Kocham siebie. Kobieta w podróży - Wioletta Klinicka - ebook

Kocham siebie. Kobieta w podróży ebook

Wioletta Klinicka

0,0
26,00 zł

lub
Opis

Konkretna wiedza, inspiracje kreowane na bazie doświadczeń oraz 21 dni praktycznych ćwiczeń zebrane w jednym ebook’u.
Masz ochotę na rozwój życiowy? Chcesz aby wzrosła Twoja energia życiowa?
Dopadł Cię spadek energii?
Brak Ci pewności siebie?
Masz niskie poczucie własnej wartości?
Nie możesz znaleźć mobilizacji do działania?
Pragniesz zmian, które są w zasięgu Twoich możliwości?
Kocham siebie. Kobieta w podróży życia”, pomoże Ci odkryć swoją wewnętrzną siłę i już nigdy więcej nie poddawać się negatywnym przekonaniom z przeszłości. Bez wychodzenia z domu: pracujesz nad sobą, kiedy możesz, wszędzie tam, gdzie akurat jesteś. Wykorzystaj swoje przeszłe doświadczenia i bądź tu i teraz aby kształtować swoją przyszłość.
Książka pomoże Ci również krok po kroku zbudować PRAWDZIWĄ, stabilną pewność siebie, dzięki czemu zawsze już będziesz sięgać po to, czego pragniesz dla siebie i innych.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 117

Oceny
0,0
0
0
0
0
0Kocham siebie

Wioletta Klinicka

Kocham siebie

Kobieta w podróży życia

Kocham siebie.Kobieta w podróży życia

Jeśli chcesz, aby Twoje życie obfitowało w to, co najlepsze:

– wróć do równowagi wewnętrznej;

– zintegruj wszystkie dziedziny swojego życia;

– stwórz synergię swoich wewnętrznych darów.

Gdy to zrobisz, zajdzie w Tobie:

– synergia wibracji życia wewnętrznego;

– ekspresja zewnętrzna.

Jesteś gotowa na integrację personalną? Zacznij już teraz!

Dzięki warsztatom, które dla Ciebie przygotowałam, pokonasz każde ograniczenie, rozwiążesz każde zagadnienie i osiągniesz zaplanowane wyniki. Poczujesz się bezpiecznie, jakbym była tuż obok i prowadziła Cię przez każdy etap.

Przypowieść

Pewnego dnia Swen i Oli ciągnęli jelenia za ogon w kierunku swojego samochodu. Niezbyt sprawnie im to szło. Męczyli się bardzo. Ich pracę obserwował farmer, który w pewnym momencie nie wytrzymał i zapytał chłopców, co robią. Sven szybko wytłumaczył, że próbują zaciągnąć jelenia do samochodu.

– Nie lepiej złapać go za rogi? – zapytał farmer. – Tak jak Bóg nakazał?

Nie zastanawiając się długo, chłopcy przyznali rację farmerowi. Złapali jelenia za rogi i ruszyli.

– Wiesz – powiedział w pewnym momencie Oli do Svena – ten farmer miał rację. Teraz jest nam zacznie lżej i poruszamy się o wiele szybciej.

– Tak, Oli – przyznał mu rację Sven i dodał: – Tyle że cały czas oddalamy się od naszego samochodu.

WIĘKSZOŚĆ OSÓB PODĄŻA W ŻYCIU ŁATWĄ DROGĄ, DLATEGO CORAZ BARDZIEJ ODDALAJĄ SIĘ OD SWOJEGO SAMOCHODU, KTÓRYM JEST INTEGRACJA PERSONALNA.

Dzień 1Rozgrzewka

Witaj! Dziękuję Ci za zakup warsztatu. Mam nadzieję, że nie wrzucisz go do szuflady, lecz weźmiesz w nim udział, aby po 21 dniach Twoje życie nabrało innych barw.

Długo zastanawiałam się, jak Cię przywitać. Doszłam do wniosku, że powiem tak: w trakcie tych warsztatów chodzi o doskonalenie własnej codzienności. Bo rozwój osobisty jest czymś, co ma realny wpływ na Twoje życie.

To, co będzie się działo, w dużej mierze zależy od Ciebie. Wierzę, że każdy człowiek jest wyjątkowy; w każdym drzemie ogromny potencjał; każdy ma chęć brać od życia to, co najlepsze. Wierzę, że wszystko jest możliwe, pod warunkiem że naprawdę tego pragniesz. Dziś pierwszy dzień podróży, która potrwa 21 dni. Nie będę Ci mydlić oczu i powiem wprost: jeśli chcesz zakończyć tę podróż z uczuciem spełnienia, musisz zabrać się do pracy.

Nie odkładaj niczego na jutro. Pamiętaj: nic się samo nie zrobi, to Ty jesteś odpowiedzialna za swoje życie!

I może nie będę zbyt miła, gdy przypomnę, że jeśli Twoim pragnieniem jest zmiana – pracuj wytrwale. Nieważne, jaki jest dzień tygodnia; nieważne, która godzina, jaka pora dnia. I nieważne, jak bardzo poczujesz się zmęczona.

Od teraz, przez kolejne 21 dni, podejmujesz wyzwanie, które ma na celu wyłącznie jedno: pracę nad sobą i nad swoim życiem, które nie jest takie, jakiego byś sobie życzyła. Wytrwaj w decyzji, którą sama podjęłaś. Po prostu bądź dla siebie dobra i daj sobie szansę.

Na czym polega rozwój osobisty? Tak jak napisałam na początku – na doskonaleniu swojej codzienności. Abyś wystartowała pełną parą, zacznij od zmiany samokonceptu.

To sposób, w jaki na siebie patrzysz, w jaki czujesz i w jaki myślisz o sobie.

Podczas tego warsztatu masz szansę przejść kolejne etapy. Zacznij do decyzji i zmiany swojego wnętrza.

Zaakceptuj zmianę. Często bywa tak, że niby chcemy zmienić swoje życie, ale siebie już niekoniecznie. Mówisz: „Już taka jestem, nic na to nie poradzę”.

Musisz wiedzieć, że aby zmienić swoje dotychczasowe życie, należy zacząć od siebie. To, co Cię otacza, jest odbiciem Twojego wnętrza. Nie ma innego wyjścia. To Ty tworzysz swoją rzeczywistość – poprzez swoje zachowanie, myślenie i nastawienie. Jeśli chcesz zmian, pożegnaj się ze swoim starym ja. Pozwól dojść do głosu swojej świadomości. Dotychczasowy wzorzec Twoich zachowań tkwi w podświadomości; podczas tych warsztatów będziesz go zmieniać, tak aby służył doskonaleniu Twojej codzienności.

Bądź gotowa do podjęcia wysiłku. Jeśli zgodziłaś się na zmianę, zapewne wiesz, że wprowadzenie jej w życie będzie wymagało od Ciebie pracy. Podejmij decyzję, że stać Cię na ten wysiłek. Podejmij decyzję świadomie i przejdź od razu do działania.Stwórz teraz swój obraz. Wyobraź sobie, jak będzie wyglądało Twoje życie po skończeniu warsztatów. Jak będziesz się czuła? Co robiła? Jak zachowywała?

To wyobraźnia prowadzi człowieka do tego, co pragnie. Najpierw sobie wyobrażamy, a następnie tworzymy. To będzie Twój drogowskaz. Cały czas utrzymuj w głowie ten obraz.

Mów do siebie; mów na głos o tym, kim jesteś, kim się stajesz. Słowa to narzędzie, dzięki któremu uzewnętrznia się to, o czym myślisz. „Jestem pewna siebie”, „Jestem zdrowa”, „Mam świetną pracę!”.Afirmacje mają nieograniczony potencjał. Naładuj je emocjami. Podświadomość jest bardzo dosłowna, dlatego wypowiadaj afirmacje osobiste – pozytywne i w czasie teraźniejszym! „Jestem odpowiedzialna”, „Jestem szczupła”, „Odnoszę sukces”, „Lubię siebie!”. Wizualizacje to klucz do przyszłości. To, co sobie wizualizujesz, podświadomość odbierze jako rozkazy i zacznie podsuwać Ci rozwiązania, abyś mogła spełnić te rozkazy. Zmiana wewnętrznego obrazu siebie przełoży się na rzeczywistość zewnętrzną, a wówczas zaczną się spełniać Twoje oczekiwania.

Wszystko, co robisz i czego pragniesz dokonać, nasyć emocjami. Gdy Twoje myśli są naładowane emocjami – przyspieszasz swoje działanie.

„Nie ma znaczenia, skąd pochodzisz; ważne, dokąd zmierzasz” – Brian Tracy.

Pamiętaj, że już jesteś doskonała. Jedyne, co masz do zrobienia, aby Twoja codzienność również stała się taka, to odrzucić to, co zbędne.

Michał Anioł stworzył posąg, rzeźbę Dawida. Owa rzeźba powstała z wyrzuconego na złom marmuru. Artysta wielokrotnie przechodził obok leżącego marmuru, już porośniętego mchem. Któregoś dnia coś go tknęło. Podszedł bliżej, zatrzymał się, obszedł dokoła i obejrzał marmur. Podobno wypowiedział wówczas takie słowa: „Widzę rzeźbę, teraz tylko muszę odrzucić to, co zbędne”.

Rzeźba Dawida jest uznawana za najdoskonalszy posąg.

Notatki

Dzień 2Dlaczego koło życia

To ważne ćwiczenie. Jedno z najtrudniejszych. To moment, w którym zaczynasz dostrzegać, dlaczego coś idzie nie tak, jakbyś tego chciała.

Osoby, które wspieram, często mają problemy z ustaleniem i odpowiedzeniem sobie na pytania: „Czego mi brakuje?”, „Dlaczego nie mogę iść do przodu?”, „Kiedy poczuję się szczęśliwą i spełnioną osobą?”.

W życiu istotna jest równowaga. Obecnie zachowanie równowagi między życiem rodzinnym a pracą i karierą nie jest łatwe, jednak nie jest nierealne. W zachowaniu lub przywróceniu równowagi pomaga świadomość. Świadomość, że brak jest równowagi, że równowaga uległa zachwianiu, że równowaga jest potrzebna. Jeśli bezgranicznie poświęcasz czas swojej rodzinie i jesteś jej niezmiernie oddana, jak wygląda Twoje życie prywatne? Jeśli pochłania Cię wyłącznie świat duchowy, czy masz miejsce na życie towarzyskie? I kto powiedział, że robienie kariery jest czymś gorszym i mniej wartościowym niż wychowywanie dzieci? We wszystkim należy zachować umiar i równowagę.

Mogę Ci powiedzieć, który rybak łowi najwięcej ryb, ale Ty już znasz odpowiedź.

Ćwiczenie Kontrola integracji personalnej

Koło życia pozwoli zdefiniować Twoje potrzeby, dlatego ćwiczenie wykonaj starannie i w spokoju, a najlepiej w ciszy i – jeżeli jest to możliwe – po krótkiej medytacji. Jeśli nie medytujesz, znajdź w domu spokojne miejsce i włącz sobie relaksacyjną muzykę.

Połóż się lub usiądź wygodnie.

Rozluźnij każdą część ciała.

Skoncentruj swoje myśli na środku swojego czoła – wyobraź sobie, że leży na nim moneta. Patrz na nią oczami wyobraźni, a wówczas Twoje myśli uspokoją się, a Twoja koncentracja wzrośnie.

Pozostań w takim stanie co najmniej 5–10 minut. Dasz radę.

Po zakończeniu nie wstawaj gwałtownie, lecz zrób to powoli. Powoli otwórz oczy, spójrz na uprzednio przygotowany zeszyt i długopis i myśl tylko o odpowiedzi na postawione w ćwiczeniu pytania.

Notatki

Karta ćwiczeńKoło życia

Oceń w skali 1–10 poziom swojego zadowolenia z każdej z przedstawionych na kole życia dziedzin (1 oznacza brak zadowolenia).

Zapisz swoje wyniki.

Co rzuca Ci się w oczy, gdy patrzysz na swoje przemyślenia?

Napisz do siebie krótki list opisujący dwie sfery, które oceniłaś najwyżej, i dwie kolejne, które oceniłaś najniżej. Dlaczego te dziedziny wypadły najwyżej/najniżej? Z czego to wynika? Co doprowadziło do wzrostu i wybicia się dwóch dziedzin, a co doprowadziło do zaniedbania dwóch innych? Nie spiesz się, rozważ wszystkie sytuacje, jakie miały miejsce w przeszłości, i określ, co doprowadziło Cię do miejsca, w którym jesteś.

Po napisaniu listu możesz przejść do dalszej części ćwiczenia.

Odpowiedz na pytania:

– Z czego wynika Twoja ocena?

– Nad którą dziedziną jesteś w stanie popracować?

– W której dziedzinie osiągniesz najszybsze wyniki przy najmniejszym wysiłku?

– Dlaczego wybrałaś tę strefę?

– Nad którą dziedziną jesteś w stanie popracować? (Powtórka pytania to nie błąd!)

– Jak będzie wyglądał poziom 10 w tej dziedzinie?

– Co zrobisz, aby zmienić ocenę tej dziedziny co najmniej o 2 oczka w górę?

– Nad którym obszarem zdecydowałaś się popracować?

Notatki

Teraz odpowiedz na poniższe pytania, dotyczące wybranego przez Ciebie obszaru.

Praca

Z czego konkretnie nie jesteś zadowolona w swojej pracy?

Jak odnosi się Twoja rzeczywista ścieżka kariery do Twoich wcześniejszych oczekiwań?

Co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy i na ile zapewniają Ci to obecnie wykonywane obowiązki zawodowe?

Co zmienisz?

Pieniądze

Co powoduje, że oceniłaś sferę „Pieniądze” na…?

Na czym zależy Ci w tej kategorii? Jakimi wartościami się kierujesz?

Opisz krótko, co dzieje się obecnie w Twoich finansach?

Co przykuło Twoją uwagę?

Jakich zmian dokonasz w ciągu najbliższych ١٢ miesięcy w tej kwestii?

Środowisko życia

Określ, w jakim stopniu rzeczy, które posiadasz, wspierają Cię i czynią Twoje życie lepszym, a w jakim Cię rozpraszają.

Wymień kilka podstawowych rzeczy, których kupno lub których posiadanie wprowadziłyby istotne zmiany w Twoim życiu. Czego potrzebujesz z tej strefy, aby być szczęśliwą?

Co w Twoim otoczeniu osłabia Twoją energię? Co Cię hamuje? Co Ci przeszkadza?

Jakiej jednej zmiany dokonasz w Twoim fizycznym otoczeniu?

Rozwój osobisty

Co jest dla Ciebie w tej chwili najważniejsze w rozwoju osobistym?

Wymień jedną umiejętność, która będzie miała znaczący wpływ na realizację Twoich marzeń.

Jaką umiejętność, jaką cechę chcesz nabyć lub z jakiej dziedziny pogłębisz wiedzę w tym roku?

W jakiej dziedzinie czujesz się obecnie zmotywowana do samodoskonalenia?

Zdrowie i wypoczynek

Określ stan swojego zdrowia.

Jak sobie radzisz w tej sferze? Z czym się zmagasz?

Na ile jesteś zadowolona w tej dziedzinie z ilości oraz rodzaju relaksu, wypoczynku i rozrywki w swoim życiu?

Jakie działania podejmiesz i w jakich dziedzinach, aby zadbać o swój umysł, swoje emocje i swoje ciało?

Wspólnota

Jak wygląda Twoje życie towarzyskie? Na ile zadowala Cię Twoje życie towarzyskie?

Czego najbardziej oczekujesz od przyjaciół? Czy masz przyjaciół?

W jaki sposób chciałabyś angażować się w życie społeczności lokalnej? Jak wygląda Twoje obecne zaangażowanie?

Na jakiej płaszczyźnie pomagasz innym za darmo? W jakim zakresie dzielisz się swoim czasem z innymi?

Jaki pierwszy krok wykonasz w kierunku zaangażowania się w życie społeczne?

Rodzina

Jak obecnie określasz swoją sytuację rodzinną (chodzi o związek, małżeństwo i relację z dziećmi)?

Jakie pozytywne rzeczy dostrzegasz w tych relacjach? Nad czym chcesz popracować?

Jak Twoim zdaniem wygląda wspaniałe życie rodzinne, partnerskie?

Co jesteś w stanie zrobić, aby Twoje życie rodzinne tak wyglądało?

Jaki pierwszy krok zrobisz?

Bóg/życie duchowe

Opisz swoje relacje duchowe lub relację z Bogiem.

Do czego dążysz w tej kwestii? Jaki jest Twój ideał?

Czego Ci brakuje?

Jak myślisz – jaką relację chce mieć z Tobą Bóg, Wszechświat, życie duchowe?

Jakich działań się podejmiesz?

Teraz już wiesz, jaki obszar Twojego życia wymaga Twojej szczególnej uwagi. Zdecyduj, nad jakim wyzwaniem w szczególności będziesz pracować podczas tych warsztatów i do wybranej płaszczyzny zawsze odnoś zaproponowane ćwiczenia. Bądź konsekwentna w działaniu i wierna swojej decyzji. Podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami.

Notatki

Karta wspomagająca

Uzupełnij tabelę (w rubryce „Co zrobię” nie zastanawiaj się, czy możesz, czy dasz radę, czy Ci wyjdzie; pisz tak, jakbyś wszystko mogła, jakbyś dostała wszelkie potrzebne środki do realizacji celu).

Zachowaj tę tabelę; niejednokrotnie stanie się dla Ciebie drogowskazem.

Strefa

Punktacja

Co zrobię

Punktacja po pracy

Praca – kariera zawodowa

Pieniądze – dochody, inwestycje, emerytura

Środowisko życia – otoczenie, dom, mieszkanie, samochód, biuro

Rozwój osobisty – uczenie się, zmiana

Zdrowie i wypoczynek – dbanie o siebie

Wspólnota – przyjaciele, zaangażowanie społeczne, życie towarzyskie

Rodzina – życie z partnerem, w pojedynkę, dzieci

Bóg – życie duchowe, Twoje wnętrze, wiara

Notatki

Dzień 3Co Ci nie służy

Zaczynasz trudny etap. Przetrwaj ten szczebel, aby w dalszej części warsztatów móc cieszyć się swoim sukcesem.

Zawsze masz wybór. Dlatego to Ty podejmujesz decyzję, czy będziesz się uczyć i zmieniać w cierpieniu, czy odkrywać siebie w radości i inspiracji.

Większość ludzi przyjmuje tę pierwszą opcję, ponieważ nie mają świadomości, że można inaczej, że należy jedynie odrzucić to, co zbędne. Jeśli uczestniczysz w tym warsztacie, to oznacza, że chcesz doskonalić swoją codzienność krok po kroku i zdajesz sobie sprawę, że praca ze sobą w początkowym etapie przyniesie Ci odrobinę dyskomfortu i będzie wiązała się z trudnościami, ale z każdym dniem zaczniesz odczuwać coraz większą satysfakcję z przełamania rutyny.

Zapytaj rodziców, jak to było, gdy uczyłaś się chodzić, jeździć na rowerze, rysować. Ile razy upadałaś i podnosiłaś się, zanim zrobiłaś postęp? Z rozwojem osobistym jest tak samo: aby odszukać prawdziwą siebie, trzeba przebyć ten niezbyt komfortowy etap.

Czy piekłaś kiedyś chleb? Polecam. Gdy zaczniesz go kroić, pomyśl o tym, że każda kromka pachnącego to efekt ciężkiej pracy. Pracy, której metody i techniki ewoluowały przez setki tysięcy lat, żebyś teraz mogła jeść chleb właśnie w takiej postaci.

Nie ma nic bardziej frustrującego niż nierozwiązane problemy. I nie chodzi tylko o te wczorajsze czy sprzed tygodnia; mowa głównie o tych, które ciągną się za Tobą od kilku lub kilkunastu lat.

Często mam do czynienia z ludźmi, którzy – gdy tylko dopadnie ich jakiś problem – odwołują się do tego, co było. Wyszukują tysiące powodów, dla których nie ukończyli szkoły, nie poszli na studia, nie zdobyli odpowiedniego wykształcenia, nie mogą znaleźć dobrej pracy, nie układa im się w związku itd. Przy tym słyszę, że wszystkie ich problemy wynikają z przyczyn politycznych lub społecznych („Bo mama nie pozwoliła”, „Bo nie było pieniędzy”, „Bo chorowałem” itd.).

Nikomu nawet nie przychodzi do głowy zacząć od najprostszej rzeczy, a mianowicie – na skupieniu się na teraz, na teraźniejszości. Nikomu do głowy nie przychodzi, że – przywołując wspomnienia i tłumacząc nimi obecną sytuację – jeszcze bardziej dołują się i pogrążają. Nie szukają ani rozwiązań w czasach obecnych, ani wytłumaczenia w czasie przeszłym.

A co by było, gdybyś mogła tu i teraz pozbyć się balastu? Co by było, gdybyś nie mogła tłumaczyć swojej porażki tym, co miało miejsce?

Chęć odcięcia się od przeszłości wyraża chęć pracy nad sobą. Po odcięciu się od przeszłości chcesz ruszyć naprzód. Możesz być pewna, że to, co blokuje Cię w działaniu, to życie w przeszłości. Nie skupiasz się na tym, co możesz osiągnąć, i nie masz zdolności jasno podejmować decyzji.

Na pewno wiesz, co znaczy targać do domu torby z zakupami i znasz to uczucie ulgi, towarzyszące dotarciu do domu i rozpakowaniu zapasów do szafek, lodówki i spiżarni. Zamykasz drzwiczki, zaparzasz sobie kawę i siadasz wygodnie. Masz swoje pięć minut. Przecież zrobiłaś coś ważnego. Zdjęłaś z siebie ciężar.

I tak potraktuj przeszłość. Wystarczająco długo ją niosłaś. Teraz rozłóż wszystko na odpowiednie półki i zatrzaśnij drzwi. A jeśli nie pomoże, to marsz na zakupy!

Jedna istotna informacja: nie odkładaj rozwiązywania problemów na jutro, na potem, na kiedyś. Gdy problemy powstają, trzeba tu i teraz je rozwiązać. I skreślić z listy.

Ćwiczenie

Odpowiedz na pytania.

Co doprowadziło Cię do tego miejsca, do takiego stanu?Co jeszcze?Jak myślisz: do czego zmierza ta sytuacja? Do czego Cię doprowadzi, jeśli nie wprowadzisz zmian w swoim życiu?Co zmotywowało Cię do chęci odkrycia siebie na nowo? Do chęci poznania siebie?Jakiego rezultatu się spodziewasz? Jaki rezultat będzie najlepszy?Jaka jest wizja Twojej osoby? Opisz ją.Jaką masz wizję swojej codzienności?Czy bywałaś wcześniej w takiej sytuacji? Jeżeli tak – opisz, jak sobie poradziłaś.Jakie zmiany zaszły w Twoim życiu po zastosowaniu opisanego rozwiązania?Co dziś zrobiłabyś inaczej?Czy zauważasz jakieś schematy w swoim postępowaniu? Jaki masz pomysł na ich przełamanie?Jak wyglądałyby Twoje decyzje, gdyby były zgodne z Twoimi wartościami i zasadami?Opisz