Karol Godula - Krzysztof Lewandowski - książka

Karol Godula książka papierowa

Krzysztof Lewandowski

0,0

Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)

Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy


Opis

Niniejsza książka jest fabularyzowaną biografią Karola Goduli, nazywanego królem cynku – m.in. dzięki niemu rozwinął się przemysł hutniczy i wydobywczy w pierwszej połowie XIX wieku. Godula to jedna z najbarwniejszych postaci w historii Górnego Śląska. Syn leśnika, kaleka, urodzony w Makoszowach (dziś dzielnica Zabrza), stał się jednym z najbogatszych ludzi ówczesnej Europy. Mieszkał w drewnianej chacie, choć wybudował okazały pałac. Samotnik i pracoholik, wielki wizjoner, wybitny ekonomista.
Opowieść o tym, jak został milionerem, mieści się w kanonach okresu rewolucji przemysłowej. To jednak, co zrobił z milionami, szokuje do dziś! Przekazał majątek niespokrewnionej ze sobą sześcioletniej dziewczynce z biednej rodziny, która następnie wielokrotnie go pomnożyła.
Fabuła osadzona jest na tle historycznym, a więc wojen napoleońskich i Wiosny Ludów. Można się z niej dowiedzieć, jak powstawały fortuny, często przez damsko-męskie relacje, i jak niewielkie wioski stawały się ważnymi ośrodkami przemysłu.
W książce opisano także historię i tło powstania Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, biegnącej pod ziemią z Chorzowa do Zabrza, jednej z najstarszych zachowanych na świecie pamiątek okresu rewolucji przemysłowej, udostępnianej obecnie dla ruchu turystycznego.

PATRONI:
"Dziennik Zachodni"
NaszeMiasto.pl

Liczba stron: 286

Format (wymiary): 14.4x20.6cm

ISBN: 9788378054009