Wydawca: E-bookowo Kategoria: Styl życia Język: polski Rok wydania: 2013

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 94 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Poznaj Northamptonshire - Agnieszka Data

Autorzy książki, Agnieszka i Piotr mieszkają w hrabstwie Northampton od kilku lat. Każdą wolna chwilę spędzają na zwiedzaniu Wielkiej Brytanii ze szczególnym uwzględnieniem najbliższych okolic.
Idea napisania książki zrodziła się w 2010 roku, gdy Agnieszka rozpoczęła współpracę z tworzącym się portalem Northamptonki.pl, gdzie zaczęła publikować artykuły w dziale Poznaj Northamptonshire. Cykl ten
ma na celu przybliżenie mieszkańcom uroków hrabstwa, w miarę jego rozwoju zaczęła się kreować wizja publikacji książkowej. Pisarska pasja Agnieszki, fotograficzne zacięcie Piotra oraz wspólne zamiłowanie do podróży zaowocowały tą oto pozycją.


Jest to pierwsza w języku polskim książka o Northamptonshire. Nie jest to przewodnik w dosłownym tego słowa znaczeniu a raczej bardzo luźna próba przybliżenia miejsca, które dla wielu z nas z wyboru a dla
niektórych zupełnie przypadkiem stało się domem. Northamptonshire to nie tylko magazyny i polskie sklepy. To hrabstwo o bogatej historii godnych odwiedzenia miastach, wioskach, zabytkach, parkach i terenach
rekreacyjnych. Opisane tu miejsca, to tylko wybór tego co można zobaczyć. Ich selekcja jest oparta na całkowicie subiektywnym kluczu. Przedstawiamy tu miejsca, które dobrze znamy i które chcemy Państwu przybliżyć. Polacy stanowią dość dużą społeczność mieszkańców hrabstwa a bariera językowa często powoduje lęk przed odkryciem pięknai uroku miejsca gdzie wielu z nich przyszło żyć.
Pragniemy, by ta książka stała się dla państwa punktem wyjścia w poznawaniu dziedzictwa kulturalnego i historycznego Northamptonshire.

Opinie o ebooku Poznaj Northamptonshire - Agnieszka Data

Fragment ebooka Poznaj Northamptonshire - Agnieszka Data

Poznaj Northamptonshire

Agnieszka Data

© Copyright by Agnieszka Data

Fotografie i projekt okładki: Piotr Data

ISBN 978-83-7859-234-1

PATRONAT MEDIALNY:

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kopiowanie, rozpowszechnianie części lub całości

bez zgody wydawcy zabronione

Wydanie I 2013

Konwersja do epub A3M Agencja Internetowa

Autorzy książki, Agnieszka i Piotr mieszkają w hrabstwie Northampton od kilku lat. Każdą wolna chwilę spędzają na zwiedzaniu Wielkiej Brytanii ze szczególnym uwzględnieniem najbliższych okolic.

Idea napisania książki zrodziła się w 2010 roku, gdy Agnieszka rozpoczęła współpracę z tworzącym się portalem Northamptonki.pl, gdzie zaczęła publikować artykuły w dziale Poznaj Northamptonshire. Cykl ten ma na celu przybliżenie mieszkańcom uroków hrabstwa, w miarę jego rozwoju zaczęła się kreować wizja publikacji książkowej. Pisarska pasja Agnieszki, fotograficzne zacięcie Piotra oraz wspólne zamiłowanie do podróży zaowocowały tą oto pozycją.

Przedmowa

Jest to pierwsza w języku polskim książka o Northamptonshire. Nie jest to przewodnik w dosłownym tego słowa znaczeniu a raczej bardzo luźna próba przybliżenia miejsca, które dla wielu z nas z wyboru a dla niektórych zupełnie przypadkiem stało się domem.

Northamptonshire to nie tylko magazyny i polskie sklepy. To hrabstwo o bogatej historii godnych odwiedzenia miastach, wioskach, zabytkach, parkach i terenach rekreacyjnych. Opisane tu miejsca, to tylko wybór tego co można zobaczyć. Ich selekcja jest oparta na całkowicie subiektywnym kluczu. Przedstawiamy tu miejsca, które dobrze znamy i które chcemy Państwu przybliżyć. Polacy stanowią dość dużą społeczność mieszkańców hrabstwa a bariera językowa często powoduje lęk przed odkryciem pięknai uroku miejsca gdzie wielu z nich przyszło żyć.

Pragniemy, by ta książka stała się dla państwa punktem wyjścia w poznawaniu dziedzictwa kulturalnego i historycznego Northamptonshire.

Życzymy udanych wycieczek

Autorzy.

Northamptonshire – informacje ogólne i rys historyczny

Northamptonshire znajduje się w centralnej części Anglii i otoczone jest siedmioma hrabstwami: Bedfordshire, Buckinghamshire, Cambridgeshire, Leicestershire, Lincolnshire, Oxfordshire i Warwickshire. Obszarowo zajmuje powierzchnię około 2346 km², ma 70 mil długości, a szerokość waha się od 7 do nawet 25 mil w najszerszym miejscu.

Dobre położenie nad rzekami Nene, Avon, Ouse i Welland zawsze czyniły z niego atrakcyjne gospodarczo miejsce. Przyciągało to wielu mieszkańców, wykorzystujących lokalizację dla rozwoju handlu, przemysłu i transportu. Ukształtowanie terenu jest raczej płaskie, najwyższy punkt znajduje się w miejscowości Naseby i nie sięga więcej niż 500 stóp wysokości.

Northamptonshire jest również centrum angielskiej historii. Swoje ślady pozostawili tu Brytowie, Saksonowie, Wikingowie a także Normanowie. Przez środek hrabstwa biegnie autostrada M1, w miejscu gdzie w czasach antycznych mieściła się legendarna Watling Street, zbudowana przez Rzymian w Towcester. To tu spotykali się twórcy Magna Carta, tu znajdowała się siedziba królewska i jego miejsce polowań na jelenie, tu przyjeżdżała królowa Elżbieta I, tu miało miejsce również stracenie Marii Stuart królowej Szkocji, tu ukrywał się Tomasz Becket po swym ataku na króla. Z Northamptonshire pochodzili również przodkowie Georga Waszyngtona oraz Benjamina Franklina.

W czasach rzymskich, około 1 wieku naszej ery, teren dzisiejszej doliny rzeki Nene był bardzo dobrym miejscem dla rozwoju osad ludzkich, które tworzyły się wykorzystując naturalne zasoby leśne czy też kamienne. W okresie rzymskim istniały tu trzy miasta: Lactodorum (dzisiejsze Towcester), Bannaventa (Whilton) oraz Irchester. Najważniejsza arteria miejska przebiegała przez Wattling Street, w Lactodorum. Dziś w tym miejscu znajduje się autostrada M1, zachował się też fragment ulicy, będącej dziś główną ulicą Towcester, znacznie jednak krótszej niż w przeszłości. Przez kilka wieków cywilizacja rzymska na terenach dzisiejszej Anglii prosperowała doskonale do czasu, gdy obrona Imperium Rzymskiego zadecydowała o wycofaniu 410 legionów z terenów Brytanii, zdając tym samym los mieszkańców na pastwę losu. Pozbawione wojska osady nie potrafiły same się bronić przed najazdem barbarzyńskich plemion germańskich. Mieszkańcy opuszczali w popłochu swe osady a gospodarka kraju została całkowicie zrujnowana. Skutki społeczno-ekonomiczne upadku imperium rzymsko-brytyjskiego były katastrofalne. Kraj ogarnęła recesja, skutkująca cofnięciem się w rozwoju gospodarczym o kilkadziesiąt lat. Spadła populacja,ludzie opuszczali swoje wille, miasta pozostawały więc bezużyteczne, dezintegracji uległ również system monetarny. Uważa się, że powrót do dawnej świetności zajął krajowi prawie 500 lat. Historycy wskazują, że nie wszystkie miasta w tym czasy były opustoszałe, wiele wiosek wykazywało społeczno – gospodarczą aktywność ale ich mieszkańcy byli Anglosasami a nie Rzymianami.

W VII wieku naszej ery tereny dzisiejszego Northamptonshire wchodziły w skład tzw. królestwa Mercii, które pod wodzą pogańskiego króla Pendy, utworzyło wojownicze oddziały. Na terenach Wollaston odnaleziono później groby wojowników. Najwięcej skupisk ludzkich znajdowało się w Wollaston, Marston, Brackley i Higham Ferrers.

Fot.1 Saxoński herb z VII wieku.

W ramach królestwa Merci działał system administracyjny polegający na tworzeniu dystryktów zwanych “stoke’’, które były podzielone na mniejsze działki, podległe królowi. Mieszkańcy mogli je dzierżawić w zamian za odpracowywanie lub płacenie danin na rzecz króla. Poszczególne “stoke’’ tworzyły większe posiadłości, które były podstawą podziału administracyjnego kraju. Z wielu z nich wytworzyły się późniejsze miasta – Northampton, Oundle, Higham Ferrers, Towcester, Rothwell. Northamptonshire w czasach królestwa Mercii podzielone było na trzy prowincje, z położonym na wschodzie King’s Sutton, centralnie leżącym Northampton i Oundle na północy.

W latach 70 XX wieku odkrycia archeologiczne w okolicy dzisiejszego Marefair w Northampton wykazały, że istniała tam kamienna osada i kościół z VII wieku, pod wezwaniem św. Piotra (dzisiejszy St. Peters Church). Kościół ten jest przykładem najstarszej budowli sakralnej na terenie hrabstwa. Z tego samego wieku pochodzi również saksoński kościół Wszystkich Świętych w Brixworth.

W 8 wieku naszej ery tereny Wielkiej Brytanii stały się celem ataku plemion duńskich, które również osiedliły się na terenie Northampton. Duńczycy trudnili się głównie handlem, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego zamieszkiwanych ziem.

W 1011 roku dokonano pierwszego spisu powszechnego ludności, który był częścią większego projektu statystycznego obejmującego cały kraj. W 1086 roku powstał dokument zwany Doomsday Book, będący swego rodzaju spisem inwentarzowym odnotowującym informacje o ziemiach, ich przychodzie i mieszkańcach Wielkiej Brytanii. Inicjatorem tego spisu był William Zdobywca, który uważał Northampton za swą najbardziej wartościową zdobycz. Wiele wiosek opisanych w Doomsday Book istnieje w hrabstwie do dziś.

Choć rok 1086 nie był datą graniczną ani w żaden sposób znaczącą dla gospodarki kraju, uważa się, że przed jego nastaniem Anglia była krajem starym, a wraz z nim rozpoczęła się nowa era i kraj znajdował się w momencie szczytowym.

Do roku 1086 większość wartościowych ziem w Northamptonshire została zasiedlona i przynosiła ogromne zyski z rolnictwa. Utworzono również wiele nowych wiosek, które nie zdążyły być ujęte w spisie Doomsday. Najbardziej zaludnione ziemie znajdowały się na terenie pomiędzy Irthlingborough i Fotheringhay, które przynosiły wysokie plony z rolnictwa i które również i w dzisiejszych czasach są uważane za najżyźniejsze. Najsłabsze zaludnienie obserwowano na terenach leśnych– Rockingam, Salcey i Whittlewood a także dookoła Peterborough, Guilsborough i na terenach pagórkowatych. Doomsday Book portretuje Northampton jako teren bogaty i żyzny, znajdowało się na nim wiele posiadłości, lasów i bogactw naturalnych – wspomina się o złożach żelaza w Corby i Gretton. W Towcester, Deene i Green Norton znajdowały się kuźnie, a na terenach przyleśnych złoża węgla.

Regularnie organizowano również targi odbywające się w Higham Ferrers, King’s Sutton i Oundle, o których wspomina Doomsday Book, uważa sie, że takowe musiały również istnieć w Northampton i Peterborough, które dziś leży poza granicami Northamptonshire. W tamtych czasach istniał również jeden zamek, znajdujący się w Rockingham, zaczęto też budowę zamku w Northampton. Doomsday wspomina również o istnieniu tylko trzech kościołów ale wymienia liczbę sześdziesięciu jeden księży powiązanychz sześćdziesięcioma posiadłościami dworskimi.

Wysoka żyzność gleb w Northamptonshire przyczyniła się do szybkiego wzrostu zaludnienia, wynoszącego około sto cztery tysięce ludzi w roku 1300 podczas gdy w 1086 mieszkało tu zaledwie trzydzieści tysięcy ludzi. Panująca w XIV wieku epidemia „czarnej śmierci” przyczyniła się do znaczącego spadku ludności i podczas następnego censusu w roku 1801 odnotowano liczbę 132 tysięcy mieszkańców. Istniało jednak wiele terenów niezamieszkałych, głównie na terenach leśnych, które szybko stały się we władaniu rodów królewskich, wykorzystujących je jako tereny do polowań.

Z czasem zaczęto przyznawać znaczenie większym osadom, nadając im przywileje gminne. Tak też było z Northampton, które otrzymało status gminy jako pierwsze w 1189, Brackley w roku 1235, Higham Ferrers w roku 1251. Kolejne dwanaście miejsc otrzymało status „prawie gminny”.

Okres od XIII do XVI wieku był niezwykle korzystny dla rozwoju całego hrabstwa.Wiek XVI przyniósł daleko idące zmiany. Kiedy papież odmówił królowi Henrykowi VIII swej zgody na kolejny ślub, wypowiedział on swe poparcie dla stolicy apostolskiej i rozpoczął walkę z Kościołem Katolickim na terenie Anglii. Królewscy wysłannicy wkrótce przybyli również na teren Northamptonshire i dokonali zamknięcia głównych klasztorów oraz domów zakonnych. W przeciągu dwudziestu lat większość katolickich budynków została zamknięta, ich majątek skonfiskowany, a liczbę kościołów w hrabstwie zredukowano do czterech.

W czasie wojny cywilnej w XVII wieku miasto opowiedziało się po stronie parlamentu, przeciwko królowi, co miało niekorzystne skutki. Gdy po wojnie odnowiono monarchię, w ramach kary za nieposłuszeństwo zburzono zamek oraz mury miejskie a miasto było zmuszone zapłacić dwieście funtów kary.

Sankcje te spowodowały upadek znaczenia miasta, które długo musiało podnosić się z ruin. Jego populacja rosła w bardzo wolnym tempie, gospodarka cofnęła się do poziomu średniowiecznej, choć działało kilku producentów obuwia oraz dwóch włókienników były to dopiero zaczątki industrializmu. Podczas gdy reszta kraju ogarnięta była falą rewolucji przemysłowej, Northamptonshire zostało nią ominięte, produkcja obuwia, która z roku na rok stawała się coraz potężniejszą gałęzią przemysłu nadal odbywała się ręcznie. Pierwsze maszyny wprowadzono dopiero pod koniec XIX wieku.

W