Uzyskaj dostęp do tej i ponad 60000 książek od 6,99 zł miesięcznie
10 osób interesuje się tą książką
Chcesz być szczęśliwy? Myśl o śmierci!
Rozwój stał się dziś celem samym w sobie, a my staliśmy się jego niewolnikami. W jaki sposób zatrzymać to szaleństwo pop-psychologii? Na początek zwolnij trenera osobistego, przestań wsłuchiwać się w siebie i zacznij tłumić emocje.
Svend Brinkmann, profesor psychologii Uniwersytetu w Aalborgu, w błyskotliwy sposób demaskuje mity współczesnej cywilizacji, zdecydowanie sprzeciwiając się zbiorowemu wariactwu. Opracowana przez niego odtrutka na religię „ja” to sensowna alternatywa, podana, a jakże, w siedmiu krokach.
Brinkmann namawia, żebyś wyrzucił podręczniki do samorozwoju, przyjął negatywne nastawienie i zaczął wątpić. Radzi, żebyś poczuł grunt pod nogami, dając odpór tyranii pozytywności i obsesji autoanalizy, które grożą stresem, depresją, a w najgorszym wypadku przemianą w minipsychopatę.
„The Times”
Ta książka to znakomita, zabawna, wyzwalająca i efektowna konfrontacja z dominującą kulturą przyspieszenia, w której żyjemy.
„Politiken”
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 187
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Tytuł oryginału: Stå fast. Et opgør med tidens udviklingstvang
© Svend Brinkmann & Gyldendal, Copenhagen 2014
Published by agreement with Gyldendal Group Agency
© Copyright for the Polish translation by Wydawnictwo WAM, 2019
Opieka redakcyjna: Damian Strączek
Redakcja: Lidia Kośka
Korekta: Monika Karolczuk, Iwona Zbijowska
Projekt okładki i makieta: Karol Tyczyński
Skład: Zofia Łucka
Przygotowanie wydania elektronicznego: hachi.media
ISBN 978-83-277-0987-5 (ePub)
978-83-277-0988-2 (Mobi)
WYDAWNICTWO WAM
ul. Kopernika 26 • 31-501 Kraków
tel. 12 62 93 200 • faks 12 42 95 003
e-mail: [email protected]
DZIAŁ HANDLOWY
tel. 12 62 93 254-256 • faks 12 62 93 496
e-mail: [email protected]
KSIĘGARNIA WYSYŁKOWA
tel. 12 62 93 260
www.wydawnictwowam.pl
Istnieje wiele książek traktujących o rozwoju, pracy nad sobą i samorealizacji. Na półkach księgarń pojawiają się rocznie tysiące tego typu poradników, a filozofia samorozwoju przeżywa swój renesans zarówno w sferze kształcenia, jak i zawodowej1. Nasze życie zostało zdominowane przez wieczne dostosowywanie się i zmiany propagowane przez armię osobistych trenerów, terapeutów i mentorów od stylu życia. Ta książka stanowi próbę wyrażenia sprzeciwu, a jednocześnie wskazania alternatywy dla tej kultury rozwoju. Innymi słowy i w wielkim skrócie, książka nie zajmuje się rozwojem, traktuje natomiast o tym, co zrobić, by poczuć grunt pod nogami. Nie ma w niej mowy o odnajdywaniu samego siebie, zawiera natomiast wskazówki, jak dojść do porozumienia z samym sobą. Na początek zaleca nie pozytywne, lecz wręcz negatywne myślenie. Swoich idei nie czerpie z popularnych dzisiaj „filozofii”: siedmiu nawyków skutecznego działania, rozwoju duchowości czy teorii U, lecz odwołuje się do rzeczowej (choć w żadnym wypadku nie nudnej!) filozofii stoickiej, której głównymi wyrazicielami w starożytnym Rzymie byli niewolnik Epiktet i cesarz Marek Aureliusz. Na pierwszy rzut oka koncepcja książki może się wydawać osobliwa, ale zapewniam, że ma sens.
Chciałbym podziękować Lise Nestelsø oraz Anne Weinkouff z Gyldendal Business za wydanie mojej pracy, która pod wieloma względami różni się od innych pozycji z katalogu wydawnictwa. Tym większa jest moja wdzięczność za zaufanie. Jestem bardzo zadowolony ze wsparcia, jakie otrzymałem podczas pisania tej książki, gdyż Anne okazała się niezwykle pomocnym czytelnikiem i redaktorem. Podziękowania kieruję również do Andersa Petersena, Ester Holte Kofod oraz Rasmusa Birka za wiele wartościowych komentarzy do manuskryptu.