Leczenie odżywianiem. Refluks - Kimberly A. Tessmer - ebook
lub
Opis

Przełomowa książka, która pomoże ci raz na zawsze pozbyć się choroby refluksowej i poczuć się lepiej we własnym ciele!

Choroba refluksowa przełyku jest jedną z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego. Każdego dnia około 10% populacji krajów rozwiniętych doświadcza objawów refluksu, który powoduje przykre dolegliwości m.in. w postaci zgagi, pieczenia i bólu w klatce piersiowej, chrypki i zapalenia gardła.

Jeżeli doświadczasz uporczywych objawów refluksu i nie jesteś zadowolony z dotychczasowych efektów leczenia, ten poradnik jest właśnie dla ciebie. Niniejsza książka pomaga zrozumieć na czym polega istota choroby refluksowej przełyku oraz przedstawia medyczne, alternatywne a także domowe sposoby walki z tym schorzeniem.

 Dzięki tej lekturze:

  • poznasz najnowsze informacje medyczne na temat choroby refluksowej (GERD);
  • uzyskasz porady dotyczące nie tylko samego odżywiania, ale również koniecznych zmian w stylu życia, które przyniosą odczuwalną ulgę;
  • poznasz interaktywne narzędzia, które pozwolą ci zostać żywieniowym detektywem i wprowadzić zmiany niezbędne do poprawy jakości życia;
  • dowiesz się, jak wprowadzić prosty plan dietetyczny, który pomoże ci złagodzić lub całkowicie wyeliminować symptomy choroby refluksowej.

___

Ta książka pomoże ci kompleksowo zdiagnozować przyczyny uciążliwego refluksu. Bynajmniej nie jest to prowizoryczne "zaklejenie plasterkiem" problemu. Jeśli jesteś gotowy na rewolucję dietetyczną, która pomoże ci raz na zawsze rozprawić się ze zgagą i innymi dolegliwościami, ta książka jest idealna dla ciebie!

- Jan Patenaude, dietetyk, specjalista ds. żywienia medycznego z Oxford Biomedical Technologies

__

Kimberly Tessmer - dietetyczka, autorka poradników, kochająca żona i matka. Od 1992 specjalizuje się w różnych dziedzinach żywienia i jedzenia. Aktywnie działa w zawodzie, oferując rzetelne konsultacje dietetyczne.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 166

Popularność


Opinie o książce Leczenie odżywianiem. Refluks

„Męczy cię zgaga? Nie jesteś zadowolony z efektów leczenia, a może chcesz spróbować alternatywnej metody? Ten poradnik jest lekturą obowiązkową!”

– Jennifer Masters

„Dzięki tej książce czytelnik będzie miał okazję poznać przyczyny refluksowej choroby przełyku oraz czynniki ją wywołujące. Kimberly podaje całą masę praktycznych rozwiązań, które nie tylko złagodzą objawy, ale też pozwolą odnaleźć odpowiednią dla danego przypadku metodę walki z chorobą. Każdy, kto zastosuje się do jej porad, poczuje ulgę!”

– Elizabeth Berry

„Leczenie odżywianiem. Refluks to książka pełna danych potrzebnych do zrozumienia przyczyn choroby refluksowej i jej różnych obliczy. Jako dietetyk cenię sobie szczegółowe informacje na temat dietetycznych sposobów walki z tą przypadłością. To dobra lektura dla każdego”.

– Peggy Korody

Health Nutrition Counselling

„Uwielbiam tę książkę. To jedna z najobszerniejszych i najlepiej napisanych publikacji na temat zgagi i refluksowej choroby przełyku”.

– Sharon Richmond

Nutrition Your Weigh!

„Kim podejmuje złożony temat choroby refluksowej i pomaga czytelnikowi zrozumieć tę przypadłość i jej przyczyny, a także opisuje medyczne, alternatywne i codzienne sposoby walki z nią. Kim pokazuje też, że zamiast łykać garść tabletek, możemy dotrzeć do sedna problemu za pomocą diety i w ten sposób wyeliminować go na dobre!”

– Michaela Ballmann

dietetyk i doradca w sprawie odżywiania, Wholify

„Leczenie odżywianiem. Refluks to przystępnie napisana książka adresowana do każdego, kto kiedykolwiek zmagał się z problemami trawiennymi. Jest pełna informacji i popartych dowodami faktów, przedstawionych w przystępny sposób. To lektura przemyślana, prosta i zajmująca. Gdy się tylko ukaże, będę polecać ją wszystkim moim pacjentom”.

– Digna Cassens

Diversified Nutrition Systems

„Ta książka dostarcza sprawdzonych, praktycznych porad na temat zdrowego odżywiania i sposobów na zgagę w przemyślanej, usystematyzowanej i intuicyjnej formie. Kim doskonale przybliża czytelnikom informacje, przedstawiając bogactwo materiałów źródłowych. Najbardziej lubię „ciekawostki”, ponieważ podają informacje w smakowitej i prostej formie, do której zawsze można sięgnąć. Dobra robota, Kim! Nie mogę się doczekać, aż ta książka znajdzie się w mojej biblioteczce!”

– Whitney Ahneman

Pragnę zadedykować tę książkę wszystkim tym, którzy na co dzień muszą zmagać się z refluksem i refluksową chorobą przełyku, a więc również sobie. Mam nadzieję, że ta książka pomoże wam w codziennej walce i da wam siłę do wprowadzenia koniecznych zmian na drodze do lepszego samopoczucia.

Jak zawsze dedykuję ją także mojemu tacie, a także mamie, która odeszła i za którą bardzo tęsknię. Jestem im wdzięczna za to, że przekazali mi dar niesienia pomocy innym i to dzięki temu czerpię taką radość z zawodu dietetyka i pomagania moim pacjentom w walce z ich dolegliwościami.

W momencie pisania niniejszej książki autorka była przekonana o słuszności wszystkich treści w niej zawartych. Jednak wiedza na temat choroby refluksowej zmienia się wraz z prowadzonymi wciąż badaniami. Bądź na bieżąco z najnowszymi odkryciami i informacjami pochodzącymi ze sprawdzonych źródeł i konsultuj się z lekarzem. Autorka nie ponosi winy za jakikolwiek uszczerbek na zdrowiu powstały na skutek stosowania się do zaleceń podanych w tej książce, niezależnie od jego natury. Autorka nie będzie ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek pominięcia, błędy interpretacyjne czy nieścisłości, które mogą pojawiać się w książce. Autorka nie promuje żadnego produktu ani firmy wymienionych w książce. Przed użyciem jakichkolwiek suplementów skonsultuj się najpierw z lekarzem lub farmaceutą. Autorka nie jest pracownikiem służby medycznej, zatem niniejsza książka nie powinna być traktowana jako porada medyczna, a treści w niej zawarte nie mogą zastępować prawidłowo przeprowadzonej diagnostyki ani regularnych wizyt u lekarza.

Podziękowania

Pragnę gorąco podziękować mojemu wspaniałemu mężowi Gregowi, który tak ciężko pracuje, dzięki czemu ja mogę poświęcić się temu, co kocham, a także mojej córce Tori, zawsze tak cierpliwej i dającej mi czas, bym mogła pisać w spokoju. Chcę też podziękować moim kolegom po fachu, którzy udzielali mi porad i służyli radą. Specjalne podziękowania chcę złożyć Susan Linke oraz Janowi Patenaude’owi za pomoc w pisaniu niniejszej książki.

Wstęp

Większość z nas doświadczyła nieprzyjemnego, piekącego bólu w klatce piersiowej po obfitym lub ciężkostrawnym posiłku – ach ta koszmarna zgaga! Dobra wiadomość jest taka, że pomimo iż odczuwasz bóle w okolicy mostka, nie ma to nic wspólnego z sercem. Uczucie pieczenia, którego doświadczasz, nosi fachową nazwę refluksu kwasowego. Kiedy zaczyna powtarzać się regularnie, możemy już mówić o refluksowej chorobie przełyku (GERD*).

Zgaga powodowana przez refluks kwasowy jest w Stanach Zjednoczonych powszechnym problemem. Szacuje się, że dotyczy nawet piętnastu milionów Amerykanów, którym doskwiera jakaś forma refluksu kwasowego, refluksowej choroby przełyku lub innych dolegliwości przełykowych. Większość osób leczy się sama domowymi sposobami, nie zasięgając porady lekarza, zatem rzeczywista liczba ludzi cierpiących na tę przypadłość może być znacznie wyższa.

Zanim przystąpisz do lektury tej książki, powinieneś koniecznie skonsultować się z lekarzem (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Upewnij się, że twoje dolegliwości są związane z refluksem kwasowym lub chorobą refluksową przełyku. Kiedy znasz dolegliwość, możesz zacząć z nią walczyć. Nie daj się wpędzić w błędne koło, sięganie po popularne specyfiki po każdym posiłku, żeby złagodzić symptomy – gdyż nie ma to większego sensu. Nadszedł czas, by dotrzeć do źródła problemu. Poproś lekarza, aby opracował dla ciebie program leczenia. Dobra wiadomość jest taka, że większość przypadków zgagi i/lub refluksu kwasowego można wyleczyć, wprowadzając odpowiednie zmiany w stylu życia, w tym zmianę diety oraz wyeliminowanie z niej pewnych napojów.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to jest to książka dla ciebie! Będzie ona pomocą dla każdego, kto cierpi z powodu dyskomfortu i frustracji związanych z refluksem kwasowym lub GERD. Dostarczy podstawowych informacji i co najważniejsze – poprowadzi cię krok po kroku, zapewniając ci narzędzia do określenia przyczyn dolegliwości, a tym samym pomoże ci pokonać symptomy choroby i rozpocząć życie wolne od zgagi. Na dłuższą metę nie możesz polegać wyłącznie na popularnych lekach. Rozwiązaniem jest wprowadzenie zmian w żywieniu i codziennych przyzwyczajeniach, bo dopiero to przyniesie ci długotrwałą ulgę. Ta książka jest sposobem na walkę z refluksem za pomocą żywienia. Pora wziąć zdrowie w swoje ręce!

* GERD – z ang. gastroesophageal reflux disease – choroba refluksowa przełyku (przyp. red.).

Rozdział 1

Rozwiewamy wątpliwości dotyczące refluksu kwasowego

Lekarz poinformował cię, że cierpisz na refluks kwasowy, a może nawet na chorobę refluksową przełyku (GERD). Co teraz? Co to w ogóle oznacza? W twojej głowie pojawia się oczywiście mnóstwo pytań. W tym rozdziale przywołam najczęstsze z nich wraz z odpowiedziami, które mogą pomóc ci zgromadzić wszystkie podstawowe informacje na temat tych dolegliwości. Kiedy lepiej zrozumiesz, czym jest refluks kwasowy, jak działa i czemu się pojawia, będziesz gotowy na wprowadzenie zmian w swojej diecie i w codziennym życiu, dzięki którym poczujesz się lepiej i zapobiegniesz dalszemu rozwojowi choroby. To doskonały moment, żeby zacząć!

Czym jest refluks kwasowy?

Po pierwsze wiedz, że jeśli cierpisz na refluks kwasowy, nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Około 10% Amerykanów uskarża się na zgagę i refluks w różnym stopniu zaawansowania. Co więcej, jest to dolegliwość coraz powszechniejsza. Badania wykazały, że liczba osób, którym przynajmniej raz w tygodniu doskwiera refluks, zwiększyła się aż o 50% w ciągu ostatnich dziesięciu lat, przy czym kobiety zdają się podatniejsze na tę dolegliwość. Może to dać nam pewien obraz współczesnej amerykańskiej diety.

Refluks kwasowy pojawia się w momencie, kiedy treść żołądkowa, czyli soki trawienne, cofa się do przełyku, a dokładniej – do wlotu żołądka, pomiędzy przełykiem a żołądkiem, gdzie znajduje się klapka mięśniowa zwana dolnym zwieraczem przełykowym. Przy prawidłowym funkcjonowaniu zwieracz ten zamyka się natychmiast po przejściu treści pokarmowej z przełyku do żołądka, zatrzymując jedzenie we właściwym miejscu – czyli w żołądku. Natomiast jeśli zwieracz nie działa prawidłowo, nie zamyka się całkowicie lub otwiera zbyt często, wtedy płyn zawierający soki trawienne może przedostać się przez wlot i cofnąć do przełyku. To z kolei może powodować podrażnienie nabłonka przełyku, wywołując uczucie pieczenia i ból w klatce piersiowej – zwane zgagą.

Czy refluks kwasowy, zgaga i choroba refluksowa przełyku to to samo?

Nie. Mimo iż nazwy refluks kwasowy, zgaga i choroba refluksowa przełyku są często używane wymiennie, nie wszystkie mają tę samą definicję. Refluks kwasowy to cofnięcie się treści żółciowej poprzez dolny zwieracz przełykowy do przełyku. Zgaga jest natomiast objawem wywołanym przez refluks kwasowy – nazwa ta obejmuje uczucie pieczenia i ból, które pacjent odczuwa w związku z refluksem kwasowym. Choroba refluksowa przełyku pojawia się w momencie, gdy objawy refluksu kwasowego, w tym zgaga, stają się chroniczne i występują przynajmniej dwa razy w tygodniu.

CIEKAWOSTKA: Termin „żołądkowo-przełykowy” (gastroesophageal) odnosi się do obszarów żołądka i przełyku, gdzie przełyk to przewód transportujący jedzenie z jamy ustnej do żołądka.

Czym jest „cichy” refluks?

Refluks krtaniowo-gardłowy (LPR) często określa się jako „cichy” refluks. Podobnie jak w przypadku GERD jest on wywoływany przez refluks kwasowy, chociaż objawy są odmienne od tych typowych dla choroby refluksowej przełyku. Z tego względu LPR trudno jest zdiagnozować i nazywany jest „cichym” refluksem. Przełyk ma na obu końcach zwieracze. W przypadku LPR oba funkcjonują nieprawidłowo, więc kwasowe treści żołądka cofają się do przełyku i wędrują dalej, przez górny zwieracz przełyku. To powoduje, że kwas żołądkowy cofa się jeszcze wyżej, do jamy gardłowej i krtani, a czasem nawet do przewodów nosowych. Prowadzi to do zapalenia obszarów, które nie są w stanie obronić się przed działaniem kwasów żołądkowych.

CIEKAWOSTKA: Termin „krtaniowo-gardłowy” odnosi się do obszaru krtani (łac. larynx) oraz gardła (łac. pharynx).

Cichy refluks może występować u niemowląt, ponieważ (a) zwieracze przełykowe nie są u nich jeszcze w pełni wykształcone, (b) mają one krótszy przełyk lub (c) spędzają większość czasu w pozycji leżącej.

Objawy refluksu u niemowląt i dzieci:

Chrypa

„Szczekający” lub przewlekły kaszel

Objawy podobne do astmy, na przykład świszczący oddech

Głośny, nieregularny oddech

Chroniczne ulewanie się

Problemy z przybraniem na wadze

U dorosłych może pojawiać się zgaga, ale inne symptomy są mniej oczywiste niż te odnoszące się do choroby refluksowej przełyku. Często są one tak mało wyraźne, że myli się je z innymi dolegliwościami, przez co cichy refluks trudno jest zdiagnozować. Oprócz zgagi osoby dorosłe cierpiące na LPR mogą doświadczać następujących objawów:

Gorzki posmak w ustach po jedzeniu

Uczucie pieczenia w tylnej części gardła

Ciągłe odchrząkiwanie

Nieustający kaszel

Lekka chrypka

Ból gardła

Uczucie guli w gardle, która nie znika pomimo ustawicznego przełykania

Inne mniej powszechne objawy to:

Spływanie wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła lub gromadzenie się flegmy w gardle

Problemy z przełykaniem

Problemy z oddychaniem

Choć cichy refluks jest trochę trudniejszy do zdiagnozowania na podstawie samych objawów, jednak lekarz może postawić diagnozę na podstawie historii medycznej pacjenta i przeprowadzonych badań. Jeśli potrzebne jest dalsze diagnozowanie, można przeprowadzić endoskopię górnego odcinka układu pokarmowego, kontrast barytowy oraz/lub pH-metrię przełyku, która oceni ilość kwasu żołądkowego w przełyku. Po zdiagnozowaniu cichy refluks, podobnie jak refluks kwasowy oraz GERD, powinien być leczony za pomocą odpowiedniej diety oraz zmiany stylu życia przy ewentualnym włączeniu leków. Nieleczone LPR może powodować trwałe uszkodzenia. Na przykład podrażnianie kwasem żołądkowym gardła i krtani może prowadzić do zbliznowaceń jamy gardłowej i krtani, wrzodów strun głosowych, chronicznego kaszlu, a ponadto zwiększa ryzyko nowotworu w tych obszarach. Może również oddziaływać na płuca i pogarszać dolegliwości takie jak astma, rozedma płuc czy zapalenie oskrzeli. W przypadku dzieci nieleczony refluks może doprowadzić do powstania owrzodzeń gardła i przełyku, nawracających infekcji ucha, a nawet do przewężenia obszaru poniżej strun głosowych ze względu na nagromadzenie tkanki zbliznowaciałej. Mimo iż nosi on nazwę „cichy”, refluksu tego nie wolno ignorować!

Dalsza część książki dostępna w wersji pełnej

Rozdział 2

Refluks kwasowy a odżywianie

Dostępne w wersji pełnej

Rozdział 3

Pięć kroków do zdrowia – plan żywieniowy i zmiana stylu życia

Dostępne w wersji pełnej

Rozdział 4

Dziesięć produktów, których należy unikać, oraz dziesięć produktów, które należy włączyć do swej diety

Dostępne w wersji pełnej

Rozdział 5

Planowanie jadłospisu i przewodnik zakupowy

Dostępne w wersji pełnej

Rozdział 6

Przewodnik po 14-dniowym jadłospisie i robienie zapasów

Dostępne w wersji pełnej

Posłowie

Zapytaj dietetyka

Dostępne w wersji pełnej

Materiały źródłowe

Dostępne w wersji pełnej

O autorce

Dostępne w wersji pełnej

TYTUŁ ORYGINAŁU:Your Nutrition Solution to Acid Reflux

Redaktor prowadząca: Aneta Bujno Redakcja i korekta: Monika Pruska Projekt okładki: Łukasz Werpachowski Zdjęcie na okładce: © levkr (iStock.com)

Your Nutrition Solution to Acid Reflux © 2014 Kimberly Tessmer

Original English language edition published by The Career Prees, Inc. 12 Parish Drive, Wayne, NJ 07470, U.S.A. All rights reserved

Copyright © 2017 for Polish edition by ILLUMINATIO Łukasz Kierus Copyright © for Polish translation by Joanna Żywina

Wszelkie prawa do polskiego przekładu i publikacji zastrzeżone. Powielanie i rozpowszechnianie z wykorzystaniem jakiejkolwiek techniki całości bądź fragmentów niniejszego dzieła bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody posiadacza tych praw jest zabronione.

Wydanie elektroniczne

Białystok 2017

ISBN 978-83-65601-75-9

Bądź na bieżąco i śledź nasze wydawnictwo na Facebooku:

www.facebook.com/vivantepl

www.vivante.pl

Wydawnictwo Vivante

E-mail: wydawnictwo@vivante.pl

Dział handlowy: zamowienia@vivante.pl

Plik opracował i przygotował Woblink

woblink.com