Kar i Madh - Herman Melville - ebook
Opis

Ishmaeli udhëton në dhjetor nga Manhattan Island në New Bedford me planet për të nënshkruar për një udhëtim me gjueti balenash. Mëngjesi ku ai arrin është i mbipopulluar, kështu që ai duhet të ndajë një shtrat me Queequeg polinezian tattooed, një harpooneer babai i të cilit ishte mbret i ishullit imagjinar të Rokovoko. Të nesërmen, Ishmaeli dhe Queequeg ndjekin predikimin e Atit Mapple në Jona, pastaj kreu për Nantucket. Ishmaeli nënshkruan me pronarët e anijeve të Quaker Bildad dhe Peleg për një udhëtim në peshkatarët e tyre Pequod. Peleg përshkruan kapitenin Ahab: "Ai është një njeri i madh, i paperëndishëm, i perëndishëm", i cili megjithatë "ka humanizmat e tij". Ata punësojnë Queequeg në mëngjesin e ardhshëm. Një burrë me emrin Elija profetizon një fat të tmerrshëm, kur Ishmaeli dhe Queequeg t'i bashkohen Akabit. Përderisa furnizimet janë të ngarkuara, shifrat në hije mbërrijnë në anije.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB

Liczba stron: 471


Herman Melville

Kar i Madh

UUID: 292b3b74-e807-11e7-b654-17532927e555
This ebook was created with StreetLib Writehttp://write.streetlib.com

Table of contents

Kar i Madh

Kar i Madh

Kar i Madh

Kapitulli 1.

Më thirrni Ishmael. Disa vite më parë - nuk kam parasysh sa kohë saktësisht - duke pasur pak ose aspak para në çantën time, dhe asgjë e veçantë që më intereson në breg, mendoja se do të lundoja pak dhe do të shihja pjesën ujore të botës. Kjo është një mënyrë që unë kam për të lëvizur nga shpretkë dhe rregullimin e qarkullimit. Sa herë që e gjej veten të zymtë në lidhje me gojën; sa herë që është një nëntokë e lagur në shpirtin tim; sa herë që unë e gjej veten duke pushuar pa ndërprerje para magazinave të arkivolit, dhe duke e çuar lart pjesën e pasme të çdo funerali që takoj; dhe sidomos sa herë që hipos tim të ketë një dorë të tillë të lartë, që të kërkojë një parim të fortë moral për të parandaluar që unë të hyj në mënyrë të qëllimshme në rrugë, dhe duke i trokitur në mënyrë metodike kapelet e njerëzve, atëherë e llogaris kohën sa më shpejt të shkoj në det si mundem. Ky është zëvendësimi im për pistoletën dhe topin. Me një lulëzim filozofik, cato hedh veten në shpatën e tij; unë në heshtje të marrë në anije. Nuk ka asgjë të habitshme në këtë. Nëse ata e dinin atë, pothuajse të gjithë njerëzit në shkallën e tyre, disa kohë ose të tjera, ushqejnë gati të njëjtat ndjenja drejt oqeanit me mua.

Aty tani është qyteti juaj insular i manhattoes, rrip i rrethuar nga wharves si ishuj indian nga shkëmbinj nënujorë koralesh-tregti e rrethon atë me shfletoj e saj. Djathtas dhe majtas, rrugët ju marrin me ujë. Qendra ekstreme e saj është bateria, ku ajo molë fisnike është larë nga valët, dhe ftohur nga breezes, të cilat disa orë më parë ishin jashtë shikimit të tokës. Shikoni turmën e gazatorëve të ujit atje.

Rrethoj qytetin e një pasdite të ëmbël sabat. Shkoni nga korailat e fiksoheni për të dalë me kokë, dhe prej andej, nga hendeku, në veri. Çfarë shikon? -apostuar si sentinels heshtur në të gjithë qytetin, qëndrojnë mijëra e mijëra njerëz të vdekshëm të vendosur në reveries oqean. Disa të mbështetur në pile; disa të ulur mbi kokat e skelave; disa duke kërkuar mbi kullat e anijeve nga kina; disa të lartë lart në manipulim, sikur përpiqen për të marrë një çull më të mirë në det. Por këta janë të gjithë banorë të tokës; të ditëve të javës, të prishur në lath dhe suva të lidhura me sportelet, të gozhduara në grupe, të mbyllura në tavolina. Si atëherë është kjo? Janë fushat e gjelbra të zhdukura? Çfarë bëjnë ata këtu?

Por shikoni! Këtu vijnë më shumë turma, duke ecur drejt për ujin, dhe me sa duket i detyruar për një zhytje. E çuditshme! Asgjë nuk do t'i kënaqë ato, por kufiri ekstrem i tokës; nuk do të mjaftojë boshllëku nën zhurmën e magazinave atje. Nr. Ata duhet të marrin po aq ujë aq sa munden, pa u futur në të. Dhe atje ata qëndrojnë - milje prej tyre - leagues. Të gjithë ata vijnë nga korsi dhe rrugicat, rrugët dhe rrugët - veri, lindje, jug dhe perëndim. Por këtu ata të gjithë bashkohen. Më thoni, a po i tërheq ata virtytet magnetike të gjilpërave të të gjitha atyre anijeve?

Edhe një herë. Thonë se jeni në vend; në një vend të lartë të liqeneve. Të marrë pothuajse çdo rrugë që ju lutem, dhe dhjetë për një ai ju mbërthen në një dale, dhe ju lë atje nga një pishinë në lumë. Ka magji në të. Le që njerëzit më të moshuar të zhyten në reveries e tij më të thella - të qëndrojë atë njeri në këmbët e tij, të vendosur këmbët e tij dhe ai do t'ju çojë në ujë, në qoftë se ka ujë në të gjithë atë rajon. Duhet të jeni të etur në shkretëtirën e madhe amerikane, provoni këtë eksperiment, nëse karavani juaj ndodh që të furnizohet me një profesor metafizik.po, siç dihet çdo njeri, meditimi dhe uji janë të martuar përgjithmonë.

Por këtu është një artist. Ai dëshiron të pikturoj ëndrrën më të mahnitshme, më të qetë, më të qetë dhe më të këndshëm të peizazhit romantik në të gjithë luginën e saco-s. Cili është elementi kryesor që ai punëson? Aty qëndrojnë pemët e tij, secila me një bagazh të zbrazët, sikur një vetmitar dhe një kryq; dhe këtu flen livadhi i tij dhe aty gjumë bagëtinë e tij; dhe lart nga vilë atje shkon një tym i fjetur. Thellë në pyje të largëta erdhi një rrugë e zymtë, duke arritur në mbivendosje të shtigjeve të maleve të lara në malin e tyre malor. Por megjithëse piktura qëndron në këtë mënyrë, dhe megjithëse kjo pishë dridhet psherëtimat e saj si gjethe mbi kokën e kësaj bariu, të gjitha ishin të kota, përveç nëse syri i bariut ishte i fiksuar në rrymën magjike para tij. Shkoni të vizitoni prerjet në qershor, kur për rezultatet në dhjetëra kilometra ju zvarriteni thellë në gjunjë midis zambakëve të tigërve-çfarë është ai që dëshiron bukuri? -water-nuk ka një pikë uji atje! Ishin niagara, por një katarakth i rërës, a do të udhëtonit mijë milje tuaj për të parë atë? Pse poeti i varfër i tennessee, papritmas merr dy grushte argjendi, mendon nëse do të blejë atë një pallto, të cilën ai ka nevojë për fat të keq, ose të investojë paratë e tij në një udhëtim për këmbësorë në plazh shkëmbore? Pse është pothuajse çdo djalë i shëndoshë dhe i shëndetshëm me një shpirt të fuqishëm dhe të shëndoshë në të, në një kohë apo të çmendur për të shkuar në det? Pse në udhëtimin tuaj të parë si udhëtar, a ishit ju të ndjesh një dridhje të tillë mistike, kur më parë i thashë se ti dhe ati yt ishin tani larg syve të tokës? Pse persianët e vjetër mbajnë detin të shenjtë? Përse grekët i dhanë një hyjni të veçantë dhe vëllai i vetvetes? Me siguri e gjithë kjo nuk është pa kuptim. Dhe akoma më thellë kuptimi i asaj historie të narcis, i cili për shkak se ai nuk mund ta kuptonte imazhin e dhimbshëm dhe të butë që pa në burim, u zhyt në të dhe u mbyt. Por të njëjtin imazh, ne vetë shohim në të gjitha lumenjtë dhe oqeanet. Është imazhi i fantazmit të pandërgjegjshëm të jetës; dhe ky është çelësi i të gjitha.

Tani, kur them se jam në zakon të shkoj në det sa herë që filloj të bëhem i mjegulluar për sytë dhe të filloj të jem tepër i vetëdijshëm për mushkëritë e mia, nuk do të thotë të nxjerr në përfundimin se unë ndonjëherë shkoj në det si një pasagjer. Për të shkuar si udhëtar ju duhet të keni një çantë dhe një çantë është vetëm një leckë nëse nuk keni diçka në të. Përveç kësaj, pasagjerët sëmuren nga deti, rriten me grindje - nuk fle gjumë nate - nuk gëzojnë shumë, si një gjë të përgjithshme; -një, kurrë nuk shkoj si udhëtar; as, edhe pse jam diçka kripë, a mund të shkoj ndonjëherë në det si një komodor, ose një kapiten apo një kuzhinier. Unë e braktis lavdinë dhe dallimin e këtyre zyrave për ata që i pëlqejnë ato. Nga ana ime, unë i urrej të gjitha ndëshkimet e ndershme të ndershme, sprovat dhe vuajtjet e çdo lloji. Është po aq sa mund të bëj për t'u kujdesur për veten, pa u kujdesur për anijet, barqet, brigjet, çununët dhe çfarë jo. Dhe si për të shkuar si kuzhinier, edhe pse unë rrëfej se ka lavdi të konsiderueshme në atë, një kuzhinier duke qenë një lloj oficer në anije-bord - ende, disi, unë kurrë nuk fantazuar zogjtë qumështor;-edhe pse një herë broiled, butësisht judiciously, dhe judgmatically i kripur dhe i skuqur, nuk ka njeri që do të flasë me më shumë respekt, për të mos thënë me respekt, për një shpend të mbuluar sesa do. Ajo është nga idetë e idhujtarëve të egjiptianëve të vjetër mbi ibis të pjekur dhe kalë të pjekur të lumit, që i shihni mumiet e atyre krijesave në shtëpitë e tyre të pjekjes së madhe të piramidave.

Jo, kur shkoj në det, shkoj si një marinar i thjeshtë, pikërisht përpara direk, plumb poshtë në plankton, lart atje në kokë mbretërore. E vërtetë, ata më shumë më urdhërojnë për disa, dhe më bëjnë të kërcej nga gërvishtja në gojë, si një karkalec në një livadh mund. Dhe në fillim, kjo lloj gjëje është mjaft e pakëndshme. Ajo prek ndjenjën e nderit të saj, veçanërisht nëse vjen nga një familje e vjetër e vendosur në tokë, furgonët e automjeteve, ose randolphs, ose hardicanutes. Dhe më shumë se të gjithë, nëse vetëm para se të vendosni dorën në tar-pot, ju keni qenë duke e bërë atë si një mësues të vendit, duke i bërë djemtë më të lartë të qëndrojë në frikë prej jush. Tranzicioni është i prirur, unë ju siguroj, nga një mësues i shkollës në një marinar, dhe kërkon një zierje të fortë të seneca dhe stoikëve për të bërë të mundur që ta përqeshni dhe ta mbani atë. Por edhe kjo mbaron në kohë.

Ç'të them, nëse disa hunks të vjetër të një kapiten detar urdhëron mua për të marrë një fshesë dhe fshij poshtë kuvertën? Çfarë përbën ajo indinjatë, peshoj, domethënë, në peshoret e testamentit të ri? Mendoni se kryeengjëlli gabriel mendon gjithçka më pak nga unë, sepse i bindem menjëherë dhe respektoj me respekt se hunks të vjetra në atë rast të veçantë? I cili nuk është skllav? Më thuaj këtë. Mirë, atëherë, megjithatë kapitenët e vjetër të detit mund të më urdhërojnë - megjithatë ata mund të bërtisin dhe të më shënojnë, unë kam kënaqësinë ta di se është në rregull; se të gjithë të tjerët janë një mënyrë ose shërbime të tjera në të njëjtën mënyrë - qoftë në një pikëpamje fizike apo metafizike, domethënë; dhe kështu koka e universit kalon raundin, dhe të gjitha duart duhet të fshijnë shpatullat e njëri-tjetrit dhe të jenë të kënaqur.

Përsëri, unë gjithmonë shkoj në det si një marinar, sepse ata bëjnë një pikë për të paguar mua për fatkeqësinë time, ndërsa ata kurrë nuk paguajnë pasagjerët një qindarkë të vetme që kam dëgjuar ndonjëherë. Përkundrazi, vetë udhëtarët duhet të paguajnë. Dhe ka të gjitha ndryshimet në botë midis pagesës dhe pagimit. Akti i pagesës është ndoshta shkaktimi më i pakëndshëm që dy hajdutët e pemëtarisë kanë sjellë mbi ne. Por duke u paguar , çfarë do të krahasohet me të? Aktiviteti urban me të cilin një njeri merr para është me të vërtetë i mrekullueshëm, duke pasur parasysh se ne besojmë me zell që paraja të jetë rrënja e të gjitha sëmundjeve tokësore dhe se në asnjë mënyrë nuk mund të hyjë një njeri i gjallë në qiell. Ah! Sa gëzim ne i lëshohemi humbjes!

Më në fund, gjithmonë shkoj në det si një marinar, për shkak të stërvitjes së shëndetshme dhe ajrit të pastër të kuvertës së parajsës. Sepse sikurse në këtë botë, erërat e kokës janë shumë më të përhapura sesa erërat nga asteri (domethënë, nëse nuk shkelni kurrë parimet pythagoreane), kështu që për pjesën më të madhe komodori në çerek-kuvertë merr atmosferën e tij nga ana e marinarëve në pragun e parashutës. Ai mendon se ai merr frymë së pari; por jo kështu. Në të njëjtën mënyrë bëjnë që bashkësia të udhëheqë udhëheqësit e tyre në shumë gjëra të tjera, në të njëjtën kohë që udhëheqësit pak e dyshojnë atë. Por për këtë arsye ishte se pasi e kishte ndier në mënyrë të përsëritur detin si një marinar tregtar, tani duhet ta merrja atë në kokën time për të shkuar në një udhëtim me gjueti balenash; ky është oficeri i padukshëm i policisë së fatit, i cili ka mbikëqyrjen e vazhdueshme për mua dhe më fsheh fshehurazi qen dhe më ndikon në një mënyrë të papërgjegjshme - ai mund të përgjigjet më mirë se çdokush tjetër. Dhe, pa dyshim, shkuarja ime në këtë udhëtim me valle u bë pjesë e programit të madh të providencës që u hartua shumë kohë më parë. Ajo erdhi si një lloj interlude e shkurtër dhe solo në mes të performancave më të gjera. Unë marr atë që kjo pjesë e projekt-ligjit duhet të ketë drejtuar diçka si kjo:

" zgjedhje të mëdha kontestuese për presidencën e shteteve të bashkuara. "gjueti balenash nga një ishmael". Beteja e përgjakshme në afganistan. "

Megjithëse nuk mund të them pse ishte pikërisht ajo që menaxherët e fazave, fatet, më vunë poshtë për këtë pjesë të zhurmshme të një lundrimi me gjueti balenash, kur të tjerët u vendosën për pjesë madhështore në tragjedi të mëdha dhe pjesë të shkurtra e të lehta në komedi të këndshme dhe pjesë të këndshëm në farsa - edhe pse unë nuk mund të them pse kjo ishte saktësisht; megjithatë, tani që i kujtoj të gjitha rrethanat, mendoj se mund të shoh pak në burimet dhe motivet të cilat më paraqiten me mjeshtëri nën maskime të ndryshme, më detyruan të vendosja për kryerjen e pjesës që bëra, përveç që më cudiste në mashtrimin që kjo ishte një zgjedhje që rezultoi nga vullneti i lirë i paanshëm dhe gjykimi diskriminues.

Shefi në mesin e këtyre motiveve ishte ideja dërrmuese e balenë e madhe vetë. Një përbindësh i tillë i çuditshëm dhe misterioz i nxorri të gjitha kurioziteti im. Pastaj detet e egra dhe të largëta ku ai e mbështjellë pjesën më të madhe të ishullit; rreziqet e padobishme dhe të panjohura të balenës; këto, me të gjitha mrekullitë që ndiqnin një mijë pamjet dhe tingujt patagonian, ndihmuan të ndikoj në dëshirën time. Me burra të tjerë, ndoshta, gjëra të tilla nuk do të ishin nxitëse; por sa për mua, unë jam i torturuar me një kruarje të përjetshme për gjëra të largëta.unë dua të lundroj detet e ndaluara, dhe të tokës në brigjet barbare. Nuk e injoroj atë që është e mirë, unë jam i shpejtë për të perceptuar një tmerr, dhe mund të jetë ende shoqërore me të - a do të më lejoni - pasi është mirë të jesh në kushte miqësore me të gjithë të burgosurit e vendit ku ndodhet.

Për shkak të këtyre gjërave, atëherë udhëtimi me gjueti balenash ishte i mirëpritur; portat e mëdha të lumenjve të botës së çuditshme u hapën, dhe në konceptet e egra që sillen me qëllimin tim, dy dhe dy atje u futën në shpirtin tim më të thellë, procesionet e pafundme të balenës, dhe, në mes të shumicës së tyre, një fantazmë madhështore, si një kodër dëbore në ajër.

Kapitulli 2. Çanta qilimesh.

I mbushur një këmishë ose dy në çantën time të vjetër qilimesh, e mbylli nën krahun tim dhe fillova për bri kapelë dhe të qetë. Ndaloi qytetin e mirë të manhatto të vjetër, unë arrita rregullisht në shtratin e ri. Ishte një natë e shtunë në dhjetor. Shumë u zhgënjova kur mësova se pakoja e vogël për nantucket kishte lundruar dhe se asnjë mënyrë për të arritur këtë vend nuk do të ofronte, deri në hënën e ardhshme.

Pasi shumica e kandidatëve të rinj për dhimbjet dhe ndëshkimet e gjuetisë gjuetie ndalen në këtë shtrat të ri të ri, për të nisur udhëtimin e tyre, mund të lidhet gjithashtu që unë, për një, nuk e kisha idenë për ta bërë këtë. Për mendjen time u bë për të lundruar në asnjë tjetër përveç një zanate nantucket, sepse kishte një gjobë, diçka të zhurmshme në lidhje me gjithçka që lidhet me atë ishull të vjetër, i cili mahniti shumë. Përveçse pse shtresa e re e shtresës së vonë ka qenë gradualisht duke monopolizuar biznesin e gjuetisë gjuhësore, dhe megjithëse në këtë çështje, shumë e keqe e vjetër është tani shumë pas saj, megjithatë nantucket ishte origjinali i saj i madh - gomari i kësaj karme; vendi ku i pari amerikan i vdekur balena ishte bllokuar. Ku tjetër përveç nantucket-it, ata balenat vendas, burrat e kuq, fillimisht u dilnin në kanoe për t'i ndjekur leviatanin? Dhe ku, por edhe nga nantucket, e bëri atë sloop të parë aventureske të shtrirë, pjesërisht të ngarkuar me kalldrëm të importuara-kështu shkon histori-për të hedhur në balena, në mënyrë që të zbuloni kur ata ishin afër sa të rrezikojnë një fuzhnjë nga bowsprit ?

Tani që kisha një natë, një ditë dhe një natë tjetër pas meje në shtratin e ri, para se të nisem për portin tim të destinuar, u bë një çështje shqetësimi ku do të hanim dhe flinin ndërkohë. Ishte një natë shumë e dyshimtë, madje, një natë shumë e errët dhe e zymtë, e mërzitshme e ftohtë dhe e pashpirt. Unë nuk e njihja askënd në vend. Me grapnele të shqetësuara kisha dëgjuar xhepin tim, dhe solla vetëm disa argjendi, -so, kudo që të shkosh, ishmael, i thashë vetes, pasi qëndrova në mes të një rruge të zymtë që mbante çantën time dhe duke e krahasuar errësira në drejtim të veriut me errësirën drejt jugut - kudo që në urtësinë tënde mund të përfundosh të kalosh natën, ishmael im i dashur, sigurohu që ta pyesësh çmimin dhe mos ji tepër i veçantë.

Me hapat e ndalimit i paced në rrugë, dhe kaloi shenjën e "harpone kryqëzoi" -po ajo dukej shumë e shtrenjtë dhe i këndshëm atje. Më tej, nga dritaret e kuqe të ndritshme të "shpatës së shpatës dhe peshkut" erdhën rrezet aq të zjarrtë, sa dukej sikur e kishte shkrirë borën dhe akullin e mbushur para shtëpisë, sepse kudo tjetër ngrica e ngrirë ishte e trashë dhjetë inç një trotuar i ashpër, asfalti, - i lodhur për mua, kur godita këmbën time kundër projeksioneve të ashpra, sepse nga shërbimi i ashpër dhe i pamëshirshëm thembra e çizmet e mia ishin në një gjendje më të mjerueshme. Shumë e shtrenjtë dhe me gëzim, mendova përsëri, duke pushuar një moment për të parë shikimin e dritës së gjërë në rrugë dhe për të dëgjuar tingujt e syzeve tinkling brenda. Por vazhdo, ishmael, më tha më në fund; nuk dëgjon? Largohem nga dera; çizmet tuaja patched janë ndalur rrugën. Kështu që unë shkova. Unë tani nga instinkt ndoqën rrugët që më kapën me ujë, sepse atje, pa dyshim, ishin më të lira, nëse jo hanet më të gëzuara.

Rrugë të tilla të zymta! Blloqe të zeza, jo shtëpi, në të dyja anët, dhe këtu dhe atje një qiri, si një qiri që lëviz rreth në një varr. Në këtë orë të natës, të ditës së fundit të javës, ajo pjesë e qytetit dëshmoi të gjitha por të braktisur. Por tani erdha në një dritë tymore që vazhdonte nga një ndërtesë e ulët dhe e gjerë, derën e së cilës qëndronte hapur. Ajo kishte një vështrim të pakujdesshëm, sikur të ishte menduar për përdorimet e publikut; kështu, hyrja, gjëja e parë që bëra ishte të pengohesha mbi një kuti ashpër në verandë. Ha! Mendova, ha, si grimcat fluturuese pothuajse më mbyste mua, a janë këto hiri nga qyteti i shkatërruar, gomorra? Por "harpat e kryqëzuar" dhe "peshku i shpatës" - kjo, atëherë duhet të jetë shenja e "kurthit". Megjithatë, unë picked veten dhe dëgjuar një zë të lartë brenda, shtyrë në dhe hapi një të dytë, dyer të brendshme.

Dukej se parlamenti i madh i zi ishte ulur në tophet. Njëqind fytyra të zeza u kthyen në rreshtat e tyre për t'u bashkuar; dhe më tej, një engjëll i zi i dënimit ishte duke rrahur një libër në një pulpë. Ajo ishte një kishë e zezë; dhe teksti i predikuesit kishte të bënte me errësirën e errësirës dhe lotët, vajtimet dhe dhëmbët. Ha, ishmael, mërmëriti, duke u mbështetur, argëtim i keq në shenjën e 'kurthit!'

Duke lëvizur, më në fund erdhi në një dritë të zbehtë jo shumë larg dokeve, dhe dëgjoja një kruajtje të çoroditur në ajër; dhe duke shikuar lart, panë një shenjë lëkundëse mbi derë me një pikturë të bardhë mbi të, duke përfaqësuar pak dritë të drejtpërdrejtë të llakut të mjegullt, dhe këto fjalë poshtë - "kamarieri i shpifjeve: -thyer arkivoli".

Arkivoli? -spouter? -rrethar ogurzi në atë lidhje të veçantë, mendova i. Por është një emër i zakonshëm në nantucket, thonë ata, dhe unë mendoj se ky peter këtu është një emigrant nga atje. Pasi drita u duk aq e zbehtë, dhe vendi, për kohën, dukej mjaft i qetë, dhe vetë shtëpia e vogël prej druri e rrënuar dukej sikur mund të ishte karroceduar këtu nga rrënojat e rrethit të djegur dhe si shenjë e lëkundjes kishte një lloj i çrregullimeve të varfërisë për të, mendova se këtu ishte vend shumë për strehim të lirë, dhe më të mirë të kafesë bizele.

Ishte një vend i çuditshëm, një shtëpi e vjetër e vjetër, njëra palë e palsizuar ashtu siç ishte, dhe përkulur mbi trishtim. Ajo qëndronte në një qoshe të mprehtë, ku era e stuhishme euroclydon mbajti një ulërimë më keq se kurrë në lidhje me arratisjen e dobët të paul-it. Euroclydon, megjithatë, është një zephyr i fuqishëm i këndshëm për çdo një në dyert, me këmbët e tij në kunj në heshtje tonin për shtrat. "në gjykimin e atij erëra të stuhishme të quajtur euroclydon," thotë një shkrimtar i vjetër - i veprave të të cilit unë e posedoj kopjen e vetme ekzistuese - "bën një ndryshim të mrekullueshëm, nëse e sheh atë nga një dritare xhami ku acar është mbi të gjitha jashtë, ose nëse e vëzhgoni atë nga dritarja pa kufi, ku acar është në të dyja anët, dhe prej të cilave vdekja e dritës është e vetmja lustër. " vërtetë e vërtetë, mendova unë, pasi ky pasazh ka ndodhur në mendjen time-letra e zezë e vjetër, ti arsyesh mirë. Po, këto sytë janë dritare, dhe ky trup i imi është shtëpia. Çfarë keqardhjeje ata nuk i ndaluan çezmat dhe grindjet pse, dhe futën në një shkop të vogël këtu e atje. Por është tepër vonë për të bërë ndonjë përmirësim tani. Universi është përfunduar; copestone është në, dhe patate të skuqura janë carted off një milion vjet më parë. Lazarus i varfër aty, duke i dhimbur dhëmbët kundër gurthemelit për jastëkun e tij, duke u dridhur nga tronditjet e tij me dridhjet e tij, ai mund të lidhte të dy veshët me rroba të gjata dhe të vinte një grumbull kokërr në gojën e tij, megjithatë kjo nuk do ta mbante euroclydon i stuhishëm. Euroclydon! Thotë zhytje të vjetra, në këmishën e tij të kuqe të kaltër - (ai kishte një më të kuq më pas) pooh, pooh! Atë natë të ftohtë; si ndjen orion; çfarë drita veriore! Le të flasin për klimën e tyre të verës orientale të konservatorëve të përjetshëm; më jep privilegjin të bëj verën time me qymyrin tim.

Por çfarë mendon lazari? A mund të ngrohë duart e tij blu duke i mbajtur ato në dritat e mëdha veriore? A nuk do të ishte më tepër lazarus në sumatra se këtu? A nuk do ta vendosej gjerësisht përgjatë vijës së ekuatorit? Ye, ju perëndive! Hidheni poshtë në gropën e zjarrtë, për të mbajtur këtë acar?

Tani, se lazari duhet të qëndrojë i bllokuar atje në gardh para derës së zhytjeve, kjo është më e mrekullueshme se sa që një ajsberg duhet të lidhet me një nga moluccas. Ende zhyt veten, ai gjithashtu jeton si një car në një pallat të akullt të bërë nga psherëtimat e ngrirë dhe duke qenë president i një shoqërie të butë, ai vetëm pi ato lotët e jetimëve.

Por jo më shumë se kjo blubbering tani, ne jemi duke shkuar një-gjueti balenash, dhe ka mjaft të që do të vijnë. Le të hallkë akullin nga këmbët tona të ngrira, dhe të shohim se çfarë lloj vendi mund të jetë ky "spouter".

Kapitulli 3. Spouter-inn.

Duke hyrë në atë bujtinë të mbyllur, ju gjetët në një hyrje të gjerë, të ulët, të çuditshme, me çarçafë të modës së vjetër, duke kujtuar një nga bastionet e një arti të vjetër të dënuar. Në njërën anë kishte një pikturë shumë të madhe të naftës, e cila në mënyrë të tërthortë dhe në çdo mënyrë shpërtheu, se në kryqëzimet e pabarabarta me të cilat e shihnit, ajo ishte vetëm me një studim të zellshëm dhe një sërë vizitash sistematike në të dhe një hetim të kujdesshëm të fqinjëve, që ju mund të arrini në ndonjë mënyrë në një kuptim të qëllimit të tij. Masa të tilla të papërgjegjshme të hijeve dhe hijeve, që fillimisht pothuajse mendonit se një artist i ri ambicioz, në kohën e hags të ri të anglisë, kishte përpjekur të përcaktojë kaos të magjepsur. Por me anë të meditimit shumë të sinqertë, dhe shpesh herë të përsëritura, dhe sidomos duke hapur dritaren në pjesën e prapme të hyrjes, më në fund arriti në përfundimin se një ide e tillë, sado e egër, mund të mos jetë tërësisht e pajustifikueshme.

Por ajo që më çorientonte dhe u hutonte ishte një masë e gjatë, e hidhur, e çuditshme, e zezë e diçkaje që fluturonte në qendër të fotos mbi tre vija blu, të zbehtë dhe pingule që lundronin në një maja të panjohur. Një foto e çuditshme, e ngathët, e ndjeshme, e mjaftueshme për të përzënë një njeri nervor të hutuar. Prapëseprapë, ekzistonte një lloj lartësie e pafund, gjysmë e arritshme, e paimagjinueshme për atë që ju ngriti me të drejtë, deri sa ju me vetëkuptim u bëtë me veten për të gjetur se çfarë do të thotë kjo pikturë e mrekullueshme. Gjithnjë e më shumë një ide e ndritshme, por, mjerisht, mashtruese do të të shfrytezonte.-është deti i zi në një vërshim në mesnatë.-është luftimi i panatyrshëm i katër elementeve primalë.-kjo është një hell i ndezur.-kjo është një skenë hiperborean e dimrit - është thyerja e rrymës akullore të kohës. Por më në fund të gjitha këto përfytyrime i jepnin asaj diçka të çuditshme në mes të pikturës. Që sapo doli jashtë, dhe të gjithë të tjerët ishin të thjeshtë. Por të ndaluar; a nuk ka një ngjashmëri të zbehta ndaj një peshku gjigant? Madje vetë leviathani i madh?

Në të vërtetë, dizajni i artistit dukej kjo: një teori përfundimtare e mia, pjesërisht e bazuar në mendimet e agreguara të shumë personave të moshuar me të cilët bisedova mbi këtë temë. Figura përfaqëson një gurgullimë në një stuhi të madhe; anija gjysmë e tmerruar që mbylli atje me tre shtyllat e shkatërruara vetëm të dukshme; dhe një balenë e egër, e cila synon të pranojë praninë e pastër mbi artizanale, është në aktin e jashtëzakonshëm të vendosjes së vetes mbi tre majat e kokës.

Muri i kundërt i kësaj hyrjeje ishte i varur në të gjithë, me një grup heathenish të klubeve monstruoze dhe shtiza. Disa u vendosën në mënyrë të trashë me dhëmbë të ndritshëm që i ngjanin sharrave të fildishtë; të tjerët u bënë me nyje të flokëve të njeriut; dhe njëri ishte në formë drapëri, me një dorezë të gjerë si një segment i bërë në barin e ri me një tharëse të armatosur gjatë. Ju shuddered si gazed, dhe pyes veten se çfarë kanibal dhe monsters monstruoze ndonjëherë mund të ketë shkuar një vjelje të vdekjes me një sulm të tillë, të tmerrshme të zbatojë.të përzier me këto ishin lances të ndryshkur të gjuetisë së balenave dhe harpone të gjitha të thyera dhe deformuara. Disa ishin armë të storiuara. Me këtë gjuajtje njëherë të gjatë, tani me shpatë, pesëdhjetë vjet më parë, nathan swain vrau pesëmbëdhjetë balena midis një lindje dielli dhe një muzg. Dhe se harpë-ashtu si një tapash tani-u hodh në detet javan, dhe u arratis nga një balenë, vite më pas vranë kepin e blanco. Hekuri origjinal hyn pranë bishtit dhe, si një gjilpërë e shqetësuar që qëndronte në trupin e një njeriu, udhëtonte plot dyzet këmbë, dhe më në fund u gjet i futur në breg.

Duke kaluar këtë hyrje të errët, dhe nëpër rrugën tuaj të ulët-harkuar - të shkurtuar atë që në kohët e vjetra duhet të ketë qenë një oxhak i madh qendror me vatrat e të gjitha raundeve - ju hyni në sallën publike. Një vend akoma i zymtë është kjo, me kaq shumë të ulët peshq të lartpërmendur, dhe të tilla pika të vjetra të rrudhura poshtë, se do të dinit se do të kaldisje disa kabinave të artizanatit të vjetër, sidomos gjatë natës së tillë, kur kjo arkë e vjetër e ankoruar shkulte aq furishëm . Në njërën anë qëndronte një tavolinë e gjatë, e ulët, e raftuar e mbuluar me raste qelqi të plasaritura, të mbushura me rrallëherë të pluhurosura të grumbulluara nga çadrat më të largëta të botës. Duke projektuar nga këndi i mëtejshëm i dhomës qëndron një den-errët-bar-një përpjekje të vrazhdë në një kokë të drejtë balenë. Të jetë se si ajo mund, ekziston kocka e madhe harkuar e nofullës balenë, aq i gjerë, një trajner mund pothuajse të përzënë nën atë. Brenda janë rafte të thepisura, të radhitura me dekantues të vjetër, shishe, flaska; dhe në ato nofulla të shkatërrimit të shpejtë, ashtu si një tjetër që mallkonte jonën (me të cilin e quanin me të vërtetë emri), nxit një plak të vogël të tharë, i cili për paratë e tyre i shet mallkimi delirët dhe vdekja.

Të neveritshëm janë tumblers në të cilën ai derdh helm e tij. Edhe pse cilindra të vërteta pa-brenda, syzet gënjeshtar të gjelbërt të zjarrit mashtruan me gojë poshtë në një fund mashtrues. Meridianët paralelë, të cilët me gërsheta të qarta në xhami, rrethojnë këto gota të këmbëve. Plotësojeni kjo shënoni, dhe pagesa juaj është vetëm një qindarkë; në kjo një qindarkë më shumë; dhe kështu me radhë në xhami të plotë - masa e bririt të kapelës, të cilën mund të gëlltisni për një monedhë.

Me të hyrë në vendin e gjeta një numër marinash të rinj të mbledhur rreth një tavoline, duke shqyrtuar nga një mostër të zbehtë të zjarrtë skrimshander . I kërkova pronarit, dhe i thashë atij se dëshiroja të strehohej me një dhomë, të marrë për përgjigje se shtëpia e tij ishte e plotë - jo një shtrat i paepur. "por avast", shtoi ai, duke përgjuar ballin e tij, "ju nuk keni asnjë kundërshtim për ndarjen e një batanije harpooneer, a keni? Unë s'pose ju jeni goin 'a-whalin', kështu që ju do të më mirë të mësohemi për atë lloj gjë. "

I thashë atij se kurrë nuk i pëlqente të flinte dy në një shtrat; se nëse unë duhet ta bëj këtë, do të varet se kush mund të jetë harpaoneer dhe nëse ai (qiradhënësi) në të vërtetë nuk kishte ndonjë vend tjetër për mua dhe harpunari nuk ishte aspak i kundërshtueshëm, pse më tepër sesa të endesh më tej për një çuditshëm qytet në një natë kaq të hidhur, do të vinte me gjysmën e një batanije të çdo njeriu të mirë.

"unë mendova kështu, në rregull, të marrë një vend, darkë, -doni drekë, supper'll të jetë gati direkt."

Unë u ula në një vendbanim të vjetër prej druri, të gdhendur në të gjithë si një stol në bateri. Në njërën anë një katror ruminues akoma e zbukuroi atë me thikën e tij, duke u përkulur dhe duke punuar me zell në hapësirën midis këmbëve të tij. Ai ishte duke u përpjekur me dorën e tij në një anije nën lundrim të plotë, por ai nuk bëri shumë përparim, mendova.

Në fund të fundit katër ose pesë prej nesh u thirrën në vaktin tonë në një dhomë fqinj. Ishte e ftohtë si islandë - nuk kishte zjarr fare - pronari tha se nuk mund ta përballonte atë. Asgjë tjetër veç dy qirinj të hidhur, secili në një fletë dredha-dredha. Ne ishim të lumtur që të ngjitëm xhaketat tona të majmunëve dhe të mbanim në buzët kupat e çajit të nxehtë me gishtat e ngrirë. Por fareja ishte e llojit më substancial - jo vetëm mish dhe patate, por dumplings; qiej të mirë! Dumplings për darkë! Një shok i ri në një kuti të gjelbër, iu drejtua këtyre kekse në një mënyrë më të tmerrshme.

"djali im," tha pronari, "ju do të keni makth për një të vdekur sartainty."

"pronari," pëshpëriti, "që nuk është harpaoneer?"

"oh, jo," tha ai, duke kërkuar një lloj djallëzoreshë qesharake, "harpooneer është një njeri me ngjyrë të errët dhe ai kurrë nuk hanë dumplings, ai nuk ha, por ai pëlqen 'rrallë".

"djalli ai bën," thotë i. "ku është ai harpaoneer? A është ai këtu?"

"ai do të jetë këtu para së gjithash", ishte përgjigja.

Unë nuk mund ta ndihmoja, por fillova të ndihem i dyshimtë për këtë harpëer "të errët". Në çdo rast, i vendosur mendjen time se në qoftë se ajo doli se ne duhet të flemë së bashku, ai duhet të zhvishet dhe të hyjë në shtrat para se të bëja.

Gjatë darkës, kompania u kthye në sallën e sallës, kur, duke mos ditur se çfarë tjetër të bëja me veten, vendosa të kaloj pjesën tjetër të mbrëmjes si një shikues.

Aktualisht një zhurmë trazimi u dëgjua pa. Duke filluar, pronari bërtiti: "kjo është ekuipazhi i grampusit, i pasardhësi i saj raportohet në këtë mëngjes, një udhëtim trevjeçar, dhe një anije e plotë, hurray, djem, tani do të kemi lajmet e fundit nga të nderuarit. "

Në hyrje u dëgjua një tramping i çizmave të detit; dera u hodh në sipërfaqe, dhe në një vend të egër të marinarëve të mjaftueshme. Mbështjellë në veshjet e tyre të pambrojtura, dhe me kokat e tyre të mbështjellë me ngushëlluesin e leshit, të gjitha të veshura dhe të lara, dhe mjekrat e tyre të ngurtë me icicles, ata dukej një shpërthim të arinjve nga labrador. Ata sapo kishin dalë nga anija e tyre dhe kjo ishte shtëpia e parë ku hynë. Nuk është çudi që ata bënë një zgjim të drejtpërdrejtë për gojën e balenës, shiritin, kur xhona e vogël e vjetër e rrudhur, atje e cila u shërbeu, shpejt i derdhi ato nga buzë të gjitha anët. Njëri u ankua për një të ftohtë të keq në kokën e tij, mbi të cilën jonai e përziu atë me një ilaç të ngjashëm me xhin dhe melasë, të cilin ai u betua se ishte një kurë sovrane për të gjitha ftohjet dhe katarrat, pa marrë parasysh sa gjatë qëndronte, ose nëse u kapën bregun e labrador, ose në anën e motit të një akull-ishull.

Pija filloi së shpejti në kokat e tyre, siç ndodh në përgjithësi edhe me lartësit e rregullt që sapo dolën nga deti, dhe filluan të kapërdinin më shumë në mënyrë të përulur.

Kam vërejtur, megjithatë, se njëri prej tyre qëndroi disi larg, dhe megjithëse dukej se dëshironte të mos prishë qetësinë e shipmates së tij me fytyrën e tij të matur, por gjithsesi ai nuk pranoi të bënte sa më shumë zhurmë si të tjerët. Ky njeri më interesonte menjëherë; dhe pasi që perënditë e detit kishin urdhëruar që ai së shpejti të bëhej anijetari i anijes time (megjithëse por një partner i fjetur, për sa i përket kësaj narrative), unë do të merrem me një përshkrim të vogël të tij. Ai qëndroi i plotë gjashtë këmbë në lartësi, me shpatulla fisnike, dhe një gjoks si një kashtë-digës. Unë kam parë rrallë në një njeri të tillë. Fytyra e tij ishte thellësisht kafe dhe djegur, duke i bërë dhëmbët e bardhë të verbuar nga kontrasti; ndërsa në hijet e thella të syve të tij fluturoi disa reminishenca të cilat nuk dukeshin t'i jepnin shumë gëzim. Zëri i tij menjëherë njoftoi se ishte një jugperëndim dhe nga stina e tij e mirë, mendova se ai duhet të jetë një nga këta alpinistë të gjatë nga kreshtat algjeriane në virginia. Kur zbukurimi i shokëve të tij ishte ngritur në lartësinë e tij, ky njeri u rrëzua pa vëzhgim dhe nuk pashë më nga ai derisa ai u bë shoku im në det. Në pak minuta, megjithatë, ai u humb nga anëtarët e tij të anijeve, dhe duke qenë, me sa duket, për ndonjë arsye një të madhe të preferuar me ta, ata ngritën një britmë të "bulkington, bulkington, ku është bulkington?" dhe doli nga shtëpia për ta ndjekur.

Ishte rreth orës nëntë dhe dhoma që dukej pothuajse supernaturalisht e qetë pas këtyre orgjive, fillova të përgëzoj veten për një plan të vogël që më kishte ndodhur vetëm para hyrjes së detarëve.

Askush nuk preferon të fle dy në një shtrat. Në të vërtetë, do të ishit mirë dhe nuk do të flisje me vëllanë tënd. Unë nuk e di se si është, por njerëzit duan të jenë privatë kur flenë. Dhe kur vjen puna për të fjetur me një të huaj të panjohur, në një han të çuditshëm, në një qytet të çuditshëm dhe atë të huaj si një harpaoneer, atëherë kundërshtimet tuaja për një kohë të pacaktuar shumëfishohen. As nuk kishte ndonjë arsye tokësore përse unë si një marinar duhet të fle dy në një shtrat, më shumë se kushdo tjetër; sepse marinarët nuk flenë më dy në një shtrat në det, sesa mbretërit bachelor bëjnë breg. Të jeni të sigurtë se të gjithë flejnë së bashku në një apartament, por keni hamakun tuaj dhe mbuloni veten me batanije tuaj dhe fle në lëkurën tuaj.

Aq më tepër mendova për këtë harpaoneer, sa më shumë e hidhërua mendimin për të fjetur me të. Ishte e drejtë të supozohej se të jesh një harpaoneer, liri ose leshi i tij, siç mund të ishte rasti, nuk do të ishte më i afërt, sigurisht asnjë nga më të mirët. Unë fillova të dridhen të gjithë. Përveç kësaj, po bëhej vonë dhe harpunari im i mirë duhet të ishte në shtëpi dhe të shkonte në shtrat. Mendoj tani, ai duhet të bie mbi mua në mesnatë-si mund ta tregoj nga ajo vrimë e turpshme që po vinte?

"pronari, kam ndryshuar mendjen për atë harpooneer.-nuk do të fle me të. Do të provoj stol këtu."

"ashtu siç ju pëlqen, më vjen keq që nuk mund t'ju kursezoj një mbulesë tavoline për një dyshek, dhe kjo është një bord i ashpër këtu" - ndjenjën e nyjeve dhe nyjeve. "por prisni pak, skrimshander, unë kam një aeroplan marangoz atje në bar-prisni, unë them, dhe unë do të bëjë mjaft rehat." kështu duke thënë se ai kishte blerë avionin; dhe me shami të vjetër të mëndafshit, pluhuri i parë i stolit, me vendosmëri të vendosur për të rreshtuar në shtratin tim, ndërsa po grinning si një majmun. Copëzat fluturuan drejt dhe u larguan; derisa më në fund aeroplani i hekurit erdhi kundër një nyje të pashkatërrueshme. Qiradhënësi ishte afër duke shtrirë dorën e tij dhe i thashë atij për hir të qiellit të lë - shtrati ishte mjaft i butë që më përshtatet, dhe nuk e dija se si të gjitha planifikimet në botë mund të bënin një shesh prej pisha. Kështu që grumbullonin copëzat me një grin tjetër dhe i hodhën në sobën e madhe në mes të dhomës, ai shkoi për biznesin e tij dhe më la në një studim kafe.

Tani e morra masën e stolit dhe gjeti se ishte një këmbë shumë e shkurtër; por kjo mund të ndreqet me një karrige. Por ishte një këmbë shumë e ngushtë, dhe paneli tjetër në dhomë ishte rreth katër inç më i lartë se ai i planifikuar - kështu që nuk kishte asnjë kokë. Pastaj vendosën stolin e parë përgjatë hapësirës së vetme të pastër kundër murit, duke lënë një interval të vogël, për të kthyer shpinën. Por shumë shpejt gjeta se më erdhi një tërheqje e ajrit të ftohtë mbi mua nga poshtë pragut të dritarja, se ky plan nuk do të bënte fare, posaçërisht si një rrymë tjetër nga dera e rrëmbyer e takoi atë nga dritarja dhe të dy së bashku formuan një sërë shakullish të vogla në afërsi të vendit ku kisha menduar të kaloj natë.

Djalli të shfrytëzoje atë harpooneer, mendova, por të ndalem, nuk mund ta vidhja një marshim mbi të - rrufe në qiell derën e tij brenda dhe hidhu në shtratin e tij, që të mos zgjoheshit nga knockings më të dhunshme? Nuk dukej asnjë ide e keqe; por me mendimet e dyta, e hodha poshtë atë. Sepse kush mund ta tregonte, por atë mëngjes tjetër, sa më shpejt që të dilja nga dhoma, harpaoneeri mund të qëndronte në hyrje, të gjitha të gatshëm të më trokasin!

Përsëri, duke më shikuar përsëri dhe duke parë asnjë shans të mundshëm për të kaluar një natë të pafytyrë, përveçse në shtratin e një personi tjetër, fillova të mendoj se pas gjithë kësaj unë mund të mbaj paragjykime të pajustifikueshme kundër këtij harpaoneer të panjohur. Mendon unë, do të pres pak kohë; ai duhet të bjerë përpara. Unë do të shoh një sy të mirë në atë kohë dhe ndoshta ne mund të bëhemi lojtarë të shkëlqyeshëm të mirëfilltë - nuk ka asnjë të dhënë.

Por edhe pse të tjerët arritën të vinin nga ato, dy dhe tre, dhe do të rrinin në shtrat, por asnjë shenjë e harpuesit tim.

"pronari!" tha i, "çfarë lloj njeriu është ai-a mban ai gjithmonë këto orë të vonshme?" tani ishte e vështirë për dymbëdhjetë.

Qiradhënësi hëngri përsëri me qeshkimin e tij të ligët dhe dukej sikur u gërmua në diçka të përtej kuptimit tim. "jo," u përgjigj ai, "përgjithësisht ai është një zog i hershëm në ajër dhe në ajër të ngrihet-po, ai është zogu që e kap krimbin, por atë natë ai doli një shëtitje, ju shihni, dhe unë nuk e shikoni se çfarë në ajër e mban atë kaq vonë, nëse nuk mund të shesë kokën. "

"nuk mund të shesë kokën e tij? -çfarë lloj historie është e keqe që po më thoni?" duke hyrë në një zemërim të tmerrshëm. "a pretendon të thuash, qiradhënës, se ky harpues është në të vërtetë i angazhuar këtë natë të bekuar të shtunën, apo më mirë të dielën në mëngjes, duke mashtruar kokën rreth këtij qyteti?"

"pikërisht kjo," tha pronari, "dhe i thashë atij se ai nuk mund të shesë atë këtu, tregu i mbingarkuar".

"me çfarë?" bërtiti i.

"me kokat për t'u siguruar, a nuk ka shumë koka në botë?"

"unë ju them atë që është, pronari," tha unë mjaft qetë, "ju do të më mirë të ndaluar tjerrje atë fije për mua-unë nuk jam i gjelbër."

"mund të mos jetë," duke nxjerrë një shkop dhe duke mbajtur një kruese dhëmbësh ", por mendoj se do të bëhesh bojë kafe në qoftë se ai harpooneer ju dëgjon një shpifje 'kokën e tij'.

"unë do ta thyejnë atë për të," tha unë, tani duke fluturuar në një pasion përsëri në këtë farrago papërgjegjshëm e pronarit të.

"është thyer a'ready," tha ai.

"theu," tha i- " theu , a do të thotë?"

"sartain, dhe kjo është arsyeja pse ai nuk mund ta shesë, mendoj."

"pronari," i thashë, duke shkuar deri tek ai aq i ftohtë sa mt. Hecla në një stuhi dëbore- "pronari, mos u mbytni, ju dhe unë duhet ta kuptojmë njëri-tjetrin, dhe kjo pa vonesë, unë vij në shtëpinë tënde dhe dua një shtrat, më thoni që mund të më jepni vetëm një gjysmë; gjysma tjetër i takon një harpaoneer të caktuar dhe për këtë harpues, të cilin unë ende nuk e kam parë, vazhdoni të më tregoni tregimet më mistifikuese dhe irrituese që synojnë të krijojnë në mua një ndjenjë të pakëndshme ndaj njeriut që ju e dizajnoni për shokun tim të shtratit - një lloj lidhës, qiradhënës, i cili është një intime dhe konfidencial në shkallën më të lartë. Unë tani kërkoj nga ju që të flasin dhe të më tregoni se kush dhe çfarë është ky harpaoneer dhe nëse unë do të jetë në të gjitha aspektet e sigurt për të kaluar natën me të, dhe në radhë të parë, do të jeni aq të mirë sa të silleni në atë tregim për shitjen e kokës së tij, e cila, nëse është e vërtetë, do të jetë dëshmi e mirë se ky harpues është i çmendur dhe unë nuk kam idenë për të fjetur me një i çmendur, dhe ju, zotëri, ju unë do të thotë, pronari, ju , zotëri, duke u përpjekur të më shtyni ta bëj këtë në mënyrë të vetëdijshme, do ta bënin veten të përgjegjshëm ndaj ndjekjes penale ".

"mur," tha pronari, duke marrë një frymë të gjatë, "kjo është një sarmon i gjatë purpurt për një djalë që rips pak tani dhe pastaj., por të jetë e lehtë, të jetë e lehtë, këtu harpooneer i kanë thënë" ju e sapo ka mbërritur nga detet e jugut, ku bleu një numër të madh të krerëve të rinj të zelesë (kureshtje të mëdha, ju e dini), dhe ai i ka shitur të gjitha ato, por një, dhe ai që po përpiqet ta shesë atë natë, të dielën, dhe nuk do të bënte që të shndërroheshin në kokat njerëzore për rrugët kur njerëzit shkojnë në kisha, ai donte të bëhej më e fundit, por e ndalova ashtu siç dilte nga dera me katër koka të shtrënguara një varg, për të gjithë ajrin si një varg inionesh. "

Kjo llogari e sqaroi misterin ndryshe të papërgjegjshëm dhe tregoi se pronari, në fund të fundit, nuk kishte idenë e mashtrimit - por në të njëjtën kohë çfarë mund të mendoja për një harpaoneer që qëndronte jashtë një mbrëmje të shtunë të pastër në të shtunën e shenjtë , angazhuar në një biznes të tillë kanibal si shitja e krerëve të idolatorëve të vdekur?

"varet prej saj, pronari, që harpuesi është një njeri i rrezikshëm".

"ai paguan reg'lar," ishte kundërpërgjigja. "por të vijë, po bëhet e tmerrshme vonë, duhet të bësh më mirë të fluturosh - është një shtrat i këndshëm, kripë dhe unë flinte në atë shtrat të natës, në mbrëmjen që kishim rrethuar, ka mjaft vend për të dy që të shkelin në atë shtrat; sepse, para se ta heqim dorë, sal-ja përdoret për të vënë samun dhe pak johnny në këmbët e tij, por kam ëndërruar dhe varrosur rreth një natë, dhe disi, sam u ngrit në dysheme dhe erdhi afër duke thyer krahun e tij, tha ai, tha se nuk do të kishte ardhur këtu, unë do të ju jap një vështrim në një çast; dhe kështu duke thënë se ai ndezi një qiri dhe e mbajti atë drejt meje, duke ofruar të udhëheqë udhën. Por unë qëndrova i pavendosur; kur shikon një orë në qoshe, ai bërtiti: "unë jam dreka, nuk do ta shihni atë harpëer deri në mbrëmje, ai është afruar diku; bëj të vijë; nuk do të a keni ardhur? "

Unë e konsiderova këtë çështje për një çast, dhe pastaj u ngjitëm shkallët që shkonim, dhe u futëm në një dhomë të vogël, të ftohtë si një vagon, dhe e mobiluar, me siguri, me një shtrat të mrekullueshëm, pothuajse mjaft i madh për katër harpunët që të flinin krah për krah .

"atje," tha qiradhënësi, duke e vendosur qirin në një gjoks të çmendur të detit që kishte detyrë të dyfishtë si një stendë larjeje dhe tavoline; "atje, bëhuni të rehatshëm tani, dhe natën e mirë për ju". U ktheva nga shikimi i shtratit, por ai ishte zhdukur.

Palosje mbrapa counterpane, i stooped mbi krevat. Megjithëse asnjë nga më elegante, ai ende mbeti i matur mirë. Unë pastaj e shikova raundin e dhomës; dhe përveç shtratit dhe tabelës së qendrës, nuk mund të shihte ndonjë mobilje tjetër që i përkiste vendit, por një raft i pasjellshëm, katër mure dhe një zjarrfikës i stampuar që përfaqësonte një njeri që goditi një balenë. E gjërave që nuk i përkisnin siç duhet dhomës, kishte një shtrat i bezdisshëm, i hedhur në dysheme në një qoshe; edhe një qese marinarësh të madh, që përmbanin garderobën e harpës, pa dyshim në vend të një trungu të tokës. Po ashtu, kishte një pako të peshqve të peshqve të çuditshëm në raft mbi zjarrin dhe një fjongo e gjatë që qëndronte në kreun e krevatit.

Por çfarë është kjo në gjoks? Unë e mora atë, e mbajta pranë dritës, e ndjeva atë, e ndjeva atë dhe u përpoqa çdo mënyrë të mundshme për të arritur ndonjë përfundim të kënaqshëm në lidhje me të. Unë mund të krahasoj atë me asgjë, por një mat të madhe derë, zbukuruar në skajet me tinkling tags pak si diçka e njomë ferrë quills rreth një mokasin indian. Ka pasur një vrimë apo prerje në mes të kësaj matese, siç e shihni të njëjtën gjë në ponchos jug-amerikan. Por a mund të ishte e mundur që çdo harpues i matur do të hynte në një qilim derë, dhe do t'i bënte ballë rrugëve të çdo qyteti krishter në këtë lloj maskimi? E kam vënë atë, për ta provuar, dhe ajo më peshonte poshtë si një pengesë, duke qenë jashtëzakonisht e ashpër dhe e trashë, dhe mendoja pak të lagur, sikur ky harpaoneer misterioz të ishte veshur me një ditë me shi. Unë u ngjita në atë në një grimë qelqi të mbërthyer kundër murit, dhe kurrë nuk kam parë një pamje të tillë në jetën time. Unë u largova nga ajo me një ngut të tillë që i dhashë vetes një çikë në qafë.

Unë u ula në anën e shtratit, dhe fillova të mendoj për këtë harpaoneer me kokë dhe me çatinë e tij të derës. Pasi mendova pak kohë në shtratin e shtratit, u ngrita dhe hoqa xhaketën e majmunit dhe më pas qëndrova në mes të dhomës duke menduar. Pastaj hoqa pallton dhe mendova pak më shumë në këmishat e mia. Por filluan të ndjehen shumë të ftohtë tani, gjysma e zhveshur si unë, dhe duke kujtuar atë që pronari tha në lidhje me harpooneer's nuk vijnë në shtëpi gjatë gjithë asaj mbrëmje, duke qenë kaq shumë vonë, unë nuk bëra më zhurmë, por u hodh nga pantallona tim dhe çizme, dhe pastaj duke fikur dritën ranë në shtrat, dhe përgëzoi veten për kujdesin e qiellit.

Nëse ky dyshek ishte i mbushur me pemë misri ose enë të thyer, nuk ka të thuash, por jam kthyer në një marrëveshje të mirë dhe nuk mund të fle për një kohë të gjatë. Më në fund u zhvendosja në një dozë të lehtë, dhe kisha bërë pothuajse gati një vend të mirë drejt tokës së dremitjes, kur dëgjova një goditje të rëndë në kalimin dhe pashë një dritë drite të vijë në dhomë nga poshtë derës.

Zot, më shpëto mua, mendon se unë, që duhet të jetë harpaoneer, kreu infernal-peddler. Por unë vë në mënyrë të përkryer ende, dhe zgjidhet të mos thonë një fjalë derisa të flasin. Që mbante një dritë në një anë dhe se njëri nga zelanda e njëjtë e njëjtë në tjetrën, i huaji hyri në dhomë dhe pa shikuar drejt shtratit, e vendosi qirinin e tij një rrugë të mirë nga unë në dysheme në një qoshe dhe pastaj filloi të punonte larg në litarët e zinxhirë të qese të madhe, para se të flisnin se ishin në dhomë. Unë isha i gjithë dëshirë për të parë fytyrën e tij, por ai e mbajti atë të shmangur për një kohë, ndërsa ishte i punësuar në heqjen e gojës së thes. Kjo realizohet, megjithatë, ai u kthye-kur, qiej të mirë! Çfarë pamje! Një fytyrë të tillë! Ajo ishte e një ngjyre të errët, ngjyrë vjollce, të verdhë, këtu dhe atje mbërthyer me sheshe të mëdhenj me ngjyrë të zezë. Po, është ashtu siç mendova, ai është një bedfellow tmerrshme; ai ka qenë në luftë, është prerë tmerrësisht, dhe këtu është vetëm nga kirurgu. Por në atë moment ai u përpoq ta kthente fytyrën në drejtim të dritës, saqë e shihja qartë se nuk mund të mbanin fare llaqe, ato sheshe të zeza në faqet e tij. Ata ishin njollat e një lloji apo një tjetër. Në fillim nuk e dija se çfarë të bëja për këtë; por së shpejti një mendim i së vërtetës ndodhi për mua. M'u kujtua një histori e një njeriu të bardhë, një balenë, i cili, duke rënë në mesin e kanibaleve, ishte tatuuar prej tyre. Unë arrita në përfundimin se ky harpaoneer, gjatë udhëtimeve të tij të largëta, duhet të ketë takuar një aventurë të ngjashme. Dhe çfarë është ajo, unë mendova, në fund të fundit! Është vetëm jashtë tij; një njeri mund të jetë i ndershëm në çdo lloj lëkure. Por pastaj, çfarë duhet të bëj për ngjyrën e tij të zjarrtë, atë pjesë të saj, do të thotë, gënjeshtër rreth e rrotull, dhe krejtësisht të pavarur nga sheshet e tattooing. Për të qenë i sigurt, nuk mund të jetë asgjë tjetër veçse një shtresë e mirë për rrezitje tropikale; por unë kurrë nuk kam dëgjuar për një diell të nxehtë për rrezitje një njeri i bardhë në një të verdhë purplish. Megjithatë, unë kurrë nuk kam qenë në detet e jugut; dhe ndoshta dielli ka prodhuar këto efekte të jashtëzakonshme mbi lëkurën. Tani, ndërsa të gjitha këto ide po kalonin përmes meje si rrufeja, ky harpaoneer kurrë nuk më vuri re fare. Por pas disa vështirësive që e kishin hapur qesen, ai filloi të hynte në të, dhe aktualisht nxorri një lloj tomahawk dhe një portofol të lëkurës me flokë me flokë. Duke i vendosur këto në gjoksin e vjetër në mes të dhomës, ai pastaj mori kokën e re të zelandës - një gjë e tmerrshme e mjaftueshme - dhe e mbyti në qese. Ai tani e hoqi kapelen e tij - një kapelë e re kastore - kur unë u afrova duke kënduar me surprizë të re. Nuk kishte flokë mbi kokën e tij - askush për të folur për të paktën - asgjë tjetër veçse një nyjë e vogël e kokës të shtrembëruar në ballin e tij. Kreu i tij purpur tullac tani dukej për të gjithë botën si një kafkë me myk. Nuk e kishte të huajin të qëndronte mes meje dhe derës, do të isha larguar prej tij më shpejt se kurrë, i mbylla një darkë.

Edhe sikur të ishte, mendoja të dilja nga dritarja, por prapa ishte kati i dytë. Unë nuk jam frikacak, por ç'të bëj për këtë kokëfortë vjollce të kokës kaloi krejtësisht kuptimin tim. Injoranca është prindja e frikës, dhe duke qenë krejtësisht e pakënaqur dhe e hutuar për të huajin, unë rrëfej i ishte tani aq shumë frikë prej tij sikur të ishte vetë djalli që kishte thyer kështu në dhomën time në të vdekurit e natës. Në të vërtetë, unë kam qenë aq i frikësuar nga ai që nuk isha mjaft mirë për të adresuar atë dhe kërkova një përgjigje të kënaqshme në lidhje me atë që dukej e pashpjegueshme në të.

Ndërkohë, ai vazhdoi biznesin e zhveshjes, dhe më në fund tregoi kraharorin dhe krahët e tij. Si unë jetoj, këto pjesë të mbuluara prej tij ishin të kontrolluara me të njëjtat sheshe si fytyra e tij; edhe mbrapa tij ishte në të gjithë sheshet e njëjta të errëta; ai duket se ka qenë në një luftë tridhjetëvjeçare dhe vetëm ka ikur prej saj me një këmishë ngjitëse. Akoma më shumë, këmbët e tij u shënuan, sikur një pjesë e bretkosave të gjelbëra të errëta po vraponin në trungjet e pëllëmbëve të rinj. Tani ishte mjaft e qartë se ai duhet të jetë një njeri i neveritshëm i egër apo tjetër i transportuar në bordin e një balenë në detet jugore dhe kështu u ul në këtë vend të krishterë. Unë u frikësova të mendoj për këtë. Një shitës i kokat, ndoshta edhe krerët e vëllezërve të tij. Ai mund të marrë një pamje të imi-qiejve! Shikoni se tomahawk!

Por nuk kishte kohë për të dridhur, sepse tani i egër shkoi për diçka që fascinoi tërësisht vëmendjen time dhe më bindi se ai duhet të jetë me të vërtetë një pagan. Duke shkuar në gropën e tij të rëndë, ose në wrapall, ose dreadnaught, të cilën ai kishte varur më parë në një karrige, ai fumbled në xhepat, dhe prodhuar gjerësisht një imazh i vogël kurrizor deformuar me një gojë në shpinë të saj, dhe pikërisht ngjyra e një tre ditore ". Duke kujtuar kokën e balsamuar, në fillim pothuajse mendova se ky manikyr i zi ishte një fëmijë i vërtetë i ruajtur në një farë mënyre të ngjashme. Por duke parë se ajo nuk ishte fare e pakuptimtë, dhe se ajo shkëlqente një marrëveshje të mirë si zezakët e lëmuar, unë arriti në përfundimin se ajo duhet të jetë asgjë tjetër përveç një idhulli prej druri, që me të vërtetë u provua të jetë. Tani për tani i egër shkon deri në zjarrin e zbrazët, dhe heqjen e pllakave të zjarrit, vendos këtë imazh të vogël të mbështetur, si një pllakë, midis andirons. Kanalet e oxhakut dhe të gjitha tulla brenda ishin shumë të zymtë, kështu që unë mendova se kjo zjarr ka bërë një faltore shumë të përshtatshme apo kishëz për idhullin e tij të congo.

Tani i futa fort sytë drejt imazhit gjysmë të fshehur, ndjenjën, por të sëmurë, ndërkohë - për të parë se çfarë po ndodhte më pas. Së pari merr rreth dy grimca të dyfishta nga xhepi i tij në grego dhe i vendos ato me kujdes para idhut; pastaj duke hedhur një copë biskotë anije në majë dhe duke aplikuar flakën nga llambë, ai ndezi copëzat në një flakë sakrifikuese. Aktualisht, pas shumë grushta të nxituara në zjarr, dhe ende tërheqjet armiqësore të gishtave të tij (me të cilat ai dukej se i djeg ata keq), ai më në fund arriti të nxjerrë nga biskota; pastaj duke hedhur poshtë ngrohjen dhe hirin pak, ai bëri një ofertë të sjellshme për atë pak zezak. Por djalli i vogël nuk duket sikur i pëlqente fare fare të thata; ai kurrë nuk lëvizi buzët e tij. Të gjitha këto antics të çuditshme u shoqëruan nga zhurma gurore të çuditshme nga ana e të devotshmit, të cilët dukej se po luteshin në një kenge ose këndonin disa psalmodë pagane ose të tjera, gjatë së cilës fytyra e tij u shkund në mënyrën më të panatyrshme. Më në fund shuan zjarrin, ai e mori idhullin shumë të pasigurt dhe e mbylli atë përsëri në xhepin e tij të gregos si të shkujdesur sikur të ishte një sportist që mbante një bisht të vdekur.

Të gjitha këto procedura queer rritur uncomfortableness e mia, dhe duke parë atë tani duke shfaqur simptoma të forta të përfundimit të operacioneve të tij të biznesit, dhe duke u hedhur në shtrat me mua, kam menduar se ishte koha e lartë, tani ose kurrë, para se drita ishte vënë jashtë, për të thyer magji në të cilën unë kam qenë kaq i gjatë i lidhur.

Por intervali i kaluar në shqyrtimin e asaj që thosha, ishte një fatale. Duke marrë tomahawk nga tabela, ai e shqyrtoi kokën e tij për një çast, dhe pastaj e mbajti atë në dritë, me gojën e tij në dorezë, ai fryu nga retë e mëdha të tymit të duhanit. Në momentin tjetër, drita u shua dhe ky kanibal i egër, tomahawk mes dhëmbëve të tij, u ngjit në shtrat me mua. Unë këndoja, nuk mund ta ndihmoja tani; dhe duke i dhënë një grindje të papritur habie ai filloi të ndihej më.

Duke djegur diçka, nuk e dija se çfarë, i rrokullisja larg tij kundër murit, dhe më pas e thashë atë, kushdo apo çfarëdo qoftë ai, për të heshtur, dhe më lejoni të ngrihem dhe ta ndizja sërish llambën. Por përgjigjet e tij guttural kënaqur me të menjëherë se ai, por i sëmurë kuptuar kuptimin tim.

"kush e debel?" - ai më në fund tha - "ti nuk flisni, digjem, vris". Dhe kështu duke thënë se tomahawk ndezur filloi lulëzimin për mua në errësirë.

"pronari, për hir të zotit, arkivoli peter!" bërtiti i. "qiramarrësi, shikoni arkivolin! Engjëjt! Shpëtomë!"

"flisni-e-tregoni-mua mua që të jetë, ose digë-mua, i vrasin-e!" përsëri thehu kanibal, ndërsa perlat e tij të hidhura të tomahawk shpërndanë hirin e nxehtë të duhanit për mua derisa mendova që liri im do të zjarrit. Por falënderoj qiellin, në atë moment pronari erdhi në sallën e dritës në dorë, dhe duke kërcyer nga shtrati unë u zhvillua tek ai.

"mos kini frikë tani", tha ai, duke u grindur përsëri, "queequeg këtu nuk do të dëmtojë një flokët e kokës suaj".

"ndalojeni qeshjen tuaj," bërtiti unë, "dhe pse nuk më thoni se ai harpues infernal ishte një kanibal?"

"unë mendova se e njihni atë, -a nuk i thashë, ai ishte kryetar i një karrigeje përreth qytetit? -po ktheja përsëri dhe shkoj të fle. Njeriu i mbytni ju - ju sabbee?

"mua sabbee shumë" -grunted queequeg, fryrë larg në tub e tij dhe të ulur deri në shtrat.

"ju hyni në," shtoi ai, duke më drejtuar me tomahawk e tij, dhe duke hedhur rrobat në njërën anë. Ai me të vërtetë e bëri këtë jo vetëm në një mënyrë civile, por në një mënyrë vërtet të mirë dhe bamirëse. Unë qëndrova duke shikuar tek ai një moment. Për të gjitha tatuazhet e tij ai ishte në tërësi një kanibal i pastër dhe i këndshëm. Çfarë është e gjithë kjo bujë që po bëj, mendova për veten time-njeriu është një qenie njerëzore ashtu siç jam: ai ka po aq arsye për të më frikë, ashtu siç duhet të kem frikë prej tij. Fle më mirë me një kanibal të matur se sa një kristian i dehur.

"pronari," i thashë, "i thoni atij të fsheh tomahawk e tij atje, ose tub, ose çfarëdo që ju e quani atë, i thoni atij të mos pushoni së shpejti, dhe unë do të kthehem me të. Njeriu që pi duhan në shtrat me mua, është e rrezikshme, përveç kësaj, unë nuk jam i siguruar ".

Kjo duke u thënë që të queequeg, ai menjëherë u pajtua, dhe përsëri me edukatë më bëri shenjë për të hyrë në shtrat - duke u rrokullisur në njërën anë aq sa të thosha - "unë nuk do të prek një këmbë prej jush".

"nata e mirë, qiradhënësi," i thashë, "mund të shkosh."

U ktheva dhe kurrë nuk fjeta më mirë në jetën time.

Kapitulli 4. Counterpane.

Pasi u zgjua mëngjesin e ardhshëm për dritën e diellit, gjeta krahun e queequeg të hedhur mbi mua në mënyrën më të dashur dhe të dashur. Ju kishit menduar pothuajse se kisha qenë gruaja e tij. Counterpane ishte e lara-lara, e mbushur me sheshe dhe trekëndësha të çuditshme; dhe kjo krah i tatuazheve të tij në të gjithë me një labirint të pafund të kretës të një figure, dy pjesë të së cilës nuk ishin të një hije të saktë, sepse unë mendoj që ai mbante krahun e tij në det pa metoda në diell dhe hije, në kohë të ndryshme - kjo krah i njëjtë i tij, i them, kërkoi të gjithë botën si një rrip të të njëjtit jorgan me lara-lara. Në të vërtetë, pjesërisht duke u shtrirë në të ashtu si e bëri krahun kur u zgjua, nuk mund ta tregoja atë nga jorgan, kështu që i përziernin ngjyrat e tyre; dhe kjo ishte vetëm nga ndjenja e peshës dhe presionit që unë mund të them se queequeg ishte përqafuar mua.

Ndjesitë e mia ishin të çuditshme. Më lejoni të përpiqem t'i shpjegoj ato. Kur isha fëmijë, e mbaj mend një rrethanë disi të ngjashme që më ka ndodhur; nëse ajo ishte një realitet apo një ëndërr, unë kurrë nuk mund të vendosen plotësisht. Rrethanat ishin kjo. Unë kam qenë prerja disa kaper apo të tjera - unë mendoj se ishte duke u përpjekur për të zvarritje deri oxhak, siç e kisha parë një spastrim të vogël të bëjë disa ditë më parë; dhe njerka ime, e cila, disi ose tjetër, më mbërriti gjithnjë, ose më dërgonte në shtrat pa asnjë darkë, nëna ime më tërhoqi nga këmbët nga oxhaku dhe më mbushi në shtrat, megjithëse ishte vetëm dy orë në pasdite të qershorit 21, ditën më të gjatë të vitit në hemisferën tonë. Unë ndjeva tmerrësisht. Por nuk kishte asnjë ndihmë për të, kështu që shkallët që shkova në dhomën time të vogël në katin e tretë, u zhveshën sa më ngadalë që të mund të vrisnin kohën dhe me një psherëtimë të hidhur të kapeshin midis fletëve.