Opis

Powieść Aleksandra Niewiarowskiego z 1853 roku. Aleksander Niewiarowski (1824–1892) był powieściopisarzem i dziennikarzem. Używał pseudonimu Aleksander Półkozic. Współpracował z wieloma warszawskimi pismami, np. „Gazetą Codzienną”, „Pszczołą”, teatralnym „Antraktem”. Przynależał do Cyganerii Warszawskiej. Zasłynął jako mistrz felietonu – był m.in. stałym felietonistą „Gazety Warszawskiej” – oraz autor cenionych wspomnień. Wśród jego dzieł można wymienić „Wspomnienie o Cyganerii Warszawskiej” (1964) oraz powieści: „Galeria panien na wydaniu” (1855), „Życie na żart” (1856), „Galeria konkurentów i konkurentek” (1857). Obecne wydanie książki zostało przygotowane przez firmę Inpingo w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 170

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


Aleksander Niewiarowski

Rękopis mego kuzyna wariata

Fantazja

Warszawa 2012

WSTĘP

Mój kuzyn umarł – szkoda biedaka! Umrzeć w dwudziestym szóstym roku życia to przykro – prócz tego mój kuzyn był ładnym chłopcem – powiadają nawet, że miał dobrą głowę i znakomite zarody talentu do malarstwa. W dwudziestym pierwszym roku już otrzymał patent magistra sztuk pięknych, później podróżował bardzo daleko – podobno był gdzieś aż w Indiach. Co do mnie, wiem tylko, że wróciwszy do kraju, prowadził szalony, Werterowski romans z jakąś panienką, ożenił się, był zdradzony, że długo chorował, naprzód z rany odniesionej, później dostał manii dziwacznej, aż wreszcie zwariował na dobre i przeżywszy lat dwa w klasztorze bonifratrów, dnia wczorajszego umarł. Żal mi szczerze kuzyna Walerego! Odebrałem wezwanie od księdza przeora i wybieram się na pogrzeb; przeklęty deszcz... jakby z wiadra leje... Lecz uczynię to dla kuzyna Walerego i pojadę.

No dobrze, że się to już raz skończyło, mój biedny kuzyn już pochowany – ale rzecz dziwna, że też pamiętał o mnie przed samym zgonem – prawda! Ja sam tylko odwiedzałem go w ciągu smutnej choroby jego umysłu – znał mnie dobrze i dlatego zapewne otrzymałem po nim sukcesję!

Żeby mi nie żal było biednego chłopca, to rozśmiałbym się serdecznie; bo też to i zabawna rzecz spadek po wariacie – jest to tylko teka opieczętowana – wszakże zobaczymy! Lękam się znaleźć coś dziwnego: na przykład z kilkadziesiąt kup much suszonych, bo to obłąkani miewają rozmaite figle w myśli.

– A to! – anim się spodziewał – wszakże to rękopis – istotnie rzecz ciekawa! Czytajmy!