Wydawca: Wydawnictwo Literackie Kategoria: Obyczajowe i romanse Język: polski

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 556 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Ścieżki Północy - Richard Flanagan

KSIĄŻKA 2015 ROKU

W PROGRAMIE „Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI” W RADIOWEJ TRÓJCE!

Australijska Wojna i pokój. Nagroda Bookera 2014

Osadzony w japońskim obozie, którego jeńcy są wykorzystywani do pracy przy budowie Kolei Śmierci w Birmie, chirurg Dorrigo Evans nie może przestać myśleć o romansie z żoną swego wuja sprzed dwóch lat. Bliski rozpaczy codziennie musi walczyć o ocalenie podlegających mu żołnierzy przed głodem, cholerą, torturami... Pewnego dnia otrzymuje list, który zmieni jego życie na zawsze.

Jest to opowieść o wielu rodzajach miłości i śmierci, o wojnie i prawdzie, do której dochodzi się z wiekiem, o sukcesie, który osiąga się po to tylko, by uświadomić sobie, co się straciło.

Zazwyczaj Nagrodę Bookera otrzymują bardzo dobre książki, ale w tym roku wyróżniliśmy arcydzieło

A.C. Grayling, sekretarz kapituły Nagrody Bookera

Zostaje w pamięci na zawsze.

„The Times”

Znakomity pisarz.

Ian McEwan

Wielka powieść.

„The New York Times”

Od czasu „Drogi” Cormaca McCarthy'ego żadna książka nie wstrząsnęła mną jak ta.

„Washington Post”

Opinie o ebooku Ścieżki Północy - Richard Flanagan

Cytaty z ebooka Ścieżki Północy - Richard Flanagan

Ze skał powstają piargi, z  piargów piasek, z  piasku błoto, z  błota z  powrotem skały i  tak się kręci ten świat, jak powiadała jego mama, kiedy domagał się podania mu jakichś przyczyn albo wyjaśnień, dlaczego świat jest taki, a  nie inny. Świat jest, odpowiadała matka. Po prostu jest, synku.
Nie było nikogo, z  kim mogłaby porozmawiać o  takich sprawach. Miłość jest publiczna, powiedziała jedna z  jej znajomych w  czasie tego karcianego wieczoru, z  którego właśnie wracali, albo nie jest miłością. Jeśli nie dzielisz się nią z  innymi, umiera.
Dobra książka, doszedł do wniosku, sprawia, że chce się ją przeczytać jeszcze raz. A  książka wielka każe człowiekowi jeszcze raz przeczytać swoją duszę. Rzadko spotykał takie książki, z  wiekiem coraz rzadziej. Mimo to wciąż ich szukał, jak jeszcze jednej Itaki, do której wiecznie zmierzał.
Rozegrali mecz z  najlepszą drużyną z  Changi i  przegrali go ośmioma punktami, ale najpierw po trzeciej kwarcie wysłuchali przemowy „Baraniego Łba” Mortona, zaczynającej się od słów, które stały się dla nich nieśmiertelne: Mam wam do powiedzenia tylko jedną rzecz, chłopaki, a  pierwsza z  nich to to, że…
Chciała się pomodlić, wszystko jedno do czego, wiedziała jednak, że Dorrigo nie żyje, że świat nie pozwala na żadne cuda, ludzie umierają i  ona nie jest w  stanie zapobiec niczyjej śmierci; że umierający zostawiają nas samych, a  my kochamy ich wtedy jeszcze bardziej.
Wydawało mu się, że „bogowie” to po prostu inna nazwa czasu, uważał jednak, że powiedzieć coś takiego byłoby równie głupie, jak zasugerować, że nigdy nie możemy wygrać z  bogami.
I to wrażenie, poczucie wspólnoty, całkiem go obezwładniało. W  takich chwilach wydawało mu się, że na świecie jest tylko jedna książka, a  wszystkie inne to zaledwie drzwi do tego większego, wciąż piszącego się dzieła — do niewyczerpanego, pięknego i  niewyimaginowanego, prawdziwego świata, do książki bez początku i  bez końca.