Wydawca: Bogulandia Kategoria: Obyczajowe i romanse Język: polski Rok wydania: 2013

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 278 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Madra o czasie - Denise Glenn - Denise Glenn

"Gdy otwiera usta mówi mądrze, a jej język wypowiada dobre rady"

Przypowieści Salomona 31:26

Nic nie zmusza nas tak skutecznie do zdefiniowania naszego systemu wartości jak nasze dzieci i jak relacja kobiety z mężczyzną. Ogrom decyzji, które musimy podjąć, wzbudza wiąż kolejne pytania. Każda z nich ma wpływ na przyszłośc tych których tak bardzo kochamy.

A co jeśli się mylimy?

Aby trafnie ocenić dzisiejszy stan więzi rodzinnych wokół nas, nie potrzeba badań i statystyk. Żyjemy w czasach kiedy mówienie prawdy wydaje się niemożliwe i prowadzi do nieuchronnej konfrontacji, bo przecież każdy ma swoją. Systematycznie spada wpływ rodziców na ich dzieci. Jak wychować pokolenie mądre, samodzielne i świadome otaczającej rzeczywistości? Jak mądrze budować stabilny system wartości, które przekażemy naszym dzieciom?

"Mądra o czasie" to praktyczne lekcje biblijne, które pomogą ci znaleźć odpowiedzi na wszystkie te ważne pytania. Jest to przewodnik, który może być używany w małych grupach, jak i do studium indywidualnego, przez matki w każdym wieku.

Opinie o ebooku Madra o czasie - Denise Glenn - Denise Glenn

Fragment ebooka Madra o czasie - Denise Glenn - Denise Glenn

Denise Glenn

MĄDRA O CZASIE

Gdy otwiera usta, mówi mądrze, a jej język wypowiada dobre rady.

Przyp. Salomona 31:26

Tytuł oryginału:Wisdom for Mothers

Tłumaczenie:Anna Sinton

Korekta:Urszula Grabczan

Skład: Mikrograf s.c. www.mikrograf.pl

Redakcja:Zespół

Okładka:Anna Melkumian-Tomaszewska

Originally published in the U.S.A. by Kardo International Ministries of 11875 W. Little York, suite 104, Houston, Texas, 77041 under the title: Wisdom for Mothers Copyright © 2007 by Denise Glenn Edited and used by permission.

Copyright © 2013 for the Polish edition by Wydawnictwo Bogulandia, Warszawa All rights to the Polish edition reserved.

Wydawnictwo Bogulandia tel. 603 072 828 info@bogulandia.pl www.bogulandia.pl

Książka, ani żadna jej część, nie może być przedrukowywana ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy. W sprawie zezwoleń proszę zwracać się do:Wydawnictwo Bogulandia tel. 603 072 828 info@bogulandia.pl www.bogulandia.pl

Cytaty z Pisma Świętego pochodzą z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, (Biblia Warszawska), wydanego przez Towarzystwo Biblijne w Polsce, Warszawa, wyd. XXV, 2008.

Cytaty z Pisma Świętego pochodzą z Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, Najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem, przygotowany z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła, wydanego przez Edycję Świętego Pawła, Częstochowa, 2009.

Wydanie pierwsze, Warszawa 2013

ISBN 978-83-63097-15-8

Książka do nabycia:

Księgarnia i Hurtownia wysyłkowa „Bogulandia”

ul. Ząbkowska 23/25 lok. 53, 03-736 Warszawa

info@bogulandia.pl

www.bogulandia.pl

Opracowanie wersji elektronicznej:

Karolina Kaiser

Książkę tę dedykuję mojemu szwagrowi, Davidowi Kuykendall, którego serce było oddane służbie dla Boga. Zachęcał nas do wytrwałości w naszym powołaniu, aby jechać do Polski, zamiast wracać do domu i towarzyszyć mu w jego ostatnich chwilach na ziemi. Chcąc uhonorować Davida, modlimy się, abyś czytając tę książkę, doświadczyła Bożego błogosławieństwa…

oraz mojemu mężowi Davidowi – mój Drogi, naszą podróż poprzez rodzicielstwo chcę upamiętnić dzieląc się z innymi tym, w jak niezwykły sposób Bóg działał w naszym życiu, ucząc prawd, które przedstawiłam w tej książce

Anna Sinton książkę tę dedykuje swojej córce Amy, dziękując za zachętę i pomoc w praktycznych wskazówkach…

OD AUTORKI

Od kiedy pamiętam zawsze chciałam zostać matką. Kochałam dzieci i bardzo pragnęłam mieć własne potomstwo. Zostałam żoną Davida Glenna, gdy jeszcze obydwoje studiowaliśmy. Niecierpliwie czekałam na zakończenie roku akademickiego i zakup naszego własnego domku, w którym urodziłoby się pierwsze dziecko. Jednak Bóg miał inne plany i wszystko potoczyło się według zupełnie niespodziewanego scenariusza.

Okazało się, iż nie mogę mieć dzieci - byłam bezpłodna. Cierpiałam z tego powodu tak bardzo, że w końcu nie mogąc poradzić sobie z tym problemem sama, zdecydowałam się na zasięgnięcie pomocy u chrześcijańskiego doradcy. Moja mentorka zasugerowała mi coś, co wydawało się być prostym rozwiązaniem: „Powiedz Bogu o pogodzeniu się z faktem, że nigdy nie będziesz miała dziecka. Wyznaj, iż to czego jedynie pragniesz, to Jego obecności w Twoim życiu”. Z przekonaniem o możliwości wypełnienia każdego „chrześcijańskiego” zadania, wyszłam z biura doradcy. Starałam się modlić słowami, które usłyszałam. Myślałam, że skoro przydarzyło mi się coś takiego, to z całą pewnością Bóg pomoże mi przyjąć taki stan rzeczy! Jednakże zaakceptowanie przed Bogiem mojej bezdzietności nie było wcale proste. Zmagałam się z tym aż trzy dni i trzy noce. Wreszcie upadłam przed Nim na twarz i wyznałam: „Panie, akceptuję sytuację, że mogę nigdy nie mieć dzieci. To, czego naprawdę pragnę w moim życiu, to być blisko Ciebie”. Nie zdawałam sobie wtedy do końca sprawy z tego, co mogły oznaczać moje słowa. Lecz w tej samej chwili odczułam, jak wypełnia mnie Boży pokój i uznałam, iż Pan usłyszał oraz przyjął moją modlitwę. Pogodziłam się z myślą o swojej przyszłości.

Bóg musiał wtedy patrzeć na mnie z uśmiechem, bo wiedział, co się w moim życiu wydarzy. Wkrótce, w ciągu kolejnych 4 lat, pojawiły się w naszym domu trzy małe dziewczynki. Sprawiły one, że zrealizowały się moje macierzyńskie pragnienia. Niestety, okazało się, że rodzicielstwo w niczym nie przypominało wyobrażeń, jakie miałam na ten temat. Przytłoczona obowiązkami związanymi z opieką nad trójką maluchów, zaczęłam wątpić w swoją mądrość, a także zdolność radzenia sobie z problemami w kwestiach zarówno małżeństwa, jak i macierzyństwa.

W momencie utraty nadziei na poradzenie sobie z wyzwaniami codziennego życia, oprócz najbliższej rodziny, Pan dał mi jeszcze grono Bożych kobiet, które w praktyczny sposób realizowały to, o czym możemy przeczytać w Liście do Tytusa 2:4: „Starsze kobiety mają pouczać młodsze, żeby miłowały swoich mężów i dzieci, żeby były wstrzemięźliwe, czyste, gospodarne, dobre, mężom swoim uległe, aby Słowu Bożemu ujmy nie przynoszono”. Podczas cotygodniowych spotkań, pełnych wspólnych modlitw i wzajemnego wsparcia, Bóg zaczął dotykać się każdej sfery mojego życia, poczynając od relacji z Nim i z sobą samą, a kończąc na pracy i zaangażowaniu w otaczające mnie środowisko. Przemyślenia zawarte w tej książce są owocem tamtych spotkań sprzed wielu lat.

Bardzo ważna w tym czasie była dla mnie postawa mojego męża, Davida. W tak trudnym dla nas okresie, wziął on na siebie odpowiedzialność modlitwy i samodzielnego studiowania Pisma, szukając w Bogu wsparcia i kierunku w prowadzeniu naszej rodziny. Wyraził to później w książce „Mądry o czasie”. David pracował dla kompanii naftowych zarówno w USA, jak też w Azji i Australii. Od dwóch lat udaje nam się wspólnie podróżować po świecie, dzieląc się naszymi doświadczeniami.

Nasze trzy córki są już dorosłe i założyły swoje rodziny. Mężem najstarszej z nich, Danielle, jest Cliff Young. Obydwoje są muzykami, a także rodzicami naszych wnuczek, Racheli i Susan. Stephanie jest żoną Micaha Ottosena, który współpracuje z Bebo Normanem. Stephanie jest asystentką wydawcy magazynu muzyki współczesnej. Mężem trzeciej córki, Brittany, jest Aaron Senseman, autor pieśni uwielbiających, wykonawca i lider uwielbienia. Brittany pracuje jako chrześcijański doradca. Obecnie wszyscy mieszkamy dość blisko siebie, w Huston. Dzięki temu możemy cieszyć się naszą rodziną, patrząc z ogromną wdzięcznością na Boga i na to, czego dokonał w przeszłości, a także jak wciąż działa w życiu każdego z nas. Bez Niego i Jego łaski oraz prowadzenia, nie byłoby tej książki.

WSTĘP

Witaj! Zaparz filiżankę smakowitej herbaty i usiądź na chwilę razem ze mną. Czy poszukujesz sprawdzonych recept na to, jak być spełnioną kobietą, dobrą matką, wspaniałą żoną? Sięgając do wielu źródeł, nie znajdowałam odpowiedzi przynoszących długotrwałe efekty w moim życiu. Dopiero spotkanie z żywym Słowem, moc modlitwy i Boże działanie zmieniły mnie i życie naszej rodziny. Wierzę, że materiał tego studium pomoże także Tobie usłyszeć to, co Bóg ma Ci do powiedzenia w sferze bycia kobietą mądrą o czasie…

Pismo Święte będzie w czasie tego studium twoim głównym źródłem informacji, tak więc pamiętaj, trzymaj je w zasięgu ręki. Nie szkodzi, że być może nigdy z niego nie korzystałaś lub znasz wiele fragmentów od młodości na pamięć. Modlę się, żebyś otworzyła swoje serce i słyszała, czego Bóg chce Cię nauczyć i jaką kobietą pragnie, abyś się stawała. Żadne źródło ludzkiej mądrości nie przekaże Ci tego, co ma do powiedzenia sam Stwórca. Nakłoń swoje serce do czytania i słuchania Bożego Słowa, módl się do Niego, ucz się od osób, które znają Go trochę dłużej.

Materiały zawarte w tej książce możesz użyć do osobistego studiowania. Jednak odniesiesz znacznie większą korzyść, jeśli będziesz uczestniczyć w spotkaniach grupy kobiet, realizujących pełen program „Mądra o czasie”. Przewiduje on, że podczas 8. dwugodzinnych spotkań, czas poświęcony będzie na:

Studium biblijne

Modlitwę

Zdobywanie praktycznych umiejętności

Zachęcam Cię do wzięcia udziału w takich właśnie spotkaniach.

Denise

PROŚBY MODLITEWNE

Jeżeli studiujesz tę książkę sama, skorzystaj z miejsca poniżej, aby zapisać prośby modlitewne dotyczące ciebie i twojej rodziny. Jeśli korzystacie z niej jako grupa kobiet, podzielcie się po 5-6 osób. Każda z was niech przedstawi swoją prośbę do Boga, dotyczącą jej samej, męża lub dzieci. Poniżej zapiszcie te prośby i dziękczynienia. To pomoże wam pamiętać, o co modlić się w ciągu tygodnia.

__________________________

Rozdział 1Budowanie życia w oparciu o Słowo Boże

Jako kobiety zadajemy sobie wiele pytań. Chcemy wiedzieć, jak być wspaniałą matką, szczęśliwą żoną, czy też jak być spełnioną kobietą.

Gdzie będziemy szukać odpowiedzi na te pytania? Jak możemy znaleźć źródło prawdy, która jest niezmienna, niezależnie od sytuacji społecznej czy politycznej? Wierzę, że jest miejsce, gdzie każda kobieta znajdzie prawdę absolutną i niezmienną. W tym tygodniu odkryjemy to źródło mądrości, które jest czyste…

SESJA WSTĘPNA

Witaj w grupie „Mądra o czasie”. Zapoznaj się z kobietami ze swojej grupy i wypełnij poniższy formularz.

Liderka grupy „Mądra o czasie”

Imię: ______________________ Imię męża: ______________________

Imiona i wiek dzieci: __________________________

__________________________

Adres email: __________________________

Adres: __________________________

Telefon: __________________________

Uczestniczki grupy modlitewnej

Imię: ______________________ Imię męża: ______________________

Imiona i wiek dzieci: __________________________

__________________________

Adres email: __________________________

Adres: __________________________

Telefon: __________________________

Imię: ______________________ Imię męża: ______________________

Imiona i wiek dzieci: __________________________

__________________________

Adres email: __________________________

Adres: __________________________

Telefon: __________________________

Imię: ______________________ Imię męża: ______________________

Imiona i wiek dzieci: __________________________

__________________________

Adres email: __________________________

Adres: __________________________

Telefon: __________________________

Imię: ______________________ Imię męża: ______________________

Imiona i wiek dzieci: __________________________

__________________________

Adres email: __________________________

Adres: __________________________

Telefon: __________________________

Imię: ______________________ Imię męża: ______________________

Imiona i wiek dzieci: __________________________

__________________________

Adres email: __________________________

Adres: __________________________

Telefon: __________________________

Imię: ______________________ Imię męża: ______________________

Imiona i wiek dzieci: __________________________

__________________________

Adres email: __________________________

Adres: __________________________

Telefon: __________________________

DZIEŃ PIERWSZY Drzewo

Werset do zapamiętania:Gdy otwiera usta, mówi mądrze, a jej język wypowiada dobre rady.Przyp. Salomona 31:26.

Rozpocznij modlitwą:

Panie, przychodzę do Ciebie w uwielbieniu. Jesteś potężnym Bogiem, który jest godzien czci i chwały. Otwieram przed Tobą swoje serce. Proszę, ucz mnie ze swojego Słowa. Modlę się w imieniu Jezusa. Amen.

Jeden z naszych przyjaciół miał ostatnio wypadek podczas nurkowania. Jego maska tlenowa uległa uszkodzeniu i musiał skorzystać z zasobów tlenu swojego kolegi. Niestety, przez pomyłkę regulator powietrza został włożony do jego ust odwrotnie i zamiast tlenu, woda zaczęła dostawać się do jego płuc. Nasz przyjaciel zaczął tonąć, gdy nagle mocna ręka pochwyciła go i włożyła regulator prawidłowo. Czyste powietrze popłynęło do płuc tonącego. Życie naszego przyjaciela skończyłoby się tamtego dnia, bez mocnego uchwytu ramieniem i podzielenia się tlenem. Nurkowanie to sport oparty na zaufaniu i współpracy!

Choć bycie mamą jest jednym z największych błogosławieństw, to bywa także ogromnym życiowym wyzwaniem. Czasami możesz mieć nawet poczucie, że toniesz pod naporem odpowiedzialności i oczekiwań nałożonych na ciebie przez innych oraz samą siebie. Bóg wie, co czujesz i dostarcza ci źródła siły i mądrości. Pismo Święte pełne jest dobrych wieści i pomoże ci trzymać głowę nad spiętrzonymi wodami twojego życia.

Podobnie, jak butla z tlenem dostarcza nurkowi dopływu świeżego powietrza do jego ciała, tak też Bóg dostarcza tchnienie swojego życia. Jest o tym mowa w Liście do Efezjan 1:3, gdzie użyty jest zwrot „wszelkie duchowe błogosławieństwa”, określający to, co posiadamy w Chrystusie do wykonania naszej roli tutaj na ziemi. Zapisane tu słowo „duchowe”, w języku greckim „pneumaticos”, od „pneuma”, oznacza „tchnąć lub wiać”. Bóg nie tylko tchnął życie w pierwszego człowieka, którym był Adam, ale i obecnie może darować każdemu duchowe tchnienie życia do relacji z Nim. Trzymając cię w swoich ramionach wypełnia twoje wnętrze, obdarowując swoim Życiem. On przemówi do ciebie w taki sposób, w jaki będziesz Go słyszała i rozumiała. Najczęściej używa do tego swojego Słowa, aby ugruntować cię i dać mocne fundamenty dla twojego życia.

Drzewo dobrze zasadzone

Przeczytaj Psalm 1: 1-3.

Zapisz poniżej słowa zawarte w wersetach 2 i 3.

__________________________

__________________________

__________________________

__________________________

Stając się mamą po raz pierwszy, podjęłam decyzję, aby jeden wieczór w tygodniu przeznaczać na wyjście do biblioteki, znajdującej się w pobliżu naszego domu, w Houston. Mój mąż, Dawid, traktował te chwile, jako odpoczynek dla mnie. Był to okres, kiedy mogłam mieć spokój i wytchnienie od dnia wypełnionego karmieniem malucha i walką z niemowlęcą kolką. Często spędzałam ten czas na pilnym wertowaniu bibliotecznych regałów, w poszukiwaniu książek, które poruszały tematy związane z macierzyństwem. Chociaż byłam chrześcijanką i moje domowe półki uginały się pod wieloma różnymi tłumaczeniami Biblii, to chciałam wiedzieć, co na temat rodzicielstwa mają do powiedzenia współczesne autorytety. Skrzętnie notowałam w zeszycie ich porady i starałam się je zapamiętywać.

Taki sposób studiowania, okazał się jednak mało satysfakcjonujący. Mądre rady wydawały się być intelektualnie przekonujące, ale gdy przez następne dwa, trzy lata zaczęłam praktycznie wdrażać je w życie, nie sądziłam, że moje macierzyństwo stanie się coraz bardziej frustrujące. Mądrości różnych ekspertów i guru okazywały się na ogół sprzeczne wobec siebie! Widziałam potrzebę znalezienia takiego źródła prawdy, które niczym kotwica, dałoby mi fundament, bez względu na przemijające trendy.

Lista „nie rób…”

Wróć do Psalmu 1:1. Możemy tam przeczytać, czego nie robi ten, kto jest „błogosławiony”. Wypisz poniżej trzy określenia zawarte w Psalmie:

1. __________________________

2. __________________________

3. __________________________

Zaznacz, które z wymienionych dalej zajęć, mogą być przykładem na „chodzenie za radą bezbożnych”:

__ uczestniczenie w zajęciach jogi

__ korzystanie z telefonicznych „gorących linii”, oferujących porady psychologów i psychoterapeutów

__ uczestniczenie w grupie studiującej Pismo Święte

__ zasięganie porad u psychologów, nie akceptujących Bożego autorytetu

__ czytanie horoskopów

Czy rady, których słuchasz, to na pewno „dobre rady”? Jeśli jesteś sfrustrowana i dręczy cię niepokój, są to pierwsze sygnały ostrzegawcze, które powinny zmobilizować ciebie do refleksji.

Jak sądzisz, co znaczy określenie „stanie na drodze grzeszników”?

__________________________

__________________________

Pojęcie „stać” w tym kontekście oznacza: „zająć pozycję, pozostawać w nastawieniu, kontynuować postawy, zakotwiczyć się w postępowaniu”.

„Na drodze”, to określenie „ nawyków, drogi postępowania, sposobu życia, charakteru moralnego”.

„Grzeszników” - to pojęcie jest chyba dla nas wszystkich zrozumiałe i oznacza… osoby, których rutyną jest wybór drogi buntu w stosunku do Boga.

Czy możesz określić twoje sposoby zachowania, w których pozostajesz lub kontynuujesz wzorzec niewłaściwego postępowania, myślenia czy też postawy?

__________________________

__________________________

Określenie „zasiadania w gronie szyderców” odnosi się do stania lub siedzenia, aby pokazać i potwierdzić swój wybór tego, co jest dla Boga obraźliwe. Jak sądzisz, czy oglądanie niektórych programów telewizyjnych, filmów czy czasopism, jest zgodne z tym określeniem? Jeżeli tak, to jakich?

__________________________

__________________________

Chodzenie, siedzenie czy też stanie, to aktywności dnia codziennego. Jakie drogi, wzory czy inne wpływy otoczenia, mają odniesienie do twojej roli jako Bożej kobiety, żony czy matki?

__________________________

__________________________

Boże Słowo daje życie

Przeczytaj ponownie Psalm 1:2. Jakie dwa słowa są tam użyte, które wskazują na stosunek psalmisty do Słowa Bożego?

1. __________________________

2. __________________________

Mamy mieć upodobanie i rozważać Jego Słowo. Dlaczego? Pozwól, że przytoczę tutaj pewien przykład, przybliżający znaczenie słowa „upodobanie”. Moim ulubionym deserem jest sernik. Jeśli pozwolę sobie na skosztowanie, delektuję się każdym jego okruchem. „Zakon Pana” albo inaczej Biblia, jest najsmaczniejszym, najdelikatniejszym przysmakiem dla każdego, kto pragnie chodzić w pokoju, nadziei i błogosławieństwie. Słowo Boże powinno być naszą ulubioną, najlepiej smakującą potrawą, jaką spożywamy w ciągu dnia. Psalm 34:9 mówi o tym tak: „Skosztujcie i zobaczcie, że dobry jest Pan”.

Przeczytaj ponownie Psalm 1: 3. Opisz drzewo.

__________________________

Czego dowiadujemy się na temat owoców, jakie rodzi to drzewo?

__________________________

Czego dowiadujemy się o jego liściach?

__________________________

Co w tym fragmencie symbolizuje woda?

__________________________

Biblia przedstawia nam tutaj obietnicę, wskazującą na to, że gdy zakotwiczę się w studiowaniu Jego Słowa, czerpiąc z Niego życie dla serca, umysłu i ducha, to zacznę przynosić owoc Ducha Świętego, opisany w Liście do Galacjan 5:22-23.

Narysuj poniżej drzewo, a na nim liście, na których umieść nazwy owoców Ducha Świętego.

Chciałabyś być matką, która przynosi owoce Ducha Świętego dla swojego męża, dzieci i innych osób w twoim życiu? Czy pragniesz być kobietą kochającą, radosną, pomimo trudnych okoliczności, pełną pokoju w sytuacjach, które wymykają się spod kontroli? Czy chciałabyś być cierpliwa, delikatna, dobra i wierna? I jeszcze jedno… Czy widzisz siebie, jako kobietę pełną samokontroli?

Czy możliwe jest sprostanie takim oczekiwaniom? Nie – jeśli oprzesz się na własnych siłach, inteligencji i woli. Dziękuję Bogu, że nie musimy opierać naszych wysiłków na swojej mocy. Czytając i studiując Boże Słowo, odkrywając to, co mówi odnośnie trudnych sytuacji oraz stosując w swoim życiu przedstawione w Nim zasady, zauważysz, że odnajdujesz w sobie coraz więcej cech charakteryzujących pobożną kobietę.

Czy pragniesz, aby twoje dzieci miały matkę, która jest stabilna i silna niczym drzewo rosnące nad strumieniem? Co musisz uczynić, aby stać się taką matką (podsumuj dzisiejsze rozważanie)?

__________________________

W jaki sposób Bóg przemawiał dziś do ciebie?

__________________________

Czy Bóg przekonał cię, w jakich aspektach twojego życia musisz dokonać zmian?

__________________________

Czy pozwolisz, aby On przemieniał ciebie?

__________________________

Zanotuj swoje refleksje na ten temat:

__________________________

__________________________

Przeczytaj 1 List do Koryntian 1:27-30.

Czy Bóg używa jedynie ludzi mądrych i mocnych, aby wykonywać swoje plany?

__________________________

Kogo Bóg wzmacnia, aby wypełniał Jego wolę?

__________________________

Bóg wybrał ciebie i twoje życie – nawet z tymi wszystkimi niedoskonałościami, jakie masz, aby okazać Jego mądrość, sprawiedliwość, usprawiedliwienie i odkupienie. Ten kurs bycia matką nie nauczy cię „Dziesięciu kroków, jak stać się doskonałą mamą”, ale poprzez modlitwę, doprowadzi cię do zrozumienia, że to On dostarcza mądrości, wnikliwości i zrozumienia, którego potrzebujesz, w chwili, gdy się Jemu poddajesz. Jezus wzywa cię do CAŁKOWITEGO POSŁUSZEŃSTWA I BEZWZGLĘDNEGO ZANIECHANIA SWOICH PRÓB na rzecz Jego życia, które może przepływać przez ciebie.

Czy poddasz się Jemu?

Zapraszamy cię, abyś w ciągu nadchodzących 8 tygodni pozwoliła Mu pracować nad tobą i w tobie.

Panie, pragnę być mocno zasadzona w Twojej ziemi, aby stać się oparciem i wskazówką, jakiego potrzebują moje dzieci. Zakorzeń mnie w Twoim Słowie, abym umiała czerpać z Niego mądrość, jakiej potrzebuję. Ty jesteś moim Bogiem i dajesz mi siłę do życia. Dokonuję świadomego wyboru i nie chcę już więcej polegać na sobie samej, ani też na mądrości tego świata. Przychodzę do Ciebie z otwartym sercem. W imieniu Jezusa. Amen.

Praktyczna wskazówka:

Wybierz kilka wersetów z Biblii, którymi chciałabyś zachęcić w tym tygodniu swoją rodzinę i siebie. Zapisz je na małych karteczkach i poprzyczepiaj na lustrach i telewizorze. Może będziesz chciała rozpocząć od wersetów z Psalmu 1, Psalmu 23 czy też z Listu do Efezjan 1?

DZIEŃ DRUGI Skała

Rozpocznij modlitwą:

Wychwalam Cię, Panie, gdyż jesteś godzien najwyższej czci. Dziękuję za Twoją cudowną miłość do mnie. Panie, otwieram swoje serce na to wszystko, co mi chcesz dzisiaj objawić. Modlę się w imieniu Jezusa Chrystusa. Amen.

Stojąc na niepewnym gruncie

Podobnie jak niektóre z was, wzrastałam w domu, gdzie obowiązywały zasady życia chrześcijańskiego. Moja rodzina była obecna na wszystkich nabożeństwach i dlatego nasz pobyt w kaplicy trwał znacznie dłużej. Byliśmy tam, aby otwierać drzwi każdemu, kto przychodził na uroczystość i zamykaliśmy drzwi za ostatnią osobą, udającą się do domu. Urodziłam się w niedzielę, 7 września 1952 roku, a już dwa tygodnie później byłam obecna w kościele, razem z moimi rodzicami (było tam osobne pomieszczenie dla matek z małymi dziećmi). Jednak moja wczesna, jak również częsta obecność w kościele, nie przygotowała mnie wcale do bycia żoną czy matką. Musiałam nauczyć się na nowo, jak pokładać moje całkowite zaufanie na Bogu i Jego Słowie.

Przeczytaj Ewangelię Mateusza 7:24–25.

Zapisz poniżej słowa z Ewangelii Mateusza 7:24–27.

__________________________

__________________________

__________________________

__________________________

Jakie dwie rzeczy powinniśmy robić z Jego Słowem?

1. __________________________

2. __________________________

Jeśli będziemy tak czynić, będziemy przyrównane do:

__________________________

Na podstawie Ewangelii Mateusza 7:24 napisz, w jaki sposób możesz budować swoją rodzinę na solidnej skale?

__________________________

Przeczytaj ponownie Ewangelię Mateusza 7: 25.

Jezus nigdy nie obiecał nam, że jako chrześcijanie nie będziemy mieć w życiu problemów. Wielokrotnie uprzedził, że będziemy zmagać się z różnymi trudnościami!

Co w twoim życiu reprezentuje deszcz, wiatr i powódź? Zapisz poniżej:

__ trudności w małżeństwie

__ trudności natury finansowej

__ problemy z dzieckiem

__ mąż z poprzedniego małżeństwa

__ nadmiar pracy, brak czasu i energii do życia

__ problemy z teściami

__ przeprowadzka do nowego miejsca

__ inne ________________________

__ wszystkie wyżej wymienione problemy

Dlaczego dom, o którym mowa w wersecie 25, nie runął?

__________________________

__________________________

Moja skała

Przeczytaj 2 Księgę Samuela 22: 2, 3, 32, 33, 47 (jeśli masz czas, przeczytaj cały ten fragment). Zapisz werset 47.

__________________________

__________________________

Kto jest skałą, na której możemy opierać nasze życie i budować nasze domy?

__________________________

Przeczytaj teraz Ewangelię Mateusza 7:26 –27.

Zauważ, że wspomniany przez Jezusa głupiec słyszał Jego słowa, ale ich nie posłuchał. Zatrzymaj się na chwilę i zadaj Jezusowi następujące pytanie: „Panie, czy jest w moim życiu coś, o czym mi mówiłeś, ale czego nie posłuchałam?”

Słuchając Boga

Słuchanie tego, co Bóg ma do powiedzenia, wymaga zastosowania duchowej dyscypliny. Oto niektóre z podstawowych elementów, jakie składają się na ten proces:

Poświęć chwilę czasu, aby w ciszy słuchać, co Bóg ma ci do powiedzenia. Przyjdź do Niego, jak małe dziecko. Stań przed obliczem swego Ojca i z całkowitą szczerością zaufaj Mu. On będzie do ciebie mówił. Gdy prosimy o instrukcję – On nam ją daje. Poczekaj, aż usłyszysz głos twojego Pasterza.

Zapisz to, co wierzysz, że Bóg mówi do ciebie. Prowadzenie pamiętnika jest ważne, ponieważ możesz zapomnieć, co On ci powiedział! Dobrze jest też zapisywać to, w jaki sposób Bóg działa w twoim życiu.

Jeżeli jesteś mężatką, to porozmawiaj ze swoim mężem o tym, co Bóg mówi do ciebie. To niezwykle istotny krok dla tych kobiet, które są żonami. Bóg objawia swą mądrość mężom, bo to właśnie do nich należy troska o rodzinę. Jeśli twój mąż ma wątpliwości, co do tego, czy właściwie odczytujesz Boże instrukcje, módlcie się wspólnie przez kilka dni. Bądź posłuszna swojemu mężowi. Jeśli rzeczywiście Bóg ma Wam coś do przekazania, będziecie zgodni w kwestii, jak rozumieć Boże prowadzenie. Słuchaj swego męża nawet wtedy, gdy nie jest on chrześcijaninem (1 Piotra 3: 1-6).

Zwróć się o poradę do starszej osoby, o której wiesz, że żyje nieustannie wsłuchując się w Boży głos. Takim źródłem mądrości są dla mnie moi rodzice. Moja mama nieprzerwanie wspiera mnie modlitwą. Mój tata jest pobożnym mężczyzną, który umie patrzeć na życie w bardzo praktyczny sposób i chętnie dzieli się swoimi radami. Mając do dyspozycji trzy wspaniałe i bogobojne osoby, jakimi są moi rodzice i mój mąż, nie muszę zazwyczaj pytać dalej, aby zorientować się, czy dobrze rozpoznałam Boży głos. Duchowy „radar” moich bliskich jest zwykle dobrze nastawiony.

Każde przesłanie pochodzące od Boga będzie zawsze całkowicie zgodne ze Słowem Bożym. Gdy czytasz Biblię, Bóg będzie wskazywał ci na te fragmenty, które są odpowiedzią na twoje pytania i modlitwy.

Często zdarza się, że chrześcijanie obawiają się modlitwy, skupiającej się na słuchaniu Boga. Boimy się odpowiadać na Jego głos, gdyż wydaje się nam, że może błędnie usłyszeliśmy i zrozumieliśmy to, co On do nas mówi. Czasami też obawiamy się, że źle zinterpretujemy Bożą radę i zrobimy coś niewłaściwego, czy wręcz głupiego. Nikt z nas nie chce znaleźć się w takiej sytuacji.

Do czego zatem można przyrównać doświadczenie słuchania Bożego głosu? Podzielę się z tobą moimi osobistymi przeżyciami.

Słyszę Boży głos często w podobnych sytuacjach: czasami podczas modlitwy, mój umysł wypełniany jest uzdrawiającymi myślami przynoszącymi pokój, porządek i poczucie spełnienia. Są to myśli, których nie było jeszcze przed paroma sekundami. Kiedy indziej jestem nagle przekonana o grzechu, który powinnam wyznać Bogu i rzeczach, wymagających zadośćuczynienia. Niekiedy Bóg sprawia, że w moich myślach „słyszę” Jego głos, mówiący specyficznie do mnie, mojego życia i sytuacji, w której jestem. Wtedy wiem, że On słucha mnie i mówi do mnie.

Ale zdarza się też, że pytam Boga, ale nie słyszę żadnego odzewu. Czuję się, jakbym rozglądając się dookoła pytała: ”Czy jest tu ktoś?”. Nie dostaję wtedy od Pana takiej odpowiedzi, jaką chciałabym usłyszeć. Ale to właśnie w tych momentach uczę się, że Bóg porusza się i działa w innej przestrzeni, „za kulisami”. Może nie jestem gotowa, aby wysłuchać tego, co On ma mi do powiedzenia, może okoliczności nie są sprzyjające i jeszcze nie nadszedł właściwy czas. Doskonalę się w tym, jak wyciszyć się przed Bogiem, jak ukierunkować swoją uwagę tylko na Niego i czekam. On przemówi w odpowiedniej chwili. Natomiast, gdy ten czas już nadchodzi, zazwyczaj zaczynają dziać się rzeczy tak niesamowite i wspaniałe, że naprawdę jestem zaskoczona i zdumiona Bożym działaniem.

Panie, chcę się uczyć, jak mogę słuchać Twojego głosu. Ty jesteś Pasterzem, a ja Twoją owcą. Wołaj mnie po imieniu i mów do mnie. Jestem Twoją sługą i słucham tego, co do mnie mówisz. Modlę się w imieniu Jezusa. Amen.

Praktyczna wskazówka:

Twoja rola jako matki, to bycie trenerem, a nie komikiem zabawiającym dzieci! Rozwój charakteru twojego dziecka jest ważniejszy niż zapewnianie mu życiowego komfortu.

DZIEŃ TRZECI Lampa

Rozpocznij modlitwą:

Abba, Ojcze, proszę poinstruuj mnie i daj mi zaczerpnąć mądrości płynącej z Twojego Słowa. Przynieś światło na te prawdy, które chcesz mi dzisiaj objawić. Modlę się o to w Twoim imieniu. Amen.

Przyjrzyjmy się dzisiaj Psalmowi 119. Ma on 176 wersetów! Jeżeli masz czas, przeczytaj cały ten Psalm, a jeśli natomiast masz go za mało, przyjrzyj się jedynie wybranym wersetom.

Przyporządkuj do wersetów z Psalmu 119, cechy charakteru Boga:

A. 24, 105, 130 – Daje mądrość

B. 142, 151, 160a – Jest wieczny

C. 152, 160b – Daje kierunek i poradę

D. 28, 50, 93 – Daje siłę i pociechę

E. 89 – Jest święty i wierny

F. 98, 99, 100 – Jest prawdą

Psalmista podjął pewne decyzje odnośnie Bożego Słowa. Przeczytaj podane niżej wersety i wybierz słowo, które jest wspólne dla każdej z wyszczególnionych grup wersetów.

Wersety 8, 22, 44, 57, 146:

__________________________

Werset 11:

__________________________

Wersety 15, 23, 27, 48, 78, 97, 148:

__________________________

Wersety 16, 24, 35, 47, 70, 92, 143, 174:

__________________________

Wersety 127, 140, 159, 163, 167:

__________________________

Do którego z niżej wymienionych źródeł zwracasz się najpierw, mając pytania dotyczące twojej roli jako matki, żony czy kobiety?

Bożego Słowa __

Książek czy poradników w tym temacie __

Twojej najlepszej przyjaciółki __

Wpisz poniżej swoje postanowienie odnośnie zobowiązania, jakie zechcesz podjąć przed Bogiem w sprawach poruszonych w tym rozdziale:

__________________________

__________________________

Panie, jestem podekscytowana perspektywą studiowania Twojego Słowa. Nie mogę się doczekać tego, co mi w tym czasie objawisz. Dziękuję za dostarczenie księgi zawierającej opis tego, kim jesteś i Twojego charakteru. Dziękuję też za instrukcje, których potrzebuję w moich życiowych doświadczeniach, aby iść drogą zaplanowaną dla mnie. Jesteś niepojęty w swojej wielkości i dobroci. Kocham Cię. Modlę się w imieniu Jezusa Chrystusa. Amen.

Praktyczna wskazówka:

Suzanna Wesley, matka 19-ściorga dzieci, znalazła dla siebie dość niezwykłą drogę bycia sam na sam w modlitwie z Bogiem. W czasie modlitwy przykrywała głowę fartuchem, dając tym znak swoim dzieciom, jaką czynność wykonuje. Codziennie nie tylko znajdowała chwilę na modlitwę, ale także co tydzień uczyła całą godzinę każde z dzieci, praktycznego chodzenia w posłuszeństwie Bogu.

Suzanna ustanowiła szesnaście zasad wychowywania dzieci, z których rodzice czerpią mądrość do dnia dzisiejszego. Oto niektóre z nich:

Dziecko powinno być nauczone poddawania swojej woli autorytetom tak, aby było otwarte na poddanie się Bożemu zbawieniu i Jego autorytetowi.Naucz dziecko modlić się, jak tylko nauczy się mówić.Nie dawaj dziecku nic, gdy wymusza to płaczem, a jedynie wtedy, gdy grzecznie poprosi.Nie karz dziecka w przypadku, gdy wyzna winę i zostanie zastosowana pokuta. W taki sposób zapobiegniesz kłamstwom.Nigdy nie pobłażaj grzesznemu uczynkowi.Nie karz dziecko dwa razy za to samo przewinienie.Wychwalaj i nagradzaj dobre zachowanie.Pochwal wszelki wysiłek dziecka, nawet, jeśli zakończy się on niepowodzeniem.Ochraniaj prawo własności dziecka, chociażby w najmniejszych sprawach.Bardzo dokładnie dotrzymuj obietnic.Naucz dziecko bojaźni Bożej.

DZIEŃ CZWARTY Miecz

Rozpocznij dzisiaj modlitwą, używając słów z Psalmu 119:129-131. Niech staną się one twoim osobistym wyznaniem i prośbą płynącą z twojego serca do Boga.

Wypowiedziane Słowo

Przeczytaj Psalm 33:6, 9, Psalm 148:1-5 i List do Hebrajczyków 11:3 oraz 4:12. Na podstawie wymienionych wyżej wersetów określ, jaki był efekt pracy wypowiedzianego przez Boga Słowa?

__________________________

__________________________

Twórcze Słowo

Z pierwszych wersetów Biblii dowiadujemy się o dziele stworzenia świata przez Boga. Jak On tego dokonał? Boże Słowo bardzo wyraźnie o tym mówi. W sposób dosłowny Bóg wypowiedział niematerialne słowa i rzeczy się zmaterializowały! Cały czas w tym fragmencie powtarzają się wypowiedzi: ”I rzekł…”. Boże Słowo ma tak ogromną moc, że gdy On przemówił, to został stworzony wszechświat! Jego Słowo jest tak potężne, że z bezkształtnej głębokiej ciemności powstał świat. Zatem jeżeli Jego Słowo jest pełne mocy i tak twórcze, to co ono może zmienić w twoim życiu?

W jakiej sferze twojego życia, szczególnie potrzebujesz przemiany, poprzez kreatywne i pełne mocy Słowo Boga?

__________________________

__________________________

Poproś Pana, aby przemówił do sfery twojej osobistej, „głębokiej ciemności”. Przeczytaj Psalm 119:145-148, jako twoją modlitwę do Niego. Zadeklaruj się, że będziesz oczekiwała na Jego potężne, twórcze słowo odnoszące się do wskazanej sytuacji.

Przeczytaj List do Hebrajczyków 4:12. Werset ten określa Boże Słowo jako:

1. __________________________

2. __________________________

3. __________________________

przenikające aż do rozdzielenia

1. _________________________ i ________________________

2. _________________________ i ________________________

zdolne osądzić

_________________________ i ________________________

serca.

Boże słowo jest żywe i aktywne. Nie jest martwą, zakurzoną książką. Wyrazy na kartkach twojej Biblii są polskim rysunkiem liter, ułożonych w słowa, wyrażające Boże myśli do ciebie. To jest bardzo osobisty list twojego Ojca. On cały czas pracuje tworząc, oczyszczając i zmieniając serca, wsłuchujące się w Jego głos. Czasami biorę do ręki Biblię, gdy nie rozumiem, co jest nie w porządku. Nie jestem pewna czy popełniłam grzech albo pomyliłam się, ale po prostu wiem, że jestem w zamieszaniu. Boże Słowo może oddzielić to, czego ja nie mogę pojąć. Jego Słowo jest jak skalpel chirurga na moim sercu.

Otwierając serce na działanie Bożego skalpela, pozwalamy Mu dotrzeć do prawdziwych motywów naszych starań. Pokazuje On nam, gdzie postępowaliśmy słusznie, a gdzie się myliliśmy. Nasze serca potrafią być na tyle złudne, że nie możemy w pełni sobie ufać! Musimy na bieżąco przychodzić do Bożego Słowa, aby poznać prawdę.

Jezu, dziękuję Ci, że Twoje Słowo jest żywe. Modlę się, aby dotarło ono do głębi mojego serca i zmieniło mnie. Oczyść mnie przez swoje Słowo. Modlę się o to w imieniu Jezusa Chrystusa. Amen.

Praktyczna wskazówka:

Rozpoczynając nowy dzień, pobłogosław członków swojej rodziny. Wypowiedz słowa zawarte w 4 Księdze Mojżeszowej 6:24-26. Powiedz im też, jak bardzo ich kochasz i będziesz się o nich modliła (wasze dzieci nigdy z tego nie wyrosną – nadal lubię słyszeć, jak moja mama mnie błogosławi :-).

DZIEŃ PIĄTY Słowo

Rozpocznij dzisiejszy czas studiowania od uwielbienia Boga piosenką dla Niego lub czytaniem Psalmu. Powiedz Mu, jak bardzo Go kochasz.

Wypowiedziane Słowo

Czy czasami marzyło ci się, aby Bóg zszedł z nieba na ziemię, usiadł koło ciebie i rozmawiał z tobą twarzą w twarz?

Przepisz poniżej słowa wersetu z Ew. Jana 1:1 i 14a.

__________________________

__________________________

Jak Boże Słowo stało się żywą istotą?

__________________________

Jaki tytuł został nadany Jezusowi?

__________________________

Jak myślisz, dlaczego Bóg chciał, aby Jego Słowo ożyło?

__________________________

__________________________

Bóg ubrał swoje Słowo ciałem. Jezus był Bożym Słowem odzianym w ludzką postać, abyśmy nie mieli jedynie słowa pisanego, ale żywe, oddychające, mające formę człowieka, które można zobaczyć i dotknąć. Jezus przyszedł, aby umrzeć za nasze grzechy. On pragnie także przekazać nam wiadomość.