Wydawca: Armoryka Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2013

Lecznicze nalewki na owocach, warzywach i orzechach ebook

Andrzej Sarwa

(0)

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 89 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Lecznicze nalewki na owocach, warzywach i orzechach - Andrzej Sarwa

Książka "Lecznicze nalewki na owocach, warzywach i orzechach" to zbiór przepisów na łatwe do wykonania domowym sposobem trunki, które mają dobroczynne działanie, doskonały smak, wygląd i zapach. Amatorzy tych trunków znajdą tu wiele ciekawych receptur, a sporządzone w domu napitki nie tylko poprawią zdrowie, ale i uprzyjemnią spotkania rodzinne i towarzyskie.

Opinie o ebooku Lecznicze nalewki na owocach, warzywach i orzechach - Andrzej Sarwa

Fragment ebooka Lecznicze nalewki na owocach, warzywach i orzechach - Andrzej Sarwa

Andrzej Sarwa

Lecznicze nalewki na owocach, warzywach i orzechach

Armoryka

Sandomierz

Projekt okładki: Juliusz Susak 

Na okładce: Gillis Gillisz. de Bergh (1600-1669), Still life (1637-1639),

(licencjapublic domain), źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gillis_Gillisz._de_Bergh_-_Still-Life_-_WGA01943.jpg 

Niniejsza publikacja stanowi fragment opracowania "Wielka księga nalewek" 

Uwaga! Porady zamieszczone w tej książce nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza.Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione.Ani autor, ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Copyright © 2013 by Wydawnictwo „Armoryka”

Wydawnictwo ARMORYKA

ul. Krucza 16

27-600 Sandomierz

tel +48 15 833 21 41

e-mail:wydawnictwo.armoryka@interia.pl

A. Rumy

Rum ananasowy

Rum - 0,5 l

Sok ananasowy - 1/2 l

Świeży (nie konserwowany!) sok ananasowy zmieszać z rumem i odstawić na 2 miesiące, po tym czasie trunek można pić. Jest bardzo smaczny, o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu.

Rum poziomkowy

Rum - 0,5 l

Sok poziomkowy - 1/2 l

Świeży sok poziomkowy zmieszać z rumem i odstawić na 2 miesiące, po tym czasie trunek można pić. Jest bardzo smaczny, o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu.

B. Wódki, schnappsy i whisky

Wódka bzowa

0,5 kg owoców bzu czarnego

Cytryna 

0,75 litra wódki czystej 45° 

0,5 kg cukru

0,5 litra wody

Umyte, obrane, zupełnie zdrowe i nie uszkodzone owoce wsypać do szklanego naczynia, dodać do nich sok z cytryny i zalać to wszystko wódką. Naczynie szczelnie zamknąć, ustawić na słońcu i pozostawić tam przez sześć tygodni. Potem wódkę zlać, przecedzić i dosłodzić syropem z wody i cukru. Odstawić na tydzień. Po tym czasie wódkę przecedzić przez bibułę filtracyjną, wlać do butelek, te ostatnie zakorkować, zalakować i wynieść do piwnicy, gdzie powinna dojrzewać co najmniej dwa miesiące.

Wódka bzowa ma działanie odtruwające, jest jednocześnie słabym środkiem przeciwbólowym i wspaniałym naturalnym środkiem ułatwiającym wypróżnianie się.

Wódka jagodówka

Kilo owoców borówki czernicy (czarnej jagody)

3 goździki

Kawałek (około 5 cm dł.) cynamonu

Kawałek kłącza imbiru

Kilo cukru

0,5 litra spirytusu 96°

0,5 litra wina gronowego białego wytrawnego

1,5 litra wody

Umyte i osuszone zdrowe, dojrzałe jagody zmieszać z przyprawami, zalać winem i gotować tak długo, aż się rozgotują. Wsypać cukier do miski, wylać nań zagotowaną masę, przykryć i postawić na dwanaście godzin w zimnie. Po tym czasie uzyskaną płynną masę przecedzić przez ściereczkę i poczekać, aż się ustoi. Zlać z wierzchu sok, filtrować go dotąd, aż stanie się klarowny, następnie podgrzać Do gorącego wlać spirytus, przelać do butelek, zakorkować i wynieść do piwnicy. Uzyskany trunek można pić już po dwóch tygodniach. Jest bardzo smaczny.

Trunek ten wykazuje pewne działanie regulujące procesy trawienne, wywiera korzystny wpływ na błony śluzowe żołądka i jelit, łagodząc ich stany zapalne, przeciwdziała lekkim biegunkom, nieżytom żołądka i jelit oraz brakowi apetytu. Zalecany jest w przeziębieniu, grypie, anginie, zapaleniu płuc, oskrzeli, a pomocniczo w gruźlicy.

Wódka brekiniówka wytrawna

10 litrów czystego soku brekiniowego

Kilo cukru

70 g drożdży

Wódkę pędzi się z owoców brekinii (brzekinii). Są one z kształtu jajowate lub jajowato-podługowate, brunatnawe albo brunatnozielonkawe, lśniące, biało kropkowane, wielkości orzecha laskowego. Zerwane bezpośrednio z drzewa nie nadają się do użycia, ale gdy nieco poleżą, nabierają smaku dość przyjemnego, winnokwaskowatego.A oto, jak się robi wspomnianą wódkę. Z uleżałych owoców brekinii wycisnąć sok. Połączyć sok z cukrem i wymieszać, aż cukier całkowicie się rozpuści. Uzyskany w ten sposób płyn zakazić drożdżami i poddać fermentacji. Po jej zakończeniu płyn poddać destylacji. Otrzymamy w ten sposób alkohol o mocy 60-70°. Alkohol rozcieńczamy teraz czystym sokiem brekiniowym w proporcji: część alkoholu na dwie części soku. Wódkę odstawiamy na dwa tygodnie. Po tym czasie przecedzamy ją, przelewamy do butelek, które korkujemy, lakujemy i wynosimy do piwnicy, gdzie powinna dojrzewać przez co najmniej pół roku. Pita z umiarem, skutkuje w niestrawności i na polepszenie trawienia. Działa wzmacniająco na żołądek, ułatwia trawienie, pobudza wydzielanie żółci i soków żołądkowych.

Wódka brzoskwiniówka wytrawna

10 litrów czystego soku brzoskwiniowego

4 litry przegotowanej ciepłej wody

3 kg cukru

75 g drożdży

Zmieszać ciepłą wodę z sokiem brzoskwiniowym i rozpuszczonym cukrem. Uzyskany w ten sposób płyn zaszczepić drożdżami i poddać fermentacji. Po jej zakończeniu przedestylować. Otrzymamy w ten sposób alkohol o mocy 60-70°. Rozcieńczamy go czystym sokiem brzoskwiniowym w proporcji: część alkoholu na dwie części soku. Potem odstawiamy brzoskwiniówkę na dwa tygodnie. Po tym czasie alkohol przecedzamy, przelewamy do butelek, które korkujemy, lakujemy i odstawiamy do piwnicy, gdzie brzoskwiniówka powinna dojrzewać przez co najmniej pół roku.

Pita z umiarem, skutkuje w niestrawności i na polepszenie trawienia. Ponadto trunek ten można pomocniczo stosować do zwalczania anemii (w owocach jest dość dużo łatwo przyswajalnego żelaza), a także na wzmocnienie serca i naczyń krwionośnych.

Wódka czereśniówka I

"Z czarnych [dzikich] czereśni pędzi się, za pomocą rojenia i destyllacyi, wódka znana pod imieniem wiszniówki (...) Sposób prosty postępowania jest następujący: Obrane z ogonków jagody tłuką się wespół z pestkami w stępie (tzn. w moździerzu); zwykle atoli 1/3 część tylko tłucze się z pestkami, reszta zaś rozciera się tak, aby pestki w całości zostały. Massa ta wrzucona do beczki (albo słoja - A. S.) bez dodatku wody, dobrze nakryta i w miejscu miernie ciepłym zostawia się przez 2-4 tygodni rojeniu, mieszając ją co drugi dzień należycie. Znaki ukończenia rojenia są, iż massa przestała się burzyć, że grube części opadły na dno, a na wierzchu płyn czysty pozostał, nareszcie iż zbliżona do otworu beczki świeca zapalona nie gaśnie; po tem wszystkiem massa już wyrojona, płynna, zlewa się do kotła destylacyjnego, ogień pod nim rozniecić, i massa miesza się dotąd, aż zawre, poczem (...) wyskok (alkohol - A. J. S.) zacznie się przekraplać. 20 garncy czereśni dają 2-2 1/2 garncy wybornej wódki". (Józef Gerald-Wyżycki, Zielnik Ekonomiczno-Techniczny czyli Opisanie Drzew, Krzewów i Roślin dziko rosnących w Kraju, jako też przyswojonych, z pokazaniem użytku ich w Ekonomice, Rękodziełach, Fabrykach i Medycynie domowej, z wyszczególnieniem jadowitych i szkodliwych oraz mogących służyć ku ozdobie ogrodów i mieszkań wiejskich, Ułożony dla gospodarzy i gospodyń, Wilno 1845, t. I, s.76). Pita w umiarze pobudza apetyt i korzystnie wpływa na trawienie.

Wódka czereśniówka II

Wódkę czereśniówkę przygotowuje się w następujący sposób: całe, mocno dojrzałe czereśnie (albo czerwone, albo białe, jest to obojętne) pozbawia się pestek (z wyjątkiem jednej piątej objętości masy owoców, które rozgniata się wraz z pestkami tak, aby i pestki pokruszyć) i rozgniata dokładnie, aby puściły jak najwięcej soku. Tę masę umieszcza się w słoju, zakaża drożdżami piekarniczymi i poddaje fermentacji.

Podaję proporcje:

16 kg czereśni

2 kg cukru

70 g drożdży

Teraz należy czekać dwa-cztery tygodnie, aż ustanie burzliwa fermentacja alkoholowa. Po tym czasie odciska się sfermentowany płyn i poddaje go destylacji. Uzyskany alkohol o mocy 60-70° należy teraz rozcieńczyć czystym sokiem czereśniowym (część alkoholu na dwie części soku) wyciśniętym z całkowicie dojrzałych owoców. Czereśniówkę przelewamy do butelek, które korkujemy, lakujemy i wynosimy do piwnicy. Czereśniówka powinna tam dojrzewać przez minimum rok, a najlepiej przez dwa lata. Jest wówczas doskonała w smaku, ma też specyficzny miły zapach. Pije się ją schłodzoną do temperatury 10-12°C. Czereśniówka skutkuje w niestrawności i na polepszenie trawienia. 

Wódka z jeżyn "Staff"

Kilo owoców jeżyn

0,5 litra wina

0,5 litra winiaku 40°

0,75 litra wody

700 g cukru

Czyste, całkowicie dojrzałe, zdrowe i nie uszkodzone owoce jeżyn należy szybko opłukać pod bieżącą wodą, wsypać do szklanego naczynia, lekko rozgnieść, zalać winem i winiakiem, następnie naczynie szczelnie zamknąć i postawić w ciemnym, chłodnym miejscu na trzy tygodnie. Po tym czasie przelać płyn przez wilgotną lnianą ściereczkę i dodać do niego syrop sporządzony z ćwierci litra wody i 700 g cukru. Teraz uzyskany płyn gotować przez pięć minut od zawrzenia. W końcu - po wystudzeniu - wlać go do butelek, te zakorkować, zalakować i wynieść do piwnicy. Wódka jest wonna, ma ładny czerwonawy kolor, leciuchny zapach jeżyn. Jest słodkawa, o jeżynowym posmaku. Pije się ją schłodzoną do 10-12°C

Trunek ten ma działanie przeciwgorączkowe i napotne. Zaleca się go w grypie, anginie i przeziębieniu. Reguluje pracę przewodu pokarmowego. Jest to także środek pomocniczy w anemii, ponadto, ze względu na właściwości uspokajające, wskazany jest w zaburzeniach nerwowych w okresie przekwitania u kobiet.

Wódka z kaliny koralowej

20 kg jagód kaliny koralowej (Viburnum opulus)

3 kg cukru

3 litry wody

70 g drożdży

Całkowicie dojrzałe, przemarznięte (koniecznie!) jagody kaliny koralowej obgotowujemy we wrzątku przez dwie-trzy minuty a potem je odcedzamy. Skoro już je pozbawiliśmy nadmiaru goryczy, miażdżymy dokładnie, aby wypuściły jak najwięcej soku, dodajemy do nich cukier, mieszamy dotąd, aż się cukier rozpuści, zaszczepiamy drożdżami i zostawiamy do fermentacji. Po jej ustaniu odciskamy płyn i poddajemy go destylacji. Uzyskujemy w ten sposób czysty alkohol o mocy 60-70°. Rozcieńczamy go czystą przegotowaną i odstaną wodą w proporcji: część alkoholu na dwie części wody. Następnie wódkę przelewamy do butelek, które korkujemy, lakujemy i odstawiamy do piwnicy, gdzie powinna dojrzewać przez co najmniej pół roku. 

Wódka skutkuje w niestrawności i na polepszenie trawienia.

Wódka porzeczkowa 

0,5 kg owoców czarnej porzeczki 

0,75 litra wódki czystej 45° 

0,5 kg cukru

0,5 litra wody

Umyte, obrane, zupełnie zdrowe