Wydawca: ILLUMINATIO Łukasz Kierus Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2013

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 189 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Refleksologia dla początkujących - David F. Vennells

Refleksologia to prosta i skuteczna metoda terapii niekonwencjonalnej. Łagodny masaż punktów na stopach odpowiadających danym organom wewnętrznym, narządom lub częściom ciała, umożliwia uzdrowienie z wielu dolegliwości. Uciskanie punktów palcami poprawia krążenie i stymuluje układ nerwowy, co reguluje zaburzone funkcje organizmu. Ma także pozytywny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne, jak i emocjonalne – to potężna, nieinwazyjna i skuteczna metoda uzdrawiania.

"Refleksologia dla początkujących" to czytelne i kompletne instrukcje opatrzone licznymi ilustracjami. Można z nich korzystać od razu, nawet bez wcześniejszej znajomości opisywanych metod. David Vennells, wykwalifikowany i doświadczony terapeuta, krok po kroku prowadzi czytelnika od podstaw refleksologii do jej pełnej sesji.

Książka zawiera także fascynujące wprowadzenie do historii i zasad tej oczyszczającej energię i przywracającej równowagę metody, a także informacje na temat położenia refleksów, przeprowadzenia zabiegu oraz studia przypadków osób korzystających z refleksologii.

Dokładne i metodyczne studiowanie tej publikacji pozwala bez problemu opanować refleksologię, dzięki czemu można poprawić jakość swojego życia i innych osób oraz osiągnąć pełnię zdrowia na wszystkich poziomach.

Refleksologia to prosta droga do uzdrowienia i dobrego samopoczucia!

Opinie o ebooku Refleksologia dla początkujących - David F. Vennells

Fragment ebooka Refleksologia dla początkujących - David F. Vennells

Refleksologia: droga do dobrego samopoczucia

Refleksologia to prosta i skuteczna metoda terapii niekonwencjonalnej. Łagodny masaż odpowiednich miejsc na stopach umożliwia uzdrowienie wielu dolegliwościl; ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne.

Refleksologia dla początkujących zawiera czytelne, kompletne instrukcje opatrzone ilustracjami. Można z nich korzystać od razu, nawet bez wcześniejszej znajomości opisywanych metod. David Vennells, wykwalifikowany i doświadczony terapeuta, poprowadzi was od podstaw przez pełną sesję refleksologii. Książka zawiera też fascynujące wprowadzenie do historii i zasad tej oczyszczającej energię i przywracającej równowagę metody.

Już dziś wkroczcie na ścieżkę uzdrowienia. Odkryjcie, dlaczego refleksologię tak chętnie stosuje się w szpitalach, hospicjach oraz ośrodkach terapeutycznych.

Podziękowania

Szczerze dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki.

Wyrazy miłości i specjalne podziękowania dla Mamy i Taty, jak również całej mojej rodziny oraz przyjaciół.

Dziękuję także Simonowi Duncanowi z brytyjskiego Towarzystwa Refleksologów za pomoc i wspaniałą pracę dla organizacji. Refleksologia jest w dobrych rękach!

Ogromne podziękowania również dla Christine Snow za kolejną wspaniałą i profesjonalnie wykonaną redakcję.

Największe podziękowania jak zawsze dla mojego duchowego przewodnika, dzięki któremu wszystkie dobre rzeczy są możliwe.

Od autora

Wszelkie wskazówki udzielone z perspektywy buddyjskiej, mające na celu pomoc w praktykowaniu refleksologii, pochodzą z mojego doświadczenia i otrzymanych nauk buddyzmu. Czytelnicy zainteresowani pogłębieniem wiedzy na temat buddyzmu lub medytacji powinni zapoznać się z informacjami zawartymi w Dodatkach 1 i 2.

Publikacje dotyczące refleksologii opisują nieco inne dokładne położenie refleksów na stopach. Schematy zawarte w tej książce przedstawiają refleksy, z którymi zapoznałem się na uczelni i które uważam za najskuteczniejsze.

Od wydawnictwa

Praktyk i technik opisanych w tej książce nie należy stosować jako alternatywy profesjonalnego leczenia. Niniejsza publikacja nie podejmuje prób stawiania diagnozy lekarskiej, leczenia, nie zawiera recepty ani nie sugeruje leku na jakiekolwiek dolegliwości, bóle, urazy, związane ze stanem fizycznym czy umysłowym.

Autor i wydawca tej książki nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za urazy mogące wyniknąć w jakikolwiek sposób z realizacji zawartych w niej instrukcji. Przed rozpoczęciem terapii refleksologicznej zaleca się konsultację z lekarzem. Dzięki temu można określić, czy dana osoba kwalifikuje się w ujęciu medycznym, fizycznym i umysłowym do uczestnictwa w sesjach.

Wstęp

Moje pierwsze doświadczenie refleksologii jako terapii pochodzi z czasu, kiedy miałem dwadzieścia kilka lat. Wcześniej już o niej słyszałem, ale jak większość zdrowych osób nie interesowałem się zbytnio problemami zdrowotnymi ani uzdrawianiem, więc nie miałem o tym zielonego pojęcia. Oczywiście, gdybym pozostał zdrowy, nie podjąłbym wysiłku, żeby dowiedzieć się więcej o refleksologii, odkryć jej korzyści, zostać refleksologiem, a w końcu napisać tę książkę. Zabawne, jak życie czasem się układa!

Zanim zdecydowałem się na wypróbowanie refleksoterapii, przez kilka lat chorowałem na zespół chronicznego zmęczenia (Chronic Fatigue Syndrome– CFS). Większość czasu spędzałem leżąc lub będąc wożony na wózku inwalidzkim. Lekarze zdiagnozowali moją dolegliwość i stwierdzili, że ma związek z niemożnością zwalczenia ataku mononukleozy przez moje ciało. Nie umieli mnie wyleczyć, choć w najtrudniejszym okresie pomogli mi antydepresantami. Niestety nikt mnie nie ostrzegł, że po przejściu mononukleozy pacjent powinien wypoczywać nawet przez dwa miesiące do momentu ustąpienia wszelkich objawów i odzyskania pełni sił. W przeciwnym razie narażony jest na wystąpienie zespołu przewlekłego zmęczenia, co właśnie mnie dotknęło.

Po trzech trudnych dla mnie i mojej rodziny latach przyjaciel dał mi artykuł o refleksologii. Przeczytałem go i pomyślałem, że warto spróbować. I tak nie miałem nic do stracenia. W książce telefonicznej odszukałem wykwalifikowanego refleksologa i wybrałem się na kilka sesji. Już po pierwszym zabiegu poczułem poprawę, zaczęła mi wracać energia, byłem bardziej zrelaksowany i optymistyczniej patrzyłem na świat.

Mniej więcej w tym samym czasie poznałem dwie inne metody uzdrawiania: reiki i esencje kwiatowe doktora Bacha. Połączenie tych trzech terapii niewątpliwie pomogło mi trafić na drogę do wyzdrowienia i dobrego samopoczucia. Nie chciałbym już nigdy doświadczyć takich dolegliwości, ale czuję, że przez ten okres wiele się nauczyłem. Sposób, w jaki zmieniło się moje życie od tamtej pory, zrekompensował mi z nawiązką cierpienie i dyskomfort, których doświadczyłem. Czuję, że zostałem nawrócony na właściwą ścieżkę, ustawiony w odpowiednim kierunku. Choroba daje nam czas na myślenie. Często też zmusza do spojrzenia na siebie samych i nasze życie w nowym świetle. Dzięki niej możemy zrozumieć, czym jest chorowanie, a tym samym poczuć empatię i współczucie dla osób cierpiących. Cechy te są bezcenne dla terapeutów i uzdrowicieli.

Refleksologia wiele mi dała zarówno w sensie osobistym, jak i zawodowym. To wspaniała, wszechstronna, prosta i skuteczna metoda terapeutyczna. Może ją praktykować każdy i każdy może z niej skorzystać. Pomysł na napisanie tej książki i podzielenie się z innymi wiedzą o refleksologii wziął się z jej dobrodziejstw, których doświadczyłem i które obserwowałem u innych osób uzdrawiających za jej pomocą siebie i innych.

Jedne z najbardziej przyjemnych, poruszających i satysfakcjonujących zabiegów refleksologii wykonałem w hospicjum dla pacjentów z chorobą nowotworową. Doświadczenia te sprawiły, że całkowicie pozbyłem się wszelkich obaw co do tego, że refleksologia to tylko terapia fizyczna, bez aspektu duchowego. Wielokrotnie czułem, że uzdrawianie odbywa się na innych eterycznych poziomach poza sferą fizyczną, szczególnie w przypadku pacjentów paliatywnych. Nauczyłem się również, że prawdziwe znaczenie uzdrawiania to o wiele więcej niż rozwijanie dobrego zdrowia fizycznego. Podstawowe elementy dobrego zdrowia, a zarazem droga do wewnętrznego spokoju, to pozbycie się zmartwień, ufność w pozytywny obrót spraw, nakierowanie swojego życia na pomoc innym, praca nad sobą i zrozumienie samego siebie.

Śladami Buddy

Podczas kursu refleksologii dowiedziałem się od naszego nauczyciela o centrum medytacji buddyjskiej Manjushri Center (www.manjushri.org.uk) w angielskim Lake District (Kumbria). Pojechałem tam ze znajomym, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o medytacji i po prostu spędzić weekend poza miastem. To był początek fascynującej podróży do serca buddyzmu tybetańskiego, która trwa do dzisiaj. Studiowanie nauk Buddy i praktyka medytacji w dużym stopniu pomogły mi lepiej i głębiej zrozumieć sposób wykorzystywania refleksologii w uzdrawianiu i w zapobieganiu chorobom. Poznałem buddyjskie wytłumaczenia przyczyny dolegliwości i metod uzdrawiania, koncepcje natury umysłu, jak również znalazłem ścieżkę do prawdziwej wolności oraz szczęścia. Moim zdaniem jest ona bezbłędna, praktyczna i bardzo przydatna dla refleksologa oraz każdego, kto po prostu chce być szczęśliwy!

Pomyślałem, że wiele z tego, czego się nauczyłem o buddyzmie, może być ważne i ciekawe dla innych refleksologów, a także osób po raz pierwszy stykających się z tą starodawną terapią. Bez wątpienia refleksologię praktykowano w starożytnych Indiach, gdzie narodził się i dorastał Budda, gdyż stanowi ona element starożytnej wedyjskiej sztuki uzdrawiania. Zanim Budda rozpoczął swą duchową podróż do oświecenia, żył jako bogaty książę i dziedzic ogromnego królestwa. To właśnie w pałacu królewskim musiał się zetknąć z refleksologią. Można zatem z powodzeniem połączyć te dwie kwestie we współczesnym kontekście.

Nie ma wątpliwości, że refleksologia to potężna, nieinwazyjna, skuteczna metoda uzdrawiania. Jeżeli będziecie studiować tę książkę w sposób metodyczny i dokładny, nie ma możliwości, żebyście praktykowali nieprawidłowo i zrobili komuś krzywdę. Nauka podstaw w stopniu pozwalającym na uzdrawianie siebie, rodziny i przyjaciół nie trwa długo, ale jeżeli ktoś chce praktykować zawodowo, powinien ukończyć odpowiedni kurs oraz uzyskać uprawnienia. Warto też przed rozpoczęciem pracy refleksologa nabyć stosowne ubezpieczenie od odpowiedzialności.

Uprawianie tego zawodu jest bardzo satysfakcjonujące, również jako hobby czy sposób spędzania czasu. Bez problemu można robić to przez całe życie, czerpiąc wiele radości i satysfakcji z obserwowania korzystnych rezultatów u rodziny, znajomych i pacjentów. Mam nadzieję, że moja książka okaże się dla was interesująca i pomocna, i wskaże wam właściwy kierunek na drodze poszukiwań.

1

Czym jest refleksologia?

Oxford English Dictionary definiuje refleksoterapię w następujący sposób:

Praktyka masowania punktów na stopie,

służąca zmniejszeniu napięcia i uzdrawianiu dolegliwości.

Refleks określa się jako:

Mimowolny lub automatyczny ruch w reakcji na bodziec.

Są to opisy dobre i ogólne, ale dotykają jedynie powierzchni prawdziwej natury sztuki i nauki, jaką jest refleksologia. Tak naprawdę definicja słowa „refleks” jest dość myląca. Refleksolodzy nie poszukują odpowiedniego „ruchu”, ale raczej innego bodźca czy reakcji w formie zwiększenia, zmniejszenia czy przywrócenia równowagi danej funkcji fizycznej, umysłowej lub emocjonalnej.

Na jednym poziomie celem refleksologii jest głównie przywrócenie ciału i umysłowi zdrowia tak szybko, jak to możliwe, aby pacjent nie potrzebował dalszego leczenia i mógł znów cieszyć się życiem. Byłoby wspaniale, gdyby tak działo się po każdej sesji zabiegów. Nie żyjemy jednak w idealnym świecie, zatem i cel refleksologii trzeba dostosować do realiów, żeby odzwierciedlał to, co w praktyce można osiągnąć z każdym pacjentem.

Czasem jedyne, co uzyskujemy, to złagodzenie objawów choroby. Taką poprawę można utrzymać dzięki regularnym zabiegom. Gdy pacjent jest zadowolony z efektów, można uznać powodzenie terapii.

Ogromne znaczenie ma stosunek osoby chorej do jej stanu. To w tym zakresie refleksologia może przynieść najkorzystniejsze rezultaty. Najlepszy sposób pomocy udzielonej pacjentowi przez refleksologa to wzmocnienie pozytywnych cech fizycznych i psychicznych poprzez zabiegi, słuchanie, a czasem prowadzenie rozmów. Pozytywne nastawienie to wspaniały efekt dodatkowy zabiegów refleksologicznych, a zarazem jeden z najważniejszych czynników procesu uzdrawiania. Moc pozytywnego myślenia potwierdzają nawet badania naukowe. Można zatem oficjalnie uznać, że poczucie szczęścia działa cuda!

Przywrócenie dobrego nastawienia u chorego powinno stanowić najważniejszy priorytet refleksologa. Powody przedstawię później, a teraz mogę tylko powiedzieć, że szczęśliwy umysł jest bardzo pożyteczny. Na świecie żyje wiele osób borykających się z ogromnym cierpieniem w różnej postaci, jednak wiele z nich radzi sobie z tym, zachowując szczęśliwy umysł, zadowolony umysł, umysł, któremu zależy jedynie na poczuciu szczęścia. Czy takie osoby są zdrowe? Czy potrzebują uzdrowienia?

W jaki sposób odnosi się to do definicji czy rozumienia refleksologii? Jeżeli wyruszamy w podróż do zrozumienia „sposobu uzdrawiania”, musimy zdobyć pewną mądrość, aby hartować i kształtować pełne współczucia pragnienie pomocy innym. Mądrość jest niezwykle ważna. Bez niej wiele działań traci swój cel, marnuje się czas i wysiłek. Dotyczy to nawet terapeutów obdarzonych największymi umiejętnościami technicznymi i altruizmem. Może się to wydawać dziwne, ale najważniejszą ambicją uzdrowiciela nie jest zdrowie. Tej kwestii również przyjrzymy się później, gdy zajmiemy się przyczyną choroby i jej uzdrawianiem oraz naturą umysłu (Rozdział 8).

Jak działa refleksologia?

Naprawdę ciężko jest określić historycznie pierwsze zastosowanie refleksologii. Najstarsze znane udokumentowanie użycia tej techniki to wizerunek na ścianie tzw. grobowca lekarzy w Ankhmahor w egipskiej Sakkarze. Pochodzi on z okresu około 2330–2500 p.n.e. i przedstawia dwóch mężczyzn masujących stopy dwóm innym mężczyznom. Według podpisu pod malowidłem pacjent mówi: „Nie rób mi krzywdy”, a terapeuta odpowiada: „Będę działał tak, abyś mnie chwalił”. (Więcej informacji o historii refleksologii w Dodatku 1).

Jeżeli przyjmiemy, że masaż stóp to prosty rodzaj refleksoterapii, można powiedzieć, że jest ona stara jak ludzkość, a może nawet starsza. Wiele gatunków małp, w tym te najbliżej spokrewnione z człowiekiem, wykonuje prymitywny rodzaj masażu stóp. Oczywiście nie zdają sobie sprawy z tego, że stymulują moce uzdrawiające ciało. To działanie instynktowne, które wiąże się z dobrym samopoczuciem. Wiele osób lubi masaż stóp. Jest relaksujący, przyjemny i pozwala pozbyć się stresu. Jednak masaż stóp i refleksoterapia to dwie różne rzeczy, nawet jeżeli obie wpływają korzystnie na ciało z tych samych powodów.

Rozróżniamy dwie główne szkoły myślenia o tym, na czym polega działanie refleksologii. Niestety obecnie w badaniach klinicznych nie można udowodnić prawidłowości żadnej z nich. Nie zmienia to jednak faktu, że refleksologia działa.

Teoria numer jeden, preferowana przez wielu pierwszych refleksologów, w tym Eunice Ingham uważaną za matkę współczesnej refleksologii, mówi o powiązaniu stopy z różnymi częściami ciała poprzez zakończenia nerwowe. W stopach znajduje się ogromna liczba zakończeń nerwowych, dlatego też wiele osób odczuwa ich szczególną wrażliwość na stymulację fizyczną (np. łaskotanie). Zakończenia nerwowe są przypisane różnym „zonom” ciała – jest to tzw. teoria „zonowa”. Doktor William Fitzgerald odkrył, że ciało można podzielić na dziesięć zon pionowych od stóp do głowy, które odpowiadają dziesięciu palcom u rąk i nóg (Rys. 1). Uciskanie konkretnych palców może wpływać na części ciała w odpowiednich zonach. Uważa się też, że zakończenia nerwowe odpowiadają mapie ludzkiej anatomii. Jeżeli spojrzymy na podeszwy stóp złożone razem, ich kształt przypomina zarys ludzkiego ciała. Duże palce odnoszą się do głowy i szyi, podstawa małych palców to lewe i prawe ramię, a każde podbicie stopy (stęp) to lewa oraz prawa część kręgosłupa.

W pewnym zakresie to również prawda. Brak jednak jednoznacznego dowodu, czyniącego tę tezę ostateczną, rozstrzygającą i rzetelną. Po prostu duża liczba zakończeń nerwowych w stopach i ich złożoność praktycznie uniemożliwia jednoznaczną identyfikację tego, który obszar stopy wpływa na daną część ciała. Układ nerwowy jest bardzo rozbudowany i obejmuje całe ciało, dlatego też wywołanie przyjemności lub bólu w jednym obszarze ma ogromny wpływ na cały układ.

Pomimo braku dowodów naukowych występuje wiele świadectw pochodzących ze studiów przypadków i opowiadań. Pokazują one, że to raczej refleksoterapia, a nie zwykły masaż stóp, wpływa korzystnie na zdrowie. Dlatego też można powiedzieć, że masaż i stymulacja stóp w określony sposób mają bezpośredni pozytywny wpływ na ciało oraz umysł.

Rysunek 1: Zony ciała na podstawie teorii zonowej

Obecnie wielu praktyków wyjaśnia zasady działania refleksologii, posługując się drugą teorią – zgodną z medycyną chińską. Według tego podejścia w ciele znajduje się wiele niewidocznych ścieżek energetycznych, meridianów, przewodzących energię życiową chi/ki. W przypadku zablokowania tych ścieżek, np. z powodu stresu, pojawia się choroba. Czasem do uwolnienia blokad i stymulowania swobodnego przepływu zdrowej energii życiowej stosuje się akupunkturę lub akupresurę. Wiele głównych ścieżek energetycznych kończy się lub zaczyna w stopach, dlatego refleksoterapia może je pobudzać w sposób naturalny. Pełen zabieg refleksologiczny nie stymuluje ani nie dotyka wszystkich meridianów – nie wszystkie kończą swój bieg w stopach. Poza głównymi ścieżkami występuje też wiele połączeń mniejszych czy pomocniczych. Dlatego akupunkturę i akupresurę stosuje się na całym ciele. (Akupunktura ma tysiące lat, więc gdyby była najskuteczniejsza przy stosowaniu tylko na stopach, ktoś by to już wcześniej zauważył).

Nowe idee

Potrzebujemy nowych wskazówek i prostych idei dotyczących tego, jak działają refleksologia, akupunktura oraz podobne terapie. Poniżej znajduje się możliwe wyjaśnienie czerpiące z teorii zakończeń nerwowych (teoria zonowa) oraz z teorii meridianów energii życiowej.

Z nauk wielu kierunków filozofii Wschodu i systemów medycyny naturalnej wiemy, że układ nerwowy stanowi połączenie pomiędzy ciałem i umysłem. Wiemy też, iż naszym zdrowiem umysłowym oraz fizycznym rządzą eteryczne energie wewnętrzne, w filozofii buddyjskiej nazywane „wiatrami”. Stan naszego zdrowia umysłowego i fizycznego jest dobry, jeżeli nosimy w sobie i generujemy w sposób naturalny silne, wyraźne i zrównoważone eteryczne wewnętrzne/wiatry. Aby to zrozumieć, potrzeba podstawowej wiedzy na temat energii życiowej i przyczyny, dla której jest tak istotna.

Można powiedzieć, że energia życiowa to delikatny fundament istnienia, rodzaj kosmicznej zupy, która karmi, wspiera i podtrzymuje cykl narodzin, życia oraz śmierci wszelkich form istnienia.

Współcześni fizycy twierdzą, że materia składa się z energii o różnej częstotliwości. Przedmioty stałe powstają z energii wibrującej w niskiej lub wolnej częstotliwości. Obiekty o innej konsystencji (woda, powietrze, energia życiowa) wibrują niewiarygodnie szybko. Wiemy też, że pomiędzy molekułami i atomami materii występuje proporcjonalnie więcej przestrzeni niż między planetami we Wszechświecie. Nic nie jest takim, jakim się wydaje.

Wiele kierunków filozofii Wschodu, jak buddyzm czy wedyzm, rozumie koncepcję energii o wiele lepiej niż my. Włączają tę wiedzę do swojej religii w sposób, który wyjaśnia mistyczne, duchowe doświadczenia przeżywane przez wielu oddanych praktyków. W tych społeczeństwach nie rozdziela się nauki, religii i sztuki. Postrzega się je po prostu jako gałęzie tego samego drzewa życia. Jeden z aspektów wschodniego rozumienia Boga utożsamia Go z uniwersalną energią życiową, czyli z jedynym prawdziwym źródłem wszelkiego istnienia. To z niego pochodzi cała energia tchnąca życie w rośliny, drzewa, zwierzęta, ludzi, planety, gwiazdy i wszechświaty. To źródło życia, z którym musimy nawiązać kontakt, jeżeli chcemy zachować dobre zdrowie fizyczne, umysłowe i duchowe lub je odzyskać.

Będąc w kontakcie z tą energią poprzez modlitwę, medytację, spacer na łonie natury czy poddanie się uzdrawianiu, czujemy się mniej „osobni”, a coraz bardziej „pełni” w nas samych, stanowimy „całość” ze stworzeniem. Doświadczamy poczucia jedności. Stajemy się bardziej świadomi naszego miejsca i roli w wielkim schemacie rzeczy. Jednocześnie czujemy wsparcie, bezpieczeństwo, otwarcie i pewność co do naszych umiejętności bycia wszystkim, czym jesteśmy, bez wątpliwości czy poczucia winy. Można powiedzieć, że te duchowe, osobiste doświadczenia stanowią „esencję” uzdrowienia. To dodatkowa korzyść innych terapii niekonwencjonalnych.

Wyróżniamy dwa główne rodzaje energii życiowej. Wewnętrzna energia życiowa to eteryczna energia obecna w ciele oraz umyśle wszystkich żywych istot. Zewnętrzna energia życiowa występuje w roślinach, kwiatach, drzewach, skałach, minerałach i kryształach. Często wykorzystuje się ją w celach zdrowotnych, np. w esencjach kwiatowych doktora Bacha, uzdrawianiu kryształami, homeopatii i zielarstwie. Nawet sam spacer po lesie czy nad brzegiem morza może działać uspokajająco i uzdrawiająco. W takich miejscach dostępne jest tyle czystej zewnętrznej energii życiowej, że podnosi ona poziom naszej energii wewnętrznej, co wpływa odpowiednio na ciało i umysł. I na odwrót, jeżeli zbyt wiele czasu spędzamy w mieście czy w środowisku stresogennym, gdzie naturalne energie są ograniczone, może to niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Szczególnie w przypadku, gdy nie potrafimy zmienić takiej sytuacji czy wznieść się ponad nią. Jak wspomniano wcześniej, wewnętrzna energia życiowa przepływa przez kanały czy meridiany w ciele człowieka. W przypadku ich zablokowania czy zaburzenia równowagi (np. z powodu stresu) może się pojawić choroba. Większość terapii niekonwencjonalnych obiera za cel pomoc w odzyskaniu równowagi pomiędzy ciałem i umysłem, oczyszczenie energii wewnętrznych, a tym samym wzmocnienie zdrowia i dobrego samopoczucia. Tak działa również refleksologia jako metoda uzdrawiania.

Refleksoterapia może wspaniale wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie, przywracając równowagę wewnętrznemu systemowi energetycznemu, oczyszczając go i regenerując. Jeżeli wewnętrzna energia życiowa jest zablokowana, spowolniona lub niezrównoważona, regularne zabiegi refleksologiczne pomagają jej naturalnie i łatwo się uwolnić oraz podnoszą jej jakość do najzdrowszego poziomu, na jaki pozwala ciało, umysł i środowisko. Zabieg ten otwiera również nasz system energetyczny, aby ponownie otrzymać zrównoważony przepływ uniwersalnej energii życiowej, odcinany lub ograniczany często przez chorobę. Można stwierdzić wprost, że odcięcie od energii życiowej stanowi przyczynę większości chorób.

Ważna część procesu uzdrawiania to ustalenie, dlaczego pacjent utracił naturalną łączność z uniwersalną energią życiową i co może zrobić, aby utrzymać z nią prawidłowy kontakt w przyszłości. Dla niektórych może to oznaczać osobistą rewolucję duchową, polegającą na ponownym odkryciu własnej religii lub nowego wyznania, czy też zainteresowanie się takimi praktykami jak medytacja, joga lub tai chi. Nie musimy jednak stawać się religijni, aby wytworzyć tę specjalną wewnętrzną łączność z życiem. Dzieci nie są zbyt religijne, a na pewno kryją w sobie szczególną czystą energię, która pochodzi ze specjalnych źródeł. Warto zauważyć, że wielu znanych i szanowanych nauczycieli duchowych, uzdrowicieli oraz świętych posiada podobną energię.

Świadoma energia

Gdy wewnętrzne i zewnętrzne energie życiowe są w harmonii, posiadają ten sam poziom czystości, funkcjonują na tej samej długości fal/częstotliwości i występują na tym samym poziomie egzystencji, są zatem bardzo do siebie podobne. Jedyna różnica między nimi jest taka, że wewnętrzna energia życiowa ma świadomość lub „umysł”, bez którego nie może istnieć. Z powodu tego bliskiego związku świadomości i wewnętrznej energii życiowej, łatwo jest uwierzyć, że poczucie bliskości czy pokrewieństwa wobec drzew, kryształów, ziemi i innych źródeł zewnętrznej energii życiowej wynika z ich osobistego charakteru czy posiadania przez nie umysłu. Zewnętrzna energia życiowa (w drzewach, kryształach, ziemi) nie ma świadomości ani umysłu. Nie oznacza to jednak, że są to mniej wyjątkowe czy mniej święte „żywe” przedmioty.

Nasza wewnętrzna energia i umysł są zatem nierozłączne. Istnieją niemal jako jedno, jest między nimi bardzo intymny, zależny związek. Chociaż nie możemy tego dostrzec, w rzeczywistości nasze myśli i uczucia „poruszają się” na naszych energiach wewnętrznych. Jeżeli posiadamy pozytywną wewnętrzną energię życiową dobrej jakości, łatwiej nam przychodzi wytworzenie pozytywnych stanów umysłu, przyciągamy ogólnie pozytywne doświadczenia i lepiej radzimy sobie z problemami. Podobnie, jeżeli próbujemy świadomie wytworzyć pozytywne stany umysłu, takie jak pewność, dobroć i mądrość, podnosimy w ten sposób jakość naszych wewnętrznych energii, a to z kolei wpływa korzystnie na nasze zdrowie i wiele innych aspektów życia.

Łącząc starożytność ze współczesnością

Nawiązując do połączenia pomiędzy układem nerwowym, umysłem i naszymi energiami wewnętrznymi, można powiedzieć, że praktyka refleksologii stymuluje lub relaksuje układ nerwowy. To z kolei wpływa na umysł i jednocześnie na wewnętrzny system energetyczny, gdyż są one nierozdzielne. Później wyjaśnię szczegóły, teraz tylko nadmienię, że jeżeli zdobędziemy potencjał wyzdrowienia, lecząc, stymulując, relaksując lub „masując” umysł i wewnętrzny system energetyczny poprzez układ nerwowy, w sposób naturalny będziemy zmierzać do dobrego zdrowia. W odpowiednich warunkach nasze ciała zdają się robić to tak czy inaczej. Refleksologia i inne terapie polegają po prostu na zainicjowaniu tego procesu i wytworzeniu stanu wewnętrznego spokoju, „przestrzeni” oraz innych warunków sprzyjających zdrowiu.

Obserwowanie, jak masaż stóp wpływa korzystnie na zdrowie fizyczne i umysłowe, jest naprawdę niesamowite. Wiele z tych efektów wynika już z głębokiej relaksacji fizycznej i umysłowej, powstałej podczas zabiegu. To jeden z głównych warunków koniecznych do odzyskania wewnętrznych umiejętności zdrowienia. Występuje też wiele innych oczywistych warunków, takich jak odpowiednia dieta, regularne ćwiczenia fizyczne, sprzyjające warunki społeczne i środowiskowe, nastawienie pacjenta itp. Zdarza się jednak, że odzyskanie czy zachowanie dobrego zdrowia nie jest takie proste. Wtedy potrzebne są rozwiązania sięgające głębiej. (Przyjrzymy się im później w Rozdziale 8, dotyczącym przyczyny chorób i uzdrawiania).

Podsumowując, przy dobrej motywacji refleksologia może poprawić jakość życia naszego i innych, dzięki czemu staniemy się pełniejsi i zdrowsi na wszystkich poziomach. To z kolei przyniesie naturalne korzyści naszemu otoczeniu, przyjaciołom i krewnym tych, których uzdrawiamy. Kiedy pomagamy pacjentowi, pośrednio pomagamy wszystkim osobom będącym z nim w bliskim związku czy relacji. Mamy więc wspaniałą okazję pomóc wielu ludziom.

2

Położenie refleksów