Kultura mieszkania - Zenon Chrzanowski, Agnieszka Przyłucka - ebook

Kultura mieszkania ebook

Zenon Chrzanowski, Agnieszka Przyłucka

0,0
5,00 zł

Opis

Interesuje cię wystrój mieszkania początku XX wieku? Ciekawi cię jak wtedy postrzegano modne umeblowanie? Właśnie masz okazję! Dzięki tej książce, wydanej w 1905 roku - która jest swego rodzaju poradnikiem jak udekorował swój dom, dowiesz się tego!

Poznaj ówczesne trendy a kto wie, może i ty z nich skorzystasz.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 25
ZENON CHRZANOWSKI

KULTURAMIESZKANIA

TREŚĆ: Dwór — Pogląd ogólny —Życie — Pokój dziecka — Podłoga — Ściana — Sufit — Drzwi i okna — Firanki — Piec — Meble — Oświetlenie — Nakrycie stoła — Rośliny i kwiaty—Dzieła sztuki—Literatura.

WARSZAWA 1911. © SKŁAD GŁÓWNY SMOLNA 30 m. 7.

Redakcja:Agnieszka Przyłucka

Korekta:Agnieszka Przyłucka

Projekt i wykonanie okładki: Agnieszka Przyłucka

Fotografia wykorzystana na I stronie okładki: Salon Biedermeierowski , Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek książąt Sułkowskich - Wikipedia; Domena publiczna

Opracowanie książki na podstawie:www.polona.plDomena publiczna

ISBN 978-83-950389-2-1

Wydawnictwo WasPos © 2018www.waspos.pl

„Niech człowiek średnio zamożny nie naśladuje pana z pałacu, niech się nie stroi w falsyfikaty stylów królewskich, niech z warunków własnego bytu stara się stworzyć sobie otoczenie szczere i artystyczne...“

Ruskin.

Wstęp

Upadł projekt pobudowania dworu polskiego na wystawie wszechświatowej sztuki w Rzymie; nie zgodzono się, by naród nie posiadający reprezentacji państwowej występował samodzielnie. Ale pożądaną rzeczą jest, by ta myśl właściwego nam typu domu mieszkalnego weszła w życie, by zaniechano parodji w budowaniu zameczków średniowiecznych z wieżyczkami i minjaturowych pałaców o kształtach architektury monumentalnej, bo przypominają one zabawki dziecinne.

Dla urojonej malowniczości nie rozdzielajmy małej budowli na drobne części. Chata o założeniu prostokątnem, z Wysokiem nakryciem, szerokim okapem jest wyrazem potrzeby, posiada urok przez swą zwartą, skupioną powagę. Z chaty powstał dwór wjejski i domy, jakie do dziś widzieć można na przedmieściach.

Nie zrywajmy z tradycją, skoro ona jest dobra, i dołączmy do kultury przeszłej nową cegiełkę, uzupełniając dom dawny potrzebami doby dzisiejszej.

Tam, gdzie zachowały się najpiękniejsze chaty i stodoły, w zapadłych wioskach górskich, w Zakopanem, manja przyozdabiania nie pozwoliła na zachowanie spokojnych form; powstały „wille“ z dachami najeżonemi szczytami, przepadła ogólna sylweta, powstał niepokój i pretensjonalność; w śródmieściu powstały marne kamieniczki, marne cukiernie i sklepy, tak że w powodzi tej z trudnością doszukiwać się trzeba pięknych pomysłów St. Witkiewicza.

Od czasów, gdy mieszkano niefrasobliwie w przysiadłych dworach familijnych, dużo się zmieniło: ideał własnego mieszkania wśród przyrody, zieleni ogrodu rzadko osiągnąć się daje; mieszkamy w domach wynajętych, koszarowo, w zacieśnieniu; nie możemy urządzić się według z góry powziętego planu; przenosimy się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu znośnych warunków. W tułaczce tej najdotkliwszą jest wygórowana cena mieszkań, pochłaniająca zbyt dużą część naszych dochodów. Drożyzna uczy nie marnować miejsca, liczyć się z łokciem przestrzeni; wymaga od nas coraz to większej pracy; przy zwiększonej pracy należne są większe wygody, o których dawniej nie myślano; koniecznem się stało zachowanie warunków zdrowotnych, nie zwracano na nie dawniej uwagi, gdyż były one nam nieznane; koniecznem wreszcie stało się lepsze zabezpieczenie od pożarów.

Te zmiany warunków wywołują reformy: pozbywanie się zbytecznych i przyswojenie celowych urządzeń.

Praca nad udoskonaleniem właściwego typu domu dla jednej rodziny, rozwinięta na Zachodzie, zaczyna się i u nas; jednostki energiczne zdobywają się na protest głodu mieszkań, przeznaczając na spłatę własnego domu podmiejskiego fundusze roczne na mieszkanie w mieście i na mieszkanie podmiejskie w lecie, z niewielkim do tej sumy dodatkiem. Rozpoczyna się poszukiwanie dogodnych warunków: miejsca, urządzenia, taniego kapitału i taniego wykonania; tak naprz. wobec drogiej cegły zwracają się do budowy z betonu oraz z piasku i wapna itp.

W