Wydawca: Fabryka Słów Kategoria: Fantastyka i sci-fi Język: polski

Uzyskaj dostęp do tej
i ponad 20000 książek
od 6,99 zł miesięcznie.

Wypróbuj przez
7 dni za darmo

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

e-czytniku (w tym Kindle) kup za 1 zł
tablecie  
smartfonie  
komputerze  
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Liczba stron: 261 Przeczytaj fragment ebooka

Odsłuch ebooka (TTS) dostępny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacji Legimi na:

Androida
iOS
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?

Ebooka przeczytasz na:

Kindlu MOBI
e-czytniku EPUB kup za 1 zł
tablecie EPUB
smartfonie EPUB
komputerze EPUB
Czytaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Czytaj i słuchaj w chmurze®
w aplikacjach Legimi.
Dlaczego warto?
Zabezpieczenie: watermark Przeczytaj fragment ebooka

Opis ebooka Kłamca 1 - Jakub Ćwiek

Odkąd nie ma Boga, anioły nie grają fair. I to tłumaczyłoby obecność Kłamcy...

Ocalony po szturmie na Valhallę Loki – adoptowany syn Odyna, patron oszustów i zdrajców – postanawia przystać do zwycięzców i staje się anielskim chłopcem na posyłki.

Szybko jednak okazuje się, że w świecie, gdzie zabłąkane, mitologiczne bóstwa bratają się z piekielnymi demonami, niezwykłe zdolności boga kłamstwa służyć mogą znacznie ważniejszym celom. Wyćwiczone sztuczki doskonale dezorientują wroga, a bezwzględność i pogarda wobec regulaminów i zasad czynią go naprawdę groźnym przeciwnikiem zła i występku. Tak przynajmniej sądzą archaniołowie, coraz bardziej zależni od pomocy nowego sojusznika. I może mają rację.

Ale Loki ma własne plany.

"Nordycki Odyn, słowiański Światowid, grecki Zeus, egipski Anubis i katolicki Najwyższy Pan spotykają się w jednej książce. Koncepcja wymieszania ze sobą różnych mitologii i ich współistnienia (autor nie ukrywa fascynacji Gaimanem) okazała się wybornym pomysłem. Głównym bohaterem jest Loki, bóg kłamstwa, który awansuje na jedną z najciekawszych postaci polskiej literatury fantastycznej. Ten sarkastyczny blondyn daleki jest od postaw nieugiętego herosa, a pojęcie dobrej miny do złej gry nie jest mu obce; jednocześnie ma w sobie coś niezwykłego, coś co urzeka od samego początku.

Książka aż kipi od niesamowitych pomysłów, wliczając w to anioły wykonujące satanistyczne rytuały, dzwonek „Stairway to Heaven” w komórce skrzydlatego czy odniesienia do „Mrocznej wieży” Stephena Kinga - Święty Mikołaj uciekał przez miasto a elf pomocnik podążał w ślad za nim. Ćwiek nie tylko umiejętnie wzoruje się na dorobku uznanych twórców, lecz także udowadnia, że jest autorem wystarczająco dojrzałym, aby tworzyć własną, oryginalną prozę.

„Kłamca” nie jest zbiorem niepowiązanych ze sobą opowiadań. Kluczowe dla fabuły są cztery teksty prezentujące historię Lokiego i jego ukochanej Sygin, ale i pozostałe posiadają wiele wspólnych elementów. Zdarzyła się jedna wpadka („Galeria”), ale jako całość zbiór dostarcza literackiej przyjemności najwyższej próby.

W przypadku „Kłamcy” krótka forma czasem wydaje się więzieniem dla wyobraźni, świetną podróbką obrazu, której jednak czegoś brakuje. Lekarstwem na tę drobną przypadłość może okazać się powieść, która pozwoli - zarówno autorowi, jak i bohaterowi - w pełni rozwinąć skrzydła. "

Przemysław Romański "Nowa Fantastyka"

Seria Kłamca ugruntowała pozycję Jakuba Ćwieka w czołówce polskiej fantastyki, gwarantując uznanie i sympatię rzesz Czytelników. Lekki, potoczysty styl, łatwość w montowaniu popkulturowych toposów, pełne sarkazmu dialogi i wyraziste postacie – to wszystko sprawiło, że Jakuba Ćwieka w fantastycznym światku określa się jako polskiego Davida Gaimana.

Opinie o ebooku Kłamca 1 - Jakub Ćwiek

Fragment ebooka Kłamca 1 - Jakub Ćwiek

Spis treści

Okładka

Karta tytułowa

Książki Jakuba Ćwieka

Dedykacja

Prolog

Anioł Stróż

Jak było na początku...

Młot, wąż i skała

Teraz...

Samobójca

Krew Baranka

Cleaner

Przepowiednia

Galeria

Cicha noc

Egzorcysta

...i zawsze

Głupiec na wzgórzu

Autor

Karta redakcyjna

Okładka

Zlecenia anielskiego cyngla: • Kłamca 1 • • Kłamca 2. Bóg marnotrawny • • Kłamca 3. Ochłap sztandaru • • Kłamca 4. Kill’em all •

Lublin 2012

Książki Jakuba Ćwieka wydane nakładem naszego wydawnictwa:

Kłamca 1Kłamca 2. Bóg marnotrawnyLiżąc ostrzeCiemność płonieKłamca 3. Ochłap sztandaruGotuj z papieżemKłamca 4. Kill’em all

Aniołom, tym prawdziwym,

Anioł Stróż

Chicago

rzypadkowe wersy na otwartej na chybił trafił stronie Pisma. Tak zwykł przemawiać Bóg.

Ale Boga już nie ma – skarcił się w myślach – aja itak nie mam wyboru.

Raz jeszcze pochylił głowę nad Księgą i przeczytał wylosowane słowa z Ewangelii:

– Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.

Podniósł wzrok i dostrzegł w lusterku zdumione spojrzenie kierowcy.

– Proszę zatrzymać przy tamtej knajpce – polecił.

– Przy „Afrodycie”? – Taksiarz uśmiechnął się obleśnie. – Tam Biblia na niewiele się przyda.

– Mam umówione spotkanie. – Pasażer usiłował powiedzieć to naturalnie, jednak drwiące spojrzenie ­kierowcy sprawiło, że zaczerwienił się niczym mały chłopiec.

Umówione spotkanie zKłamcą – dodał w myślach.

Taksówka zatrzymała się. Szczupły siwy czterdziestolatek o budzącej sympatię, pucułowatej twarzy, podał kierowcy dziesięciodolarowy banknot. Po chwili wahania dołożył jeszcze jeden i burknął ciche do widzenia. Wysiadł pospiesznie, czując na sobie pełne drwiny spojrzenie taksówkarza.

Wyciągnął paczkę papierosów i przetrząsnął kieszenie w poszukiwaniu zapalniczki. Zaciekawione miny mijających go przechodniów uzmysłowiły mu, że za bardzo rzuca się w oczy. Schował więc papierosy i przetarł rękawem spocone czoło. Rozejrzał się dokładnie, po czym ruszył w stronę wejścia.

Nigdy wcześniej nie był w takim lokalu. Tuż za drzwiami siedziało na stołkach dwóch barczystych ochroniarzy, którzy nakazali mu zostawić płaszcz w szatni. Nie oponował, choć twarz szatniarza poznaczona śladami rozlicznych wstydliwych chorób raczej nie wzbudzała zaufania. Siląc się na naturalny uśmiech, wziął numerek i wszedł na główną salę.

W szerokim na całą ścianę lustrze nad barem dostrzegł swoje odbicie i stwierdził, że z całą pewnością nie pasuje do tego migającego niezliczoną liczbą neonów wnętrza. Poczynając od wystroju, a kończąc na kołyszących się na parkiecie parach, wszystko było jakieś... wyzywające. Śliczna, skąpo ubrana dziewczyna mrugnęła do niego, przechodząc obok. Obejrzał się za nią i zderzył z przechodzącym kelnerem. Przeprosił grzecznie, ale tamten zbył go pogardliwym prychnięciem.

Mężczyzna uciekł więc z przejścia i oparty o ścianę próbował wypatrzyć tego, z którym miał się spotkać. Nie dostał żadnych wskazówek w stylu goździka w klapie czy Biblii w lewej kieszeni marynarki. Szukał kogoś niezwykłego. Po chwili uśmiechnął się i ruszył w najbardziej zaciemniony róg sali.

– Przepraszam – zapytał niepewnie, podchodząc do stolika. – Czy mam przyjemność z panem Lionelem Smithem?

Ten odłożył gazetę i uniósł głowę.

– Tak się nazywam – potwierdził. – Ale nie masz przyjemności. Spóźniłeś się.

– Przepraszam, ale...

Smith przyłożył palec do ust i wskazał miejsce naprzeciwko siebie. Mężczyzna usiadł. Przez chwilę przyglądał się towarzyszowi. Nie tak go sobie wyobrażał. Oczekiwał... Sam nie wiedział kogo, ale na pewno nie długowłosego blondyna, który wyglądał na ledwie dwadzieścia pięć lat, a i to tylko z powodu dodającej powagi starannie przystrzyżonej brody. Ubrany w dobrze skrojony czarny garnitur sprawiał wrażenie świetnie zapowiadającego się prawnika lub maklera.

– No? – ponaglił go młody elegant.

Mężczyzna odchrząknął.

– Nazywam się Kwiryniusz – powiedział. – I jestem aniołem stróżem.

Twarz Smitha rozciągnęła się w uśmiechu.

– Wspaniale. A ja jestem schrystianizowanym nordyckim bogiem. – Sięgnął do stojącego na stoliku kubeczka z wykałaczkami. – Skoro mamy za sobą te śmieszne oczywistości, może przeszlibyśmy do rzeczy. Połowę twojego czasu pochłonęło spóźnienie.

Anioł nerwowo poskubał się po czubku nosa. Jeszcze mógł zrezygnować.

– Przychodzę – wydukał po chwili – bo potrzebuję pańskiej pomocy, panie Smith.

– Wystarczy Loki. – Wykałaczka powędrowała do ust i znalazła przytułek w prawym kąciku. – I nie mów mi rzeczy, o których już wiem. Nikt z waszej uskrzydlonej gromadki nie zadaje się ze mną, jeśli nie musi... Możesz odpuścić sobie również historię o dwóch twoich poprzednich podopiecznych. Znam relacje z ich wypadków w najdrobniejszych szczegółach.

– Nie moja wina – żachnął się Kwiryniusz – że przydzielali mi samych ateistów. Bez wiary i modlitwy mam związane ręce.

Loki wzruszył ramionami.

– Nie interesują mnie techniczno-teologiczne niuanse. Tak samo jak nie wnikam, gdzie teraz kryje się twój aktualny klient. Nie moja sprawa. Krótko, czego chcesz i jak płacisz?

– Potrzebuję, byś nawrócił moją obecną podopieczną – odparł anioł. – A płacę tym.

Rozejrzał się niepewnie i sięgnął do wewnętrznej kieszeni marynarki. Podał Lokiemu niewielką, cienką kopertę. Ten zajrzał do środka i wyciągnął białe pióro. Przez chwilę gładził je, sprawdzając autentyczność, po czym włożył z powrotem.

– Mało – zakomunikował.

Kwiryniusz zrobił zdziwioną minę.

– Jak to mało? To przecież anielskie pióro!

– Tak – odparł spokojnie Loki. – Anielskie jak cholera, ale tylko jedno. Z tego co wiem, jesteś po drugim ostrzeżeniu i przy następnej porażce czekają cię chóry. A porażka to niemal pewniak, jeśli ci nie pomogę, prawda? Dwa pióra albo zacznij już stroić harfę.

Anioł opuścił głowę zrezygnowany.

– Zgoda – bąknął w końcu.

Loki uśmiechnął się. Wstał.

– W takim razie jutro idę się rozejrzeć. Będę w kontakcie.

Susan pchnęła drzwi i pewnym krokiem weszła do redakcji. Jej mina nie wróżyła nic dobrego. Minęła kilka boksów, po czym zatrzymała się przy zdecydowanie najbrudniejszym. Na ściance wisiała tabliczkaJACK RAYAN – AKTUALNOŚCI. Zastukała we framugę.

– Jack?

Mężczyzna przy lepiącym się od brudu biurku oderwał wzrok od monitora. Zmierzył dziewczynę wzrokiem.

– Witaj Susan – powiedział, nie kryjąc rozbawienia. – Ślicznie wyglądasz. Nie wiedziałem, że masz przebity pępek.

– Pieprz się– warknęła, zasłaniając odkryty brzuch torebką. Sięgnęła do niej i wydobyła zrolowaną gazetę. – Dlaczego nic o tym nie wiem?

Rzuciła rulon na biurko. Jack nawet bez rozwijania rozpoznał najnowszy numer ich pisma. MICHAEL LEVINSON NA WOLNOŚCI! – krzyczały litery na pół tabloidu.

– Jak to nie wiesz? – zapytał z niewinnym uśmiechem. – Przecież piszą o tym w gazecie.

Dziewczyną aż zatrzęsło.

– Nie rozumiesz, idioto? – wrzasnęła. – To przecież ja go wsadziłam. Ja i mój artykuł!

Stojący niedaleko czarnoskóry sprzątacz w pomarańczowym uniformie zbliżył się do nich, nie przestając szurać mopem po podłodze. Nikt nie zwrócił na niego uwagi.

Jack wstał i wyciągnął przed siebie ręce, próbując uspokoić dziennikarkę.

– Nie powiedzieliśmy ci, bo wczoraj nie mogliśmy się do ciebie dodzwonić, a sprawa wyszła niespodziewanie – wyjaśnił. – Wypuścili go ze względu na zły stan zdrowia. Ale jest pod stałą obserwacją policji, więc nie masz się czym martwić.

Próbował położyć jej rękę na ramieniu. Odepchnęła go.

– Na przyszłość masz dzwonić aż do skutku – nakazała, po czym odwróciła się gwałtownie. Zawirowała krótka plisowana spódniczka, ukazując więcej, niż Susan chciałaby pokazać.

Jack uśmiechnął się szeroko. Stał w progu boksu, dopóki dziewczyna nie zniknęła mu z pola widzenia. Dopiero wtedy podszedł do biurka i zrzucił z niego zwiniętą w rulon gazetę prosto do kosza. Usiadł.

Nim napisał akapit, czarnoskóry sprzątacz skończył już z podłogą i zabrał się za opróżnianie koszy.

Pomiędzy gwar ulicy wśliznęły się cichutkie takty „Stairways to heaven”. Kwiryniusz wydobył telefon i przyłożył do ucha.

– Słucham?

– Loki – odezwał się znajomy głos.

Anioł westchnął. Wątpliwości, jakie miał co do Kłamcy, nie zdążyły się jakoś rozwiać. Wręcz przeciwnie, był coraz mniej zadowolony z wczorajszej decyzji.

– I co? – zapytał.

– Kim jest Michael Levinson?

– To... właściwie... – zaczął Kwiryniusz nie do końca pewien, co powinien powiedzieć.

Kłamca wszedł mu w zdanie.

– Ja ci wyjaśnię. A właściwie przeczytam, co piszą o nim we wczorajszej gazecie.

W słuchawce zaszeleściło.

– Michael Levinson, znany powszechnie jako „Szubienicznik”, ponownie na wolności. Były nauczyciel biologii jednej z nowojorskich szkół, który do czerwca ubiegłego roku zgwałcił i zamordował blisko dwadzieścia dziewcząt (dusząc je radiowym kablem), został zwolniony wczoraj w godzinach przedpołudniowych ze względu na zły stan zdrowia. Levinson cały czas pozostaje pod nadzorem policji... Czytać dalej? Czy może kojarzysz już gościa?

Kwiryniusz przejechał ręką po spoconym czole. A coś mu mówiło, że powinien dziś posiedzieć przy podopiecznej.

– Kojarzę – wycedził.

– Tylko cię ostrzegam na wypadek, jakbyś nie czytał prasy – kontynuował Loki. – Niewiele mnie obchodzi, dlaczego nie zajmujesz się swoją podopieczną i co w takiej sytuacji da ci jej wiara, ale wiedz jedno, jak przyjdzie co do czego, nie będę jej ratował. Nie widzę żadnego interesu w tym, by zajmować się jeszcze Levinsonem. To twoja sprawa. Ty jesteś stróżem. Jasne?

Kwiryniusz chciał odpowiedzieć, ale Kłamca już się rozłączył.

Anioł niepewnie popatrzył wokół siebie, po czym zamachał na przejeżdżającą taksówkę.

Loki rozłączył się i wsadził telefon do kieszeni. Wciąż miał na sobie pomarańczowy uniform sprzątacza, ale wrócił już do swej twarzy. Z nią czuł się najlepiej.

Podszedł do najbliższej ławki i usiadł wygodnie. Musiał pomyśleć.

Wciąż jeszcze nie wiedział, jak zabrać się do zadania. A nawet gdyby na coś wpadł, to przez wyjątkowy antytalent Kwiryniusza i tak jego wysiłki mogłyby pójść na marne. Wystarczy tylko, że ten cały Levinson postanowi się zemścić.

Mimo to Loki naprawdę nie miał chęci na wykonywanie pracy stróża. Zresztą, gdyby dowiedział się o tym ktoś z góry... A zdecydowanie wolał tego uniknąć.

Jakiś mężczyzna wszedł do pobliskiej budki telefonicznej. Loki przyjrzał mu się uważnie pewien, że skądś zna tę pobrużdżoną twarz. Zerknął na leżącą obok gazetę, gdzie widniało zdjęcie Levinsona.

– O wilku mowa – burknął i ponownie wyciągnął z kieszeni telefon. Zanim usłyszał głos anioła, miał już w głowie cały plan.

Było dobrze po dwudziestej drugiej, gdy Susan stwierdziła, że czas iść do domu. Dopiero gdy oderwała oczy od ekranu monitora, uświadomiła sobie, jak bardzo jest zmęczona. Odchyliła się do tyłu i przeciągnęła. Naprawdę potrzebowała snu.

Pozbierała wszystkie papiery, wyciągnęła dyskietkę ze stacji, wstała i...

I wtedy właśnie dostrzegła kopertę. Wisiała na ściance boksu naprzeciwko. Była cała czerwona i miała namalowane oczy, które spoglądały wprost na Susan.

Dziennikarka rozejrzała się niepewnie, ale nie dostrzegła nikogo. Ostrożnie sięgnęła po kopertę.

W środku był artykuł o Levinsonie. Na zdjęciu przedstawiającym skutego mężczyznę o atletycznej budowie, którego dwóch funkcjonariuszy wyprowadzało z budynku szkoły, ktoś czarnym flamastrem dopisał: WITAJ.

Cofnęła się powoli do swojego boksu, po czym gwałtownie złapała za słuchawkę i wystukała numer ochrony budynku. Przeczekała kilka sygnałów. Nikt nie odbierał.

Chwyciła przycisk do papieru w kształcie Złotego Globu. Mocno zaciskając na nim palce, pognała ku wyjściu.

Zjechała na dół i zastukała do drzwi pokoju ochrony. Żadnego odzewu. Nacisnęła klamkę, ale drzwi były zamknięte.

Jarzeniówki nad jej głową zamigotały i zgasły. Wrzasnęła. Światło znów zamigotało, by za chwilę rozbłysnąć bladą poświatą. Susan kolejny raz rozejrzała się nerwowo i wyrzucając Glob na posadzkę, ruszyła biegiem w stronę wyjścia.

Kiedy znikła za zakrętem korytarza, drzwi pokoju ochrony powoli się otworzyły. Wyszedł zza nich uśmiechnięty Loki. Jego twarz powoli zaczęła się zmieniać.

Michael Levinson czekał. Tego akurat nauczył się w więzieniu całkiem nieźle. Cały ten czas był dla niego czekaniem. Na tę właśnie chwilę. Cofnął się, by całkowicie zniknąć w cieniu zaułka.

Z miejsca, w którym stał, doskonale widać było wnętrze boksu Susan umiejscowionego przy oknie. Nigdy nie zasłaniała żaluzji. Widział więc, jak się zbiera, jak wraca pospiesznie, by porwać coś z biurka, jak w końcu wybiega.

– Już za chwilę przestaniesz się tak spieszyć, maleńka – szepnął, nie kryjąc zadowolenia. – Spędzimy ze sobą dużo czasu. Bardzo dużo.

– Przepraszam – usłyszał naraz za plecami.

Odwrócił się błyskawicznie i dostrzegł mężczyznę w prochowcu. Mógł mieć nie więcej jak czterdzieści lat. W ustach trzymał wykałaczkę.

– Musimy poważnie porozmawiać – powiedział nieznajomy.

Susan zmusiła się, aby zwolnić, choć nadal nie przestawała wypatrywać jakiejś taksówki. Głos rozsądku powoli przebijał warstwę paniki. To pewnie któryś zchłopaków – myślała. – Nie pierwszy raz próbują mnie przestraszyć. Przecież policja nie spuszcza drania zoczu. Imusi być poważnie chory, skoro go zwolnili. Zwykły nauczyciel nie ma przecież takich znajomości, by się wten sposób wywinąć.

Nieco uspokojona skręciła w niewielką uliczkę wiodącą do domu i przystanęła. Zazwyczaj nie bała się tędy przechodzić, nawet późno w nocy, ale ostatnio jacyś smarkacze wytłukli większość lamp. Dwie cudem ocalałe dawały akurat tyle światła, by obudzić groteskowe cienie na ścianach starych kamienic. Czuła, że powinna zawrócić. Wstąpi do najbliższej knajpki, tam spokojnie wyjmie komórkę i zadzwoni na policję. Co tam, najwyżej się wygłupi...

Z drugiej jednak strony, jeśli przejdzie jeszcze kilka metrów, zobaczy już swoje okna. Raptem chwilka i będzie bezpieczna. Poprawiła torebkę i szybkim krokiem ruszyła w głąb uliczki. Przyspieszyła, mijając ciemną bramę. W środku coś zaszeleściło, ale się nie obejrzała. To na pewno szczur. – Zacisnęła zęby tak mocno, że rozbolała ją szczęka. – Pełno ich pałęta się wtej okoli...

Ktoś wypadł spomiędzy śmietników, strącając pokrywę, która uderzyła o asfalt z głośnym brzękiem. Susan z trudem stłumiła wrzask.

Mężczyzna, z całą pewnością pijany, posłał jej zdumione spojrzenie, po czym schylił się, by podnieść blaszaną klapę.

– Cii – wybełkotał. – Bez hałasu, maleńka, ludzie śpią.

Odruchowo skinęła głową, nie kryjąc ulgi. Szybkim krokiem doszła do drzwi swojej kamienicy, włożyła klucz do zamka i przekręciła.

Weszła w pogrążony w mroku, jednak znajomy korytarz. Ale gdy nacisnęła włącznik światła, nic się nie stało. Nacisnęła jeszcze raz. I jeszcze.

– Nie stukaj tak, nie stukaj. Wysiadł prąd, dziecino.

Dziennikarka westchnęła z ulgą, unosząc głowę. Wprawdzie nic nie widziała, jednak trudno byłoby nie poznać ochrypłego głosu starej dozorczyni. Dobiegał z wysokiego parteru.

– Ma pani jakąś latarkę?

– A myślisz, dziecino, że stałabym tak teraz po ciemku, gdybym miała? Baterie szlag trafił wieki temu, a nie każdego stać na te akumulatory.

Umilkła.

Susan wymacała poręcz i ruszyła w górę schodów. Przynajmniej była już w domu. Cóż mogło jej teraz zagrozić?

– Jak chcesz, dziecino, mogę ci dać parę świeczek – powiedziała po dłuższym namyśle dozorczyni.

– Może jedną na drogę. W domu pewnie znajdę jakąś latarkę.

Susan zaczekała chwilę, aż staruszka odpali trzymaną w fartuchu świecę i podziękowała, obiecując, że odkupi.

– Jak nie zapomnisz – odparła dozorczyni z rozbawieniem. – Wy, młodzi, zawsze macie tysiące spraw na głowie. Ale nieważne, jak widzisz, radzę sobie i bez światła. Zawsze miałam kocie oczy.

Dziennikarka raz jeszcze podziękowała i ruszyła w górę, chroniąc dłonią nikły płomień.

Weszła do mieszkania i zamknęła za sobą drzwi. Odruchowo sięgnęła do włącznika, ale przypomniała sobie, że to nic nie da.

Namacała szafkę z narzędziami i wydobyła z niej sporych rozmiarów latarkę. Sprawdziła, czy działa, i dopiero wtedy zdmuchnęła świecę. Uzbrojona w wąski snop białego światła przeszła do pokoju.

W ciemności jej mieszkanie wcale nie wydawało się przyjazne. Wręcz przeciwnie. Liczne meble – jak wtedy, gdy Susan była małą dziewczynką – stały się norami i kryjówkami najpaskudniejszych stworów. Tego dnia, rzecz jasna, wszystkie miały jedną twarz. I wszystkie nuciły „I got you, babe”, zupełnie jak Levinson tamtego dnia podczas ogłaszania wyroku.

Pociągnęła nosem. Miała wrażenie, że teraz nawet pachniało inaczej. Znała skądś tę woń...

Właśnie wtedy dostrzegła leżącą na stole paczkę. Poczuła nagłe ukłucie strachu, zaraz opamiętała się jednak. Do paczki przyklejona była karteczka z krótką notką od dozorczyni.

Stara kobieta, dzięki układom z listonoszami, dość często odbierała za lokatorów przesyłki polecone, by potem zostawiać je u nich w mieszkaniach. Z wyjątkiem jednego gbura z pierwszego piętra, wszyscy byli jej za to wdzięczni i nikt się nie skarżył. Dozorczyni musiała po prostu zapomnieć jej o tym powiedzieć.

Odebrałam o18:30 – było napisane na karteczce. – Powiedział, że bez opłat.

Susan usiadła z paczką i trzymając w prawej ręce latarkę, lewą rozerwała papier. W środku znajdowała się prosta drewniana ramka z modlitwą do anioła stróża.

Nakierowała światło na starannie wykaligrafowane litery i przeczytała:

– Aniele boży, stróżu mój, ty zawsze przy mnie stój, rano, we dnie, wieczór, w nocy, bądź mi zawsze ku pomocy...

Przerwała i raz jeszcze pociągnęła nosem. Dziwny zapach jeszcze się nasilił. Gdzieś w jej głowie cicho popiskiwał alarm, że powinna go skojarzyć, że...

I w tym momencie przypomniała sobie.

Jej ciało przeszył dreszcz. Nie była w stanie się poruszyć. Zacisnęła palce na ramce.

Drzewo sandałowe – dokładnie tak pachniał Levinson na rozprawie. A teraz ta woń wypełniała jej mieszkanie...

Wzięła głęboki oddech, starając się wmówić sobie samej, że istnieją przecież złudzenia zapachowe. Gdzieś o tym czytała.

Znowu skupiła wzrok na tabliczce. Czy na pewno przyniosła ją dozorczyni? Czy na krótkiej notce rzeczywiście było jej pismo?

Wyczuła za plecami jakiś ruch, odwróciła się gwałtownie, ale nikogo nie dostrzegła. Mocniej chwyciła latarkę, a lewą ręką próbowała na oślep odłożyć ramkę na stół.

Wtedy ktoś z ciemności chwycił ją za nadgarstek. Wrzasnęła i odwinęła się, by uderzyć latarką. Napastnik przechwycił cios.

– Mam cię, dziecinko – wychrypiał.

W snopie światła na moment pojawiła się twarz. Ta twarz! Wykrzywiony w paskudnym uśmiechu pysk Levinsona. Wrzasnęła ponownie, próbując się wyrwać, ale doskonale wiedziała, że nie ma szans. Była zbyt słaba, by poradzić sobie samej, a szanse, że ktoś zareaguje na jej krzyki, równały się zeru...

Jednak nagle eksplodował błysk – tak mocny, że czuła jak wypala jej oczy. Zacisnęła powieki z całej siły.

I znów krzyk, ale nie jej. Męski, obcy. Nie był to wrzask przerażenia jak Susan, tylko bólu, potwornego i nieustającego bólu. Tak mogli krzyczeć potępieńcy. Pokój wypełnił się zapachem kwiatów i owoców. Wonią cudnego ogrodu podobną do tej, którą pamiętała z dzieciństwa... tylko jeszcze piękniejszą...

A potem światło zgasło.

Susan siedziała jeszcze przez chwilę z zamkniętymi oczyma, a gdy je otworzyła, była sama. Nie czuła już tego pięknego zapachu, ale nie czuła też drzewa sandałowego.

Przez krótką chwilę zaczęła nawet wierzyć, że doznała tylko jakiejś niezwykłej halucynacji... i wtedy właśnie dostrzegła wypalony na stoliku ślad ręki. Tuż obok leżał kabel, taki sam jak ten, którym Levinson dusił swe ofiary. A na małej ramce z modlitwą do anioła stróża zobaczyła ogromne, śnieżnobiałe pióro.

– Co z nią? – zapytał Kwiryniusz z troską w głosie. Stał teraz na tyłach domu koło śmietnika i do pojawienia się Lokiego zerkał na przemian to na okna mieszkania Susan, to znów na drzwi wyjściowe budynku.

Kłamca wzruszył ramionami i wyciągnął z kieszeni paczkę wykałaczek. Jedną z nich włożył do ust.

– Zemdlała – odparł. – Ale myślę, że gdy się obudzi, jest twoja. Aha, to iluzyjne pióro zniknie za kilka dni, ślad na stoliku też, więc postaraj się, by miała jakieś głębsze podstawy do wiary. A ślad najlepiej po prostu wypal przy okazji. Niech ma pamiątkę.

– Cały czas zastanawiam się, czy nie przesadziliśmy – westchnął anioł stróż. – Nam nie wolno pokazywać się podopiecznym w pełnej chwale, a już zwłaszcza by nakłaniać ich w ten sposób do wiary.

Loki wzruszył ramionami.

– To nie była twoja chwała, tylko moje sztuczki. Wątpię, by twoja moc była równie potężna. A teraz płać. Coś mi się należy za przywdziewanie tej ohydnej gęby Levinsona. Ta dozorczyni i pijak to też nie była przyjemność. Przy każdym z tej trójki nawet pachnieć musiałem inaczej. Takie szczegóły cholernie męczą.

– Napracowałeś się tej nocy – przyznał Kwiryniusz. – I myślę, że...

– Płać!

Anioł wręczył Kłamcy kopertę.

– Miło się współpracowało – powiedział.

Loki wypluł wykałaczkę i pokiwał głową.

– No, tak się podobno mówi... tyle, że zwykle w filmach.

Uścisnął dłoń anioła i powoli ruszył przed siebie. Jednak nie uszedł nawet pięciu kroków, gdy poczuł, że jest obserwowany. Odwrócił się. Anioła nie było. Pewnie stał się już niewidzialny.

Kłamca uniósł głowę.

– Witaj, Gabrielu – powiedział do siedzącej na ozdobnym gzymsie postaci.

Archanioł uśmiechnął się i odgarnął włosy z czoła.

– Oj, Loki, Loki – westchnął. – I co ja mam z tobą zrobić?

Kłamca uśmiechnął się szelmowsko.

W budynku, kilka pięter wyżej, pewna kobieta ock­nęła się i po raz pierwszy od wielu lat jej usta zaczęły szeptać modlitwę.

COPYRIGHT© by Jakub Ćwiek COPYRIGHT© by Fabryka Słów sp. z o.o., Lublin 2005

WYDANIE IV

ISBN978-83-7574-830-7

Wszelkie prawa zastrzeżone All rights reserved

Książka ani żadna jej część nie może być przedrukowywana ani w jakikolwiek inny sposób reprodukowana czy powielana mechanicznie, fotooptycznie, zapisywana elektronicznie lub magnetycznie, ani odczytywana w środkach publicznego przekazu bez pisemnej zgody wydawcy.

PROJEKT I ADIUSTACJA AUTORSKA WYDANIAEryk Górski, Robert Łakuta

PROJEKT ORAZ GRAFIKA NA OKŁADCEPiotr Cieśliński

REDAKCJAMarcin Wroński

KOREKTABarbara Caban, Magdalena Putek

SPRZEDAŻ INTERNETOWA

ZAMÓWIENIA HURTOWE

Firma Księgarska Olesiejuk sp. z o.o. s.k.a. 05-850 Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska 91 tel./faks: 22 721 30 00 www.olesiejuk.pl, e-mail: hurt@olesiejuk.pl

WYDAWNICTWO

Fabryka Słów sp. z o.o. 20-834 Lublin, ul. Irysowa 25a tel.: 81 524 08 88, faks: 81 524 08 91www.fabrykaslow.com.pl e-mail:biuro@fabrykaslow.com.pl