Joga twarzy i skarby natury - Małgorzata Maj - ebook

Joga twarzy i skarby natury ebook

Małgorzata Maj

2,0

Opis

Jeśli boisz się skalpela, uczulają Cię kupne kosmetyki lub po prostu nie masz zaufania do ich składu, to dobrze trafiłaś. W tym poradniku zapoznasz się z praktycznym programem ćwiczeń ujędrniających mięśnie twarzy. To naturalna alternatywa dla chirurgii plastycznej i dermatologii estetycznej. Dodatkowo znajdziesz tu dwa autorskie masaże rozluźniające mięśnie twarzy i poczujesz się jak w gabinecie kosmetycznym. Na tym nie koniec. Opracowałam dla Ciebie ponad trzydzieści przepisów na naturalne kosmetyki domowej roboty. Większość składników znajdziesz w swojej kuchni. Część będziesz musiała dokupić. Moje recepty opieram na prostych składnikach. Nie idę na łatwiznę i nie używam gotowych półproduktów typu: baza samo emulgująca, baza mydlana czy baza kremowa. Składnik mojego kosmetyku musi być prosty i powszechnie znany. Zapraszam do ćwiczeń, masaży i samodzielnego przygotowania kosmetyków.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 111

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
2,0 (3 oceny)
0
1
0
0
2
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




 

 

 

Książkę dedykuję wszystkim, którzy młodzi duchem chcą, aby ciało z tym duchem współgrało oraz mojej córce Ani, która służyła mi wiernie jako modelka, abyście mogli zobaczyć ćwiczenia na zdjęciach. Także mojej córce Julii, Kasi, wnuczce Ali i moim koleżankom oraz Mamie i jej koleżankom, które testowały naturalne kosmetyki na swoich twarzach, ciałach i włosach. Na szczęście wyszło im to na dobre .

 

 

 

Według Isaaca Newtona czas płynie w jednostajnym tempie i nic nie wywiera na niego wpływu. Jest więc absolutny i obiektywnie jednakowy w całym wszechświecie.

 

Nieprawda. Pokaż mu, jak bardzo się mylił!

Zatrzymaj czas na swojej twarzy!

 

Zadbaj o swoją twarz, a ona odwdzięczy Ci się naturalnym pięknem.

 

 

 

Spis treści

Wstęp

Joga twarzy

Automasaż twarzy

Przepisy na domowe kosmetyki

Kremy i balsamy na bazie wosku pszczelego

Żele do pielęgnacji twarzy i ciała

Mydła i szampony

Toniki i peelingi do twarzy

Dezodoranty i perfumy

Regulacja PH kosmetyku

Octy i maceraty

Środki czyszczące do utrzymania domu

Właściwości wybranych składników

 

Wstęp

 

Dziesięć lat temu, kiedy skończyłam 40 lat, zaczęłam praktykować jogę twarzy. Uzyskałam certyfikat trenera jogi twarzy w brytyjskiej szkole Danielle Collins, zrobiłam w polskiej szkole kurs masażu i kursy kosmetyczne. Dziewięć lat praktyki zaowocowało wydaniem poradnika „Joga twarzy – naturalna metoda wygładzania zmarszczek i liftingu twarzy za pomocą ćwiczeń i masażu”. Tym razem, oprócz ćwiczeń odmładzających i masaży, postanowiłam podzielić się z Tobą przepisami na naturalne kosmetyki domowej roboty.

Nigdy nie używałam kosmetyków. Wszelkie próby poprawy kondycji skóry, za pomocą oferowanych na rynku preparatów, odnosiły odwrotny skutek. Najczęściej pojawiały się problemy z trądzikiem. Dermatolog poradził mi zrezygnować z kremów. Stwierdził, że moja skóra sama się natłuszcza i nie ma konieczności zapychać porów kremami. Jak jednak wykazać się wstrzemięźliwością, kiedy aż korci, żeby czymkolwiek posmarować twarz. Zwłaszcza kiedy słuchasz koleżanek, zachwalających różne specjały. Kilka lat temu zrobiłam maść z odwaru propolisu i wazeliny na różne problemy skórne. Maść była skuteczna. To zainspirowało mnie do eksperymentów z kremami na bazie naturalnych składników. W końcu wystarczy połączyć odpowiedni dla danego typu skóry olej z wodą lub wywarem ziołowym za pomocą emulgatora, np. wosku. Przystąpiłam do dzieła. Byłam mile zaskoczona, nie tylko tym, że pierwszy krem się udał, ale również efektami stosowania. Pomimo że w kuchni operujemy głównie miskami, garnkami, łyżkami i mikserami, to jednak moja inżynierska wiedza na temat materiałoznawstwa i chemii okazała się przydatna. Wkrótce opracowałam inne receptury, nie tylko na kremy, ale także na balsamy, toniki, żele, mydła, szampony i inne środki do pielęgnacji. Z moich produktów chętnie korzystają siostry, córki, wnuczka i przyjaciółki. Nawet moja wybredna mama doceniła maść przeciwbólową i poleciła ją swoim koleżankom.

W tym poradniku zaprezentuję krótki program ćwiczeń ujędrniających mięśnie twarzy, dwa rozluźniające masaże oraz ponad trzydzieści przepisów na naturalne kosmetyki. Większość składników znajdziesz w swojej kuchni. Część będziesz musiała dokupić. Moje recepty opieram na prostych składnikach. Nie idę na łatwiznę i nie używam gotowych specjałów, półproduktów typu – baza samo emulgująca, baza mydlana, czy baza kremowa. Składnik mojego kosmetyku musi być prosty i powszechnie znany. Zapraszam do ćwiczeń, masaży i samodzielnego przygotowania kosmetyków. To nie jest trudne. Jeśli potrafisz „ukręcić” majonez, zrobisz krem. Jeśli nie potrafisz zrobić majonezu, to czas się nauczyć .

Joga twarzy

Joga twarzy jest oparta na ćwiczeniach ujędrniających mięśnie twarzy i masażach relaksacyjnych. Ponadto jest filozofią, która łączy metody relaksacyjne i techniki wellbeing, czyli zdrowego trybu życia, przez co oddziałuje na wygląd i samopoczucie w szerokim zakresie. A jak to działa?

Zacznę od wyjaśnienia, jak grawitacja działa na mięśnie i skórę. Jest ona zjawiskiem naturalnym. Ziemia oddziałuje na Twoje ciało i sprawia, że twardo po niej stąpasz. To dobre zjawisko, ponieważ oddziałuje na mięśnie i sprawia, że nieustannie pracują. Niestety, proces ten nie trwa wiecznie. W pewnym okresie życia mięśnie zanikają i grawitacja ciągnie skórę w dół. Może jeszcze nie jesteś „w tym okresie życia”, ale warto już podjąć pewne działania profilaktyczne. Jedynym ze sposobów zapobiegania są ćwiczenia. Mięśnie twarzy należą do mięśni szkieletowych, a więc do tych, dzięki którym się poruszasz. Pod skórą twarzy pracuje ponad 50 mięśni, które mają taką samą podstawową budowę, jak pozostałe. Skoro dziewczyny są w stanie na siłowni zrobić jędrną pupę, to czemu nie ćwiczyć mięśni twarzy? Można przecież uzyskać podobny modelujący efekt.

Innym wrogiem młodości są grymasy. Któż z nas nie marszczy czoła w ten, czy inny sposób, powodując poprzeczne zmarszczki lub tak zwaną lwią bruzdę. Zamyśleni, czy też zestresowani, nieświadomie przyczyniamy się do zmarszczek. Warto więc już od najwcześniejszych lat nauczyć się kontrolować mięśnie twarzy. Ćwicząc regularnie po kilka minut dziennie, jesteś w stanie nauczyć się tej kontroli. Dodatkowo techniki relaksacyjne pomogą Ci pozbyć się stresu i wszelkich efektów ubocznych z tym związanych.

Żadna twarz nie jest idealnie symetryczna. Z wiekiem asymetria twarzy się pogłębia. Ćwiczenie mięśni w odpowiedni sposób może poprawić kondycję twarzy również w tym zakresie.

Jednym z efektów starzenia się jest wiotka skóra. Antidotum są również ćwiczenia. Skurcze mięśni wywoływane przez ruch zwiększają przepływ krwi i dystrybucję tlenu. Poza tym praca mięśni stymuluje sprężystość skóry. Wzmocnienie tego efektu osiągniesz poprzez specjalnie dobrane automasaże twarzy. Masaż oprócz zbawiennego wpływu na nasze zdrowie ma właściwości upiększające i odmładzające. Aplikacja kremu, balsamu, czy serum będzie efektywniejsza w trakcie lub po masażu.

Każdemu zdarza się w życiu gorszy dzień – nieprzespana noc z powodu problemu z zaśnięciem, nauki lub chociażby dobrej zabawy do białego rana. Co w sytuacji, kiedy nie masz jak odespać, a przez Tobą ważne spotkanie? Twarz spuchnięta, worki pod oczami… Z pomocą przyjdzie krótka seria ćwiczeń i relaksujący masaż.

No to do dzieła!

Część praktyczna

W mojej poprzedniej książce „Joga twarzy – naturalna metoda wygładzania zmarszczek i liftingu twarzy za pomocą ćwiczeń i masażu” zaprezentowałam ponad 40 ćwiczeń. W tym opracowaniu przedstawię gotowy dziesięciominutowy program na co dzień. Znajdziesz w nim też nowe ćwiczenia. Zacznę od zasad bezpieczeństwa. Proszę, zapoznaj się z nimi, zanim przejdziesz do praktyki.

Przeciwwskazania do jogi twarzy

Przeciwwskazaniem jest każda dolegliwość lub choroba, w wyniku której niewskazany jest wysiłek o średnim natężeniu. Poniżej przedstawiłam przykładowe przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń. Przeciwwskazania te nie są bezwzględne. Warunkowo po konsultacji z lekarzem prowadzącym, jeśli wyrazi on zgodę, możesz przystąpić do programu.

Przeciwwskazania:

- ekstrakcja zęba (obawa wywołania krwotoku),

- zmiany ropne około zębowe,

- problemy z żuchwą, leczenie ortodontyczne,

- migdały w stanie ropnym,

- guzki niewiadomego pochodzenia na przebiegu węzłów chłonnych,

- daleko posunięta miażdżyca,

- zapalenie żył i świeże zakrzepy,

- silne krwiaki wewnątrz mięśniowe na głowie i szyi,

- choroba gorączkowa,

- ciężkie wady serca,

- niewyrównane, wysokie nadciśnienie,

- rany cięte i uszkodzenia na skórze głowy i szyi,

- wylewy pourazowe,

- choroby i urazy kości, stawów oraz mięśni głowy i szyi,

- brak czucia w twarzy (może wystąpić przy cukrzycy).

W przypadku posiadania innych chorób oraz po zabiegach estetycznych (np. botoks, zabieg kwasem hialuronowym, chirurgia plastyczna), które budzą wątpliwości, skonsultuj z lekarzem możliwość przystąpienia do części praktycznej.

Zasady bezpieczeństwa:

- paznokcie powinny być krótko obcięte, niepomalowane,

- ręce powinny być czyste,

- zalecam oczyścić twarz z makijażu i zanieczyszczeń, chociaż nie jest to warunek konieczny,

- jeśli masz bardzo suchą skórę, nawilż twarz kremem przeznaczonym do twarzy, dobranym odpowiednio do rodzaju skóry,

- ćwiczeń nie wykonuj po zażyciu środków odurzających lub silnych leków przeciwbólowych,

- zdejmij szkła kontaktowe oraz biżuterię z rąk i twarzy, chociaż nie jest to warunek konieczny,

- bezwzględnie zdejmij wyjmowany aparat ortodontyczny lub inne tego typu akcesoria,

- jeśli z jakichś powodów nie chcesz zdjąć wyżej wymienionych rzeczy, zachowaj szczególną ostrożność,

- jeśli, w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego stałego, lekarz prowadzący wyrazi zgodę na wykonywanie ćwiczeń, poprzestań na ćwiczeniach wygładzających mięśnie czoła i oczu. Pozostałe ćwiczenia mogą powodować zbyt silne napięcie w stawach żuchwowych. Czasami będą wręcz niemożliwe do wykonania.

Wskazówki techniczne

Ćwiczenia możesz wykonywać na siedząco lub na stojąco. Niektóre z ćwiczeń możesz wykonywać: leżąc w łóżku, stojąc pod prysznicem, oglądając film lub podczas innych codziennych rutynowych zajęć. Nie zalecam wykonywania ćwiczeń podczas prac niebezpiecznych, które wymagają koncentracji. Pracą niebezpieczną może być szatkowanie kapusty, ponieważ mamy tu do czynienia z ostrą krawędzią noża.

Jeśli chcesz wykonywać ćwiczenia w sposób prawidłowy, w początkowej fazie, ćwicz przed lustrem. Jest to istotne z uwagi na fakt, że musisz zachować symetrię twarzy. Póki nie jesteś pewna, że wykonujesz ćwiczenia prawidłowo i symetrycznie, korzystaj z pomocy lustra. W celu zachowania prawidłowej postawy połóż książkę na głowie. Zwiększy to efektywność ćwiczeń i pozwoli zniwelować asymetrię twarzy. Zapobiegnie to również pogłębianiu ewentualnych posiadanych wad postawy.

Po każdym ćwiczeniu rozluźniaj mięśnie. Podczas napinania mięśni krew krąży nieco wolniej, natomiast podczas rozluźniania ich po wysiłku zaczyna krążyć intensywniej. Jest to bardzo istotny szczegół. Każde ćwiczenie zawiera informację, w którym momencie należy rozluźnić mięśnie. W trakcie wykonywania ćwiczeń oddychaj przez nos. Nie zapominaj o oddychaniu, ponieważ bezdech w połączeniu z wysiłkiem może wywołać zawroty głowy lub omdlenia.

Ćwiczenia możesz wykonywać o każdej porze, jednak zalecam wykonywanie ich rano i wieczorem. Jeśli poświęcisz trzy minuty na ćwiczenia rano, pozwoli to lepiej kontrolować mięśnie w ciągu dnia i unikać niekorzystnych grymasów na twarzy. Ponieważ zazwyczaj wieczorem dysponujesz większą ilością czasu, zalecam wykonać cały program. Nawet jeśli jesteś zmęczona, poświęć kilka minut na ćwiczenia. Pozwoli Ci to odprężyć się i zrelaksować przed snem. Ćwiczenia zalecam wykonywać codziennie. Chociaż możesz sobie zrobić jeden dzień przerwy w tygodniu. Najważniejsza jest systematyczność. Nic Ci nie da wykonywanie ćwiczeń raz w tygodniu przez godzinę. Jest to zasada, która dotyczy również ćwiczeń pozostałych mięśni ciała. Jednorazowa akcja nie zastąpi codziennej rutyny.

Nie wykonuj ćwiczeń wymagających dużego napięcia mięśni bez rozgrzewki. Nie chcesz mieć zakwasów na twarzy. Mięśnie twarzy są mniejsze i delikatniejsze od pozostałych mięśni ciała. Ćwicz adekwatnie do swoich możliwości. Nie nadwyrężaj mocno mięśni. Zwłaszcza w początkowej fazie nie przesadzaj z mocnym ich napinaniem. W miarę upływu czasu mięśnie zaczną się przyzwyczajać. Wtedy możesz zwiększać stopniowo napięcie.

Rozgrzewka ciała

Tak jak przed każdą gimnastyką, przed przystąpieniem do ćwiczeń twarzy wykonaj rozgrzewkę. Celem rozgrzewki jest zredukowanie zagrożenia nadwyrężenia mięśni, zwiększenie dopływu krwi do mięśni, szybsza wymiana tlenu pomiędzy krwią a mięśniami oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji. Poniżej zaprezentowałam kilka propozycji rozgrzewających.

Rozluźnij szyję i kark dla zdrowia i urody

Patrz prosto przed siebie. Następnie opuść głowę do tyłu w dół. Otwórz usta i wytrzymaj w tej pozycji 3 sekundy. Przesuń głowę do prawego barku. Wytrzymaj w tej pozycji 3 sekundy. Przesuń głowę z powrotem do tyłu. Wytrzymaj 3 sekundy. Przesuń głowę do lewego barku. Wytrzymaj 3 sekundy. Przesuń głowę w tył. Wytrzymaj 3 sekundy. Zamknij usta i wróć do pozycji wyjściowej.

Patrz prosto przed siebie. Opuść głowę w lewo, tak, aby ucho znajdowało się nad ramieniem i rysuj podbródkiem półkola z prawej do lewej strony. Głowa i szyja muszą być rozluźnione, jakby głowa wisiała na sznurku. Wykonaj 6 takich ruchów. Wróć do pozycji wyjściowej.

Ruchy okrężne głowy jak na sznurku

Patrz prosto przed siebie. Opuść głowę w prawo, tak, aby ucho znajdowało się nad ramieniem. Wykonaj pełne ruchy okrężne 3 razy w lewą stronę, 3 razy w prawą stronę i wyprostuj głowę. Ważne, aby głowa toczyła się luźno, tak jakby była na sznurku. Wróć do pozycji wyjściowej.

Spójrz w bok

Patrz prosto przed siebie. Spójrz w lewo. Wróć do pozycji wyjściowej, a następnie spójrz w prawo. Wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj to ćwiczenie 3 razy.

Buldog – maksymalnie rozluźniający

Patrz prosto przed siebie. Rozluźnij się i weź głęboki oddech. Na wydechu pozwól, by głowa opadła swobodnie do przodu i potrząsaj twarzą z lewej na prawą stronę od 5 do 10 sekund. Powinnaś poczuć, jak wibrują Ci policzki wraz z ruchem głowy. Wróć do pozycji wyjściowej.

Buldog jest bez zdjęć. Uwierzcie mi, próbowałam robić fotki sobie i modelkom, i nie nadają się do publikacji . Nie róbcie tego ćwiczenia przy facecie .

Lifting czoła – pozbądź się poprzecznych zmarszczek i wzmocnij powieki

Patrz prosto przed siebie. Przyłóż ręce (stroną palca wskazującego) wzdłuż linii włosów. Przyciśnij i podnieś lekko w górę. Spójrz w dół na podłogę, tak by poczuć napięcie na czole i powiekach. Stój prosto. Upewnij się, że nie przechylasz się do przodu. Wytrzymaj w tej pozycji od 5 do 10 sekund. Następnie zaciśnij mocno powieki, tak by poczuć jeszcze większe napięcie na czole i powiekach. Wytrzymaj w tej pozycji od 5 do 10 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie. Wykonaj to ćwiczenie 2 razy.

W trakcie ćwiczenia oddychaj przez nos. Pozycja niosąca wygładzenie czoła i zmniejszenie zmarszczek.

Wielkie oczy - wzmocnienie czoła i mięśni wokół oczu

Patrz prosto przed siebie. Ułóż palec wskazujący i kciuk obu rąk w kształt litery C. Palce wskazujące umieść równolegle nad brwiami, natomiast kciuki pod oczami, na policzkach. Uważaj, aby nie marszczyć czoła. Otwórz szeroko oczy i wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Następnie zaciśnij powieki i wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie. Zamrugaj kilka razy. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

Opcjonalnie: Patrz prosto przed siebie. Przyłóż dłoń poziomo do czoła. Uważaj, aby nie marszczyć czoła. Otwórz szeroko oczy i wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Następnie zaciśnij powieki i wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie. Zamrugaj kilka razy. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

W trakcie ćwiczenia oddychaj przez nos. Pozycja niosąca wygładzenie czoła i zmniejszenie poprzecznych zmarszczek. Poza tym podnosi i wzmacnia mięśnie w okolicach oczu.

Lifting dolnych powiek – czyli jak pozbyć się worków pod oczami

Patrz prosto przed siebie. Palce wskazujące i środkowe ułóż w kształt litery „V”. Palce środkowe przyłóż do wewnętrznych kącików oczu, natomiast palce wskazujące tuż pod zewnętrznymi kącikami. Nie przyciskaj, palce mają być tylko delikatnie przyłożone, abyś pod nimi wyczuwała napięcie. Zmruż dolne powieki tak, aby poczuć wyraźne napięcie ich mięśni pod palcami wskazującymi. Wytrzymaj w tej pozycji 2 sekundy. Rozluźnij powieki i zamrugaj 3 razy. Powtórz ćwiczenie 6 razy. Na koniec zmruż dolne i górne powieki i trzymaj zamknięte przez dziesięć sekund. Otwórz oczy, rozluźnij mięśnie i zamrugaj 3 razy. Całość wykonaj 3 razy.

W trakcie ćwiczenia oddychaj przez nos. Uważaj, aby nie marszczyć czoła. Pozycja sprzyja wygładzaniu dolnej powieki, eliminując w ten sposób „worki” pod oczami.

Pełny lifting twarzy

Patrz prosto przed siebie. Otwórz usta. Zakryj zęby wargami i nadaj ustom kształt owalu. Staraj się oddalić dolną wargę od górnej tak mocno, jak możesz. Spójrz w sufit bez marszczenia brwi i czoła. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund, następnie spójrz przed siebie, rozluźnij powieki i zamrugaj 3 razy. Uważaj, by przy tym ćwiczeniu nie marszczyć czoła. Aby upewnić się, że nie marszczysz czoła, możesz ułożyć palce wskazujące lub dłoń poziomo tuż nad brwiami. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

W trakcie ćwiczenia oddychaj przez nos. Pozycja sprzyja wygładzaniu dolnej powieki, eliminując w ten sposób „worki” pod oczami oraz wzmacnia mięśnie dolnej części twarzy i czoła.

Stop opadającym powiekom

Patrz prosto przed siebie. Ułóż palec wskazujący i kciuk obu rąk w kształt litery C.Palce wskazujące umieść tuż pod brwiami, natomiast kciuki na policzkach. Nie przyciskaj, palce mają być tylko delikatnie przyłożone, abyś pod nimi wyczuwała napięcie. Zmruż górne powieki tak, aby poczuć wyraźne napięcie ich mięśni pod palcami wskazującymi. Wytrzymaj w tej pozycji 2 sekundy. Wróć do pozycji wyjściowej. Rozluźnij powieki i zamrugaj kilka razy. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

W trakcie ćwiczenia oddychaj przez nos. Pozycja sprzyja wygładzaniu górnej powieki, niwelując w ten sposób „opadające powieki”.

Dziubek – jak uwydatnić usta

Patrz prosto przed siebie. Ułóż dłonie na policzkach. Nadaj ustom kształt owalu, usta pozostają lekko rozchylone. Staraj się wysunąć je do przodu jak najbardziej. Wykonaj ustami 3 ruchy okrężne w prawą stronę, a następnie w lewą. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie 3 razy.

W trakcie ćwiczenia oddychaj przez nos. Ćwiczenie pozwala wzmocnić wał nosowo wargowy i ujędrnić usta.

Rozdymka – jak ujędrnić policzki

Patrz prosto przed siebie. Weź głęboki oddech, napełnij policzki powietrzem i zaciśnij usta tak, aby policzki były nadęte. Przerzucaj powietrze z jednego policzka do drugiego od 10 do 30 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie.

Patrz prosto przed siebie. Weź głęboki oddech, napełnij przestrzeń między nosem a górną wargą powietrzem i zaciśnij usta tak, aby to miejsce było nadęte. Przerzuć powietrze pod dolną wargę (między dolną wargę a brodę). Przerzucaj powietrze z góry na dół od 10 do 30 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie.

Następnie weź głęboki oddech, napełnij policzki powietrzem i zaciśnij usta tak, aby policzki były nadęte. Delikatnie oklepuj rękoma policzki od 10 do 30 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie.

Następnie weź głęboki oddech, napełnij przestrzeń między nosem a górną wargą powietrzem i zaciśnij usta tak, aby to miejsce było nadęte. Delikatnie oklepuj rękoma bruzdy nosowo wargowe od 10 do 30 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie.

W trakcie ćwiczenia oddychaj przez nos. Ćwiczenie pozwoli wygładzić obszar policzków, wał nosowo wargowy i brodę.

Rysuj kreskę na suficie i pozbądź się drugiej brody

Patrz prosto przed siebie. Odchyl głowę do tyłu i wysuń język tak, jakbyś chciała dotknąć nim sufitu. Wytrzymaj w tej pozycji 2 sekundy. Przesuń język na lewą stronę, wytrzymaj 2 sekundy. Przesuń język na środek, próbując ponownie dotknąć nim sufitu. Wytrzymaj 2 sekundy. Przesuń język na prawą stronę i wytrzymaj 2 sekundy. Przesuń język na środek, próbując ponownie dotknąć nim sufitu. Wytrzymaj 2 sekundy. Schowaj język i wróć do pozycji wyjściowej. Rozluźnij mięśnie.

W trakcie ćwiczenia oddychaj przez nos. Ćwiczenie pozwala wzmocnić mięśnie szyi i podbródka.

Pocałunek wzmocni usta, policzki i szyję

Patrz prosto przed siebie. Odchyl głowę lekko do tyłu i na lewy bok, tak aby była pod kątem 45 stopni. Wykonaj od 3 do 10 pocałunków, mocno cmokając. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie. Następnie odchyl głowę lekko do tyłu i na prawy bok, tak aby była pod kątem 45 stopni. Wykonaj od 3 do 10 pocałunków, mocno cmokając. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie.

W trakcie ćwiczenia oddychaj przez nos. Ćwiczenie pozwala wzmocnić mięśnie szyi i podbródka oraz mięsień okrężny ust.

Koci język zniweluje poliki chomika

Patrz prosto przed siebie. Rozchyl wargi i wysuń język, starając się dotknąć jego koniuszkiem brody. Wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij mięśnie. Wykonaj to ćwiczenie 3 razy.

W trakcie ćwiczenia oddychaj przez nos. Ćwiczenie pozwala wzmocnić mięśnie policzków i podbródka.

Na zakończenie, dla rozluźnienia mięśni jeszcze raz:

Buldog maksymalnie rozluźniający

Patrz prosto przed siebie. Rozluźnij się i weź głęboki oddech. Na wydechu pozwól, by głowa opadła swobodnie do przodu i potrząsaj twarzą od 5 do 10 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej.

Automasaż twarzy

Poczuj się jak w gabinecie kosmetycznym

Masaż należy do najstarszej dziedziny wiedzy lekarskiej. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie wchodził w zakres rytuałów religijnych. Koniec XX wieku jest okresem rozkwitu naturalnych metod leczenia i masażu. Oprócz zbawiennego wpływu na zdrowie masaż ma właściwości upiększające i odmładzające. Dlatego często jest używany w gabinetach kosmetycznych jako jeden z podstawowych elementów zabiegu.

Masaż jest bodźcem mechanicznym dostarczanym z zewnątrz. Jest on skierowany na skórę, mięśnie, układ nerwowy, naczynia krwionośne i limfatyczne. Wykonywany jest poprzez ruchy rąk wywierające nacisk na tkanki organizmu. Masaż wpływa korzystnie na wygląd między innymi poprzez utrzymanie stałości i równowagi organizmu, regulację procesów zachodzących w skórze, szybsze usuwanie toksyn oraz przywracanie zdolności tkanek do regeneracji.

W moim poprzednim poradniku „Joga twarzy – naturalna metoda wygładzania zmarszczek i liftingu twarzy za pomocą ćwiczeń i masażu” opisałam szczegółowo masaż klasyczny i techniki relaksacji. W tym podręczniku skupię się na maksymalnym rozluźnieniu twarzy. Zaprezentuję autorski masaż wibracyjny i masaż gorącymi kamieniami. Na początek jednak zasady bezpieczeństwa, które są dla mnie bardzo ważne.

Przeciwwskazania do wykonania masażu twarzy i szyi

Poniżej przedstawiam przykładowe przeciwwskazania do masażu twarzy i szyi. Przeciwwskazania te nie są przeciwwskazaniami bezwzględnymi. Warunkowo po konsultacji z lekarzem prowadzącym, jeśli wyrazi on zgodę, możesz przystąpić do wykonania masażu.

Przeciwwskazania:

- zakażenia ogólne,

- zakażenia lub choroby dermatologiczne skóry (także alergiczne) na twarzy lub w okolicach twarzy,

- stan zapalny, ukąszenia i użądlenia na twarzy lub w okolicach twarzy,

- choroby zatok, astma,

- ekstrakcja zęba (obawa wywołania krwotoku),

- zmiany ropne około zębowe,

- migdały w stanie ropnym,

- guzki niewiadomego pochodzenia na twarzy lub w okolicach twarzy,

- daleko posunięta miażdżyca,

- zapalenie żył, zatory tętnicze i świeże zakrzepy,

- silne krwiaki wewnątrz mięśniowe na twarzy i w okolicach twarzy,

- choroba gorączkowa,

- ciężkie wady serca,

- niewyrównane, wysokie nadciśnienie,

- rany cięte i uszkodzenia na skórze twarzy lub w okolicach twarzy,

- wylewy pourazowe,

- choroby i urazy kości, stawów oraz mięśni na twarzy lub w okolicach twarzy,

- brak czucia w twarzy (może wystąpić przy cukrzycy),

- skóra atroficzna (można wykonać w tym przypadku akupresurę, którą opisałam w mojej książce „Joga twarzy – naturalna metoda wygładzania zmarszczek i liftingu twarzy za pomocą ćwiczeń i masażu”)

W przypadku posiadania innych chorób oraz po zabiegach estetycznych (np. botoks, chirurgia plastyczna), które budzą Twoje wątpliwości, skonsultuj z lekarzem możliwość przystąpienia do automasażu.

Zasady bezpieczeństwa:

- paznokcie powinny być krótko obcięte, niepomalowane,

- ręce powinny być czyste,

- twarz powinna być oczyszczona z makijażu i zanieczyszczeń,

- masażu nie należy wykonywać po zażyciu środków odurzających lub silnych leków przeciwbólowych,

- zalecam zdjąć szkła kontaktowe, aparat ortodontyczny wyjmowany oraz biżuterię z rąk i twarzy, chociaż nie jest to warunek konieczny,

- jeśli z jakichś powodów nie chcesz zdjąć wyżej wymienionych rzeczy, zachowaj szczególną ostrożność.

Wskazówki techniczne

Przed przystąpieniem do masażu wykonaj demakijaż twarzy, szyi i dekoltu preparatami do demakijażu (mleczkami, śmietankami, płynami lub żelami) dostosowanymi do potrzeb skóry.

W trakcie wykonywania masażu uważaj, aby nie naciągać skóry. W trakcie nauki stosuj więcej środka poślizgowego (balsam do masażu, mydło, krem lub talk), by dłonie łatwiej ślizgały się po skórze. Z czasem wyczujesz, ile środka poślizgowego stosować indywidualnie do swoich potrzeb.

Automasaż wibracyjny

Masaż wibracyjny przede wszystkim maksymalnie rozluźnia mięśnie. Masowane powierzchnie szybciej się regenerują. Masaż ten zwiększa ukrwienie skóry i tkanek podskórnych, pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawia krążenie, co zwiększa absorpcję kosmetyków. Ponadto powoduje regenerację, odżywienie i nawilżenie naskórka. Skóra staje się oczyszczona, jędrna, wygładzona, bez zmarszczek oraz innych niedoskonałości. Najważniejsze jest jednak to, że rozluźnia mięśnie twarzy. Dlatego polecam wykonanie go po ćwiczeniach, najlepiej wieczorem, kiedy nasza twarz jest spięta po męczącym dniu.

Przykładaj palce delikatnie, aby nie ciągnąć skóry. Na początku możesz zastosować krem, mydło, talk lub specjalny balsam do masażu. Kiedy dojdziesz do wprawy, środek poślizgowy nie będzie już potrzebny.

Przyłóż koniuszki trzech palców (wskazujący, środkowy i serdeczny) na szczyt brody i przesuwaj ruchem wibracyjnym w kierunku uszu, następnie w kierunku skroni i do linii włosów. Czynność powtórz 3-4 razy po obu stronach twarzy.

Przyłóż koniuszki dwóch palców (wskazujący i środkowy) na wałach nosowo wargowych i przesuwaj ruchem wibracyjnym w kierunku uszu, następnie w kierunku skroni i do linii włosów. Czynność powtórz 3-4 razy po obu stronach twarzy.

Przyłóż koniuszki