Wydawca: WAB Kategoria: Literatura faktu, reportaże, biografie Język: polski Rok wydania: 2014

Niecierpliwy optymista. Bill Gates o sobie i świecie ebook

Lisa Rogak

2 (1)

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Niecierpliwy optymista. Bill Gates o sobie i świecie - Lisa Rogak

„Ikona geeków, techno-wizjoner i pionier biznesu.”

TED.com

Bill Gates, założyciel i były prezes Microsoftu, globalna ikona biznesu, jest postacią wyjątkowo wielobarwną. Genialny wizjoner, opętany ideą powszechnie dostępnego komputera osobistego, postrzegany był również jako twardy gracz i korporacyjny tyran. Z czasem opuścił firmę i z równą pasją jak niegdyś oprogramowaniem, zajął się działalnością dobroczynną.

Obecnie Gates, od lat królujący w rankingach najbogatszych ludzi świata, poświęca się pracy w stworzonej wspólnie z żoną Fundacji Billa i Melindy Gatesów, ukazując światu nowe, łagodniejsze oblicze hojnego filantropa, zatroskanego o los zaniedbanych obszarów świata.

Jak sam mówi o sobie, jest „niecierpliwym opytmistą”. Nawykły do korporacyjnego wyścigu perfekcjonista, dbający o jakość i szybkość wdrożenia produktów, z równym zapałem pragnie wyzwolić świat od chorób i biedy z pomocą swojego majątku, wpływów i doświadczenia.

Książka „Bill Gates – niecierpliwy optymista”, stanowiąca zbiór cytatów z jego wypowiedzi, stanowi interesujący wgląd w sposób myślenia tego człowieka i jego wizje kapitalizmu o ludzkim obliczu.

Czytanie tej książki to jak jedzenie orzeszków. Gdy się zacznie, trudno jest przestać – CNNMoney

William Henry Gates urodził się 28 października 1955 roku w Seattle. Jako trzynastolatek, odkrył swoje zainteresowanie oprogramowaniem. W 1973 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Harvarda, gdzie poznał Steve’a Balmera, późniejszego dyrektora generalnego Microsoft Corporation.

W 1975 roku Bill Gates zrezygnował ze studiów i wraz z przyjacielem z dzieciństwa Paulem Allenem założył Microsoft. Wizjonerstwo Gatesa, który przewidział rozwój komputerów osobistych, miało kluczowe znaczenie dla sukcesu Microsoftu i przyszłości całej branży informatycznej. Dziś Gates jest jednym z najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Od 2000 roku koncentruje się głównie na pracy w fundacji, którą prowadzi razem z żoną Melindą.

 

Opinie o ebooku Niecierpliwy optymista. Bill Gates o sobie i świecie - Lisa Rogak

Cytaty z ebooka Niecierpliwy optymista. Bill Gates o sobie i świecie - Lisa Rogak

¶ Ciągle uczę się nowych rzeczy. Ale sprawa pozyskiwania czołowych postaci, podejmowanie ryzyka i  poczucie, że wyjdzie z  tego coś wielkiego – te elementy pozostają wspólne dla mojej poprzedniej i  obecnej pracy.
Kiedy wypuszczamy na rynek jakiś produkt, załoga dobrze wie, że niektóre jego cechy, jakich wcześniej wymagałem, nie zostały w  pełni wdrożone. Nigdy zatem nie wyprodukujemy idealnego oprogramowania. I  dzięki Bogu, bo co byśmy potem robili?
Googl e ¶ Mają podobne problemy jak my. Zatrudnili wielu łebskich ludzi. Wysunęli się na czołową pozycję  w  badaniach, a  bycie numerem jeden w  tej dziedzinie przynosi nieprawdopodobne profity. Jeszcze są zdolni zdystansować konkurencję, ale ta już depcze im po piętach. Nadal są jednak wspaniałym przykładem tego, co może się zdarzyć, kiedy dwóch młodych gości, działając wspólnie, realizuje swoją ideę i  bez wątpienia osiąga gigantyczny sukces.
¶ Nasza polityka zatrudnienia była zawsze ukierunkowana na ludzi świeżo po studiach. Tylko paru wybitnych pracowników, jak Charles Simonyi, miało już pewne doświadczenie. Jednak generalnie wyznawaliśmy zasadę, że ludzie muszą przyjść do nas z  czystymi umysłami, nieskażonymi innym podejściem, aby nauczyli się naszego sposobu programowania i  wkładali w  pracę ten rodzaj energii, na jakim najbardziej nam zależało.
Wiele błędów związanych z  rynkiem popełniliśmy później, niż powinniśmy. Naszym ograniczeniem była zbyt mała liczba ludzi, bo wówczas nie byliśmy w  stanie zatrudnić więcej. Sami zarządzaliśmy wszystkim, mając nadzieję, że zdołamy dotrzymać zobowiązań. Stale balansowaliśmy na krawędzi.
Menedżerowie ¶ Mamy wspaniałych menedżerów, niezwykle zaangażowanych w  swoją pracę i  doceniających pracę swoich podwładnych. Zachowali jeszcze praktyczną wiedzę na tyle, by w  razie potrzeby sami wziąć się do roboty przy programowaniu. Dlatego rozumieją obciążenia i  trudne momenty; wiedzą, jak sobie z  nimi poradzić i  – kiedy trzeba – przychodzą z  pomocą. Są świetni, bo wierzą w  potęgę komunikacji. To straszne, kiedy zespół zaczyna dryfować, morale upada i  zastanawiasz się, jak mogłeś do tego dopuścić, skoro powinieneś zawczasu wychwytywać takie rzeczy. Dlatego kadra kierownicza musi być w  nieustannym kontakcie ze swoimi podwładnymi.
Sprawą kluczową, pierwszorzędną, było dla nas zawsze zatrudnianie wybitnych pracowników. Tu nie można odpuścić – trzeba bardzo starannie dobierać osoby o  odpowiednim IQ, które nadają się do pisania programów. 95% ludzi nie nadaje się do pisania złożonych programów. Pomaga w  tym też polityka małych zespołów.
Zawsze uważałem, że muszę mieć zaufanych współpracowników, (…) że powinniśmy stanowić zgrany zespół prący do przodu bez względu na okoliczności. Nie doszedłem do tego drogą analityczną. Po prostu już dawno uznałem, że taka jest cecha mojej osobowości.
Przeszłość ¶ Nie zwykłem tracić czasu na analizowanie błędów przeszłości. Kiedy się już podejmie decyzję, nie ma sensu jej roztrząsać. Po prostu tak jest najlepiej… Jeśli chcesz robić coś dobrze, musisz iść do przodu i  nie oglądać się za siebie.
Awans wewnętrzny ¶ W  naszej firmie możesz awansować, jeśli tylko jesteś dobry w  kreowaniu produktu. Ważną rolę odgrywają przykłady. Kiedy coś się udało, wyróżniamy ludzi, którzy pracowali nad projektem, i  robimy z  nich bohaterów. Niech wszyscy wiedzą, że powinni się starać im dorównać.
Wiara w  siebie ¶ Bywają takie magiczne momenty, kiedy musisz mocno uwierzyć w  siebie (…). Gdy opuściłem Harvard i  powiedziałem do swoich przyjaciół: „Chodźcie i  pracujcie dla mnie”, moje przekonanie, że postępuję właściwie, graniczyło niemal z  pychą. W  takich momentach, kiedy ufasz sobie całkowicie i  mówisz: „Zrobimy to!”, musisz polegać głównie na sobie, bo niewielu za tobą pójdzie.
Wygraliśmy, bo zatrudnialiśmy najlepszych ludzi. Udoskonalaliśmy nasze produkty na bazie informacji zwrotnych, aż stały się najlepsze. A  jednak każdego roku ogarnia nas zwątpienie, kiedy zastanawiamy się, dokąd zmierza świat.

Fragment ebooka Niecierpliwy optymista. Bill Gates o sobie i świecie - Lisa Rogak

Lisa Rogak

Niecierpliwy optymista

Bill Gates o sobie i świecie

Przełożyła Małgorzata Fabianowska

Tytuł oryginału: Impatient optimist. Bill Gates in his own words

Copyright © 2012 by Lisa Rogak

Through arrangement with the Mendel Media Group LLC of New York

Copyright © for the Polish translation by Małgorzata Fabianowska

Copyright © for the Polish edition by Grupa Wydawnicza Foksal, MMXIV

Wydanie I

Warszawa

Wstęp

Jestem optymistą. To najważniejsze w mojej wizji świata. Jestem jednak niecierpliwym optymistą.

– BILL GATES, W: MICHAEL KINSLEY, CREATIVE CAPITALISM, 2008

¶ Billa Gatesa można kochać lub nienawidzić, ale jedno nie ulega wątpliwości – od ponad trzech dekad jest on niekwestionowaną ikoną globalnego biznesu, a stał się nią w 1981 roku, kiedy rozpoczęła się masowa produkcja komputerów osobistych.

Nazywany jest genialnym wizjonerem, tyranem i biznesmenem bez skrupułów. Wszystko można o nim powiedzieć, ale nie można pozostać wobec niego obojętnym. Bez względu jednak na opinie o Gatesie nawet jego najbardziej zajadli wrogowie muszą przyznać, że przyczynił się on do jednej z największych rewolucji współczesnego świata. Zamienił dostępną tylko dla specjalistów technologię komputerową lat siedemdziesiątych ubieg- łego wieku w nieocenione, łatwe w obsłudze narzędzie masowego użytku, które przyczyniło się do rozwoju ekonomicznego i powstania nowych miejsc pracy.

Gates konsekwentnie zajmuje najwyższe miejsca w rankingach najbogatszych ludzi świata, jednocześnie postrzegany jest jako jeden z najbardziej kontrowersyjnych założycieli i prezesów korporacji w historii. Biznesmeni na całym świecie uważają go za swojego guru i wykorzystują jego biznesowe strategie przy tworzeniu i rozwijaniu własnych projektów. Wizerunek twardego zarządcy, jakiego Gates dorobił się, kierując do roku 2008 działaniami Microsoftu, zmienił się diametralnie, gdy postanowił całkowicie poświęcić się Fundacji Billa i Melindy Gatesów. W rezultacie inni filantropi zmuszeni byli zweryfikować swoje poglądy na jego temat.

Pomimo że Bill Gates nie sprawuje już funkcji kierowniczych w jednym z najpotężniejszych koncernów świata, jego nazwisko jest stale obecne w mediach. Przyjaźń i wspólne działania charytatywne Gatesa z wokalistą U2 Bono oraz z gigantem inwestycyjnym Warrenem Buffettem, przyciągają uwagę dziennikarzy i opinii publicznej. To zaś nadaje ogromną rangę jego przedsięwzięciom filantropijnym – czy chodzi o prowadzoną wspólnie z byłym prezydentem Billem Clintonem kampanię na rzecz zwiększenia pomocy federalnej dla zniszczonych trzęsieniem ziemi miast i wiosek Haiti, czy serię wykładów w trakcie Festiwalu Filmowego Sundance, promujących reformę edukacji publicznej.

W czasach czynnego zarządzania Microsoftem Gates zmuszony był chronić tajemnice korporacji, dziś jego życie przypomina otwartą księgę, a on sam udziela się na Facebooku, Twitterze i na blogu TheGatesNotes.com.

Druga odsłona kariery Billa Gatesa jest nie mniej spektakularna niż pierwsza. Każdy, kogo interesują jego życie i poglądy bądź kto poszukuje inspiracji dla własnych biznesowych przedsięwzięć, znajdzie wśród myśli Gatesa cenne wskazówki dla siebie.

Cytaty

Przejmowanie innych przedsiębiorstw

¶ W naszej historii dokonaliśmy wielu przejęć (…). Przeważnie robiliśmy to tam, gdzie najszybciej rozwijała się dana gałąź rynku (… ), to pozwoliło nam zaoszczędzić czas, jaki musielibyśmy przeznaczyć na wdrożenia i pracę z klientami.

– Przemówienie programowe, Uniwersytet Stanowy San Jose, 27 stycznia 1998

•••

Uzależnienie od technologii

¶ Z dwojga złego wolę, jeśli dziecko jest uzależnione od komputera niż od telewizji; wtedy przynajmniej jego umysł dokonuje wyborów.

– Programmers at Work, 1986

•••

Afroamerykańskie nierówności edukacyjne

¶ Zakrawa na ironię, że sprawa Brown v. Board of Education postrzegana jest jako kamień milowy orzecznictwa Sądu Najwyższego USA. Istnieje jakościowa różnica pomiędzy tym, co mógł uzyskać przeciętny czarny student w roku 1954, a co mógłby uzyskać dzisiaj (…). Łatwiej było obalić niektóre [oburzające prawa, dotyczące segregacji rasowej] (…) niż zlikwidować dzisiejsze nierówności1.

– Ebony, październik 2011

¶ Czemu sprawa [nierówności w systemie edukacji] nie budzi powszechnego, absolutnego oburzenia? Nie rozumiem, dlaczego regularnie nie odbywają się protesty. I czemu ten problem nie aktywizuje ludzi do działania tak, jak działo się to w czasach Ruchu Praw Obywatelskich?

– Ebony, październik 2011

•••

Podróże lotnicze

¶ Lot w klasie ekonomicznej kosztuje mniej, a czas podróży jest taki sam jak dla pasażera klasy biznes. I leci się całkiem wygodnie. Być może, gdybym był wyższy i tęższy, zmieniłbym pogląd na tę sprawę.

– „New York Times. News Service/Syndicate”, 29 sierpnia 1995

•••

Ameryka

¶ Mam ogromny dług wobec tego kraju, który nie boi się postawić na młodość.

– CNBC Town Hall Event, Uniwersytet Columbia, 12 listopada 2009

•••

Amerykańskie uniwersytety

¶ Nasz system uniwersytecki jest najlepszy. Hojnie przydzielamy uczelniom fundusze na badania i to jest wspaniałe. Nagradzamy śmiałość i ryzyko (…). System, choć nieco chaotyczny, stanowi jednak potężny impuls innowacyjny dla całego świata, a wspierany pieniędzmi podatników i sponsorów będzie rozkwitał.

– The World Is Flat, 2005

•••

Analizowanie innych przedsiębiorstw

¶ Skupiamy się na dobrych stronach przedsiębiorstwa, a nie na złych. Nie traktujemy działalności danej firmy jako mało istotnej tylko dlatego, że nie wszystko funkcjonuje tam idealnie. Taka firma też może robić coś istotnego, nawet jeśli nie do końca zdaje sobie sprawę z doniosłości własnych poczynań.

– „New York Times. News Service/Syndicate”, 19 lutego 1996

•••

Andy Grove2.

¶ Andy Grove jest niezwykłym prezesem. Genialnie wyznacza cele i prowadzi ku nim korporację. Jasno formułuje myśli. To jest par excellence menedżer i zarządca techniczny.

– Przemówienie programowe, Uniwersytet Stanowy San Jose, 27 stycznia 1998

•••

Jego tendencje aspołeczne

¶ [Na Harvardzie] byłem liderem grupy aspołecznej. Trzymaliśmy się razem, aby w ten sposób zaznaczyć odrzucenie nas przez całą socjalnie nastawioną resztę.

– Mowa pożegnalna podczas uroczystości zakończenia studiów, Uniwersytet Harvarda, 7 czerwca 2007

•••

Szkodliwe szczepienia

¶ To całkowite kłamstwo, które zabiło tysiące dzieci. Dlatego że matki, które w nie uwierzyły, nie zgodziły się podać swoim dzieciom szczepionki na krztusiec ani na odrę, i dziś te dzieci nie żyją. W ten sposób ci, którzy angażują się w propagan- dę przeciw szczepieniom, przyczynili się do ich śmierci. To bardzo smutne, bo szczepionki są ogromnie ważne.

– CNN, 4 lutego 2011

•••

Apple

¶ Aby stworzyć nowy standard, potrzeba czegoś, co nie jest tylko nieznacznie różne; to musi być coś zupełnie nowatorskiego, co zawładnie wyobraźnią ludzi. Ze wszystkich urządzeń, jakie znam, jedynie Macintosh spełnia te wymagania.

– Przemówienie, 1984

•••

Złe wiadomości

¶ W przedsiębiorstwach istnieje tendencja, aby szybko rozpowszechniać dobre wiadomości. Och, mamy świetne wyniki. Och, tak dobrze nam idzie. Problem polega na tym, że dobre wiadomości na ogół przyjmuje się bez dyskusji (…). Złe wiadomości pobudzają do zmian. Ten klient nie jest zadowolony. Ten konkurent robi coś świetnego. Ten projekt nie wyszedł (…). Im szybciej przyjmiesz złą wiadomość, tym większe szanse, że pobudzi cię ona do działania. Zastanowisz się nad zmianą planu produkcji, postarasz się przedyskutować sprawy z ludźmi i naprawdę wgryziesz się w problem. Dlatego, kiedy ktoś przysyła mi e-mail, w którym chwali się, dajmy na to, naszymi wynikami na giełdzie w dziedzinie XYZ, zapytuję go w odpowiedzi, czy to znaczy, że straciliśmy w innych dziedzinach, skoro pisze mi tylko o jednej? A jeśli tak, to w jakich i dlaczego? Takie podejście wrosło już w nasz sposób myślenia.

– Przemówienie programowe, Uniwersytet Stanowy San Jose, 27 stycznia 1998

•••

Być prezesem

¶ Steve Ballmer3 powiedział, że (…) odpowiedzialność związana z funkcją prezesa jest brzemieniem cięższym, niż się spodziewał. Cóż, ostrzegałem go, że to nieludzki zawód. Bez przerwy stawia wymagania i w tym sensie mogę się uważać za szczęściarza, że mam kogoś takiego jak Steve. Myślę, że zastąpi mnie tak dobrze, jak na to liczę.

– „Newsweek”, 16 kwietnia 2000

•••

Funkcja kierownicza

¶ [W liceum powiedziałem innym programistom]: „Jeżeli chcecie, żebym z wami pracował, musicie powierzyć mi kierowanie grupą. Ale to jest niebezpieczne, bo jeśli teraz przyjmę funkcję kierowniczą, będę chciał ją sprawować zawsze”.

– Instytut Smithsona, Archiwum Audiowizualne, 2003

•••

Bycie twarzą Microsoftu

¶ Na ogół ludzie mają tendencje do identyfikowania firmy z jedną osobą. To naturalne. Taka sytuacja miała dla mnie głównie minusy, ale plusy też się zdarzały.

– „Newsweek”, 23 czerwca 1997

¶ Postrzeganie ważności mojej roli jest z pewnością przesadzone.

– „Newsweek”, 1 grudnia 1996

¶ Świat ma tendencję do skupiania nadmiernej uwagi na mojej osobie.

– „U.S. News & World Report”, 16 czerwca 2006

•••

Bono

¶ [Pewnej nocy] z wielkim zaangażowaniem tłumaczył mi, że moglibyśmy otrzymywać procent od każdej transakcji społecznie nastawionych korporacji i w ten sposób zmieniać świat. Wydzwaniał do ludzi, budził ich, a potem wręczał mi słuchawkę. Jego pomysły wydawały mi się z początku nieco zbyt entuzjastyczne, ale zasadnicza linia była słuszna. Jeśli dacie ludziom szansę utożsamienia się ze sprawą, która leży im na sercu, zapłacą więcej, a ta nadwyżka napędzi działalność.

– Przemówienie na Światowym Forum Ekonomicznym w roku 2008, 24 stycznia 2008

¶ Ja staram się być bardziej realistyczny. A [Bono] zawsze powtarza: „Tak, damy radę!”.

– „Time”, 26 grudnia 2005

¶ [Bono] nie robi tego dla poklasku; on naprawdę się angażuje i nie wystarczy mu tylko śpiewanie. Siła jego oddziaływania jest naprawdę, naprawdę potężna. Sprawy wyglądałyby zupełnie inaczej, gdyby nie on.

– „Time”, 26 grudnia 2005

•••

Przełomowe osiągnięcia

¶ Przełomowe osiągnięcia to coś, co zmienia zachowania milionów ludzi. Kiedy chce się ich któregoś  z nich pozbawić, mówią: „Jak to, nie możecie nam tego zabrać!”. Dla nas to krytyczny moment. Ponosimy koszty przełomowych osiągnięć, gdyż ludzie, którzy dzisiaj kupią nasze oprogramowanie, mogą go używać w nieskończoność, nie płacąc nam ani centa.

– „Newsweek”, 24 listopada 2003

•••

Komputery w biznesie

¶ Pamięć korporacji jest krótka. Na szczęście wystarczy, że pracownik zajmujący się danym projektem usiądzie przed komputerem i w niecałe 60 sekund odnajdzie informację lub dokumentację dotyczącą podobnego projektu, który był wdrożony w przeszłości. Gdyby miało to zająć więcej czasu, zapewne nikomu nie chciałoby się sprawdzać.

– Przemówienie, Perspektywy przedsiębiorczości, 24 marca 1999

•••

Klienci korporacyjni

¶ Na ogół nikt nie ujawnia, że sprzedaż oprogramowa- nia dla firm jest większa niż dla klientów indywidualnych. Microsoft ma dobre rozeznanie, jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie oprogramowania; wie, jak uczynić pracę bardziej wydajną, jakie problemy mają wydziały technologii komputerowych i jak te problemy rzutują na pracę całej korporacji. Przez dziesięciolecia wypracowaliśmy umiejętność prowadzenia dialogu z przedsiębiorstwami, dzięki czemu poznajemy ich potrzeby i praktykę użytkowania naszego software’u. Mamy bardzo silną pozycję na rynku.

– „PC Magazine”, 23 czerwca 2008

¶ Niezadowoleni klienci to twoje najlepsze źródło informacji.

– Biznes szybki jak myśl, 2008

•••

Standardy w biznesie

¶ Naprawdę nie powinienem tego mówić, ale w pewien sposób, w kategorii jednostkowego produktu, prowadzą one do naturalnego monopolu, w którym w odpowiedni sposób prowadzi się dokumentację i szkolenia oraz promuje poszczególne rozwiązania. To z kolei wzmacnia lojalność klientów, reputację, wyniki sprzedaży i notowania firmy, budując jej mocną pozycję wobec produktu.

– Rosen Research Personal Computer Forum, materiały do konferencji, maj 1981

•••

Kapitalizm

¶ Ludzie nie doceniają efektywności, z jaką kapitalizm trzyma w ryzach nawet najbardziej rozwojowe firmy.

– The Rich and How They Got That Way, 2001

¶ Kapitalizm jest wielki i ma tysiące aspektów. Wiele z nich zawodzi. Inne są po prostu mierne. Ale te wyjątkowe rozwijają się i – jak wiadomo – wprawiają świat w zachwyt. Na wszystkich polach, o których wspomniałem, mają szansę pojawić się firmy, których osiągnięcia powalą nas na kolana.

– CNBC Town Hall Event, Uniwersytet Columbia, 12 listopada 2009

•••

Jego kariera

¶ Mogę się uważać za szczęściarza, bo miałem  w życiu dwa fantastyczne zajęcia. W młodości po nocach pisałem programy – rozumiecie – marząc o komputerze osobistym, który byłby dostępny dla każdego, bo na tym najbardziej mi zależało. Teraz całkowicie się zmieniłem i bez reszty poświęcam się fundacji. Znacie mnie i wiecie, że uwielbiam popierać takie sprawy. Czuwam, aby pieniądze, które rozdziela nasza fundacja, zostały wydane w najlepszy możliwy sposób… Kocham tę pracę.

– CNN, 20 czerwca 2010

¶ Dzisiaj nie interesuje mnie zarabianie pieniędzy dla samego zarabiania. Gdyby kazano mi wybierać między moją pracą a bogactwem, wybrałbym pracę. O wiele bardziej ekscytujące jest kierowanie zespołem utalentowanych, inteligentnych ludzi niż posiadanie konta o wielu zerach.

– „New York Times. News Service/Syndicate”, 27 października 1996

•••

Oddanie władzy Ballmerowi

¶ Musiałem coś zmienić. Steve jest całkowicie oddany zespołowi i osiąganiu różnorodnych celów. Zastanawiałem się, czemu zachowuję się tak, jakby mi nie zależało. Skąd ten sarkazm na zebraniach albo czemu mówię „to jest kompletnie do kitu”?

– „Wall Street Journal”, 5 czerwca 2008

•••

Wyzwania

¶ Jest pewna ironia w twierdzeniu, że mamy niepodważalną pozycję, nieosiągalną dla innych, jakbyśmy posiadali jedyną kopalnię miedzi na świecie. Prawda jest zupełnie inna. Firma podejmuje wyzwania i jako zespół musimy trzymać się razem, robiąc rzeczy wielkie.

– „Newsweek”, 16 kwietnia 2000

•••

Zmiana

¶ Każde mijające trzy lata są istotne z punktu widzenia przedefiniowania tego, co robimy. Firma, która się nie zmienia, bardzo szybko upada, o czym świadczą liczne przykłady… Obecnie mamy świetny zespół badawczy, współpracujemy z wieloma uczelniami i stać nas na zatrudnienie wybitnych ludzi – co pozwala mi z optymizmem myśleć o przyszłości. Jednak jest ona pełna pułapek i niespodzianek.

– Instytut Smithsona, Archiwum Audiowizualne, 2003

¶ Barierą zmian nie jest brak chęci, lecz zbytnia złożoność.

– Przemówienie programowe Uniwersytet Harvarda, 7 czerwca 2007

•••

Dzieciństwo

¶ Miałem naprawdę wiele marzeń, kiedy byłem dzieckiem. Sądzę, iż większość wynikała z tego,  że dużo czytałem.

– „PC Magazine”, 23 czerwca 2008

¶ Usiłowałem być na tyle normalny, na ile mogłem.

– Hard Drive, 1992

•••

Chiny

¶ Jakkolwiek w Chinach sprzedaje się trzy miliony komputerów rocznie, użytkownicy nie płacą za ich oprogramowanie. Ale kiedyś zapłacą. Dopóki je kradną, chcemy, żeby kradli nasze. To ich w pewien sposób uzależni, a wtedy zastanowimy się, jak sobie to powetować w przyszłości.

– CNET News, 2 czerwca 1998

¶ Fascynujące jest