Wydawca: Bogulandia Kategoria: Styl życia Język: polski Rok wydania: 2013

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 200 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Madry o czasie - David Glenn - David Glenn

"Błogosławiony mąż, który polega na Panu, którego ufnością jest Pan!

Jest on jak drzewo zasadzone nad wodą."

Jeremiasza 17,7-8

Nic nie zmusza nas tak skutecznie do zdefiniowania naszego systemu wartości jak dzieci i relacja kobiety z mężczyzną. Ogrom decyzji, które musimy podjąć, wzbudza wciąż kolejne pytania. Każda z nich ma wpływ na przyszłość tych, których tak bardzo kochamy.

A co jeśli się mylimy?

Aby trafnie ocenić dzisiejszy stan więzi rodzinnych wokół nas, nie potrzeba badań i statystyk. Żyjemu w czasach kiedy mówienie prawdy wydaje się być niemożliwe i prowadzi do nieuchronnej konfrontacji, bo przecież każdy ma swoją. Systematycznie spada wpływ rodziców na ich dzieci. Jak wychować pokolenie mądre, samodzielne i świadome otaczającej rzeczywistości? Jak mądrze budować stabilny system wartości, który przekażemy dzieciom?

"Mądry o czasie" to praktyczne lekcje biblijne, które pomogą ci znaleźć odpowiedzi na wszystkie te ważne pytania. Jest to przewodnik, który może być używany w małych grupach, jak i do studium indywidualnego, przez ojców w każdym wieku.

Opinie o ebooku Madry o czasie - David Glenn - David Glenn

Fragment ebooka Madry o czasie - David Glenn - David GlennTytuł oryginału:Wisdom for Fathers

Tłumaczenie:Klaudia Dulińska

Korekta:Urszula Grabczan

Skład:Mikrograf s.c. www.mikrograf.pl

Redakcja:Zespół

Okładka:Anna Melkumian-Tomaszewska

Originally published in the U.S.A. by Kardo International Ministries of 11875 W. Little York, suite 104, Houston, Texas, 77041 under the title: Wisdom for Fathers Copyright © 2004 by David Glenn Edited and used by permission.

Copyright © 2013 for the Polish edition by Wydawnictwo Bogulandia, Warszawa All rights to the Polish edition reserved.

Wydawnictwo Bogulandia tel. 603 072 828 info@bogulandia.pl www.bogulandia.pl

Książka, ani żadna jej część, nie może być przedrukowywana ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy. W sprawie zezwoleń proszę zwracać się do:Wydawnictwo Bogulandia tel. 603 072 828 info@bogulandia.pl www.bogulandia.pl

Cytaty z Pisma Świętego pochodzą z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, (Biblia Warszawska), wydanego przez Towarzystwo Biblijne w Polsce, Warszawa, wyd. XXV, 2008.

Cytaty z Pisma Świętego pochodzą z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, Najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem, przygotowany z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła, wydanego przez Edycję Świętego Pawła, Częstochowa, 2009.

Wydanie pierwsze, Warszawa 2013

ISBN 978-83-63097-14-1

Książka do nabycia:

Księgarnia i Hurtownia wysyłkowa „Bogulandia”

ul. Ząbkowska 23/25 lok. 53, 03-736 Warszawa

info@bogulandia.pl

www.bogulandia.pl

Opracowanie wersji elektronicznej:

Karolina Kaiser


Spis treści

Okładka
Strona tytułowa
Strona redakcyjna
Wstęp
Rozdział 1
W poszukiwaniu mądrości

Natłok informacji jest czymś, czego nie potrzebujesz, aby być mężczyzną, jakim Bóg chce cię widzieć. Potrzebujesz inspiracji oraz mądrości. Biblia jest wypełniona Bożą mądrością, dzięki której możesz z obecnego miejsca dostać się tam, gdzie chcesz być. Poniższy rozdział jest wstępem do codziennych, dziesięciominutowych rozważań, które pomogą ci wydobyć mądrość płynącą z Bożego Słowa. 

Praktyczna wskazówka: Zapoznanie się z mężczyznami, którzy są mądrymi doradcami.

Rozdział 2
Budowanie życia na Bożym Słowie

Aby stać się pobożnym mężem i ojcem musisz traktować Boże Słowo jako podstawowy autorytet w kwestii prawdy i źródło odpowiedzi na wszystkie pytania.

Praktyczna wskazówka: Jak spędzać cichy czas z Bogiem, gdy w twoim domu nigdy nie jest cicho.

Rozdział 3
Relacja mężczyzny z Bogiem – zaufanie

Klucz do bycia tatą odnoszącym sukces w swoim ojcostwie leży w ustanowieniu priorytetów. Może to całkowicie i trwale przemienić życie twoje i twoich dzieci. W tym tygodniu skupimy się na najwyższym priorytecie – naszej relacji z Bogiem. Pytanie, którym się zajmiemy brzmi: „Czy jestem gotów przekazać kontrolę Bogu i zaufać Mu dosłownie w każdej sferze mojego życia?”

Praktyczna wskazówka: Doświadczanie Szabatu.

Rozdział 4
Relacja mężczyzny z Bogiem – posłuszeństwo

Co przychodzi ci na myśl, gdy słyszysz słowo „posłuszeństwo”? Każdy ma jakieś doświadczenia, dobre lub złe, gdy chodzi o poddanie się autorytetowi. W tym tygodniu stajemy przed wyzwaniem pozwolenia Bogu nauczenia nas Jego definicji posłuszeństwa.

Praktyczna wskazówka: Posiłki w twojej rodzinie.

Rozdział 5
Relacja mężczyzny z jego żoną – zwierzchnictwo

Największym darem, jaki ojciec może dać swoim dzieciom, jest miłość do żony. Co Biblia ma do powiedzenia mężczyznom na temat bycia głową rodziny? W tym tygodniu przyjrzymy się zwierzchnictwu, miłości pełnej poświęcenia oraz małżeństwu, które jest przymierzem. 

Praktyczna wskazówka: Wychowywanie dzieci.

Rozdział 6
Relacja męża z jego żoną – usługiwanie

Jak możemy zaspokoić potrzeby naszej żony, jeśli nawet ich nie znamy? W tym tygodniu dowiesz się, jak możesz zrozumieć swoją żonę i poznasz praktyczne sposoby mogące pomóc ci w usługiwaniu jej.

Praktyczna wskazówka: Romans w domu.

Rozdział 7
Relacja ojca z jego dziećmi – Wychowywanie pobożnego potomstwa

Każdy tata chce być dobrym tatą. Od czego jednak zacząć? W tym tygodniu odkryjemy cel rodzicielstwa i uchwycimy wizję Bożego powołania w życiu na- szych dzieci.

Praktyczna wskazówka: Rodzinny wieczór.

Rozdział 8
Relacja ojca z jego dziećmi – trzy największe dary, które możesz przekazać swoim dzieciom

Nasze dzieci potrzebują naszej bezwarunkowej miłości, jasno określonych i sprawiedliwych granic oraz możliwości poznania Chrystusa i podążania za Nim. Zbadamy kwestię dyscypliny i prowadzenia naszych dzieci w uczniostwie.

Praktyczna wskazówka: Dyscyplina.

Rozdział 9
Relacja mężczyzny ze światem – cztery biblijne testy dotyczące pracy

Dlaczego mężczyzna powinien pracować? Czy twoja żona powinna pracować poza domem? Czy Biblia mówi cokolwiek na ten temat? Zastosujemy czteroczęściowy test, dotyczący każdej sfery naszej pracy, aby poznać odpowiedzi na te ważne pytania.

Praktyczna wskazówka: Organizacja życia rodzinnego.

Rozdział 10
Relacja mężczyzny ze światem – serce oddane służbie

Kiedy mężczyzna poukłada swoje priorytety we właściwej kolejności, jest gotowy do służby. Czy oznacza to, że musi zaangażować się w każdą kościelną aktywność? Czy oznacza to, że znajdzie się w innym kraju, mówiąc obcym językiem? Jak rozpoznać, w jaki sposób możemy zacząć służyć naszemu Panu? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziemy w tym rozważaniu dotyczącym służby. 

Praktyczna wskazówka: Wskazówki dotyczące służby.


Książkę tę dedykuję mojemu szwagrowi, Davidowi Kuykendall, którego serce było oddane służbie dla Boga. Zachęcał nas do wytrwałości w naszym powołaniu, aby jechać do Polski, zamiast wracać do domu i towarzyszyć mu w jego ostatnich chwilach na ziemi. Chcąc uhonorować Davida, modlimy się, abyś czytając tę książkę, doświadczył Bożego błogosławieństwa.

Dedykuję ją także Denise, mojej żonie, najlepszej przyjaciółce i towarzyszce życia. Gdyby nie Ty, książka ta nie powstałaby. Twój talent pisarski oraz zdolność przekazywania prawd biblijnych były wielką inspiracją dla mnie, „pisarskiego beztalencia”. Modlę się, aby mężczyźni czytający ją, doświadczyli takiej przemiany i błogosławieństwa płynącego z Bożego Słowa, jakich doświadczyłem ja sam.


PRZEDMOWA

Oryginalny materiał, wykorzystany w poniższej książce, pochodzi z materiałów stworzonych przez moją żonę, Denise Glenn, o tytule Mądra o czasie (Wisdom for Mothers). Przez ponad dwadzieścia pięć lat, kiedy książka jej autorstwa było wydawana i wznawiana, często słyszeliśmy prośby o napisanie podobnych materiałów dla mężczyzn. W tamtym czasie byłem jeszcze pracującym na pełen etat geofizykiem, zajmującym się przemysłem naftowym. Nie posiadając talentu pisarskiego, zawsze śmiałem się z komentarzy wyrażających nadzieję, że „może kiedyś, pewnego dnia” i ja coś napiszę!

Kiedy nasze dzieci opuściły już dom rodzinny, ja i Denise, zdaliśmy sobie sprawę, że nadszedł czas, abym wreszcie napisał tę książkę. Wziąłem więc stworzone przez moją żonę materiały do studium biblijnego, przeformatowałem je i zaadoptowałem do męskich potrzeb. Oczywistym jest, że Pismo Święte jest uniwersalne i odnosi się do wszystkich ludzi, jednak zastosowanie zasad w nim zapisanych jest często różne dla mężczyzn i kobiet. Skróciłem codzienne lekcje do minimum tak, aby nawet bardzo zajęty i zapracowany mężczyzna mógł je przeczytać.

W niektórych przypadkach, posłużyłem się komentarzami Denise odnośnie Pisma Świętego. Jeśli więc twoja żona studiuje jednocześnie materiały Mądra o czasie, znajdziecie w książkach podobnie brzmiące fragmenty.

Nie udaję, że jestem świetnym autorem. Jestem zwykłym mężczyzną, ojcem, dziadkiem i człowiekiem pracującym, ale Bóg przez swoje Słowo przemienił moje życie. Pisząc tę książkę, dałem z siebie to, co najlepsze. Mam nadzieję, że przyniesie ona korzyść i błogosławieństwo.


PODZIĘKOWANIA

Każda książka jest wspólnym projektem, połączonych wysiłków wielu osób. Chciałbym więc podziękować następującym osobom, za pomoc jaką mi okazały, aby książka ta ujrzała światło dzienne:

Denise, mojej żonie, za napisanie oryginalnych materiałów do studium biblijnego, które zawarte są w tej książce.

Delynn Halloran, naszemu Kierownikowi Produkcji, za jej niesamowite oddanie i poświęcenie dla tego projektu.

Kathy McDaniel, za korektę i edycję oraz za zaangażowanie, dzięki któremu materiały publikowane przez Kardo docierają do tak wielu rodzin.

Samowi Bradshaw, przewodniczącemu Kardo, za to, jak używa swojego fenomenalnego daru zarządzania i mądrości, dzięki czemu wspaniale kieruje naszą służbą, podczas niespotykanego dla nas czasu wzrostu i ekspansji.

Markowi Collins, Tripowi Rayowi oraz Timowi Weaverowi za wspólne modlitwy w każdy piątkowy poranek od ponad 15 lat oraz inspirację do wielu ilustracji zamieszczonych w tej książce.


WSTĘP

Czy szukasz odpowiedzi na pytanie, jak być mężczyzną i ojcem, jakim chce cię widzieć Bóg? Jestem przekonany, że nie staniesz w życiu przed żadnym wyzwaniem, które równałoby się wymaganiom, ale i radościom małżeństwa oraz rodzicielstwa. Boże Słowo jest głównym podręcznikiem tego kursu, gdy więc będziesz studiować poniższe rozważania, miej Biblię zawsze przy sobie.

Z pewnością wielu mężczyzn skorzysta z tej książki do indywidualnego studium biblijnego. Jednak zachęcam cię gorąco do przyłączenia się do grupy „Mądry o czasie”. Dzięki wsparciu innych mężczyzn, wzajemnym modlitwom oraz wymianie doświadczeń, uczymy się najwięcej.

Książka podzielona jest na 10 rozdziałów – tygodni. Każdy rozdział dzieli się na 5 codziennych rozważań, nad którymi praca zajmuje około 10 minut. Zostały one napisane celowo w ten sposób, aby pomóc wypełnić zadanie, pomimo ograniczonego czasu w ciągu dnia. Pod koniec każdego rozdziału znajduje się dodatkowy materiał do studiowania podczas weekendów, gdy mamy nieco więcej czasu na lekturę.


SESJA WSTĘPNA

Witaj w grupie „Mądry o czasie”. Zapoznaj się z mężczyznami ze swojej grupy i wypełnij poniższy formularz.

Lider grupy „Mądry o czasie”

Imię: _______________________

Imię żony: ___________________

Imiona i wiek dzieci: _______________________

Adres email: _______________________

Adres: _______________________

Telefon: _______________________

Członkowie grupy modlitewnej

Imię: _______________________

Imię żony: ___________________

Imiona i wiek dzieci: _______________________

Adres email: _______________________

Adres: _______________________

Telefon: _______________________

Imię: _______________________

Imię żony: ___________________

Imiona i wiek dzieci: _______________________

Adres email: _______________________

Adres: _______________________

Telefon: _______________________

Pytania do dyskusji dotyczące sesji wstępnej

1. Co najbardziej lubię w byciu ojcem __________________________

2. Mój największy problem jako ojca __________________________

3. Chciałbym/nie chciałbym być jak mój ojciec w następujących sferach: __________________________

Wskazówki dotyczące przebiegu spotkań grupy „Mądry o czasie”

Każdego tygodnia, po zakończonym czasie studium biblijnego, podzielcie się na mniejsze grupy 5-6 mężczyzn, aby modlić się wspólnie.

Warto, aby czas modlitwy miał miejsce przed dyskusją dotyczącą praktycznych umiejętności rodzicielskich. Z doświadczenia wiem, jak trudno jest zakończyć, często gorącą dyskusję, żeby rozpocząć modlitwę. Pamiętaj, aby prośby modlitewne dotyczyły tylko ciebie oraz twojej najbliższej rodziny (żona i dzieci). Zdaję sobie sprawę, że modlitwa o dalszą rodzinę jest też niezwykle ważna, jednak gdy prośby są bardziej osobiste, grupa buduje mocne więzi i staje się wspierającą społecznością.

Należy także pamiętać, że wszystko, o czym mówimy i o co modlimy się w grupie, nie może wychodzić poza jej ramy. Nie możemy dzielić się tymi wiadomościami z nikim spoza naszej grupy. Starajmy się postępować według sześciu zasad. Modlitwy powinny być:

(1) Tematyczne

(2) Krótkie

(3) Proste

(4) Konkretne

(5) Przedzielone momentami ciszy i refleksji

(6) W małych grupach

Modlitwa jest zasadniczą częścią służby „Mądry o czasie”. Zawsze z niecierpliwością oczekujemy na to, co Bóg czyni podczas modlitwy i poprzez nią.

Początek

Zanim zaczniesz zdobywać mądrość, pierwszym i najważniejszym krokiem jest zbudowanie osobistej relacji z Bogiem.

A oni rzekli: „Uwierz w Pana Jezusa, a będziesz zbawiony, ty i twój dom”.

Aby zaufać Bogu w pełni, musisz zaufać Mu poprzez Jezusa Chrystusa, Jego Syna.

W Ewangelii Jana 14:6 Jezus powiedział o sobie samym: „Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie”.

Oddanie swojego życia Jezusowi jest jedynym sposobem, by nawiązać i zbudować relację z Bogiem. Jeśli nigdy wcześniej nie nawiązałeś osobistej relacji z Jezusem Chrystusem, poproś Boga, aby mówił do ciebie, gdy za chwilę będziesz odkrywał tę prawdę w Liście do Rzymian.

Historia zbawienia w Liście do Rzymian (tzw. Rzymska Droga):

List do Rzymian 3:23 „Gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej”.

List do Rzymian 6:23 „Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, lecz darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym”.

List do Rzymian 5:8 „Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł”.

List do Rzymian 10:9-10 „Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz. Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu”.

List do Rzymian 10:13 „Każdy bowiem, kto wzywa imienia Pańskiego, zbawiony będzie”.

Aby nawiązać relację z Bogiem oraz całkowicie Mu zaufać musisz:

Uznać, że jesteś grzesznikiem i potrzebujesz relacji z Jezusem Chrystusem, który uratuje cię od wiecznego potępienia.

Przyznać się i wyznać swoje grzechy.

Odwrócić się od grzechu, całkowicie zmieniając kierunek życia.

Poprosić Jezusa, by zbawił cię przez swoją łaskę.

Pozwolić Jezusowi Chrystusowi, aby rządził twoim życiem.

Jeśli jesteś gotowy, możesz pomodlić się następującą modlitwą:

„Panie Jezu, przyznaję, że jestem grzesznikiem. Wyznaję to dzisiaj przed Tobą. Wybacz mi moje grzechy. Chcę, by Twoja śmierć na krzyżu była zapłatą za moje grzechy. Odwracam się od grzechu i zwracam się do Ciebie. Zbaw mnie i zmiłuj się nade mną. Bądź moim mistrzem i moim Panem. Tylko Ty jesteś moim Bogiem. Modlę się w imieniu Jezusa. Amen”.

Jeśli szczerze pomodliłeś się tą modlitwą, całe niebo się właśnie raduje! Jesteś teraz Bożym synem! Właśnie narodziłeś się dla nowej rodziny! TERAZ masz dostęp do źródła siły, by stać się ojcem, który będzie błogosławieństwem dla swoich dzieci.

Zadzwoń do swojego pastora lub lidera grupy „Mądry o czasie”, żeby powiedzieć o swojej ważnej decyzji. Warto podzielić się z kimś swoją świeżą wiarą!

Ewangelia Mateusza 10:32 „Każdego więc kto mnie wyzna przed ludźmi, i Ja wyznam przed Ojcem moim, który jest w niebie”.


PROŚBY MODLITEWNE

Jeśli studiujesz tę książkę sam, skorzystaj z miejsca poniżej, aby zapisać prośby modlitewne dotyczące ciebie i twojej rodziny. Jeżeli korzystacie z tej książki jako grupa mężczyzn, podzielcie się po 5-6 osób i spędźcie chwilę na modlitwie. Poniżej zapiszcie swoje prośby. To pomoże wam pamiętać, o co modlić się w ciągu tygodnia.

__________________________


Rozdział 1
W poszukiwaniu mądrości

Dzień 1

Mądry mężczyzna

Dzień 2

Mądra porada

Dzień 3

Wartość mądrości

Dzień 4

Wołanie mądrości

Dzień 5

Nabywanie mądrości

Niemal w każdej sferze życia, o której pomyślimy, można obecnie otrzymać szkolenie i wyższe wykształcenie – poza sferą dotyczącą bycia mężem i ojcem. Jednak bycie świetnym ojcem nie polega tylko na odpowiedniej edukacji. Wymaga ono mądrości. Prawdziwe odpowiedzi są czymś, czego wszyscy pragniemy, a możemy odnaleźć je w prastarej księdze mądrości – w Bożym Słowie.


Dzień 1
MĄDRY MĘŻCZYZNA

Panie, jestem gotów, aby słuchać tego, co chcesz mi przekazać. Potrzebuję mądrości, żeby być takim mężczyzną, jakim Ty pragniesz, abym był. Poddaję Ci moje życie. Proszę, działaj we mnie ze swoją mocą. Modlę się o to w imieniu Jezusa. Amen.

Portret Bożego Mężczyzny

Przeczytaj Psalm 1

Chcesz być Bożym mężczyzną. Chcesz podejmować dobre decyzje. Jak więc to osiągnąć? W Psalmie 1 znajdujemy zarys cech Bożego mężczyzny. To tu dowiemy się, jak taki człowiek postępuje, czego nie czyni i jaki jest jego charakter.

Po pierwsze, dowiadujemy się, czego Boży mężczyzna nie robi. Zwróć uwagę na pierwszy werset i opisany w nim rozwój niegodziwości. Łatwo jest dać się wciągnąć w złe postępowanie poprzez przystawanie na małe kompromisy, które w końcu urastają do czegoś wielkiego. Jak możemy tego uniknąć? Spójrzmy na werset 2. Rozważając i rozkoszując się Bożym Słowem dojdziesz do mądrości, której szukasz. I właśnie to chcemy osiągnąć, dzięki temu studium biblijnemu. Mam nadzieję, że nie tylko będziesz czytał Biblię, ale również głęboko ją rozważał.

Dobrą ilustracją rozważania może być obraz krowy przeżuwającej swój pokarm. Krowa przeżuwa, wciąż na nowo, nawet zwracając pokarm ze swojego drugiego żołądka, aby znów go przeżuć! Naszym zadaniem jest taka właśnie medytacja nad Bożym Słowem, aż dojdziemy do pełnego objawienia. Nie jest ono jak zwykłe przeglądanie gazety, ale głębokie rozmyślanie nad czytanymi fragmentami Pisma.

W wersecie 3 czytamy, że czyniąc tak, będziemy jak drzewo zasadzone nad „strumieniami wód”. Czy zauważyłeś, że najsilniejsze i największe drzewa rosną blisko rzek lub innych źródeł wody? Rosną tak, ponieważ mają stały dostęp do podtrzymującego je źródła, które karmi ich system korzeniowy.

Właśnie tego ty i ja potrzebujemy. Potrzebujemy stałego źródła Bożej mądrości i poznania, będącego pokarmem dla naszego życia, dając nam oparcie do podejmowania mądrych decyzji. W efekcie zaczynamy żyć życiem odpornym na „burze i trudne zjawiska pogodowe”, które nie tylko rodzi owoc, ale także doskonale się rozwija. Cóż za obietnica! Dołącz do mnie w zapuszczaniu korzeni w Jego Słowo przez wspólne studiowanie i nabieranie siły!

Panie, modlę się o głód i pragnienie poznania Ciebie oraz Twojego Słowa. Proszę, usuń wszelkie bariery w moim życiu, które mnie powstrzymują przed słuchaniem Twojego głosu. Panie, mów do mnie tak, bym Cię słyszał i daj mi uszy otwarte na Twój głos. W imieniu Jezusa, Amen.

Wskazówka dla taty

Gdy byłem młodym mężem i ojcem, poświęcenie codziennie kilku chwil na studiowanie Biblii oraz modlitwę było dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Nie wiedziałem, jak mogę wygospodarować choćby chwilę. Potrzebna mi była dobra motywacja. Chciałbym więc postawić przed tobą wyzwanie podobne do tego, które ja otrzymałem, gdy byłem jeszcze młodym mężczyzną. Zachęcam cię, byś przez najbliższych 10 tygodni spędził każdego dnia 15-30 minut, nie opuszczając ani jednego dnia, korzystając z tego studium biblijnego jako twojego przewodnika. Ja podjąłem podobne 30-dniowe wyzwanie blisko 25 lat temu i odmieniło ono moje życie na zawsze. Zobaczmy, jaki będzie rezultat w twoim przypadku.


Dzień 2
MĄDRA PORADA

Panie, dziękuję Ci za przywilej bycia ojcem. Służenie każdemu z moich dzieci, jako szczególnemu i unikalnemu darowi, jest niesamowitym powołaniem. Proszę, daj mi serce otwarte i głodne, by słyszeć Twój głos. Mów do mnie w taki sposób, który zrozumiem. W imieniu Jezusa, Amen.

Punkt wyjścia

Obecnie możemy otrzymać szkolenie i instrukcje dotyczące niemal każdej sfery życia, z wyjątkiem sfery bycia ojcem. Nie istnieją żadne specjalne szkoły kształcące w tym najważniejszym przecież zajęciu! Jeżeli chcesz prowadzić samochód, musisz zdać egzamin i dostać prawo jazdy, jednak do zostania rodzicem wystarczą dwie chcące tego osoby i test ciążowy! Myślę, że zgodzisz się ze mną, iż powinniśmy z wyprzedzeniem inwestować w przygotowywanie się do tej najważniejszej roli, jaka kiedykolwiek zostanie nam powierzona – do bycia tatą. Księga Przypowieści Salomona jest dobrym punktem wyjściowym do rozpoczęcia zdobywania takich instrukcji.

Mądrość rozsądnego człowieka

Przeczytaj Przypowieści Salomona 1:1-7

Król Salomon jest autorem tej księgi. Był najmądrzejszym człowiekiem żyjącym na ziemi. Rozsądnym więc wydaje się rozpoczęcie naszego studium od jego pism. Dadzą nam one „mądrość i nauczanie, zdolność rozróżniania oraz zrozumienia rozważnego postępowania”, których tak bardzo potrzebujemy jako ojcowie.

Przyjrzyj się fragmentowi z Przypowieści. Salomona 1:2-6, gdzie znajdujemy 8 korzyści, studiując tę księgę.

  • Poznanie mądrości i dyscypliny
  • Właściwe zrozumienie nauczania
  • Zastosowanie nauczania o mądrym postępowaniu
  • Kształtowanie rozwagi u osób niedoświadczonych
  • Udzielenie informacji, cennych porad dla ludzi młodych
  • Pogłębianie wiedzy
  • Poszukiwanie wskazówek dotyczących zdobywania doświadczenia
  • Bojaźń Pana jako początek mądrości

To wszystko brzmi jak lista życzeń człowieka, który pragnie być świetnym ojcem. Biblia jest właśnie źródłem takiego rodzaju mądrości.

Przeczytaj 1 Księgę Królewską 4:29-34

Fragment ten krótko opisuje najmądrzejszego człowieka, jaki chodził po ziemi. Właśnie on jest autorem księgi Przypowieści. Jego biografia jest imponująca! Warto wiedzieć, co miał do powiedzenia! Salomon był bardzo płodnym pisarzem i autorem pieśni, był także biologiem wykształconym w botanice i zoologii, to najbogatszy i najsławniejszy człowiek swoich czasów. Bóg dał mu ponadnaturalną mądrość oraz zdolności, aby spisać to wszystko dla ciebie i dla mnie. Zamiast więc wyważać już otwarte drzwi, przez następnych kilka tygodni będziemy poznawać mądre wskazówki zapisane przez Salomona, a także przez innych natchnionych autorów Pisma Świętego. Będziemy uczyć się zarówno na ich błędach, jak i czerpać z tego, co czynili właściwie.

Podejmij wyzwanie, aby czytać Biblię każdego dnia oraz spędzać trochę czasu na modlitwie. Przekonasz się, że ty i twoja rodzina będziecie zadowoleni z podjęcia tych kroków.

Panie, potrzebuję Twojej mądrości. Nie jestem w stanie podejmować właściwych decyzji, jako mąż i ojciec, bez Ciebie. Wypełnij mój umysł Swoimi myślami. Chroń mnie przed złymi myślami i pomysłami. W imieniu Jezusa. Amen.

Wskazówka dla taty

Módl się z każdym ze swoich dzieci osobno. Powiedz Bogu, jakim błogosławieństwem są one dla ciebie!


Dzień 3
WARTOŚĆ MĄDROŚCI

Panie Jezu, żeby być pobożnym ojcem nie potrzebuję więcej informacji, ale więcej inspiracji. To zadanie jest dla mnie zbyt skomplikowane! Proszę, wypełnij mnie Swoją świętością, miłością i mocą. Modlę się o to w imieniu Jezusa. Amen.

Inteligencja a mądrość

Niektórzy mężczyźni w ogóle nie zastanawiają się nad tym, czy są dobrymi ojcami. Inni martwią się, że nigdy nie osiągną ideału. Obecnie istnieje wiele cennych książek i magazynów mówiących o rodzicielstwie. Rodzice mają dostęp do licznych szkoleń i konferencji. Jednak czy łatwy dostęp do wiedzy i informacji jest odpowiedzią na potrzebę bycia lepszym rodzicem?

Biblia przedstawia nam nieco inny pomysł. Mądrość jest czymś więcej niż tylko przyswojeniem przez nasz umysł informacji. „Hakam” to hebrajskie słowo, które tłumaczy się jako „mądrość”. Nie oznacza ono jednak zdobywania informacji. Słowo to opisuje doskonalenie się w sztuce życia zgodnie z Bożymi oczekiwaniami. Bycie mądrym oznacza proces używania Bożego Słowa, jako przewodnika w podejmowaniu codziennych decyzji.

Warunkiem wstępnym „mądrości” jest bojaźń Pana.

Przeczytaj Przypowieści Salomona 1:7

Bojaźń, o której mowa w tym wersecie, oznacza oddawanie Bogu czci, okazywanie Mu szacunku. Zanim zaczniemy podróż w poszukiwaniu mądrości jako ojcowie, musimy najpierw poddać się w pokorze Bogu. Dumny i wyniosły duch nie jest w stanie przyjąć mądrości. A musimy przyznać, że jest to trudne dla większości mężczyzn!

Przeczytaj Przypowieści Salomona 3:13-26

Za każdym razem, gdy w tym fragmencie czytasz słowo „mądrość”, zastosuj definicję tego słowa, którą właśnie poznałeś.

Jaka jest waga i wartość mądrości opisanej w poniższych wersetach? Zwróć uwagę na trzy rzeczy, do których mądrość jest porównana.

Księga Przypowieści mówi nam, że za znalezieniem mądrości idzie też zysk, a zysk ten jest ogromny! To dużo więcej niż inwestowanie w szlachetne metale – srebro czy złoto! To o wiele więcej niż nabycie cennych klejnotów. Nic, na co kiedykolwiek mógłbyś mieć nadzieję w kwestii twoich finansów, nie może równać się z niezwykłą wartością bycia mądrym mężczyzną.

Bóg jest gotów błogosławić tych, którzy szukają mądrości. Mądrość jest w zasięgu twojej ręki. Ale musisz jej chcieć, musisz jej szukać. Jeśli naprawdę chcesz mądrości od Pana, On zaspokoi pragnienia twojego serca.

Panie, pokazujesz mi jak bardzo potrzebuję Twojej mądrości. Przyznaję, że często jestem słaby i nieefektywny w stosunku do mojej rodziny. Wyznaję, że często jestem skupiony na sobie i kontrolujący. Panie, wybacz mi. Zmień mnie. Usłysz moją modlitwę. W imieniu Jezusa. Amen.

Wskazówka dla taty

Przedyskutuj ze swoją żoną te sfery waszego rodzicielstwa, w których obydwoje potrzebujecie więcej mądrości. Módlcie się wspólnie o te sfery, tak byście mogli stać się bardziej jednomyślni jako rodzice. Nie pozwól, by twoja żona musiała samotnie podejmować decyzje dotyczące wychowania dzieci. Szukajcie Bożej mądrości… RAZEM.


Dzień 4
WOŁANIE MĄDROŚCI

Ojcze, usuń wszelkie przeszkody w moim sercu i umyśle, które mogłyby powstrzymać mnie przed przyjęciem Twojego Słowa. Przygotuj mnie na usłyszenie Twojego głosu. Modlę się o to w imieniu Jezusa. Amen.

Wybór

Dzisiejsze rozważanie może stanowić dla ciebie pewien problem. Po przeczytaniu fragmentu Pisma Świętego będziesz musiał dokonać wyboru. Nie będziesz już tkwił w nieświadomości co do tego, gdzie znaleźć mądrość i wskazówki do bycia pobożnym mężem oraz ojcem. Pytanie, na które będziesz musiał sobie odpowiedzieć, a co za tym idzie, decyzja, którą będziesz musiał podjąć, brzmi: Czy jestem gotów, by uczynić wszystko co potrzebne, by stać się najlepszym ojcem? Czy jestem gotów przyznać, że potrzebuję pomocy?

Przeczytaj Przypowieści Salomona 1:20-2:11. Czym jest wołanie mądrości? [Zwróć uwagę na wersety 22-23]

Co dzieje się, gdy mądrość jest ignorowana?

Jak możemy odkryć poznanie Boga? (Przypowieści 2:1-5)

Mądrość jest opisana jako wznosząca swój głos i krzycząca na ulicach, wzywająca prostaczków, aby zwrócili się do niej i zaczęli słuchać. Duch mądrości jest wylany na wszystkich, którzy jej słuchają. Gdy jest jednak ignorowana „nieszczęście przychodzi jak wicher”. Poznania Boga doświadczamy, gdy przyjmujemy mądrość i „strzeżemy Jego przykazań”.

Kogo posłuchasz?

Przeczytaj 1 list do Koryntian 1:20-31. Co wersety 21 i 25 mówią o mądrości świata?

Nie ma innego, prawdziwego źródła mądrości poza Słowem Boga. To ze Słowa spisanego, którym jest Biblia oraz Słowa żywego, którym jest Jezus Chrystus, możesz czerpać siłę i Bożą mądrość, do bycia ojcem oraz do każdej innej sfery twojego życia (werset 24).

Jak Bóg może obdarzyć nas Swoją mądrością, zgodnie z tym, co czytamy w wersecie 30? Jeśli jesteś podobny do mnie, to pewnie zauważasz, że rola ojca wymaga często wiele pokory, a ty niejednokrotnie czujesz się dość „niemądry”. Jednak przyjrzyjmy się bliżej wersetom 27-30. Bóg wybrał właśnie ciebie – nawet z twoimi niedoskonałościami – by w tobie móc objawić Swoją mądrość, Swoją sprawiedliwość, Swoje uświęcenie i Swoje odkupienie.

Te rozważania dotyczące ojcostwa nie nauczą cię „Dziesięciu kroków, aby stać się doskonałym ojcem”. Jednak mam nadzieję i modlę się, żebyś uznał, iż to Bóg może obdarzyć cię mądrością, rozeznaniem i właściwym wejrzeniem, jeśli tylko Mu się poddasz. Jezus wzywa cię do CAŁKOWITEGO PODDANIA SIĘ Jego kierownictwu, aby Jego życie mogło przepływać przez ciebie. Poproś Boga o przygotowanie twojego serca na przyjęcie wszystkiego, co On dla ciebie zamierza w nadchodzących tygodniach.

Ojcze, uczyń mnie zbiornikiem Twojego życia, gdy podejmuję zadanie bycia pobożnym mężem i ojcem. Wypełnij mnie Swoją pełnią. Modlę się o to w imieniu Jezusa. Amen.

Aby przeczytać tę książkę w całości, kup ją w księgarni www.legimi.com.