Wydawca: MT Biznes Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2011

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 178 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze PDF
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Audiobooka posłuchasz na:

tablecie MP3
smartfonie MP3
komputerze MP3
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Pobierz fragment dostosowany na:

Posłuchaj fragmentu audiobooka Czas: 5 godz. 18 min Lektor: Magdalena Zając-Zawadzka

Opis ebooka Odkryj w sobie siłę - Barbara Berger

Jesteśmy naszymi myślami. Stajemy się tym, w co wierzymy. Rzeczywistość jest taka, jak ją opisujemy. Nasze życie jest takie, jakim je widzimy. Możemy je zmienić, zmieniając nasz sposób myślenia. Tematem tej książki jest siła. Nie siła fizyczna, ale siła umysłu. Dowiesz się z niej, jak przejąć kontrolę nad swoim życiem i osiągnąć wszystko to, o czym zawsze marzyłeś. Cytując Barbarę Berger: „Twoje myśli i słowa mają ogromną moc. Dzięki nim możesz całkowicie zmienić swoje życie. Tylko ty masz całkowitą kontrolę nad tym, co myślisz i mówisz. Jesteś jedynym władcą swojego umysłu. Ta władza to potęga”. Ale jak wykorzystać tę potęgę w praktyce? Barbara Berber udowadnia, że jest to łatwiejsze, niż mógłbyś przypuszczać. Podaje proste, praktyczne rozwiązania, dzięki którym każdy może zmienić sposób myślenia i w rezultacie wpłynąć na swoje życie. Bez względu na to, czy chodzi o twoje zdrowie, rodzinę, sytuację finansową, związek, pracę czy hobby, ta książka pozwoli ci dokonać zmiany na lepsze. Szybko, łatwo i skutecznie.

Opinie o ebooku Odkryj w sobie siłę - Barbara Berger

Fragment ebooka Odkryj w sobie siłę - Barbara Berger

Tytuł oryginału: THE ROAD TO POWER: Fast Food For The Soul

Przekład: Marcin Karbowski

Redakcja: Elżbieta Głuchowska

Projekt okładki: studio KARANDASZ

Skład: EDIT sp. z o.o.

Copyright © Barbara Weitzen Berger 1995/1996

All rights reserved. This Licensed Work published under license.

Copyright © 2010 for the Polish edition by MT Biznes Ltd.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

Warszawa 2012

MT Biznes sp. z o.o.

ul. Oksywska 32, 01-694 Warszawa

tel./faks (22) 632 64 20

www.mtbiznes.pl

e-mail: info@mtbiznes.pl

ISBN 978-83-7746-207-2

Plik ePUB opracowany przez:

SWISS

Rozdział 1

Odkryj w sobie siłę

Jesteśmy naszymi myślami.

Stajemy się tym, w co wierzymy.

Nasze życie jest takie, jak je opisujemy.

Nasze życie jest takie, jak je sobie wyobrażamy.

Możemy je zmienić,

zmieniając nasz sposób myślenia.

Tematem tej książki jest siła.

Dowiesz się z niej, jak przejąć kontrolę nad swoim życiem i osiągnąć wszystko to, o czym zawsze marzyłeś.

Twoje myśli i słowa mają ogromną moc.

Dzięki nim możesz całkowicie zmienić swoje życie.

Tylko ty masz całkowitą kontrolę nad tym, co myślisz i mówisz.

Jesteś jedynym władcą swojego umysłu.

Ta władza to potęga.

Zmiana świadomości

Na świecie zachodzi teraz prawdziwa rewolucja. Coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę z drzemiącego w nich potencjału. Odkrywają, że wystarczy skupić na czymś swój umysł i słowa, by stało się to rzeczywistością.

Każdy z nas jest ofiarą własnych myśli.

Jeśli nie jesteś do końca zadowolony ze swojego życia, zacznij od zmiany przyzwyczajeń i nawyków myślowych. To one wyznaczają kierunek, w którym podążasz, i kształtują twoje przeznaczenie.

Zastanów się, czego najbardziej pragniesz. Następnie wizualizuj ten cel, skup się na nim, uwierz w niego i zacznij działać. Pierwsze rezultaty przyjdą szybciej, niż się spodziewasz.

Jak działa ludzki umysł

Rozwiązanie jest niemal zbyt proste, by było prawdziwe. W pierwszej chwili brzmi jak żart.

Kiedy je poznasz i opanujesz śmiech, z pewnością zaczniesz się zastanawiać, dlaczego przez tyle lat w pocie czoła starałeś się pokonać zewnętrzne przeszkody, podczas gdy przyczyna twojego nieszczęścia leżała zupełnie gdzie indziej.

Otaczający nas świat jest jedynie manifestacją tego, co dzieje się w naszym umyśle. Skup się na lęku przed chorobą, biedą i nieszczęściem, a to właśnie dostaniesz. Skoncentruj się na bogactwie, zdrowiu i szczęśliwym życiu, a los szybko się do ciebie uśmiechnie.

Nie musisz zmieniać świata, jedynie swój sposób myślenia.

Wewnętrzna siła

Rozejrzyj się wokół. Większość ludzi każdego dnia toczy zaciętą walkę, w której stawką jest przetrwanie, osiągnięcie wyznaczonych celów lub odniesienie sukcesu.

Wielu z nas pracuje bez chwili wytchnienia, wierząc, że im bardziej będziemy się starać, tym bardziej wartościowymi ludźmi się staniemy.

Wiem, bo sama to przerabiałam. Wychowano mnie w ten sposób, podobnie jak ciebie. W domu i szkole wciąż słyszałam argumenty uzasadniające ciężką pracę. „Taki jest świat”. „Bez pracy nie ma kołaczy”. „Życie to nieustająca walka”. „Na szacunek trzeba zasłużyć”. „Pieniądze nie rosną na drzewach”. „Starość oznacza chorobę i nieszczęście”.

Dorastamy karmieni tymi „mądrościami”, a potem staramy się osiągnąć szczęście, zmieniając otaczającą nas rzeczywistość. Prędzej czy później okazuje się jednak, że to niemożliwe.

Dzieje się tak, ponieważ prawdziwa siła pochodzi z wewnątrz.

Przeanalizuj swoje myśli i nawyki. Porzuć te, które nie przynoszą ci pożytku lub wręcz szkodzą, pozostawiając te odzwierciedlające życie twoich marzeń.

A rzeczywistość zostaw w spokoju.

Ona już sama o siebie zadba. Dopasuje się do twoich myśli jak ciasto do formy.

Zapomnij o walce. Zapomnij o trudzie i znoju. Zapomnij o ubóstwie, chorobie i nieszczęściu. Zacznij pracować nad swoją wewnętrzną siłą i obserwuj zmiany.

Praktyczne techniki

W każdym rozdziale tej książki znajdziesz praktyczne techniki, które możesz wykorzystać, by przejąć kontrolę nad swoim życiem. Pomogą ci one osiągnąć sukces, tak jak kiedyś pomogły mnie. Kiedy dowiedziałam się, że będę mogła napisać tę książkę, byłam bardzo wzruszona – nareszcie mogłam podzielić się z innymi wiedzą, która zmieniła moje życie.

Starałam się pisać tak, by ułatwić lekturę zapracowanym i zajętym ludziom. Mało kto ma teraz czas na zagłębianie się w długie, intelektualne rozważania i rozwlekłe naukowe wywody. Podaję więc proste i łatwe do zapamiętania techniki, pozwalające szybko uzyskać pożądane rezultaty.

Są po temu również inne powody.

Po pierwsze, książka ma niewielką objętość.

Po drugie, dzięki takiemu podziałowi nie musisz jej czytać od deski do deski, by wyciągnąć z niej coś dla siebie. Wystarczy, że wybierzesz rozdział, który wyda ci się najbardziej interesujący. Zaufaj swojej intuicji, a książka zajmie się resztą!

Poszczególne techniki mogą się sprawdzać lepiej lub gorzej w zależności od tego, na jakim etapie życia się znajdujesz, jakie masz potrzeby i z jakimi problemami borykasz się na co dzień. Tak było również w moim przypadku. Po prostu zdaj się na swoją intuicję. Każdy z nas wciąż się rozwija i zmienia. Jeśli po pewnym czasie znudzisz się daną metodą, po prostu z niej zrezygnuj. W każdej chwili możesz do niej wrócić, jeżeli znów wyda ci się ciekawa i atrakcyjna. Może się zdarzyć, że odkryjesz w niej nową głębię i dodatkowe zastosowania. Sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat, wciąż się zmienia, a każdą koncepcję potrafimy, jeśli tylko chcemy, analizować z różnych perspektyw. Jeśli podejdziesz w ten sposób do opisywanych przeze mnie technik, ich skuteczność będzie jeszcze większa.

Chciałabym również, by lektura tej książki była dla ciebie przyjemnym i pouczającym doświadczeniem. Wierzę, że kiedy zrozumiesz, jak wielką kontrolę nad swoim życiem posiadasz, stanie się ono dla ciebie niezwykłą przygodą.

Rozdział 2

Siła wyższa

Bez względu na to, jakiej nazwy użyjemy, by ją określić, istnieje wyższa siła, od której zależy nasze życie, rozwój i przeznaczenie.

Siła ta ma wiele imion:

Bóg

Życie

Moc

Siła życiowa

Istota wszechmocna

Stwórca

Brahman

Allah

Tao

Jehowa

Bóg Ojciec

Praprzyczyna

Sens życia

Jestem tym, który jest

Istota wyższa

Boska obecność

Nieruchomy poruszyciel

Umysł kosmosu

Duch życia

Byt nadrzędny

... by wymienić tylko kilka.

To nie jest twój wróg

Kiedy poddasz się działaniu tej wyższej siły, poczujesz, jak zmienia się całe twoje życie. Musisz zdać sobie sprawę, że twoje życie zależy całkowicie od ciebie i zostało zaplanowane nie po to, byś cierpiał, ale miał możliwość zdobywania nowej wiedzy i doświadczenia, niezbędnych w rozwoju duchowym. Przyniesie ci to ogromną ulgę i poczucie wyzwolenia.

Zrozumiesz wówczas, że walka z otaczającym cię światem niczego nie rozwiązuje, a ty nie jesteś jego ofiarą. W życiu nie ma wypadków ani ofiar.

„Życie jest grą, w której nie możesz przegrać, ponieważ jego celem jest rozwój, a on następuje zawsze, bez względu na to, co cię spotyka”.

Potraktuj swoją obecność na naszej planecie jako okres nauki. Świat jest jedną wielką szkołą, a my, jako jej uczniowie, mamy na wyciągnięcie ręki całą zgromadzoną w niej wiedzę. Aby zdać końcowy egzamin, musisz jednak przestać uciekać z lekcji i opierać się nauczycielom.

Oczywiście nie ma pośpiechu. Możesz się w pocie czoła zmagać z losem tak długo, jak sobie życzysz. Prawda jest bowiem taka, że masz do dyspozycji nieskończoną ilość czasu i prędzej czy później zdasz sobie sprawę, że mam rację.

Bogactwo wszechświata

Wszystko w twoim i moim życiu pochodzi ze wszechświata. Możesz używać różnych określeń na tę wszechpotężną siłę, ale zasada pozostaje ta sama – otacza nas niemal nieskończona ilość energii. Czy może nam jej zatem brakować?

Ubóstwo bierze się z niezrozumienia tego prostego faktu. To nie inni ludzie są źródłem bogactwa. Nie jest nim również twoja praca, społeczeństwo, rząd, kraj czy rodzina. Inni ludzie i sytuacje spotykające cię w życiu są jedynie kanałami, przez które manifestuje się bogactwo wszechświata.

Otwórz swoje serce i umysł

Bogactwo to znajdzie się w zasięgu twojej ręki, kiedy tylko otworzysz na nie swoje serce i umysł. Spokój, zdrowie, dobrobyt i radość nie są wartościami, o które musisz zaciekle walczyć każdego dnia. Są dostępne zawsze i czekają jedynie, byś je dostrzegł. Nie ograniczaj się więc do kilku znanych ci kanałów i rozwiązań. Przykładowo twój dochód nie jest stałą wartością, określaną przez wypłacaną co miesiąc pensję. Myśląc w ten sposób, zamykasz przed sobą ogromną liczbę innych możliwości. Aby to zmienić, musisz uzmysłowić sobie istnienie niezliczonych kanałów, przez które możesz uzyskać bogactwo i dobrobyt.

Codziennie korzystaj z poniższej afirmacji:

„Otwieram wszystkie zmysły na nieskończone bogactwo wszechświata, docierające do mnie przez nieskończoną liczbę kanałów. Dziękuję za błogosławieństwa i dobrobyt, które dzięki temu staną się moim udziałem”.

Czym jest prawdziwe bogactwo?

Jest to całe dobro zgromadzone w otaczającym nas świecie:

Miłość

Pokój

Zdrowie

Dobrobyt

Czas

Piękno

Rozwój duchowy

Przyjaźń

Rodzina

Muzyka i sztuka

Radość

Natura

Mądrość i zrozumienie

i wiele, wiele innych...

Dlaczego miałbyś z nich rezygnować?

Rozdział 3

Afirmacje

Czy wiesz, jaką moc mają twoje słowa?

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale to, co mówisz, ma wpływ na otaczający cię świat.

Jestem przekonana, że gdyby ludzie wiedzieli o tej zależności, znacznie ostrożniej dobieraliby słowa.

Każde z nich jest bowiem afirmacją.

Afirmacja to urzeczywistnienie.

Poprzez afirmacje nasze myśli stają się naszą rzeczywistością.

Niestety, wiele osób, nie zdając sobie z tego sprawy, afirmuje ubóstwo, biedę, choroby i inne nieszczęścia. Narzekając i zamartwiając się na zapas, przyciągają do siebie wszystko to, czego tak bardzo się boją.

Przejmij kontrolę nad swoimi słowami

Tylko ty masz wpływ na swój umysł. Możesz choćby w tej chwili przejąć kontrolę nad tym, co mówisz i piszesz, tym samym biorąc w swoje ręce własne przeznaczenie. Tylko ty ponosisz odpowiedzialność za swoje słowa. Do ciebie należy decyzja, czy będą one pozytywne czy negatywne. Nikt inny nie może podjąć jej za ciebie. Jeśli chcesz zmienić swoje życie, zacznij od słów.

Kiedy zdasz sobie sprawę z ich potęgi, zrozumiesz, dlaczego życie tylu ludzi wygląda tak, a nie inaczej. Wystarczy, że wsłuchasz się w to, co mówią. Ci, którzy bez przerwy narzekają i koncentrują się na przewidywaniu kolejnych nieszczęść, rzeczywiście ich doświadczają. „Dostają to, co sami przepowiadają”.

Zupełnie inaczej wygląda życie optymistów. Przewidywane przez nich sukcesy, radość i szczęście stają się ich udziałem, zupełnie jakby ktoś „na górze” słuchał tego, co mówią, i postanowił spełniać ich życzenia.

„Na początku było słowo...”

Biblia i wszystkie inne święte księgi mówią o potędze słowa. Uczą nas, że to, co mówimy, ma moc sprawczą i może służyć zarówno dobru, jak i złu.

Wiele współczesnych technik psychologicznych wykorzystuje tę zasadę. Przykładowo programowanie neurolingwistyczne (NLP) polega na modyfikowaniu naszego nastawienia i reakcji psychicznych poprzez zmianę sposobu myślenia i mówienia. Jednym z podstawowych ćwiczeń w NLP jest analiza dobieranych przez nas słów.

Mantry i modlitwy mają ten sam cel – poprawę zdrowia i samopoczucia przez skupienie umysłu na pozytywnym przekazie.

Przytoczona poniżej mantra jest znana na całym świecie. Jej autorem jest francuski lekarz Emile Coue (1857-1926). Chciał pomóc ludziom przyspieszyć proces samoleczenia rozmaitych chorób zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Coue, który pracował w Nancy we Francji, uzdrowił w ten sposób tysiące ludzi. Aby również doświadczyć działania jego mantry, wystarczy powtarzać ją 15 razy z rzędu, trzy razy dziennie. W ten sposób oddziałujemy na podświadomość, wpływając na nasze ciało bez udziału intelektu.

„Z każdym dniem, pod każdym względem, czuję się coraz lepiej”

– Emile Coue

Codziennie powtarzaj na głos swoje afirmacje

Możesz opracować pozytywne afirmacje dla każdego obszaru życia. Warto również korzystać ze sprawdzonych afirmacji wymyślonych przez innych ludzi, jak ta przytoczona powyżej. Ogromną wartość mają pod tym względem święte pisma, niezależnie od tego, jaką religię wyznajesz.

Zacznij od tych obszarów, które najbardziej wymagają poprawy. Opisuj swoje wymarzone życie i skupiaj się na tej wizji. Zawsze używaj czasu teraźniejszego, nawet jeśli afirmacja dotyczy przyszłości. Koncentrując się na pozytywnym obrazie, utrwalasz go w swojej podświadomości. Wkrótce zaczniesz świadomie w niego wierzyć, a stąd już tylko krok do urzeczywistnienia twoich marzeń. Twoje słowa i wiara sprawią, że to, co wcześniej było jedynie pragnieniem, wkrótce stanie się częścią twojego życia.

Każdą afirmację powtarzaj 15 razy

Poświęć na afirmacje 5 minut codziennie rano i wieczorem. Jeśli znajdziesz czas, powtarzaj je również w środku dnia.

Wielu uzdrowicieli i nauczycieli rozwoju duchowego radzi, by powtarzać afirmacje 15 razy z rzędu. W ten sposób nabierają one odpowiedniej mocy, a ty sam zyskasz dodatkową energię.

Jedną z najpotężniejszych afirmacji jest chrześcijańska modlitwa Ojcze Nasz. Zmówienie jej 15 razy daje wyznawcom tej wiary wewnętrzny spokój i siłę.

Afirmacje pisemne

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz powtarzać swojej afirmacji na głos (na przykład kiedy przebywasz w miejscu publicznym), zapisuj ją w notesie. Pozwala to uzyskać ten sam efekt bez zwracania na siebie uwagi.

Jasno określaj swoje potrzeby

Afirmacje powinieneś zawsze dopasowywać do swojej aktualnej sytuacji życiowej. Jeśli potrzebujesz czegoś konkretnego, nie bój się uwzględniać tego w mantrze lub modlitwie. Najważniejsza jest wizualizacja i wiara w wytyczony cel.

Przykładowo, aby poprawić swoją sytuację finansową, jasno określ, jakie są twoje potrzeby materialne (patrz rozdział 10 w księdze I). Twoja afirmacja może wyglądać następująco:

Jestem dzieckiem nieskończenie bogatego wszechświata. Jego zasoby otaczają mnie każdego dnia, dzięki czemu bez wysiłku mogę zaspokoić wszystkie swoje potrzeby. Zdobycie (tu określ, czego dokładnie potrzebujesz) przychodzi mi szybko i bez trudu.

Jeśli masz problemy ze zdrowiem, możesz korzystać z ogólnych afirmacji dotyczących tego obszaru życia lub opracować własne, ukierunkowane na określony cel. Oto kilka przykładów:

Przepełnia mnie zdrowie i siła. Każdego dnia nowa energia życiowa i witalność przepływają przez każdy atom, komórkę i organ mojego ciała. Z każdym dniem pod każdym względem czuję się coraz lepiej.

Kocham swoje ciało i jestem wdzięczny za jego doskonałość. Każda moja komórka emanuje zdrowiem i życiową energią.

Dziękuję za energię, siłę i witalność, którymi zostałem obdarzony. Każdego dnia cieszę się z mojego niesłabnącego zdrowia.

Nie zapomnij o innych!

Z czasem zaczniesz zauważać pierwsze efekty swoich afirmacji. Twoje życie będzie się zmieniać na lepsze, a ty zyskasz kontrolę nad swoim przeznaczeniem.

Możesz wówczas zacząć wykorzystywać moc swoich słów, by pomóc innym ludziom. Życie człowieka może się zmienić nawet pod wpływem afirmacji wypowiadanej przez kogoś innego. Jeśli widzisz, że bliska ci osoba jest w potrzebie, nie wahaj się – skorzystaj ze swoich nowych umiejętności, by dać jej nadzieję i poprawić samopoczucie. Wystarczą proste zwroty, na przykład:

Wyjdziesz z tego.

Nic się nie stało.

Jesteś wspaniałym człowiekiem.

Na pewno dasz sobie radę.

Jestem pewien, że sobie poradzisz.

Wierzę w ciebie.

Moim zdaniem odniesiesz wielki sukces.

Podziwiam twój talent i umiejętności.

Jesteś silny i zdrowy.

Wyglądasz dziś o wiele lepiej.

Jesteś dla mnie źródłem inspiracji, dziękuję.

Jestem ci wdzięczny za pomoc.

Takie słowa mogą zmienić życie drugiej osoby, bez względu na to, czy jest to twój przyjaciel, członek rodziny, współpracownik czy znajomy. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w rozdziale 17 księgi I.

Bądź kreatywny!

Eksperymentuj ze swoimi afirmacjami!

Śpiewaj je, nuć, tańcz do nich, notuj, wieszaj na ścianie, przyczepiaj do lodówki i luster, zapisuj w telefonie i powtarzaj po cichu przez cały dzień. Wkrótce się przekonasz, jak wielką moc mają twoje słowa!

Rozdział 4

Uwalnianie

Jednym z najlepszych sposobów na poprawienie sobie samopoczucia jest uwalnianie.

Każdy z nas ma w sobie ogromną ilość negatywnych emocj i. Emocj e te są jak bagaż. Obciążają nas, odbierają siły i blokują pozytywne uczucia.

Uwolnienie ich pozwala zrzucić ten balast. Dzięki temu od razu poczujesz się lżejszy i pełen energii.

Uwalnianie emocji

Pielęgnując negatywne emocje dotyczące ludzi, miejsc i zdarzeń, łączymy się z nimi niemal nierozerwalną więzią. Jeśli kogoś nienawidzisz, nawet na drugim końcu świata będziesz miał wrażenie, że osoba ta siedzi w tym samym pomieszczeniu, wpatrując się w ciebie złowrogo. Kto cierpi przez te negatywne emocje?

Ty!

To ty nosisz je cały czas w sobie. To ty poświęcasz czas i energię na rozmyślanie o obiekcie swojej nienawiści. To ty tracisz przez to energię i zdrowie. Tak jest, zdrowie. Negatywne emocje mogą bowiem powodować wrzody żołądka, problemy z sercem, nadciśnienie, raka i wiele innych chorób.

Uwolnienie ich poprawia więc zarówno naszą kondycję psychiczną, jak i fizyczną.

Czym jest uwalnianie?

Uwolnienie nie jest tożsame z przebaczeniem. To drugie jest lepsze, ale zarazem trudniejsze i bardziej czasochłonne. W tym kontekście „uwolnić się” oznacza nie tyle zapomnieć o przykrym zdarzeniu, ile zapomnieć o związanych z nim negatywnych emocjach. Proces ten nie ma intelektualnego charakteru. Racjonalizowanie i przekonywanie na siłę samego siebie, że warto komuś przebaczyć lub zapomnieć o złych doświadczeniach, nie ma sensu. Po prostu potraktuj negatywne emocje, jak zbędny balast i pozbądź się go.

W ten sposób nie będziesz dłużej tłumił uczuć i uwolnisz się od ludzi, którzy budzą w tobie przykre wspomnienia.

Innymi słowy, uwolnienie to coś, co robisz dla samego siebie. Stawką jest tutaj wyłącznie twoje zdrowie. Nie uwalniasz emocji, bo chcesz być szlachetny, ale by lepiej się poczuć. Im częściej będziesz to robił, tym lepszy efekt osiągniesz.

Uwalnianie psychiczne

Osoby stosujące pozytywne afirmacje (patrz rodział 3 księga I) czasem nie osiągają żadnych rezultatów dopóty, dopóki nie zapomną o negatywnych emocjach. Dzieje się tak, ponieważ działają one jak balast – obciążają nas, źle wpływają na zdrowie i zaśmiecają umysł. Często zajmują w naszym życiu tyle miejsca, że nie jesteśmy w stanie dostrzec w nim niczego dobrego, a afirmacje mają przecież na celu wywołanie zmiany na lepsze.

Naukę uwalniania możesz zacząć od wygłaszania lub zapisywania odpowiednich formuł. Moje ulubione to:

Uwalniam cię,_________(imię osoby). W imię Wyższego Dobra zapominam o urazie, którą do ciebie żywiłem.

Uwalniam cię całkowicie,_________. Mam nadzieję, że twoje

życie będzie wypełnione miłością i spokojem.

Uwalniam cię,_________, i życzę ci, byś odnalazł w życiu

dobro i szczęście.

Czasem intuicyjnie zdajemy sobie sprawę, że druga osoba również żywi wobec nas urazę. W tym przypadku można wykorzystać następujące afirmacje:

________(imię osoby), uwalniasz mnie całkowicie. Zapominasz o gniewie i przebaczasz mi to, co zrobiłem.

________, uwalniasz mnie i pozwalasz, by do twojego

i mojego życia powróciła harmonia, która trwać będzie już zawsze.

Czasem źródłem negatywnych emocji jest przykra sytuacja z przeszłości, za którą nie jest odpowiedzialny nikt konkretny. W tym przypadku możesz wykorzystać poniższe sformułowania.

Uwalniam się od złych emocji, które towarzyszyły________(sytuacji, wydarzeniu, związkowi, doświadczeniu). Rozluźniam się i odczuwam wyłącznie spokój.

Zapominam o________(gniewie, żalu, smutku itp.) związanym z_________(doświadczenie, związek itp.). To wydarzenie należy już do przeszłości i nie ma wpływu na moje obecne życie. Rozpamiętywanie go może mi wyłącznie zaszkodzić.

Uwalnianie bliskich

Uwalnianie osób, które kochamy, często bywa najtrudniejsze. Obsesyjna i kontrolująca miłość w stosunku do dziecka lub partnera ma destruktywny wpływ na całą relację. Jeśli kogoś kochasz – uwolnij go, by mógł swobodnie kroczyć wybraną przez siebie ścieżką.

Przykładowo w życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy trzeba „wypuścić z gniazda” swoje pociechy. Potrzeba niezależności dziecka powinna być wówczas ważniejsza niż nasze dążenie do podtrzymywania z nim kontaktu. Uwalniając je tylko pozornie, osłabimy nasze wzajemne relacje. W rzeczywistości bowiem zaprowadzi to w nich harmonię i da nam nową siłę, dzięki której nadal będziemy mogli wspomagać syna lub córkę, tyle że w nieco inny sposób.

Jeśli czujesz, że powinieneś uwolnić bliską ci osobę, możesz skorzystać z poniższej afirmacji:

________, uwalniam cię całkowicie i ze szczerego serca.

Nadal cię kocham, ale wiem, że twoja wolność jest ważniejsza. Sam też staję się wolny, dzięki czemu w naszych relacjach panować teraz będzie idealna harmonia.

Problemy i trudne sytuacje

Zdarza się, że przez bardzo długi czas trapi nas jakiś problem lub zdarzenie, które miało miejsce w przeszłości. Poświęcamy wiele czasu i energii na drobiazgowe analizy, choć zdajemy sobie sprawę, że nie przyniosą one żadnego rozwiązania. W takiej sytuacji należy uwolnić się od problemu i skupić na tym, na co rzeczywiście mamy wpływ. Zresztą nawet jeśli da się coś jeszcze zrobić w danej sprawie, zamartwianie się na zapas może nam to jedynie utrudnić.

Jeśli znajdziesz się w podobnym położeniu, skorzystaj z następującej afirmacji:

Uwalniam się od zmartwień związanych z________ (opis problemu lub sytuacji). Pozwalam, by rozwiązanie znalazło się samo, dla dobra wszystkich zaangażowanych osób.

Uwalnianie fizyczne

Aby poprawić jakość swojego życia, powinieneś nauczyć się również uwalniać na płaszczyźnie fizycznej. Wszyscy mamy tendencję do gromadzenia rzeczy, których tak naprawdę nie używamy i nie potrzebujemy.

Uwalnianie fizyczne jest pomocne także w przypadku problemów natury psychicznej lub emocjonalnej. Pozbądź się ubrań, papierów, książek, mebli i zbędnych przedmiotów. Możesz je rozdać potrzebującym lub po prostu wyrzucić – najważniejsze, by zniknęły z twojego życia.

Bardzo możliwe, że uwalniając się od tych wszystkich rzeczy, obudzisz związane z nimi emocje i stare pokłady energii. Takie doświadczenie bywa dramatyczne, ale zarazem niezwykle interesujące. Wielu ludziom otwiera ono oczy i ukazuje życie z zupełnie nowej perspektywy. Możesz podziękować każdemu przedmiotowi z osobna za to, że tak dobrze ci służył, zanim odeślesz go, by służył komuś innemu. Pamiętaj: podstawą funkcjonowania wszechświata jest energia, a ona nie lubi być zbyt długo uwięziona w jednym miejscu. Pobudzając jej krążenie, sam również poczujesz się o wiele lepiej.

Wszelkie choroby

mają swe źródło w stagnacji.

Leczenie opiera się

na przywracaniu krążenia.

Uwalnianie przyciąga dobro

Uwalnianie fizyczne nie tylko poprawi ci nastrój, ale stworzy również dookoła ciebie wolną przestrzeń, która przyciągnie nową energię, ludzi i dobra materialne. Brzmi logicznie, prawda? Jeśli chcesz, by w życiu spotykały cię dobre rzeczy, musisz najpierw zrobić im miejsce.

Związki

To samo dotyczy związków. Mimo wzajemnej miłości i szacunku może się zdarzyć, że przestaniemy spełniać oczekiwania drugiej osoby. Nie należy tego utożsamiać z odrzuceniem – każdy człowiek wciąż się zmienia, a powstałe w ten sposób różnice nie są niczyją winą. Powinniśmy być wdzięczni wszystkim, którzy poświęcili nam część swojego życia. Dzięki takim osobom zdobywamy nowe doświadczenia, a po latach możemy z uśmiechem wspominać wspólnie spędzone chwile. Nie warto więc kurczowo trzymać się czegoś, co dobiegło już końca. W ten sposób uniemożliwiamy sobie nawiązywanie nowych znajomości i rozpoczęcie kolejnego związku.

Uwalnianie się od wątpliwości

Jeśli nie wiesz, jak rozwiązać określony problem, każdego dnia uwalniaj związane z tym negatywne emocje. Rezultaty cię zadziwią.

Przykładowe uwolnienia

Uwalniam się od strachu.

Uwalniam się od lęku.

Uwalniam się od bólu.

Uwalniam się od wątpliwości.

Uwalniam się od rozpaczy.

Uwalniam się od napięcia.

Uwalniam się od smutku.

Uwalniam się od lęku przed zmianą.

Uwalniam się od gniewu.

Uwalniam się od poczucia winy.

Uwalniam się od krytycyzmu.

Uwalniam się od mściwości.