Pocztówki z Powstania - Wiktor Krajewski - ebook
Opis

Godzina „W” zmieniła nie tylko życie tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku podjęli nierówną walkę z hitlerowskim okupantem, wychodząc na ulice Warszawy z biało-czerwonymi opaskami na rękawach. Powstanie warszawskie wpłynęło na losy kolejnych pokoleń Warszawiaków, nierzadko dramatycznie je komplikując. O tym, dlaczego ten fragment naszej historii mimo upływu czasu budzi tak silne emocje, Wiktor Krajewski rozmawia z trzema pokoleniami Polaków osobiście powiązanych z tamtymi wydarzeniami. "Pocztówki z powstania” to kolejna książka Wiktora Krajewskiego na ten temat.    

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 132

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


Okładka

Strona tytułowa

OD AUTORA

Książka ta nie powstała po to, żeby oceniać, czy Powstanie Warszawskie miało sens. Czy gdyby nie wydarzenia zapoczątkowane 1 sierpnia 1944 roku, to II wojna światowa trwałaby dłużej, czy był to tylko zew walki młodych ludzi, całkowicie pozbawionych refleksji na temat tego, że mimo braku solidnego przeszkolenia, stają w szranki z silniejszym od siebie okupantem, ale za cenę wolności i niepodległości gotowi są zapłacić własnym życiem? Nie ma sensu zastanawiać się nad tym. Bo prawda jest taka, że nikt nie wie, jak by się zachował, gdyby jego wolność została brutalnie zabrana.

Sam wielokrotnie zastanawiałem się nad tym, gdy słuchałem opowieści moich bohaterów. Co ja zrobiłbym w takiej sytuacji: gdybym był pędzony z innymi ludźmi w czasie pogromu Ochoty, gdyby wsadzono mnie za mury obozu w Pruszkowie, gdyby moją codziennością stała się walka o przeżycie każdego dnia, gdyby bliscy mi ludzie narażeni byli na śmierć w każdej minucie. Czy mój atawizm doszedłby wówczas do głosu? Myślę, że nikt nie jest w stanie stwierdzić tego dzisiaj. Wiem natomiast jedno: że wojna to trauma, którą nosi się w sobie do końca swoich dni.

Moja babcia, Zofia Słojkowska-Krajewska, w czasie wojny zaangażowana była w pracę w podziemiu. „Nelly” − pod takim pseudonimem starała się pokrzyżować szyki wrogowi jako łączniczka. Nie tylko ona zaangażowana była w walkę z okupantem. Również jej tata i brat narażali się w imię naszej wolności. Znałem tylko babcię i jej opowieści o tym, co przeżywała każdego dnia, jaki stres przechodziła, jak cierpiała z głodu. W dzieciństwie, gdy słuchałem jej historii, wydawało mi się, że to prawdziwe przygody, lepsze niż niejedna książka czy film. Z czasem jednak, jako nastolatek, poznawałem jej losy dokładniej. Babcia często płakała, opowiadając mi o swojej przeszłości.

Gdy rozpoczęła się wojna, miała zaledwie jedenaście lat. Te wydarzenia odebrały jej wiarę w Boga i sprawiły, że w wieku piętnastu lat miała skronie pokryte siwymi włosami. Stres, niepewność i bezsilność. To mianownik, który łączy wszystkich z pokolenia Kolumbów. Pokolenia, które uważane było za stracone już na samym wstępie w dorosłe życie.

Czytając historie zebrane w „Pocztówkach z powstania”, można zaobserwować jedno. Że choć od dramatycznych wydarzeń minęły już siedemdziesiąt trzy lata, przeżywają je nie tylko ich uczestnicy, ale także potomkowie. Trauma wojny jest niczym choroba genetyczna, która przechodzi z pokolenia na pokolenie. I ja jestem nią obciążony, choć bardzo bym nie chciał. Wiem natomiast, że nie jestem z tym wszystkim sam.

Wiktor Krajewski

Strona redakcyjna

Copyright for the Polish Edition

© 2017 Edipresse Polska SA

Copyright © 2017 by Wiktor Krajewski

Edipresse Polska SA

ul. Wiejska 19

00-480 Warszawa

Dyrektor ds. książek: Iga Rembiszewska

Redaktor kreatywna projektu: Magda Mazur

Produkcja: Klaudia Lis

Marketing i promocja: Renata Bogiel-Mikołajczyk, Beata Gontarska

Digital i projekty specjalne: Katarzyna Domańska

Dystrybucja i sprzedaż: Izabela Łazicka (tel. 22 584 23 51)

Beata Trochonowicz (tel. 22 584 25 73)

Andrzej Kosiński (tel. 22 584 24 43)

Biuro Obsługi Klienta

www.hitsalonik.pl

e-mail: [email protected]

tel. 22 584 22 22

(pon.–pt. w godz. 8.00–17.00)

www.facebook.com/edipresseksiazki

www.instagram.com/edipresseksiazki

Redaktor: Karolina Głogowska

Korekta językowa: Beata Stadryniak-Saracyn

Projekt okładki, skład i łamanie: Paweł Palikot

Zdjęcie na okładce oraz pozostałe fotografie: fototeka Muzeum Powstania Warszawskiego

Autor i wydawnictwo Edipresse Książki dziękują Muzeum Powstania Warszawskiego za pomoc w przygotowaniu książki.

ISBN: 978-83-8117-039-0

Wszelkie prawa zastrzeżone. Reprodukowanie, kodowanie w urządzeniach przetwarzania danych, odtwarzanie w jakiejkolwiek formie oraz wykorzystywanie w wystąpieniach publicznych w całości lub w części tylko za wyłącznym zezwoleniem właściciela praw autorskich.