Wydawca: Armoryka Kategoria: Poradniki Język: polski Rok wydania: 2013

Lecznicze likiery, ratafie i inne truneczki, które leczą ebook

Andrzej Sarwa

(0)

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 74 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Lecznicze likiery, ratafie i inne truneczki, które leczą - Andrzej Sarwa

Książka "Lecznicze likiery, ratafie i inne truneczki, które leczą" to zbiór przepisów na łatwe do wykonania domowym sposobem trunki, które mają dobroczynne działanie, doskonały smak, wygląd i zapach. Amatorzy tych trunków znajdą tu wiele ciekawych receptur, a sporządzone w domu napitki nie tylko poprawią zdrowie, ale i uprzyjemnią spotkania rodzinne i towarzyskie.

Opinie o ebooku Lecznicze likiery, ratafie i inne truneczki, które leczą - Andrzej Sarwa

Fragment ebooka Lecznicze likiery, ratafie i inne truneczki, które leczą - Andrzej Sarwa

Andrzej Sarwa

Lecznicze likiery, ratafie i inne truneczki,

które leczą

***

Armoryka

Sandomierz

Projekt okładki: Juliusz Susak 

Na okładce: Georg Flegel (1566–1638), Abendmahlzeit bei Kerzenschein (fragment),

(licencja: Reproduction of a public domain painting), źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flegel_-_Abendmahlzeit_bei_Kerzenschein.jpg 

Niniejsza publikacja stanowi fragment opracowania "Wielka księga nalewek" 

Uwaga! Porady zamieszczone w tej książce nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza.Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione.Ani autor, ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Copyright © 2013 by Wydawnictwo „Armoryka”

Wydawnictwo ARMORYKA

ul. Krucza 16

27-600 Sandomierz

tel +48 15 833 21 41

e-mail:wydawnictwo.armoryka@interia.pl

A. Likiery

Rosyjski likier agrestowy - szmaragdowy

Owoce agrestu (zielone!) - 1 kg

Spirytus 96° - 0,5 l

Liście wiśni (młode) - 12 - 15 szt.

Cukier - 0,5 kg

Miód jasny, płynny - 1 łyżka stołowa

Woda - 0,5 l

Zdrowe, czyste w pełni dojrzałe owoce agrestu (którejś z odmian wydających zielone owoce), zdrowe czyste liście wiśni włożyć do szklanego naczynia, dodać łyżkę miodu i zalać spirytusem. Naczynie szczelnie zamknąć i postawić w ciepłym miejscu na 7 - 8 dni. Po tym czasie sporządzić z cukru i wody syrop, wlać go do nastoju, naczynie znów zamknąć i postawić na 10 dni. Po upływie tego czasu trunek zlać, przefiltrować, rozlać do butelek, zakorkować je, zalakować i wynieść do piwnicy, gdzie powinien dojrzewać przez 3 miesiące. Likier ma piękny szmaragdowy kolor, delikatny słodkawy agrestowy smak z ledwo wyczuwalną gorzkawą nutką wiśniowych liści.

Likier z kiwi 

Kiwi - 1 kg

Cukier - 2 kg

Spirytus 96° - 1.5 l

Woda - 1 l

Zdrowe, czyste i w pełni dojrzałe owoce wsypujemy do szklanego naczynia i zalewamy spirytusem. Naczynie szczelnie zamykamy i odstawiamy na 2 tygodnie, od czasu do czasu nim potrząsając. Po upływie tego czasu przygotowujemy syrop z wody i cukru, zagotowując go dwa razy. Syrop studzimy lekko i wlewamy do naczynia z malinami i spirytusem. Naczynie ponownie zamykamy i odstawiamy na następne dwa tygodnie. Po tym czasie trunek zlewamy, filtrujemy, rozlewamy do butelek, te korkujemy, lakujemy i wynosimy do piwnicy

Likier antypkowy

Litr świeżego soku z owoców antypki

Litr spirytusu 50°

100 g cukru

Antypka (inaczej drzewo św. Łucji albo wiśnia wonna) w Polsce występuje wyłącznie w uprawie. Owoce antypki są wielkości drobnych wisien, jajowate, u góry nieco spłaszczone, czarne, dojrzewają w lipcu, sok mają purpurowy, smak gorzki. Owoców używa się do likieru dla nadania mu pięknego koloru i zapachu. A oto przepis na jego produkcję:

Litr świeżego soku z owoców antypki mieszamy z litrem spirytusu 50° i 100 g cukru, następnie naczynie, w którym znajdują się te połączone ze sobą składniki, szczelnie zamykamy, aby alkohol nie wietrzał, i odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na co najmniej miesiąc. Po tym czasie likier można już pić. 

Likier arcydzięgielowy

50 g korzenia arcydzięgla

50 g imbiru (może być mielony)

50 g skórki pomarańczowej bądź cytrynowej

0,25 litra spirytusu 70°

0,5 kg cukru

0,5 litra wody

Wszystkie składniki zalewamy spirytusem w szklanym naczyniu, które szczelnie zamykamy. Po dwu dobach nastój przecedzamy przez bibułę filtracyjną i mieszamy z syropem z cukru i wody. Likier arcydzięgielowy pozytywnie wpływa na procesy trawienia i wzmacnia układ nerwowy. Działa uspokajająco, jest także zalecany (pomocniczo) w leczeniu migreny.

Likier aroniowy

600 g owoców aronii

Litr wytrawnego czerwonego wina gronowego

Pół laski wanilii

600 g cukru

2 litry wody

2 litry spirytusu 96° 

Całkowicie dojrzałe, zdrowe, nie uszkodzone owoce aronii umyć, osuszyć, wsypać do szklanego naczynia i lekko rozgnieść, dodać wino i wanilię. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić na dwa tygodnie w widne, ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu płyn zlać i przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Teraz przygotować syrop z wody i cukru (syrop należy gotować przez dwadzieścia minut, potem wystudzić), zmieszać ze spirytusem i uzyskanym wcześniej nastojem owocowym. Odstawić trunek na tydzień, przefiltrować, wlać do butelek, te zakorkować, zalakować i umieścić w zimnym miejscu. Trunek powinien dojrzewać przez sześć miesięcy. Jest wyborny.

Trunek ten może być pomocniczo stosowany jako specyfik przeciwkrwotoczny w krwawieniach, rozmaitego pochodzenia. Prócz tego zaleca się go w leczeniu arteriosklerozy, bezkwaśności i bezsoczności żołądkowej.

Likier berberysowy 

Owoce berberysu - 0,5 kg

Wódka czysta 1 l

Rum - 25 g

Cukier - 200 g

Woda 200 ml

Kora cynamonu - kawałek wielkości paznokcia

Skórka cytrynowa - kawałek wielkości paznokcia

Kłącze tataraku (suszone) - kawałek wielkości paznokcia

Zdrowe, czyste, w pełni dojrzałe owoce berberysu wsypać do szklanego naczynia i dokładnie rozgnieść, dodać pozostałe składniki (z wyjątkiem cukru i wody), zalać wódką zmieszana z rumem, naczynie szczelnie zamknąć i postawić w ciepłym miejscu na 2 tygodnie. Po tym czasie nastój zlać, połączyć z syropem przygotowanym z wody i cukru, przefiltrować, rozlać do butelek, zakorkować je, zalakować i wynieść do piwnicy, gdzie likier powinien dojrzewać przez 3 miesiące.

Likier bzowy I

600 g owoców bzu czarnego

Litr wytrawnego czerwonego wina gronowego

Pół laski wanilii

600 g cukru

2 litry wody

2 litry spirytusu 96° 

Całkowicie dojrzałe, zdrowe, nie uszkodzone owoce bzu czarnego umyć, osuszyć, wsypać do szklanego naczynia i lekko rozgnieść. Do owoców wlać wino i dodać wanilię. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić na dwa tygodnie w widne, ciepłe miejsce. Potem płyn zlać i przefiltrować przez bibułę filtracyjną. Teraz przygotować syrop z wody i cukru (syrop należy gotować przez dwadzieścia minut), potem wystudzić, zmieszać ze spirytusem i uzyskanym wcześniej nastojem owocowym. Odstawić trunek na tydzień, przefiltrować, wlać do butelek, te zakorkować, zalakować i umieścić w zimnym miejscu. Trunek powinien dojrzewać przez sześć miesięcy. Jest wyborny.

Likier bzowy ma działanie odtruwające, jest jednocześnie słabym środkiem przeciwbólowym i wspaniałym naturalnym środkiem ułatwiającym wypróżnianie się.

Likier bzowy II

Litr świeżego soku z owoców bzu czarnego (można go pozyskać bądź przy użyciu sokowirówki, bądź odciskając ręcznie przez płótno; do soku dodajemy cukier: na litr soku trzy-cztery g kwasku cytrynowego i szklanka cukru) mieszamy z litrem spirytusu 50° i 100 g cukru, następnie naczynie, w którym znajdują się te połączone ze sobą składniki, szczelnie zamykamy, aby alkohol nie wietrzał, i odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce na co najmniej miesiąc. Po tym czasie likier można już pić. Jest on nieco mdły, ale za to bardzo zdrowy. Likier bzowy ma działanie odtruwające, jest jednocześnie słabym środkiem przeciwbólowym i wspaniałym naturalnym środkiem ułatwiającym wypróżnianie się.

Likier bzowy III 

Cukier - 0, 5 kg, 

Miód jasny płynny - 2 łyżki

świeży sok z owoców bzu czarnego - 1 l,

 ziele angielskie - 3-4 szt.

wódka czysta 50° - 1l, 

koniak 150 ml, 

cynamon - kawałek wielkości paznokcia, 

goździk korzenny - 1 szt. 

sok z 1 cytryny 

sok z 1/2 pomarańczy

Do soku z bzu czarnego dodać pozostałe składniki z wyjątkiem wódki i miodu i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut, potem zlać, przecedzić, przefiltrować przez bibułę filtracyjną i połączyć z wódką i miodem. Bardzo dokładnie wymieszać, rozlać do butelek, zakorkować je, zalakować i wynieść do piwnicy. Likier powinien dojrzewać około 3 - 4 tygodni.

Likier anyżowy

40 g świeżych nasion anyżu (anyżku)

1 g cynamonu

500 g cukru

Litr wódki czystej 40°

Zmieszać ze sobą nasiona anyżu, cynamon i cukier, wsypać do szklanego naczynia i zalać wódką. Naczynie szczelnie zamknąć, żeby alkohol nie wietrzał, po czym odstawić w ciepłe, słoneczne miejsce na sześć tygodni. Po upływie tego czasu płyn ostrożnie zlać i przecedzić przez bibułę filtracyjną, przelać do butelek, które musi się szczelnie zakorkować i zalakować. Butelki należy wynieść do piwnicy, gdzie likier powinien dojrzewać jeszcze przez trzy miesiące. 

Pić lekko ochłodzony, do 10-12°C, po jedzeniu, na poprawienie trawienia.

Likier jagodowy I

0,5 kg czarnych jagód

0,5 litra spirytusu 70° 

125 g cukru

0,5 litra wody

Umyte, dojrzałe i zdrowe owoce rozgnieść w szklanym naczyniu, zalać spirytusem, naczynie szczelnie zamknąć, żeby alkohol nie zwietrzał, i odstawić w ciepłe, słoneczne miejsce na cztery-sześć tygodni, często mieszając. Po tym czasie nastój przecedzić, sporządzić syrop z cukru i wody, zagotować, ostudzić, wreszcie wymieszać obydwa płyny. Uzyskany likier raz jeszcze przecedzić i... pić.

Trunek