Leczenie odżywianiem. Refluks - Kimberly Tessmer - ebook
lub
Opis

Przełomowa książka, która pomoże ci raz na zawsze pozbyć się choroby refluksowej i poczuć się lepiej we własnym ciele!

Choroba refluksowa przełyku jest jedną z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego. Każdego dnia około 10% populacji krajów rozwiniętych doświadcza objawów refluksu, który powoduje przykre dolegliwości m.in. w postaci zgagi, pieczenia i bólu w klatce piersiowej, chrypki i zapalenia gardła.

Jeżeli doświadczasz uporczywych objawów refluksu i nie jesteś zadowolony z dotychczasowych efektów leczenia, ten poradnik jest właśnie dla ciebie. Niniejsza książka pomaga zrozumieć na czym polega istota choroby refluksowej przełyku oraz przedstawia medyczne, alternatywne a także domowe sposoby walki z tym schorzeniem.

Dzięki tej lekturze:

  • poznasz najnowsze informacje medyczne na temat choroby refluksowej (GERD);
  • uzyskasz porady dotyczące nie tylko samego odżywiania, ale również koniecznych zmian w stylu życia, które przyniosą odczuwalną ulgę;
  • poznasz interaktywne narzędzia, które pozwolą ci zostać żywieniowym detektywem i wprowadzić zmiany niezbędne do poprawy jakości życia;
  • dowiesz się, jak wprowadzić prosty plan dietetyczny, który pomoże ci złagodzić lub całkowicie wyeliminować symptomy choroby refluksowej.

___

Ta książka pomoże ci kompleksowo zdiagnozować przyczyny uciążliwego refluksu. Bynajmniej nie jest to prowizoryczne "zaklejenie plasterkiem" problemu. Jeśli jesteś gotowy na rewolucję dietetyczną, która pomoże ci raz na zawsze rozprawić się ze zgagą i innymi dolegliwościami, ta książka jest idealna dla ciebie!

- Jan Patenaude, dietetyk, specjalista ds. żywienia medycznego z Oxford Biomedical Technologies

__

Kimberly Tessmer - dietetyczka, autorka poradników, kochająca żona i matka. Od 1992 specjalizuje się w różnych dziedzinach żywienia i jedzenia. Aktywnie działa w zawodzie, oferując rzetelne konsultacje dietetyczne.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 166

Popularność


Opinie o książce Leczenie odżywianiem. Refluks

„Męczy cię zgaga? Nie jesteś zadowolony z efektów leczenia, a może chcesz spróbować alternatywnej metody? Ten poradnik jest lekturą obowiązkową!”

– Jennifer Masters

„Dzięki tej książce czytelnik będzie miał okazję poznać przyczyny refluksowej choroby przełyku oraz czynniki ją wywołujące. Kimberly podaje całą masę praktycznych rozwiązań, które nie tylko złagodzą objawy, ale też pozwolą odnaleźć odpowiednią dla danego przypadku metodę walki z chorobą. Każdy, kto zastosuje się do jej porad, poczuje ulgę!”

– Elizabeth Berry

„Leczenie odżywianiem. Refluks to książka pełna danych potrzebnych do zrozumienia przyczyn choroby refluksowej i jej różnych obliczy. Jako dietetyk cenię sobie szczegółowe informacje na temat dietetycznych sposobów walki z tą przypadłością. To dobra lektura dla każdego”.

– Peggy Korody

Health Nutrition Counselling

„Uwielbiam tę książkę. To jedna z najobszerniejszych i najlepiej napisanych publikacji na temat zgagi i refluksowej choroby przełyku”.

– Sharon Richmond

Nutrition Your Weigh!

„Kim podejmuje złożony temat choroby refluksowej i pomaga czytelnikowi zrozumieć tę przypadłość i jej przyczyny, a także opisuje medyczne, alternatywne i codzienne sposoby walki z nią. Kim pokazuje też, że zamiast łykać garść tabletek, możemy dotrzeć do sedna problemu za pomocą diety i w ten sposób wyeliminować go na dobre!”

– Michaela Ballmann

dietetyk i doradca w sprawie odżywiania, Wholify

„Leczenie odżywianiem. Refluks to przystępnie napisana książka adresowana do każdego, kto kiedykolwiek zmagał się z problemami trawiennymi. Jest pełna informacji i popartych dowodami faktów, przedstawionych w przystępny sposób. To lektura przemyślana, prosta i zajmująca. Gdy się tylko ukaże, będę polecać ją wszystkim moim pacjentom”.

– Digna Cassens

Diversified Nutrition Systems

„Ta książka dostarcza sprawdzonych, praktycznych porad na temat zdrowego odżywiania i sposobów na zgagę w przemyślanej, usystematyzowanej i intuicyjnej formie. Kim doskonale przybliża czytelnikom informacje, przedstawiając bogactwo materiałów źródłowych. Najbardziej lubię „ciekawostki”, ponieważ podają informacje w smakowitej i prostej formie, do której zawsze można sięgnąć. Dobra robota, Kim! Nie mogę się doczekać, aż ta książka znajdzie się w mojej biblioteczce!”

– Whitney Ahneman

Pragnę zadedykować tę książkę wszystkim tym, którzy na co dzień muszą zmagać się z refluksem i refluksową chorobą przełyku, a więc również sobie. Mam nadzieję, że ta książka pomoże wam w codziennej walce i da wam siłę do wprowadzenia koniecznych zmian na drodze do lepszego samopoczucia.

Jak zawsze dedykuję ją także mojemu tacie, a także mamie, która odeszła i za którą bardzo tęsknię. Jestem im wdzięczna za to, że przekazali mi dar niesienia pomocy innym i to dzięki temu czerpię taką radość z zawodu dietetyka i pomagania moim pacjentom w walce z ich dolegliwościami.

W momencie pisania niniejszej książki autorka była przekonana o słuszności wszystkich treści w niej zawartych. Jednak wiedza na temat choroby refluksowej zmienia się wraz z prowadzonymi wciąż badaniami. Bądź na bieżąco z najnowszymi odkryciami i informacjami pochodzącymi ze sprawdzonych źródeł i konsultuj się z lekarzem. Autorka nie ponosi winy za jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu powstały na skutek stosowania się do zaleceń podanych w tej książce, niezależnie od jego natury. Autorka nie będzie ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek pominięcia, błędy interpretacyjne czy nieścisłości, które mogą pojawiać się w książce. Autorka nie promuje żadnego produktu ani firmy wymienionych w książce. Przed użyciem jakichkolwiek suplementów skonsultuj się najpierw z lekarzem lub farmaceutą. Autorka nie jest pracownikiem służby medycznej, zatem niniejsza książka nie powinna być traktowana jako porada medyczna, a treści w niej zawarte nie mogą zastępować prawidłowo przeprowadzonej diagnostyki ani regularnych wizyt u lekarza.

Podziękowania

Pragnę gorąco podziękować mojemu wspaniałemu mężowi Gregowi, który tak ciężko pracuje, dzięki czemu ja mogę poświęcić się temu, co kocham, a także mojej córce Tori, zawsze tak cierpliwej i dającej mi czas, bym mogła pisać w spokoju. Chcę też podziękować moim kolegom po fachu, którzy udzielali mi porad i służyli radą. Specjalne podziękowania chcę złożyć Susan Linke oraz Janowi Patenaude’owi za pomoc w pisaniu niniejszej książki.

Wstęp

Większość z nas doświadczyła nieprzyjemnego, piekącego bólu w klatce piersiowej po obfitym lub ciężkostrawnym posiłku – ach ta koszmarna zgaga! Dobra wiadomość jest taka, że pomimo iż odczuwasz bóle w okolicy mostka, nie ma to nic wspólnego z sercem. Uczucie pieczenia, którego doświadczasz, nosi fachową nazwę refluksu kwasowego. Kiedy zaczyna powtarzać się regularnie, możemy już mówić o refluksowej chorobie przełyku (GERD*).

Zgaga powodowana przez refluks kwasowy jest w Stanach Zjednoczonych powszechnym problemem. Szacuje się, że dotyczy nawet piętnastu milionów Amerykanów, którym doskwiera jakaś forma refluksu kwasowego, refluksowej choroby przełyku lub innych dolegliwości przełykowych. Większość osób leczy się sama domowymi sposobami, nie zasięgając porady lekarza, zatem rzeczywista liczba ludzi cierpiących na tę przypadłość może być znacznie wyższa.

Zanim przystąpisz do lektury tej książki, powinieneś koniecznie skonsultować się z lekarzem (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Upewnij się, że twoje dolegliwości są związane z refluksem kwasowym lub chorobą refluksową przełyku. Kiedy znasz dolegliwość, możesz zacząć z nią walczyć. Nie daj się wpędzić w błędne koło, sięganie po popularne specyfiki po każdym posiłku, żeby złagodzić symptomy – gdyż nie ma to większego sensu. Nadszedł czas, by dotrzeć do źródła problemu. Poproś lekarza, aby opracował dla ciebie program leczenia. Dobra wiadomość jest taka, że większość przypadków zgagi i/lub refluksu kwasowego można wyleczyć, wprowadzając odpowiednie zmiany w stylu życia, w tym zmianę diety oraz wyeliminowanie z niej pewnych napojów.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to jest to książka dla ciebie! Będzie ona pomocą dla każdego, kto cierpi z powodu dyskomfortu i frustracji związanych z refluksem kwasowym lub GERD. Dostarczy podstawowych informacji i co najważniejsze – poprowadzi cię krok po kroku, zapewniając ci narzędzia do określenia przyczyn dolegliwości, a tym samym pomoże ci pokonać symptomy choroby i rozpocząć życie wolne od zgagi. Na dłuższą metę nie możesz polegać wyłącznie na popularnych lekach. Rozwiązaniem jest wprowadzenie zmian w żywieniu i codziennych przyzwyczajeniach, bo dopiero to przyniesie ci długotrwałą ulgę. Ta książka jest sposobem na walkę z refluksem za pomocą żywienia. Pora wziąć zdrowie w swoje ręce!

* GERD – z ang. gastroesophageal reflux disease – choroba refluksowa przełyku (przyp. red.).

Rozdział 1

Rozwiewamy wątpliwości dotyczące refluksu kwasowego

Lekarz poinformował cię, że cierpisz na refluks kwasowy, a może nawet na chorobę refluksową przełyku (GERD). Co teraz? Co to w ogóle oznacza? W twojej głowie pojawia się oczywiście mnóstwo pytań. W tym rozdziale przywołam najczęstsze z nich wraz z odpowiedziami, które mogą pomóc ci zgromadzić wszystkie podstawowe informacje na temat tych dolegliwości. Kiedy lepiej zrozumiesz, czym jest refluks kwasowy, jak działa i czemu się pojawia, będziesz gotowy na wprowadzenie zmian w swojej diecie i w codziennym życiu, dzięki którym poczujesz się lepiej i zapobiegniesz dalszemu rozwojowi choroby. To doskonały moment, żeby zacząć!

Czym jest refluks kwasowy?

Po pierwsze wiedz, że jeśli cierpisz na refluks kwasowy, nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Około 10% Amerykanów uskarża się na zgagę i refluks w różnym stopniu zaawansowania. Co więcej, jest to dolegliwość coraz powszechniejsza. Badania wykazały, że liczba osób, którym przynajmniej raz w tygodniu doskwiera refluks, zwiększyła się aż o 50% w ciągu ostatnich dziesięciu lat, przy czym kobiety zdają się podatniejsze na tę dolegliwość. Może to dać nam pewien obraz współczesnej amerykańskiej diety.

Refluks kwasowy pojawia się w momencie, kiedy treść żołądkowa, czyli soki trawienne, cofa się do przełyku, a dokładniej – do wlotu żołądka, pomiędzy przełykiem a żołądkiem, gdzie znajduje się klapka mięśniowa zwana dolnym zwieraczem przełykowym. Przy prawidłowym funkcjonowaniu zwieracz ten zamyka się natychmiast po przejściu treści pokarmowej z przełyku do żołądka, zatrzymując jedzenie we właściwym miejscu – czyli w żołądku. Natomiast jeśli zwieracz nie działa prawidłowo, nie zamyka się całkowicie lub otwiera zbyt często, wtedy płyn zawierający soki trawienne może przedostać się przez wlot i cofnąć do przełyku. To z kolei może powodować podrażnienie nabłonka przełyku, wywołując uczucie pieczenia i ból w klatce piersiowej – zwane zgagą.

Czy refluks kwasowy, zgaga i choroba refluksowa przełyku to to samo?

Nie. Mimo iż nazwy refluks kwasowy, zgaga i choroba refluksowa przełyku są często używane wymiennie, nie wszystkie mają tę samą definicję. Refluks kwasowy to cofnięcie się treści żółciowej poprzez dolny zwieracz przełykowy do przełyku. Zgaga jest natomiast objawem wywołanym przez refluks kwasowy – nazwa ta obejmuje uczucie pieczenia i ból, które pacjent odczuwa w związku z refluksem kwasowym. Choroba refluksowa przełyku pojawia się w momencie, gdy objawy refluksu kwasowego, w tym zgaga, stają się chroniczne i występują przynajmniej dwa razy w tygodniu.

CIEKAWOSTKA: Termin „żołądkowo-przełykowy” (gastroesophageal) odnosi się do obszarów żołądka i przełyku, gdzie przełyk to przewód transportujący jedzenie z jamy ustnej do żołądka.

Czym jest „cichy” refluks?

Refluks krtaniowo-gardłowy (LPR) często określa się jako „cichy” refluks. Podobnie jak w przypadku GERD jest on wywoływany przez refluks kwasowy, chociaż objawy są odmienne od tych typowych dla choroby refluksowej przełyku. Z tego względu LPR trudno jest zdiagnozować i nazywany jest „cichym” refluksem. Przełyk ma na obu końcach zwieracze. W przypadku LPR oba funkcjonują nieprawidłowo, więc kwasowe treści żołądka cofają się do przełyku i wędrują dalej, przez górny zwieracz przełyku. To powoduje, że kwas żołądkowy cofa się jeszcze wyżej, do jamy gardłowej i krtani, a czasem nawet do przewodów nosowych. Prowadzi to do zapalenia obszarów, które nie są w stanie obronić się przed działaniem kwasów żołądkowych.

CIEKAWOSTKA: Termin „krtaniowo-gardłowy” odnosi się do obszaru krtani (łac. larynx) oraz gardła (łac. pharynx).

Cichy refluks może występować u niemowląt, ponieważ (a) zwieracze przełykowe nie są u nich jeszcze w pełni wykształcone, (b) mają one krótszy przełyk lub (c) spędzają większość czasu w pozycji leżącej.

Objawy refluksu u niemowląt i dzieci:

Chryp

a

„Szczekający”

lub

przewlekły kaszel

Objawy

podobne do astmy, na przykład świszczący oddech

Głośny,

nieregularny

oddech

Chroniczne

ulewanie się

Problemy

z przybraniem na wadze

U dorosłych może pojawiać się zgaga, ale inne symptomy są mniej oczywiste niż te odnoszące się do choroby refluksowej przełyku. Często są one tak mało wyraźne, że myli się je z innymi dolegliwościami, przez co cichy refluks trudno jest zdiagnozować. Oprócz zgagi osoby dorosłe cierpiące na LPR mogą doświadczać następujących objawów:

Gorzki

posmak w ustach po jedzeniu

Uczucie

pieczenia w tylnej części gardła

Ciągłe odchrząkiwanie

Nieustający kaszel

Lekka

chrypka

Ból gardła

Uczucie

guli w gardle, która nie znika pomimo ustawicznego przełykania

Inne mniej powszechne objawy to:

Spływanie

wydzieliny

z nosa po tylnej ścianie gardła lub gromadzenie się flegmy w gardle

Problemy

z przełykaniem

Problemy

z oddychaniem

Choć cichy refluks jest trochę trudniejszy do zdiagnozowania na podstawie samych objawów, jednak lekarz może postawić diagnozę na podstawie historii medycznej pacjenta i przeprowadzonych badań. Jeśli potrzebne jest dalsze diagnozowanie, można przeprowadzić endoskopię górnego odcinka układu pokarmowego, kontrast barytowy oraz/lub pH-metrię przełyku, która oceni ilość kwasu żołądkowego w przełyku. Po zdiagnozowaniu cichy refluks, podobnie jak refluks kwasowy oraz GERD, powinien być leczony za pomocą odpowiedniej diety oraz zmiany stylu życia przy ewentualnym włączeniu leków. Nieleczone LPR może powodować trwałe uszkodzenia. Na przykład podrażnianie kwasem żołądkowym gardła i krtani może prowadzić do zbliznowaceń jamy gardłowej i krtani, wrzodów strun głosowych, chronicznego kaszlu, a ponadto zwiększa ryzyko nowotworu w tych obszarach. Może również oddziaływać na płuca i pogarszać dolegliwości takie jak astma, rozedma płuc czy zapalenie oskrzeli. W przypadku dzieci nieleczony refluks może doprowadzić do powstania owrzodzeń gardła i przełyku, nawracających infekcji ucha, a nawet do przewężenia obszaru poniżej strun głosowych ze względu na nagromadzenie tkanki zbliznowaciałej. Mimo iż nosi on nazwę „cichy”, refluksu tego nie wolno ignorować!

Jakie są objawy refluksu kwasowego i/lub choroby refluksowej przełyku?

Objawy mogą być bardzo różne, w zależności od pacjenta. U niektórych zaobserwujemy większą ilość symptomów, a u innych choroba będzie przebiegać gwałtowniej i z większym natężeniem. Najpowszechniejszym objawem refluksu kwasowego i GERD jest zgaga. Czy wiedziałeś jednak, że istnieje cała masa innych symptomów? Możesz odczuwać różne dolegliwości, nie zdając sobie nawet sprawy, że mogą mieć one związek z refluksem kwasowym. Są to na przykład:

Regurgitacja

. Jest

to uczucie cofania się kwasu żołądkowego do tylnej części gardła, a czasem nawet do ust. Może to powodować gorzki posmak na języku.

Dysfagia

(trudności z przełykaniem). Niektóre osoby mogą doświadczać trudności z przełykaniem lub odczuwać przy tym ból. Czasem towarzyszy temu uczucie guli w gardle.

Dyspepsja

(dyskomfort

trawienny). Niektóre osoby doświadczają dyspepsji, czyli ogólnie mówiąc, dyskomfortu trawiennego. Można do niego zaliczyć takie dolegliwości jak notoryczne odbijanie się, nudności po jedzeniu, uczucie przepełnionego żołądka i/lub wzdęcia, a także ból w górnych częściach brzucha i dyskomfort po posiłku, zwłaszcza obfitym.

Ból

lub

zgaga

występujące w pozycji leżącej. Gdy siedzisz, grawitacja zaczyna działać i kwasy żołądkowe zostają zwykle tam, gdzie być powinny. Kiedy jednak się położysz, ryzyko wystąpienia refluksu zwiększa się, a kwasy łatwiej mogą przedostać się do przełyku. Może to powodować problemy z zasypianiem.

Do innych, mniej powszechnych objawów można zaliczyć chroniczny ból gardła, chrypę, niepiekący ból w klatce piersiowej, problemy z zębami, przewlekły kaszel, świszczący oddech, a nawet nawracające infekcje płucne.

CIEKAWOSTKA: Choć ból w klatce piersiowej może być objawem refluksu kwasowego lub GERD, czasem trudno jest stwierdzić, co tak naprawdę jest jego przyczyną. Jeśli odczuwasz ból w tym miejscu, zwłaszcza pogłębiający się w momencie wysiłku fizycznego, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

W jaki sposób diagnozuje się refluks kwasowy?

Zacznijmy od tego, do jakiego specjalisty należy się udać. Ekspertem od układu trawiennego i związanych z nim chorób, takich jak refluks kwasowy lub GERD, jest gastrolog. Jeśli doświadczasz klasycznych objawów, takich jak zgaga, lekarz nie powinien mieć problemów z diagnozą. Jeśli leki nie łagodzą objawów refluksu kwasowego, a ty borykasz się z innymi niepokojącymi objawami, lekarz może zlecić badania w celu wykluczenia innych problemów lub komplikacji zdrowotnych. W tej sytuacji lekarz może zlecić wykonanie jednego lub więcej z niżej wymienionych badań.

Endoskopia

Ten zabieg jest najczęściej wykonywany w celu zdiagnozowania refluksu kwasowego i choroby refluksowej przełyku. Jest to badanie ambulatoryjne, przeprowadzane w celu ustalenia u pacjenta przyczyny chronicznego refluksu, choroby refluksowej przełyku czy cichego refluksu, dostarczając lekarzowi obraz górnej części układu trawiennego. Choć przełyk u większości osób cierpiących na refluks wygląda prawidłowo, endoskopia jest w stanie wykryć zapalenie błony śluzowej przełyku, jak również nadżerki i/lub owrzodzenia, co może potwierdzić zdiagnozowanie choroby refluksowej przełyku. Endoskopia może również wykryć komplikacje związane z GERD i/lub innymi problemami, które wywołują podobne objawy, a mogą być to wrzody, przewężenia, przełyk Barretta i niektóre nowotwory. Przed badaniem lekarz da ci wytyczne, których będziesz musiał ściśle przestrzegać.

W czasie badania otrzymasz środek znieczulający tylną część gardła oraz lekki lek uspokajający. Następnie lekarz przy pomocy cienkiego wziernika z zamontowaną na końcu kamerą i lampką bada górną część układu trawiennego, w tym przełyk, żołądek i górną część jelita cienkiego, zwaną dwunastnicą. W trakcie badania lekarz może pobrać małe wycinki tkanki (biopsja) do dalszych badań, w celu wykluczenia takich chorób jak nowotwór przełyku i/lub celiakia. Może brzmieć to groźnie, ale badanie trwa od piętnastu minut do pół godziny i zanim się obejrzysz, będzie po wszystkim.

CIEKAWOSTKA: W odniesieniu do endoskopii pojawiają się nowe technologie. Być może już wkrótce lekarze będą mogli wykonywać obraz przełyku w znacznie prostszy sposób, aby diagnozować takie schorzenia jak przełyk Barretta, nowotwór przełyku, przepuklinę rozworu przełykowego czy zapalenie błony śluzowej przełyku. Nowa metoda polega na połknięciu przez pacjenta kapsułki wielkości multiwitaminy, zawierającej sondę do obrazowania OFDI, przyłączonej do cieniutkiego przewodu. Nie będzie to wymagać znieczulenia ani żadnego specjalistycznego sprzętu. To świetna wiadomość dla pacjentów!

Kontrast barytowy (RTG kontrastowe przełyku)

To badanie może wykryć zmiany w nabłonku i może być wykorzystywane przy wykrywaniu ewntualnych problemów w budowie przełyku. Jest to badanie ambulatoryjne i całkowicie bezbolesne. Zostaniesz poproszony o połknięcie kredowego roztworu barytowego, który stworzy otoczkę na nabłonku przewodu pokarmowego. Następnie technik medyczny wykona zdjęcie rentgenowskie przełyku oraz górnej części układu trawiennego. To pozwoli lekarzowi, radiologowi lub logopedzie (w zależności od indywidulanych objawów pacjenta) przyjrzeć się kształtowi i kondycji nie tylko przełyku, lecz także żołądka i górnej części jelita cienkiego (dwunastnicy). Ta metoda, choć czasem stosowana, nie jest jednak typowym badaniem diagnozującym GERD. Chodzi o to, że większość osób cierpiących na tę przypadłość nie posiada zmian w nabłonku przełyku widocznych na zdjęciu rentgenowskim, więc wynik byłby negatywny nawet w wypadku pacjentów chorujących na GERD. Badanie może natomiast wykazać niektóre powikłania związane z chorobą refluksową, na przykład owrzodzenia czy przewężenia przełyku, więc najlepiej przeprowadzić je razem z endoskopią.

pH-metria przełyku

To badanie wykonywane jest w celu sprawdzenia kiedy i jak długo w przełyku znajduje się kwas żołądkowy. Mamy do wyboru dwie wersje tego badania: tradycyjna opcja wykorzystuje czujnik pomiaru kwasowości przymocowany do cienkiej, elastycznej rurki. Rurkę wprowadza się do przełyku poprzez nos w taki sposób, aby czujnik znalazł się w dolnej części przełyku. Pozostawia się ją w organizmie na dwadzieścia cztery godziny, a koniec rurki wychodzący przez nos zawija się wokół ucha, skąd ciągnie się aż do pasa, gdzie połączona jest z urządzeniem rejestrującym pomiar – niewielkim i wygodnym w noszeniu. Zostaniesz poproszony o zapisywanie wszystkich pokarmów i napojów, które przyjmujesz w czasie tych dwudziestu czterech godzin. Każdy refluks kwasowy do przełyku aktywuje czujnik, który dokonuje właściwego zapisu. Szczegółowe informacje zgromadzone zarówno przez urządzenie, jak i przez ciebie są analizowane i brane pod uwagę przy stawianiu diagnozy.

Kolejną, nowszą wersją tego badania jest wykonanie pomiaru przy użyciu małego czujnika pH lub sondy przytwierdzonej do przełyku za pomocą przyssawki. Sondę umieszcza się na miejscu poprzez rurkę wprowadzoną przez nos lub usta, a zabieg ten jest praktycznie bezbolesny. Po umieszczeniu sondy we właściwym miejscu rurka zostaje wyciągnięta, a sonda komunikuje się bezprzewodowo z urządzeniem rejestrującym, które zazwyczaj umieszcza się w okolicy talii na czterdzieści osiem godzin. Po pewnym czasie sonda samoistnie odczepi się i zostanie usunięta poprzez układ trawienny. Po czterdziestu ośmiu godzinach informacje z urządzenia rejestrującego zostają zgrane na komputer i przeanalizowane przez lekarza, który na ich podstawie może postawić diagnozę.

Obie metody dostarczają podobnych informacji, ale pH-metria bezprzewodowa wydaje się przyjemniejsza i łatwiejsza do zniesienia przez pacjenta. Pomiary pH są kosztowne i nie uznaje się ich za jedno z głównych badań przy diagnozowaniu choroby refluksowej, ponieważ jest wiele przypadków osób niechorujących na GERD, których przełyki mają nieprawidłowy odczyn kwasowy, więc zdiagnozowanie GERD wymagałoby dalszych wskazówek, takich jak typowe objawy, reakcja organizmu na leczenie i/lub możliwe komplikacje związane z tą chorobą. Badanie to może jednak określić brak reakcji na leczenie u pacjentów. Jeśli testy wykażą nadmiar kwasu w przełyku u pacjenta przyjmującego leki, lekarz stwierdzi, że leczenie nie przynosi rezultatów i należy zmienić jego kierunek. Jeśli zaś badanie wykaże, że odczyn kwasowy jest prawidłowy i refluks jest minimalny, a mimo to pacjentowi wciąż dokuczają różne objawy, wówczas diagnoza stwierdzająca GERD jest najprawdopodobniej nieprawidłowa, a pacjenta należy poddać dalszym testom w celu znalezienia właściwej przyczyny.

CIEKAWOSTKA: Skala pH, czyli ilościowa skala kwasowości i zasadowości, jest pomiarem określającym odczyn roztworu – kwasowy bądź zasadowy. Płyn żołądkowy produkowany w żołądku zawiera kwas chlorowodorowy, odpowiedzialny za kwasowy odczyn pH. Kwas jest pomocny przy trawieniu spożywanych przez nas pokarmów i napojów.

Badanie motoryki przełyku

Badanie to sprawdza funkcjonowanie mięśni przełyku. Tak jak w przypadku innych badań – przez nos do przełyku zostaje wprowadzona rurka. Na końcu cewnika znajduje się czujnik wykrywający poziom nacisku, który powstaje w wyniku skurczu mięśni przełyku. Część czujnika wychodząca z nosa zostaje podłączona do monitora, który rejestruje nacisk. Podczas testów pacjent pije wodę, a przełykanie pozwala zbadać skurcze dolnego zwieracza przełyku. Badanie to jest wykorzystywane, gdy tradycyjne metody leczenia GERD nie przynoszą rezultatu, ponieważ nieprawidłowe funkcjonowanie mięśnia przełyku daje czasem podobne objawy. Analiza motoryki może pomóc w zidentyfikowaniu ewentualnych nieprawidłowości i postawieniu właściwej w tym wypadku diagnozy – czyli zaburzenia motoryki przełyku.

Badanie opróżniania żołądka

Ten rodzaj badania określa, do jakiego stopnia żołądek jest opróżniany. U niewielkiego odsetka osób cierpiących na GERD obserwuje się spowolnione opróżnianie, które może przyczynić się do problemów z refluksem kwasowym. Na początku testu pacjent zjada posiłek zawierający radioaktywną substancję, a następnie na brzuchu umieszcza się czujnik, który sprawdza, jak szybko substancja ta opuści żołądek. Warto wykonać to badanie u pacjentów cierpiących na chorobę refluksową przełyku, którzy nie reagują właściwie na leczenie. Jeśli okaże się, że opróżnianie żołądka jest spowolnione, lekarz może przepisać dodatkowe leki przyspieszające ten proces. Poza tym objawy takie jak nudności, wymioty czy chroniczne cofanie się treści żołądkowej mogą być wywołane zarówno przez GERD, jak i nieprawidłowe opróżnianie żołądka. Zatem wykonanie tego badania jest istotne w wypadku pacjentów, którzy zostali źle zdiagnozowani.

Co może być przyczyną refluksu kwasowego?

U osób w każdym wieku, począwszy od noworodków z nie w pełni rozwiniętym przewodem pokarmowym, aż do osób w wieku podeszłym, których układ trawienny zaczyna wolniej pracować (a także u każdego innego pomiędzy tą skalą wieku), może dojść do wystąpienia refluksu kwasowego. Trudno stwierdzić jednoznacznie, co jest przyczyną refluksu oraz GERD, istnieją jednak czynniki, dzięki którym niektóre osoby stają się podatniejsze na te dolegliwości. Są to:

Nadużywanie alkoholu

Otyłość

Palenie

(co dodatkowo zmniejsza zdolność przełyku do usuwania nadmiaru kwasu)

Ciąża

Niektóre

leki, na

przykład blokery kanału wapniowego, leki na astmę, leki przeciwhistaminowe, przeciwbólowe oraz antydepresanty

Ponadto istnieją schorzenia, które mogą przyczyniać się do problemów z refluksem kwasowym oraz GERD, między innymi przepuklina rozworu przełykowego oraz alergie pokarmowe/nadwrażliwość na pokarmy.

Przepuklina rozworu przełykowego

Przepuklina