Wydawca: Psychoskok Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2014

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Przeczytaj fragment w darmowej aplikacji Legimi na:

Liczba stron: 240 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Praktyczny poradnik prawa spadkowego - Mariusz Korcyl

Praktyczny poradnik prawa spadkowego z wzorami pism” Mariusza Korcyla powstał z myślą o studentach prawa, administracji, ekonomii i zarządzania, a także osobach, które na co dzień nie są związane ze stosowaniem prawa. Może być wykorzystany przez prawników praktyków, zajmujących się zagadnieniami prawa cywilnego, które uznawane jest za najobszerniejszą gałąź prawa, a przecież ulega częstym zmianom. W poradniku kompleksowo omówione zostały pojęcia, instytucje, zasady oraz przepisy umieszczone w kodeksie cywilnym, a dodatkowo zagadnienia prawne znajdujące się w innych aktach prawnych, związanych z procedurą spadkową. Autor, dla zaprezentowania spadkowych zagadnień, zastosował prosty język ułatwiający praktyczne zrozumienie skomplikowanych sformułowań prawniczych. W skrypcie zawarto wielostopniową analizę dostępnych w literaturze, orzecznictwie sądowym oraz doktrynie publikacji i wybrano z nich elementy, które kompleksowo i w sposób najbardziej przystępny oraz zrozumiały omawiają przedmiotową materię w różnych wariantach.

Dodatkowym walorem poradnika winny być praktyczne przykłady, przedstawienie ciekawszych poglądów orzecznictwa, wyróżnienie zagadnień szczególnie istotnych. Całość skryptu została wzbogacona o niezwykle pomocne wzory pism, potrzebne do codziennego i prawidłowego poruszania się w skomplikowanej procedurze prawa spadkowego, z którą wcześniej lub później styka się każdy z nas.

Autor jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Rzeszowskiego Wydziału Prawa. Specjalizuje się w prawie handlowym oraz cywilnym. Pracował w Państwowej Inspekcji Pracy oraz Sądzie Rejonowym. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.

Opinie o ebooku Praktyczny poradnik prawa spadkowego - Mariusz Korcyl

Cytaty z ebooka Praktyczny poradnik prawa spadkowego - Mariusz Korcyl

Państwo M zmarli i nie pozostawili po sobie testamentu. Pozostawili syna i córkę. Posiadali dom, który przepisali na swego syna w formie darowizny. Natomiast na koncie bankowym pozostawili także sporą sumę, do którego upoważniony był jednak wyłącznie syn Państwa M. W tej sytuacji rodzeństwo postanowiło, że nabędzie spadek w postępowaniu przed notariuszem. Tak też się stało. Po kilku miesiącach rodzeństwo otrzymało pismo od nieznanego prawnika, z wezwaniem do uchylenia poświadczenia dziedziczenia. Po konsultacji, okazało się, że nieżyjący ojciec miał jeszcze jedno dziecko, które było owocem pozamałżeńskiej zdrady. W tej sytuacji należy rzeczywiście dokonać uchylenia poświadczenia dziedziczenia i przeprowadzić ponownie postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku, najkorzystniej w drodze postępowania sądowego, z uwagi na istniejący spór pomiędzy rodzeństwem pochodzącym z małżeństwa, a dzieckiem pozamałżeńskim.
ISTOTNE: Brak wskazanej przyczyny wydziedziczenia, przy czym nie musi być ona konkretna, lecz wystarczy wskazanie motywów wydziedziczenia i woli w sposób nie budzący wątpliwości, skutkuje pozbawieniem prawa do określonych przedmiotów majątku, lecz nie pozbawia uprawnionego prawa do zachowku, który może powołać się w takim przypadku na bezpodstawność dziedziczenia.
Co to jest zachowek i kiedy się należy? Z chwilą śmierci spadkodawcy dochodzi do sytuacji, gdy trzeba podzielić pozostały po nim majątek ruchomy oraz nieruchomy. Zdarza się, że spadkodawca pozostawił testament, ale postanowił w nim, że tylko określone osoby np. stale opiekujące się nim, a jednocześnie nie będące uprawnione na mocy dziedziczenia ustawowego – mają otrzymać spadek. Ponadto, jeszcze przed śmiercią - spadkodawca może rozporządzić swoim majątkiem, częstokroć w drodze fikcyjnej czynności prawnej np. umowy darowizny w taki sposób, że uprawnieni do dziedziczenia, zostają pozbawieni prawa do należnej im części spadku. Aby zapobiec wyżej wskazanym sytuacjom