Opis

Zapanuj nad chaosem codziennych zajęć i osiągnij stan wewnętrznej równowagi.
Codziennie korzystamy z urządzeń i wynalazków technicznych, których istnienia jeszcze dwadzieścia lat temu nawet się nie domyślaliśmy i które miały zaoszczędzić nam czas. Pomimo tych wynalazków – a może właśnie z ich powodu – niemal wszyscy czujemy się przytłoczeni obowiązkami w pracy i w życiu prywatnym, narzekamy na brak czasu i zbyt wielką ilość spraw do załatwienia. Wielu ludzi coraz częściej mówi o braku kontroli nad własnym życiem.
W książce Osiągnij wewnętrzną równowagę Brian Tracy i Christina Tracy Stein oferują pomoc w uproszczeniu życia – tak aby mieć więcej czasu na sprawy najważniejsze, a mniej poświęcać go na te, które nie są istotne. Analizują przyczyny pojawiania się negatywnych myśli, emocji i działań, które utrudniają nam osiągnięcie harmonii wewnętrznej.
W kolejnych rozdziałach omawiają przeszkody na drodze do osiągnięcia szczęścia oraz określenia celu i misji życia, a także podpowiadają metody planowania przyszłości i pobudzenia aktywności. Każdy z rozdziałów kończy się ćwiczeniami, które zachęcają do samodzielnej analizy dotychczasowego życia i do osiągnięcia wewnętrznej harmonii, zapewniającej sukcesy w życiu prywatnym i w pracy.
***
Brain Tracy jest jednym z czołowych amerykańskich specjalistów w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i organizacji pracy. Od 35 lat prowadzi odczyty na całym świecie. Ekspert psychologii sprzedaży, charyzmatyczny prelegent, uznany na całym świecie autorytet i konsultant, przeprowadził ponad 5000 seminariów, w których uczestniczyło 5 milionów słuchaczy w 60 krajach. Jest też autorem ponad pięćdziesięciu książek. Jedną z nich jest ZJEDZ TĘ ŻABĘ, prawdziwe vademecum dobrej organizacji i podnoszenia wydajności pracy.
Christina Tracy Stein ukończyła studia na University of Southern California i Antioch University, gdzie specjalizowała się w psychologii klinicznej. Przepracowała ponad pięć tysięcy godzin jako psychoterapeuta i doradca osobisty. Razem z Brianem Tracy wydała książkę POCAŁUJ TĘ ŻABĘ!, traktującą o metodach zwalczania problemów w życiu prywatnym i w pracy.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 89

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność


Tytuł oryginału:

FIND YOUR BALANCE POINT

Copyright © 2015 by Brian Tracy and Christina Stein

Original English language edition published by Berrett-Koehler Publishers,

235 Montgomery Street, Suite 650, San Francisco, CA 94104-2916, USA

All rights reserved.

Przekład: Marian J. Waszkiewicz

Redakcja: Ewa Żylińska

Korekta: Jolanta Ogonowska

Projekt okładki: Amadeusz Targoński, targonski.pl

Zdjęcie na okładce: © PHOTOCREO Michal Bednarek | shutterstock.com

Skład: aborkowski.pl

Opracowanie wersji elektronicznej:

Copyright © 2016 for the Polish edition by Wamex – Marian Waszkiewicz

Copyright © 2016 for the Polish translation by Marian J. Waszkiewicz

Książka ta nie może być reprodukowana w części lub w całości – w jakiejkolwiek formie – bez pisemnej zgody 

wydawnictwa Wamex

Wydane w kooperacji:

Wamex – Marian Waszkiewicz & MT Biznes sp. z o.o.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wydanie I

Warszawa 2017

Wamex – Marian Waszkiewicz

ul. Z. Krasińskiego 7, 60-830 Poznań

e-mail:[email protected]

www.wamex.se

MT Biznes sp. z o.o.

ul. Jutrzenki 118, 02-230 Warszawa

tel. 22 632 64 20

www.mtbiznes.pl

e-mail:[email protected]

e-pub 978-83-8087-261-5

mobi 978-83-8087-262-2

ISBN 978-83-8087-261-5 (format e-pub)

ISBN 978-83-8087-262-2 (format mobi)

Dedykacja

Książkę tę dedykuję mojej Mamie Barbarze i moim dwóm najlepszym przyjaciółkom Minie Neuberg i Niki Rein.Te trzy niewiarygodne kobiety towarzyszyły mi w podróży do osiągnięcia równowagi,kochały i wspierały mnie na tej drodze i nauczyły błogosławieństwa,jakim jest prawdziwa przyjaźń.

Christina

Książka ta jest również zadedykowana trzem wspaniałym kobietom w moim życiu:mojej żonie, Barbarze,mojej córce i współautorce Christinie i mojej niezwykłej młodszej córce Catherine.Te trzy kobiety pomogły mi osiągnąć osobisty stan równowagi w moim życiu.

Brian

Spis treści

Okładka

Strona tytułowa

Strona redakcyjna

Wstęp. Za dużo spraw, za mało czasu

1.

Określ swoje wartości i zacznij w odpowiednim miejscu

2.

Odkryj to, co cię powstrzymuje

3.

Stwórz własną wizję

4.

Pomagaj innym w zgodzie z własną misją

5.

Wyznaczaj i osiągaj swoje cele

6.

Ustalaj priorytety i upraszczaj sobie życie

Zakończenie. Cztery metody wprowadzania zmian

WstępZA DUŻO SPRAW, ZA MAŁO CZASU

Wszyscy mamy za dużo spraw do załatwienia i za mało czasu. Zazwyczaj czujemy się przytłoczeni obowiązkami, zadaniami i zobowiązaniami. Celem tej książki jest pomoc w uproszczeniu czytelnikom życia, tak, aby mieli więcej czasu na sprawy, które są dla nich najważniejsze, a mniej poświęcali go na te, które nie są istotne.

Na szczęście decyzja jest w twoich rękach. To od ciebie samego zależy, jak zorganizujesz sobie życie. Ty decydujesz, czy będziesz kierować nim tak, aby nie żałować podjętych decyzji, czy w pełni zaangażujesz się w osiąganie swoich celów i tworzenie relacji przynoszących ci radość i satysfakcję.

Możesz żyć pełnią życia w skupieniu i całkowitej harmonii z najgłębiej skrywanymi oczekiwaniami.

W harmonii z twoim prawdziwym ja.

Spokój ducha, którego pragniesz, a także chęć prowadzenia harmonijnego życia, pełnią zasadniczą funkcję w osiąganiu szczęścia i zadowolenia. Gdy zaczniesz żyć, kierując się ku doskonałości, będziesz cieszył się szczęściem, na które zasługujesz. Doświadczysz harmonii współistnienia wszystkich elementów tworzących udaną egzystencję, zgodnie z twoją własną definicją.

Twój stan wewnętrznej równowagi

Każdy z nas kieruje się własnymi wartościami, pomysłami, zamiarami i celami. Prawdziwą harmonię odczuwamy wtedy, gdy osiągamy stanwewnętrznej równowagi między tymi elementami. Trwając w nim, odczuwamy największą jasność umysłu, oddania, siły oraz pewności siebie w realizowaniu osobistych czy zawodowych ambicji.

W każdej dziedzinie życia kluczem do sukcesu jest, po pierwsze, odpowiedni punkt wyjścia i, po drugie, umiejętne podejmowanie kroków, które doprowadzą do celu. W karate takim punktem wyjścia jest pozycja gotowości. W przypadku baletu mamy pozycję podstawową. Malarstwo wymaga gruntowania płótna, a pieczenie ciasta – włączenia pieca. Każda dziedzina posiada właściwy jej punkt wyjścia.

Dojście do stanu wewnętrznej równowagi

Najpierw musisz opanować sztukę rozpoznawania swojego stanu wewnętrznej równowagi. Następny krok, to świadome dochodzenie do tego stanu, kiedy tylko tego zechcesz. Musisz odnaleźć drogę do stanu wewnętrznej równowagi, a dopiero potem będziesz mógł pracować nad osiągnięciem ważnych dla ciebie celów życiowych i życia pełnego harmonii i prawdziwego spokoju ducha.

Pełna harmonia

Następnym etapem jest dojście do pełnej harmonii, która jest tożsama z poczuciem idealnej zgodności wszystkich elementów twojego życia. Pełna harmonia zapewnia jasność i ostrość myślenia. Gdy ją osiągasz, cechuje cię odwaga i pewność siebie. Wiesz, co chcesz osiągnąć i podejmujesz kroki konieczne do realizacji zamierzeń. Pod względem fizycznym jesteś opanowany i odprężony. Zdrowia i energii starcza ci na wszystko, czym pragniesz się zająć. Jesteś stabilny emocjonalnie i zadowolony z życia. Odczuwasz więź z innymi ludźmi i doceniasz siebie takim, jakim jesteś. Umysł, ciało i duch doskonale ze sobą współistnieją. Czujesz się jednością ze wszechświatem. Oto twój cel.

Przeżycie wewnętrzne

Doświadczanie stanupełnej harmonii opiera się na przeżyciu wewnętrznym. Możesz to osiągnąć jedynie wtedy, gdy mocno wierzysz w sens własnych wyborów. Doznając tegostanu, działasz jak natchniony, jesteś w pełni zaangażowany w to, co robisz. Wszystko, w co inwestujesz swój czas i siły, nabiera dla ciebie wyjątkowego znaczenia. Działania otaczających cię ludzi nie stanowią zagrożenia dla stanu pełnej harmonii, ponieważ jest on właściwy wyłącznie tobie. Każdy osiąga go w wyjątkowy i niepowtarzalny sposób.

Złudna równowaga

Ludzie są zazwyczaj niecierpliwi. Pragną natychmiastowych osiągnięć i rozwiązań. W rezultacie, by w możliwie najprostszy sposób osiągnąć stanu „spokoju”, skłaniają się ku prowizorycznym, receptom na poprawę życia, które nie wymagają żadnego wysiłku. Z łatwością przyciąga ich wszystko, co zapewnia poczucie złudnej równowagi, unikają natomiast wysiłku i pracy, które są konieczne w osiągnięciu pełnej równowagi.

W naszej kulturze, aby poczuć się lepiej, najczęściej uciekamy się do konsumpcji. Za dużo pijemy, jemy zbyt wiele, ponadto kupujemy mnóstwo niepotrzebnych nam rzeczy. Aby zyskać chwilową ulgę, poczucie stabilności, zwracamy się „na zewnątrz”. Owe złudne wybory to nic innego jak „środki przeciwbólowe”. Nie przynoszą realnych zmian, poza doraźną ulgą.

Jeśli zapiszesz się na jogę, nie osiągniesz rozluźnienia ciała z dnia na dzień. Pożądany przez ciebie stan będzie wymagać wielu tygodni, a może nawet miesięcy regularnej pracy nad sobą. Stosując przez dwa tygodnie radykalną dietę, może i zrzucisz kilka kilogramów, ale raczej nie osiągniesz idealnej wagi. Cokolwiek zrzucisz, wróci do ciebie wraz z poprzednim trybem żywienia. Jeśli wybierzesz się na wakacje, ale większość czasu spędzisz, wysyłając e-maile do pracy, nie wrócisz do domu wypoczęty i z poczuciem lepszych relacji z najbliższymi.

Wygląda na to, że zbyt wiele osób poszukuje cudownego lekarstwa – magicznej pigułki, która rozwiąże ich bolączki i pomoże im osiągnąć cel łatwo i przyjemnie. To tak, jak gdyby pragnąć natychmiastowych rozwiązań problemów, które rozwijały się latami. Jest to po prostu niemożliwe.

Strzeż się łatwych rozwiązań

Bardzo wielu ekspertów, trenerów, psychologów i doradców twierdzi, że jest w stanie pomóc ci osiągnąć spokój ducha i poczucie równowagi. Niestety, wiele z ich metod zawiera błędy. Nie sprawdzają się z dwóch powodów. Po pierwsze, proponują jedynie rozwiązanie prowizoryczne. Nie sięgają do sedna problemu, będącego przyczyną nieszczęścia i braku równowagi. Drugi błąd wynika z faktu, iż to, co sprawdza się dla jednej osoby, niekoniecznie zadziała u kogoś innego.

Każdy z nas jest wyjątkowy. Nie było i nigdy nie będzie człowieka dokładnie takiego samego jak ty. Przeżycia, które pamiętasz z wczesnego dzieciństwa, są jedyne w swoim rodzaju i to one sprawiły, że jesteś dziś tym, kim jesteś. W ciągu całego życia każdy z nas podejmował wiele decyzji, wypróbowywał różne sposoby działania, popełniał błędy i szedł drogami odmiennymi, niż inni. Jesteś sumą tysiąca drobnych czynów, myśli, wrażeń, decyzji i zdarzeń, których – w konstelacji, jaka przypadła właśnie tobie – nikt inny nigdy nie doświadczył.

Ze względu na unikatowość twojej osoby, nie ma łatwych rozwiązań, które, podane „na tacy” lub wyczytane w książkach, zostaną zastosowane i od razu przyniosą oczekiwane rezultaty. Oferowane przez wielu „ekspertów” rady i sposoby działania mogą – jak większość niewłaściwych leków – wywołać efekty uboczne i powodować nieoczekiwane reakcje. Otwartość umysłu jest zatem nieodzowna za każdym razem, gdy przyjdą ci do głowy nowe pomysły i będziesz zastanawiać się, które z nich mogłyby odnieść pozytywny skutek w twoim przypadku.

Strzeż się złudnej równowagi

Wielu ludzi wpada w pułapkę złudnej równowagi, ponieważ są niedostatecznie skupieni. Bywają do tego stopnia przytłoczeni nadmiarem obowiązków i brakiem równowagi, że nie wiedzą, gdzie zacząć poszukiwania. Liczą, że mogą do czegoś dojść, nie dostrzegając, że drepczą w kółko. Prawie zawsze pozostają w strefie własnego komfortu i, powtarzając te same schematy zachowań, pozostają odcięci od możliwości osiągnięcia stanu równowagi.

Osoby te najczęściej nie żywią sympatii i szacunku do samych siebie. Brak im pewności, koniecznej do podejmowania trudnych decyzji i wdrożenia działań, które umożliwiłyby im wprowadzenie w ich życie wartości, które uznają za rzeczywiście cenne. Osoby te nie wiedzą dokładnie, co jest dla nich ważne i co je motywuje.

Dla ludzi pogrążonych w złudnej równowadze niejasne jest, co właściwie stawiają sobie za cel oraz co ich motywuje. Wszyscy znamy przypadki, gdy ludzie spoglądają na innych po to, by odgadnąć, jak należy osiągnąć w życiu harmonię. Porównują się do innych i naśladują ich, w nadziei, że zdobędą to, co jawi im się jako stan spokoju i szczęścia.

Weźmy za przykład syna, który odczuwa niepewność wobec stojących przed nim decyzji zawodowych. Decyduje się, by podążać drogą kariery swego ojca, tylko po to, by zdobyć jego uznanie. Nie wie, czego chce i dlatego naśladuje rodzica. Taki wybór jest wygodny i bezpieczny. Próbuje osiągnąć stabilizację, wzorując się na ojcu i, w rezultacie, osiąga złudną równowagę, ponieważ jego wybór nie odpowiada temu, co sam uznaje za właściwe.

Ludzie pogrążeni w złudnej równowadze odczuwają brak zaangażowania i niezdolność do wpływania na otaczające ich środowisko. Często oddają się zakupom, by poczuć się lepiej. Zaopatrują się w rzeczy, których nie potrzebują, wydając na nie ostatnie pieniądze. Jedzą niezdrowo i sięgają po alkohol czy narkotyki, by poprawić sobie nastrój. Desperacko pragną wypełnić wewnętrzną pustkę i odzyskać choćby drobną część jasności myślenia i kontroli nad własnym życiem.

Jasność umysłu jest kluczem do osiągnięcia równowagi

Gdy życie wymyka się ludziom z rąk, zaczynają tracić ostrość widzenia i przestają angażować się w to, co robią. Zamiast brać sprawy we własne ręce, dostosowują się do cudzych zachowań i ulegają opinii innych, przez co, w rezultacie, przeznaczają czas i energię na sprawy, które w ogóle ich nie cieszą.

Przyjmijmy, że matka dwójki małych dzieci chce otworzyć własny biznes. Nie potrafi jednak powiedzieć „nie” i przyjmuje pracę wolontariuszki w szkole swoich dzieci. Ostatecznie nie ma czasu, aby rozwinąć własną działalność. Czuje się przytłoczona zobowiązaniami i nie jest w stanie wygospodarować nawet chwili czasu, by realizować własne ambicje. Ma poczucie braku kontroli, towarzyszy jej wrażenie, że to otoczenie „kontroluje” jej życie, co powoduje utratę pewności siebie. Czuje się sfrustrowana i niezadowolona. Zauważa, że zaspokaja potrzeby innych, ponieważ nie jest pewna, czego sama potrzebuje, i nie wie, w jakim kierunku podążać.

Bez jasnego podejścia nie sporządzisz planu. Bez jasno wytyczonego planu nie będziesz wiedzieć, jakie konkretne działania trzeba podjąć i jaką drogą dążyć do celu. Jeżeli zyskasz jasność myślenia i uświadomisz sobie, co jest dla ciebie ważne, będziesz w stanie wytyczyć plan na przyszłość i upewnić się, że życie, które prowadzisz, jest odbiciem tego, które zawsze chciałeś prowadzić. Wówczas zaczniesz działać, opierając się na harmonii i równowadze, dzięki czemu poczynisz zawrotne postępy w każdym aspekcie życia.

Aby cieszyć się życiem, o jakim marzysz, oraz by osiągnąć to, co jest w zasięgu twoich możliwości, prawdopodobnie będziesz musiał dokonać wielu pozytywnych i konstruktywnych zmian we własnym sposobie myślenia, odczuwania oraz reagowania na otaczający cię świat. Na szczęście w każdej chwili możemy zadecydować o wprowadzaniu zmian, które zamienią resztę naszego życia na lepsze. Jeszcze dziś jesteś w stanie postanowić o rozpoczęciu pracy nad dojściem do twego maksymalnego rozwoju. Możesz przejąć kontrolę nad teraźniejszością i określić swoją idealną przyszłość.

Książka ta nauczy cię, jak rozpoznawać, osiągać i utrzymywać stan równowagi. Dowiesz się, w jaki sposób, bez zakłóceń, z pewnością siebie, iść przez życie. Uwrażliwisz się na momenty, gdy tracisz równowagę i opanujesz sztukę ponownego jej odzyskiwania.

Określanie swoich wartości

Na