu jesteście! Czemu nie powiedzieliście, gdzie idziecie? – zawołała i wyrzuciła ramiona w powietrze.

Towarzyszył jej Ben. Uśmiechał się przepraszająco, kiedy podchodzili do naszego stolika. Jak w ogóle udało im się nas znaleźć? Cole musiał im powiedzieć o tej miejscówce. Dziwnie mnie to zabolało. To miejsce było nasze. Poczułam potrzebę ochrony czegoś, co według mnie należało tylko do nas.

– Co wy tu robicie? – Beztroska na twarzy Cole’a przeobraziła się w zmarszczki na czole. Przynajmniej jemu cała ta sytuacja podobała się równie mało co mnie.

Dziewczyna od „skarba” usiadła obok niego. Była ładna, ale ponieważ podobał jej się ten sam chłopak co mnie, wcale tego nie dostrzegałam. Chciałam poznać jej imię, żeby idiotyczna, paląca niechęć pochodząca wprost z mojego serca mogła objąć także je. Wiedziałam, że to zupełnie niedorzeczne, i nienawidziłam tej zazdrości, ale nic nie mogłam na nią poradzić. Właśnie tak to działa.

– Chcieliśmy się czegoś napić – odpowiedziała Cole’owi dziewczyna. Miała piskliwy, irytujący głosik. – Możesz nam coś polecić?

„Jasne. Żebyście natychmiast stąd wyszli”.

– Bo ja wiem, Courtney?

Courtney. Brzydko. Chociaż, jeśli mam być szczera, to każde imię uznałabym za paskudne, gdyby to ona je nosiła. Musiałam się opanować.

– Poproszę waniliowy shake – wrzasnął Ben w kierunku lady. Julie się skrzywiła, ale potwierdziła przyjęcie zamówienia kiwnięciem głowy. Kiepska sprawa. Nie cierpiała, kiedy ludzie próbowali krzykiem zwrócić na siebie jej uwagę.

Przestałam słuchać kolejnych słów Bena, kiedy zobaczyłam, jak Courtney przybliża do siebie szklankę Cole’a i pociąga przez jego słomkę. Co, do cholery…?

– Czyli wy dwoje znacie się całe życie? – zapytał mnie Ben, więc wróciłam do niego wzrokiem. Uśmiechał się nerwowo, jakby jego usta rozciągały się jedynie do połowy. Potwierdziłam skinieniem głowy. – Kiedyś będziesz musiała opowiedzieć mi jakieś kompromitujące historie z jego dzieciństwa, żebym… – Nagle przerwał i z przerażenia wybałuszył oczy. – To znaczy… Nie opowiedzieć, tylko… Cholera. Przepraszam. Nie pomyślałem, co gadam – wyjąkał ze zmarszczonym czołem, chcąc się wytłumaczyć.

Uśmiechnęłam się i wzruszyłam ramionami, żeby dać mu do zrozumienia, że wcale się nie obraziłam. Nie miał nic złego na myśli i nie próbował mi dokuczyć. Ludzie zazwyczaj zakładają, że jeśli ktoś ma więcej niż dwa lata, to porozumiewa się za pomocą słów.

– Kuźwa, muszę się nauczyć, jak gryźć się w ten niewyparzony język – parsknął, ale jego oczy straciły napięty wyraz, kiedy się zorientował, że nie ucieknę ze łzami w oczach, a Cole nie przywali mu w twarz. – W każdym razie… – Potrząsnął głową, jakby po cichu robił sobie wymówki. – Jeśli chcesz, wpadnij na moją imprezę w ten weekend. Cole też tam będzie.

Czy wszyscy urządzali balangi z okazji końca roku?

Rzadko gdziekolwiek mnie zapraszano. Nawet nie wiedziałam, czy chcę iść. Cole nie odpręży się przy mnie. Wiedziałam, że nie zostawi mnie samej nawet na sekundę. Ale może spędzilibyśmy miło czas? Jeśli zaproszeni ludzie są równie fajni co Ben, na pewno będę się dobrze bawić. A gdyby Cole wyglądał, jakby się nudził, po prostu wyjdę wcześniej. Teraz tylko muszę przekonać rodziców, żeby pozwolili mi iść. Na szczęście ufali Cole’owi, więc skoro to wspólny wypad, nie powinno być z tym problemu. O Boże, zaczęłam się denerwować, a przecież nie powiedziałam jeszcze tak!

Kiwnięciem głową przyjęłam zaproszenie. Moja pierwsza licealna impreza! Albo będzie fantastycznie, albo tragicznie.

– Super! – ucieszył się Ben. – Na pewno poproszę cię do tańca. – Puścił do mnie oczko. Wow. Chłopcy zazwyczaj na mnie nie mrugali. W sumie to nigdy mnie nie zaczepiali. Spaliłam raka i poprawiłam się na ławie. Nie podobała mi się tego rodzaju uwaga. Wolałabym siedzieć koło Cole’a.

– Oakley, możemy już iść? – warknął Cole.

Serio? Nie skończyłam jeszcze ani shake’a, ani lodów. Już miałam pokręcić głową, ale zorientowałam się, że twarz Cole’a cała aż się napięła ze zdenerwowania. „Coś przegapiłam?!”.

Cole podniósł się z miejsca, co uznałam za wskazówkę, żeby zrobić tak samo, szybko obszedł stolik i ruszył truchtem w kierunku drzwi. „Co mu się stało, do cholery?”. Musiałam podbiec, żeby się zrównać z jego szybkim, marszowym krokiem.

Mój oddech uspokoił się dopiero wtedy, kiedy Cole odrobinę zwolnił i w końcu mogliśmy wygodnie iść obok siebie. Natychmiast uniosłam brew. Zrozumiał, że pytam, o co mu, do cholery, chodziło.

– To nic takiego, Oakley. Nie zwracaj na mnie uwagi.

„Nic takiego”. Cole rzadko posuwał się do kłamstwa, przynajmniej kiedy rozmawiał ze mną. Potrząsnął głową i zaczął rozglądać się dokoła, żebym nie mogła dalej dociekać, co się stało. Odpuściłam i szliśmy w niezręcznej ciszy. Czułam się dziwnie i wyjątkowo nie podobało mi się, że coś stanęło między nami.

– No to… Wpadniesz do mnie? – zapytał Cole, kiedy dotarliśmy do jego samochodu zaparkowanego pod szkołą. Skwapliwie pokiwałam głową. Uwielbiałam spędzać czas u niego. Jego rodzice i siostra Mia traktowali mnie jak członka rodziny. Czułam się tam świetnie i na luzie, lepiej niż we własnym domu. Bez dwóch zdań.

Cole się uśmiechnął, a jego spojrzenie zatrzymało się na mnie dłużej niż zazwyczaj. Moje serce zaczęło bić jak szalone, jakby co najmniej skrupulatnie mnie wycałował.

– Cześć, kochanie! – Pani Jenna, mama Cole’a, przywitała go, kiedy tylko weszliśmy za próg. – O, Oakley! Miło cię widzieć! – zaświergotała na mój widok i przyjaźnie mnie objęła.

Cole wymamrotał coś, co brzmiało jak „hej”, i uciekł do swojego pokoju. Pieszczotliwy zwrot jego mamy na pewno wkurzył go równie mocno jak to, co już wcześniej zagrało mu na nerwach.

– Co go ugryzło? – zapytała mama Cole’a, bardziej samą siebie niż mnie. Mimo to wzruszyłam ramiona i uśmiechnęłam się do niej. Pani Jenna zawsze pachniała kokosowym szamponem do włosów i brzoskwiniowym balsamem do ciała. – Powinnaś iść za Panem-Samo-Szczęście. Zawołam was na kolację. – Nawet nie zapytała, czy zjem z nimi, po prostu wiedziała, że właśnie tak się to skończy. Nigdy nie odmówiłabym sobie popołudnia w ich domu.

Pokój Cole’a nie zmienił się zbytnio, odkąd urządziliśmy go dwa lata temu – kiedy Cole miał piętnaście lat. Ciągle pomalowany był na ten sam odcień niebieskiego, którego mój przyjaciel teraz nie znosił. Mówił, że ta farba pasowałaby raczej do pokoju dziecięcego, ale wątpiłam, żeby w najbliższym czasie chciało mu się przemalować ściany. Cole był potwornym leniem. Zdobył się jedynie na porozwieszanie plakatów z modelami motocykli oraz samochodów, na które pewnie nigdy nie będzie go stać, chyba że wygra w totka.

Cole leżał na plecach na łóżku, z ramionami pod głową, i wpatrywał się w sufit. Przygryzał dolną wargę. Czymkolwiek było to, co wydarzyło się wcześniej, ewidentnie bardzo mu dokuczało.

Położyłam się obok na boku, podparłam głowę dłonią i uzbroiłam się w cierpliwość. Zazwyczaj nie trwało długo, zanim Cole się przede mną otwierał, ale tym razem znudziło mi się to już po kilku minutach. Dźgnęłam go w żebra, niezbyt mocno, w nadziei, że zacznie mówić.

– Co? – wyszeptał. Ciągle na mnie nie patrzył. Westchnęłam i położyłam głowę na poduszce. Nie miałam pojęcia, co się działo. Może nadal ciążyła mu ta cała sprawa z Julianem. Cole bardzo się o mnie troszczył, co by tłumaczyło jego zachowanie. – Przepraszam – wymamrotał w końcu z sapnięciem.

„Witamy z powrotem!”.

Nienawidziłam, kiedy wyrażał się tak niejasno. Za co dokładnie mnie przepraszał? Zazwyczaj nie udawało mu się nic przede mną ukryć, ale doprowadzało mnie do szału, kiedy tak się działo. Zależało mi na nim, o wiele za bardzo, więc obsesyjnie roztrząsałam każde nieporozumienie między nami.

Leżeliśmy obok siebie w ciszy. Zegar odmierzał sekundy, a powieki ciążyły mi coraz bardziej. Niepowtarzalny zapach Cole’a działał na mnie nader uspokajająco, a jego lekki oddech brzmiał jak napisana specjalnie dla mnie kołysanka. Nie opierałam się zmęczeniu i wkrótce zamknęłam oczy. Po kilku minutach Cole ujął mnie za rękę i splótł nasze palce, i w końcu usnęłam.

ROZDZIAŁ 4

OAKLEY

Obudziłam się, kiedy ugięcie materaca zmusiło mnie do przetoczenia się na plecy. Cole właśnie podnosił się z łóżka. Potarłam oczy i usiadłam prosto.

– Przepraszam. Obudziłem cię? – zapytał cicho z krzywą miną.

Pokręciłam głową, chociaż tak właśnie się stało. Zresztą, zbyt długa drzemka i tak pewnie nie była dobrym pomysłem.

– Kłamczucha. – O tak, Cole potrafił poznać, kiedy kłamałam. Zazwyczaj. – Twoi rodzice też przychodzą na kolację. Znowu robimy grilla.

Z szerokim uśmiechem wyciągnęłam w górę ramiona, żeby rozluźnić mięśnie. Uwielbiałam posiadówy w ogródku Cole’a nad grillowanym żarciem. Tata Cole’a, pan David, zawsze zapominał o tym, że jedzenia trzeba pilnować, i zostawiał grill bez nadzoru. Zawsze wracał za późno, żeby można było cokolwiek uratować przed przypaleniem. Kończyło się to tak, że najbardziej zwęglone kawałki obkładaliśmy tonami sosów pomidorowego i barbecue, żeby zabić smak spalenizny. W końcu przerodziło się to w taką naszą tradycję. Nie potrafiłam już jeść nieprzypalonego mięsa z grilla.

– A jeśli chodzi o tego typka dzisiaj… Juliana… – zaczął Cole i przerwał.

„Aha! Czyli naprawdę ciągle chodziło mu o Juliana”.

Na jego twarzy zagościło napięcie, jakby nie wiedział, czy powinien poruszać ten temat, czy nie. Osobiście wolałabym nie. Potrząsnęłam głową. Skończyliśmy lekcje na dzisiaj, byliśmy razem i naprawdę nie chciałam zaprzątać sobie głowy czymkolwiek poza długim latem spędzonym w towarzystwie Cole’a. Jeszcze jeden dzień i zaczną się wakacje. Na pewno uda mi się przetrwać go bez szwanku.

– Wiem, że nie lubisz o tym rozmawiać, ale… On często się tak zachowuje? – Spojrzenie jego niebieskich oczu przykuło mnie do miejsca. – Pogadamy o tym, czy tego chcesz, czy nie. A więc: często się nad tobą znęca?

Zamknęłam oczy i niechętnie skinęłam głową. Próba przekonania Cole’a, że nic takiego nigdy nie miało miejsca, na pewno zakończyłaby się klęską. I tak zorientowałby się, że kłamię.

– Zabiję go! – warknął ze złością.

Wybałuszyłam oczy i gwałtownie potrząsnęłam głową w niemym błaganiu, żeby nie robił nic głupiego. Nie widział, że to tylko pogorszyłoby sprawę? Nie chciałam więcej bójek z mojego powodu.

Wyraz twarzy Cole’a złagodniał i mój przyjaciel jęknął cicho.

– Przepraszam, Oakley. Po prostu nienawidzę, jak tak się nad tobą pastwią – powiedział z czułością. – Dam spokój, obiecuję. O ile Julian znowu nie zacznie cię dręczyć. Wtedy natychmiast mi powiedz, dobrze?

Aż oklapłam z ulgi. Położyłam głowę na ramieniu Cole’a, a on natychmiast objął mnie i przyciągnął bliżej. Puls mi przyśpieszył, kiedy zaczął kciukiem kreślić koła na moim ramieniu. Uwielbiałam jego dotyk. Ani razu nie zrobiło mi się od niego niedobrze, nigdy się go nie przestraszyłam. Z Cole’em było zupełnie inaczej i nie chciałam, żeby kiedykolwiek przestał.

– Chcesz obejrzeć jakiś film przed kolacją? – Złapał pilota i zaczął przerzucać kanały filmowe. Pokiwałam głową, nie odrywając jej od jego ramienia. W nosie miałam, co będziemy robić, bylebym tylko była blisko niego.

Oglądaliśmy telewizję, dopóki pani Jenna nas nie zawołała. Sama chętniej spędziłabym cały wieczór w pokoju Cole’a, ale wiedziałam, że rodzicom będzie zależeć na naszej obecności.

Cole zeskoczył z łóżka, a ja zsunęłam się z niego wolno, żeby mieć czas na zebranie się i wejście w rytm normalnego zachowania.

– W końcu. Umieram z głodu! – zawołał Cole.

Na pewno nie umierał, przecież jadł dwie godziny temu.

Podążyłam za nim we własnym tempie. Bawiło mnie to, jak bardzo nie mógł się doczekać kolacji. Przeskakiwał po dwa stopnie naraz, żeby jak najszybciej wypaść przez tylne drzwi.

Mama przywitała mnie, kiedy tylko znalazłam się na dole. Przytuliła mnie i pomasowała po plecach, co było jej sposobem na poprawienie mi humoru. Uścisk mamy działał bardzo dobrze, kiedy byłam małym dzieckiem, ale już prawie od jedenastu lat nie przynosił mi poczucia bezpieczeństwa.

– Wszystko w porządku, skarbie? Jenna powiedziała, że wróciliście do domu wcześniej – wyszeptała, gładząc mnie po włosach. Odsunęłam się i kiwnęłam głową. Uśmiechem spróbowałam ją przekonać, że czuję się znakomicie. – Na pewno? Nikt nie sprawił ci żadnej przykrości? – wypytywała dalej. Jej palce zacisnęły się na moim przedramieniu.

Mama rozpaczliwie chciała mnie naprawić.

Ale nie mogła mi pomóc.

Pokręciłam głową i przewróciłam oczami. Na szczęście to wystarczyło, żeby ją przekonać. Twarz jej się wygładziła, a napięcie zniknęło z kącików oczu.

– W porządku. Wiesz, że w każdej chwili możesz do mnie przyjść. Z każdym problemem.

„Nieprawda”.

Znowu się uśmiechnęłam.

– Dobrze. No to chodźmy coś zjeść.

Pociągnęła mnie za rękę przez dom Cole’a. Czasami – a w sumie to zazwyczaj – nadal widziała we mnie małą dziewczynkę. Według niej przestałam rosnąć w momencie, kiedy przestałam mówić.

Usiadłam obok Cole’a i obejrzałam się na pana Davida, który – wyjątkowo – stał w pobliżu grilla. Mój brat Jasper rozmawiał z Mią, starszą siostrą Cole’a. Choć rozmowa to za dużo powiedziane – oni raczej, jak zazwyczaj, wymieniali uszczypliwości. Jasper na pewno próbował przekonać Mię do którejś ze swoich durnych teorii. Ostatni hit: przekonywanie ludzi, że kiełbasa i boczek pochodzą z tego samego zwierzęcia, dowodzi istnienia globalnego spisku; wszak smakują zupełnie inaczej.

Tak, naprawdę byliśmy spokrewnieni.

Kogoś brakowało przy stole. Gdzie był tata?

Spojrzałam przez ramię na duży zadbany ogród. Nigdzie go nie zobaczyłam. Cole sprowadził mnie na ziemię machnięciem ręki tuż przed twarzą.

– Witam z powrotem. Wszystko w porządku?

Skinęłam głową i wzięłam ze stołu puszkę coli, byle tylko zająć czymś ręce.

– Jeśli chodzi o szkołę… – Głos mojego taty zagłuszył wszystkie inne. Podskoczyłam i odwróciłam głowę. Właśnie się przy mnie zatrzymywał. – Nie możesz tak po prostu wychodzić wcześniej. Jeśli ktoś cię dręczy, masz mi o tym powiedzieć, a ja porozmawiam z dyrekcją. – Otworzyłam swoją puszkę i pokiwałam głową ze wzrokiem wbitym w stół. – Mówię serio, Oakley – dodał ostrym tonem, ale nikt nawet nie podniósł głowy. Pewnie ich zdaniem w tej scence nie było nic dziwnego: ot, troskliwy ojciec robi córce wymówki, bo się o nią martwi.

Nie wyprowadziłam ich z błędu. Nie protestowałam ani nie przedłużałam dyskusji, tylko raz jeszcze kiwnęłam głową.

– Dobra dziewczynka. No to bierz talerz i siadaj do stołu, kolacja gotowa. – Pocałował mnie w czubek głowy i zajął swoje zwykłe miejsce koło mamy.

Na szczęście Cole zaczął opowiadać o wycieczce do parku nauki, zaplanowanej dla starszych roczników, i jak chciałby, żebym jechała z nimi. Odciągnęło to moją uwagę od złości taty i pozwoliło utonąć w jego słowach, ale i tak straciłam apetyt. Wiedziałam jednak, że coś muszę przełknąć, bo przez cały dzień zjadłam tylko trochę lodów i mama zaraz zacznie prawić mi kazanie o pełnowartościowych posiłkach.

Tak bardzo chciałabym iść już spać.

Pan David postawił na stole półmisek burgerów i kiełbasek. Wzięłam po jednym i sięgnęłam po bułki. Zmusiłam się do ugryzienia wysmarowanego keczupem, przypalonego hot doga.

– Czyli ustalone? Dwa tygodnie we Włoszech? – wykrzyknęła pani Jenna i klasnęła w ręce.

Włochy? Co znowu przegapiłam?

– Kiedy bujałaś w obłokach, my zaplanowaliśmy wakacje – wyjaśnił Cole na widok mojego zdziwionego wyrazu twarzy.

Aha! To wywołało u mnie uśmiech. Cieszyłam się na samą myśl o wyjeździe. Co roku spędzaliśmy część wakacji z Bensonami, a ja kochałam każdą sekundę tych wspólnych wypadów.

– Jedziemy do Włoch – potwierdziła mama. Jej twarz pojaśniała z radości. Wyglądała na bardzo podekscytowaną. Wiedziałam, jak bardzo lubi zakupy w zagranicznych sklepach z panią Jenną czy plotki na brzegu basenu.

Wszyscy wyrazili aprobatę, na co zareagowałam szerokim uśmiechem. Nie mogłam się doczekać wakacyjnego relaksu. Miałam nadzieję, że przynajmniej na jakiś czas uda mi się zapomnieć o wszystkich problemach. Cole puścił do mnie oczko, a ja oblałam się rumieńcem.

„O Boże! Oby nic nie zauważył!”.

Czemu każdy taki gest zmieniał mnie w skończoną idiotkę? Znaliśmy się od zawsze i nie powinnam czerwienić się z byle powodu, nawet jeśli moje uczucia względem niego trochę się ostatnio zmieniły!

Nie możemy być razem.

Nigdy nie będę na niego zasługiwała.

Cole to chodzący ideał, a ja jestem zbrukana.

Po kolacji wróciliśmy do pokoju Cole’a, żebym obejrzała Życie w Hollyoaks1. Nie mieliśmy kablówki, bo tata narzekał, że to stanowczo za drogie, więc Cole każdego dnia nagrywał dla mnie odcinek.

Rozsiadłam się na łóżku i oparłam głowę o jego pierś. Słyszałam rytmiczne bicie jego serca – mój ulubiony dźwięk w całym wszechświecie.

– Ale wtopa – huknął Cole, kręcąc głową. Nienawidził tego serialu tak bardzo, że nie mógł się powstrzymać od komentowania wszystkiego, co działo się na ekranie.

Roześmiałam się. Lubiłam te jego głupie uwagi, bo świadczyły o tym, że w głębi duszy przeżywa wydarzenia na ekranie tak samo jak ja.

– Oakley – mruknął Cole ostrzegawczym tonem. Zacisnęłam usta. Od prób zachowania poważnej miny rozbolały mnie policzki.

Zachłysnęłam się powietrzem, kiedy znienacka przetoczył nas po łóżku i nagle znalazłam się pod nim. „O rany”. Unosił się nade mną, oparty na kolanach umieszczonych po obu stronach moich ud. Ręce przygwoździł mi nad głową do materaca. Ale wcale się go nie bałam. Nie wpadłam w panikę ani przerażenie. Powinnam się bać. Powinnam go z siebie zepchnąć. Ale czułam, że znajdujemy się… na właściwych miejscach. To wrażenie obezwładniło mnie tak bardzo, że zacisnęło mi się gardło, a do oczu napłynęły łzy.

– I co, żałujesz swojego zachowania? – zapytał Cole z półuśmiechem i uniósł jedną brew. Pokręciłam głową, żeby kontynuować naszą grę, ale myśli miałam zajęte czymś innym. – W porządku. Sama się o to prosiłaś. – Wzruszył ramionami z figlarną miną i nowym błyskiem w oku. Powoli opuścił głowę, aż nasze twarze znalazły się tylko kilka centymetrów od siebie.

„Co się…?”.

– Oakley, rodzice cię wołają. Zbieracie się do domu. – Z tymi słowami Mia wpadła do pokoju. Na nasz widok nabrała gwałtownie powietrza w płuca, a oczy prawie wyszły jej z orbit. Jęknęłam w duchu.

„Co za kompromitująca pozycja”.

– Chociaż, wiecie co? Skończcie to, co zaczęliście. – Wyszczerzyła zęby i oparła rękę o biodro. – Powiem im, że jesteście zajęci i chwilkę to potrwa.

Cole zsunął się ze mnie i sięgnął po coś za łóżko. Chwilę potem rzucił w Mię adidasem, ale udało jej się uskoczyć.

– Gęba na kłódkę, Mia! – warknął.

Mia się roześmiała i wyszła z pokoju. Naprawdę miałam nadzieję, że nie wyskoczy z żadną dziwną opowieścią przed moimi rodzicami. W końcu nic takiego nie robiliśmy. Nie chciałam, żeby pomyśleli, że coś mnie łączy z Cole’em, bo wtedy nie pozwalaliby nam zostawać sam na sam.

A ja nie mogłam się bez Cole’a obejść i to wcale nie była przesada.

Cała twarz płonęła mi ze wstydu, więc nawet na niego nie spojrzałam, tylko szybko pocałowałam go w policzek, zeskoczyłam z łóżka i uciekłam z pokoju, ile sił w nogach.

Cały ten dzień był do bani.

– Gotowa, kochanie? – Mama opiekuńczo objęła mnie w pasie.

Nie musiałam jej odpowiadać, bo nagle tuż przede mną wyrósł tata.

– Zbieramy się. Rano idziesz do szkoły. – Uśmiechnął się do mnie i pogłaskał mnie po włosach. Przytaknęłam kiwnięciem głowy i przemknęłam obok rodziców. Pomachałam do państwa Bensonów i ruszyłam w stronę wyjścia.

– Dzięki za kolację – zwrócił się tata do gospodarzy. – Następnym razem zapraszamy do nas.

– Nie ma za co, ale dobrze wiecie, że z chęcią do was wpadniemy – odpowiedziała pani Jenna.

Nabrałam w płuca powietrza i przyglądałam się ich pożegnaniom. Wyglądały tak normalnie: dwie pary przyjaciół dziękujące sobie nawzajem i snujące plany na do widzenia.

„Tylko ja widzę, co kryje się pod spodem”.

– Czemu ich pożegnania muszą tyle trwać? – jęknął Jasper, stając koło mnie.

Skąd on się urwał? Wzruszyłam ramionami. To jeszcze trochę potrwa: rodzice się pożegnają, a potem zaczną nowy temat.

– My już idziemy – zawołał Jasper. Mama dała nam znać machnięciem ręki, że się zgadza, i wróciła do rozmowy o firmie ojca. Z szeptów i pełnych zdenerwowania wybuchów, które ostatnimi czasy wzbudzał ten temat, wywnioskowałam, że interes nie kręci się dobrze.

Ruszyliśmy z Jasperem do domu. Specjalnie zwalniał, żeby dotrzymywać mi kroku, ale równocześnie rzucał mi ukradkowe spojrzenia, które miały mnie pośpieszyć. Pewnie chciał jak najszybciej znaleźć się w domu i odpalić swoją grę komputerową.

– Cholera – zaklął. – Masz klucz?

Westchnęłam poirytowana i pokręciłam głową. Mój klucz znajdował się w plecaku, który zostawiłam w pokoju Cole’a.

Obróciliśmy się równocześnie i spojrzeliśmy na dom Bensonów, ale na szczęście nasi rodzice właśnie wychodzili na prowadzącą do nas ścieżkę. Mama przewiesiła sobie mój plecak przez ramię. Całe szczęście, że nie będę musiała po niego wracać. Nie byłam jeszcze gotowa na ponowne spotkanie z Cole’em.

Tata otworzył drzwi i wpuścił nas do środka.

– Nadrób wszystkie zaległości, których sobie dzisiaj narobiłaś. – Wskazał brodą plecak, który mama ściągała sobie z ramienia.

Kiwnęłam głową i go od niej odebrałam. Strasznie mnie zmęczył ten dzień – trwał w nieskończoność! – i chciałam po prostu zaszyć się u siebie, więc od razu poszłam do swojego pokoju. Natychmiast gdy otuliłam się swoją grubą puchatą kołdrą, usłyszałam dźwięk przychodzącego SMS-a. Wiedziałam, że to Cole. Nie tylko był jedyną osobą poza rodzicami i bratem, która zawracała sobie głowę esemesowaniem ze mną, ale robił to każdego wieczoru bez wyjątku.

Dostałam gęsiej skórki, kiedy otwierałam wiadomość. Na ekranie widniało tylko jedno słowo, co wieczór to samo.

Dobranoc :-*

Kliknęłam na odpowiedź i napisałam Dobranoc :-*, ale jej nie wysłałam.

Popularna brytyjska opera mydlana. [wróć]

ROZDZIAŁ 5

COLE

Nie miałem bladego pojęcia, czemu czekałem na odpowiedź od Oakley. A tak właśnie spędzałem wieczory, chociaż doskonale zdawałem sobie sprawę, że nigdy się nie doczekam. I pomyśleć: większość nastolatek marnuje połowę życia – i pensji rodziców – na esemesowaniu.

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki