Kroniki Jagiellońskie. Tom II. Szpiedzy Króla Jagiełły - Krzysztof Jan Derda-Guizot - ebook

Kroniki Jagiellońskie. Tom II. Szpiedzy Króla Jagiełły ebook

Krzysztof Jan Derda-Guizot

3,0

Opis

II tom cyklu Kronik Jagiellońskich składający się z czterech książek, poświęcony przygotowaniom do wojny z Zakonem Krzyżackim Najświętszej Marii Panny, od roku 1407 aż do bitwy pod Grunwaldem.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 300

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
3,0 (2 oceny)
1
0
0
0
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Krzysztof Jan Derda

Szpiedzy Króla Jagiełły

Kroniki Jagiellońskie

© Krzysztof Jan Derda, 2016

© Piotr /Pygar/ Latka, ilustracje, 2016

II część kronik Jagiellońskich poświęcona przygotowaniu do wojny z zakonem Krzyżackim Najświętszej Marii Panny od roku 1407 aż niemal do samej nitwy pod Grunwaldem

ISBN 978-83-8104-301-4

Książka powstała w inteligentnym systemie wydawniczym Ridero

Tom II

Opowiadanie dedykuje moim wnukom

Autor

Część I

WSTĘP

Rok Anno Domini, 1407 był to, już rok walki wywiadów, pomiędzy zakonem krzyżackim a Królem Polskim, Władysławem II Jagiełłą. Wprawdzie nie, na miecze i sulice jeszcze, ale i te bywały nierzadkim widokiem na granicach, obu wrogich sobie potęg. Ale na wieści, o sobie nawzajem, które były tak bardzo potrzebne jednej i drugiej stronie do przeprowadzenia decydującego starcia. Walka wywiadów, odbywała się głównie na terenie dzisiejszego województwa Kujawsko Pomorskiego i Pomorskiego, najbliżej leżących, z granicą państwa Jagiełły, i przeciętej na połowę Polski, jak by mieczem krzyżackim, od jednego cięcia mocnego. Komturia Tucholska z potężnym jak i inne, zamkiem krzyżackim, była jedną z tych najbliższych, na trakcie z Bydgoszczy, leżącej w koronie a państwem Jagiełły. Granicę ówczesną pomiędzy Polską a ziemią zakonu, stanowił dzisiejszy zalew Koronowski. Wówczas będący dużym jeziorem granicznym. Wsie gminy Lubiewo, na terenie powiatu Tucholskiego, a dzisiejsze miejscowości, Sucha, Lubiewo, Trutnowo Bysław, Bysławek, Płazowo i inne, to wsie należące w tym czasie, do terytorium zakonu a leżące na samym pograniczu obu potęg ówczesnej europy. Dla zapewnienia sobie przewagi na każdym polu, czy to politycznym, czy ekonomicznym i każdym innym pozwalającym na zaskoczeniu przeciwnika, trwała właśnie walka wywiadów, którą my tutaj obejrzymy, na stronach tej, kroniki niezależnej, od krzyżackiej nawały. Jedynym celem zakonu była zagłada państwa polskiego. A królestwa Polskiego, i samego króla Jagiełły, wręcz przeciwnie. Osłabienie siły odwiecznego wroga zamieszkałego i tu osiadłego a obwarowanego zamkami, już od 1226 roku pańskiego. Kiedy to książę Polski, Konrad Mazowiecki. Zakon Najświętszej Marii Panny do Polski sprowadził. Nadając zakonowi ziemię chełmińską. Na granicach, potyczki pomiędzy wrogimi stronami trwały zawsze. A w tym roku,1407 bardzo nieregularnie ale za to z, podstępem i bez żadnych skrupułów politycznych, ze strony zakonnego państwa krzyżackiego jak i samego króla Polskiego.

***